E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#176 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by zonbirile »

to se u naziva izmišljanje vode po x put,ili sviranje qurcu.Poimanje države kaopoligona za eksponiranje volontera je glupost.Ne voluntarizam,nego takvo poimanje.Donesi zakon i primjeni ga pomoću organa reda i sudstva.Ne može jednostavnije i funkcionira u normalnim zemljama.U nenormalnim,čopori izgladnjelih pasa lunjaju kvartovima,a mi imamo Udruge i djevojku kraj telefona u općini,i da imamo i Zakon.Skloni se u hlad,pa se opet javi,ovde se svi valjamo tvojim postovima.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#177 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by zonbirile »

@moderator

evo drug moj i kupusni list,zvani ABA3 te demantuje,niko ne spominje djevojke po opštinama,volonter i slične budalaštine,kada je Zakonom sve precizirano i svi se toga drže,a cuke se kote,li kote.



Izgradnja azila u Rakovici još nije počela, iako je prošao rok od godinu koji je propisan Zakonom o dobrobiti i zaštiti životinja BiH, o čemu je "Avaz" pisao proteklih dana. Na sastanku održanom u maju, na kojem su učestvovali predstavnici općina, Grada i Kantona, za projektnu dokumentaciju i pripremu sporazuma o participiranju u projektu zadužen je bio Hamdo Karić, pomoćnik gradonačelnika.

Prvi korak

- Informacija o stanju pasa u Kantonu, u sklopu koje je i pitanje azila, prošla je sve procedure i bit će na narednoj sjednici Gradskog vijeća. Izjava ljudi iz Terapijske zajednice KS da nisu dobili nikakav novac nije istinita jer smo im prošle godine izdvojili i uplatili 50.000 KM. Za ovu godinu je isto toliko novca planirano - kaže Karić.

Iako je Grad napravio prvi korak u projektu izgradnje azila, po Zakonu su podjednako odgovorne i općine i Kanton. U Terapijskoj zajednici su pokrenuli proceduru izrade projekta, uradili glavni projekt i podnijeli zahtjev za dobivanje urbanističke dozvole.

Podaci do sjednice

- Što se tiče sporazuma o participiranju, postoji tehnički problem jer firma koja je projektant nije dala cijene. Tek nakon što saznamo cijene moći ćemo rasporediti učešće na svih devet općina, Grad i Kanton.

Kaže da su svakodnevno u kontaktu sa projektantima, a podatke o cijenama moraju imati do sjednice. Nakon toga ostaje da Terapijska zajednica provede tender.

- Najlakše je napisati zakon. Mislim da nije realno postavljen, kratak je rok, pa svi nivoi vlasti nisu spremni da ga implementiraju. Možemo i mi brojati pse, ali pokušavamo nešto graditi - dodao je Karić.
--------------------------------------------------------------------
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#178 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by zonbirile »

@moderator
ha,ha pa ABA3 jeste dno dna,ali ti ta priča ne pali,i neće svaku općinu koštati po 50 000 KM,uostalom koliko opština ima Kanton ? Bila bi haman cifra šinteraja,a to je samo servis.Nego ne pričaš,kako si ono vazio,pokupiš cuku ,odvedeš u vet.stanicu i dobiješ pare,svi volonteri,pjesma i igra i završi se posao.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#179 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by zonbirile »

moderator wrote:
zonbirile wrote:@moderator
ha,ha pa ABA3 jeste dno dna,ali ti ta priča ne pali,i neće svaku općinu koštati po 50 000 KM,uostalom koliko opština ima Kanton ? Bila bi haman cifra šinteraja,a to je samo servis.Nego ne pričaš,kako si ono vazio,pokupiš cuku ,odvedeš u vet.stanicu i dobiješ pare,svi volonteri,pjesma i igra i završi se posao.
Higijenski servis je drugo ime za kafileriju (bez uspavljivanja osim beznadeznih slucajeva bolesti ili ozlijede ili bjesnila), vet stanice i azila.
Kad si vec prostudirao dokumente, trebao si i pogledati sta to predstavlja.
9 opstina je u kantonu, znaci 450,000 KM je u pitanju.
-------------------------------------------------------------
tačno samo sve nemaju prihode,pa je povuci potegni i za higijenski/servis,sada i ti tvrdiš da je šinteraj.Pa što ga ukidoše,imali zaposlene,vozila,jebote brand tako reći.Uzeli daha,prošla godina ,ostalo 600 00KM u buđetu i kapa na koso,neka cuka.Hajmo malo o azilu,ima li se okvirna cifra i projektant dao predmjer,nema predračuna od kojeg boli glava,a tek tekuće održavanje na godišnjem nivou.Evo ja tvrdim uz uslov da se zemljište pokloni,oproste opštinske saglasnosti i rente,da je godišnji trošak veći od 200 000 KM, a gdje je kastracija.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#180 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by kockica_kockica »

moderator wrote:
Ravenn wrote:
kockica_kockica wrote:Ja ponavljam svoje pitanje. Sta da radim kad mi se bacaju ti psi pod auto tacnije pod tockove od auta???? Ne zelim imati psa na dusi jer sam ga ozlijedila... jeli neko uopce zna sta raditi u tim slucajevima, jer je jedan pas nasrnuo na vrata i da nisam zatvorila prozor vjerujem da bi me ugrizao... ja volim zivotinje ali bi stvarno voljela da mi neko kaze sta da radim u ovim slucajevima??? :?
a zašto joj niko od vas plemenitih ne odgovori?!
čekam već 2 strane da čujem vaše rješenje za vrlo konkretan problem i samo mlatite bezveze
mene lično su psi napali prije dva dana kod Strojorada
da nisu naišli neki momci na biciklima ko zna šta bi bilo jer su se zaletali na mene i ono što sam nosila u rukama
mogu li vas velike humaniste sljedeći put nazvati da dođete po njih?!
a usput odgovorite i kockici, ne pravite se ludi
Stanes, trubis dok ne odu.
Trubila ne trubila njima to fakat nista ne znaci niti ih plasi... u zadnje vrijeme izbjegavam tu dionicu idem zaobilaznicom...

@dile nemoj me krivo shvatiti ali ja nesto ne bih provjeravala da li ce me pas ugristi ili ne, i nesto pored njega ne bih isla sa otvorenim prozorom.. ja prije svega volim sebe...

i da ne bi bilo da sad zagovaram nesto, fakat ne zagovaram... neki dan sam nahranila nekog jadnog pujdu dundu pravog... na plus 39 je jadan jedva gledao... dala sam mu vode i kupila hrenovke... bio je pravo gladan i vrlo zahvalan na mojoj gesti :)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#181 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by zonbirile »

ne čineći ništa problem se usložnjava,a to konkretno znači da je sve više životinja koje pate.Bolje je bilo sprečiti enormnu ekspanziju pseće populacije,nego sada gledati njihovu patnju,a sve u ime neke ljubavi i dobre namjere.Pravi vlasnik psa će ga eutanizirati,oplakati,ali neće dozvoliti da on pati,ovo je zločin koji je urađen prema psima.
vom Kalidorf
Posts: 36
Joined: 16/07/2010 19:09

#182 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by vom Kalidorf »

Kao i uvijek u zivotu, istina je je negdje na pola puta. A ta je da u ovoj je*enoj zemlji nikad nista nece ici kako treba. I da se nekim cudom preko noci naprave azili i sva ta cudesa, njihov kapacitet opet nece biti dovoljan da zbrine sve ulicne pse. A od tih preostalih za godinu opet eto ekspanzije. Udomljavanje na domacem terenu je (i zadugo ce biti) zanemarljivo zbog mentaliteta naseg drustva. Nismo mi Amerika pa da rasno stene kosta crno ispod nokata, ovde svaki seljak moze za 100 i manje maruna kupit sebi "vucnjaka" ili kakvog Vlakovskog pita. Udomljavanje u inostranstvu donekle funkcionise, ali opet ni pribliznim tempom kojim ide prirodno razmnozavanje na ulicama. Da odmah u startu napomenem da sam definitivno protiv ubijanja, ali isto tako i protiv sjedenja skrstenih ruku. Ono sto je po meni rjesenje je da se pod hitno napravi studija o koliko-toliko tacnoj brojnosti pasa na ulicama sa spolnim omjerom, koja bi pruzila podatke o mogucem povecanju te iste brojnosti na godisnjem nivou. Onda stisnuti glavesine da se ispostuje zakon i naprave azili, te skloniti s ulice onoliko pasa koliko azili mogu primiti. Ostatak sterilisati (ispocetka samo zenke, jer zenku ce se uvijek naci neko da zaskoci, a kad zenki nema muzjaku dzaba aparatura) strogo vodeci racuna o gore pomenutoj studiji, tako da se godisnje sterilise vise nego se okoti. Za 5-10 godina problem bi se rijesio. Svi bi mi rjesenje preko noci, ali ne moze, nazalost. Sad...opet ce se pokrenuti polemika o parama, budzetima i slicnim stvarima. Ali kad bi svaki lelemudan koji prijeti trovanjima, masakrima, i kuka o sigurnosti svoje djece godisnje (dobrovoljno) dao samo 5-10 KM za zbrinjavanje tih istih zivotinja - mozda za koju godinu ne bi imao potrebe da kuka i boji se za svoju sigurnost. Ako nam se od usta moze odvajati milione za tamo neke lopove koji su ljude smjestali u ludnice da se nelegalno dokopaju vile u centru grada - onda valjda moze i ta neka sica za rjesenje stvarnog problema. Kad bi se novcano po zakonu kaznjavali svi zlostavljaci zivotinja, i taj novac se upotrebljavao za zastitu istih - i to bi imalo efekta. Kad bi, umjesto naprdjivanja po forumu na tu temu, svi (i zastitari i oni koji ne vole zivotinje) coporativno kampovali koji dan pred opstinama, mozda bi se nasi vajni politicari napokon sjetili za sta dobijaju platu? Mozda. A mozda i ne. U svakom slucaju vrijedi pokusati. Misljenja sam da i ljubitelji i ovi drugi imaju isti cilj - kontrolu populacije ulicnih pasa, i da bi umjesto svadje i prepucavanja trebali djelovati udruzenim snagama . Ovako ne ide. Isto kao sto ne ide ubijati jadnike ni krive ni duzne. Razmislimo malo gdje nas je krajem proslog vijeka odvela ideologija masovnih ubijanja. A ako nam ni to nije bila dovoljna skola, onda nas stvarno treba poravnat ko Hirosimu i dovest neke nove, normalne, radine i postene, te prije svega humane ljude. Mi ovakvi kakvi smo ne zasluzujemo da uzivamo u blagodetima napacene nam zemlje ako i poslije tolikih uzasa i toliko smrti jedino sto nam jos preostaje su - novi poklici krvozedne svjetine kojim trazi glave bica koja nisu trazila da budu to sto jesu.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#183 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Friesian »

@zon... - ima istine i u tome sto ti pricas a ima istine i u postovima ostalih forumasa... tako, mislim da je bezvrijedno se prepucavati ko je upravu a ko ne... prvi sam koji jedva cekam da se lutalice sklone na sigurno kako zbog njih samih, da ih niko ne maltretira, tako i zbog ljudi koje opet pojedini psi napadaju... treba biti iskren da ni ljudima koji se toliko bore nije lahko jer sve to, bukvalno, sami finansiraju... drzava kao po obicaju supa*ka pa skoro nista i ne pomaze...

ukoliko cemo da pricamo o zemljama EU i njihovom odnosu prema psima ljubimcima onda ti treba biti jasno, ako si vec bio u nNjemackoj, da je tamo psima dozvoljeno da ulaze i u supermarkete, imaju ogromna prostranstva gdje se mogu pustiti i druziti sa ostalim psima bez povodca i brnjice... ima li ista od toga kod nas???!!! prema tome, molim te, nemoj iz supljeg u prazno!

svi zude za kravama, kozama, ovcama od kojih imaju koristi dok zabranjuju posjedovanje pasa ili bi im nametnuli konstantno koristenje brnjica... zna li iko kako brnjica, po mogucnosti stegnuta, djeluje na psa u OVOLIKO vrelim danima!!?? kad to naucite (mislim na sve koji to zastupaju) onda i polemisite na toj temi jer su usta jedini izvor znojenja/rashladjivanja tog organizma... dakle, samo se jos on treba zatvoriti!!
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#184 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by jaca78 »

meni nije jasno zašto neko misli da ima pravo pitati šta je sa udruzenjima, kada niti jedno od udruzenja nije dobilo marke iz budžeta, znači niti marke od građana (ovdje ne mislim na pojedinačne donacije građana date za liječenje ili hranjenje konkretnih pasa-svaka čast dobrim ljudima koji su svjesni da planetu dijele sa drugim zivim bicima). sve što su volonteri ovdje uradili (malo ili puno) uradili su vlastitim novcem.
zonbirile, daj bogat nadji i neki drugi izvor informacija osim dnevnog avaza, u kom se svaki drugi dan nadje izjava neke mahaluse u stilu "psi mi se šunjaju iza leđa" :lol: :lol: :lol: :lol:
vemus
Posts: 335
Joined: 14/05/2008 17:34

#185 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by vemus »

Kako da se rijesim pasa lutalica oko kuce? Rade li ti sintori jos uvijek?
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#186 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Fozgen »

jaca78 wrote:meni nije jasno zašto neko misli da ima pravo pitati šta je sa udruzenjima, kada niti jedno od udruzenja nije dobilo marke iz budžeta, znači niti marke od građana (ovdje ne mislim na pojedinačne donacije građana date za liječenje ili hranjenje konkretnih pasa-svaka čast dobrim ljudima koji su svjesni da planetu dijele sa drugim zivim bicima). sve što su volonteri ovdje uradili (malo ili puno) uradili su vlastitim novcem.
zonbirile, daj bogat nadji i neki drugi izvor informacija osim dnevnog avaza, u kom se svaki drugi dan nadje izjava neke mahaluse u stilu "psi mi se šunjaju iza leđa" :lol: :lol: :lol: :lol:
Jaco ti mora da se salis?
Jako dobro je znano koliko je Sapa dobila iz budzeta.
User avatar
Traktor`
Posts: 1774
Joined: 03/08/2010 23:36
Location: Sarajevo

#187 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Traktor` »

jaca78 wrote:meni nije jasno zašto neko misli da ima pravo pitati šta je sa udruzenjima, kada niti jedno od udruzenja nije dobilo marke iz budžeta, znači niti marke od građana (ovdje ne mislim na pojedinačne donacije građana date za liječenje ili hranjenje konkretnih pasa-svaka čast dobrim ljudima koji su svjesni da planetu dijele sa drugim zivim bicima). sve što su volonteri ovdje uradili (malo ili puno) uradili su vlastitim novcem.
zonbirile, daj bogat nadji i neki drugi izvor informacija osim dnevnog avaza, u kom se svaki drugi dan nadje izjava neke mahaluse u stilu "psi mi se šunjaju iza leđa" :lol: :lol: :lol: :lol:
evo ja nisam neka mahalusa iz dnevnog avaza...kod mene u ulici ima najmanje 10 pasa...em sto je to bijesno, em sto nije kastrirano, em sto je sugavo i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor i laje, a da ne pricam o tome kako mi se obraduju kad s autom prodjem kroz ulicu...sve mi se od srece, pod tockove bacaju...i ne samo meni, nego svakom autu koje prodje kroz ulici...ja sam kazem, ne daj Boze da krenu na mene ili na nekog mi bliznjeg, vjeruj mi da se nebi dobro proveli...iskreno, popisam se ja na taj zakon o zastiti zivotinja, kad nisu stvorili osnovne preduslove za njihovo zbrinjavanje...
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#188 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by jaca78 »

i ja se isto popišam na zakon iz istog razloga
cupo_mo
Posts: 127
Joined: 16/02/2009 13:48
Location: Mostar
Contact:

#189 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by cupo_mo »

Cyclone` wrote:
jaca78 wrote:meni nije jasno zašto neko misli da ima pravo pitati šta je sa udruzenjima, kada niti jedno od udruzenja nije dobilo marke iz budžeta, znači niti marke od građana (ovdje ne mislim na pojedinačne donacije građana date za liječenje ili hranjenje konkretnih pasa-svaka čast dobrim ljudima koji su svjesni da planetu dijele sa drugim zivim bicima). sve što su volonteri ovdje uradili (malo ili puno) uradili su vlastitim novcem.
zonbirile, daj bogat nadji i neki drugi izvor informacija osim dnevnog avaza, u kom se svaki drugi dan nadje izjava neke mahaluse u stilu "psi mi se šunjaju iza leđa" :lol: :lol: :lol: :lol:
evo ja nisam neka mahalusa iz dnevnog avaza...kod mene u ulici ima najmanje 10 pasa...em sto je to bijesno, em sto nije kastrirano, em sto je sugavo i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor i laje, a da ne pricam o tome kako mi se obraduju kad s autom prodjem kroz ulicu...sve mi se od srece, pod tockove bacaju...i ne samo meni, nego svakom autu koje prodje kroz ulici...ja sam kazem, ne daj Boze da krenu na mene ili na nekog mi bliznjeg, vjeruj mi da se nebi dobro proveli...iskreno, popisam se ja na taj zakon o zastiti zivotinja, kad nisu stvorili osnovne preduslove za njihovo zbrinjavanje...
prvo moras znati "PAS SE NIKADA NECE NAPASTI COVJEKA OSIM AKO SE PAS NE OSJECA UGROZEN"
ili ako imas los govor tjela prema psu npr ako nesto jede a ti prozlazis pored njega skupljenih saka( to ti njima znaci udarit cu te" a najbolje ti je imati ispruzene dlanove
drugo psi kao i sve zivotinje se plase ljudi (jer se plase veceg od sebe).Najveca greska koju mozes da pocinis kada te pas ganja jeste da pocnes bjezati (prvo ne mozes mu pobjeci , i on se sigurno rezati na tebe zato sto misli da se igras sa njime)i pas ako te ujede vecinom ce te ujesti na ruci izmedju lakta i sake a na nogama izmedju koljena i tabana jer su im ti djelovi pokreti pa su im interesantni.
i nemoj obracati paznju na njih i nece te dirati
i drugo lutalice nisu sugave to tebi samo pricinjava i moras znati za ovo " i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor" ako ti to smeta tu ne mozes nista uraditi jer svako ima pravo da kaze ono sto misli demokratija brate :D tu ti ne treba nista smetati to ti je isto kao da ja trazim da niko u mojoj ulici ne prica po noci a da pas laje to ti je normalon.Moj svaku noc laje izmedju 3:00-4:00. Pa mu kazem samo "dosta" i jos da ti kazem nesto oni se tako sporazumijevaju mozda traze drustvo npr partnericu :P
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#190 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by minjonja »

cupo_mo wrote:
Cyclone` wrote:
jaca78 wrote:meni nije jasno zašto neko misli da ima pravo pitati šta je sa udruzenjima, kada niti jedno od udruzenja nije dobilo marke iz budžeta, znači niti marke od građana (ovdje ne mislim na pojedinačne donacije građana date za liječenje ili hranjenje konkretnih pasa-svaka čast dobrim ljudima koji su svjesni da planetu dijele sa drugim zivim bicima). sve što su volonteri ovdje uradili (malo ili puno) uradili su vlastitim novcem.
zonbirile, daj bogat nadji i neki drugi izvor informacija osim dnevnog avaza, u kom se svaki drugi dan nadje izjava neke mahaluse u stilu "psi mi se šunjaju iza leđa" :lol: :lol: :lol: :lol:
evo ja nisam neka mahalusa iz dnevnog avaza...kod mene u ulici ima najmanje 10 pasa...em sto je to bijesno, em sto nije kastrirano, em sto je sugavo i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor i laje, a da ne pricam o tome kako mi se obraduju kad s autom prodjem kroz ulicu...sve mi se od srece, pod tockove bacaju...i ne samo meni, nego svakom autu koje prodje kroz ulici...ja sam kazem, ne daj Boze da krenu na mene ili na nekog mi bliznjeg, vjeruj mi da se nebi dobro proveli...iskreno, popisam se ja na taj zakon o zastiti zivotinja, kad nisu stvorili osnovne preduslove za njihovo zbrinjavanje...
prvo moras znati "PAS SE NIKADA NECE NAPASTI COVJEKA OSIM AKO SE PAS NE OSJECA UGROZEN"
ili ako imas los govor tjela prema psu npr ako nesto jede a ti prozlazis pored njega skupljenih saka( to ti njima znaci udarit cu te" a najbolje ti je imati ispruzene dlanove
drugo psi kao i sve zivotinje se plase ljudi (jer se plase veceg od sebe).Najveca greska koju mozes da pocinis kada te pas ganja jeste da pocnes bjezati (prvo ne mozes mu pobjeci , i on se sigurno rezati na tebe zato sto misli da se igras sa njime)i pas ako te ujede vecinom ce te ujesti na ruci izmedju lakta i sake a na nogama izmedju koljena i tabana jer su im ti djelovi pokreti pa su im interesantni.
i nemoj obracati paznju na njih i nece te dirati
i drugo lutalice nisu sugave to tebi samo pricinjava i moras znati za ovo " i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor" ako ti to smeta tu ne mozes nista uraditi jer svako ima pravo da kaze ono sto misli demokratija brate :D tu ti ne treba nista smetati to ti je isto kao da ja trazim da niko u mojoj ulici ne prica po noci a da pas laje to ti je normalon.Moj svaku noc laje izmedju 3:00-4:00. Pa mu kazem samo "dosta" i jos da ti kazem nesto oni se tako sporazumijevaju mozda traze drustvo npr partnericu :P
ovo boldirano: sto me nasmija :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#191 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by kokuz_sa »

cupo_mo wrote:
Cyclone` wrote:
jaca78 wrote:meni nije jasno zašto neko misli da ima pravo pitati šta je sa udruzenjima, kada niti jedno od udruzenja nije dobilo marke iz budžeta, znači niti marke od građana (ovdje ne mislim na pojedinačne donacije građana date za liječenje ili hranjenje konkretnih pasa-svaka čast dobrim ljudima koji su svjesni da planetu dijele sa drugim zivim bicima). sve što su volonteri ovdje uradili (malo ili puno) uradili su vlastitim novcem.
zonbirile, daj bogat nadji i neki drugi izvor informacija osim dnevnog avaza, u kom se svaki drugi dan nadje izjava neke mahaluse u stilu "psi mi se šunjaju iza leđa" :lol: :lol: :lol: :lol:
evo ja nisam neka mahalusa iz dnevnog avaza...kod mene u ulici ima najmanje 10 pasa...em sto je to bijesno, em sto nije kastrirano, em sto je sugavo i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor i laje, a da ne pricam o tome kako mi se obraduju kad s autom prodjem kroz ulicu...sve mi se od srece, pod tockove bacaju...i ne samo meni, nego svakom autu koje prodje kroz ulici...ja sam kazem, ne daj Boze da krenu na mene ili na nekog mi bliznjeg, vjeruj mi da se nebi dobro proveli...iskreno, popisam se ja na taj zakon o zastiti zivotinja, kad nisu stvorili osnovne preduslove za njihovo zbrinjavanje...
prvo moras znati "PAS SE NIKADA NECE NAPASTI COVJEKA OSIM AKO SE PAS NE OSJECA UGROZEN"
ili ako imas los govor tjela prema psu npr ako nesto jede a ti prozlazis pored njega skupljenih saka( to ti njima znaci udarit cu te" a najbolje ti je imati ispruzene dlanove
drugo psi kao i sve zivotinje se plase ljudi (jer se plase veceg od sebe).Najveca greska koju mozes da pocinis kada te pas ganja jeste da pocnes bjezati (prvo ne mozes mu pobjeci , i on se sigurno rezati na tebe zato sto misli da se igras sa njime)i pas ako te ujede vecinom ce te ujesti na ruci izmedju lakta i sake a na nogama izmedju koljena i tabana jer su im ti djelovi pokreti pa su im interesantni.
i nemoj obracati paznju na njih i nece te dirati
i drugo lutalice nisu sugave to tebi samo pricinjava i moras znati za ovo " i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor" ako ti to smeta tu ne mozes nista uraditi jer svako ima pravo da kaze ono sto misli demokratija brate :D tu ti ne treba nista smetati to ti je isto kao da ja trazim da niko u mojoj ulici ne prica po noci a da pas laje to ti je normalon.Moj svaku noc laje izmedju 3:00-4:00. Pa mu kazem samo "dosta" i jos da ti kazem nesto oni se tako sporazumijevaju mozda traze drustvo npr partnericu :P
ti to macku o rep sve okaci o tom govoru tijela i da ker nece napast i da trebas biti jako pametan pa ostat kad ker krene na tebe da te ujede...
gledaj ja bio malo djete kad me ujeo vucijak..lijepo neki jako odgovoran lik je vodao cucijaka bez brnjice i povodca i on je onak ozatrcao se i ujeo me za rame i ruku dok sam bio ledjima ka njemu okrenut..ni vidio nisam da ima ker u blizini(zato ti kazem to ponacanje ostav po strani bjezanje i price)
i sada ormalno ne volim cuke(naravno ne sve samo lutalice) inc poslije toga sam imao cuku za kucnog ljubimca i sve al strah od nepoznatih kerova uvijek ostaje tj lutalica..i navece kad se vracam kuci a njih 10 lezi blizu ulaza ono nekad pozelim da imam palicu da mogu sigurno uci..
jer svaki dan gledas te iste pse kako se kolju izmedju sebe kako laju i grizu svako auto koje prodje ulicom..
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#192 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Cholina_Lokica »

analogija, ujeo te je pas koji je imao vlasnika i ti se bojis lutalica, a ne pasa koji imaju vlasnika :mrgreen: koji ce te uz put prije copit :lol:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#193 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by kokuz_sa »

Dile wrote:analogija, ujeo te je pas koji je imao vlasnika i ti se bojis lutalica, a ne pasa koji imaju vlasnika :mrgreen: koji ce te uz put prije copit :lol:
zaboravio sam napomenut da je vucijak bio lutalica ovako negdje odredjeno vrijeme i taj ga lik udomio..a askakao sa lutalicama po naselju dugo vremena
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#194 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Cholina_Lokica »

nije imao vlasnika, nije te napadao, dobio vlasnika napao te... govori li ti to nesto
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#195 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by kokuz_sa »

Dile wrote:nije imao vlasnika, nije te napadao, dobio vlasnika napao te... govori li ti to nesto
aha..da se drzim podalje od lutalica i lutalica koje neko udomi :D
cupo_mo
Posts: 127
Joined: 16/02/2009 13:48
Location: Mostar
Contact:

#196 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by cupo_mo »

"on je onak ozatrcao se i ujeo me za rame i ruku dok sam bio ledjima ka njemu okrenut"
e zato te je napao jer se da si bio orenut prema njemu onda te ne bi napao jer misli da si veci od njega I ujeo te je jer se osjecao ugrozenim i od strane tebe a najveca ti je to krivica vlasnika bila....
kada psu okrenes ledja to ti znaci da ga ignorises i ako ti neki pas na tebe samo skoci nemoj se brinuti niti panicariti jer ti je to vid pozdrava
savjet ako te pas napane
"ako te pas uhvati za dlan ruke.tvoj je tada zadatak da ga samo cvrsto uhvatis za donju vilicu pas ce te odma pustiti vidjt ces kako ti sam izbacuje ruku sa jezikom jer nije on glup da sam sebe ujede
a drugi nacin je da psa uhvatis izmedju usiju tj za potiljak i to vrlo cvrsto pas nece ti moci zatvoriti usta
a trece nikada nemoj bjezati (postanes mu interesantana)
i jos nesto NEMOJ TI NJIH DIRATI NECE NI ONI TEBE
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#197 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by metronom »

I jos nesto, bolje ti je da se odselis negdje drugo, da im ne smetas :roll:
User avatar
Traktor`
Posts: 1774
Joined: 03/08/2010 23:36
Location: Sarajevo

#198 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Traktor` »

cupo_mo wrote: prvo moras znati "PAS SE NIKADA NECE NAPASTI COVJEKA OSIM AKO SE PAS NE OSJECA UGROZEN"
ili ako imas los govor tjela prema psu npr ako nesto jede a ti prozlazis pored njega skupljenih saka( to ti njima znaci udarit cu te" a najbolje ti je imati ispruzene dlanove
drugo psi kao i sve zivotinje se plase ljudi (jer se plase veceg od sebe).Najveca greska koju mozes da pocinis kada te pas ganja jeste da pocnes bjezati (prvo ne mozes mu pobjeci , i on se sigurno rezati na tebe zato sto misli da se igras sa njime)i pas ako te ujede vecinom ce te ujesti na ruci izmedju lakta i sake a na nogama izmedju koljena i tabana jer su im ti djelovi pokreti pa su im interesantni.
i nemoj obracati paznju na njih i nece te dirati
i drugo lutalice nisu sugave to tebi samo pricinjava i moras znati za ovo " i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor" ako ti to smeta tu ne mozes nista uraditi jer svako ima pravo da kaze ono sto misli demokratija brate :D tu ti ne treba nista smetati to ti je isto kao da ja trazim da niko u mojoj ulici ne prica po noci a da pas laje to ti je normalon.Moj svaku noc laje izmedju 3:00-4:00. Pa mu kazem samo "dosta" i jos da ti kazem nesto oni se tako sporazumijevaju mozda traze drustvo npr partnericu :P
halo ba...ja ovdje ne pricam o jednom psu, nego o coporu od desetak ili petnaest komada...pusti mi se te suplje price o govoru tijela...bio sam svjedok dvije scene...njih 15 komada bukvalno rastrgalo jednoj djevojci pudlicu, dok je cura setala cuku...druga scena...iz cista mira zaganjase dijete koje je jedva uletilo u haustor, sreca hausto bio otvoren...dijete najnormalnije prolazilo kroz ulicu, a oni se s nekih dvadesetak ili trideset metara zaletili na dijete...nigdje nikog u ulici, osim tog malog...i ne mozes me nikako ubijediti da ga nisu htjeli napasti...onako lajati i to nije bilo ni malo bezazleno...i nemoj mi molim te pricati kako su bezopasni, osim ako ih izazivas...poserem ti se na tu pricu...volim zivotinje da se razumijemo, ali ovo, stvarno NE...ja licno na vikendici imam tornjaka, tako da svaka prica o tome kako mi psi smetaju, pada u vodu...
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#199 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by nidokralj »

@cupo_mo

to ti je ona klasicna prica :"ma nece ti on nista,dusa draga.vidi ga kako je swadak".treba ja sad da se sekiram hocu li psa krivo pogledat da me ne napadne.koliko samo puta vidio da lutalica slucajnog prolaznika napadne pa se jado penje na auta.zato ne rise
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#200 Re: E dobro, ima'l tih udruženja za zaštitu životinja?!

Post by Fozgen »

cupo_mo wrote: prvo moras znati "PAS SE NIKADA NECE NAPASTI COVJEKA OSIM AKO SE PAS NE OSJECA UGROZEN"
ili ako imas los govor tjela prema psu npr ako nesto jede a ti prozlazis pored njega skupljenih saka( to ti njima znaci udarit cu te" a najbolje ti je imati ispruzene dlanove
drugo psi kao i sve zivotinje se plase ljudi (jer se plase veceg od sebe).Najveca greska koju mozes da pocinis kada te pas ganja jeste da pocnes bjezati (prvo ne mozes mu pobjeci , i on se sigurno rezati na tebe zato sto misli da se igras sa njime)i pas ako te ujede vecinom ce te ujesti na ruci izmedju lakta i sake a na nogama izmedju koljena i tabana jer su im ti djelovi pokreti pa su im interesantni.
i nemoj obracati paznju na njih i nece te dirati
i drugo lutalice nisu sugave to tebi samo pricinjava i moras znati za ovo " i jos mi svaku noc oko 12 sati dodje pod prozor" ako ti to smeta tu ne mozes nista uraditi jer svako ima pravo da kaze ono sto misli demokratija brate :D tu ti ne treba nista smetati to ti je isto kao da ja trazim da niko u mojoj ulici ne prica po noci a da pas laje to ti je normalon.Moj svaku noc laje izmedju 3:00-4:00. Pa mu kazem samo "dosta" i jos da ti kazem nesto oni se tako sporazumijevaju mozda traze drustvo npr partnericu :P
Kao sto rekose objesi ti to macku o rep.
90% ljudi koji su pretrpjeli ujed psa lutalice te lutalice nije izazivalo. Nije niko lud da dodje i da izaziva lutalice a da nema nesto sa sobom ( kakav poveci stap, petardu ili sl. ). Ja da sam imao sta sa sobom kada me lutalica ugrizla vjerovatno vise nikada nikog poslije mene nebi, al nista, jednostavno hodao ulicom, isao do trafike da uzmem cigarete, kada osjetim nesto na listu noge ( znaci ledjima okrenut ni vidio nisam lutalicu a kamoli da je taj pas vidio moje lice ili nesto slicno ) okrenem se pogledam pokusava me ugristi zamahnem ( kao imam nesto u ruci ) galamim al jok nasrce i rezi na mene, ja se okrenem krenem lagano on opet, jedva sam otisao od njeg ( ne zato sto ga volim ).
Suplja je prica o tom kako nece nista ako ih ne diras.
Naveo sam prije sta sa starim ljudima koji nosaju keve, sta sa invalidima koji imaju stake, sta sa biciklistima sta sa nepokretnim ljudima u kolicima, njima je sve to prijetnja?
Post Reply