Duge relacije

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Naslovnica
Posts: 28056
Joined: 20/03/2013 15:38

#51 Re: Duge relacije

Post by Naslovnica »

RagibUzoriti wrote: 28/12/2021 12:20 Khm...khm

Oslo-Sarajevo,iz jednog cuga ( desetine puta).

Stajao samo da naspem goriva i da se popisam :D
Prekuc'o. :thumbup:
kuli1961
Posts: 2457
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#52 Re: Duge relacije

Post by kuli1961 »

Juce sam se vratio iz Praga, sa stop-over-om (spavanje) u Becu. Prag - Brno- Bec-cca 350 km, Bec-Graz -Banjaluka-cca 560 km.
Prethodno se raspitao gdje je gorivo jeftinije- Ceska 1,56 EUR , Slovenija- 1,71 EUR Petrol Q max dizel, Austrija- 1,99 EUR (autoput, u gradovima je nesto jeftinije). Tankao gorivo kada mjerac dodje do polovine. Pauza na otprilike svakih sat, sat ipo, ili kad pozelim. Ne volim voziti dugo u komadu, smatram da to nije dobro.
U autu uvijek imam vode, tečnost za šajbu, mini PP aparat, neka dekica i 2 svijece, start kablove, nekoliko plasticnih vezica, kombinirke, komad zice i par eksera (ostala navika iz vremena prvog fiće, znalo je i dobro doci). Ako ogladnim, ili kupim neke grickalice ili stanem i jedem kao covjek- Slovenija, Petrol pumpa, lanac restorana Marche. U pravcu Beča, obicno stanem na prevoju Zobern, pumpa i restoran Old timer.
(Dacia Duster II, 2014, 4 WD, 110 KS dizel)
User avatar
Truba
Posts: 82063
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#53 Re: Duge relacije

Post by Truba »

Meni je sve duga relacija ako se pjehe ne mogu kuci vratiti
Sta cu kad ne volim voznju :cry:
azdralovic
Posts: 4444
Joined: 29/05/2010 21:46

#54 Re: Duge relacije

Post by azdralovic »

Sarajevo - Nica sa nocenjem u Sirmione... 950 u cugu, oko 1300 ukupno u jednom pravcu

edit: Audi A6 4g karavan, 3.0tdi automatik
Last edited by azdralovic on 28/12/2021 14:54, edited 1 time in total.
Leon16v
Posts: 5809
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#55 Re: Duge relacije

Post by Leon16v »

Dobro bi bilo da napišete i sa kojim autom, motor itd. :-D
artur morgan
Posts: 2869
Joined: 30/04/2020 19:47

#56 Re: Duge relacije

Post by artur morgan »

Ja ne volim auto puniti raznim stvarima pred duži put. Ne nosim ništa osim ličnih stvari u torbi. Bitno je imati karticu i keša za put...sve što mi treba mogu kupit na pumpi.

Obavezno imam karticu pomoći na cesti od bihamka ili od osiguranja, ali je srećom nisam nikad trebao van BiH. Ako zatreba, nazoveš doće i rješiti problem. Šta ja mogu sa klještima riješiti u autu... :-D Jedino imam kompresor fabrički za gume, pjenu za gume i dva ventila za gume u rezervi ali to mi je stalno u gepeku.

Ako je auto staro, kvarljivo i nesigurno, sa njim ne treba na duža putovanja ići, već tražiti alternativu, avion ili bus u najgorem slučaju. Ako takvo auto stane na cesti, nećeš ga popraviti sa nekim osnovinim alatom u autu.
User avatar
Libyano
Posts: 462
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#57 Re: Duge relacije

Post by Libyano »

- U Istanbul i kroz par dana nazad, 1200 km u jednom smjeru, VW Passat star 12 godina
- Sarajevo - Dresden, sutradan Dresden Keln i prekosutra Keln Sarajevo, ukupno preko 3000km, VW Golf star 7 godina
- vise.puta Sarajevo Njemacka ili nazad, 1400-1600 km, Skode Octavije, Opel Astre (renta car)
- Sarajevo -Frankfurt, sutradan Frankfurt Berlin i nazad, dan poslije Frankfurt Sarajevo, ukupno 4800 km, BMW sa V8 motorom :)
- neki dan Gradacac-Bihac-Sarajevo, Golf star 9 godina
- Gradacac Kopar i nazad, Audi A6 star 3 godine
- itd :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66549
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#58 Re: Duge relacije

Post by _BataZiv_0809 »

artur morgan wrote: 28/12/2021 14:40 Ja ne volim auto puniti raznim stvarima pred duži put. Ne nosim ništa osim ličnih stvari u torbi. Bitno je imati karticu i keša za put...sve što mi treba mogu kupit na pumpi.

Obavezno imam karticu pomoći na cesti od bihamka ili od osiguranja, ali je srećom nisam nikad trebao van BiH. Ako zatreba, nazoveš doće i rješiti problem. Šta ja mogu sa klještima riješiti u autu... :-D Jedino imam kompresor fabrički za gume, pjenu za gume i dva ventila za gume u rezervi ali to mi je stalno u gepeku.

Ako je auto staro, kvarljivo i nesigurno, sa njim ne treba na duža putovanja ići, već tražiti alternativu, avion ili bus u najgorem slučaju. Ako takvo auto stane na cesti, nećeš ga popraviti sa nekim osnovinim alatom u autu.
Njegoš :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8252
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#59 Re: Duge relacije

Post by kabal1337 »

najveci teret autu je gradska voznja. Tako ako to obavlja bez problema, ne vidim razlog sto ne bi i put gdje je rasterecen.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20536
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#60 Re: Duge relacije

Post by Bullet Tooth Tony »

artur morgan wrote: 28/12/2021 14:40 Ja ne volim auto puniti raznim stvarima pred duži put. Ne nosim ništa osim ličnih stvari u torbi. Bitno je imati karticu i keša za put...sve što mi treba mogu kupit na pumpi.

Obavezno imam karticu pomoći na cesti od bihamka ili od osiguranja, ali je srećom nisam nikad trebao van BiH. Ako zatreba, nazoveš doće i rješiti problem. Šta ja mogu sa klještima riješiti u autu... :-D Jedino imam kompresor fabrički za gume, pjenu za gume i dva ventila za gume u rezervi ali to mi je stalno u gepeku.
Bez rezervne gume ne idem... Pjena i ti kompresori nista ne pomazu... Znam barem 5 ljudi kojima ta pjena nista nije pomogla.. Zovi ADAC i slepaj a to je sve peglancija..

Ne mozes bas sve kupiti na pumpi.. Meni se prije dvije godine desilo da na 100tom kilometru planiranog puta..od 1600, pri 180kmh, kamen razbije sofersajbu.. 10 pumpi obisao nista nisam nasao da mi pomogne.. Probao voziti iznad 100km linija se povecava dok gledam u nju... Kupio 3 tube super ljepila i uspio sam doci sa 120kmh brzinom na autoputu do odredista... Tako da ako ko moze nabaviti set za reparaciju stakla.. Ono ljepilo u tubi... neka nabavi..
User avatar
hopi
Posts: 5720
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#61 Re: Duge relacije

Post by hopi »

šta znači punjenje auta raznim stvarima? višak odjeće i ostalog, ili stvari za auto?

i sarajevo-oslo u jednom komadu?
2460km i barem 26 sati? :-?
artur morgan
Posts: 2869
Joined: 30/04/2020 19:47

#62 Re: Duge relacije

Post by artur morgan »

Bullet Tooth Tony wrote: 28/12/2021 15:25
artur morgan wrote: 28/12/2021 14:40 Ja ne volim auto puniti raznim stvarima pred duži put. Ne nosim ništa osim ličnih stvari u torbi. Bitno je imati karticu i keša za put...sve što mi treba mogu kupit na pumpi.

Obavezno imam karticu pomoći na cesti od bihamka ili od osiguranja, ali je srećom nisam nikad trebao van BiH. Ako zatreba, nazoveš doće i rješiti problem. Šta ja mogu sa klještima riješiti u autu... :-D Jedino imam kompresor fabrički za gume, pjenu za gume i dva ventila za gume u rezervi ali to mi je stalno u gepeku.
Bez rezervne gume ne idem... Pjena i ti kompresori nista ne pomazu... Znam barem 5 ljudi kojima ta pjena nista nije pomogla.. Zovi ADAC i slepaj a to je sve peglancija..

Ne mozes bas sve kupiti na pumpi.. Meni se prije dvije godine desilo da na 100tom kilometru planiranog puta..od 1600, pri 180kmh, kamen razbije sofersajbu.. 10 pumpi obisao nista nisam nasao da mi pomogne.. Probao voziti iznad 100km linija se povecava dok gledam u nju... Kupio 3 tube super ljepila i uspio sam doci sa 120kmh brzinom na autoputu do odredista... Tako da ako ko moze nabaviti set za reparaciju stakla.. Ono ljepilo u tubi... neka nabavi..
Kod mene ne dolazi rezervna guma, u prijasnji model dolazila odgovara mi ali nije predvidjen prostor kod mene za nju u gepeku. Ako je stavim u gepek gdje idu stvari zauzela bi puno jer je 19ka. Rezervna guma je zakon ali sta cu. Ljetos mi se probusila guma. Pjena mi nije pomogla ali su mi u servisu kazali da joj je prosao rok i da je to razlog, postala tvrda i masna ko " maslac ". Nije uopste bila tecna. Pokusao je ubaciti u gumu, nekako krenula kroz crijevo ali nista nije pomogla. Ja nemam izbora moram je imati pa probati...

To sa sajbom je zeznuta situacija. Nisam siguran da bi ti pomogao i set za stakla ako je krenula se siriti. Ali dobar savjet je to imati u autu. Na autoputu kad udari kamencic velika sansa je da ce otic sajba. Meni je u godini dana dva puta zestoko opalio kamencic ali ostala je citava. Ovdje ima puno pjeska i seljaka koji ne peru auto i voze po blatu i onda kad izadju na magistralu ili autoput sve sto se zaglavilo u zimskim sarama od guma samo izbacuju na auta iza njih.
artur morgan
Posts: 2869
Joined: 30/04/2020 19:47

#63 Re: Duge relacije

Post by artur morgan »

hopi wrote: 28/12/2021 16:58 šta znači punjenje auta raznim stvarima? višak odjeće i ostalog, ili stvari za auto?

i sarajevo-oslo u jednom komadu?
2460km i barem 26 sati? :-?
Jedan ili dva vozaca ?

Za jednog vozaca je pre-previse. Da zamrzis auto za sva vremena :-D Prespavati negdje na sredini Njemacke i onda sledeci dan nastaviti. Iako ja ni tako ne vidim svrhu ici autom na tako dalek put. Koliko treba avionom dva i pol sata ? Jeftinije, mnogo mnogo brze, sigurnije, nemjerljivo lakse i ugodnije...zasto autom ?
User avatar
Optimist
Posts: 13706
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#64 Re: Duge relacije

Post by Optimist »

Plus sto izgubis 4 dana godisnjeg odmora u putu. I onda odmor od 20 dana postane odmor od 16 dana.
NediM17
Posts: 21788
Joined: 05/11/2009 11:49

#65 Re: Duge relacije

Post by NediM17 »

Uzoriti je stari "wheeler dealer". :run:
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#66 Re: Duge relacije

Post by graue_maus »

Ulm- zenica ili Sarajevo bar jednom godisnje. sa seat ibica
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#67 Re: Duge relacije

Post by 530i »

artur morgan wrote: 28/12/2021 21:28 Iako ja ni tako ne vidim svrhu ici autom na tako dalek put. Koliko treba avionom dva i pol sata ? Jeftinije, mnogo mnogo brze, sigurnije, nemjerljivo lakse i ugodnije...zasto autom ?
Za jednu ili dvije osobe avion je možda jeftiniji, ali za četiri sumnjam. Auto je praktičnije, ponese se nešto teško, kabasto, poluilegalno :D od carine se plati cariniku na kafu 20-30 eura...što sa avionom baš i ne ide. Plus autom si ovdje, pa je praktično i zgodno.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20536
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#68 Re: Duge relacije

Post by Bullet Tooth Tony »

530i wrote: 28/12/2021 22:38
artur morgan wrote: 28/12/2021 21:28 Iako ja ni tako ne vidim svrhu ici autom na tako dalek put. Koliko treba avionom dva i pol sata ? Jeftinije, mnogo mnogo brze, sigurnije, nemjerljivo lakse i ugodnije...zasto autom ?
Za jednu ili dvije osobe avion je možda jeftiniji, ali za četiri sumnjam. Auto je praktičnije, ponese se nešto teško, kabasto, poluilegalno :D od carine se plati cariniku na kafu 20-30 eura...što sa avionom baš i ne ide. Plus autom si ovdje, pa je praktično i zgodno.
Avio je puno bolja varijanta ako neko ne misli ostajati duze od 15 dana... Kada ide 4ero jeftinije je autom, mada sad leti Wizzair za 80 eura iz Njemacke.. Ima iz Belgije let isto.. Sarajevo je sa s.evropom dobro povezano..

Isto tako avion je u decembru kocka u Sarajevu.. Znam ljude koji su znali zaglaviti po 15 dana vise nego sto su planirali.. Pa onda isli u Zagreb.. Prije dvije godine prijatelj umjesto u Sa sletio u Ljubljanu zbog magle/smoga
MMM1977
Posts: 4642
Joined: 15/07/2009 12:56

#69 Re: Duge relacije

Post by MMM1977 »

Visoko - Bodrum u komadu, 2000 KM. Touareg star par mjeseci, 286KS :D

Ljetos Dortmund, 1500 KM

Par puta Gdansk, 1600 KM

Prije par dana Istanbul, to sam već odvezao desetine puta

Image
Last edited by MMM1977 on 28/12/2021 23:10, edited 1 time in total.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#70 Re: Duge relacije

Post by RagibUzoriti »

hopi wrote: 28/12/2021 16:58 šta znači punjenje auta raznim stvarima? višak odjeće i ostalog, ili stvari za auto?

i sarajevo-oslo u jednom komadu?
2460km i barem 26 sati? :-?
Varijacije u trajanju putovanja bile samo takve. Od 19 pa preko 26 sati sto ti kazes, sve u zavisnosti s kim i kojim autom putujem.
-Passat 1.8 T
-Passat 1.9 TDI
-BMW 530
-VW Tuareg V10 TDI
- Audi BiTDI 4G

Kad idem za BiH bez ikakvih problema u jednom komadu spičim.
Kad se vraćam nazad, guzeljam po 2 dana... 😁
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1615
Joined: 11/06/2011 07:36

#71 Re: Duge relacije

Post by Kiki_Musampa »

RagibUzoriti wrote: 28/12/2021 23:09
hopi wrote: 28/12/2021 16:58 šta znači punjenje auta raznim stvarima? višak odjeće i ostalog, ili stvari za auto?

i sarajevo-oslo u jednom komadu?
2460km i barem 26 sati? :-?
Varijacije u trajanju putovanja bile samo takve. Od 19 pa preko 26 sati sto ti kazes, sve u zavisnosti s kim i kojim autom putujem.
-Passat 1.8 T
-Passat 1.9 TDI
-BMW 530
-VW Tuareg V10 TDI
- Audi BiTDI 4G

Kad idem za BiH bez ikakvih problema u jednom komadu spičim.
Kad se vraćam nazad, guzeljam po 2 dana... 😁
Dok se dočepaš autoputa :kiss:
Meni je dosadno po autoputu pičit,al se zato kilometri tope
User avatar
madner
Posts: 56791
Joined: 09/08/2004 16:35

#72 Re: Duge relacije

Post by madner »

Avion je odlican, ako covjek ima auto kada sleti. :D
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#73 Re: Duge relacije

Post by RagibUzoriti »

madner wrote: 28/12/2021 23:42 Avion je odlican, ako covjek ima auto kada sleti. :D
To vecina govori.

Ja sam jarane jednom dozivio turbulenciju,ali bas u pravom smislu da su ljudi oko mene u avionu vristali. Cak je o tome i u avazu pisalo (let Sarajevo-Minhen).
Od tada se preznojim 10 puta dok letim, i uvjek kad mogu izaberem auto.
Halalusom 2 izgubljena dana, ali nema da guza žvaće... 🤣🤣🤣😁
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#74 Re: Duge relacije

Post by promaha »

sarajevo - krakow - sarajevo

u krakowu se zadrzao cca 3 sata i nazad.

sa 3 godine starom opel astrom i iskreno sam se dobro umorio iako sam jos vozio dugih tura al ta mi je najduza sto sam obavio bez nocenja ...
izvrsni direktor
Posts: 9537
Joined: 20/12/2018 16:11

#75 Re: Duge relacije

Post by izvrsni direktor »

artur morgan wrote: 28/12/2021 14:40 Ja ne volim auto puniti raznim stvarima pred duži put. Ne nosim ništa osim ličnih stvari u torbi. Bitno je imati karticu i keša za put...sve što mi treba mogu kupit na pumpi.

Obavezno imam karticu pomoći na cesti od bihamka ili od osiguranja, ali je srećom nisam nikad trebao van BiH. Ako zatreba, nazoveš doće i rješiti problem. Šta ja mogu sa klještima riješiti u autu... :-D Jedino imam kompresor fabrički za gume, pjenu za gume i dva ventila za gume u rezervi ali to mi je stalno u gepeku.

Ako je auto staro, kvarljivo i nesigurno, sa njim ne treba na duža putovanja ići, već tražiti alternativu, avion ili bus u najgorem slučaju. Ako takvo auto stane na cesti, nećeš ga popraviti sa nekim osnovinim alatom u autu.
:thumbup:

Citam kako trpaju lopatu, ekser i sta sve ne prije nego na pur krenu :-) :-)


Pomoc na putu ne bi zvao radi neke sitnice koju mogu zalijepit i radi probjene gume, za sve ostalo neka dolaze sto bih se ja patio i zajebavao?
Post Reply