Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

opet ja
Posts: 653
Joined: 26/02/2009 22:36

#1 Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by opet ja »

Dvoumim se gdje da postavim ovu temu, pa reko' haj ovdje, mozda je bas neko od vas dijasporaca imao slicno iskustvo. Naime, moj suprug je porijeklom ceh..deda mu je bio ceh...ima li ikakve sanse da se dokopa ceskog drzavljanstva...samim tim i pasosa :D
I ako ima, koja je procedura??? sta treba raditi?? mislim, nije problem se uclaniti ni u klub ceha ako je neophodno :D
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#2 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by melb26sa »

opet ja wrote:Dvoumim se gdje da postavim ovu temu, pa reko' haj ovdje, mozda je bas neko od vas dijasporaca imao slicno iskustvo. Naime, moj suprug je porijeklom ceh..deda mu je bio ceh...ima li ikakve sanse da se dokopa ceskog drzavljanstva...samim tim i pasosa :D
I ako ima, koja je procedura??? sta treba raditi?? mislim, nije problem se uclaniti ni u klub ceha ako je neophodno :D
Jedino da nazoves cesku ambasadu i pitas sta je potrebno. Jeste probali malo googlati: Czech citizenship i slicno.
Moja prabaka isto iz Ceske - Praha :D Mislim da jos imamo rodbine tamo.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#3 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by kockica_kockica »

kad on dobije dobije onda cu i ja .. hip hip hura :)
opet ja
Posts: 653
Joined: 26/02/2009 22:36

#4 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by opet ja »

kockica_kockica wrote:kad on dobije dobije onda cu i ja .. hip hip hura :)
Ha ja, ja da vam se raspitujem..a vas dvoje fino 8-) :-D

Ma najbolje otici fino u cesku ambasadu...
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#5 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by neprilagodjena »

Nazovi ih i raspitaj se.
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#6 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by rika »

PO ovome sto ovdje pise,Bo'me slabe su ti sanse :((

http://en.wikipedia.org/wiki/Czech_nationality_law

Da su ti tata/mama OK ali baka/djed je vec drugo...
Na kraju krajeva,svi nasi djedovi su bili austrijanci pa nam to ne pije vode :(
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#7 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by Jara »

rika wrote:PO ovome sto ovdje pise,Bo'me slabe su ti sanse :((

http://en.wikipedia.org/wiki/Czech_nationality_law

Da su ti tata/mama OK ali baka/djed je vec drugo...
Na kraju krajeva,svi nasi djedovi su bili austrijanci pa nam to ne pije vode :(
Ako ćemo tako, onda su svi naši djedovi bili Turci :D.
Češka je građanska država, dakle etnička pripadnost tamo nije na prvom mjestu...Češko porijeklo ne daje nekome prednost da dobije državljanstvo prije nekog Vijetnamca, Ukrajinca ili Bosanca...
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#8 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by anjusha »

draga moja, meni mama ima hrvatsko drzavljanstvo, njeni roditelji ga imaju, sva njena braca i sestre (haman valjda sto su ljudi bosanski hrvati) ali meni ne daju. zasto? nije mi tata hrvat, ali ni po djedu ni po stricevima.
nabrala im papira stos, odnijela prije 2 godine i 3 mjeseca. i jos cekam- odbijenicu. tako da... tesko je dobiti drzavljanstvo kad ti je roditelj jedan u pitanju, a kamo li djed.
sad, ako bi taj roditelj ciji je otac ceh to izganjao, onda bi i on i kockica imali sanse. a ovako... tesko.
sorry
User avatar
macan prvi
Posts: 3328
Joined: 24/08/2008 23:24

#9 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by macan prvi »

anjusha wrote:draga moja, meni mama ima hrvatsko drzavljanstvo, njeni roditelji ga imaju, sva njena braca i sestre (haman valjda sto su ljudi bosanski hrvati) ali meni ne daju. zasto? nije mi tata hrvat, ali ni po djedu ni po stricevima.
nabrala im papira stos, odnijela prije 2 godine i 3 mjeseca. i jos cekam- odbijenicu. tako da... tesko je dobiti drzavljanstvo kad ti je roditelj jedan u pitanju, a kamo li djed.
sad, ako bi taj roditelj ciji je otac ceh to izganjao, onda bi i on i kockica imali sanse. a ovako... tesko.
sorry
Mali offtopic: slucajno znam :D da ako ti je neko u porodicnoj liniji (djed, baka, majka) rodjen ili dugo vremena (prije rata) zivio u Hrvatskoj pa se preselio u BiH, ti moras kao potomak iseljenika imati pravo na hrvatsko drzavljanstvo bez obzira na nacionalnost oca, ili ih barem mozes tuziti ako te odbiju. :oops: :D
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#10 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by Op3r4t0r »

macan prvi wrote:
anjusha wrote:draga moja, meni mama ima hrvatsko drzavljanstvo, njeni roditelji ga imaju, sva njena braca i sestre (haman valjda sto su ljudi bosanski hrvati) ali meni ne daju. zasto? nije mi tata hrvat, ali ni po djedu ni po stricevima.
nabrala im papira stos, odnijela prije 2 godine i 3 mjeseca. i jos cekam- odbijenicu. tako da... tesko je dobiti drzavljanstvo kad ti je roditelj jedan u pitanju, a kamo li djed.
sad, ako bi taj roditelj ciji je otac ceh to izganjao, onda bi i on i kockica imali sanse. a ovako... tesko.
sorry
Mali offtopic: slucajno znam :D da ako ti je neko u porodicnoj liniji (djed, baka, majka) rodjen ili dugo vremena (prije rata) zivio u Hrvatskoj pa se preselio u BiH, ti moras kao potomak iseljenika imati pravo na hrvatsko drzavljanstvo bez obzira na nacionalnost oca, ili ih barem mozes tuziti ako te odbiju. :oops: :D
Da si dobro procitao post skontao bi da ovi njeni nisu zivjeli u hrvatskoj nego su pasose dobili jer se nazivaju bosanskim hrvatima, a takvi su svojevremeno a mozda i dan danas mogli dobiti pasose bez dana zivota u hrvatskoj, a posto joj se otac ne zove ivo, nego meho ili radovan ona pasos ne moze da dobije, kao ni njen stari :)
User avatar
macan prvi
Posts: 3328
Joined: 24/08/2008 23:24

#11 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by macan prvi »

Op3r4t0r wrote:
macan prvi wrote:
anjusha wrote:draga moja, meni mama ima hrvatsko drzavljanstvo, njeni roditelji ga imaju, sva njena braca i sestre (haman valjda sto su ljudi bosanski hrvati) ali meni ne daju. zasto? nije mi tata hrvat, ali ni po djedu ni po stricevima.
nabrala im papira stos, odnijela prije 2 godine i 3 mjeseca. i jos cekam- odbijenicu. tako da... tesko je dobiti drzavljanstvo kad ti je roditelj jedan u pitanju, a kamo li djed.
sad, ako bi taj roditelj ciji je otac ceh to izganjao, onda bi i on i kockica imali sanse. a ovako... tesko.
sorry
Mali offtopic: slucajno znam :D da ako ti je neko u porodicnoj liniji (djed, baka, majka) rodjen ili dugo vremena (prije rata) zivio u Hrvatskoj pa se preselio u BiH, ti moras kao potomak iseljenika imati pravo na hrvatsko drzavljanstvo bez obzira na nacionalnost oca, ili ih barem mozes tuziti ako te odbiju. :oops: :D
Da si dobro procitao post skontao bi da ovi njeni nisu zivjeli u hrvatskoj nego su pasose dobili jer se nazivaju bosanskim hrvatima, a takvi su svojevremeno a mozda i dan danas mogli dobiti pasose bez dana zivota u hrvatskoj, a posto joj se otac ne zove ivo, nego meho ili radovan ona pasos ne moze da dobije, kao ni njen stari :)
Jesam pazljivo procitao :wink: , i samo navodim da cinjenica da je neko iz mjesovitog braka ne mora znaciti da nema pravo na hrvatski pasos ako ima u rodbinskoj liniji nekoga iz Hrvatske. Isto tako, kad vec odgovaram :D , da spomenem da ako je roditelj koji se vodi kao bh. Hrvat i sam dijete iz mijesanog braka, a hrvatsko drzavljanstvo je dobio na temelju jednog roditelja, onda isto ne bi trebalo biti onemoguceno ni njegovom djetetu, cak i ako je i ono iz mijesanog braka. U svakom slucaju, to onemogucavanje, bar sto se mene tice, daje finog materijala za tuzbu. 8-) :)
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#12 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by anjusha »

mama je iz mijesanog zensko-muskog braka dvoje cistih hrvata/katolika. mama je svoje drzavljanstvo dobila tek prije 2,5 godine, malo prije nego sto sam ja predala zahtjev i papire za svoje....
i to evo traje vec 2 godine i 2 mjeseca...
nije mi bas normalno to ali eto. jos cekam. a i moj meho ili radovan isto tako nije ziv. nemam ni brace/sestara koji bi imali isti problem.
nemam pojma vise sta da radim.
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#13 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by x0z0y0 »

ja sam se uvijek pitala kako to da ne postoji opcija da trazis drzavljanstvo u HR kao npr. za Kanadu..USA i sl.
nego vecinom to ide preko porijekla..
sta ako ja sad hocu da budem Hrvatica..nemam nikoga ko mi se u blizoj rodbinskoj vezi izjasnjavao kao Hrvat...jel to znaci da ne postoji nacin da uzmem HR drzavljanstvo..
Mislim i Hrvatska je drzava kao i sve ostale..
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#14 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by sarlo »

anjusha wrote:mama je iz mijesanog zensko-muskog braka dvoje cistih hrvata/katolika. mama je svoje drzavljanstvo dobila tek prije 2,5 godine, malo prije nego sto sam ja predala zahtjev i papire za svoje....
i to evo traje vec 2 godine i 2 mjeseca...
nije mi bas normalno to ali eto. jos cekam. a i moj meho ili radovan isto tako nije ziv. nemam ni brace/sestara koji bi imali isti problem.
nemam pojma vise sta da radim.
Mislim da ces prezivjeti nekako.
Samo se treba dobro utopliti pri ovim nenadanim naletima hladnoce.
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#15 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by anjusha »

sarlo wrote:
anjusha wrote:mama je iz mijesanog zensko-muskog braka dvoje cistih hrvata/katolika. mama je svoje drzavljanstvo dobila tek prije 2,5 godine, malo prije nego sto sam ja predala zahtjev i papire za svoje....
i to evo traje vec 2 godine i 2 mjeseca...
nije mi bas normalno to ali eto. jos cekam. a i moj meho ili radovan isto tako nije ziv. nemam ni brace/sestara koji bi imali isti problem.
nemam pojma vise sta da radim.
Mislim da ces prezivjeti nekako.
Samo se treba dobro utopliti pri ovim nenadanim naletima hladnoce.
hvala na razumijevanju i suosjecanju.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#16 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by sarlo »

Nema na cemu.
Sta si se uzbunila/uzbudila. Skupis gomilu papira, sacekas u redu i ides gdje hoces.
1. Naucis boriti se sa administracijom
2. Cekanje u redovima socijalizuje covjeka. Ne moras druziti samo slusas, i osjecas se dijelom tog interesantnog skupa.
3. Naucis se boriti u zivotu.
BobI Fiser se odrekao americkog drzavljanstva. Ali on je bio lud, pa nije relevantan.
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#17 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by anjusha »

O cemu ti? :roll:
qq meni... :run: :run:
User avatar
macan prvi
Posts: 3328
Joined: 24/08/2008 23:24

#18 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by macan prvi »

anjusha wrote:mama je iz mijesanog zensko-muskog braka dvoje cistih hrvata/katolika. mama je svoje drzavljanstvo dobila tek prije 2,5 godine, malo prije nego sto sam ja predala zahtjev i papire za svoje....
i to evo traje vec 2 godine i 2 mjeseca...
nije mi bas normalno to ali eto. jos cekam. a i moj meho ili radovan isto tako nije ziv. nemam ni brace/sestara koji bi imali isti problem.
nemam pojma vise sta da radim.
:lol: :lol: :lol:

Dobar! :-D Ako su ti cisti :D Hrvati/katolici iz BiH, a ne iz Hrvatske, onda mi se cini da jedino ostaje da ih tuzis (i tu dobro obrazlozis zasto si ti pripadnica hrvatskog naroda itd., sve u skladu s brojanjem krvnih zrnaca :roll: ) ako te odbiju - sanse su ti (bojim se :sad: ) 50-50 da dobijes pozitivno rjesenje.
Compos_Sui wrote:ja sam se uvijek pitala kako to da ne postoji opcija da trazis drzavljanstvo u HR kao npr. za Kanadu..USA i sl.
nego vecinom to ide preko porijekla..
sta ako ja sad hocu da budem Hrvatica..nemam nikoga ko mi se u blizoj rodbinskoj vezi izjasnjavao kao Hrvat...jel to znaci da ne postoji nacin da uzmem HR drzavljanstvo..
Mislim i Hrvatska je drzava kao i sve ostale..
Postoji nacin da uzmes hrvatsko drzavljanstvo - ako bi otisla u Hrvatsku i tamo zivjela odredjeno vrijeme uz odgovarajucu dozvolu boravka :D . Problem je sto je praksa hrvatskih konzulata u BiH takva do oni traze to izjasnjavanje kao jedan (mada to nije jedini) osnov za stjecanje drzavljanstva posto zahtjev postavljaju osobe koje zive van Hrvatske...
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#19 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by sarlo »

anjusha wrote:O cemu ti? :roll:
qq meni... :run: :run:
A nacinima da prevladas te ogromne probleme glede drzavljanstva/putovnice. I da prihvatis stvari onakvim kakve jesu.
Prijatno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by Chmoljo »

sarlo wrote:
anjusha wrote:O cemu ti? :roll:
qq meni... :run: :run:
A nacinima da prevladas te ogromne probleme glede drzavljanstva/putovnice. I da prihvatis stvari onakvim kakve jesu.
Prijatno.
imaš problem?
User avatar
Sijalica koja gori
Posts: 226
Joined: 06/04/2013 19:35

#21 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by Sijalica koja gori »

Pozdrav.
Moj djed se izjašnjavao kao Hrvat i radio je u Hrvatskoj i živio tamo 5 godina. Zanima me, da li ja, kao njegova unuka, mogu dobiti državljanstvo na osnovu toga ili je to nemoguća misija?
Unaprijed hvala.
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#22 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by Rottweiler »

Moj djed se izjasnjavao kao ustasa, borio se za NDH, da li ja mogu dobiti na osnovu toga domovnicu :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#23 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by Zviz »

opet ja wrote:Dvoumim se gdje da postavim ovu temu, pa reko' haj ovdje, mozda je bas neko od vas dijasporaca imao slicno iskustvo. Naime, moj suprug je porijeklom ceh..deda mu je bio ceh...ima li ikakve sanse da se dokopa ceskog drzavljanstva...samim tim i pasosa :D
I ako ima, koja je procedura??? sta treba raditi?? mislim, nije problem se uclaniti ni u klub ceha ako je neophodno :D
Nema te drzave na svijetu koja tako nesto radi. Njegov djed je bio ceh, tvoj suprug je ceh koliko i ja tj. nula. On ono ima po "narodnoj" nesto ali sta je tvog supruga otac bio odnosno koje drzave drzavljan etc. Nista ne treba raditi, jer odgovor je nula. Treba cekati da neki ekstremni nacionalisti dodju na vlast pa da sprovedu zakon o retrospektivnom drzavljanstvu na osnovu proijekla deda, pradjejdova i sl. To su Madjari u neku ruku ucinili mada se opet trazi da znas jezik, jer ko moras poloziti zakletvu i sl.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#24 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by Zviz »

Sijalica koja gori wrote:Pozdrav.
Moj djed se izjašnjavao kao Hrvat i radio je u Hrvatskoj i živio tamo 5 godina. Zanima me, da li ja, kao njegova unuka, mogu dobiti državljanstvo na osnovu toga ili je to nemoguća misija?
Unaprijed hvala.
Da je 1994 godina bi komotno. Danas gotovo nemoguce osim ako ne poznajes nekoga sto ce preko HDZ stele da ti to odradi - bar se tako prica.
User avatar
Sijalica koja gori
Posts: 226
Joined: 06/04/2013 19:35

#25 Re: Drzavljanstvo na osnovu porijekla

Post by Sijalica koja gori »

Zviz wrote:
Sijalica koja gori wrote:Pozdrav.
Moj djed se izjašnjavao kao Hrvat i radio je u Hrvatskoj i živio tamo 5 godina. Zanima me, da li ja, kao njegova unuka, mogu dobiti državljanstvo na osnovu toga ili je to nemoguća misija?
Unaprijed hvala.
Da je 1994 godina bi komotno. Danas gotovo nemoguce osim ako ne poznajes nekoga sto ce preko HDZ stele da ti to odradi - bar se tako prica.
Hvala na info. :D
Post Reply