Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Moderator: O'zone

high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#51 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by high_volume »

Piklic wrote: 22/03/2020 19:21 Moje misljenje je da ce ovo potrajati sigurno do septembra, tj. jedno 6 mjeseci.
A što ne do oktobra, npr., ili do augusta, ili čak do kraja maja, ako se već radi o 6 mjeseci? Zašto baš do septembra, i zašto 6 mjeseci :D
coco1
Posts: 670
Joined: 11/09/2017 09:25

#52 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by coco1 »

ljudi, ne zaboravite da je kod nas znacajan, vjerovatno i natpolovican, broj stanovnista prosao rat. da imamo masu ljudi sa dijagnozom ptsp i slicnim. ponekad se uhvatim da bi i meni dodjelili neku dijagnozu, samo da me kvalitetno pregledaju. vec sam "k"o na iglama", a proslo par dana. sebe ne mogu zamisliti u ovakvom stanju mjesec ili vise. naucio raditi, druziti se, otici na vikendicu... sad, k"o u kavezu. i ono sto izadjem, ne znam sto sam i izasao. nigdje nikoga, k"o mart "92.

a, zlatan sam kakvih ima. ne znam kapacitete jagomira i psih klinike u kosevu, ali ako potraje, mogli bi se popuniti.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5243
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#53 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by oldtajmer »

taman pomislis da ce ti ovaj moratorij na kredite olaksati bar malo zivot u narednih par mjeseci i onda qurcina

alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#54 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by alipasijaner »

coco1 wrote: 22/03/2020 21:14 ljudi, ne zaboravite da je kod nas znacajan, vjerovatno i natpolovican, broj stanovnista prosao rat. da imamo masu ljudi sa dijagnozom ptsp i slicnim. ponekad se uhvatim da bi i meni dodjelili neku dijagnozu, samo da me kvalitetno pregledaju. vec sam "k"o na iglama", a proslo par dana. sebe ne mogu zamisliti u ovakvom stanju mjesec ili vise. naucio raditi, druziti se, otici na vikendicu... sad, k"o u kavezu. i ono sto izadjem, ne znam sto sam i izasao. nigdje nikoga, k"o mart "92.

a, zlatan sam kakvih ima. ne znam kapacitete jagomira i psih klinike u kosevu, ali ako potraje, mogli bi se popuniti.
E sad zamisli kad nekog strpaju na dugogodisnju robiju sa sat vremena setnjom ili ga strpaju na xy vremena u samicu.. sve ovo je nista kako to utice na psihu..
coco1
Posts: 670
Joined: 11/09/2017 09:25

#55 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by coco1 »

alipasijaner wrote: 22/03/2020 21:59
coco1 wrote: 22/03/2020 21:14 ljudi, ne zaboravite da je kod nas znacajan, vjerovatno i natpolovican, broj stanovnista prosao rat. da imamo masu ljudi sa dijagnozom ptsp i slicnim. ponekad se uhvatim da bi i meni dodjelili neku dijagnozu, samo da me kvalitetno pregledaju. vec sam "k"o na iglama", a proslo par dana. sebe ne mogu zamisliti u ovakvom stanju mjesec ili vise. naucio raditi, druziti se, otici na vikendicu... sad, k"o u kavezu. i ono sto izadjem, ne znam sto sam i izasao. nigdje nikoga, k"o mart "92.

a, zlatan sam kakvih ima. ne znam kapacitete jagomira i psih klinike u kosevu, ali ako potraje, mogli bi se popuniti.
E sad zamisli kad nekog strpaju na dugogodisnju robiju sa sat vremena setnjom ili ga strpaju na xy vremena u samicu.. sve ovo je nista kako to utice na psihu..
nismo svi isti. kako fizicki, tako ni psihicki. nekome, zbog mentalnog sklopa, ne predstavlja veliki problem ni zatvor, ni samica, niti ga jede savjest zbog nedjela koja je pocinio i zbog kojih je dospio u takvu situaciju.

s druge strane, imas ljude koji dozive stres zbog najmanje sitnice.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#56 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by alipasijaner »

coco1 wrote: 22/03/2020 22:08

nismo svi isti. kako fizicki, tako ni psihicki. nekome, zbog mentalnog sklopa, ne predstavlja veliki problem ni zatvor, ni samica, niti ga jede savjest zbog nedjela koja je pocinio i zbog kojih je dospio u takvu situaciju.

s druge strane, imas ljude koji dozive stres zbog najmanje sitnice.
Nismo... ove internet generacije ostare sjedeci uz kompjuter bez imalo volje da izadju napolje, cak sta vise ni ne znaju da je na snazi nekakva zabrana kretanja :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#57 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by ExNihilo »

alipasijaner wrote: 22/03/2020 21:59
coco1 wrote: 22/03/2020 21:14 ljudi, ne zaboravite da je kod nas znacajan, vjerovatno i natpolovican, broj stanovnista prosao rat. da imamo masu ljudi sa dijagnozom ptsp i slicnim. ponekad se uhvatim da bi i meni dodjelili neku dijagnozu, samo da me kvalitetno pregledaju. vec sam "k"o na iglama", a proslo par dana. sebe ne mogu zamisliti u ovakvom stanju mjesec ili vise. naucio raditi, druziti se, otici na vikendicu... sad, k"o u kavezu. i ono sto izadjem, ne znam sto sam i izasao. nigdje nikoga, k"o mart "92.

a, zlatan sam kakvih ima. ne znam kapacitete jagomira i psih klinike u kosevu, ali ako potraje, mogli bi se popuniti.
E sad zamisli kad nekog strpaju na dugogodisnju robiju sa sat vremena setnjom ili ga strpaju na xy vremena u samicu.. sve ovo je nista kako to utice na psihu..
Ovo me napomenu na jednu crticu iz autobiografije Bertranda Russela nakon što je zatvoren zbog "zagovaranja propagande pacifizma":
I found prison in many ways quite agreeable … I had no engagements, no difficult decisions to make, no fear of callers, no interruptions to my work. I read enormously; I wrote a book, Introduction to Mathematical Philosophy … and began the work for Analysis of Mind … One time, when I was reading Strachey’s Eminent Victorians, I laughed so loud that the warder came round to stop me, saying I must remember that prison was a place of punishment.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#58 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by alipasijaner »

oldtajmer wrote: 22/03/2020 21:19 taman pomislis da ce ti ovaj moratorij na kredite olaksati bar malo zivot u narednih par mjeseci i onda qurcina

Za sve postoji procjena, jednostavno nisu i ne mogu biti u istoj situaciji neko ko svo vrijeme pa i ove krize zaradjuje npr. 3000 maraka, neko ko ima 1000 ili neko ko je cak ostao bez plate.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#59 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by high_volume »

oldtajmer wrote: 22/03/2020 21:19 taman pomislis da ce ti ovaj moratorij na kredite olaksati bar malo zivot u narednih par mjeseci i onda qurcina

Ne znam zašto Svetlana Cenić "drhti od besa" :-) Nisu svi dužnici finansijski nesolventni, ne odgovara svima moratorij na otplatu kredita, iz milion razloga, i potpuno je ispravna odluka Agencije da banke "mogu", umjesto "moraju" staviti van snage otplatu kredita. Pustiti ljudima pravo da odluče, hoće li ili neće, ne da im banke nameću svoju volju
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#60 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by Heller »

Pa ako hoćeš da platiš odeš u banku ili preko bankarstva i platiš, i gotovo.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#61 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by ExNihilo »

Uostalom, i banke plaćaju kamate na sredstva koja plasiraju. A nema moratorija kod onog u Frankfurtu. Niti je moratorij uveden za kamate na depozite stanovništu.

Hoće li im Svetlana i Fadil namiriti trošak?
User avatar
Haris.ba
Posts: 25307
Joined: 08/09/2005 20:08

#62 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by Haris.ba »

Ma mozda je zena u kreditu, shvatite je. :mrgreen:
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#63 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by alipasijaner »

Haris.ba wrote: 22/03/2020 23:14 Ma mozda je zena u kreditu, shvatite je. :mrgreen:
Rijetki u ovom vremenu nisu u kreditu, ono sto banke mogu ponuditi su reprogrami kredita ne na nacin da te ponovo zavale kamatom ovim i onim vec upravo moratorijem na otplatu kredita za vrijeme "izvanrednog" stanja... kako me ta rijec nervira jer to izvanredno me podsjeca na nesto tako extra ultra turbo cool, a ne na raspad sistema..
statixx
Posts: 8839
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#65 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by statixx »

Hadzinice, a sta cemo mi sa vautnim odborom, mogu li i nama poslati par helikoptera. :mrgreen:
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#66 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by Piklic »

high_volume wrote: 22/03/2020 21:12
Piklic wrote: 22/03/2020 19:21 Moje misljenje je da ce ovo potrajati sigurno do septembra, tj. jedno 6 mjeseci.
A što ne do oktobra, npr., ili do augusta, ili čak do kraja maja, ako se već radi o 6 mjeseci? Zašto baš do septembra, i zašto 6 mjeseci :D
Pa kod nas je eto pocelo u martu treci mjesec u godini plus sest mjeseci to je deveti mjeseci tj. septembar, zasto 6. kinezima je trebalo 4 mjeseca, odnonsno tri ako se gleda od proglasenja mjera da se izbore sa koronom a kakvi smo mi sa ogranicenim resursima i mogucnostima i (ne)sposobnom vladom onda nam treba barem duplo sto je minimalno sest mjeseci.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#67 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by Lajavikrelac »

oldtajmer wrote: 22/03/2020 21:19 taman pomislis da ce ti ovaj moratorij na kredite olaksati bar malo zivot u narednih par mjeseci i onda qurcina

Znači čim prođe ova psihojebatrija biće oto:

Image
User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#68 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by mirsek »

Kanada svim gradjanima koji su finansijski pogodjeni zbog korone daje $2000 pomoci mjesecno u trajanju do 4 mjeseca.
Irska isto daje 1400 Eura pomoci svojim gradjanima.
Ne znam sta nasi debili cekaju, neka otpustenim ljudima daju barem 400-500 KM da hranu kupe.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25307
Joined: 08/09/2005 20:08

#69 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by Haris.ba »

Amerika daje 600 dolara sedmicno. Paketic pomoci iznosi 500 milijardi dolara. Sa mogucnosti njihove centralne banke da ulete sa jos oko 2 biliona.

RS odgadja placanje poreza na dobit tri mjeseca, odlaze placanje doprinosa tri mjeseca. Dospjele rate prema investicionoj banci odgoda tri mjeseca, clanovi vlade 50 smanjuju primanja....

FBiH smanjio zakup svojih prostorija za 50%.
Ne znam o cemu se radi. Ni ko to placa.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#70 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by King Theoden »

Para ima i više nego dovoljno da se nije morao dati nijedan otkaz. Svi su mogli krenuti tamo gdje su stali.
Ali, šta očekivati od nesposobnog otpada kakav je fadil?!
Čovjek se šprda pred kamerama (nije znao da je uključena) i govori kako će se ekonomska pitanja rješavati nakon korone.
Fuj.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#71 Re: Ekonomski uticaj - prijedlog olaksica za gradjane

Post by Lajavikrelac »

Haris.ba wrote: 26/03/2020 12:02 RS odgadja placanje poreza na dobit tri mjeseca, odlaze placanje doprinosa tri mjeseca. Dospjele rate prema investicionoj banci odgoda tri mjeseca, clanovi vlade 50 smanjuju primanja....
Ali zato uvodi još jedan "solidarni porez" :-) Ne platiš na mostu platićeš na ćupriji...
Locked