Duga voznja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#1 Duga voznja

Post by casanova123 »

Pozz svima..

Planiram sa rajom da odradim ovu turu: Sarajevo - Graz - Garda(land) - Milano - Rim - Jesolo - Graz - Sarajevo
U Graz se mora bez pitanja.. Hajd nije ni bitno to..

Ja cu uglavnom da vozim Sarajevo- Graz, i onda tu da pokupim raju, i onda da idemo do Gardae.. Da li je izvodivo da na primjer krenem iz Sarajeva u 7 ujutro, i onda sam u Grazu negdje oko 15:00, i onda da odmorim, odspavam, i da krenemo oko 02:00 do Gardalanda, pa da budemo tamo oko 08:00.. btw. jedna osoba vozi, odnosno ja :D

Nekako mi se ovo ne cini bas pametnim haha :D

AKo je neko pravio ovako ove vece ture neka se javi i da par savjeta.. Cilj nam je da budemo u Jeselou jedno 4-5 dana(plaza, more..), Rim 2 dana, Milano 1,5dan, Gardaland 1 dan..
____c0d14c____
Posts: 15
Joined: 13/03/2009 23:40

#2 Re: Duga voznja

Post by ____c0d14c____ »

Moguće da satnica dabogda da bude po michelinu sto si vjerovatno gledao uvijek ima nesto nepredvidjeno, ture od 500 600 kilometara bi ti preporucio samo u slucaju da je auto srednje klase po mogucnosti sa tempomatom, dio puta koji ce ti biti najgori je bih graz jer ces biti sam, ukoliko ti auto ima zatamnjenu sofersajbu pri vrhu tj. zastitu od sunca vinjete lijepis ispod te zastite jer ukoliko ne ocita vinjetu isto kao da je ni nemas.... toliko od mene

i btw o toj pameti ja sam u puntu mk2 1.9jtd presao 1025 kilometara tacno sa pauzama od 5 min za pis pauzu i protegnut noge i rekao nikad vise u malom autu toliko preci u komadu :run:
Selmir_Tz
Posts: 207
Joined: 20/01/2013 16:22

#3 Re: Duga voznja

Post by Selmir_Tz »

Bas tako, jednom sam sa zetom dosao iz Njemačke do Bijeljine u VW Polo 1.2, oko 1200km. Ne dao Bog nikome, jos vozili u smjenama. Pored toga, mala auta stvarno nisu najbolji izbor za autoput. Nakon iskustva sa Polom, stvarno se više ne bih usudio voziti malo auto autoputem. Prvo, potrošnja je solidno velika jer je motor mali pa mora doooobro da se zavrti da bi se uklopio u saobraćaj a najgore je kad te pretiču velika auta ili SUV-ovi.

Dodaj ti na taj plan vožnje još sat-dva na svakoj planiraoj dionici. Vjerovatnoća da na tako dugim dionicama sve prodje bez problema je vrlo mala, gužva na granicama, naplatnim rampama (ljetos sam isao do Njemačke i 2 puta više vremena sam izdangubio na naplatnim rampama za putarinu nego na granicama), možeš da naidješ na loše vrijeme, jaku kišu a o problemima sa autom (rikne guma npr) da ne govorim, ili da naidješ na udes. Dakle, računaj sat-dva više i miran si, ako stigneš ranije još bolje a imaš rezervu vremena u slučaju problema.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#4 Re: Duga voznja

Post by Seyfo »

Ja sam nakon brojnih putovanja po Evropi zaključio da je bolje izbjegavati ići autom, ako ikako možeš, a ići avionom. Evo taman uvode ove jeftine letove, pa će to itekako imati veze. Ili ako se ne možeš uklopiti u avion, onda bar praviti pauze što češće.
Sjebeš se i umoriš, meni treba nakon dva dana puta još jedan dan da se odmorim, bez obzira jesam li vozač ili suvozač.Auto se forsira, potrošnja je velika ako auto nema 6 brzina,umor je strašno velik, zajebancija oko cestarina, vinjeta...užas
Kada vidim ljeti Sarajevo puno auta sa švedskim tablicama stresem se...uopšte mi nije jasno kojim rezonom ti ljudi idu, pogotovo što se uvodi avionska linija Tuzla - Malme za stotinjak KM.
_Sarajka
Posts: 729
Joined: 13/05/2011 22:31

#5 Re: Duga voznja

Post by _Sarajka »

Ja neću pisati o tehničkim mogućnostima automobila, forumaši prije mene su sve odlično objasnili.Uglavnom, mišljenja sam da se putovanja poput tvog ne planiraju u satima.Uvijek će iskrsnuti nešto nepredvidjeno tokom tih dugih ruta.
Zato odvojite dovoljno vremena i to neka vam bude prva od opcija.Dan dva nakon povratka u Sarajevo otkazite obaveze, mozda ne budete u mogućnosti da ih ispunite.
Što se pauza tiče, savjetujem vam da ih takodje pravite često i to na mjestima ( gradovima ) koje bi voljeli dodatno upoznati, bez stresa i plana.Spontano..Ovdje je lijepo.. Ručaćemo, a ovdje još ljepše...I tako.
Obzirom da idete na dugo putovanje koje ima svrhu odmor i zabavu gledajte da bez stresa, nespavanja ili nerovoze vratite se u Sarajevo.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#6 Re: Duga voznja

Post by dado_ »

Sto se tice satnice, moguce je, sto da ne... Prosle zime Bec-Sarajevo, krenuo u 12h, u vogosci bio u 21h, doduse sam u autu, vozi kako ti volja (nema niko da zvoca), i imao sam srece sto sam kod Doboja naletio na nekog kedija koji je poznavao put perfektno, i gas za njim, Doboj-Zenica lik mi je ustedio pola sata minimum... I 2 manje pauze jedna tankanje goriva, cigara, sendvic, sok, gas, druga isto tako bez tankanja... S tim da je Graz blizi, mislim da se moze stici za 8 sati bez problema...
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#7 Re: Duga voznja

Post by casanova123 »

Nije problem auto. Auto je SUV, dizel, 6 brzina.. Sve super, osim toga sto trosi malo vise, ali nema veze previse jer ce nas biti troje ili cetvero pa dijelimo troskove.

Najvise me zanima oko tezine voznje..
Da li je imalo pametno da vozim Sarajevo Graz ujutro nekad, i da dodjem poslije podne, da odmorim, odspavam.. i onda oko 2h ujutro krenuti za Italiju i voziti 6h :D To je sveukupno 14h, i plus eto jos 2h dodatno, znaci 16h voznje u 24h xd.. cini se nenormalno? s tim da je spavanje i odmor izmedju..
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#8 Re: Duga voznja

Post by sLLayer »

jesi nasao gdje ces pitati, niko ne zna koliko si ti izdrzljiv, koliko imas iskustva u voznji itd :-D ja da se pitam ja bih zapucao pa sta bude :-) ovi sto govore bolje automatik, kakve veze ima to kad ce 90% voznje biti autoput gdje neces 2x presaltat
Sharif
Posts: 187
Joined: 23/08/2012 10:45
Location: Malo vamo, malo tamo

#9 Re: Duga voznja

Post by Sharif »

16 sati se moze....ima ih iz cuga Malmö->Sarajevo kad se mora :)

Sve je to individualno, ali ako bude bas tako kako si opisao, znaci da mozes odspavat u Grazu nebi trebalo biti problema.
Al sigurno ce biti nekih jeba, granicni prelazi, udesi, putni radovi itd.
Meni licno dopizdi u autu poslje nekih 10 sati konstantne voznje taman da je Bentley.

U svakom slucaju svaka 3 sta malo protegnes noge, dospes goriva, popisas se, jedan red bull i ko nov :)
User avatar
bregano
Posts: 184
Joined: 22/09/2011 18:32

#10 Re: Duga voznja

Post by bregano »

casanova123 wrote:Nije problem auto. Auto je SUV, dizel, 6 brzina.. Sve super, osim toga sto trosi malo vise, ali nema veze previse jer ce nas biti troje ili cetvero pa dijelimo troskove.

Najvise me zanima oko tezine voznje..
Da li je imalo pametno da vozim Sarajevo Graz ujutro nekad, i da dodjem poslije podne, da odmorim, odspavam.. i onda oko 2h ujutro krenuti za Italiju i voziti 6h :D To je sveukupno 14h, i plus eto jos 2h dodatno, znaci 16h voznje u 24h xd.. cini se nenormalno? s tim da je spavanje i odmor izmedju..
Pametno je,naspavaj se pred put,pokusaj da prije puta nemas stres i to je to.Kada krenes u nocnu voznju obavezno pod hladnu vodu da se se malo "razbudis" prije volana...

16 od 24 nije nenormalno..sad imas priliku testirati sebe :)

Sretan put..mozes ti to :)
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#11 Re: Duga voznja

Post by vazi »

da si napisao koliko je to kilometara i gdje se sta nalazi da mozemo pogledati ali nema veze

moje iskustvo: isla sam vise puta i idem svake godine u jednom cugu oko 1250 km i Bf nije mi ni strasno ni neizdrzivo.

Isla sam renoom 19, isla malom corsom birvaktile, isla onom ko malo boljom corsom ma isla raznim autima i zadnjih desetak godina bf idem malim renoom cliom i nemam se sta pozaliti. Krenem oko pola osam ujutro odavde i tamo dodjem kako kad, nekad oko 23 - 24h a evo u maju kad sam isla vec sam u 21h bila kuci.

Evropski auto putovi su pretrpani kamionima u toku sedmici kao i poslovnim sluzbenim putovanjima sto doprinosi preopterecenosti ceste i saobracajnim guzvama. Vikendom nema teretnjaka i uvijek putujem vikendom, najradje nedeljom.

u svakom slucaju sretno i ne opterecuj se za koliko si sati dosao ni jesi li nesto "uspio" :D , ne ides na rely vec na odmor, bez stresa i pozuri polako :D polako a sigurno
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#12 Re: Duga voznja

Post by kakavdanakneiskustvu »

Selmir_Tz wrote:Bas tako, jednom sam sa zetom dosao iz Njemačke do Bijeljine u VW Polo 1.2, oko 1200km. Ne dao Bog nikome, jos vozili u smjenama. Pored toga, mala auta stvarno nisu najbolji izbor za autoput. Nakon iskustva sa Polom, stvarno se više ne bih usudio voziti malo auto autoputem. Prvo, potrošnja je solidno velika jer je motor mali pa mora doooobro da se zavrti da bi se uklopio u saobraćaj a najgore je kad te pretiču velika auta ili SUV-ovi.

Dodaj ti na taj plan vožnje još sat-dva na svakoj planiraoj dionici. Vjerovatnoća da na tako dugim dionicama sve prodje bez problema je vrlo mala, gužva na granicama, naplatnim rampama (ljetos sam isao do Njemačke i 2 puta više vremena sam izdangubio na naplatnim rampama za putarinu nego na granicama), možeš da naidješ na loše vrijeme, jaku kišu a o problemima sa autom (rikne guma npr) da ne govorim, ili da naidješ na udes. Dakle, računaj sat-dva više i miran si, ako stigneš ranije još bolje a imaš rezervu vremena u slučaju problema.


što je ovo najgore?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#13 Re: Duga voznja

Post by kakavdanakneiskustvu »

Seyfo wrote:Ja sam nakon brojnih putovanja po Evropi zaključio da je bolje izbjegavati ići autom, ako ikako možeš, a ići avionom. Evo taman uvode ove jeftine letove, pa će to itekako imati veze. Ili ako se ne možeš uklopiti u avion, onda bar praviti pauze što češće.
Sjebeš se i umoriš, meni treba nakon dva dana puta još jedan dan da se odmorim, bez obzira jesam li vozač ili suvozač.Auto se forsira, potrošnja je velika ako auto nema 6 brzina,umor je strašno velik, zajebancija oko cestarina, vinjeta...užas
Kada vidim ljeti Sarajevo puno auta sa švedskim tablicama stresem se...uopšte mi nije jasno kojim rezonom ti ljudi idu, pogotovo što se uvodi avionska linija Tuzla - Malme za stotinjak KM.


79 km,skoro pa džaba
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#14 Re: Duga voznja

Post by kakavdanakneiskustvu »

casanova123 wrote:Nije problem auto. Auto je SUV, dizel, 6 brzina.. Sve super, osim toga sto trosi malo vise, ali nema veze previse jer ce nas biti troje ili cetvero pa dijelimo troskove.

Najvise me zanima oko tezine voznje..
Da li je imalo pametno da vozim Sarajevo Graz ujutro nekad, i da dodjem poslije podne, da odmorim, odspavam.. i onda oko 2h ujutro krenuti za Italiju i voziti 6h :D To je sveukupno 14h, i plus eto jos 2h dodatno, znaci 16h voznje u 24h xd.. cini se nenormalno? s tim da je spavanje i odmor izmedju..



nije baš pametno jer je to ogromna relacija,osam sati voziti je veliki napor,osobiti jer ćeš voziti noću,sam,i prilično kilometara preći kroz bosnu bez autoputa,zar nema ko drugi voziti od graca do gardalanda?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#15 Re: Duga voznja

Post by kakavdanakneiskustvu »

vazi wrote:da si napisao koliko je to kilometara i gdje se sta nalazi da mozemo pogledati ali nema veze

moje iskustvo: isla sam vise puta i idem svake godine u jednom cugu oko 1250 km i Bf nije mi ni strasno ni neizdrzivo.

Isla sam renoom 19, isla malom corsom birvaktile, isla onom ko malo boljom corsom ma isla raznim autima i zadnjih desetak godina bf idem malim renoom cliom i nemam se sta pozaliti. Krenem oko pola osam ujutro odavde i tamo dodjem kako kad, nekad oko 23 - 24h a evo u maju kad sam isla vec sam u 21h bila kuci.

Evropski auto putovi su pretrpani kamionima u toku sedmici kao i poslovnim sluzbenim putovanjima sto doprinosi preopterecenosti ceste i saobracajnim guzvama. Vikendom nema teretnjaka i uvijek putujem vikendom, najradje nedeljom.

u svakom slucaju sretno i ne opterecuj se za koliko si sati dosao ni jesi li nesto "uspio" :D , ne ides na rely vec na odmor, bez stresa i pozuri polako :D polako a sigurno


imaš viamichelin
frankwhite
Posts: 169
Joined: 27/05/2009 13:07
Location: Sarajevo

#16 Re: Duga voznja

Post by frankwhite »

ma zavisi sve od tebe kakav si inace, npr. meni put od malo manje od 1300km sarajevo-zurich nije uopste neki napor, dok nekim rodjacima i prijateljima predstavlja bas problem. Također, ne bi preporucio nikom da ide autom koje nije dovoljno jako za ukljucivanje i preticanje na autoputu itd. Uglavnom, najteze je do Hrvatske granice, kasnije uzivancija :wink: . sretno.
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#17 Re: Duga voznja

Post by mayab »

Da se razumijemo, ako si sportski tip, fit, u dobroj kondiciji, ni ta duga voznja ti nece predstavljati problem, ako si "zapusten", bogme ce te smoriti.
Nije bas poredjenje, ali vozaci npr. F1 su vrhunski fizicki spremni, pa ti kontaj
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#18 Re: Duga voznja

Post by Mlad i Nevin »

Ma dobro, ne možemo baš porediti vozače F1 i nas obične. Ne zovu njih džaba ''pilotima'' jer to je slično sa upravljanjem aviona lovaca. Pošto i jedni i drugi voze jako velikim brzinama, izlažu se naglim kočenjima, ubrzavanjima i skretanjima, tijelo trpi jake sile (inercija, G-sila...) i zato moraju biti u odličnoj fizičkoj formi. Mislim da nijedan obični vozač ne bi izdržao ni dva kruga tim tempom kojim oni voze. Zbog toga imaju i specijalna odijela i slično...
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#19 Re: Duga voznja

Post by febo_acm »

Sarajevo-Karlsruhe (oko 1300km) prešao za nekih 14 sati uz ukupno stajanje od 25-30 min, bilo je malo magle po Austriji i snijega na ulazu u Njemačku... Svako 3-4 sata po nekoliko minuta odmora i deri. To sam morao stajati zbog drage, ja mogu voziti po 7-8 sati bez stajanja ko od šale. :-D
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#20 Re: Duga voznja

Post by Mlad i Nevin »

Kad na put krećeš odmoran i zdrav, imaš dobar auto, dobru muziku, voziš na dobrim cestama (autoput), imaš ugodno društvo i odlične vremenske uslove, duge ture ne bi trebale biti veliki problem (naravno, pod uslovom da se prave redovne pauze za osvježenje i kratki predah, vožnja ne bi trebala trajati duže od 2 sata bez kratke pauze, jer nakon tog vremena vozač počinje nesvjesno da se umara i rizik se povećava). Naravno, ima ljudi koji ne mogu dugo da voze, brzo se umore ili jednostavno ne vole voziti (mali je to procenat kod muških, mnogo veći kod žena).
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#21 Re: Duga voznja

Post by kakavdanakneiskustvu »

do monfalconea,gradića 30-tak kilometara poslije trsta,oko 520 km od zenice,u januaru napravio dvije pauze,u bihaću i u crikvenici,sa vrlo malom dionicom autoputa,oko 50-tak kilometara možda
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#22 Re: Duga voznja

Post by goran16v »

Da se i ja "pohvalim" podvizima iz mladosti, vise puta Sarajevo - Pariz i obratno via Zgb, Ljubljana, Jesenice, Salzburg, Munchen, Stuttgart, Strasbourg i Nancy (u FR po nacionalnoj cesti ne autocesti) nekih 1900 - 1950 km do adrese u jednom cugu sa kracim kafa i pus-pis pauzama i tocenjem goriva. Otprilike nekih 19 - 21 sat.
Zadnja duza tura Sarajevo - Treviso (Veneto) via Zgb, Rijeka, Trst i nazad u komadu nekih 850 km u prosjeku za malo manje od 10 -ak sati za oba pravca uz krace pauze sa sendvic.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#23 Re: Duga voznja

Post by johntra »

1700 km za manje od 10 sati? koja je onda to prosječna brzina? 170?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#24 Re: Duga voznja

Post by goran16v »

johntra wrote:1700 km za manje od 10 sati? koja je onda to prosječna brzina? 170?
Ma jok, fino pise, 850 km za manje malo manje od 10h, a Sa - Treviso i nazadu 10h za oba pravca sam napisao u jer sam u oba pravca odvezao u cugu za otprilike isto vremena (bilo je neko cekanja na povratku oko ovjere PDV-a na SLO/HR granici) pa nisam bas bio u prilici da mjerim neck to neck.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#25 Re: Duga voznja

Post by respo »

zajebi ti to ajde do graca i nekako al za dalje nadji da se mjenjate
jer ti ces biti premoren i od prve rute bez obzira sto spavas

ja sam jednom tako se preforisao i rekao nikad vise

od onih reflektirajucih stubova kraj puta pricinjavali mi se motoristi sa onim relflektirajucim prslucima

fino stao na odmoriste i odspavao a onda i jaran kasnije me mjenjao

san i umor su najgori za voznju

zato ti je moj savjet da odmaras svako 2-3 sata bar po 10 minuta a taj sat sto ces prije stici ti nista ne znaci vjeruj mi bez obzira koliko si ti fizicki spreman
Post Reply