DVB-T u BiH

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
mickey2012
Posts: 106
Joined: 13/12/2011 18:36

#76 Re: DVB-T u BiH

Post by mickey2012 »

S obzirom da su valjda javni servis duzni su svima obezbjediti HD signal a ne samo nekima.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#77 Re: DVB-T u BiH

Post by irac300 »

Čak i da kojim slučajem uspiju pokriti cijelu BiH sa DVB-T signalom, to opet ne znači da će većina moći gledati BHT u HD-u, iz prostog razloga što većina televizora nema DVB-T2 integrisani resiver.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#78 Re: DVB-T u BiH

Post by fortaleza »

Zašto bi trebali imati DVB-T2 receiver za HD? Pa i taj BHT HD kanal bi trebao ići u DVB-T kompresiji, ili ja nisam sve pohvatao.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#79 Re: DVB-T u BiH

Post by irac300 »

fortaleza wrote:Zašto bi trebali imati DVB-T2 receiver za HD? Pa i taj BHT HD kanal bi trebao ići u DVB-T kompresiji, ili ja nisam sve pohvatao.
Do mene je. Pogrešno sam se izrazio. U pitanju je DVB-T ali sa MPEG-4 signalom. Znam da u Hrvatskoj emituju MPEG-2 koji i sam hvatam, a da eksperimentalno već odavno odašilju signal u MPEG-4 formatu.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#80 Re: DVB-T u BiH

Post by fortaleza »

Nije eksperimentalno već službeno skoro dvije godine, u Hrvatskoj poština pay tv zemaljska tv već emitira u DVB-T2 MPEG 4 formatu naravno, dok će HRT U HD svjetsko prvenstvo prenositi s te platforme. S druge strane BHT će ići u DVB-T MPEG4 multipleksu, a svaki noviji televizor unazad pet godina ima ima ugrađen takav prijemnik tako da ne znam kako to većina neće moći pratiti BHT u HD-u ako bude na vrijeme?
mickey2012
Posts: 106
Joined: 13/12/2011 18:36

#81 Re: DVB-T u BiH

Post by mickey2012 »

Sve sto si napisao je netacno.
U HR se emituje u DVBT mpeg2 standardu i tu ne moze HD.
Komercijalna platforma Evo tv u HR emituje u DVBT2 mpeg4 ali je kodirana i za nju treba njihov prijemnik.

Kod nas u BiH ce se koristiti DVBT mpeg4 koji podrzava tj moguce je ubaciti pored par SD programa i jedan HD.
Kapacitet takvog jednog multipleksa kao sto ce se narednih dana instalirati je oko 20 Mbit/s.
Jedan SD program treba za solidan kvalitet slike oko 3 Mbit/s a za HD treba oko 8 Mbit/s pa nije tesko izracunati sta se moze utrpati u tih 20 Mbit/s.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#82 Re: DVB-T u BiH

Post by fortaleza »

mickey2012 wrote:Sve sto si napisao je netacno.
Što je to pogrešno u mom postu?
U HR se emituje u DVBT mpeg2 standardu i tu ne moze HD.
U teoriji bi čak i moglo,Image samo što se to nikad neće raditi.
Komercijalna platforma Evo tv u HR emituje u DVBT2 mpeg4 ali je kodirana i za nju treba njihov prijemnik.
I ta usluga je aktivna dvije godine i više što sam i napisao, na evo tv sam i mislio kad sam napisao "Hrvatske pošte". Promaklo ti je kad sam napisao da je u pitanju pay platforma. Vjerojatno nisi razumio što sam htio reći, HRT HD je emitirao u platformi hrvatske pošte u drugom mjesecu i za vrijeme OI. Inače imaju dobar odnos i sasvim je izgledno da se ta suradnja nastavi i za vrijeme svjetskog prvenstva.
I naravno, da hrt ne bi bio kodiran i mogao bi se gledati preko bilo kojeg DVB-T2 receivera.
Kod nas u BiH ce se koristiti DVBT mpeg4 koji podrzava tj moguce je ubaciti pored par SD programa i jedan HD.
Kapacitet takvog jednog multipleksa kao sto ce se narednih dana instalirati je oko 20 Mbit/s.
Jedan SD program treba za solidan kvalitet slike oko 3 Mbit/s a za HD treba oko 8 Mbit/s pa nije tesko izracunati sta se moze utrpati u tih 20 Mbit/s.
Slovenci imaju dva HD kanala u muxu i tri SD kanala (HD protok 5,5 Mbit/s). Slika nije čemu, ali uz dodatno podešavanje parametara se može popraviti i još dobiju na protoku kad izbace svoje SD verzije. Znači ja bih odmah išao sa tri javna servisa u HD-u u multipleksu, ipak je 2014., al ovo je sf za nas :D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#83 Re: DVB-T u BiH

Post by irac300 »

fortaleza wrote:Nije eksperimentalno već službeno skoro dvije godine, u Hrvatskoj poština pay tv zemaljska tv već emitira u DVB-T2 MPEG 4 formatu naravno, dok će HRT U HD svjetsko prvenstvo prenositi s te platforme. S druge strane BHT će ići u DVB-T MPEG4 multipleksu, a svaki noviji televizor unazad pet godina ima ima ugrađen takav prijemnik tako da ne znam kako to većina neće moći pratiti BHT u HD-u ako bude na vrijeme?
Pa rekoh ti fino gore, do mene je. Pogrešno sam shvatio.
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#84 Re: DVB-T u BiH

Post by Jazzy.ba »

Ima li sanse da puste FTA HD signal na satelit dok je prvenstvo za nas pretplatnike koji nemamo kabal?
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2267
Joined: 14/02/2013 14:11

#85 Re: DVB-T u BiH

Post by Hercegoviina »

Jazzy.ba wrote:Ima li sanse da puste FTA HD signal na satelit dok je prvenstvo za nas pretplatnike koji nemamo kabal?
mora da se salis
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#86 Re: DVB-T u BiH

Post by Jazzy.ba »

DIGITALIZACIJA NA BOSANSKI NACIN

Svjetsko prvenstvo u Brazilu, na kojem će po prvi put igrati i Zmajevi,
sve je bliže. Ubrzanim koracima radi se i na uspostavljanju testnog
digitalnog zemaljskoj signala na području Sarajeva, Banjaluke i Mostara.
Uporedo se radi na digitalizaciji opreme na bh. javnom servisu BHRT.

Ista je prošle sedmice počela pristizati u Sivi dom u Sarajevu, a sa
BHRT-a su se pohvalili, kao ekskluzivni vlasnik i nositelj prava za
Mundijal 2014. u BiH, da će biti u prilici svojim gledateljim ponuditi i
sliku u Visokoj rezoluciji. Direktor BHT1 Mario Vrankić pozvao je kablovske operatere da potpišu ugovor sa BHT1 kako bi operateri HD signal ponudili svojim pretplatnicima.

Hvale vrijedan poziv i potez ostao bi takav da sa BHRT-a nisu zatražili pola KM po pretplatniku za BHT1 HD
što direktno može dosvesti do povećanja cijena usluga kablovske
televizije ili IPTV-a. BHRT je otišao i korak dalje pa tako na web
stranicama bh. javnog servisa možete pronaći video u kojem se
pretplatnici TV usluga pozivaju da zatraže isporuku HD signala BHT1 od
svojih kablovskih operatera.

U zemlji vječite krize, nezaposlenosti, neimaštine te ionako niskih cijena TV usluga, koje su u BiH gotovo pa "socijalna kategorija", što nigdje u svijetu nisu, i 0,50 KM je previše pogotovo za one koji redovno plaćaju RTV taksu.

Digitalna oprema je nabavljena novcem poreznih obveznika ali se čini da
je Mundijal prilika da se ona što prije počne isplaćivati. Možda treba
razmisliti i o povećanju RTV takse!

teve.ba
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#87 Re: DVB-T u BiH

Post by StupskaBitanga »

pa ovo je za rubriku vjerovali ili ne
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#88 Re: DVB-T u BiH

Post by Šveđanin »

Pa sta ce biti na kraju?

Zali mi se jaran da ce zaklati nekoga ako ne bude imao hd sliku i domaceg komentatora.. :D

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#89 Re: DVB-T u BiH

Post by O'zone »

Šveđanin wrote:Pa sta ce biti na kraju?

Zali mi se jaran da ce zaklati nekoga ako ne bude imao hd sliku i domaceg komentatora.. :D

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
Nek počne da oštri nož...
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#90 Re: DVB-T u BiH

Post by Jazzy.ba »

:D
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#91 Re: DVB-T u BiH

Post by fortaleza »

Only in Bosnia and Hercegovina. :-)
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#92 Re: DVB-T u BiH

Post by StupskaBitanga »

a recimo kako će meni moj catv operater Telemach isporučiti HD signal kada ja nemam resiver za njega a vamo traže 0,5KM po korisniku
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#93 Re: DVB-T u BiH

Post by Mustang1 »

Valjda ce racunati samo ko ima digitalnu .. Ali zar ima neko ko nema digitalnu nego je samo na kablovskoj ? :D
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#94 Re: DVB-T u BiH

Post by StupskaBitanga »

a ja imam digitalnu koja nema HD signal mislim i to ima
Ovo sa BHRT je opšti cirkus
User avatar
Jazzy.ba
Posts: 2061
Joined: 26/04/2012 00:43

#95 Re: DVB-T u BiH

Post by Jazzy.ba »

Mi redovni pretplatnici od osnivanja jebenog javnog servisa koji nemamo kabal nećemo moći gledati SP na BHTu. Ali zato zapadna hercegovina hoće. *** i njih i njihovu digitalizaciju.
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#96 Re: DVB-T u BiH

Post by Mustang1 »

StupskaBitanga wrote:a ja imam digitalnu koja nema HD signal mislim i to ima
Ovo sa BHRT je opšti cirkus
Kako ? Pa zar se ne moze to zamijeniti bez doplate ? Stari resiver za novi ?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#97 Re: DVB-T u BiH

Post by StupskaBitanga »

kažu u Telemachu 50 KM a vala da im dajem 50 KM neću
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#98 Re: DVB-T u BiH

Post by Tiger 033 »

BHRT gubi milione

Umjesto Vladimira Marčete, koji je predsjedavao Upravnim odborom BHRT-a, funkciju predsjedavajuće, u narednom jednogodišnjem periodu, preuzela je Valentina Rupčić, saopšteno je sa BHRT-a.

Upravni odbor BHRT-a razmotrio je infomaciju o dosadašnjem programskom pokrivanju prirodne katastrofe, koja je pogodila Bosnu i Hercegovinu, u programima BHRT-a. Upravni odbor podržao je programsko uvezivanje unutar sistema javnog emitiranje kako bi se gledateljima širom BiH omogućilo što kvalitetnije informiranje. Poslovodstvo i uposlenici BHRT-a pridružili su se akciji solidarnosti sa ugroženim stanovništvom, a uposlenici BHRT-a i dalje će se organizirati na sakupljanju materijalne pomoći postradalom stanovništvu.

Razmotrena je i infomacija o prikupljanju RTV takse/pristojbe, koja dramatično pada. Za prva četiri mjeseca ove godine prihod BHRT je manji za milion konvertibilinih maraka u odnosu na isti period prošle godine. S tim u vezi razmatrane su opcije novog modela ubiranja RTV takse/pristojbe koji će kao zajednički prijedlog sva tri javna emitera biti upućen na razmatranje institucijama BiH i Vijeću RAK-a.

Jedna od opcija je, prema našim saznanjima, prikupljanje RTV takse putem kablovskih operatera u BiH.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#99 Re: DVB-T u BiH

Post by StupskaBitanga »

Kad pomislis da veću glupost ne mogu izvaliti oni te ubjede u suprotno. Ovo neće biti izvodivo i neka uopste ne pomišljaju na ovu soluciju
User avatar
kemox
Posts: 658
Joined: 02/02/2013 12:43

#100 Re: DVB-T u BiH

Post by kemox »

đe ba zapelo
hoće li taj digitalni signal ubrzo
Post Reply