drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#1026 Re: drzavni ispit

Post by sanjam-te »

MASTER_NO1 wrote:
sanjam-te wrote:A zašto ideš tamo da polažeš kad možeš to isto položiti kroz konkursnu proceduru besplatno??

Nije to baš tako
Govorim ti jer sam ja polozio po novom Zakonu javni ispit.
Ti ako položiš "ispit opšteg znanja"što se ovdje naziva javni ispit na Federalnom nivou dobiješ papir koji možeš priložiti na konkursu na državnom nivou i bićeš oslobođen polaganja istog. Nakon toga ideš na Stručni ispit predvidjen za radno mjesto pa ako prodjete ides na usmeni.

Ukoliko polozite strucni ispit od 450 km u ministarstvu pravde BiH od 450 km on je priznat na svim nivoima vlasti i idete direktno na usmeni ispit. Dakle preskacete oba.
Obzirom da je na državnom nivou ukinut javni ispit. (jos nisam dosao do te stepenice ali su mi iz ministarstva rekli tako)

Morate napraviti razliku izmedju ispita opteg znanja i strucnog ispita :)
Nisam znala da je taj u ministarstvu pravde zamjena za oba...mislila sam samo da je zamjena za jedan,tj.ispit opceg znanja, pa mi zato nije bilo jasno zbog čega bi neko plaćao, a može sve to položiti besplatno.

A malo mi nema ni logike da mijenja oba...jer za svako radno mjesto budu različiti propisi na stručnom ispitu, istina neki se ponavljaju, ali bude i specifičnih zakona. Jel taj ispit u ministarstvu onda obiman i obuhvata sve zakone ili kako?
sarajevoraja
Posts: 3
Joined: 15/01/2015 15:46

#1027 Re: drzavni ispit

Post by sarajevoraja »

Ja radim već u instituciji na državnom nivou i prema programu moram polagati na državnom nivou (kažu) a što se tiče konkursa nema ih na državnom nivou za zdravstvenu struku pa nemam šta čekati Nije to problem već sam odlučila da izdvojim tih 400 KM nego da se vratim opet na molbu da se javi neko ko je bio na polaganju a ima najčešća pitanja i plemenit je da ih podjeli sa nama koji se spremamo za polaganje.
User avatar
MASTER_NO1
Posts: 142
Joined: 31/08/2004 23:42
Location: kosmos i okolina
Contact:

#1028 Re: drzavni ispit

Post by MASTER_NO1 »

[quote="sanjam-te"][quote="MASTER_NO1"][quote="sanjam-te"]A zašto ideš tamo da polažeš kad možeš to isto položiti kroz konkursnu proceduru besplatno??[/quote]

Nije to baš tako
Govorim ti jer sam ja polozio po novom Zakonu javni ispit.
Ti ako položiš "ispit opšteg znanja"što se ovdje naziva javni ispit na Federalnom nivou dobiješ papir koji možeš priložiti na konkursu na državnom nivou i bićeš oslobođen polaganja istog. Nakon toga ideš na Stručni ispit predvidjen za radno mjesto pa ako prodjete ides na usmeni.

Do mene je bilo ustvari do gospodje :))


Ne mijenja oba mijenja jedan svjeze provjereno.
Dakle mjenja javni ispit a ovaj polazes kad se zapoalis :)

Ukoliko polozite strucni ispit od 450 km u ministarstvu pravde BiH od 450 km on je priznat na svim nivoima vlasti i idete direktno na usmeni ispit. Dakle preskacete oba.
Obzirom da je na državnom nivou ukinut javni ispit. (jos nisam dosao do te stepenice ali su mi iz ministarstva rekli tako)

Morate napraviti razliku izmedju ispita opteg znanja i strucnog ispita :)[/quote]

Nisam znala da je taj u ministarstvu pravde zamjena za oba...mislila sam samo da je zamjena za jedan,tj.ispit opceg znanja, pa mi zato nije bilo jasno zbog čega bi neko plaćao, a može sve to položiti besplatno.

A malo mi nema ni logike da mijenja oba...jer za svako radno mjesto budu različiti propisi na stručnom ispitu, istina neki se ponavljaju, ali bude i specifičnih zakona. Jel taj ispit u ministarstvu onda obiman i obuhvata sve zakone ili kako?[/quote]
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#1029 Re: drzavni ispit

Post by nuki_cika »

Mene zanima da li postoji razlika izmedzu polaganja strucnog upravnog ispita u ministarstvu pravde BiH i ministarstvu pravde Federacije Bih? Vidio sam da na stranici pravde Bih ima neka knjiga za priprrmanje ispita.U cemu je fazon I gdje je bolje polagati?
Sa_u_srcu
Posts: 1864
Joined: 19/10/2010 23:09

#1030 Re: drzavni ispit

Post by Sa_u_srcu »

Nema tu nekih pitanja...jer kada polazete u federalnom ministarstvu pravde f BIH imate komisuju od 6 clanova, tacnije jednog zapicnicara i 5 ljudi za 5 oblasti koje sacinjavaju strucni upravni ispit.
1. Osnove ustavnog sistema
2. Organizacija ograna uprave u federaciji
3. Upravni postupak
4. Radni odnosi u organima drzavne sluzbe
5. Kancelarijsko i arhivsko poslovanje u organima drzavne sluzbe.

Dakle, svaki clan ispituje svoju oblast, pitanja su od 3-5 zavisno od raspolozenja, i ja bih vam savjetovao da se ne igrate, odnosno da naucite, jer placate ponovo 400 KM ako ne polozite.
Imate prirucnik u federalnom ministarstvu pravde da kupite, PRirucnik za polaganje strucnog ispita za namjestenike u organima drzavne sluzbe, i to treba da ucite, cijena je 45 Km cini mi se....ja ga imam i cekam ponude.... :D

I da nema veze gdje polazete, oba vrijede na oba nivoa...moj savjet, birajte federalni nivo...

Prvo ide pismeni dio, osnosno pisanje odredjenog rjesenja, imate u tom prirucniku primjere raznih rjesenja...onda se izlazi u hol ministarstva i jedan po jedan ulazi i polaze po 3-5 pitanja iz svake oblasti...i onda vam saopstavaju da li ste polozili ili ne.
Maala_Mu
Posts: 1
Joined: 27/07/2014 20:42

#1031 Re: drzavni ispit

Post by Maala_Mu »

Kako je meni ova stranica dosta pomogla vezano za spremanje samog ispita /ovde mislim na ispit u min. pravde/ podeliću sa vama svoje iskustvo vezano za isti...
Polagala sam 18.02. i položila sve delove.
Ni malo nije naivno niti lako, i nemojte da se vodite time, sta su davali do sada biće i sl.
Učite po priručniku, sve.
Trudite se da budete koncizni i jasni, a najviše samouvereni.
Svaki član komisije je drugačiji, kao i materija koju ispituju, ali ne dozvolite da vas zbune njihovi pogledi kada vam jedan član postavi pitanje.
Što se tiče pismenog dela, to je tek bilio najteže.
U mojo grupi je samo dvoje položilo.
Obratite pažnju na svaki detalj u učenju.
Ovde prvenstveno mislim na kolege koji nisu pravnici.
Lično moj savet:
Publika /mislim na kolege koji su došle da slušaju pitanja/ nisu dobro došli.
Komisija je strožija, pitanja su teža. Čak i ne pomažu.
Zamolite ih da ne ulaze, jer će da sede stolicu više od vas, i zapisuju pitanja od komisije. Surovo zaista :twisted: To nije kolegijalnost. Meni je to toliko stvaralo pritisak i jasno mi je zasto su nas ispitivali, po 30-45 minuta po kandidatu !!
Čak sam sugerisala toj koleginici da ne ulazi, ona je rekla bila sam i juče da slušam sad ču ući samo na kratko. Ali ostala je do kraja. Ja kada sam ulazila pokušala sam da joj dam signal da izađe, ali ona se pravila kao da ne vidi..
Moja sreća, sto sam sve naučila, bila pripremljena i nisam dozvolila da me to zbuni. I zato sam i položila.
Ali ostalim kolegama to je stvaralo toliki pritisak!
Za sve ostalo pisite na pp :)
anelar
Posts: 4
Joined: 23/03/2015 13:21

#1032 Re: drzavni ispit

Post by anelar »

Počinjem učiti za ispit opšteg znanja, prijavila sam se na neki konkurs preko adsfbih.gov.ba, samo da položim ovaj ispit, pa me zanima ko je u zadnje vrijeme polagao da mi kaže odakle se priprema, znam da su u opticaju bila neka pitanja po kojim se učilo, također znam da se EU oblast ne može više učiti iz tih pitanja jer se dosta toga promijenilo, pa ako neko može da napiše (a ko je položio ne tako davno) odakle ste spremali ovaj ispit, koja je literatura?
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#1033 Re: drzavni ispit

Post by nuki_cika »

Zanima me sljedece. Planiram se prijaviti na konkurs koji objavljuje agencija za drzavnu sluzbu federacije,pa me zbunjuju odredzeni zakoni koji se koriste za pripremu tog ispita.Naime ako se prijavim preko te agencije da li da ucim zakon o drzavnoj sluzbi bih ili zakon o drzavnoj sluzbi federacije,isto vazi I za zakon o upravnim spovima?
Neko ko zna molim za odgovor
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1034 Re: drzavni ispit

Post by KatarinaKosaca »

nuki_cika wrote:Zanima me sljedece. Planiram se prijaviti na konkurs koji objavljuje agencija za drzavnu sluzbu federacije,pa me zbunjuju odredzeni zakoni koji se koriste za pripremu tog ispita.Naime ako se prijavim preko te agencije da li da ucim zakon o drzavnoj sluzbi bih ili zakon o drzavnoj sluzbi federacije,isto vazi I za zakon o upravnim spovima?
Neko ko zna molim za odgovor
Ja sam učila BIH sve.. i bila su mi pitanja i iz Ustava RS-a na primjer i o VM, a bilo je na fedralnom nivou...
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#1035 Re: drzavni ispit

Post by nuki_cika »

Znaci ti predlazes da ucim zakone sa drzavnog nivoa bez obzira sto cu polagati na federalnom nivou?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1036 Re: drzavni ispit

Post by KatarinaKosaca »

nuki_cika wrote:Znaci ti predlazes da ucim zakone sa drzavnog nivoa bez obzira sto cu polagati na federalnom nivou?
Nemoj meni na dušu, živ bio. Ustav BIH i Ustav Federacije i Ustav RS-a i statut Brčkog ionako moraš naučiti. ... :roll: Upravni postupak i upravni spor sam učila sa linka za BIH, bila pitanja baš koja se tu uče, EU ti je svejedno odakle učiš, radne odnose sa BIH sam učila (i ne znam da ima neke velike razlike, jer su to radni odnosi državnih službenika) , financiranje institucija isto je vezano uz centralnu banku što je BIH nivo... VM moraš ionako naučiti, kažem ti, nije isključivo ako je na federalnom nivou da su pitanja samo vezana uz federaciju... A ti odluči sam.
Stole45
Posts: 43
Joined: 05/09/2011 14:04

#1037 Re: drzavni ispit

Post by Stole45 »

Koja je razlika iumdju strucnog upravnog na drzavnom i federalnom novou. koji je bolje polagati
zavrsavam pripravnicki i necu ostati u firmi u kojoj sam do sada radio kao pripravnik
Sta mi je najbolje da radim?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1038 Re: drzavni ispit

Post by KatarinaKosaca »

Stole45 wrote:Koja je razlika iumdju strucnog upravnog na drzavnom i federalnom novou. koji je bolje polagati
zavrsavam pripravnicki i necu ostati u firmi u kojoj sam do sada radio kao pripravnik
Sta mi je najbolje da radim?
Nije to stručni, nego ispit općeg znanja ili javni.. o kojem govoriš. Zavisi kakav si , ako imaš 450KM da odvojiš ideš u Ministarstvo pravde (učiš jednu oblast manje, to je EU) i polažeš.. Kad položiš, nakon toga, čekaš da izađe konkurs za koji ispunjavaš uvjete, oni izbace koji se z akoni uče za stručni ispit za to radno mjeso i u ovom slučaju ideš samo na usmeni dio ispita
Ako nemaš 450KM viška, nađi na Federalnom nivou bilo koji konkurs, u bilo kojem dijelu Federacije (ionako u Sarajevu polažeš IOZ), priloži traženu dokumentaciju, i izađi na ispit kad ti izbace datum. U ovom slučaju učiš i EU.. Od 42 pitanja, trebaš imati 28 za prolaz. Doniješ papir da imaš položen IOZ (koji ti vrijedi za sve nivo, dakle i državni) i čekaš konkurs na koji hoćeš da se javiš. U ovom slučaju, polažeš i pismeni i usmeni dio stručnog ispita, za razliku od slučaja polaganja za lovu u MInistarstvu Pravde. Isto , izbace na svojoj stranici koji se zakoni trebaju naučiti za to radno mjesto..

I ljudi, pričitajte temu prije nego se zaljećete sa pitanjima. Na temi je, valjda već 100x sve rečeno i pojašnjeno, nego lijeno čitati, pa postavljaj pitanja i peglaj raju. Pravi potencijalni državni službenici :D
anelar
Posts: 4
Joined: 23/03/2015 13:21

#1039 Re: drzavni ispit

Post by anelar »

Odakle se uči EU?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1040 Re: drzavni ispit

Post by KatarinaKosaca »

anelar
Posts: 4
Joined: 23/03/2015 13:21

#1041 Re: drzavni ispit

Post by anelar »

User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1042 Re: drzavni ispit

Post by KatarinaKosaca »

Pravi državni službenici, još malo pa ministri :-) :-) :-) :-) Neinformirani do daske... Raspitaj se, neće ti se ovdje crtati, čitaj, gledaj dnevnik itd ;-)
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#1043 Re: drzavni ispit

Post by putnik2107 »

KatarinaKosaca wrote:Pravi državni službenici, još malo pa ministri :-) :-) :-) :-) Neinformirani do daske... Raspitaj se, neće ti se ovdje crtati, čitaj, gledaj dnevnik itd ;-)
Nisam drzavni sluzbenik, nezaposlena sam i prijavila sam sw na konkurs da polozim IOZ, pa hoce li biti polaganja ili nece??
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1044 Re: drzavni ispit

Post by KatarinaKosaca »

putnik2107 wrote:
KatarinaKosaca wrote:Pravi državni službenici, još malo pa ministri :-) :-) :-) :-) Neinformirani do daske... Raspitaj se, neće ti se ovdje crtati, čitaj, gledaj dnevnik itd ;-)
Nisam drzavni sluzbenik, nezaposlena sam i prijavila sam sw na konkurs da polozim IOZ, pa hoce li biti polaganja ili nece??
Nisi, ali si tipičan potencijalni državni službenik. Ne znaš odakle se uči literatura, ne da ti se pričitati ni temu, a kamolistranicu, ne gledaš dnevnik, samo ovdje postaviš pitanja i kad ti se odgovori niti jedno jebeno hvala ne znaš napisati. Utoliko jesti tipičan budući drski i nepismeni državni službenik. Ovo nije info šalter, nego razmjena informacija, ali i čovjek sam od sebe treba dati neki impuls, tj. nešto pročitati. Nije tvoj slučaj..
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#1045 Re: drzavni ispit

Post by artime »

Malo sam mi je konfuzno, znaci hocu da polazam ispit opceg znanja, ali GDJE, KAKO, KAD I KOLIKO? :?
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#1046 Re: drzavni ispit

Post by Chuckie »

Nikako, pročitaj link iznad.
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#1047 Re: drzavni ispit

Post by putnik2107 »

KatarinaKosaca wrote:
putnik2107 wrote:
KatarinaKosaca wrote:Pravi državni službenici, još malo pa ministri :-) :-) :-) :-) Neinformirani do daske... Raspitaj se, neće ti se ovdje crtati, čitaj, gledaj dnevnik itd ;-)
Nisam drzavni sluzbenik, nezaposlena sam i prijavila sam sw na konkurs da polozim IOZ, pa hoce li biti polaganja ili nece??
Nisi, ali si tipičan potencijalni državni službenik. Ne znaš odakle se uči literatura, ne da ti se pričitati ni temu, a kamolistranicu, ne gledaš dnevnik, samo ovdje postaviš pitanja i kad ti se odgovori niti jedno jebeno hvala ne znaš napisati. Utoliko jesti tipičan budući drski i nepismeni državni službenik. Ovo nije info šalter, nego razmjena informacija, ali i čovjek sam od sebe treba dati neki impuls, tj. nešto pročitati. Nije tvoj slučaj..
PMS, sta li ti je???

Sta ti uradih nije mi jasno... da me nisi zamijenila s nekim?
anelar
Posts: 4
Joined: 23/03/2015 13:21

#1048 Re: drzavni ispit

Post by anelar »

KatarinaKosaca wrote:Pravi državni službenici, još malo pa ministri :-) :-) :-) :-) Neinformirani do daske... Raspitaj se, neće ti se ovdje crtati, čitaj, gledaj dnevnik itd ;-)
Pa evo došla da se raspitam i informišem (za što forum, pored ostalog, i služi) a ti me gađaš iz puške.

Hvala ti za sve što si učinila za mene, a i što nisi hvala ti.... eto zahvalih ti se sad dva puta....

Ako neko bude voljan da napiše razlog za ovu obustavu neka javi, a ako saznam javit ću...
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#1049 Re: drzavni ispit

Post by artime »

Sve je dobro u prvih 20 stranica :D , eh poslije toga postajes neprijatelj no.1, "drzavni sluzbenik" muahaha :lol: , drska osoba itd. itd. negativac i razlog neostvarenih zelja i prilika nekim forumashima, koji pronalaze moralno dostignuce na ovim platformama se istresaju (kao d posjeduju to znanje), i jedno VELIKO, DEBELO, STRASNO YESSSS, ocitali si/nam BUKVICU... :roll: :lol: :lol: AHHH :run: :thumbup: :bih:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1050 Re: drzavni ispit

Post by KatarinaKosaca »

artime wrote:Sve je dobro u prvih 20 stranica :D , eh poslije toga postajes neprijatelj no.1, "drzavni sluzbenik" muahaha :lol: , drska osoba itd. itd. negativac i razlog neostvarenih zelja i prilika nekim forumashima, koji pronalaze moralno dostignuce na ovim platformama se istresaju (kao d posjeduju to znanje), i jedno VELIKO, DEBELO, STRASNO YESSSS, ocitali si/nam BUKVICU... :roll: :lol: :lol: AHHH :run: :thumbup: :bih:
ako se pročita ova tema cijela i ako se ode na stranicu državne agencije, ili federalne agencije za državnu službu, malo toga može ostati nejasno.. zato mi nikako nije jasno da osoba sa vss, a to jeste onaj svatko ko polaže IOZ ne može osnovno razumjeti. Samo o tome se radilo, ništa lično i primi moje isprike, ako si se osjetila uvrijeđeno
Dakle, na insistiranje jasnosti, NVO i drugih da se proglasi moratorij zapošljavanja u državnu službu, premijer je pribjegao solomonskom rješenju moratorijuma na 60 dana. .. Bilo je u svim sredstvima informiranja. Toliko.
Post Reply