ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5258
Joined: 15/03/2015 17:38

#2176 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

zippoo87 wrote: 15/05/2024 22:08
Ci-Nick wrote: 15/05/2024 21:56
Potrošenih?
Uplatili su avans prema ugovoru i taj avans je osiguran i ne bi se smjelo desiti da ne bude vraćen.
I još kažu,.. novac građana,.. to je novac dionicarskog preduzeća u kojem drzava ima 90% vlasnistva,.. a građani imaju nulu.
Uplacen kinezima...znaci potrosen je,sve dok/ako se ponovo ne nadje na racunima EPBiH.
Evo proglsili su ovo poslovnom tajnom...ko garantuje da ce se 215 mil KM vratiti?
Garantuje osiguravajuća kuća kod koje je avans osiguran.
zippoo87
Posts: 15890
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2177 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zippoo87 »

Bez zaebancije...kako se te pare mogu nama vratiti?
Da li i ovdje postoji sansa za tuzbu kineza i onda arbitraza i onda smo ga pusing,kao RiTE Ugljevik?
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#2178 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Babbuka »

zippoo87 wrote: 15/05/2024 23:07 Bez zaebancije...kako se te pare mogu nama vratiti?
Da li i ovdje postoji sansa za tuzbu kineza i onda arbitraza i onda smo ga pusing,kao RiTE Ugljevik?
Može biti svašta...

Kinezi će se sigurno pozivati na višu silu u kontekstu odustajanja GE od projekta i pravdati se kako su u dobroj namjeri nudili adekvatnu zamjenu.
Ima tu istine, oni ipak prave po svijetu TE na sve strane, ne bi me iznenadilo da je "neko iz vlade" uzeo pare da odustanemo od projekta i da nam oderu guzove u arbitraži.
Nisam tehnički potkovan dovoljno da sudim da li je ponuđena alternativa prihvatljiva, nadam se da ovdje ima neko takav pa neka da svoje mišljenje.

U drugu ruku, EP može argumentovati kako su Kinezi bili dužni obavezati GE na realizaciju, a time i na penale u slučaju odustajanja. Naravno, značajan dio tih penala bi trebao biti proslijeđen investitoru tj. EP.

Lično mislim da je EP u Ugovoru trebala tražiti i obavezujuću potvrdu od strane GE da će realizovati projekt (njihova odluka da odustanu od novih TE i nije baš iz vedra neba i dala se naslutiti) i da se tu radilo o nestručnosti pregovarača, što me ne bi iznenadilo s obzirom da znamo ko nam je nabavljao respiratore.

Vjerovatno će arbitražom biti utvrđena određena krivica obje strane i - ujeo vuk magarca. Ali šteta zbog odustajanja ipak ostaje i tek će isplivati njen obim.
Ci-Nick
Posts: 5258
Joined: 15/03/2015 17:38

#2179 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

Ne znamo detalje ugovora i možemo samo nagađati.
Ali prema onom sto su pricali Andelija i drustvo ( ako nisu lagali). Trazena je oprema GE bez rezervne opcije.
Meni je logicno da ponuđač obezbjedi garanciju GE prije nego sto potpise ugovor.
Uplatio sam kamion sa mercedesovim motorom a nudiš mi sa škodinim, iako sam trazio iskljucivo mercedesov.
Na kraju će svako ostati da sjedi na svojim troskovima.
Elektroprivreda na trosku svojih pripremnih radova a kinezi na trosku ponude.
User avatar
mk ultra
Posts: 19726
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2180 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by mk ultra »

Pa nesto slicno je bilo i sa Vrandukom

Sta to fali "škodinom motoru"? Realno ništa.

Koliko su trebali platiti dodatno za Vranduk, ala 5M KM u tom trenutku? Ili grijesim
Pa onda platili 30M + nemaju centralu jer neko tamo nije smio da odluci za tih 5M


Vjerujte da se ovakve stvari vrlo cesto desavaju
Kasni oprema
Mijenja se proizvođač istog uređaja jer ovaj nije mogao nesto da zadovolji niti da neko to isporuci i garantuje na kraju za to.

Ali sjediti ko mulac i tvrdoglavo traziti ono sto je u projektu, neces nikad nista napraviti.
I generalno ne shvataju da ako si nesto projektovao 2010g u 99% slucajeva, to nece biti dostupno vec od 2012/2013

Ko je tolikoj sporosti kriv ne znam, zakon o javnim nabavkama, procedure izdavanja dozvola itd itd..

I svi oni hoce ono sto je u projektu, a to zastarilo dok su oni odlucili :mrgreen:

Ali ovdje se svaki mulac pita nesto, i da on odluci je li projekat ispravan, sta se ugradzuje, jer portir zna sta je najbolje
Ci-Nick
Posts: 5258
Joined: 15/03/2015 17:38

#2181 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

Ko je kriv ?
Sistem, ljudi koji prave glupe sisteme gdje treba dvije godine da se nabavi uređaj za terapiju oboljelih od karcinoma u Tuzli.
Kriv je prije svega lopovluk i nepovjerenje.
Ali ako ugovoriš jedno ne možeš tvrditi da sam kriv što ne želim drugo.
To sa Vrandukom je bilo samo oko brojki ovdje je ipak drugačije.
Babbuka
Posts: 152
Joined: 18/08/2014 17:46

#2182 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Babbuka »

Ci-Nick wrote: 16/05/2024 06:42 Ne znamo detalje ugovora i možemo samo nagađati.
Ali prema onom sto su pricali Andelija i drustvo ( ako nisu lagali). Trazena je oprema GE bez rezervne opcije.
Meni je logicno da ponuđač obezbjedi garanciju GE prije nego sto potpise ugovor.
Uplatio sam kamion sa mercedesovim motorom a nudiš mi sa škodinim, iako sam trazio iskljucivo mercedesov.
Na kraju će svako ostati da sjedi na svojim troskovima.
Elektroprivreda na trosku svojih pripremnih radova a kinezi na trosku ponude.
Ako su Kinezi obezbijedili garanciju od strane GE, onda ne bi trebalo biti problema. Ali čisto sumnjam.

U svakom slučaju su u EP trebali okrenuti situaciju u korist EP, revidirati ugovor i nastaviti alternativom, ali uz obeštećenje.

Najveća dilema koju imam je je li u pitanju bilo neznanje ili korupcija, ne znam ni šta je gore
User avatar
drug_profi
Posts: 50969
Joined: 16/07/2012 16:00

#2183 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by drug_profi »

Nije pomogao ni pritisak EU i USA da se ne posluje sa Kinezima i da se prekine gradnja elektrana na fosilna goriva.
Jednostavno kao da je parlament jedva čekao da nađe razlog da raskine ugovor.
Ne znam koliko bi nam štetilo da smo im imali hrabrosti reći odyebaus, pravimo elektranu... ali smo trebali naći način da se to nastavi.
saimidin
Posts: 2809
Joined: 20/05/2011 17:53

#2184 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by saimidin »

Možemo okolišati koliko hoćete, ali sve je to trebalo privatizirati još prije 20-tak godina, sada poslije :izet: nema kajanja
User avatar
no_sekirli
Posts: 4443
Joined: 02/10/2013 18:36

#2185 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by no_sekirli »

Ci-Nick wrote: 15/05/2024 22:43
zippoo87 wrote: 15/05/2024 22:08
Ci-Nick wrote: 15/05/2024 21:56
Potrošenih?
Uplatili su avans prema ugovoru i taj avans je osiguran i ne bi se smjelo desiti da ne bude vraćen.
I još kažu,.. novac građana,.. to je novac dionicarskog preduzeća u kojem drzava ima 90% vlasnistva,.. a građani imaju nulu.
Uplacen kinezima...znaci potrosen je,sve dok/ako se ponovo ne nadje na racunima EPBiH.
Evo proglsili su ovo poslovnom tajnom...ko garantuje da ce se 215 mil KM vratiti?
Garantuje osiguravajuća kuća kod koje je avans osiguran.
Radim i radio sam na dosta domacih tendera kao ponudjac i znam da za sudjelovanje na tenderu, garanciji izvrsenih radova, retencijama, kao i kod avansnih uplata na potpisani ugovor, garancije izdaju banke, a ne osiguravajuca drustva.
Ci-Nick
Posts: 5258
Joined: 15/03/2015 17:38

#2186 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

no_sekirli wrote: 16/05/2024 19:08
Ci-Nick wrote: 15/05/2024 22:43
zippoo87 wrote: 15/05/2024 22:08

Uplacen kinezima...znaci potrosen je,sve dok/ako se ponovo ne nadje na racunima EPBiH.
Evo proglsili su ovo poslovnom tajnom...ko garantuje da ce se 215 mil KM vratiti?
Garantuje osiguravajuća kuća kod koje je avans osiguran.
Radim i radio sam na dosta domacih tendera kao ponudjac i znam da za sudjelovanje na tenderu, garanciji izvrsenih radova, retencijama, kao i kod avansnih uplata na potpisani ugovor, garancije izdaju banke, a ne osiguravajuca drustva.
Istina,.. znam taj podatak, ne znam kud odoh na osiguranje, izbace me ovdje neki iz takta.
Zapravo izvođač radova ne bi trebao jos ni imati pristup avansu. Novac bi trebao biti na racunu banke preko koje se odvija plaćanje, koja je izdala garanciju, jer izvođac nije ni pristupio radovima.
User avatar
joint union
Posts: 2866
Joined: 31/01/2006 09:54

#2187 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by joint union »

Ci-Nick wrote: 16/05/2024 20:06
no_sekirli wrote: 16/05/2024 19:08
Ci-Nick wrote: 15/05/2024 22:43

Garantuje osiguravajuća kuća kod koje je avans osiguran.
Radim i radio sam na dosta domacih tendera kao ponudjac i znam da za sudjelovanje na tenderu, garanciji izvrsenih radova, retencijama, kao i kod avansnih uplata na potpisani ugovor, garancije izdaju banke, a ne osiguravajuca drustva.
Istina,.. znam taj podatak, ne znam kud odoh na osiguranje, izbace me ovdje neki iz takta.
Zapravo izvođač radova ne bi trebao jos ni imati pristup avansu. Novac bi trebao biti na racunu banke preko koje se odvija plaćanje, koja je izdala garanciju, jer izvođac nije ni pristupio radovima.
Nema to veze nikakve, avans se i uplacuje prije pocetka radova. Ispalata avansa je nekad i pocetak ugovora (nekad je potpis istog) i od njega se "odbrojava" rok. Za avans se trazi avansna garancija (bankovna), posebno za ovolike sume, cak se moze traziti i da banke budu odredjene (recimo ne smiju biti kineske, ili moraju biti europske itd). U slucaju nepostovanja ugovora od strane izvodjaca, garancija se aktivira, uplacenu sumu novca banka vraca investitoru, a ona se naplacuje preko kolaterala izvodjaca. Nisi za osiguravajuce kuce skroz u krivu, i one nekad mogu izdati garancije, no za puno manje sume i projekte od ove. Za ovu sumu bi se isplatilo i banku otvoriti u Kini koja bi dala garancije i ugasila se, naravno ako to ugovor dopusta (kinesku banku bez referenci). Sve o cemu pricate mora postojati u samom ugovoru (i eventualna promjena isporucioca opreme), ako toga nema, to je propust samog investitora. Inace se ovi ugovori rade po FIDIC-u, a tamo su ove stvari jasno odredjene.
Ci-Nick
Posts: 5258
Joined: 15/03/2015 17:38

#2188 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

joint union wrote: 16/05/2024 20:31
Ci-Nick wrote: 16/05/2024 20:06
no_sekirli wrote: 16/05/2024 19:08
Radim i radio sam na dosta domacih tendera kao ponudjac i znam da za sudjelovanje na tenderu, garanciji izvrsenih radova, retencijama, kao i kod avansnih uplata na potpisani ugovor, garancije izdaju banke, a ne osiguravajuca drustva.
Istina,.. znam taj podatak, ne znam kud odoh na osiguranje, izbace me ovdje neki iz takta.
Zapravo izvođač radova ne bi trebao jos ni imati pristup avansu. Novac bi trebao biti na racunu banke preko koje se odvija plaćanje, koja je izdala garanciju, jer izvođac nije ni pristupio radovima.
Nema to veze nikakve, avans se i uplacuje prije pocetka radova. Ispalata avansa je nekad i pocetak ugovora (nekad je potpis istog) i od njega se "odbrojava" rok. Za avans se trazi avansna garancija (bankovna), posebno za ovolike sume, cak se moze traziti i da banke budu odredjene (recimo ne smiju biti kineske, ili moraju biti europske itd). U slucaju nepostovanja ugovora od strane izvodjaca, garancija se aktivira, uplacenu sumu novca banka vraca investitoru, a ona se naplacuje preko kolaterala izvodjaca. Nisi za osiguravajuce kuce skroz u krivu, i one nekad mogu izdati garancije, no za puno manje sume i projekte od ove. Za ovu sumu bi se isplatilo i banku otvoriti u Kini koja bi dala garancije i ugasila se, naravno ako to ugovor dopusta (kinesku banku bez referenci). Sve o cemu pricate mora postojati u samom ugovoru (i eventualna promjena isporucioca opreme), ako toga nema, to je propust samog investitora. Inace se ovi ugovori rade po FIDIC-u, a tamo su ove stvari jasno odredjene.
Ja se sjećam da je Andelija u tv emisiji rekao da se ne moze desiti Vranduk, da je projekat osiguran.
Kako ne znam, i ko je osiguravatelj, ali me nerviraju naslovi tipa, "potroseno 235 miliona".
Kao da je taj novac dat za robu koju ne zelis i nemaš pravo na povrat.
User avatar
joint union
Posts: 2866
Joined: 31/01/2006 09:54

#2189 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by joint union »

Ci-Nick wrote: 16/05/2024 20:37
joint union wrote: 16/05/2024 20:31
Ci-Nick wrote: 16/05/2024 20:06
Istina,.. znam taj podatak, ne znam kud odoh na osiguranje, izbace me ovdje neki iz takta.
Zapravo izvođač radova ne bi trebao jos ni imati pristup avansu. Novac bi trebao biti na racunu banke preko koje se odvija plaćanje, koja je izdala garanciju, jer izvođac nije ni pristupio radovima.
Nema to veze nikakve, avans se i uplacuje prije pocetka radova. Ispalata avansa je nekad i pocetak ugovora (nekad je potpis istog) i od njega se "odbrojava" rok. Za avans se trazi avansna garancija (bankovna), posebno za ovolike sume, cak se moze traziti i da banke budu odredjene (recimo ne smiju biti kineske, ili moraju biti europske itd). U slucaju nepostovanja ugovora od strane izvodjaca, garancija se aktivira, uplacenu sumu novca banka vraca investitoru, a ona se naplacuje preko kolaterala izvodjaca. Nisi za osiguravajuce kuce skroz u krivu, i one nekad mogu izdati garancije, no za puno manje sume i projekte od ove. Za ovu sumu bi se isplatilo i banku otvoriti u Kini koja bi dala garancije i ugasila se, naravno ako to ugovor dopusta (kinesku banku bez referenci). Sve o cemu pricate mora postojati u samom ugovoru (i eventualna promjena isporucioca opreme), ako toga nema, to je propust samog investitora. Inace se ovi ugovori rade po FIDIC-u, a tamo su ove stvari jasno odredjene.
Ja se sjećam da je Andelija u tv emisiji rekao da se ne moze desiti Vranduk, da je projekat osiguran.
Kako ne znam, i ko je osiguravatelj, ali me nerviraju naslovi tipa, "potroseno 235 miliona".
Kao da je taj novac dat za robu koju ne zelis i nemaš pravo na povrat.
Ne može projekat biti osiguran, ali postoje garancije koje se daju (licitaciona, avansna, dip-dobro izvrsenje posla). E sad, troskovi izdavanja garancija su ogromni, i ako ne moras (citaj imas svoje pare, ne posudjujes od ebrd-a, svjetske banke itd), niko tebi ne brani da ne trazis garanciju, rizik je tvoj, a ako pogodis, smanjujes troskove bankovnih garancija (to se racuna cca 2,5-3 % vrijednosti izdatih garancija, tj projekta). Izvodjac radova ih ukalkulise u cijenu ponude, pa ih na kraju placa sami investitor kroz placanje projekta. Dakle, ako ne trazis garancije, mozes smanjiti vrijednost projekta za vrijednost troskova bankovnih garancija ali preuzimas rizik da te izvodjac ispali. Ako projekte finansira svjetska banka, ebrd ili komercijalne banke, oni obavezno traze gorenavedene garancije, kao i respektabilnog konsultanta.
Nisam upoznat bas nesto sta je bilo sa Vrandukom, mislim da je tu izvodjac bio Strabag i da je uzeo finog claima zbog raskidanja ugovora od strane EP. Ovo moze biti iskljucivo greska postavljanja podobnog umjesto sposobnog kadra, tj ljudi koji su radili na ovome morali su znati kako se raskida ugovor, koje su posljedice itd. Mozda je, npr, obim radova u tenderu bio drugaciji od onog koji se utvrdio na terenu (kao npr Hranjen). Moze se to desiti, ali se rjesava dzentlmenski, ili platis onoliko koliko zaista treba, a otpustis onog ko ti je pravio procjenu ili smanjis obim radova da se svedu na ugovorenu cijenu. Sta ces izabrati ovisi od onoga sta ces (u slucaju EP dugorocno) dobiti prvom ili drugom varijantom. Nikako jednostrani raskid ugovora i glumljenje nekog baje, jer si onda donji na DAB-u 100%.
User avatar
no_sekirli
Posts: 4443
Joined: 02/10/2013 18:36

#2190 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by no_sekirli »

Ja koliko vidim da je investitor, citaj nasa vlada, vec halalila ove pare, tako da je @joint union mozda i u pravu vezano za otvaranja neke fiktivne banke u Kini koja je izvodjacu dala garancije, i za ugovor i za avans.
Kazem mozda, jer nije mi jasno da se radi o 200 miliona koje su uzeli Kinezi, i sa takvom sigurnoscu isto niti vracaju, niti pocinju radove. Ja nesto nisam citao da su se naplatili neki penali zbog ne izvodjenja radova, a trebali bi biti sukladno ugovoru.
Pretpostavljam i da se zbog toga ugovor krije kao sveti gral, i ne bih se cudio da Kinezi na sudu ne dobiju ovaj avans legalno, ili barem njegov dio, nakon sto nas tuze za izgubljenu dobit, plus kamate.

Mogu samo misliti kako su se nase lopine utalile za ovaj uplaceni avans... Za lijeka im trebalo.
User avatar
joint union
Posts: 2866
Joined: 31/01/2006 09:54

#2191 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by joint union »

no_sekirli wrote: 16/05/2024 21:20 Ja koliko vidim da je investitor, citaj nasa vlada, vec halalila ove pare, tako da je @joint union mozda i u pravu vezano za otvaranja neke fiktivne banke u Kini koja je izvodjacu dala garancije, i za ugovor i za avans.
Kazem mozda, jer nije mi jasno da se radi o 200 miliona koje su uzeli Kinezi, i sa takvom sigurnoscu isto niti vracaju, niti pocinju radove. Ja nesto nisam citao da su se naplatili neki penali zbog ne izvodjenja radova, a trebali bi biti sukladno ugovoru.
Pretpostavljam i da se zbog toga ugovor krije kao sveti gral, i ne bih se cudio da Kinezi na sudu ne dobiju ovaj avans legalno, ili barem njegov dio, nakon sto nas tuze za izgubljenu dobit, plus kamate.

Mogu samo misliti kako su se nase lopine utalile za ovaj uplaceni avans... Za lijeka im trebalo.
Ma to za fiktivnu banku sam naveo samo kao primjer, ne mislim da se to u ovom slucaju desilo. No vidi, ti kad trazis od banke povlacenje bankovne garancije, moras banci dobro dokazati da je ona druga strana prekrsila ugovor, bez ikakve sumnje. Ako ima imalo sumnje, banka ti nece dati avans nazad, jer ce ona na osnovu tvog dokaza uzeti kolateral ili polozeni novac od izvodjaca, a banka ne zeli da rizikuje. U tom slucaju te upucuju na arbitrazu na nadleznom sudu iz ugovora, i tek nakon dobijene presude dobijas pare nazad.
zippoo87
Posts: 15890
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2192 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zippoo87 »

Znaci po vasoj diskusiji...99% su te pare halalite a 1% da ce se mozda i vratiti.
A neki ovdje kazu da je to gotova stvar i 100% se vracaju nama. Da ga ne imenujem,izbaciti cu ga iz takta 🤣🤣
User avatar
drug_profi
Posts: 50969
Joined: 16/07/2012 16:00

#2193 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by drug_profi »

Evo nema vise blok tarifa.
Svima +10%.
https://www.ferk.ba/_ba/index.php/pocet ... d-sarajevo
User avatar
Truba
Posts: 82445
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2194 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Truba »

Blok je komunizam
Svima.10% je posteno
Na 150 grijanja jelte oko 15 nebitno
To je ok
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1624
Joined: 11/06/2011 07:36

#2195 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Kiki_Musampa »

drug_profi wrote: 27/05/2024 21:50 Evo nema vise blok tarifa.
Svima +10%.
https://www.ferk.ba/_ba/index.php/pocet ... d-sarajevo
Ovo prolazi 100%.
Hakiz
Posts: 41043
Joined: 30/07/2015 20:01

#2196 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Hakiz »

Vratit će se SDA :lol:
User avatar
joint union
Posts: 2866
Joined: 31/01/2006 09:54

#2197 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by joint union »

zippoo87 wrote: 16/05/2024 23:11 Znaci po vasoj diskusiji...99% su te pare halalite a 1% da ce se mozda i vratiti.
A neki ovdje kazu da je to gotova stvar i 100% se vracaju nama. Da ga ne imenujem,izbaciti cu ga iz takta 🤣🤣
Zavisi opet od vrste avansne garancije, ako je bezuslovna, mozda i bude 100%. Ako ima negdje ugovor, moze se vidjeti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67177
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2198 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by _BataZiv_0809 »

Koliko ce mi sad poskupit struja
upitan
Posts: 166
Joined: 03/02/2012 02:39

#2199 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by upitan »

Truba wrote: 27/05/2024 21:57 Blok je komunizam
Svima.10% je posteno
Na 150 grijanja jelte oko 15 nebitno
To je ok
Osim ovih 10%, idu najmanje dva poskupljenja po 10% nakon izbora a razlog su troskovi u proizvodji elektricne energije i inflacija.
User avatar
joint union
Posts: 2866
Joined: 31/01/2006 09:54

#2200 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by joint union »

_BataZiv_0809 wrote: 27/05/2024 22:31 Koliko ce mi sad poskupit struja
Koliki ti je bio, da izvines, racun?
Post Reply