DVB-T u BiH

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#176 Re: DVB-T u BiH

Post by irac300 »

sabih05 wrote:Da li se sada moze gledati bilo sta od digitalnih kanala na Vlasicu? Koje kanale mozemo ocekivati kad sve bude funkcionalno? Pretpostavljam sve domace. Da li je dovoljno imati samo digitalnu antenu?

Hvala i pozdrav!
Joj, taj izraz ''digitalna antena'' su smislili prodavači da dignu cijenu običnoj anteni. Ne nasjedajte, ako si na dobrom mjestu, dovoljna ti je obična riblja kost i tv sa dvb-t tunerom, ako ga TV ne posjeduje, ona može resiver koji košta oko 30-ak KM.
User avatar
studeni76
Posts: 5418
Joined: 03/06/2009 14:12

#177 Re: DVB-T u BiH

Post by studeni76 »

Donirajte mi za Pivu wrote:
sabih05 wrote:Da li se sada moze gledati bilo sta od digitalnih kanala na Vlasicu? Koje kanale mozemo ocekivati kad sve bude funkcionalno? Pretpostavljam sve domace. Da li je dovoljno imati samo digitalnu antenu?

Hvala i pozdrav!
digitalna antena :lol: @sabih05 ako si u nekoj od stranaka prijavi se na sljedeći konkurs za direktora RAK_a, stručan si i podoban :D
Digitalna antena je vrh :bih: jedino ako je 05 godiste
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#178 Re: DVB-T u BiH

Post by daky585 »

User avatar
chakany
Posts: 2919
Joined: 05/09/2010 14:05

#179 Re: DVB-T u BiH

Post by chakany »

Kada počinje proširivanje ponude na DVB-T sa komercijalnim i lokalnim kanalima?
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#180 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

chakany wrote:Kada počinje proširivanje ponude na DVB-T sa komercijalnim i lokalnim kanalima?
Nesto su govorili kao 6 mjeseci nakon onog pokretanja javnih kanala. Znajuci nas daj Boze do 2020.
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#181 Re: RE: Re: DVB-T u BiH

Post by fortaleza »

chakany wrote:Kada počinje proširivanje ponude na DVB-T sa komercijalnim i lokalnim kanalima?
2020-te akobogda.

Poslano sa mog HTC Desire 816 koristeći Tapatalk
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#182 Re: DVB-T u BiH

Post by walk_M-A-N »

Gdje je određeno koji je kodek na T2? Da ne bude izmijenjen „u rekordnom roku“ odmah ili nekada ovaj H.265? Onda će se mnogi zeznuti sa tv.
Negdje piše da će taj biti u Hrvatskoj, ne znam je li tačno.

Evo kaže priprema se: http://teve.ba/article/24126/rak-digita ... dne-godine
Izgleda da i standardi malo kasne, je li moguće.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#183 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Za hrvatsku je odredjeno DVB T2 HEVC (265). Bilo na RTL ovim vijestima prije nekoliko mjeseci.

Nasi su odlucili sa prvobitnog DVB T mpeg4 na DVB T2 mpeg4.

Njemacka je pustila DVBT2 HEVC (265) koji reklamiraju kao DVB T2 HD.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#184 Re: DVB-T u BiH

Post by Sanjarko »

Sta ovo znaci, da sad treba gledat i koji ce se tv kupit, koji je tjuner itd. Jesam dobro razumio T2 i ovaj 4. Znaci da moze se izgleda uvalit ovih resivera dodatno sa tv-om. Ne kontam ovo, uopste.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#185 Re: DVB-T u BiH

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Sta ovo znaci, da sad treba gledat i koji ce se tv kupit, koji je tjuner itd. Jesam dobro razumio T2 i ovaj 4. Znaci da moze se izgleda uvalit ovih resivera dodatno sa tv-om. Ne kontam ovo, uopste.
Da ovo ne rade radi kablovske, kako sam vec nesto piso, jer vecina ljudi ima kablovsku. Pa ih boli briga za ovo a da mozda zadrze ljude na kablovskoj.

I samo pitanje jedno jel iko hvata iz Hrvatske i Srbije telke po Bosni, mislim ne samo na pogranicna podrucja. Malo vise u unutrasnjost.
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#186 Re: DVB-T u BiH

Post by Better Man »

Dok u nas još nisu ni blizu kraja digitalizaciji, u Evropi se polako sve više počinju live sadržaji prenositi u 4K UHD rezoluciji. BT sport u Velikoj Britaniji je finale Liga Evrope prenosio u 4K UHD rezoluciji. Jadna li smo mi država.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#187 Re: DVB-T u BiH

Post by walk_M-A-N »

MTV wrote:Za hrvatsku je odredjeno DVB T2 HEVC (265). Bilo na RTL ovim vijestima prije nekoliko mjeseci.
Fakat, ako je vjerovati Vikipediji bez izvora:
. U planu je da tokom 2018. svi ostali programi emitiraju u DVB-T2, ali sa novijim sustavom kodiranja (HEVC).
MTV wrote: Nasi su odlucili sa prvobitnog DVB T mpeg4 na DVB T2 mpeg4..
Srećom, hajde koliko se zeznulo sa DVB-T, ali koliko je ljudi već kupilo T2.
Nego kako se na TV-u ovo koristi? Ista je antena, ali kako TV-u kažeš da obradi digitalni signal?
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#188 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

walk_M-A-N wrote:
MTV wrote:Za hrvatsku je odredjeno DVB T2 HEVC (265). Bilo na RTL ovim vijestima prije nekoliko mjeseci.
Fakat, ako je vjerovati Vikipediji bez izvora:
. U planu je da tokom 2018. svi ostali programi emitiraju u DVB-T2, ali sa novijim sustavom kodiranja (HEVC).
MTV wrote: Nasi su odlucili sa prvobitnog DVB T mpeg4 na DVB T2 mpeg4..
Srećom, hajde koliko se zeznulo sa DVB-T, ali koliko je ljudi već kupilo T2.
Nego kako se na TV-u ovo koristi? Ista je antena, ali kako TV-u kažeš da obradi digitalni signal?
Prelazak za Hrvatsku je 2020 i u prodaji ce se morati naznaciti televizori sa ovom oznakom DVB-T2 HEVC.
Kad zelis skenirati kanale obicno na TV-u pise izvor signala Antenska ili Kablovska, odaberes Antena vrsta signala Analogna ili Digitalna ides na Digitalna i to je to.
Svaki televizor sa DVB-T2 HEVC je kompatibilan sa svim prethodnim tehnikama DVB T2 mpeg4, DVB T mpeg 2 ili 4. S obzirom da kasnimo bolje da odaberu DVB T2 HEVC jer mpeg4 dok se mi digitalizujemo ce biti zastario.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#189 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Better Man wrote:Dok u nas još nisu ni blizu kraja digitalizaciji, u Evropi se polako sve više počinju live sadržaji prenositi u 4K UHD rezoluciji. BT sport u Velikoj Britaniji je finale Liga Evrope prenosio u 4K UHD rezoluciji. Jadna li smo mi država.
Na satelitu od drzavnih ima RAI 4K (Italija), TRT 4K (Turska) neki od privatnih LUXE 4K, Fun&Fun Box 4K UHD, Fashion 4K, BT sport... al HD kod nas naplacuju kao suho zlato...
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#190 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Sta ovo znaci, da sad treba gledat i koji ce se tv kupit, koji je tjuner itd. Jesam dobro razumio T2 i ovaj 4. Znaci da moze se izgleda uvalit ovih resivera dodatno sa tv-om. Ne kontam ovo, uopste.
Da ovo ne rade radi kablovske, kako sam vec nesto piso, jer vecina ljudi ima kablovsku. Pa ih boli briga za ovo a da mozda zadrze ljude na kablovskoj.

I samo pitanje jedno jel iko hvata iz Hrvatske i Srbije telke po Bosni, mislim ne samo na pogranicna podrucja. Malo vise u unutrasnjost.
Kad krene digitalni zemaljski signal nece opasti broj korisnika kablovske jer kanale koje imaju kablovske nece ici na zemaljskoj mrezi. Digitalizacijom zemaljske mreze bi se trebali popraviti mnogi zemaljski kanali na kablovskoj tipa TV SA, RTV Vogosca, Kiss, TV Zenica itd.
Prije no sto se pustio testni signal popravila se kvaliteta slike na FTV i BHT SD kanalu.

U Mostaru mozes komotno gledati Novu TV, Doma TV, RTL HR, RTL 2 HR, HRT 1 i 2 a ako imas antenu sa pojacalom onda i druge kanale HRT 3, 4, RTL Kockica, CMC, Sportska.

U Banjaluci, tacnije okolica mozes primati gore navedene kanale, ili makar one prve, plus kanale iz Srbije, RTS 1,2,3, Prva, B92, Pink Srbija...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#191 Re: DVB-T u BiH

Post by Sanjarko »

MTV wrote:
Vizionar 1985 wrote: Da ovo ne rade radi kablovske, kako sam vec nesto piso, jer vecina ljudi ima kablovsku. Pa ih boli briga za ovo a da mozda zadrze ljude na kablovskoj.

I samo pitanje jedno jel iko hvata iz Hrvatske i Srbije telke po Bosni, mislim ne samo na pogranicna podrucja. Malo vise u unutrasnjost.
Kad krene digitalni zemaljski signal nece opasti broj korisnika kablovske jer kanale koje imaju kablovske nece ici na zemaljskoj mrezi. Digitalizacijom zemaljske mreze bi se trebali popraviti mnogi zemaljski kanali na kablovskoj tipa TV SA, RTV Vogosca, Kiss, TV Zenica itd.
Prije no sto se pustio testni signal popravila se kvaliteta slike na FTV i BHT SD kanalu.

U Mostaru mozes komotno gledati Novu TV, Doma TV, RTL HR, RTL 2 HR, HRT 1 i 2 a ako imas antenu sa pojacalom onda i druge kanale HRT 3, 4, RTL Kockica, CMC, Sportska.

U Banjaluci, tacnije okolica mozes primati gore navedene kanale, ili makar one prve, plus kanale iz Srbije, RTS 1,2,3, Prva, B92, Pink Srbija...
:kiss:

Pa to pitam. Ovo za kablovsku sam mislio da im se ne zuri mozda da digitaliziraju jer skoro svi imaju kalovsku, nisam mislio da ce opadat. Ne sjecam se sta sam pisao o tome davno.
Moenx
Posts: 1647
Joined: 26/06/2013 10:36

#192 Re: DVB-T u BiH

Post by Moenx »

Pozdrav . imam pitanje da li se mogu preko zemaljske mreze jos hvatati analogni kanali , recimo pomocu obicne antene
I ako mogu da li negdje postoji popis frekvencija istih
I drugo pitanje da li se pomocu iste te antene mogu hvatati i digitalni kanali uz uslov naravno postojanja ricivera ili novijeg tv a
User avatar
mayab
Posts: 27132
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#193 Re: DVB-T u BiH

Post by mayab »

Moenx wrote:Pozdrav . imam pitanje da li se mogu preko zemaljske mreze jos hvatati analogni kanali , recimo pomocu obicne antene
I ako mogu da li negdje postoji popis frekvencija istih
I drugo pitanje da li se pomocu iste te antene mogu hvatati i digitalni kanali uz uslov naravno postojanja ricivera ili novijeg tv a
Da, analogni kanali su tu, a frekvencije potrazi na stranicama pojedinih televizija, evo npr. FTV
http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=24

Antena je ista, nema "analogne" i "digitalne antene" :-D , osim kod trgovaca koji lože neuke kupce :lol: :lol:
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#194 Re: DVB-T u BiH

Post by daky585 »

MTV wrote: U Banjaluci, tacnije okolica mozes primati gore navedene kanale, ili makar one prve, plus kanale iz Srbije, RTS 1,2,3, Prva, B92, Pink Srbija...
Mislim da se u BL ipak ne mogu gledati srbijanski kanali. Predaleko je to od Srbije, ali svi hrvatski kanali mogu sigurno.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#195 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

daky585 wrote:
MTV wrote: U Banjaluci, tacnije okolica mozes primati gore navedene kanale, ili makar one prve, plus kanale iz Srbije, RTS 1,2,3, Prva, B92, Pink Srbija...
Mislim da se u BL ipak ne mogu gledati srbijanski kanali. Predaleko je to od Srbije, ali svi hrvatski kanali mogu sigurno.
Okolina Banjaluke moze sigurno hvatati srpske kane treba antenu sa pojacalom premusmeriti prema Srbiji i radit ce. Info od 53577446 korisnika banjalukaforuma
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#196 Re: DVB-T u BiH

Post by daky585 »

Moguće da je u pitanju okolina na nekim višim predjelima, ali gradsko područje teško.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#197 Re: DVB-T u BiH

Post by walk_M-A-N »

Probao sam tu digitalnu i slika je dobra čak sa kućnom antenom, za razliku od analogne gdje je pretežno snijeg.
Jedino mi nije jasna rezolucija, kaže 720p. Je li moguće da ne ide HD dok je test, valjda bi trebalo biti 1020p, zar ne.
Ne znam ko će sve imati ovaj digitalni signal, ali sa BHT, FTV, fale AJB, TV1 i Face, koji vjerujem da neće.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#198 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

walk_M-A-N wrote:Probao sam tu digitalnu i slika je dobra čak sa kućnom antenom, za razliku od analogne gdje je pretežno snijeg.
Jedino mi nije jasna rezolucija, kaže 720p. Je li moguće da ne ide HD dok je test, valjda bi trebalo biti 1020p, zar ne.
Ne znam ko će sve imati ovaj digitalni signal, ali sa BHT, FTV, fale AJB, TV1 i Face, koji vjerujem da neće.
Digitalni kanali BHT SD, FTV i RTRS su u SD formatu 720x576i nema tu nikakvog HD.
HD rezolucije su 1280x720i/p i 1920x1080i. Rijetko koji kanal u svijetu je 1920x1080p.
Nece biti HD kanala dok nepredju na najnoviji DVB T2 HEVC 265 ili makar na DVB T2 mpeg4 jer ovaj trenutni DVB T mpeg4 ima mali bandwich i nije moguce imati puno SD kanala a kamoli nekoliko HD.
Nasi pametnjakovi su odlucili da idu na DVBT2 mpeg4 umjesto novog Hevc 265. Sad treba sve ove predajnike nadograditi sa DVB T mpeg4 na DVB T2 mpeg4 i onda pokrenuti jos nekoliko njih na kojima nema digitalne opreme. Tek onda bi trebali ici tenderi za privatne kanale. Do tada ko ziv ko mrtav.
Analogna hmm je tehnika za 20 vijek.

Evo par mojih slika sa druge teme gdje se vidi da su kanali 720x576i

Evo kako izgleda testni DVB-T
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#199 Re: DVB-T u BiH

Post by daky585 »

Face je kablovski kanal, on neće u DVB-T dok ne dobije zemaljsku dozvolu. Prema nekim starijim navodima, trebalo bi da u digitalnoj zemaljskoj budu BHT, FTV, RTRS, RTRS plus (ili budući RTRS 2), Hayat, TV1, OBN, BN, ATV i Pink BH.
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#200 Re: DVB-T u BiH

Post by MTV »

pa i RTRS Plus je kablovski kao i Face.
Pisalo se jos i o Alfi, radi Radoncica ali sigurno ce biti i Face. Senad ce se izboriti za to.
I po regijama/kantonima/gradovima npr TVSA, TVTK, RTV M, TV ZE itd.
Post Reply