E-cigarete

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#1 E-cigarete

Post by Pitar sa Kariba »

Poslije dvadesetak godina pušenja klasičnih cigareta, jučer pređem na E-cigaru. Evo jutros prva kafa sa E-cigarom, još se navikavam i nije loše, nisam ni pomislio da zapalim. Želio bih da podjelimo savjete i iskustva ovdje, kao i upute o nabavci svega potrebnog posebno E-tekučina. Prvu tekučinu sam uzeo (radnja na platou Skenderije) ovu neku jaku i skroz mi je zamijenila duhan. Probat ću da mi ovo pomogne da se skroz "skinem" sa cigara.

E-cigareta je elektronski uređaj za pušenje. Potpuno je siguran proizvod koji je izrađen od sofisticirane mikro-elektroničke tehnologije kako bi korisnicima pružio pravi doživljaj pušenja bez duhana i katrana koji se nalazi u običnim cigaretama. Izgleda poput obične cigarete, istog je okusa i mirisa no ovo je zaista zdravija alternativa. Ona je budućnost pušenja. Evo šta kaže internet.

E-cigareta nudi pušačima priliku za pušenje na mnogo zdraviji način. Ona daje isto zadovoljstvo ali nitko ne pati od negativnih posljedica. E-cigareta nudi bezbroj prednosti nad običnom cigaretom. Proizvod je bez katrana i drugih kancerogenih tvari. Nezapaljiva je i ne izlaže korisnike čak 4000 štetnih kemijskih tvari koje sadrži obična cigareta. Bezopasna je i ne zagađuje okoliš te se ne dimi. Namijenjena je za dugotrajno korištenje.

Većina ljudi koji puše uživaju u tom mirisu emocionalno i fizički. E-cigareta pruža iste užitke kao i obična cigareta, ali bez svih problema koji su uobičajeno povezani s tradicionalnim pušenjem. Najvažnije prednosti su: smanjen zdravstveni rizik, možete slobodno pušiti bilo gdje, ne morate biti izolirani, bez neugodnog mirisa, ne zapaljiva je, prikladna je i svakako je to za vas puno niža cijena pušenja.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2 Re: E-cigarete

Post by TDK-90 »

Najveći belaj skidanja sa cigareta (poslije nikotinske ovisnosti) je taj što čovjek u toku dana ponavlja nekoliko stotina puta isti pokret "vježbu" rukom prema ustima i rukom od usta, zatim zaposlenost usna i usta :dance: :dance: :dance:
a ti samo nastavljaš sa vježbom :dance:
Kakva je to tekućina ?! :? kakve su posljedice inhalacije iste :? gdje su vjerodostojna istraživanja.


Najbolje odvikavanje od cigara je naglo baci i gotovo :thumbup:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#3 Re: E-cigarete

Post by Pitar sa Kariba »

Slažem se sa tobom, ali ja ne mogu tako, probao sam više puta da prestanem ali bezuspješno. Što se tekućina i sastava iste tiče nema vjerodostojnih :D podataka koji su meni dostupni. Ono što znam su uglavnom forumi. Ovo više nije niti neka novina, ima ljudi koji je koriste več dvije godine. Ono u šta sam ja ubijeđen da je manje štetno od duhana.

Code: Select all

Prvo treba naglasiti da e-tekućina ne sadrži duhan, nije dobivena iz duhana i nije duhanski proizvod. E-tekućina je otopina koju e-cigareta pretvara prilikom e-pušenja u paru. Njome su napunjena punjenja (refilli) za e-cigaretu, a dolazi i zapakirana u bočicama različitog volumena, uglavnom od 5 do 50 ml. Takva pakiranja u bočicama služe za punjenje ispražnjenih punjenja, kartomizera, tankova isl... ili za direktno ukapavanje u raspršivač e-cigarete. Kako tko voli i ovisno o modelu e-cigarete.

E-tekućina dolazi s više jačina nikotina: XHIGH, HIGH, MEDIUM, LOW i NON ili ZERO
Količina nikotina u e-tekućini odnosno jačina mjeri se kao: XXmg nikotina / 1 ml e-tekućine

XHIGH e-tekućine uglavnom imaju 36mg/ml (dakle to znači 36mg nikotina u 1ml e-tekućine)
HIGH e-tekućine uglavnom imaju 24mg/ml
MEDIUM e-tekućine uglavnom imaju 18mg/ml
LOW HIGH e-tekućine uglavnom imaju 12mg/ml
NON ili ZIRO e-tekućine su bez nikotina tj. 0mg/ml

U ovoj gradaciji postoje i razna odstupanja; tako neki XHIGH e-tek. nazivaju HIGH, MEDIUM e-tekućine negdje imaju 8mg/ml, LOW 4mg/ml i slično...

Kad se mjeri količina nikotina koju se uzima e-pušenjem, treba znati da ne ostane sav nikotin iz pare u tijelu, dio se i ispuhne prilikom ispuhivanja pare. Prema nekim studijama e-pušenjem u tijelu ostaje 1/3 do 1/2 nikotina iz e-tekućine, a ostalo se ispuhne.

Uobičajena potrošnja e-tekućine je prosječno 1-2ml dnevno, a može doseći i do 4ml pa i 5ml dnevno. Potrošnja ovisi o tome koliko se puši ali i o samom modelu e-cigarete.
Bez obzira na potrošnju, nema opasnosti od predoziranja nikotinom ako se e-tekućina koristi u e-cigareti, ali ukoliko imate model e-cigarete koji troši puno e-tekućine nije zgorega razmisliti o korištenju e-tekućina s manjom koncentracijom nikotina, jer će vjerojatno u tom slučaju i slabija e-tekućina zadovoljiti vaše potrebe za nikotinom.

E-tekućine postoje u 2 osnovne varijante, a svaku čine 3 osnovne komponente:

1. PG e-tekućina = propilen glikol + nikotin + aroma
2. VG e-tekućina = biljni glicerol + nikotin + aroma

Postoje i e-tekućine bez arome i naravno bez nikotina. 

Propilen glikol ili biljni glicerol čine oko 90% sastava e-tekućine, a nikotin do 4%. Neke e-tekućine na bazi propilen glikola sadrže u sebi i određenu manju količinu biljnog glicerola. E-tekućine na bazi propilen glikola pojavile su se kao prve, dok one na bazi biljnog glicerola tek nedavno kao alternativa za one kojima ne odgovara propilen glikol. Jedna i druga pokazale su se kao sigurne za ljudsku uporabu. Zanimljivo da je u SADu utvrđeno da para propilen glikola (PG) ubija viruse i bakterije, na taj način štiti od gripe, upale pluća i sličnih zaraznih bolesti dišnog sustava, te se može koristiti kao sterilizator zraka bezopasan za ljude. Para biljnog glicerola (VG) u odnosu na paru propilen glikola (PG) nešto je punija i teža.

Arome su mnogobrojne i stalno dolaze nove. Evo nekih:
Tobacco, Marlboro, TAB, Ruyan4, Turkish blended, Flue cured tobacco, Hilton, Vanilla, Chocolate, Coca Cola, Coffee, Strawberry, Camel, Winston, Licorice, Red bull, Kent, French pipe, Cappuccino, Cuba cigar, Caramel, Cherry, Concentrated fragrance, Black DJARUM Clove, Watermelon, Green tea, Menthol, Apple, State Express, Coconut, Pineapple, Juicy peach, Orange, Cream, Ginseng, Dunhill, Black Tea, Litchi, Peanut butter, Lemon, Dr.Pepper, Rum Banana, Rose, Almond, 555, Mild seven, Cigar, Caster, Camel, Lucky strike, Parliament, Newport, Kool, Prime time, Pall mall, Blackberry, Pineapple, Cantaloupe, Orange, Mandarin, Mango, Grape, Blackcurrant, Blueberry, Kiwi, Plum, Mulberry Chry, Durian, Date Red, Renseng, Licorice, Clove, Menthol, Like Smoke.

Arome se mogu podijeliti u 3 skupine:
- arome slične duhanu
- voćne arome
- ostale arome

Svakom početniku najbolje je započeti s Tobacco okusom ili makar nekom aromom sličnom duhanu, jer je on ipak najsličniji okusu duhanske cigarete. Mada treba naglasiti da niti jedna aroma nema apsolutno isti okus kao duhanska cigareta. Ono što svaki novi e-pušač odmah primijeti, to je da je okus e-cigarete pomalo slatkast u odnosu na duhansku cigaretu. Privikavanje na novi okus je vrlo brzo i traje 3-5 dana, nakon toga novi okus više nije "neobičan".

Svakog korisnika važno je upozoriti da e-tekućina sadrži visoku koncentraciju nikotina. Male doze nikotina koje se uzimaju povremeno pušenjem duhana ili e-cigarete nisu opasne, ali veća količina nikotina konzumirana odjednom postaje toksična. Zato konzumacijom veće količine e-tekućine od jednom (npr. da netko proguta 5ml ili više e-tekućine) može doći do trovanja nikotinom. Stoga treba oprezno baratati bočicama e-tekućine i držati ih van dohvata djece! Isto tako treba imati na umu da se nikotin može apsorbirati u krvotok i kroz kožu (kao nikotinski flasteri), zato ako e-tekućina dođe u dodir s kožom, ustima,... potrebno je odmah je isprati vodom, da ne biste uzimali veću dozu nikotina nego što vam je potrebna.
User avatar
loose end
Posts: 359
Joined: 06/12/2011 22:23

#4 Re: E-cigarete

Post by loose end »

joj kad god neko spomene e-cigaretu sjetim se ovoga:

http://www.cbsnews.com/8301-504763_162- ... -injuries/

cuvaj se! :mrgreen:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#5 Re: E-cigarete

Post by Pitar sa Kariba »

E jbg, gdje mi ovo nadje drugi dan :D , Ono se slažem da nije još dokazano, i po meni je problem pogotovo ovdje kod nas oko kupovine hm... "repromaterijala" nema deklaracija, sastava, ne izdaju ti račun.... Zato sam i pokrenuo temu da me/nas neko uputi. E-cigarete nisu baš jeftine da bi nabavljao "brand name" a da se izradim.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#6 Re: E-cigarete

Post by Pitar sa Kariba »

Prva kafa sa E-cigarom.
Image



Hvala @Silver na postovima i na PP, ja sam danas probao zapaliti Marlboro ;-) i nevjerovatno koliko mi je smrdila. Da mi je neko rekao da ću i to doživiti.... ma kakvi. Evo gore na slici vidiš koju sam kupio E-cig (što bi ti rek`o). Do sada sam izbjegavao da pušim u dnevnoj sobi radi djeteta i zbog "jezika" :skoljka: , što jest, jest znao sam usmrditi cijelu kuću, pa onda prozračivati na -15. Sada toga nema, iskustva za ova dva dana.....EXTRA stvar.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#7 Re: E-cigarete

Post by Pitar sa Kariba »

Evo prodje mjesec, pareći elektroniku. Šta reći, imam simptome nepušača, pojačala su mi se osjetila, strašno mi smeta smrad cigareta i dim. Kuća mirom miriše, kafa u dnevnoj sobi :thumbup: , mnogo mi više treba da se "zapušem". Jučer sam ostao bez baterije na poslu te sam bio bez nikotina jedno pet, šest sati bez ikakve nervoze ( ne znam jeli ovo psihološki, jer kao sada nisam pušač), za razliku od perioda kada sam koristio reg. cigarete tad sam bio bez cigare kao bijesno pašće. Ja zadovoljan. Jedino mi je malo bilo ofirno u subotu na "istoku" parit uz znatiželjne poglede, a vala smoriše sa pitanjima šta je, kako je i ostalo....
User avatar
los merengues
Posts: 407
Joined: 13/12/2008 18:01
Location: Na obroncima brda Radogost sjeverozapadno od sela Radonići

#8 Re: E-cigarete

Post by los merengues »

Pozdrav , moze mala pomoc oko izbora e cigarete, koliko sam vidio
jedino u skenderiji ima radnja specijalizovana za e cig., ima li neko iskustva sa njima,
i koji model bi preporucili :TITAN, EVOLUTION, MAXI, eGo ili LEA kross.
User avatar
Psn
Posts: 140
Joined: 27/09/2012 18:59

#9 Re: E-cigarete

Post by Psn »

Postoje dve istovetne teme :?
http://www.klix.ba/forum/elektricne-cig ... 26s75.html

Moderi - mogle bi se spojiti :)
proljece101
Posts: 70
Joined: 30/07/2012 15:41

#10 Re: E-cigarete

Post by proljece101 »

Ko je uspio ostati na ovome, svaka mu čast, kod mene nije upalilo,tj. kod mog muza i familije ( ja ne pušim već 5 godina nikako), u početku sve naj i sve super, je presretna, u kuci sve mirise, muzeva garderoba mirise , divota neopisiva, i troskovi manji nego za cigarete, ono ulje od 10 KM moglo mu je biti i 7 dana 'bugijanja'...i tako je moj muz izdrzao oko 6 mjeseci i počeo da 'jadikuje' nesto, te mu muka, te ga glava boli i mic po mic, vrati se na 'normalne' smrdljive cigarete i sad dimija i vise nego prije onih elektronskih..pola moje familje je pokusalo inače, i niko nije uspio da ostane na e-cig., valjda im fali smrad duhana,dim, šta li..uglavnom, u početku je ok, ali kasnije treba ipak jaka volja ili skroz baciti cigarete, a inače, lakse je prestati pusiti sa e-cig. nego sa običnim, to sam isto vidjela kod nekih.. .pa ko se iole navikne na ovo, bolje da iskoristi priliku i potpuni prestane..pozzz
proljece101
Posts: 70
Joined: 30/07/2012 15:41

#11 Re: E-cigarete

Post by proljece101 »

los merengues wrote:Pozdrav , moze mala pomoc oko izbora e cigarete, koliko sam vidio
jedino u skenderiji ima radnja specijalizovana za e cig., ima li neko iskustva sa njima,
i koji model bi preporucili :TITAN, EVOLUTION, MAXI, eGo ili LEA kross.
Moj muz je probao neke marke, ali nazadovoljniji je bio sa EGo, i to sa tankom,..najlakse ti je i za dijelove kasnije,...bila je i baterije za eGo da se kupi u onom nekom mobil.šopu u wisi,odmah kad udjes lijevo ona radnja, po nekoj ekstra cijeni od 10 KM,ulja takodjer... a ima i na skenderiji svi dijelovi, samo malo poskupo tamo..na PIk-u toga ima more..
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#12 Re: E-cigarete

Post by vivace »

kod nas i to prodaju kinezi,delove za e cigarete i njih takodjer. ako imate u bosni kineze probaj tamo. samo ne znam kakvog su kvaliteta. citala sam o nekom liku kome je e cigareta eksplodirala u ustima. ostao je bez pola jezika i gornje usne. :shock:
User avatar
Psn
Posts: 140
Joined: 27/09/2012 18:59

#13 Re: E-cigarete

Post by Psn »

Ma, Vivace.. kakvi kinezi, tj. e-cig u kineskim radnjama. Ako se hoce imati, a da ne radi kako treba - onda je to ok :D
A jeste jednom od nekoliko miliona parioca, e-cig (baterija) eksplodirala u momentu kada je koristio. Cak stavise, nije to usamljeni slucaj da se neka baterija zapali, pa i eksplodira u nekom uredjaju, od milijardi raznovrsnih uredjaja koji koriste baterije/akumulatore ;)
User avatar
Psn
Posts: 140
Joined: 27/09/2012 18:59

#14 Re: E-cigarete

Post by Psn »

proljece101 wrote: Moj muz je probao neke marke, ali najzadovoljniji je bio sa EGo
Samo mala ispravka - "eGo" nije marka, nego oznaka konektora/navoja. Na bateriju (telo e-cig) sa "eGo" konektorom, mogu se usrafiti (koristiti) razni atomizeri sa "eGo" konektorom. A mogu se koristiti i vecina atomizera sa "510" konektorom/navojem, jer je kod "eGo", unutrasnji navoj - "510".
Inace, "eGo" konekcija je jako rasprostranjena.. pa je i prihvacen jednostavan naziv - "eGo baterija".
proljece101
Posts: 70
Joined: 30/07/2012 15:41

#15 Re: E-cigarete

Post by proljece101 »

Psn wrote:
proljece101 wrote: Moj muz je probao neke marke, ali najzadovoljniji je bio sa EGo
Samo mala ispravka - "eGo" nije marka, nego oznaka konektora/navoja. Na bateriju (telo e-cig) sa "eGo" konektorom, mogu se usrafiti (koristiti) razni atomizeri sa "eGo" konektorom. A mogu se koristiti i vecina atomizera sa "510" konektorom/navojem, jer je kod "eGo", unutrasnji navoj - "510".
Inace, "eGo" konekcija je jako rasprostranjena.. pa je i prihvacen jednostavan naziv - "eGo baterija".
Maa znaaam, pogesno sam se izrazila :) , a vise sam pozaboravila neke stvari, davno je to bilo...a i ovaj što je pitao, slično je formulirao pitanje, pa sam se na to nadovezala...uglavnom, moj muz, bivsi 'parioc', :roll: probao je 510ke ( isti navoj kao i eGo, ali baterija jako slaba, morala se stalno jedna cigara puniti), eGo, kao što rekoh , dobra baterija, dobro 'pari', naročito sa tankom, ali ko puno pusi nije za njega, jer postoji opasnost od predoziranja nikotinom, što je i sa mojim muzem bilo, pa ga je počela glava boliti, biti mu mučnina i slično ( zato sad obične cigare pusi vise nego prije, trazi mu se vise nikotina)...510ke su bolje u tom pogledu, na pare puno, bolja je aroma cigare,nema pretjerivanja , ali im velika mana ta baterija..a mozda ima i nekih noviteta sada, nisam odavno pratila ovu tematiku :)...ipak, bilo je lijepo do k je trajalo, a najvise bih voljela da je pomoću ovih cigareta uspio prestai pustiti potpuno, jer mislim da im je to i najbolja namjena, sve drugo je upitno... :)
User avatar
Psn
Posts: 140
Joined: 27/09/2012 18:59

#16 Re: E-cigarete

Post by Psn »

Pa da.. ima noviteta. Princip je vise-manje isti.. ali stalno izlazi nesto novo, drugacije, ne neminovno i "bolje", ali se razvija.. ipak je ovo nesto od skora prisutno.
A nikotin i predoziravanje, ima za birati kolicinu (0-36mg/ml). (mislim, tebi nebitno sada, nego kao info u temi).
I steta sto muz nije nasao sebe.. ipak je pusenje jako stetno. A parenje doduse trazi nesto "ljubavi" i naci sebe u tome.
Itd.
Svakako, manje stetna alternativa postoji.. a kako je parenje drugacija prica od pusenja - mnogima je lakse ostaviti e-cig od cigarete.. pa samim tim i tako (nenamerno) prestati pusiti (bilo sta koristiti).
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#17 Re: E-cigarete

Post by skenderija04 »

Opa , tema o parenju :D

Ja sam ostavio cigarete,ali sam se navukao na e cig. Nikotin minimalan,6Mg. Nema kasljanja,bolje se dise, ali i dalje sam ovisnik. Imam E cig isti kao na slici koja je gore postavljena, drzim je oko vrata :-D . Klasicne cigare su mi se zgadile. Ipak treba gledati da se i ovo polako ostavlja,
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#18 Re: E-cigarete

Post by vivace »

i moj buraz je vrlo zadovoljan sa e cigarama, mada je i dosta nervozan. trazi mu organizam duvan,nikotin...pa tu i tamo i zapali.
User avatar
Psn
Posts: 140
Joined: 27/09/2012 18:59

#19 Re: E-cigarete

Post by Psn »

Pa, Vivace.. ako koristi tecnosti bez nikotina kako ti rece, a nije nepusac.. onda mu e-cig ima istu funkciju kao i slamcica :)
Kada pusaci pocnu da se zadovoljavaju slamcicama umesto cigaretama - tad ce i on :D
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#20 Re: E-cigarete

Post by newlevel »

Zamolio bi nekoga, da mi pojasni malo oko ove cigarete, za koliko para se moze naci (a da valja), i koliko su troskovi te iste pri upotrebi (mislim na repromaterijal :D ). Ovako pusim kutiju cigareta dnevno, i neki mali milion puta sam prestajao pusiti, pa opet krenem, jednostavno smeta meni licno taj smrad cigarete na rukama, na usnama, na odjeci. Ostaje li kakav ruzan miris na rukama, prstima, usnama, ili onaj katranasti okus na jeziku, kad se e-cigareta koristi ???
User avatar
Psn
Posts: 140
Joined: 27/09/2012 18:59

#21 Re: E-cigarete

Post by Psn »

@newlevel .. hajde da probam ja.
Prvo, iz SRB sam, pa poznajem cene ovde. U BIH koliko znam, nema nekog ozbiljnog shopa, pa vecina kupuje sa neta (healthcabin ili heavengifts sajtovi npr.).. tako da su tamo cene cca 50% jeftinije nego kod nas, a reci cu neke orjentacione cene u SRB.
"eGo" tip baterije (o kome smo pricali gore) je najrasprostranjeniji i najkopiraniji, tj. proizvodi ih svako, a jedini originalni proizvodjac je Joyetech (aka Joye), (mada, ima sada i nekih drugih kvalitetnih proizvodjaca, Kanger npr.), a svakako treba izbegavati "no-name".. iz mnogo razloga.
Postoje razni "..mizeri" (atomizer, cartomizer, clearomizer..), a nekako trenutno najjednostavniji za upotrebu je eVod BCC Clearomizer.. ili nekih par meseci stariji Vision eGo V3 (poznat i kao CE5) Clearomizer.
I to je to - baterija (obicno oko 1.000 mAh) i ..mizer - cine e-cig.
Komplet e-cig, plus punjac (zidni adapter i USB punjac - kod nas je cca 40€.
Dalje, treba tecnost (ima dosta proizvodjaca), obicno se uzme za pocetak 18 mg/ml nikotina jacine.. i 10 ml kosta cca 4 €. Trosi se oko 3 ml/dan.
Smrada nema nikakvog.. ostaje samo miris na aromu koja se koristi.. i to jako kratko (par sekundi). Na rukama (kad se prosipa) ume duze da mirise (ako se koristi malina - mirisace na malinu :) ).
Ostalo.. nema drugog ukusa/mirisa.. sem ukusa/mirisa arome. Nema od cega - sastav (PG, VG, nikotin i voda) ne mirisu, mirise samo aroma.. koja, ako je duvanska, ne mirise na upljenu/ugasenu cigaretu (dim), nego npr. na ceo list duvana. I sam ukus nije "cigarski", nego duvanski (ne upaljenog duvana.. i to samo asocijativno/opisno).
Ako se poruce posebno baze (PG i/ili VG + nikotin) i arome od proizvodjaca - cena bude oko 0.5 € za 10 ml, kada se "miksa" kod kuce po uputstvu (mada, ovo tesko ispadne kao kad proizvodjac "smiksa", ali je ok). Itd.
Ovo tako, informativno.. ali, to je to uglavnom.
E, treba menjati i "glave" (grejace).. na 15-30 dana. I glava kosta oko 2 €.
Last edited by Psn on 19/04/2013 01:37, edited 3 times in total.
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#22 Re: E-cigarete

Post by skenderija04 »

newlevel wrote:Zamolio bi nekoga, da mi pojasni malo oko ove cigarete, za koliko para se moze naci (a da valja), i koliko su troskovi te iste pri upotrebi (mislim na repromaterijal :D ). Ovako pusim kutiju cigareta dnevno, i neki mali milion puta sam prestajao pusiti, pa opet krenem, jednostavno smeta meni licno taj smrad cigarete na rukama, na usnama, na odjeci. Ostaje li kakav ruzan miris na rukama, prstima, usnama, ili onaj katranasti okus na jeziku, kad se e-cigareta koristi ???
Jesi li zestok dugogodisnji pusac?
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#23 Re: E-cigarete

Post by newlevel »

Pa ne znam sta da kazem, kutija je minimum na dan, znali su nekad naletiti valovi dugi po pet sest mjeseci, kad se pusilo kutija i po dvije, al u zadnje vrijeme ujutru se kutija otvori, navece oko jedanaest baci.
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#24 Re: E-cigarete

Post by skenderija04 »

newlevel wrote:Pa ne znam sta da kazem, kutija je minimum na dan, znali su nekad naletiti valovi dugi po pet sest mjeseci, kad se pusilo kutija i po dvije, al u zadnje vrijeme ujutru se kutija otvori, navece oko jedanaest baci.
Ja sam bio na kutiji i po. Ovi tehnicki podaci sto je napisao @Psn je sve 100%tacno,. Ako stvarno nemas nikakvo znanje pa makar i iz price vjerujem da ti sve ovo zvuci k'o spansko selo ali vrlo je jednostavno i vremenom ces nauciti. U principu, na pocetku svi zelimo isto a to je zamjena ca cigaretu, da ima sto vise dima (pare, to je izraz :D ) i da osjetis onaj "udarac u grlo" kao da je prava cigareta u pitanju. Za pocetak je dobra ova sto je neko postavio na prvoj stranici . Najpoznatija je pod oznakom CE4 ili CE5. Ostale detalje vidi u postu od @Psn koji je vise nego detaljan. Nemoj se izraditi pa kupiti sljedeci model
Image

Ovo je bacanje para i ne funkcionise. Dakle, kada kupis tu cigaru trebace ti i te E tecnoti da je napunis. Prodaju se gotove ili ovo sto kaze PSN , mogu se i napraviti. Ja kupujem i cijena je 10 KM 10 ml. Ja sad trosim 1,6 ml dnevno. Prvi mjesec sam znao potrositi i 4. Ml na dan. Ovo ti kazem da imas neki osjecaj i oko para. Sadrze nikotin i kolicinu odredjujes ti sam. 18 ml nikotina bi bilo kao Marlboro ili AURA (crvena)... Racuna se da kutija cigara ima toliko nikotina (vidi se na kutiji). Nakon toga 12 ( recimo neki Marboro medium) i 6 ili 8 (light , superlight). Ukuse biras sam. Ja sam prva tri mjeseca uzimao 18 nikotina i sada sam na 6. Ima ih mali milion , od okusa duvana ( ni blizu, ali poredjenju sa ostalim je najslicniji) pa do vocnih ili cak i red bull :shock: (nisam probao niti mislim). Uz to ces vremenom kupovati djelove koji su potrosni.
Lova? Jeftinije je nego pusenje. Vec prvog mjeseca ces amortizovati pocetni ulog koji je nekih 65-70 maraka.
Eto za pocetak bi bilo to. U Sa ima na Skenderiji i na jos par mjesta. (Visa....) Za te online narudzbe stvarno ne znam, ali na samom pocetku teme jedan forumas je rekao da narucuje iz Poljske i da ga dodje jeftinije. Toliko, i sretno. Bolje je nego pusenje ali treba gledati i da se ovo ostavi.
User avatar
Psn
Posts: 140
Joined: 27/09/2012 18:59

#25 Re: E-cigarete

Post by Psn »

@skenderija04 .. za net narucivanje ne znam ni ja u sustini. PayPal ili tako nesto sl., narucis paket da mu vrednist ne predje u carinjenje.. ako prelazi, podelis narudzbine.. i cekas 2-3 nedelje. Ako se narucuje negde iz "komsiluka", dodje i za nedelju dana. Ima internet Visa kartica kod nekih banaka, pa uplatis na racun samo koliko treba. Posle podignes paket(e) na carini u svom gradu.
Tako nekako. Mi imamo drugi princip.. Ja obicno uzimam u domacim shopovima, a imam i kolege-parioce koji narucuju, pa npr. placam cenu jednaku dolar-evro (razlika za njih).. i to mi jednostavnije, a jeftinije od shopa.. a u stvari imam i veci izbor, tj. kazem mu sta bih hteo, a u shopu nema. Itd.
U principu, kome se ovo oduzi i predje u hobi - organizuje se sve.. pa i trosak padne gotovo na Dz.. 10-tak € mesecno, ali treba bas naci zanimaciju u tome i sve praviti sam.
Ali, to je neka druga (dalja) prica :)
Post Reply