drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
vedroblacno
Posts: 1
Joined: 06/02/2017 10:42

#1126 Re: drzavni ispit

Post by vedroblacno »

busta1001 wrote:Pozdrav ljudi ako može samo mala pomoc oko par meni nejasnih stvari :-)

Posto vidim da svi pominju tih 5 oblasti koje budu na ispitu,eh sad moje pitanje je da li se tih 5 oblasti
nalazi u ovom prirucniku iz 2011 god kojeg svi pominju :izet:
naredno pitanje evo ja sam zavrsio ekonomiju da li ce se ta pitanja odnositi samo na ekonomiju ili sve sto se nalazi u prirucniku? :roll:

Eto dovoljno za sada :D

Koliko sam do sada upoznata tih 5 oblasti se nalazi u tom famoznom priručniku.
Oblasti su tematski podijeljene kako jesu bez obzira na to šta si završio.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1127 Re: drzavni ispit

Post by Idemedosumom »

busta1001 wrote:Pozdrav ljudi ako može samo mala pomoc oko par meni nejasnih stvari :-)

Posto vidim da svi pominju tih 5 oblasti koje budu na ispitu,eh sad moje pitanje je da li se tih 5 oblasti
nalazi u ovom prirucniku iz 2011 god kojeg svi pominju :izet:
naredno pitanje evo ja sam zavrsio ekonomiju da li ce se ta pitanja odnositi samo na ekonomiju ili sve sto se nalazi u prirucniku? :roll:

Eto dovoljno za sada :D
Prije svega, trebaš precizirati koji je ispit u pitanju? Jer pored ispita općeg znanja postoji i javni ispit i ja mislim stručni upravni.

Ja sam polagao ispit općeg znanja, a pitanja koja sam učio su bila iz ovih 6 oblasti:

evropske integracije
kancelarijsko poslovanje
osnove radnih odnosa
osnove sistema državne uprave
osnove ustavnog sistema
upravni postupak i upravni spor

Dakle, po 7 pitanja iz svake od 6 navedenih oblasti, ukupno 42 pitanja.

Što se drugog pitanja tiče, koliko ja znam, tvoja struka nema veze s ovim ispitom. Stručni ispit je druga priča.
busta1001
Posts: 19
Joined: 03/01/2017 17:45

#1128 Re: drzavni ispit

Post by busta1001 »

Znaci postoje 3 vrste ispita kako vidim :-)

Ja sve dosad mislio da je to jedno te isto pa koja je razlika između ove 3 vrste ispita
i za šta služe ovi ispiti tj.koji od ova 3 ispita je najbolje polagati :?:

Evo ja sam nedavno zavrsio pripravnicki u jednoj firmi sta sad treba da polažem? :stolica:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1129 Re: drzavni ispit

Post by Idemedosumom »

Ispit općeg znanja je na nivou Federacije, pitanja vezana za Federaciju i BiH. Javni ispit je na nivou BiH, pitanja vezana za Federaciju, RS i BiH. Mislim da ovaj treći polažu namještenici, nisam siguran.

Moraš imati položen jedan od ovih kako bi stekao uslov za rad u državnoj službi. Prijavi se na neki konkurs za poziciju VSS u Kantonu, Opštini, nekom Ministarstvu itd. i u sklopu konkursne procedure ćeš polagati ispit općeg znanja, tako sam ja.
busta1001
Posts: 19
Joined: 03/01/2017 17:45

#1130 Re: drzavni ispit

Post by busta1001 »

I sad kad bi se prijavio na neki konkurs gdje zahtjevaju da se ima polozen jedan od ovih ispita da li se tad mora ici u Sarajevo ili u mjesto gdje sam se prijavio na konkurs da polazem taj ispit i da li se tad placa?

Da li se i ovaj javni ispit moze polagati tokom raznih konkursa ili samo ovaj ispit opceg znanja? :run: :bih:

I da li se za ovaj javni ispit usmeno treba polagati ili samo pismeno? :izet:
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1131 Re: drzavni ispit

Post by badalpur »

busta1001 wrote:Znaci postoje 3 vrste ispita kako vidim :-)

Ja sve dosad mislio da je to jedno te isto pa koja je razlika između ove 3 vrste ispita
i za šta služe ovi ispiti tj.koji od ova 3 ispita je najbolje polagati :?:

Evo ja sam nedavno zavrsio pripravnicki u jednoj firmi sta sad treba da polažem? :stolica:
Najbolje ti je da polažeš stručni upravni ispit u Ministarstvu pravde jer on važi i za niže nivoe vlasti i polaže se samo jednom, pismeni i usmeni dio. Ispit se plaća 400 KM i možeš ga polagati za srednju i visoku školsku spremu. Za VSS ti treba godina iskustva nakon sticanja diplome.
amber1
Posts: 3
Joined: 01/03/2017 20:03

#1132 Re: drzavni ispit

Post by amber1 »

Pozdrav, da li neko mozda u skorije vrijeme polagao drzavni ispit i Ministarstvu pravde ( sto se placa 400 KM) za visoku ? Pa ako ko zna da napise pitanja koja su bila ... hvala Lp
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#1133 Re: drzavni ispit

Post by sarajevo999999 »

Idemedosumom wrote:Položio sam ispit općeg znanja u Sarajevu, neki dan. Test sadrži 42 pitanja, potrebno je na 28 tačno odgovoriti kako bi se položilo. I srećom, ispit nije bio na ćirilici :D

Prostorija gdje se polaže je relativno mala, bilo je dosta kandidata, ali je bilo i 8 različitih testova, tako da prepisivanje nije moguće.

Ja sam učio iz fonda starih pitanja za ovaj ispit, i oko pola pitanja su mi bila prepoznatljiva. Jedino su pitanja iz oblasti evropskih integracija bila skroz drugačija nego ona što sam ja učio.

Mala napomena, s obzirom na to da na stranici ne stavljaju liste kandidata koji trebaju pristupiti ispitu u zadanim terminima, očekivao sam da će me telefonom obavijestiti, međutim ništa od toga. Ja sam njih zvao da mi potvrde da li se nalazim na listi.

Također, ja nisam iz Sarajeva, jedva sam našao agenciju. Znam da se nalazi u ulici Kulovića, ali ako se ulicom prolazi od Miljacke, nema šanse uočiti tablu s nazivom agencije. Koga god od prolaznika pitam, niko ne zna. Tek kada sam prošao ulicom odozgo, od Maršala Tita, tek tada sam uočio gdje trebam.

Rečeno nam je da mi koji smo položili pratimo termine stručnog ispita na stranici. Mene zanima odakle treba učiti za stručni? i da li će stručni prvo biti pismeni test pa tek onda intervju ili se odmah usmeno ispituje? Hvala
E drago mi je za cirilicu :lol: . I ja sam jedva nasao adresu, lutao lutao pa uzeo taxi i rekao adresu :D
Kad ti izidje konkurs taj na stranici pisace ti i sta trebas uciti, recimo Sluzbene novine ili dijelove zakona. Otvori neki konkurs, pa vidi kako to izgleda.
Koliko se sjecam bilo je 10 pismenih pitanja pa onda usmeno
amber1
Posts: 3
Joined: 01/03/2017 20:03

#1134 Re: drzavni ispit

Post by amber1 »

ali to ste vi polagali ispit opć. znanja u agenciji il tako ? a mene zanima upravni ispit u ministrastvu pravde sto se polaze pismeno (zadatak) i usmeno, kakva je komisija i kako postavljaju pitanja da li lekcjiski ili konkretno pitanja ... pa ako neko zna da posijeli s nama :D
abder
Posts: 1
Joined: 20/02/2017 00:58

#1135 Re: drzavni ispit

Post by abder »

Izvinjavam se ako se pitanje ponavlja, ali da li se prilikom pplaganja usmenog dijela strucnog upravnog ispita izvlace kartice sa pitanjima ili pitanja postavljaju clanovi komisije? Takodje, zanima me da li komisija trazi da se na postavljeno pitanje odgovara detaljno od a-ž kako je lekcija napisana u knjizi? Hvala
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#1136 Re: drzavni ispit

Post by brazzo19 »

Ako ima neko ko je polagao ovaj drzavni ispit za srednju strucnu spremu ( masinsku tehnicku skolu ) nek se javi molim vas da ga pitam nesto, hitno mi je ....
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1137 Re: drzavni ispit

Post by use your illusion »

je li istina da je smanjen broj pitanja za IOZ..bilo je 42..cuo sam u svojoj mahali da su smanjili na 20-ak
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1138 Re: drzavni ispit

Post by use your illusion »

je li dovoljna literatura za polaganje IOZ-fbih pitanja sto se mogu naci na internetu...i na onoj fb stranici "ispit opceg znanja"
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#1139 Re: drzavni ispit

Post by newklear »

Prije tri godine sam, preko Agencije za državnu službu F BiH, položio ispit opšteg znanja. Sad je izašao konkurs u kojem je jedan od uslova položen stručni upravni ispit (ko nema položen onda ga polaže). Da li moram polagati ovaj stručni upravni ili će mi se priznati kada dostavim potvrdu o položenom ispitu opšteg znanja?
ejele
Posts: 2
Joined: 04/04/2017 14:52

#1140 Re: drzavni ispit

Post by ejele »

newklear wrote:Prije tri godine sam, preko Agencije za državnu službu F BiH, položio ispit opšteg znanja. Sad je izašao konkurs u kojem je jedan od uslova položen stručni upravni ispit (ko nema položen onda ga polaže). Da li moram polagati ovaj stručni upravni ili će mi se priznati kada dostavim potvrdu o položenom ispitu opšteg znanja?
Priznat će ti Ispit općeg znanja. Bar sam je dobila takov odgovor iz ADSFBiH
ejele
Posts: 2
Joined: 04/04/2017 14:52

#1141 Re: drzavni ispit

Post by ejele »

ejele wrote:
newklear wrote:Prije tri godine sam, preko Agencije za državnu službu F BiH, položio ispit opšteg znanja. Sad je izašao konkurs u kojem je jedan od uslova položen stručni upravni ispit (ko nema položen onda ga polaže). Da li moram polagati ovaj stručni upravni ili će mi se priznati kada dostavim potvrdu o položenom ispitu opšteg znanja?
Priznat će ti Ispit općeg znanja. Bar sam je dobila takav odgovor iz ADSFBiH
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#1142 Re: drzavni ispit

Post by lavorpunvode »

use your illusion wrote:je li istina da je smanjen broj pitanja za IOZ..bilo je 42..cuo sam u svojoj mahali da su smanjili na 20-ak
slabo sta ti mahala zna... 42 pitanja su jos uvijek.
use your illusion wrote:je li dovoljna literatura za polaganje IOZ-fbih pitanja sto se mogu naci na internetu...i na onoj fb stranici "ispit opceg znanja"
onako. ako to dobro naucis i ne budes gubio poene na tome, i ako "ubodes i par drugih pitanja kojih nema u pitanjima za ispit a doci ce ti ih sigurno nekoliko, mozes poloziti.
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#1143 Re: drzavni ispit

Post by brazzo19 »

Raja pitanje jedno molim vas, planiram da polazem ovaj strucni ispit za rad u drzavnim upravama na kantonalnom nivou za srednju strucnu spremu ( cetverogodisnja) nabavio sam / dobio ovaj prirucnik https://ibb.co/iVovRQ
Je li se iz njega polaze tj jesu li pitanja iza njega i polazu li se samo ova strucna pitanja, upravljanje, nivoi vlasti zakoni i ostalo mislim jel se samo to polaze ta pitanja ili ce biti i pitanja vezano za skolu koju sam zavrsio ? Hitno mi je hvala svima na bilo kakvoj pomoci.
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#1144 Re: drzavni ispit

Post by brazzo19 »

brazzo19 wrote:Raja pitanje jedno molim vas, planiram da polazem ovaj strucni ispit za rad u drzavnim upravama na kantonalnom nivou za srednju strucnu spremu ( cetverogodisnja) nabavio sam / dobio ovaj prirucnik https://ibb.co/iVovRQ
Je li se iz njega polaze tj jesu li pitanja iza njega i polazu li se samo ova strucna pitanja, upravljanje, nivoi vlasti zakoni i ostalo mislim jel se samo to polaze ta pitanja ili ce biti i pitanja vezano za skolu koju sam zavrsio ? Hitno mi je hvala svima na bilo kakvoj pomoci.
Iko ???? :(
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1145 Re: drzavni ispit

Post by use your illusion »

Da li iz agencije obavjestavaju kandidate licno (sms ili sl.) o terminu polaganja ioz...znam da je tacan termin objavljen na web stranici adsfbih...postoji li sansa da kazu da ne mogu pristupiti ioz
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1146 Re: drzavni ispit

Post by Idemedosumom »

Mene nisu obavijestili, ja sam njih zvao da mi potvrde.
User avatar
MrNobody
Posts: 33
Joined: 15/12/2013 14:02

#1147 Re: drzavni ispit

Post by MrNobody »

Vrlo vjerovatno da te neće obavijestiti. Nazovi ih da ti potvrde da si na spisku za polaganje ispita.

Da li neko zna koliko se čeka da Odbor za žalbe donese riješenje na žalbu? U pitanju je federalni Odbor za žalbe.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1148 Re: drzavni ispit

Post by use your illusion »

polozio sam ioz...sada idem na strucni..zanima me kako izgleda usmeni (intervju) naravno nakon položenog stručnog pismenog..je li istina da treba pisati neka rjesenja ili kako vec ide ne znam???
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1149 Re: drzavni ispit

Post by Idemedosumom »

Stručni ispit ti je filter koji treba oboriti one koji nemaju štelu. U mom slučaju su recimo, na stranicu tek nekih 5-6 dana prije samog ispita postavili literaturu iz koje će pitanja biti. Poslije pismenog dijela odma je slijedio i usmeni dio.

Nikakve koristi od položenog stručnog ispita nemamo ako nas ne prime na posao. Ako bi kojim slučajem osoba koja je primljena ned'o Bog preminula, zatim se odmah ponovo raspisao konkurs za isto radno mjesto, ti bi ponovo morao polagati taj isti stručni. Dakle, za razliku od položenog ioz, ovaj stručni je "jednokratan".
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1150 Re: drzavni ispit

Post by use your illusion »

Idemedosumom wrote:Stručni ispit ti je filter koji treba oboriti one koji nemaju štelu. U mom slučaju su recimo, na stranicu tek nekih 5-6 dana prije samog ispita postavili literaturu iz koje će pitanja biti. Poslije pismenog dijela odma je slijedio i usmeni dio.

Nikakve koristi od položenog stručnog ispita nemamo ako nas ne prime na posao. Ako bi kojim slučajem osoba koja je primljena ned'o Bog preminula, zatim se odmah ponovo raspisao konkurs za isto radno mjesto, ti bi ponovo morao polagati taj isti stručni. Dakle, za razliku od položenog ioz, ovaj stručni je "jednokratan".
Sve to znam...samo me zanima kako izgleda intervju da otprilike imam predstavu..je li ti daju neki zadatak da rijesis vezano za to konkretno radno mjesto ( tipa rjesenje i sl.) ili je to samo usmeno(veebalno)
Post Reply