Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Tananarive
Posts: 916
Joined: 22/04/2021 14:45

#26 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Tananarive »

it can take 4billion years to evolve intelligent life but this also needs a stable environment throughout

razovoj nteligentnog života može potrajati i 4 milijarde godina, a svo to vrijeme životna sredina mora biti stabilna

ovo je vjerujem jedan od razloga zašto ih nema ili su isuviše daleko za bilo koji vid komunikacije
Hakiz
Posts: 40960
Joined: 30/07/2015 20:01

#27 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Hakiz »

Imajte na umu da su udaljenosti izražene u svjetlosnim godinama. Jedna svjetlosna godina znači da nešta mora putovati brzinom svjetlosti jednu godinu. Brzina svjetlosti je oko milijardu i osamdeset milona kilometara na sat (300.000 m/s). Uporedimo to sa brzinama najbržih letjelica koje čovjek ima. A koje ne mogu nositi ljude, niti drugu opremu, one koje mogu, sporije su. Ni razvoj tehnologije u budućnosti, koliko god ubrza naša putovanja, neće povećati brzine naših letjelica da budu praktično upotrebljive za udaljenosti koje su u Svemiru.

U slučaju ove planete sa teme trebamo imati letjelicu koja putuje brzinom milijardu i 80 miliona kilometara na sat i da putuje tom brzinom 120 godina da do nje dođe. A kako ne može putovati tom brzinom, vrijeme potrebno za put bi se produžilo na hiljade godina, desetine hiljada godina. Milione godina, milijarde, bi se moralo putovati do neke planete koja eventualno ima inteligentan život.

Imajući u vidu činjenicu da našoj planeti ostaje oko 4 milijarde godina postojanja, da u poznatom Svemiru, pogotovo u ljudskim vijeku dostižnoj blizini, nema planete pogodne za život na koju bismo mogli otići kada naša planeta umre, najvjerovatniji scenario je sljedeći:

Ljudska vrsta nestaje najkasnije za oko 4 milijarde godina, sa Zemljom, a vjerovatno će uslovi za život nestati puno prije smrti same Zemlje i za to vrijeme najvjerovatnije nećemo doći u kontakt ni sa jednim oblikom života u Svemiru ako ga igdje ima.

Vjetovatno će se istraživanje Svemira skoncentrisati na to da li se može sa "obližnjih" nebeskih tijela uzeti kakvo rudno bogatstvo da se koristi dok postojimo. Ili montirati kakvo oružje da se neki budući rat vodi i iz Svemira.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8364
Joined: 25/05/2013 23:49

#29 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by apsidejzi »

Treba imati na umu da ovdje ne pricamo ni o kakvom inteligentnom zivotu. Teleskop je otkrio veliku kolicinu molekula koje ipak proizvode biljke na Zemlji. Mozda je na ovoj planeti evoluiralo nesto vise, nije iskljuceno, ali ovo sto imamo sada govori o mogucem postojanju biljaka. Naravno, nije iskljuceno da je neki drugi prirodni proces doveo do proizvodnje tih molekula. Zato i trebamo jos podataka kako bismo mogli dati precizniji odgovor.

No ako posmatras planetu zemlju, vjerovatno ni mi nismo do prije 200 godina pokazivali druge molekule od ovih. Tek sa inustrijskom revolucijom pocinjemo izbacivati staklenicke gasove. Ako ima neki inteligentni zivot na toj planeti, oni vide zemlju kakva je bila prije 120 godina, kao i mi njih. Mi smo u ovih 120 godina poprilicno daleko dogurali. Recimo, oni bi vidjeli svjetlost koja se emitovala 1900-e. Tek smo poceli uvoditi struju u kuce i to u velikim americkim gradovima. Tek je dizel napravio masinu sa unutrasnjim sagorijevanjem.
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#30 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

ja o ovoj temi promišljam čitav život kroz SF literaturu i filmove te popularnu nauku
barem 30 godina

gledam zvezde noću promišljam o svemu i dolazim do zaključka kako je to reko dilan dog
tema sve dok ne dodje prvi racun koji trebas platiti iz svog džepa


putovanja brža od svjetlosti su u našoj glaksiji nemoguća (citiram profu fizike pavla valentića)
brzina putovanja po suncevom sustavu će biti ista danas i za 1000 godina (citiram popularne sf pisce iz srbije)
vanzemaljci ne sleću u lajkovac (citiram zorana živkovića)

jesmo li jedini u svemiru od njegova nastanka do danas
nismo
jesmo li jedini u svemiru sada na ovoj razimi početka osvajanja matičnoga svijeta
vjerojatno jesmo

osobno sam uvjeren da nikad nećemo pronaći nikakve dokaze vanzemaljske rase niti će nas iko kontaktirati

ima ona formula koja kaže da je to zanemarljivo mala vjerovatnoca
User avatar
Tananarive
Posts: 916
Joined: 22/04/2021 14:45

#31 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Tananarive »

Truba wrote: 13/05/2024 13:41 ja o ovoj temi promišljam čitav život kroz SF literaturu i filmove te popularnu nauku
barem 30 godina

gledam zvezde noću promišljam o svemu i dolazim do zaključka kako je to reko dilan dog
tema sve dok ne dodje prvi racun koji trebas platiti iz svog džepa


putovanja brža od svjetlosti su u našoj glaksiji nemoguća (citiram profu fizike pavla valentića)
brzina putovanja po suncevom sustavu će biti ista danas i za 1000 godina (citiram popularne sf pisce iz srbije)
vanzemaljci ne sleću u lajkovac (citiram zorana živkovića)

jesmo li jedini u svemiru od njegova nastanka do danas
nismo
jesmo li jedini u svemiru sada na ovoj razimi početka osvajanja matičnoga svijeta
vjerojatno jesmo

osobno sam uvjeren da nikad nećemo pronaći nikakve dokaze vanzemaljske rase niti će nas iko kontaktirati

ima ona formula koja kaže da je to zanemarljivo mala vjerovatnoca
pa šta ja pišem maloprije fermijev paradoks
User avatar
Haris.ba
Posts: 25181
Joined: 08/09/2005 20:08

#32 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Haris.ba »

Truba wrote: 13/05/2024 13:41
putovanja brža od svjetlosti su u našoj glaksiji nemoguća (citiram profu fizike pavla valentića)
aže da je to zanemarljivo mala vjerovatnoca
Slab ti profa. Prostor ide brze od brzine svjetlosti. Pa i kvantna isprepletenost. Sta cemo jos otkriti za 100 godina...
User avatar
Ateista
Posts: 46840
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#33 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Ateista »

Truba wrote: 13/05/2024 13:41 ja o ovoj temi promišljam čitav život kroz SF literaturu i filmove te popularnu nauku
barem 30 godina

gledam zvezde noću promišljam o svemu i dolazim do zaključka kako je to reko dilan dog
tema sve dok ne dodje prvi racun koji trebas platiti iz svog džepa


putovanja brža od svjetlosti su u našoj glaksiji nemoguća (citiram profu fizike pavla valentića)
brzina putovanja po suncevom sustavu će biti ista danas i za 1000 godina (citiram popularne sf pisce iz srbije)
vanzemaljci ne sleću u lajkovac (citiram zorana živkovića)

jesmo li jedini u svemiru od njegova nastanka do danas
nismo
jesmo li jedini u svemiru sada na ovoj razimi početka osvajanja matičnoga svijeta
vjerojatno jesmo

osobno sam uvjeren da nikad nećemo pronaći nikakve dokaze vanzemaljske rase niti će nas iko kontaktirati

ima ona formula koja kaže da je to zanemarljivo mala vjerovatnoca
Slazem se da je jako mala sansa da covjecanstvo ikada stupi u bilo kakav kontakt sa nekom civilizacijom vam planete Zemlje, ne samo uzivo nego vrlo tesko i bilo kakvu komunikaciju da ce uspostaviti, sve je vec jasno kako i zasto. Ostavljam mogucnost da nadjemo tragove zivota, nesto u ovom stilu ako bi se dokazalo za ovu planetu da stvarno ima zivot, analizom hemijskog sastava i slicno, ali opet bez mogucnosti za komunikaciju i da taj zivod direktno vidimo. U najboljem slucaju, ako se otkrije mogucnost zivota a da nije predaleko (do stotinjak svjetlosnih godina) mozda covjecanstvo posalje neku sondu koja ce otici i slati nazad informacije, ali to znaci da ce tek naredne generacije moci te informacije vidjeti, recimo ako je udaljenost 100 ly i ako razvijemo neku vecu brzinu da ona moze doci za recimo 400 godina, i jos 100 godina da se vrati signal, znaci tek generacije za 500 godina bi mogle vidjeti rezultate te sonde, vidjeti slike tog zivota. Tako da nije iskljuceno da se nekad na neki nacin dokaze ili na ovakav nacin i vidi taj zivot, ali i za to sve su sanse male, ko bi bio spreman poslati sondu za toliko generacija poslije, pitanje je mogucnosti kvarova i hoce li uspjeti doci do tamo, hoce li covjecanstvo postojati za 500 godina i hoce li ga to zanimati i slicno. Opet, sve to ne znaci da zivota nema, samo je pitanje koliko je daleko za nas, da li ga ima u nekom relativno blizem dijelu svemira gdje imamo neku sansu da ga na ovako neke nacine otkrijemo, ili je toliko daleko da ni ovakvim analizama necemo moci da ga detektujemo. Isto tako postoji mogucnost da bude relativno "blizu" neka planeta na kojoj postoji zivot, ali da je previse mala da bismo je ikad oktrili da postoji.
Hakiz
Posts: 40960
Joined: 30/07/2015 20:01

#34 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 13/05/2024 14:31
Truba wrote: 13/05/2024 13:41
putovanja brža od svjetlosti su u našoj glaksiji nemoguća (citiram profu fizike pavla valentića)
aže da je to zanemarljivo mala vjerovatnoca
Slab ti profa. Prostor ide brze od brzine svjetlosti. Pa i kvantna isprepletenost. Sta cemo jos otkriti za 100 godina...
Ajnštajn pogriješio?

Jednostavno objašnjenje

https://www.skyatnightmagazine.com/spac ... than-light
Last edited by Hakiz on 13/05/2024 14:49, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#35 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

Ostatci civilizacija kao mi rimsko castvo pronalazimo...to je moguce
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41195
Joined: 29/06/2011 23:39

#36 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by dječak sa šibicama »

Nasa je premisa, ako i postoje, tamo negdje, da vbanzemaljska bica imaju ruke ili pipke, noge, mozda cetiri galve ili 3 oka, i lete u letecim tanjurima. To je ono sto je nasoj masti dostatno, ili moguce a ko zna, mozda su negdje neke biljke koje su inteligentne ili neka bica koja nemaju veze sa rukama i nogama, i glavom. Mozda je vanzemaljsko bice slicno energiji svemira koju mi nazivamo Bog, sigurno ne tako mocno ali mi svakako nemamo pojma sta moze biti u svemiru negdje daleko i otkud mi znamo da mozemo i detektovati taj zivi organizam.

Mozda je tamo negdje u svemiru pojam zivota drugaciji od naseg pojma, staklenicki plinovi su nas pokazatelj zivota a mozda njihov nisu, mozda te biljke bica ili oblici zivota udisu ni izdisu nesto drugo, mozda niti ne disu. Mozda im i ne trebaju uvjeti kakvi nama trebaju za zivot, mozda neka bica zive u drugacijim uvjetima, zasto mi pretpostavljamo da zivi organizam treba kisik i slicno, mozda ne treba. Mozda nas zato i ne kontaktiraju, ako su recimo u mogucnosti, mozda su nasi uvjeti za njih neuvjeti.

Ko to moze znati. A ja mislim da ni religija nigdje nije eksplicitno rekla da ne postoje drugi oblici zivota negdje u svemiru. Mislim da veli samo da smo mi jedina razumna bica, u ovom nasem smislu.
Da postoji neka napredna civilizacija igdje mozda bi mi to vec znali, ili bi oni dosli do nas. A mozda i ne znamo, jer i ne znamo, a tamo negdje zivi bezbroj zivih organizama. Mozda mi to jednostavno ne trebamo ni znati. Mi ne znamo ni gdje je dno okeana i sta se nalazi tamo dolje, a nasa je planeta. Zasto bi onda trebali znati nesto izvan nase planete.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25181
Joined: 08/09/2005 20:08

#37 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 13/05/2024 14:44
Haris.ba wrote: 13/05/2024 14:31
Truba wrote: 13/05/2024 13:41
putovanja brža od svjetlosti su u našoj glaksiji nemoguća (citiram profu fizike pavla valentića)
aže da je to zanemarljivo mala vjerovatnoca
Slab ti profa. Prostor ide brze od brzine svjetlosti. Pa i kvantna isprepletenost. Sta cemo jos otkriti za 100 godina...
Ajnštajn pogriješio?

Jednostavno objašnjenje

https://www.skyatnightmagazine.com/spac ... than-light
Pa upravo si postavio objasnjenje da se prostor krece brze od svjetlosti. Evo ti citata iz tog teksta.
So, yes, for really large distances you could say that the Universe is expanding faster than light.

But Einstein wouldn’t mind. His cosmic speed limit only refers to the motion of physical objects through space, from one point in the Universe to some other point.

So in general, the expansion of space has nothing to do with moving objects, and is in no way limited by the velocity of light.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73180
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#38 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

But as an object approaches the speed of light, its observed mass becomes infinitely large. As a result, an infinite amount of energy is required to make an object move at the speed of light. For this reason, it is impossible for any matter to travel faster than light speed.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25181
Joined: 08/09/2005 20:08

#39 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Haris.ba »

Velkoski wrote: 13/05/2024 16:52
But as an object approaches the speed of light, its observed mass becomes infinitely large. As a result, an infinite amount of energy is required to make an object move at the speed of light. For this reason, it is impossible for any matter to travel faster than light speed.
To nam je teorija za materiju. Ali, eto - danas znamo da prostor ide brze od brzine svjetosti i kvantna isprepletenost.
Definicija ce se prilagodjavati kako budemo otkrivali jos vise.
Last edited by Haris.ba on 13/05/2024 16:59, edited 1 time in total.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13977
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#40 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by JohnnyS »

Velkoski wrote: 13/05/2024 16:52
But as an object approaches the speed of light, its observed mass becomes infinitely large. As a result, an infinite amount of energy is required to make an object move at the speed of light. For this reason, it is impossible for any matter to travel faster than light speed.
Prema dosad dostupnim teorijama. Prije sto godina ljudi nisu znali ni da postoje druge galaksije. Nismo ni svjesni koliko smo limitirani.
User avatar
karanana
Posts: 47412
Joined: 26/02/2004 00:00

#41 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by karanana »

fermijev paradox
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73180
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#42 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

fazon je što će nama biti ogroman uspjeh i 1% brzine, a problem je i što se ne ulaže u to uopšte nego u ratove :D

dosad smo mogli makar neke dronove poslati na Enceladus i Europu :sad:
User avatar
Haris.ba
Posts: 25181
Joined: 08/09/2005 20:08

#43 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Haris.ba »

Velkoski wrote: 13/05/2024 17:03 fazon je što će nama biti ogroman uspjeh i 1% brzine, a problem je i što se ne ulaže u to uopšte nego u ratove :D

dosad smo mogli makar neke dronove poslati na Enceladus i Europu :sad:
To je sadasnje stanje stvari.

A, moze se reci da je mnogo, da ne kazem skoro sve, oko svemira otkriveno zbog ratova.
Hakiz
Posts: 40960
Joined: 30/07/2015 20:01

#44 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 13/05/2024 16:43
Hakiz wrote: 13/05/2024 14:44
Haris.ba wrote: 13/05/2024 14:31

Slab ti profa. Prostor ide brze od brzine svjetlosti. Pa i kvantna isprepletenost. Sta cemo jos otkriti za 100 godina...
Ajnštajn pogriješio?

Jednostavno objašnjenje

https://www.skyatnightmagazine.com/spac ... than-light
Pa upravo si postavio objasnjenje da se prostor krece brze od svjetlosti. Evo ti citata iz tog teksta.
So, yes, for really large distances you could say that the Universe is expanding faster than light.

But Einstein wouldn’t mind. His cosmic speed limit only refers to the motion of physical objects through space, from one point in the Universe to some other point.

So in general, the expansion of space has nothing to do with moving objects, and is in no way limited by the velocity of light.
Ne kreće baš. Poredaš galaksije od 1 do 10 u niz. Ako posmatrače staviš na 1. i 10. njima će se, kada budu posmatrali jedni druge, činiti da se udaljavaju jedni od drugih, da se prostor širi, brže od svjetlosti. Ako staviš posmatrače na 9. i 10. njima će to "udaljavanje" jednih od drugih biti mnogo sporije.

Stvar je da se susjedne galaksije udaljavaju manje nego daleke, pa to izgleda kao kretanje brzinom svjetlosti. A ono šta se dešava je, zapravo, količina udaljavanja, ne brzina.

Da se prostor širi brzinom svjetlosti ili većom, i susjedne galasije bi se udaljavale jedna od druge tom brzinom.
Last edited by Hakiz on 13/05/2024 18:44, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23595
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#45 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Sanjarko »

dječak sa šibicama wrote: 13/05/2024 15:18 Nasa je premisa, ako i postoje, tamo negdje, da vbanzemaljska bica imaju ruke ili pipke, noge, mozda cetiri galve ili 3 oka, i lete u letecim tanjurima. To je ono sto je nasoj masti dostatno, ili moguce a ko zna, mozda su negdje neke biljke koje su inteligentne ili neka bica koja nemaju veze sa rukama i nogama, i glavom. Mozda je vanzemaljsko bice slicno energiji svemira koju mi nazivamo Bog, sigurno ne tako mocno ali mi svakako nemamo pojma sta moze biti u svemiru negdje daleko i otkud mi znamo da mozemo i detektovati taj zivi organizam.

Mozda je tamo negdje u svemiru pojam zivota drugaciji od naseg pojma, staklenicki plinovi su nas pokazatelj zivota a mozda njihov nisu, mozda te biljke bica ili oblici zivota udisu ni izdisu nesto drugo, mozda niti ne disu. Mozda im i ne trebaju uvjeti kakvi nama trebaju za zivot, mozda neka bica zive u drugacijim uvjetima, zasto mi pretpostavljamo da zivi organizam treba kisik i slicno, mozda ne treba. Mozda nas zato i ne kontaktiraju, ako su recimo u mogucnosti, mozda su nasi uvjeti za njih neuvjeti.

Ko to moze znati. A ja mislim da ni religija nigdje nije eksplicitno rekla da ne postoje drugi oblici zivota negdje u svemiru. Mislim da veli samo da smo mi jedina razumna bica, u ovom nasem smislu.
Da postoji neka napredna civilizacija igdje mozda bi mi to vec znali, ili bi oni dosli do nas. A mozda i ne znamo, jer i ne znamo, a tamo negdje zivi bezbroj zivih organizama. Mozda mi to jednostavno ne trebamo ni znati. Mi ne znamo ni gdje je dno okeana i sta se nalazi tamo dolje, a nasa je planeta. Zasto bi onda trebali znati nesto izvan nase planete.
Gospodar svjetova? U Kuranu piše da je Bog/Allah gospodar svjetova. Sad da li se misli na baš svjetove ili na biljni, životinjski, ljudski i slične svjetove ne znam. A nije religija i to da ti kažem ovo.

Slažem se s napisanim u vezi životnog oblika i ostalog, imam i radove na tu temu negdje da li u sveskama, da li u kompjuteru.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73180
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#46 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

kad si kod galaksija, andromeda i milky way će da se sudare jednog dana :mrgreen:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13977
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#47 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by JohnnyS »

Velkoski wrote: 13/05/2024 19:29 kad si kod galaksija, andromeda i milky way će da se sudare jednog dana :mrgreen:
I baš zbog toga što ima puno praznog mjesta, vjerojatno se nijedna zvijezda neće sudariti tom prilikom
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73180
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#48 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

yap

tužno je kako smo mali :( :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40960
Joined: 30/07/2015 20:01

#49 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Hakiz »

Velkoski wrote: 13/05/2024 19:35 yap

tužno je kako smo mali :( :mrgreen:
A milslimo da smo važni :(
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73180
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#50 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

u neku ruku smo specijalni ako ništa.

gledaj kol'ko je praznih planeta oko nas, koliko se sve stvari moralo poklopiti da svako od nas počne postojati :mrgreen:
Post Reply