Dvojna državljanstva u praksi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#101 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Keiko »

LeonardoAC wrote:
irishgirl wrote:
Eborg wrote:Koliko često naši dijasporci uopće svojoj djeci rođenoj u inostranstvu pribavljaju BH-državljanstvo i pasoš? Uglavnom je to sentimentalni čin ali po meni može biti i više nego korisno.
Drzava Bosna i Hercegovina je toliko zakomplikovala registraciju rodjenja djeteta van BiH da sam ja licno na kraju odustala. Traze 101 papir, sve prevedeno kao da su na Swahiliju a ne na jeziku koji je ukljucen i u Bosanske dokumente, sve ovjereno pecatima koji kostaju po €30-tak po papiru,... i jos jedno dva mjeseca aktivnog hodanja da se to sve skupi (nista starije od 6 mjeseci, itd - ovo mi je btw najveca moguca nebuloza kao da se rodni list moze promijeniti). Moj rodni list, izvod o drzavljanstvu i njegov rodni list, cak i prevedeni, naravno nisu dovoljni. Smatram da bi to mogao biti jedan od razloga sto se djeca rodjena van BiH sve vise asimiliraju u novu sredinu, pogotovu ako im je jedan roditelj stranac. Isto po meni vazi i za drugog roditelja, od vlastite domovine izmaltretiranog i razocaranog. Ako takvih Bosna nece, nema veze, hocemo game zemlja u kojoj je rodjenog.

Ovo sam jucer napisala na jednoj drugoj diskusiji.
ne prijavljuješ dijete svaki dan... jednom u životu, inače je to problem sa dijasporom... uvijek pitanje "šta je meni ta Bosna dala..., pitate li se ikad šta vi njoj date osim što je brukate po svijetu :P
Ne treba meni Bosna nista dat', ja i ne trazim. Ali ako ja kao imigrant mogu registrirat' dijete ovdje u 5 minuta, samo sa svojim pasosem I €10 ako mi treba ispis rodnog lista, ne kontam zasto BiH konzulatu treba moj rodni list, izvod o drzavljanstvu, vjencani list, potvrda a prebivalistu van BiH, potvrda odjave prebivalistu iz BiH, muzev rodni list, izvod o drzavljanstvu, licna karta (koja ovdje ne postoji, ali ne mozes ti to objasnit'),...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#102 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz »

Ispis iz knjige drzavljana Bosne i Hercegovine je tortura sto se pairologije tice ali cu rado pomoci. Na kraju su nas islisali u roku od 2 sata. :lol:

Traze bruku papira samo kako bi ti pritisak nabijali. I kod nas nema licne karte. Nije moguce apostille pecatom legalizovati potpis stariji od 5 godina.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#103 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Keiko »

Zviz wrote:Ispis iz knjige drzavljana Bosne i Hercegovine je tortura sto se pairologije tice ali cu rado pomoci. Na kraju su nas islisali u roku od 2 sata. :lol:

Traze bruku papira samo kako bi ti pritisak nabijali. I kod nas nema licne karte. Nije moguce apostille pecatom legalizovati potpis stariji od 5 godina.
Hvala Zviz! Nista mi vise ne treba, necu ni da ga upisujem. Ako bude htio, nek' se upisuje sam :lol: .

Ja sam se odvikla od birokracije, to mi je jedini problem. :D
User avatar
Sheriff
Posts: 376
Joined: 13/01/2013 14:47

#104 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Sheriff »

Ako se nekom sudi u BiH zbog teskog krivicnog djela ( licna i pasos oduzeti zbog moguceg bjegstva ) a ta osoba posjeduje hr drzavljanstvo i putovnicu... Jel moze zbrisati?
User avatar
TrgSolidarnosti
Posts: 81
Joined: 01/03/2013 23:54
Location: ajicakoL

#105 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by TrgSolidarnosti »

Moze ako ga nasi ne zaustave na granici zbog potjernice
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#106 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Eborg »

Uvijek se provjerava ono elektronski, nebitno koji je dokument.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#107 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Edin H. »

irishgirl wrote:Ne treba meni Bosna nista dat', ja i ne trazim. Ali ako ja kao imigrant mogu registrirat' dijete ovdje u 5 minuta, samo sa svojim pasosem I €10 ako mi treba ispis rodnog lista, ne kontam zasto BiH konzulatu treba moj rodni list, izvod o drzavljanstvu, vjencani list, potvrda a prebivalistu van BiH, potvrda odjave prebivalistu iz BiH, muzev rodni list, izvod o drzavljanstvu, licna karta (koja ovdje ne postoji, ali ne mozes ti to objasnit'),...
:thumbup: :dance:
Ako je jedan roditelj drzavljanin BiH djetetu bi morao moci izvaditi drzavljanstvo po automatizmu uz predocenje svog pasosa ili drzavljanstva i djetetovog originalnog rodnog lista.
A te prevode i pecate neka materi svojoj traze :dance:
Znaci i 5 minuta je puno :skoljka:
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#108 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by muzicar_iz_parka »

Nije mala stvar imati naše državljanstvo, a ko bi naplaćao silnu administraciju ako nebi bilo potrebno 100 pečata za svaku sitnicu, koji koštaju barem 2 KM po komadu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#109 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz »

Edin H. wrote:
irishgirl wrote:Ne treba meni Bosna nista dat', ja i ne trazim. Ali ako ja kao imigrant mogu registrirat' dijete ovdje u 5 minuta, samo sa svojim pasosem I €10 ako mi treba ispis rodnog lista, ne kontam zasto BiH konzulatu treba moj rodni list, izvod o drzavljanstvu, vjencani list, potvrda a prebivalistu van BiH, potvrda odjave prebivalistu iz BiH, muzev rodni list, izvod o drzavljanstvu, licna karta (koja ovdje ne postoji, ali ne mozes ti to objasnit'),...
:thumbup: :dance:
Ako je jedan roditelj drzavljanin BiH djetetu bi morao moci izvaditi drzavljanstvo po automatizmu uz predocenje svog pasosa ili drzavljanstva i djetetovog originalnog rodnog lista.
A te prevode i pecate neka materi svojoj traze :dance:
Znaci i 5 minuta je puno :skoljka:
Pa nije luda da djete bude bih drzavljanin a rodjeno u Irskoj sa irskim prezimenom i engleskim imenom, jos ce na kraju morat' dat' 500€ da ga ispise, jer Irsko drzavljanstvo ce dovet' u pitanje kad napuni 18 godina.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#110 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Edin H. »

Zviz wrote:Pa nije luda da djete bude bih drzavljanin a rodjeno u Irskoj sa irskim prezimenom i engleskim imenom, jos ce na kraju morat' dat' 500€ da ga ispise, jer Irsko drzavljanstvo ce dovet' u pitanje kad napuni 18 godina.
Za Irsku stvarno ne znam, ali dvojno drzavljanstvo nije problem za Veliku Britaniju. Jedino ih interesuje da zadovoljavas kriterije za britansko drzavljanstvo.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#111 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz »

Edin H. wrote:
Zviz wrote:Pa nije luda da djete bude bih drzavljanin a rodjeno u Irskoj sa irskim prezimenom i engleskim imenom, jos ce na kraju morat' dat' 500€ da ga ispise, jer Irsko drzavljanstvo ce dovet' u pitanje kad napuni 18 godina.
Za Irsku stvarno ne znam, ali dvojno drzavljanstvo nije problem za Veliku Britaniju. Jedino ih interesuje da zadovoljavas kriterije za britansko drzavljanstvo.
Gubis drzavljanstvo ako dobrovoljno steknes drugo osim ako je rijec o braku sa stranim drzavljaninom. Tako pise u brosuri :D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#112 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Keiko »

Zviz wrote:
Edin H. wrote:
Zviz wrote:Pa nije luda da djete bude bih drzavljanin a rodjeno u Irskoj sa irskim prezimenom i engleskim imenom, jos ce na kraju morat' dat' 500€ da ga ispise, jer Irsko drzavljanstvo ce dovet' u pitanje kad napuni 18 godina.
Za Irsku stvarno ne znam, ali dvojno drzavljanstvo nije problem za Veliku Britaniju. Jedino ih interesuje da zadovoljavas kriterije za britansko drzavljanstvo.
Gubis drzavljanstvo ako dobrovoljno steknes drugo osim ako je rijec o braku sa stranim drzavljaninom. Tako pise u brosuri :D
Koja je to brosura? Nisam nikad za to cula u vezi Irskog drzavljanstva, mada nisam nikoga ni pitala konkretno pitanje. Koliko je meni poznato, Irska dozvoljava dvojno drzavljanstvo.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#113 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by KatarinaKosaca »

Valjda treba da postoji bilateralni sporazum , jer šta vrijedi ako jedna zemlja "priznaje", ako BIH za tu zemlju ne priznaje. BIH ima potpisan sporazum, koliko znam sa Srbijom, Hrvatskom i Skandinavskim zemljama. :roll:
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#114 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by muzicar_iz_parka »

KatarinaKosaca wrote:Valjda treba da postoji bilateralni sporazum , jer šta vrijedi ako jedna zemlja "priznaje", ako BIH za tu zemlju ne priznaje. BIH ima potpisan sporazum, koliko znam sa Srbijom, Hrvatskom i Skandinavskim zemljama. :roll:
Ne postoji više taj zakon da se sticanjem drugog državljanstva automatski gubi naše, ukoliko ne postoji bilateralni sporazum između BiH i te države.
Mada čisto sumnjam da je i bilo ijednog slučaja oduzimanja državljanstva po tom osnovu dok je postojao taj zakon.

Zbog glupe prakse izdavanja dokumenata u dijaspori, većina se ako je u mogućnosti odlučuje na vađenje tih dokumenata u BiH u shodno tome imaju prebivalište u BiH, nigdje se ne vode kao osobe koje žive u inostranstvu.
A i uslov prijave boravka koja nije starija od 6 mjeseci kad se vadi pasoš u DKP-u vjerovatno donosi sa sobom činjenicu da konzulati brišu adresu stanovanja u dijaspori kad istekne tih 6 mjeseci, jer nebi tražili isto kad se ponovo podnosi zahtjev za pasoš.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#115 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz »

Za Irishgirl: mada ovo samo vazi za naturalizaciju, a sad nemam pojma kako ste vi dosli do Irskog drzavljanstva


19.—(1) The Minister may revoke a certificate of naturalisation if he is satisfied—


(a) that the issue of the certificate was procured by fraud, misrepresentation whether innocent or fraudulent, or concealment of material facts or circumstances, or


(b) that the person to whom it was granted has, by any overt act, shown himself to have failed in his duty of fidelity to the nation and loyalty to the State, or


(c) that (except in the case of a certificate of naturalisation which is issued to a person of Irish descent or associations) the person to whom it is granted has been ordinarily resident outside Ireland (otherwise than in the public service) for a continuous period of seven years and without reasonable excuse has not during that period registered annually in the prescribed manner his name and a declaration of his intention to retain Irish citizenship with an Irish diplomatic mission or consular office or with the Minister, or


(d) that the person to whom it is granted is also, under the law of a country at war with the State, a citizen of that country, or


(e) that the person to whom it is granted has by any voluntary act other than marriage acquired another citizenship.


(2) Before revocation of a certificate of naturalisation the Minister shall give such notice as may be prescribed to the person to whom the certificate was granted of his intention to revoke the certificate, stating the grounds therefor and the right of that person to apply to the Minister for an inquiry as to the reasons for the revocation.


(3) On application being made in the prescribed manner for an inquiry under subsection (2) the Minister shall refer the case to a Committee of Inquiry appointed by the Minister consisting of a chairman having judicial experience and such other persons as the Minister may think fit, and the Committee shall report their findings to the Minister.


(4) Where there is entered in a certificate of naturalisation granted to a person under the Act of 1935 the name of any child of that person, such entry shall for the purposes of this Act be deemed to be a certificate of naturalisation under the Act of 1935.


(5) A certificate of naturalisation granted or deemed under subsection (4) to have been granted under the Act of 1935 may be revoked in accordance with the provisions of this section and, upon such revocation, the person concerned shall cease to be an Irish citizen.


(6) Notice of the revocation of a certificate of naturalisation shall be published in Iris Oifigiúil.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#116 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Keiko »

Zviz wrote:Za Irishgirl:


19.—(1) The Minister may revoke a certificate of naturalisation if he is satisfied—


(a) that the issue of the certificate was procured by fraud, misrepresentation whether innocent or fraudulent, or concealment of material facts or circumstances, or


(b) that the person to whom it was granted has, by any overt act, shown himself to have failed in his duty of fidelity to the nation and loyalty to the State, or


(c) that (except in the case of a certificate of naturalisation which is issued to a person of Irish descent or associations) the person to whom it is granted has been ordinarily resident outside Ireland (otherwise than in the public service) for a continuous period of seven years and without reasonable excuse has not during that period registered annually in the prescribed manner his name and a declaration of his intention to retain Irish citizenship with an Irish diplomatic mission or consular office or with the Minister, or


(d) that the person to whom it is granted is also, under the law of a country at war with the State, a citizen of that country, or


(e) that the person to whom it is granted has by any voluntary act other than marriage acquired another citizenship.


(2) Before revocation of a certificate of naturalisation the Minister shall give such notice as may be prescribed to the person to whom the certificate was granted of his intention to revoke the certificate, stating the grounds therefor and the right of that person to apply to the Minister for an inquiry as to the reasons for the revocation.


(3) On application being made in the prescribed manner for an inquiry under subsection (2) the Minister shall refer the case to a Committee of Inquiry appointed by the Minister consisting of a chairman having judicial experience and such other persons as the Minister may think fit, and the Committee shall report their findings to the Minister.


(4) Where there is entered in a certificate of naturalisation granted to a person under the Act of 1935 the name of any child of that person, such entry shall for the purposes of this Act be deemed to be a certificate of naturalisation under the Act of 1935.


(5) A certificate of naturalisation granted or deemed under subsection (4) to have been granted under the Act of 1935 may be revoked in accordance with the provisions of this section and, upon such revocation, the person concerned shall cease to be an Irish citizen.


(6) Notice of the revocation of a certificate of naturalisation shall be published in Iris Oifigiúil.
:thumbup: 'Tata' je cistokrvni Irac, ono tipa 600 godina unazad. Ja ispunjavam uslove po svim mogucim kriterijima ali tek sad nesto razmisljam da apliciram. Djeca rodjena u Irskoj automatski postaju drzavljani bez obzira na porijeklo roditelja. Jedino u slucaju kada no jedan roditelj nema legalan status u drzavi, dijete, iako drzavljanin nema pravo boravka dok be napuni 18. O ovome je prije par godina bio referendum pa su uveli to za boravak jer su jedno vrijeme dolazile 'socijala' trudne turistkinje iz Nigerije, Bjelorusije,... S' namjerom da se tu porode I ostanu na osnovu djeteta!
Last edited by Keiko on 05/03/2013 03:11, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanski_hibrid
Posts: 304
Joined: 15/09/2012 14:18

#117 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Bosanski_hibrid »

muzicar_iz_parka wrote:
KatarinaKosaca wrote:Valjda treba da postoji bilateralni sporazum , jer šta vrijedi ako jedna zemlja "priznaje", ako BIH za tu zemlju ne priznaje. BIH ima potpisan sporazum, koliko znam sa Srbijom, Hrvatskom i Skandinavskim zemljama. :roll:
Ne postoji više taj zakon da se sticanjem drugog državljanstva automatski gubi naše, ukoliko ne postoji bilateralni sporazum između BiH i te države.
Mada čisto sumnjam da je i bilo ijednog slučaja oduzimanja državljanstva po tom osnovu dok je postojao taj zakon.

Zbog glupe prakse izdavanja dokumenata u dijaspori, većina se ako je u mogućnosti odlučuje na vađenje tih dokumenata u BiH u shodno tome imaju prebivalište u BiH, nigdje se ne vode kao osobe koje žive u inostranstvu.
A i uslov prijave boravka koja nije starija od 6 mjeseci kad se vadi pasoš u DKP-u vjerovatno donosi sa sobom činjenicu da konzulati brišu adresu stanovanja u dijaspori kad istekne tih 6 mjeseci, jer nebi tražili isto kad se ponovo podnosi zahtjev za pasoš.
Nije bilo oduzimanja jer je zakon bio čini mi se suspendovan od strane visokog predstavnika i to 2013. Ali na našu sreću, ustavni sud je rekao svoje i ukinuo taj zakon.

BTW i Luksemburg dozvoljava dvojno državljanstvo :D :bih:
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#118 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by casanova123 »

Kako ja mogu dobiti bilo cije jos drzavljanstvo pored BiH? Bjezi ba, sad kad ulazi HR odjednom pun qrac ljudi ima i jrvatsko drzavljanstvo, i ne trebaju da placaju skolarinu, ne trebaju da placaju vizu, ne trebaju se peglati sa radnom dozvolom itd(ovo govorim kao student u austriji)..
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#119 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by sha_ba »

casanova123 wrote:Kako ja mogu dobiti bilo cije jos drzavljanstvo pored BiH? Bjezi ba, sad kad ulazi HR odjednom pun qrac ljudi ima i jrvatsko drzavljanstvo, i ne trebaju da placaju skolarinu, ne trebaju da placaju vizu, ne trebaju se peglati sa radnom dozvolom itd(ovo govorim kao student u austriji)..
pa ne mozes nikako ako ne ispunjavas uslove za neko drugo .....
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#120 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by mahalas505 »

Zviz wrote:
Edin H. wrote:
Zviz wrote:Pa nije luda da djete bude bih drzavljanin a rodjeno u Irskoj sa irskim prezimenom i engleskim imenom, jos ce na kraju morat' dat' 500€ da ga ispise, jer Irsko drzavljanstvo ce dovet' u pitanje kad napuni 18 godina.
Za Irsku stvarno ne znam, ali dvojno drzavljanstvo nije problem za Veliku Britaniju. Jedino ih interesuje da zadovoljavas kriterije za britansko drzavljanstvo.
Gubis drzavljanstvo ako dobrovoljno steknes drugo osim ako je rijec o braku sa stranim drzavljaninom. Tako pise u brosuri :D
Pricataj malo vise od onog sto si naveo sta se nalazi u brosuri(imalo vise u samim zakonima). U vecini zemalja EU dijete moze imati bez problema dvojno drzavljanstvo iako da drzava kaze da ne dozvoljava dvojna drzavljanstva. Jednostvo ne mogu tebi oduzeti tek tako pravo sa kojim si rodjen.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#121 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz »

irishgirl wrote:
Zviz wrote:Za Irishgirl:


19.—(1) The Minister may revoke a certificate of naturalisation if he is satisfied—


(a) that the issue of the certificate was procured by fraud, misrepresentation whether innocent or fraudulent, or concealment of material facts or circumstances, or


(b) that the person to whom it was granted has, by any overt act, shown himself to have failed in his duty of fidelity to the nation and loyalty to the State, or


(c) that (except in the case of a certificate of naturalisation which is issued to a person of Irish descent or associations) the person to whom it is granted has been ordinarily resident outside Ireland (otherwise than in the public service) for a continuous period of seven years and without reasonable excuse has not during that period registered annually in the prescribed manner his name and a declaration of his intention to retain Irish citizenship with an Irish diplomatic mission or consular office or with the Minister, or


(d) that the person to whom it is granted is also, under the law of a country at war with the State, a citizen of that country, or


(e) that the person to whom it is granted has by any voluntary act other than marriage acquired another citizenship.


(2) Before revocation of a certificate of naturalisation the Minister shall give such notice as may be prescribed to the person to whom the certificate was granted of his intention to revoke the certificate, stating the grounds therefor and the right of that person to apply to the Minister for an inquiry as to the reasons for the revocation.


(3) On application being made in the prescribed manner for an inquiry under subsection (2) the Minister shall refer the case to a Committee of Inquiry appointed by the Minister consisting of a chairman having judicial experience and such other persons as the Minister may think fit, and the Committee shall report their findings to the Minister.


(4) Where there is entered in a certificate of naturalisation granted to a person under the Act of 1935 the name of any child of that person, such entry shall for the purposes of this Act be deemed to be a certificate of naturalisation under the Act of 1935.


(5) A certificate of naturalisation granted or deemed under subsection (4) to have been granted under the Act of 1935 may be revoked in accordance with the provisions of this section and, upon such revocation, the person concerned shall cease to be an Irish citizen.


(6) Notice of the revocation of a certificate of naturalisation shall be published in Iris Oifigiúil.
:thumbup: 'Tata' je cistokrvni Irac, ono tipa 600 godina unazad. Ja ispunjavam uslove po svim mogucim kriterijima ali tek sad nesto razmisljam da apliciram. Djeca rodjena u Irskoj automatski postaju drzavljani bez obzira na porijeklo roditelja. Jedino u slucaju kada no jedan roditelj nema legalan status u drzavi, dijete, iako drzavljanin nema pravo boravka dok be napuni 18. O ovome je prije par godina bio referendum pa su uveli to za boravak jer su jedno vrijeme dolazile 'socijala' trudne turistkinje iz Nigerije, Bjelorusije,... S' namjerom da se tu porode I ostanu na osnovu djeteta!
Djeca nemaju nista sa Bosnom ako ih nisi isla negdje registvoravti dole :D onda ce ih upisati u knjigu drzavljana samo da bi vam kasnje naplatili 500€ ispis. Lopovluk prve lige. Moj slucaj: Mi napustimo Bosnu sa onim crvenim Jugo pasosima. 1994/1995 nam odobre stalni boravak a malo kasnje i Dansko drzavljanstvo. Nikad u zivotu nisam imao Bosanki pasos ili bilo sta drugo, cak imam danski rodni list jer je Bosna bila u ratnom stanju :D U Bosni upisan kao drzavljan na osnovu rodjena, a u registru prebivalista nema nikakve evidencije [izgubili navodno] :lol: Tokom ispisa morali lupiti neku Sararajevsku komunu kako bi izgledalo kao da me imaju u registru prebivalaca samo kako bi kasirali 500€ A vrhunac cirkusa je bio dokazivanje da nemam licne karte i pasosa Bosne :lol: Reko ako imam papir da nemam licnu kartu zasto mi treba papir da nemam pasos kad ga nije moguce dobiti bez licne karte ... kad ti meni jedna zena; gospodine previse pitate i mi moramo od necega ziviti. :skoljka:
Last edited by Zviz on 05/03/2013 11:37, edited 1 time in total.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#122 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Keiko »

mahalas505 wrote: Pricataj malo vise od onog sto si naveo sta se nalazi u brosuri(imalo vise u samim zakonima). U vecini zemalja EU dijete moze imati bez problema dvojno drzavljanstvo iako da drzava kaze da ne dozvoljava dvojna drzavljanstva. Jednostvo ne mogu tebi oduzeti tek tako pravo sa kojim si rodjen.
Evo dodala sam ja. S' obzirom da su EU zakoni uglavnom uskladjeni, sve je to u 5 deka od drzave do drzave.

Haha na ovaj zadnji Zviz(ov) post. To mi dodje k'o 'gospodine, pa morate nam nekako dokazat' da ste rodjeni i zivi!'.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#123 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz »

mahalas505 wrote: Pricataj malo vise od onog sto si naveo sta se nalazi u brosuri(imalo vise u samim zakonima). U vecini zemalja EU dijete moze imati bez problema dvojno drzavljanstvo iako da drzava kaze da ne dozvoljava dvojna drzavljanstva. Jednostvo ne mogu tebi oduzeti tek tako pravo sa kojim si rodjen.
Djetetu ciji jedan roditelj je drzavljan drzave gdje je malisan rodjen [a isti roditelj proijeklom iz te drzave] treba drugo drzavljanstvo, a u ovom slucaju Bosne isto koliko meni treba porkaj danskog drzavljanstvo Tanzanije. Moje licno misljenje.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#124 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz »

irishgirl wrote:
mahalas505 wrote: Pricataj malo vise od onog sto si naveo sta se nalazi u brosuri(imalo vise u samim zakonima). U vecini zemalja EU dijete moze imati bez problema dvojno drzavljanstvo iako da drzava kaze da ne dozvoljava dvojna drzavljanstva. Jednostvo ne mogu tebi oduzeti tek tako pravo sa kojim si rodjen.
Evo dodala sam ja. S' obzirom da su EU zakoni uglavnom uskladjeni, sve je to u 5 deka od drzave do drzave.

Haha na ovaj zadnji Zviz(ov) post. To mi dodje k'o 'gospodine, pa morate nam nekako dokazat' da ste rodjeni i zivi!'.
Hahaha... najveci je hit kod MUPa gdje vade pasose, preko puta bivse Marsal Tito Kasarne. Cekam u kancelariji jedne radnice koja ce da mi izda taj papir da nisam nikada imao pasos. Kad iz plava neba bubnu njena kolegica kaze pomagaj imam jedanog tvrdoglavog tvrdi da nema pasosa a vidim da ga je podigao na dan x sta cemo, kaze za kaznu neka ceka 40 dana. :lol: :lol: :lol: kad skontase da sve cujem, ja reko samo vi radite svoj posao :mrgreen:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#125 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Keiko »

Zviz wrote:
mahalas505 wrote: Pricataj malo vise od onog sto si naveo sta se nalazi u brosuri(imalo vise u samim zakonima). U vecini zemalja EU dijete moze imati bez problema dvojno drzavljanstvo iako da drzava kaze da ne dozvoljava dvojna drzavljanstva. Jednostvo ne mogu tebi oduzeti tek tako pravo sa kojim si rodjen.
Djetetu ciji jedan roditelj je drzavljan drzave gdje je malisan rodjen [a isti roditelj proijeklom iz te drzave] treba drugo drzavljanstvo, a u ovom slucaju Bosne isto koliko meni treba porkaj danskog drzavljanstvo Tanzanije. Moje licno misljenje.
S' ovim se isto slazem ali eto pitala sam u konzulatu reda i patriotizma :roll: radi. :-D
Post Reply