Ekonomija - All About

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nekome
Posts: 2963
Joined: 17/05/2011 10:41

#276 Re: Ekonomija - All About

Post by nekome »

Sanjarko wrote: 02/04/2024 09:51 On topic jutros na telki javlja da je dug BiH 13 milijardi sad KM ili eura nisam najbolje upratio, mozda je dolara, kazu nikad veci dug.
nije to nista, hrvatska je zaduzena oko 50 milijardi eura, pa nam ovi iz medju naroda govore da smo mi premalo zaduzeni, da moze/treba jos... mada ja mislim da je bitniji podatak koliko je to u % od BDPa, u hr je to 70ak% a kod nas 50ak%.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#277 Re: Ekonomija - All About

Post by n+1 »

22.65%
User avatar
Sanjarko
Posts: 23349
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#278 Re: Ekonomija - All About

Post by Sanjarko »

nekome wrote: 02/04/2024 10:00
Sanjarko wrote: 02/04/2024 09:51 On topic jutros na telki javlja da je dug BiH 13 milijardi sad KM ili eura nisam najbolje upratio, mozda je dolara, kazu nikad veci dug.
nije to nista, hrvatska je zaduzena oko 50 milijardi eura, pa nam ovi iz medju naroda govore da smo mi premalo zaduzeni, da moze/treba jos... mada ja mislim da je bitniji podatak koliko je to u % od BDPa, u hr je to 70ak% a kod nas 50ak%.
Dug nije problem ako je uzet u obliku kredita za neka ulaganja, a ne kao u nas nenamjenski trosena je ta dobijena lova, i dok si solventan nije dug problem, problem je da mi uskoro mozemo prestati biti solventni kao sada ili prije.

Pada izvoz, uvoz se povecava, iseljava se stanovnistvo masovno itd.

Nisam optimista sta se tice nas, HR ima more koje je dobro vadi.
nekome
Posts: 2963
Joined: 17/05/2011 10:41

#279 Re: Ekonomija - All About

Post by nekome »

Ne znam… mozda je to tacno ali cinjenica je da ekonomija nikad nije bila jaca (zbog sretnih okolnosti u siroj okolini naravno)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66395
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#280 Re: Ekonomija - All About

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 02/04/2024 10:0422.65%
:lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#281 Re: Ekonomija - All About

Post by n+1 »

Image
User avatar
Athlon64
Posts: 2781
Joined: 24/11/2022 17:51

#282 Re: Ekonomija - All About

Post by Athlon64 »

Vanjskotrgovinska razmjena u Bosni i Hercegovini u prva tri mjeseca ove godine značajno se pogoršala i već sada možemo govoriti o ozbiljnim ekonomskim posljedicama u ovoj godini ako se ovi trendovi nastave.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, izvoz u prvom kvartalu ove godine manji je za 550 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz veći za 265 miliona KM, što znači da nam je deficit povećan za oko 815 miliona KM, što je ozbiljan negativni efekt za samo tri mjeseca.
Ako se ovi negativni trendovi nastave do kraja godine, možemo očekivati pad izvoza na nivou godine u rangu ne manjem od 1,5 milijardu KM, što će ostaviti ozbiljne posljedice na nivo ekonomske aktivnosti.
Razloge treba tražiti u padu izvoza na tržišta Evropske unije, posebno Njemačke, Italije, Hrvatske, pa i Slovenije, što ukazuje da je ekonomska kriza krenula ostavljati posljedice na Evropsku uniju, a posljedično i na nas.
Ovi podaci su vrlo značajni za sve segmente društva, obzirom na je izvoz značajna stavka u izračunu bruto domaćeg proizvoda. Iznos za koji je manji iznos značit će u istom nivou i manji bruto domaći proizvod, a to će onda ostaviti naredne godine posljedice i na penzionere, jer se njihove penzije usklađuju dijelom sa rastom bruto domaćeg proizvoda. Ako ekonomski rast bude skroman, a bit će, usklađivanje penzija će također biti vrlo skromno, vjerovatno dosta manje nego ove godine.
Provedba reforme poreskog sistema može biti mjera koja će potaknuti produktivnost radnika i povećati potrošnju radnika, što može kompenzovati dijelom ovaj pad izvoza i pomoći ekonomiji.
#farukhadzic #ekonomija #BiH

@n+1 jesil živ?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3686
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#283 Re: Ekonomija - All About

Post by anex »

Živ je. Ali ne ovdje....
Post Reply