Eko katastrofa u Neretvi???

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#126

Post by vratnik »

[quote="Vingo"]Sad ide prica iz Zavoda za JZ...nezvanicno dakle.
1 Jeste PCB
2 Ulje nije iscurilo nego su ga ispustili radnici koji su godinama krali to isto ulje, pa kad se najavila komisija, ispustili sve da se ne primijeti koliko su uzeli (ovo s rezervom.....ja nemam pojma sta bi neko radio s tim uljem....)

Ovo je stvarno crni humor. Joj jebo ti Simpsone.. Sreca da nema Hercegovaca u nuklearkama, ne bi se vise niko plinom grijao; ma znas, evo ovaj zelenkasti stapic, njega sam ja braco donio prije dvije godine, i danas grije... Malo mi zena od tad svijetli u mraku, ali tako mi je lakse je naci...
Recite da ovo gore nije istina!
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#127

Post by Vingo »

Moze li se to ulje za nesto koristiti...prodavati...???

Inace navod koji sam iznijela je nezvanican, ali iz "nadleznih izvora"
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#128

Post by vratnik »

Vingo wrote:Moze li se to ulje za nesto koristiti...prodavati...???

Inace navod koji sam iznijela je nezvanican, ali iz "nadleznih izvora"
Moze se koristiti kao loz ulje, pod uslovom da se radi o smjesi PBC / Benzol. Ali je bolje umrijeti od posljedica smrzavanja.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#129

Post by PipiDugaDevetka »

Vingo wrote:Moze li se to ulje za nesto koristiti...prodavati...???

Inace navod koji sam iznijela je nezvanican, ali iz "nadleznih izvora"
Može se voziti golf dizelaš na ovo trafo-ulje piralen/polihlorirani bifenil-PCB. Ne znam da li ga treba miksati sa nečim,...ali golfovi idu. Vidio u ratu.
Toksični spoj
A PCB je, tvrde kemičari, toksični spoj jako izraženih mutogenih, teretogenih i najviše kancerogenih svojstava. Jedna litra toga piralena zatruje milijun tona vode. Nerazgradiv je, iz tla ne može nestati ni za dvjesto godina. Iz zraka se taj opasni spoj resorbira preko čovjekove kože. Osim toga, potomci i do trećeg, četvrtog koljena nasljeđuju bolesti. PCB-u priroda ne može ništa, čovjek ga je stvorio i jedino ga on može uništiti.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#130

Post by PipiDugaDevetka »

Image
Objavljeno dana: 2.3.2006 19:06:00

Naslov: MOSTAR: U MINERALNOM ULJU IZ NERETVE MINIMALNE KONCENTRACIJE PCB-A

Preliminarni rezultati analize ulja izvađenog iz korita rijeke Neretve govore da u mineralnom ulju postoje minimalne koncentracije PCB-a

Ovo nije cijela vijest.



Niste pretplaceni na ovaj servis.
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#131

Post by Edit »

Sta god da je uzrok...
svi koji su na bilo koji nacin odgovorni treba da odgovaraju zbog svjesnog masovnog ugrozavanja zivota i zdravlja ljudi - ovo je ravno genocidu...

Ja ne znam, sta treba da se desi pa da oni koji imaju politicku moc shvate vaznost zakona o zastiti okoline i njegovog sprovodjenja...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#132

Post by Prenj »

PipiDugaDevetka wrote:Image
Objavljeno dana: 2.3.2006 19:06:00

Naslov: MOSTAR: U MINERALNOM ULJU IZ NERETVE MINIMALNE KONCENTRACIJE PCB-A

Preliminarni rezultati analize ulja izvađenog iz korita rijeke Neretve govore da u mineralnom ulju postoje minimalne koncentracije PCB-a

Ovo nije cijela vijest.



Niste pretplaceni na ovaj servis.
Nema sta, utjesna vijest za sve one koji piju Neretvu, jer ubuduce ce u vodi imati "minimalne" kolicine otrova ... :(
Last edited by Prenj on 03/03/2006 09:45, edited 1 time in total.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#133

Post by manijak1 »

Ni pomena o odgovornim :oops: jedino Avaz hoće da sa prve stranice prodaje novine .........po bilo koju cijenu ......analize iz Zagreba utvrdile da je ulje kancerogeno ( na prvoj stranici tog u zadnje vrijeme nesimpatičnog glasila :D ) a na strani 9 da taj postotak PCB-a :D kao ne može biti štetan po zdravlje ljudi i životinja :oops: :D .
Svakako da kante iz 87-e i 85-e do 90-e od golfova mogu ovo ulje koristiti kao gorivo :oops:
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#134

Post by Vingo »

Dakle dobicemo neznatan kancer....
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#135

Post by Fair Life »

Vingo wrote:Dakle dobicemo neznatan kancer....
To je nesto kao "malo trudna"... recimo 3 mjesec trudnoce.

I nije nesto, ako cemo pravo.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#136

Post by Vingo »

:lol: Ma da.....bez prava na kuknjavu
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#137

Post by manijak1 »

Koliko ribnjaka ima u okolini ?
Koliko je već vodenih rezervoara van upotrebe ?
Koliko gradova je bez pitke i tehničke vode ?
........nigdje od početka ove kataklizme ni slova o mogućim počiniocima i tek neke jadne naznake o sastavu tog lož ulja :oops: za hlađenje .
I čemu služe kao one postavljene prepreke ? Za zaustavljanje nečistoća i uljnih naslaga ?
Izgleda u ovoj zemlji moraš biti ekspert za sve da te neko ne bi na tvoje oči levatio ko zadnjeg .......levata.
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#138

Post by Edit »

manijak1 wrote:Koliko ribnjaka ima u okolini ?
Koliko je veæ vodenih rezervoara van upotrebe ?
Koliko gradova je bez pitke i tehnièke vode ?
........nigdje od poèetka ove kataklizme ni slova o moguæim poèiniocima i tek neke jadne naznake o sastavu tog lo¾ ulja :oops: za hlaðenje .
I èemu slu¾e kao one postavljene prepreke ? Za zaustavljanje neèistoæa i uljnih naslaga ?
Izgleda u ovoj zemlji mora¹ biti ekspert za sve da te neko ne bi na tvoje oèi levatio ko zadnjeg .......levata.
Mozes biti ekspert, svejedno te izlevate kad nema nacina da sprijecis niti kaznis takve stvari. Zanima me - za koliko su prodali zdravlje generacija i generacija, unistili izvor zivota za dolinu Neretve.. ?
Koliko je ko dobio da suti, da zataska, da - uradi?

:x :x :x :x

Ja bih svima njima - po kasikicu na taste do kraja zivota...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#139

Post by PipiDugaDevetka »

Ubili su Neretvu, bedeviju(ždrebicu)!
Malo paranoje:
Pred rat-nesreća u rudniku TZ, pred CG referendum-želj. nesreća, pred ustvne promjene i suđenje po Tužbi-ubijena Neretva...kome odgovara haos, nesigurnost...illi sam i ja paranoidan?
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#140

Post by Edit »

Ova se katastrofa sigurno nije desila slucajno.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#141

Post by Prenj »

Vecernji list wrote:
ČAPLJINA - Kao i u svim naseljima uzvodno uz Neretvu, i u Čapljini je dosta problema izazvala obavijest iz Stožera za Civilnu zaštitu HNŽ-a da voda na nekoliko vodocrpilišta od Jablanice do Čapljine nije za piće.

Na tome popisu je i vodocrpilište Bjelave u Čapljini, pa je u tome gradu jučer bila velika potraga za kupovnom pitkom vodom, a građani su se sa strahom pitali do kada će sve to trajati. Po zadnjim nalazima, u vodi iz vodocrpilišta Bjelave povećana je količina masnoća i mineralnih ulja pa je ona do daljnjeg neispravna za piće, a može se koristiti kao tzv. tehnička voda.

Uzorke vode svakih šest sati šaljemo na analizu u Zavod za javno zdravstvo u Sarajevo i voda je neispravna za piće sve dok ne dobijemo neki povoljniji odgovor s analize iz Sarajeva.

Na dva punkta u gradu postavili smo cisterne s vodom, a ako to potraje onda ćemo cisterne morati razvoziti i po selima, jer vodocrpilište Bjelave nema alternative rekao nam je jučer Ivan Merdžan, direktor Komunalnog poduzeća u Čapljini.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#142

Post by Vingo »

Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#143

Post by Edit »

Prenj wrote:
Vecernji list wrote:
ÈAPLJINA - Kao i u svim naseljima uzvodno uz Neretvu, i u Èapljini je dosta problema izazvala obavijest iz Sto¾era za Civilnu za¹titu HN®-a da voda na nekoliko vodocrpili¹ta od Jablanice do Èapljine nije za piæe.

Na tome popisu je i vodocrpili¹te Bjelave u Èapljini, pa je u tome gradu juèer bila velika potraga za kupovnom pitkom vodom, a graðani su se sa strahom pitali do kada æe sve to trajati. Zavijek, navikavajte se... morate se na vrijeme izboriti za pokrivanje troskova nabavke te vode ... tuzite odgovorne i trazite odstetu... Po zadnjim nalazima, u vodi iz vodocrpili¹ta Bjelave poveæana je kolièina masnoæa i mineralnih ulja pa je ona do daljnjeg neispravna za piæe, a mo¾e se koristiti kao tzv. tehnièka voda. Ma hajde... ajte vi objasnite ljudima sta je te tehnicka voda : voda za ispiranje mehanizacije ili - u njihovom slucaju - voda za pranje sudja, odjece, pranje povrsina kuda se krecu, gdje im stoka boravi...? Uzorke vode svakih ¹est sati ¹aljemo na analizu u Zavod za javno zdravstvo u Sarajevo i voda je neispravna za piæe sve dok ne dobijemo neki povoljniji odgovor s analize iz Sarajeva.

Na dva punkta u gradu postavili smo cisterne s vodom, a ako to potraje onda æemo cisterne morati razvoziti i po selima, :shock: :? :? :? A do sad ste ih pustili da se snalaze? Sta mislite sta su pili u mejduvremenu??? Koliko ste ste potrudili da ih obavijestite o opasnostima - sta ste do sad za njih ucinili??? :x :x :x jer vodocrpili¹te Bjelave nema alternative rekao nam je juèer Ivan Merd¾an, direktor Komunalnog poduzeæa u Èapljini.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#144

Post by Prenj »

Prema rezultati analize same Elektroprivrede, ulje ne da nije kancerogeno nego ce maltene poboljsati kvalitet same vode ... :(
http://www.slobodnadalmacija.hr/20060302/bih02.asp
Ulje nije kancerogeno
Prve analize pokazale kako ulje ne sadrži kancerogene elemente

Analiza uzoraka ulja koje je ispušteno u akumulaciju hidroelektrane Grabovica potvrdila je kako ulje ne sadrži kancerogene elemente, kazali su u stožeru Civilne zaštite hercegovačko-neretvanskog kantona.
Nizvodno od Jablanice voda se stalno kontrolira, te je privremeno obustavljena prodaja ribe iz svih ribogojilišta. Stožer je zatražio da se nizvodno od hidrocentrale Grabovica postave plutajuće brane kako bi se spriječilo daljnje onečišćenje korita rijeke Neretve.
Specijalizirane ekipe ekološkog poduzeća Indeko iz Rijeke nastavljaju jučer započeti posao skupljanja uljnih mrlja na brani Grabovica i nizvodno u koritu Neretva je "zatrovana" čak s 18 tona rashladnog uljarijeke Neretve. Jučer su se pojačali s još jednom ekipom, tako da tri ekipe rade na spašavanju korita rijeke Neretve.
U cijelosti je obustavljen rad hidroelektrane Grabovica i Salakovac i takav režim bit će na snazi dok nadležna tijela ne daju zeleno svjetlo za proizvodnju električne energije. Zaustavljeno je i daljnje protjecanje ulja. Potvrđeno je da nizvodno od hidrocentrale Salakovac nema onečišćenja. Plutajuća brana trebala je biti jučer postavljena, a njezina je uloga da spriječi daljnja zagađenja rijeke Neretve.
Trenutačno je najbitnija informacija, a koju smo dobili iz stožera Civilne zaštite, da izliveno ulje nije kancerogeno.
- Elektroprivreda Bosne i Hercegovine ima svoj laboratorij koji je do te mjere opremljen da već na prvoj analizi može vidjeti radi li se o kancerogenom ulju.
Njihov nalaz kaže: "Ispitivanjem ulja iz rezervnog transformatora zaključili smo da nisu prisutni kancerogeni elementi"
- kazao je Pavlović te dodao kako ovo ipak nisu konačni rezultati, te da će se dodatne obrade raditi i u Zagrebu.
Utvrđeno je da u vodocrpilištima nema nikakvih promjena. Nizvodno od Hidroelektrane Jablanica zabranjena je inače prodaja ribe i ta se odluka, kako je kazao Pavlović, u cijelosti poštuje.
- Ova će zapovijed na snazi ostati do daljnjega, dok se od svih nadležnih institucija ne dobiju odobrenja za promjene - kazao je Pavlović.
Također je ministar MUP-a HNŽ Tomislav Martinović boravio na terenu, a potvrđeno je da će se obaviti sve potrebne radnje kako bi se utvrdila odgovornost.
Emil KARAMATIĆ
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#145

Post by PipiDugaDevetka »

Piralen, tihi ubica, polihlorirani bifenil-PCB. Poslati inspektore inkvizicije u EPBiH!
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#146

Post by Edit »

Meni nikako nije jasno, kako da zbog ovoga do sada niko nije uhapsen ni priveden?
Zbog, kradje, nemara, ugrozavanja zdravlja, konkretne stete, obmanjivanj javnosti... trebalo bi nekoliko desetaka ljudi biti u pritvoru do sad!!!!!

Skandalozno i sramotno
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#147

Post by Vingo »

Valjda je u toku istraga kakva....Ne mogu hapsit prije nego sto nadju krivca...a i kad uhapse....uhapsice radnika.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#148

Post by mostarac »

Edit wrote:
manijak1 wrote:Koliko ribnjaka ima u okolini ?
Koliko je već vodenih rezervoara van upotrebe ?
Koliko gradova je bez pitke i tehničke vode ?
........nigdje od početka ove kataklizme ni slova o mogućim počiniocima i tek neke jadne naznake o sastavu tog lož ulja :oops: za hlađenje .
I čemu služe kao one postavljene prepreke ? Za zaustavljanje nečistoća i uljnih naslaga ?
Izgleda u ovoj zemlji moraš biti ekspert za sve da te neko ne bi na tvoje oči levatio ko zadnjeg .......levata.
Mozes biti ekspert, svejedno te izlevate kad nema nacina da sprijecis niti kaznis takve stvari. Zanima me - za koliko su prodali zdravlje generacija i generacija, unistili izvor zivota za dolinu Neretve.. ?
Koliko je ko dobio da suti, da zataska, da - uradi?

:x :x :x :x

Ja bih svima njima - po kasikicu na taste do kraja zivota...
dosta samo jedna, onako da lagano otegnu papke :D
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#149

Post by Edit »

mostarac wrote:
Edit wrote:
Ja bih svima njima - po kasikicu na taste do kraja zivota...
dosta samo jedna, onako da lagano otegnu papke :D
... Samo jedan dan zivota.... ali do kraja, u sv sl.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#150

Post by pape »

:roll: Nakon analize uzorka trafo-ulja, u Zagrebu i zvanicno potvrdjeno da je isto kancerozno. :roll: Katastrofa! :-?
Post Reply