drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#1051 Re: drzavni ispit

Post by artime »

Nisam se nasla uvrijedjenom, ali postaje stvarno smijesna pojava da ti neko na forumima ocitava bukvicu. Jer po mom misljenju ti, peti, deseti nije u poziciji da "pretpostavlja". Ako mozes pomoci super i hvala ti, ali ako krenes da pretpostavljas za vss, da je nizeg intelektualnog nivoa jer se ne snalazi itd. onda se stavljas u sve one negtivne okvire :-) .
Osim ako nisi admin, cemu takvo urednistvo?? :shock:
Da ne zachatavam :-) :bih:
nuki_cika
Posts: 1072
Joined: 06/07/2010 16:19

#1052 Re: drzavni ispit

Post by nuki_cika »

Zanima me sljedece :-D
Kad polozim IOZ I odem na strucni ispit koji je propisan konkursom I Naravno iscitam literaturu koja je propisana tim konkursom,polozim pismeni dio ispita,sta bude ja na usmenom I kad se smatra da je taj strucni ispit polozen?
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#1053 Re: drzavni ispit

Post by Chuckie »

70% na pismenom dijelu odgovoris tacno tj 7/10 pitanja i ides na usmeni. Strucni ispit se ponovo polaze za svaki novi konkurs, nemas ga nikad napismeno polozenim kao IOZ.
nuki_cika
Posts: 1072
Joined: 06/07/2010 16:19

#1054 Re: drzavni ispit

Post by nuki_cika »

Hvala na preciznom odgovoru legendo.A gluposti, cuj svaki put iznova polagati :roll:
znaci training vazi samo ako polazes preko ministarstva kako sam shvatio?
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#1055 Re: drzavni ispit

Post by Chuckie »

Moras ga polagati uvijek iznova jer je tematika svakog strucnog ispita vezana za konkretno radno mjesto. Stoga je uvijek strucni drugaciji.
anchika
Posts: 4
Joined: 19/02/2014 15:38

#1056 Re: drzavni ispit

Post by anchika »

Zanima me da li poslije odradjenog pripravnickog postoji rok za polaganje drzavnog( npr. u roku od tri ili sest mjeseci) ili mogu polagati i poslije godinu ili dvije?? Hvala !
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#1057 Re: drzavni ispit

Post by sanjam-te »

anchika wrote:Zanima me da li poslije odradjenog pripravnickog postoji rok za polaganje drzavnog( npr. u roku od tri ili sest mjeseci) ili mogu polagati i poslije godinu ili dvije?? Hvala !
Ispit općeg znanja polažeš kao dio konkusne procedure, ako želiš da se zaposliš u državnoj instituciji, za ostalo ti nije potreban..tako da nema vremenskog ograničenja.
anchika
Posts: 4
Joined: 19/02/2014 15:38

#1058 Re: drzavni ispit

Post by anchika »

Hvala puno :)
_Fantom
Posts: 36
Joined: 05/06/2007 14:45
Location: sa

#1059 Re: drzavni ispit

Post by _Fantom »

Da li neko zna okvirno vrijeme kada obavijeste kandidata nakon Prijave/Uplate za polaganje strucnog ispita u Ministarstvu pravde (rok je mjesec dana-interesuje me odprilike nakon kojeg vremena obavijeste za polaganje)?

Ujedno, za inzenjera...da li je dovoljna priprema po prirucniku iz 2011 godine (Fazila Music, Ines Krtalic, Bojan Ninkovic)?
Imam u planu da naucim i pripremim oblasti koje su navedene na stranici "program strucnog ispita" pa me interesuje da li je to dovoljno po gore navedenoj literaturi.

I zadnje pitanje :-D da li ima razlike u polaganju u Ministarstvu pravde BiH / FBiH , tj gdje bi mogli biti "blazi" za osobu koja nije bila cesto u direktnom kontaktu sa istoimenom materijom (iako ce naravno sve zavisiti od toga koliko budem spreman)?

Hvala svima na pomoci i nadam se da ce i drugima koristiti.

Pozz :sax: :bih:
Ispit
Posts: 4
Joined: 05/03/2015 15:38

#1060 Re: drzavni ispit

Post by Ispit »

Ja sam prijavila sredinom marta i nisu me ubacili za polaganje u aprilu,zato sto je bilo nekih starih kandidata.I dalje cekam da mi poslaju resjenje i nadam se da cu u maju polagati. Ja ucim po prirucniku iz 2011. godine,rekli su mi da je to dovoljno.
saraleite
Posts: 38
Joined: 22/07/2009 22:26

#1061 Re: drzavni ispit

Post by saraleite »

Pozdrav, ima li ko da prodaje Prirucnik iz 2011 godine za polaganje u Min. pravde? Unaprijed hvala :)
nuki_cika
Posts: 1072
Joined: 06/07/2010 16:19

#1062 Re: drzavni ispit

Post by nuki_cika »

Koliko strana ima tak prirucnik sto se koristi za polaganje u federalnom ministarstvu pravde ?
Ispit
Posts: 4
Joined: 05/03/2015 15:38

#1063 Re: drzavni ispit

Post by Ispit »

Da vam podijelim svoje iskustvo prilikom polaganja strucnog upravnog ispita :) Pisali smo rjesenje i svi su polozili pismeni dio.Rekli su da uvijek daju da se pise rjesenje i prilikom pisanja bitno je da ima forma rjesenja,tj.njegovi sastavni dijelovi. Sto se tice usmenog dijela,nije jednostavno,pitaju i neke manje bitne stvari. Vazno je dobro nauciti onaj prirucnik. Ako se zna bar pola od onoga sto pitaju mislim da se polaze. Pitaju tri pitanja i par podpitanja,tako da ispitivanje traje oko 25-30min.
mala Lana
Posts: 26
Joined: 03/07/2012 13:59

#1064 Re: drzavni ispit

Post by mala Lana »

Da li neko ima prirucnik za polaganje iz 2011, koji bi prodao?
User avatar
lugarin
Posts: 47
Joined: 06/06/2007 11:01
Location: Mostar

#1065 Re: drzavni ispit

Post by lugarin »

Ispit wrote:Da vam podijelim svoje iskustvo prilikom polaganja strucnog upravnog ispita :) Pisali smo rjesenje i svi su polozili pismeni dio.Rekli su da uvijek daju da se pise rjesenje i prilikom pisanja bitno je da ima forma rjesenja,tj.njegovi sastavni dijelovi. Sto se tice usmenog dijela,nije jednostavno,pitaju i neke manje bitne stvari. Vazno je dobro nauciti onaj prirucnik. Ako se zna bar pola od onoga sto pitaju mislim da se polaze. Pitaju tri pitanja i par podpitanja,tako da ispitivanje traje oko 25-30min.
Gdje si polagao (koje ministarstvo i koja lokacija)?
Ispit
Posts: 4
Joined: 05/03/2015 15:38

#1066 Re: drzavni ispit

Post by Ispit »

Ministarstvo pravde BiH. Polagalo se u Zgradi prijateljstva izmedju Grcke i BiH.
Ispit
Posts: 4
Joined: 05/03/2015 15:38

#1067 Re: drzavni ispit

Post by Ispit »

lugarin wrote:
Ispit wrote:Da vam podijelim svoje iskustvo prilikom polaganja strucnog upravnog ispita :) Pisali smo rjesenje i svi su polozili pismeni dio.Rekli su da uvijek daju da se pise rjesenje i prilikom pisanja bitno je da ima forma rjesenja,tj.njegovi sastavni dijelovi. Sto se tice usmenog dijela,nije jednostavno,pitaju i neke manje bitne stvari. Vazno je dobro nauciti onaj prirucnik. Ako se zna bar pola od onoga sto pitaju mislim da se polaze. Pitaju tri pitanja i par podpitanja,tako da ispitivanje traje oko 25-30min.
Gdje si polagao (koje ministarstvo i koja lokacija)?
lugarin wrote:
Ispit wrote:Da vam podijelim svoje iskustvo prilikom polaganja strucnog upravnog ispita :) Pisali smo rjesenje i svi su polozili pismeni dio.Rekli su da uvijek daju da se pise rjesenje i prilikom pisanja bitno je da ima forma rjesenja,tj.njegovi sastavni dijelovi. Sto se tice usmenog dijela,nije jednostavno,pitaju i neke manje bitne stvari. Vazno je dobro nauciti onaj prirucnik. Ako se zna bar pola od onoga sto pitaju mislim da se polaze. Pitaju tri pitanja i par podpitanja,tako da ispitivanje traje oko 25-30min.
Gdje si polagao (koje ministarstvo i koja lokacija)?
Ministarstvo pravde BiH. Polagalo se u Zgradi prijateljstva izmedju Grcke i BiH.
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#1068 Re: drzavni ispit

Post by meckoboy »

Pozdrav raja,

U planu imam da polažem stručni ispit u MP BiH. E sad, imam mogućnost da stučni ispit položim u Banja Luci, a da nakon njega polažem razilku predmeta u MP BiH u Sarajevu? Da li je neko možda već ranije tako polagao, pa ako može da mi odgovori?Hvala
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#1069 Re: drzavni ispit

Post by Sakazulu »

Pozdrav,

Trebao bih uskoro u FMP da položim stručni upravni ispit za namještenike. Može li neki savjet, naravno učim iz priručnika, ali da li ima nešto što pomaže prilikom polaganja.

Kako izgleda pismeni dio, da li daju neki tekst ili iz glave smišljate (ako može detaljniji opis), a koliko vidim usmeni je par pitanja i užasan pritisak ekipe koja sjedi iza i sluša...
kockar_iz_mahale
Posts: 57
Joined: 02/03/2014 22:55

#1070 Re: drzavni ispit

Post by kockar_iz_mahale »

Sakazulu wrote:Pozdrav,

Trebao bih uskoro u FMP da položim stručni upravni ispit za namještenike. Može li neki savjet, naravno učim iz priručnika, ali da li ima nešto što pomaže prilikom polaganja.

Kako izgleda pismeni dio, da li daju neki tekst ili iz glave smišljate (ako može detaljniji opis), a koliko vidim usmeni je par pitanja i užasan pritisak ekipe koja sjedi iza i sluša...
ako ti je mrsko citati par redova ove teme iznad tvog postavljenog pitanja cisto sumnjam da ce ti ucenje prirucnika ici od ruke... momak je objasnio par redova prije sve to oko polaganja.. Zar je tesko procitati par stranica unazad ove teme..
Ispit wrote:Da vam podijelim svoje iskustvo prilikom polaganja strucnog upravnog ispita :) Pisali smo rjesenje i svi su polozili pismeni dio.Rekli su da uvijek daju da se pise rjesenje i prilikom pisanja bitno je da ima forma rjesenja,tj.njegovi sastavni dijelovi. Sto se tice usmenog dijela,nije jednostavno,pitaju i neke manje bitne stvari. Vazno je dobro nauciti onaj prirucnik. Ako se zna bar pola od onoga sto pitaju mislim da se polaze. Pitaju tri pitanja i par podpitanja,tako da ispitivanje traje oko 25-30min.
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#1071 Re: drzavni ispit

Post by putnik2107 »

Sutra polazem IOZ, Kulovica ulica. Posto nisam iz SA, gdje parkirati auto? Ima li neki parking blizu, garaza i sl?
User avatar
madesa
Posts: 4211
Joined: 26/07/2013 02:37

#1072 Re: drzavni ispit

Post by madesa »

da li nakon odradjenog volonterskog u opstini se moze polagati drzavni ispit ?
User avatar
Crvene_brigade
Posts: 1590
Joined: 19/10/2014 21:31

#1073 Re: drzavni ispit

Post by Crvene_brigade »

madesa wrote:da li nakon odradjenog volonterskog u opstini se moze polagati drzavni ispit ?
Da, možeš polagati IOZ uz priloženu općinsku potvrdu o obavljenom volonterskom stažu.
User avatar
Crvene_brigade
Posts: 1590
Joined: 19/10/2014 21:31

#1074 Re: drzavni ispit

Post by Crvene_brigade »

putnik2107 wrote:Sutra polazem IOZ, Kulovica ulica. Posto nisam iz SA, gdje parkirati auto? Ima li neki parking blizu, garaza i sl?
Imaš parking odmah preko puta zgrade u kojoj se nalazi agencija, u ulici Kulovića. U blizini je i velika garaža u Jadranskoj ulici, kao i garaža u BBI Centru.

Dakle, ne moraš se brinuti za parking.

Sretno!
melody
Posts: 99
Joined: 14/10/2008 14:38

#1075 Re: drzavni ispit

Post by melody »

Može li mi neko objasniti kakva je situacija ako sam preko federalnog ADS-a položila ispit općeg znanja, a prijavljujem se na konkurs na državnom nivou (preko ADSBiH)..šta trebam polagati? Jel mi ispit općeg znanja sa federalnog nivoa važi na državnom, pa ne moram polagati taj njihov javni ili ipak moram? :zoka:
Post Reply