Dubioza Kolektiv

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
TheBlejac
Posts: 57
Joined: 21/06/2011 21:28
Location: Beograd-Senjak

#1 Dubioza Kolektiv

Post by TheBlejac »

Stari sam pratioc domace muzike, ovi likovi strava sviraju, textovi su im nikad bolji i totalno su opusteni. U masi tribute i fejsbuk bendova zaista su se istakli na recimo Beer festu gde sam ih prvi put slusao uzivo. U ojadjenoj tuznoj domacoj sceni oni su po meni svetlo u tunelu. Evo vam fejsbuk info i par pesama koje mi se bas svidjaju.
Dubioza kolektiv (a.k.a Dubioza as referred to by some fans) is a Bosnian band from Sarajevo, whose music consists of various styles ranging from Reggae, Dub and Rock intermixed with political lyrics along with uplifting and melodic tendencies.

History
Dubioza Kolektiv's lyrics revolve around themes of peace, understanding and tolerance, alongside an extreme criticism of nationalism and injustice carried in Bosnia and Herzegovina that resulted in the Yugoslav Wars of the early 1990s. The band was founded from members of bands Gluho doba Against Def Age -Alan Hajduk, Adisa Zvekic, Almir Hasanbegovic and Adis Zvekic from Zenica and Ornamenti - Brano Jakubovic and Vedran Mujagic from Sarajevo. Later, guitarist Armin Busatlic (ex-SCH, Beastly Stroke), drummer Senad Suta and percussionist Orhan Oha Maslo joined Dubioza kolektiv.

Dubioza Kolektiv release 2004
Gramofon records released Dubioza's first self-titled album in April 2004. In December 2004, Dubioza kolektiv second CD is released: EP Open Wide containing tracks featuring dub poet Benjamin Zephaniah and Mush Khan from Pakistani-UK band Fun-da-mental. In June 2006 Dubioza kolektiv released a new album on Gramofon record company. The album Dubnamite, containing ten new songs, was recorded in 2005/2006. Guests on the album are Defence and a French artist Niköll (Nicolas Cante).

http://dubioza.org/


http://www.youtube.com/watch?v=yb_zx7JL ... re=related
http://youtu.be/IhGGzFWEuBo
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#2 Re: Dubioza Kolektiv

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 15/10/2015 19:24, edited 1 time in total.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#3 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Ajatolah_ »

CVIKERASH wrote:Ti ih ovdje predstavljas kao da su nam novi band.Znamo za njih od 2004.godine. :-D
Baš, ispadoše ljudi neki novi, anonimusi. :-D
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4 Re: Dubioza Kolektiv

Post by So What! »

EdoI wrote:
CVIKERASH wrote:Ti ih ovdje predstavljas kao da su nam novi band.Znamo za njih od 2004.godine. :-D
Baš, ispadoše ljudi neki novi, anonimusi. :-D
Ma ima konja koji nisu čuli sigurno.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#5 Re: Dubioza Kolektiv

Post by PalaSa Marsa »

EdoI wrote:
CVIKERASH wrote:Ti ih ovdje predstavljas kao da su nam novi band.Znamo za njih od 2004.godine. :-D
Baš, ispadoše ljudi neki novi, anonimusi. :-D
Ne ne ispadose, sve ti je to kako ti dozivljavas ovu temu. :D
Sve u svemu dobro je da se neko sjetio da posveti temu njima, pa kako god, momci su za 10 :thumbup:. :-D




Haj'mo opusteno. :-D :D
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#6 Re: Dubioza Kolektiv

Post by PalaSa Marsa »

Evo im ga na !! :D


PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#7 Re: Dubioza Kolektiv

Post by PalaSa Marsa »

..Samo birokratija, drugo nek' se pusi, ko sta narod pita. :roll: :D


dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#8 Re: Dubioza Kolektiv

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 22:31, edited 1 time in total.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#9 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Comrad »

Pa dobro sta ljudi trebaju. Odali su jednom pocast, drugi put nisu, pa sta sad. Ne sjecam da se da se neko od ovih ostalih pjevaca oglasio, napravio neki koncert za tu srebrenicu, bilo sta.

To za nastupe je nigdje veze, ljudi moraju zaradjivati pare. Gori mi je Dino Merlin koji je konstatno srao kako nece nikad u Beograd i na kraju ce otic. Pola pjevaca se tamo odselilo, zivili tamo u ratu, pa nisam vidio neki problem kad nastupaju ovdje. Naravno da ne treba zaboraviti i ne oprostiti, ali treba ici dalje. Uostalom i DK tamo slusaju normalne osobe, osobe koja su bila djecurlija tokom rata.
User avatar
LSD
Posts: 27171
Joined: 24/07/2007 08:26

#10 Re: Dubioza Kolektiv

Post by LSD »

Šta fali pleh muzici :?
User avatar
InstruktorRonjenja
Posts: 84
Joined: 06/10/2009 17:26

#11 Re: Dubioza Kolektiv

Post by InstruktorRonjenja »

CVIKERASH wrote:Ti ih ovdje predstavljas kao da su nam novi band.Znamo za njih od 2004.godine. :-D

Sta reci za njih?
Prvi album beton.Drugi onako(bez Hajduka koji ih je tada napustio).Treci dobar,zajebantski tekstovi i tada ih Adisa napusta ,4.ablum ponavljaju se.I jos kad sam vidio da na novom albumu rade sa trubacima sa Guce.OMG.Ali eto para vrti gdje burgija nece.
A moje misljenje sada o bandu :Preseravanje cisto.Furanje na revoluciju bez ikakvog pokrica. Sada zvuce smijesno.Brano djeluje ko neko ko laje protiv sistema a sutra ce biti njihov potrcko. Nest slicno kao ucesnici studentskog pokreta 1968.godine.Npr. Zdravko Grebo borio se protiv sistema na kraju ga sistem kupio.
Jesi kritičar, svaka čast.

Prvo napišes cijeli paragraf o albumima DK, cak izrazis misljenje o buducim izdanjima, i jos zakljucis da eventualni experiment sa "trubacima sa guče" je neka prodaja komercijalizmu da bi Onda mrtav hladan napisao: A sada moje misljenje o bendu.

A tvoje misljenje o bendu je NIDJE VEZE sa Dubiozom Kolektiv ili njihovom muzikom, pa čak i, ako mogu tako reći, ideologijom . Praviš neke paralele sa 1968. koje su isto NIDJE VEZE , kao ni uplitanje Grebe u cijelu priču.
Gdje si ti prije kritikovao?
Sjedi jedan ili Ćoro briši.

Image
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#12 Re: Dubioza Kolektiv

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 15/10/2015 19:24, edited 1 time in total.
User avatar
LSD
Posts: 27171
Joined: 24/07/2007 08:26

#13 Re: Dubioza Kolektiv

Post by LSD »

Kakav ba seljakluk :shock: :? :-) pa DK ,ali ne Dubiozu Kolektiv vec Disciplinu Kičme je proslavila pleh muzika i sad je ko biva sramota kad to Dubioza radi...zgražamo se toga ,ko fol...e ako je to seljakluk onda smo svi redom seljaci...mislim da se razumijemo, nije sramota ni biti seljak - normala...neko mora i to biti.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#14 Re: Dubioza Kolektiv

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 22:29, edited 1 time in total.
User avatar
TheBlejac
Posts: 57
Joined: 21/06/2011 21:28
Location: Beograd-Senjak

#15 Re: Dubioza Kolektiv

Post by TheBlejac »

CVIKERASH je napisao/la:
Ti ih ovdje predstavljas kao da su nam novi band.Znamo za njih od 2004.godine.
Cuo sam i ja ranije za njih (dosta su se provlacili) ali, sam ih tek skoro provalio preko devojke. Tako sam i zavrsio na njihovom koncertu jer msilim kakav crni koncert na beer festu... Elem, logicno da ste vi culi za njih zanimala su me misljenja. Nego, meni zvuce potpuno politicki korektni, malo ogorceno sto je potpuno razumljivo, zar nismo svi ?
E sad sto se tice srebrenice i necemo da sviramo u bg-u. Hmm 1. nemojte zaboraviti da i mi ili ja (da budem konkretniji) takodje moram da zivim sa genocidom koji se tamo dogodio i 2. ti zlikovci su ili crkli ili su uhapseni sto je poprilicno sve sto sam ja ili mi mogli da uradimo. Zasto ne bi svirali u bg ? Zasto bih ja bio uskracen za bend koji gotivim zbog neceg sto je neki moj zemljak uradio, ne zvuci mi bas fer.
Ae da se vratim na sam bend, mozda zvuce malo kao oni malo kao ovi sada da ne imenujem, ali, meni je to skroz kul pomesano i zvuce mi skroz originalno i kvalitetno. Kako rekoh u gomili nekih novih domacih bendova oni zvuce kao nesto novo i nesto drugacije, pri tom nemaju neki precizan pravac koji prati modu kao opet 55 000 bendova koje sam slusao u poslednje vreme. Za kraj, mislim da muzika i politika ne treba preterano da se mesaju, ok je izneti stavove kroz pesme ali nije mi ok da se neko previse bavi politikom van svog umetnickog izrazavanja. Bora corba je tako totalno propao a morate priznati da smo svi nekada voleli njegove pesme i onda su izgubile tu neku car jer je on postao teska majmuncina koju ne mogu da cujem/vidim ...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#16 Re: Dubioza Kolektiv

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 15/10/2015 19:26, edited 1 time in total.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#17 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Eborg »

Mora se priznati da je prelazak na maternji jezik donio uspjeh Dubiozi Kolektiv, da su ostali samo na tekstovima na engleskom ne bi se proslavili i bili poznati u BiH koliko su danas. Sjećam se kada su tek izdali prvi album, pa poznatiji su bili po Holandiji i Belgiji gdje su svirali po tim nekim festivalima nego ovdje. Činjenica je da ljudi kod nas ne znaju engleski jezik (iako ih 90% napiše u CV-u da zna) na nivou da mogu razumjeti tekstove, nije to Lady Gaga.

Bit će interesantno pratiti ih i dalje mada mi je definitivno žao što su ih napustili Hajduk i Adisa, ona je pogotovo davala poseban čar njihovom zvuku.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#18 Re: Dubioza Kolektiv

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 15/10/2015 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#19 Re: Dubioza Kolektiv

Post by pustopoljina »

CVIKERASH wrote:
Eborg wrote:Mora se priznati da je prelazak na maternji jezik donio uspjeh Dubiozi Kolektiv, da su ostali samo na tekstovima na engleskom ne bi se proslavili i bili poznati u BiH koliko su danas. Sjećam se kada su tek izdali prvi album, pa poznatiji su bili po Holandiji i Belgiji gdje su svirali po tim nekim festivalima nego ovdje. Činjenica je da ljudi kod nas ne znaju engleski jezik (iako ih 90% napiše u CV-u da zna) na nivou da mogu razumjeti tekstove, nije to Lady Gaga.

Bit će interesantno pratiti ih i dalje mada mi je definitivno žao što su ih napustili Hajduk i Adisa, ona je pogotovo davala poseban čar njihovom zvuku.
Slazem se za Adisu . :thumbup:
Ona ima novi band .Zove se La Cherga.

I ne treba zaboraviti njihovog prvog gitaristu Alića.Takodjer napustio DK .Covjek htio da radi valjda kao kamerman na TVZE a Brano mu rekao :il TV ili DK.I covjek izabere posao na tv Zenici.
jesi slusao La Chergu?
User avatar
TheBlejac
Posts: 57
Joined: 21/06/2011 21:28
Location: Beograd-Senjak

#20 Re: Dubioza Kolektiv

Post by TheBlejac »

Naveo si fin primjer za Boru Corbu.I on je srao protiv sistema,i sta je sad.Savjetnik ministra za kulturu.Ispravi me ako sam pogrijesio.To hocu i ja da kazem za Branu iz Dubioze.Njega ko da gledam da ce za koju godinu i on se aktivno ukljuciti u politiku.A sad lafo sere protiv politicara.

Lafo nemaju za rizle a prosle-pretposle godine u Lukavici za nastup uzeli oko 10 000 maraka.Kad u jednom manjem takvom gradicu uzimaju tolike pare onda zamisli koliko uzmu za nastup u Beogradu npr. A nemaju za rizle
Ispravljam te :> on je bio u kostunjunjunjunjujnunju kiklopskoj vladi savetnik, sada je kurtovnik obican kao sto i treba da bude. Aman zaman kakva kultura i bora corba tu je kostunjunjujnu jedina dodirna tacka (pa ti sad vidi)

Problem rizli, njaah nek srolaju u papir od patika ili nek naprave pajp, mada u bg ne verujem da su uzeli neke velike pare ili bi bili bolji bend. Slab je taj vasar i jadan postao, nije uvek bio takav.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#21 Re: Dubioza Kolektiv

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 15/10/2015 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#22 Re: Dubioza Kolektiv

Post by MyCore »

Da se dovezem :) , Dubiozu sam gledao na njihovom provm samostalnom koncertu u Slozi neka u decembru 2004, bio odusevljen mjesavinom svega, Adisinim ala Bjork uletima, komunikaciji sa publikom.
Dodjem u Dom sav odusevljen i pricam drugu kako sam dobar domaci bend vidio i ovaj mi ubacuju Sense ri kontam da je DK skoro pa textove samo promjenila :-D
Elem da ne serem, u svakom slučaju nesto najvrijednije sto je Bosna mogla pobuditi u tom trenutku. Na dubnamite su mi bas ono sazrili i definisali zvuka onda kad su se trebali raspasti ( da bi ostali Urbana legenda 8-) ) oni su izdali ono sto si izdali.

Adisa izgleda da sada ide u onom pravcu u kojem se DK trebala kretati i ovo je super interesantno i zelim joj sve najbolje
:bih:
User avatar
LSD
Posts: 27171
Joined: 24/07/2007 08:26

#23 Re: Dubioza Kolektiv

Post by LSD »

CVIKERASH wrote:
LSD wrote:Kakav ba seljakluk :shock: :? :-) pa DK ,ali ne Dubiozu Kolektiv vec Disciplinu Kičme je proslavila pleh muzika i sad je ko biva sramota kad to Dubioza radi...zgražamo se toga ,ko fol...e ako je to seljakluk onda smo svi redom seljaci...mislim da se razumijemo, nije sramota ni biti seljak - normala...neko mora i to biti.
Zar nije licemjerno od njih da su prije par godina pleh muziku nazivali seljaklukom a da sad rade sa takvim muzicarima????I oni su se zgrazali te muzike.I kako to da sad rade sa njima?? LOVA!!!!Hajmo se prilagoditi sirim narodnim masama.

Disciplina Kitchme??Prije svega uvodjenjem truba Koja na taj nacin ismijavao tu vrstu muzike.
Zamisli danas da Koja radi sa trubacima sa Guce kao Dubioza.Pa ja vjerujem da bi se on prije ubio nego to uradio.Covjek koji se grozio jednog Plavog Orkestra da radi sa pleh muzicarima.

I ako ovo nekom predstavlja umjetnost ,e stvarno onda....







A da ,revolucija i Sasa Losic.. :lol:
Ovo jednostavno nije tacno...uvođenjem truba Kičma je postala prepoznatljiva širim masam (uslovno receno jer nisu bili nešto extra komercijalan bend) i tu nema govora o nekakvog ismijavanju te vrste muzika... kako ce ismijavati nešto što im je to bilo trademark :roll: ...na svim predratnim albumima(sem prvog) su cuju trube i pleh muzika (zapravo uz Kojin bass, su u prvom planu) i to je hajmo reci proslavili Kičmu.
Ali da se ne zadržavam na njima...kad pricamo o Dubiozi, primjecujem neko nasilno puritanstvo, negodovanje da ne kažem zgražavanje što pjevaju na domacem jeziku , njihovi prvi albumi se isticu kao najbolji dometi itd...ali jeli to sve tacno i istina?? kako kome....meni ne...cinjenica je da se DK trenutno najpopularnija u svojoj karijeri, da pune sale i dvorane od Triglava do Dževdželije (a bogami i po dijaspori)...sa engleskim izražajem mogli su svirati samo kao jedan od mnogih izvođaca po nekim češkim i poljskim oper air festivalima....možda ljudima nije furka a ni cilj da budu "urbane legende" (ovo šta kaže My Core)...hoce ljudi da zarade što više, zato i jesu izabrali domaci jezik da ih mogu razumjeti svi narodi sa ovih balkanskih prostora u "njihovoj navodnoj muci, jadu i nezadovoljstvu" spram sistema.
Sve je to normala i tu ne bi trebalo biti moralisanja oko toga.
Ako ce nam Dubioza kakva god da je (pored svog muzickog škarta i šunda kojima smo nemilosrdno izloženi 24 sata na dan po svim medijima) biti jedina smetnja - onda se trebamo zapitati do koga je zapravo.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#24 Re: Dubioza Kolektiv

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 15/10/2015 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
Lawrence
Posts: 202
Joined: 16/04/2008 15:46
Location: Arabia

#25 Re: Dubioza Kolektiv

Post by Lawrence »

CVIKERASH wrote:[quote="a Brano mu rekao :il TV ili DK.I covjek izabere posao na tv Zenici.
Nego, Cvikerash, ova tvoja "debata" malo mnogo licno zvuci. Brana ovo, Brana ono, Brani 'vako Brani 'nako. Da se ti nisi malo natakario na Branu? Da te mozda isti nije nekad ruzno pogledao ili ti nije dao autogram pa se ti sad svetish onlajnijski?

Samo pitam...
Post Reply