DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#1 DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Darkstorm »

I ove godine se odrzava "zelena lutrija", americki program za dobivanje stalne boravisne dozvole (zelene kartice).Obzirom da svake godine bude mnogo pitanja u vezi ove lutrije, postavljenih na novim ili starijim temama, evo vam tema za ovu godinu, sve na jednom mjestu.


Prijava za ovogodisnju lutriju pocinje 01.10.2014., a zavrsava 03.11.2014.

Vise informacija o samoj lutriji imate ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Diversity_ ... r_a_winner


Informacije i upute u pdf formatu za DV 2016, tj.ovogodisnju lutriju, imate ovdje:
http://travel.state.gov/content/visas/e ... tions.html


Ukoliko imate pitanja, bujrum pitajte.Nadam se da ce vam i pojedini clanovi foruma koji dobro raspolazu informacijama biti na raspolaganju na ovoj temi.Sretno svima koji se odluce prijaviti. :bih:
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#2 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Darkstorm »

joooj wrote:Da se ubiljezim pa da pokusam po prvi put :-)

Strogo preporucujem da ovih dana procitas vise o cijeloj proceduri kao i da dobro utvrdis koliko si odlucan za taj potez.
Green card ne obecava posao, kucu, prihode,... vec iskljucivo boravak u SAD.Za ostalo se moras sam snaci.
User avatar
smasma
Posts: 441
Joined: 27/12/2010 21:19

#3 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by smasma »

Darkstorm wrote:
joooj wrote:Da se ubiljezim pa da pokusam po prvi put :-)

Strogo preporucujem da ovih dana procitas vise o cijeloj proceduri kao i da dobro utvrdis koliko si odlucan za taj potez.
Green card ne obecava posao, kucu, prihode,... vec iskljucivo boravak u SAD.Za ostalo se moras sam snaci.
:-D
za to cemo lahko. Ovdje nemam ni posao, ni kucu, a prihod je za mene misaona imenica.
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#4 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Darkstorm »

smasma wrote:
Darkstorm wrote:
joooj wrote:Da se ubiljezim pa da pokusam po prvi put :-)

Strogo preporucujem da ovih dana procitas vise o cijeloj proceduri kao i da dobro utvrdis koliko si odlucan za taj potez.
Green card ne obecava posao, kucu, prihode,... vec iskljucivo boravak u SAD.Za ostalo se moras sam snaci.
:-D
za to cemo lahko. Ovdje nemam ni posao, ni kucu, a prihod je za mene misaona imenica.

Tu i nailazis do problema.Evo ukratko...


Ovaj program godisnje dodijeli 55,000 imigrantskih viza, ali sistem ne izvuce 55,000 osoba vec oko 110,000, sto znaci da cak i ako budes izvucen, ne znaci da ces dobiti.Eh sad, od tih 55,000 viza, oko 5,000 otpada na NACARA (Nikaragvanski i Centralnoamericki akt pomoci), dok je ostalih 50,000 viza dodijeljeno prema "random" proceduri.Ovih 50,000 je dodijeljeno na osnovu "first come-first served", znaci moras biti brz u proceduri.


Ako te izvuku, slijedi duza procedura.Intervju, ljekarski pregledi, papirologija.Na mnogo pitanja ces morati imati odgovor, tipa od cega ces zivjeti tamo, imas li koga u Americi, kako si kvalifikovan, i sl.Ima tu i nekih troskova koje ces morati izmiriti tokom procedure + reputacija ti mora biti cista.Svaka mala mrlja u dosijeu ti moze proizvesti vece komplikacije...


Evo ti ovaj link, procitaj malo, ako nadjem jos korisnih linkova, postavicu.
http://www.immigralaw.com/english/greencardlottery.html



Mnogo ljudi koji je dobilo i koji su otisli tamo su prvih par mjeseci bili na gubitku dok se nisu snasli.U tome i jest pravi izazov ovoga, ljudi misle da im viza obecava sve ali nije tako.Moras se snaci u pocetku...
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#5 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Darkstorm »

Ne ceka te nista servirano i naravno da ces morati sve postici svojim radom, ali opet obrati paznju na to sta od tebe ocekuju u proceduri i da li finansijski mozes izdrzati neko vrijeme dok se ne snadjes.


Nije bas tako lako kao sto se misli, mnogo je radne snage tamo. ;-)
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#6 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

Darkstorm wrote:Ne ceka te nista servirano i naravno da ces morati sve postici svojim radom, ali opet obrati paznju na to sta od tebe ocekuju u proceduri i da li finansijski mozes izdrzati neko vrijeme dok se ne snadjes.


Nije bas tako lako kao sto se misli, mnogo je radne snage tamo. ;-)

zar nije potreban i sponzor iz usa.

nije dovoljno radne snage, navalite, nacice te posao.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#7 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Digla_da_kreci »

Darkstorm, nisi zakacio link za prijavu u uvodnom postu. Mnogo ljudi nije dovoljno informisano i prijavljuju se na neke zlj stranice.
Zato je bitno naglasiti i stalno ponavljati da je jedina i prava stranica za prijavu na zelenu lutriju ova:

https://www.dvlottery.state.gov/ -> Klik na link: https://www.dvlottery.state.gov/

Prijava je BESPLATNA

Sve druge stranice, emailovi, pozivi i gdje vam trazi da platite su lazne i u pitanju je prevara!

Morate ispuniti tacno onako kako traze, u suprotnom vas nece ni uzeti u razmatranje a vi cete se nadati, dakle obratiti paznju i sve ispuniti po uputstvu. Takodjer provjeriti da li ste kvalifikovani za prijavu.
Bilo bi lijepo da se ne prijavljujete iz zajebancije i ako ne mislite ici, time zauzimate mjesto nekome drugom.
Ne treba nikakav sponzor niti je uvjet, ako imate nekoga to je olaksavajuce za vas a ako nemate snalazite se sami.

Sretno vam! :mrgreen:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#8 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

ja sam bila sponzor prije 15 god, cini mi se da je bilo neophodno.
kako ce se sam snaci?
User avatar
Truba
Posts: 82353
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Truba »

joj ja sam ovo prije igrao i nikad ništa :D

samo nemojte pristati na to da nekome plaćate
sve je BESPLATNO... dakle nikakvi kofol posrednici ovo ono
User avatar
Entropio
Posts: 7829
Joined: 21/11/2010 21:49

#10 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Entropio »

.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#11 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Digla_da_kreci »

razonoda wrote:ja sam bila sponzor prije 15 god, cini mi se da je bilo neophodno.
kako ce se sam snaci?
Kako vec rekoh, ako se ima neko to je olaksavajuce iskljucivo za aplikanta da kada dodje ima tetku/rodjaka/poznanika kod kojeg ce imati krov nad glavom dok se dalje ne snadje.
Oni koji nemaju nikoga, po slijetanju na americko tlo su prepusteni sami sebi. Ni prvi ni zadnji koji se snalaze i ne smatram to naucnom fantastikom. Osim toga, ako se nije sposobno onda radije neka sjede gdje jesu.
Ljudi koji nemaju nikoga rezervisu stan iz maticne zemlje https://www.airbnb.com/, craigslist ili hotel i smjeste se po dolasku, potrebna im je adresa za primanje poste i onda lagano rjesavaju jedno po jedno i zapocinju zivot. Nije lak pocetak, ali sve dodje na svoje vrlo brzo.
Iskustva ljudi koji dolaze bez igdje ikoga: http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=402
Inace, taj forum sadrzi sve moguce informacije i od velike je pomoci.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#12 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

Lijepo od tebe sto sve vidis pozitivno i izvodljivo. U stavrnom zivotu, nije preporucljivo.
Sta mislis koliko mu novaca treba da krene, tako kako mu ti savjetujes.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#13 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Digla_da_kreci »

razonoda wrote:Lijepo od tebe sto sve vidis pozitivno i izvodljivo. U stavrnom zivotu, nije preporucljivo.
Sta mislis koliko mu novaca treba da krene, tako kako mu ti savjetujes.
Hvala. Bilo bi lijepo i od tebe da onda pises argumentovano pa da se fino diskutuje. :)
Osoba koja bude izvucena mozda je sama, sa bracnim partnerom, a poprilicno ih ima i sa - pazi ovo - djecom. I snadju se, mos misliti.
Neki od momenta kada su izvuceni zasjednu za svemocni gugl pa nadju sve sto ce im trebati.
Neki nadju i posao prije dolaska, zamisli tek to.
Koliko novaca treba je individualno, bujrum neka se informisu sta im treba po dolasku do prvog posla.
Ko hoce iznajmit ce praznu jeftinu sobu i kupiti dusek, a potom ici u potragu posla i stana.
Ko se nije odvojio od mamine suknje, onda si u pravu, u stvarnom zivotu nije preporucljivo. :D
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#14 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Darkstorm »

Digla_da_kreci wrote:Darkstorm, nisi zakacio link za prijavu u uvodnom postu. Mnogo ljudi nije dovoljno informisano i prijavljuju se na neke zlj stranice.
Zato je bitno naglasiti i stalno ponavljati da je jedina i prava stranica za prijavu na zelenu lutriju ova:

https://www.dvlottery.state.gov/ -> Klik na link: https://www.dvlottery.state.gov/

Prijava je BESPLATNA

Sve druge stranice, emailovi, pozivi i gdje vam trazi da platite su lazne i u pitanju je prevara!

Morate ispuniti tacno onako kako traze, u suprotnom vas nece ni uzeti u razmatranje a vi cete se nadati, dakle obratiti paznju i sve ispuniti po uputstvu. Takodjer provjeriti da li ste kvalifikovani za prijavu.
Bilo bi lijepo da se ne prijavljujete iz zajebancije i ako ne mislite ici, time zauzimate mjesto nekome drugom.
Ne treba nikakav sponzor niti je uvjet, ako imate nekoga to je olaksavajuce za vas a ako nemate snalazite se sami.

Sretno vam! :mrgreen:



Iz jednog vrlo jednostavnog razloga - zato sto prijava za DV 2016 nije pocela.Nema potrebe da postavljam link dvije sedmice prije pocetka.


Ali dobar dodatak u vezi toga da je prijava BESPLATNA, i da se aplikanti koji ovo citaju, trebaju drzati dalje od raznoraznih stranica koje vam naplate uslugu ispunjavanja prijave (+ obmanjuju da ako prijavite uz njih, imate vece sanse, totalna laz).
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#15 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

Digla_da_kreci wrote:
razonoda wrote:Lijepo od tebe sto sve vidis pozitivno i izvodljivo. U stavrnom zivotu, nije preporucljivo.
Sta mislis koliko mu novaca treba da krene, tako kako mu ti savjetujes.
Hvala. Bilo bi lijepo i od tebe da onda pises argumentovano pa da se fino diskutuje. :)
Osoba koja bude izvucena mozda je sama, sa bracnim partnerom, a poprilicno ih ima i sa - pazi ovo - djecom. I snadju se, mos misliti.
Neki od momenta kada su izvuceni zasjednu za svemocni gugl pa nadju sve sto ce im trebati.
Neki nadju i posao prije dolaska, zamisli tek to.
Koliko novaca treba je individualno, bujrum neka se informisu sta im treba po dolasku do prvog posla.
Ko hoce iznajmit ce praznu jeftinu sobu i kupiti dusek, a potom ici u potragu posla i stana.
Ko se nije odvojio od mamine suknje, onda si u pravu, u stvarnom zivotu nije preporucljivo. :D
GDJE TI SADA ZIVIS? JEL USA? :)
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#16 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Digla_da_kreci »

Iskljuci caps lock, vices.
Kazi sta konstruktivno na temu.
Ne zachatavaj.
Adios.
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#17 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Darkstorm »

razonoda wrote:
Darkstorm wrote:Ne ceka te nista servirano i naravno da ces morati sve postici svojim radom, ali opet obrati paznju na to sta od tebe ocekuju u proceduri i da li finansijski mozes izdrzati neko vrijeme dok se ne snadjes.


Nije bas tako lako kao sto se misli, mnogo je radne snage tamo. ;-)

zar nije potreban i sponzor iz usa.

nije dovoljno radne snage, navalite, nacice te posao.


Vrlo neodgovorno je ovakvo nesto tvrditi.Po ovom pitanju morate biti specificni, jer nije bas isto uputiti se u USA kao ekonomista i inzinjer, a vi cete shvatiti sta vam govorim.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#18 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by razonoda »

Ekonomista i inzenjer---nije lako, nije ni nemoguce. A za servise je lakse.
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#19 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Darkstorm »

Ekonomistima s BA/BSc, koliko sam ja upucen, nije nimalo lako.Mozda se u ponekoj saveznoj drzavi jos uvijek moze snaci, ali... U svakom slucaju sretno svima, i da jos jednom ponovim:

Ne prijavljujte se ako niste ozbiljan kandidat.
Prijava je besplatna, drzite se dalje raznoranih sajtova koji STAGOD naplacuju !
Pazljivo ispunite prijavu, svaka minimalna greska vas diskvalifikuje.
Link za prijavu je postavljen iznad, tu se trebate prijaviti.
User avatar
messerschmitt79
Posts: 27
Joined: 11/10/2014 12:00

#20 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by messerschmitt79 »

POZDRAV SVIMA KOLIKO VAS IMA !
Danas sam poslao prvo prijavu ja pa onda supruga posebni nadam se da to neće biti problem ! Mene je zabrinulo to što ja imam trogodišnju srednju školu ali vidim da je potrebno neko radno iskustvo imam 8 godina radnog iskustva ali supruga ima 4 godine srednje škole pa ako mene ne odaberu možda ona prođe ko zna šta vi mislite o ovome imamo neke rodbine u USA koji su nam spremni pomoći u Iowa ! Imam dvoje djece zanat za bravara i dokvalifikaciju za kućnog vodoinstalatera supruga ima gimnaziju završenu dobro govorim engleski uglavnom nadam se da će me izvući ! :run: :run:
User avatar
messerschmitt79
Posts: 27
Joined: 11/10/2014 12:00

#21 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by messerschmitt79 »

http://photos.state.gov/libraries/saraj ... 016-bh.pdf EE EVO PRAVILNIKA NA BOSANSKOM JEZIKU
KAKO I ŠTA TREBA !
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#22 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Darkstorm »

http://travel.state.gov/content/dam/vis ... nglish.pdf


Sve objasnjeno na jednom mjestu.

vidim da je potrebno neko radno iskustvo imam 8 godina radnog iskustva ali supruga ima 4 godine srednje škole pa ako mene ne odaberu možda ona prođe ko zna šta vi mislite o ovome imamo neke rodbine u USA koji su nam spremni pomoći u Iowa !

Nikakvo radno iskustvo nije zahtjevno.U tom polju moras ispunjavati jedno od dva zahtjeva;

-da imas zavrsenu osnovnu i srednju skolu uz vazecu papirologiju da to dokazes
ILI
-da imas dvije godine radnog iskustva u posljednjih pet godina, u polju za koje si bio obucavan bar dvije godine


"Ako mene ne odaberu, mozda ona prodje"
Svaka osoba, bez obzira da li je vjencana ili ne, aplicira licno za sebe.Dakle, ako ti budes izvucen i ne uspijes zavrsiti proceduru iz xyz razloga, prilika ti propada i morat ces pokusati ponovo na narednoj lutriji.Istovremeno, ne mozes na svoje mjesto staviti suprugu, ako ona nije izvucena.

imamo neke rodbine u USA koji su nam spremni pomoći u Iowa !
Ovo je olaksavajuca okolnost, ali tek u onom drugom ciklusu, do kojeg dodjes nakon sto te izvuku.Pisao sam o ovome vec iznad, ambasadu ce itekako interesovati kako bi se imigrant snasao prvih par mjeseci u SAD i to ce pitanje biti postavljeno u toku intervjua.Drzi kontakt koji imas, ako te izvuku povuci tu vezu i to ce ti olaksati dio procedure.
Dzole_SSS
Posts: 97
Joined: 07/06/2013 01:37

#23 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by Dzole_SSS »

Da li se moze aplicirati na US Green Card bez ove lutrije?, tj direktno...

Da skratim, u lutriji vec ucestvujem, ali moja radna kolegica vec igra 10 godina pa nista od toga, zato i pitam ovo gore.

Znam apsolutno sve sto nosi US Green Card i svjestan sam svega, samo me zanima kakve su sanse za direktno apliciranje?

Takoder, ako neko zna, kakve su sanse za Canadu ili Australiju?

Treba mi ovo za malog pa Vas molim tko zna konkretno neka odgovori.

Hvala puno unaprijed...

EDIT: Nemojte se samo zaletati sa ovom slikom, jer tu dosta ljudi otpada u startu.

http://travel.state.gov/content/visas/e ... hotos.html

Na ovom linku imati pravi tool. Uslikajte se fino, bijela podloga bez sjena i onda ovdje ubacite i slika ce vam biti valinda.
User avatar
messerschmitt79
Posts: 27
Joined: 11/10/2014 12:00

#24

Post by messerschmitt79 »

Ne bi bilo loše da na facebook-u ima grupa ispred Bosanaca i Hercegovaca koji su aplicirali za green card !!
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#25 Re: DV-2016 (Zelena lutrija) od 01.10.2014.

Post by dante17 »

Slazem se :thumbup:
Post Reply