Drugi korpus Armije BiH

Post Reply
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#1626 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Pitar s Kariba »

PM72 wrote:
P.S.Gdje nađe podatak o 1000 mrtvih u pomenute dvije brigade? Imaš li ikakav drugi izvor sem sranja koje je zapisivao Rasim?
Iako ovo pitanje ne bi trebalo da je upućeno meni već Us-u, pogledah malo po netu, pa nađoh ove, reklo bi se najnezavisnije podatke što se mogu naći:

http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... ma-bih-997

ukupni vojni gubici u Brčkom su 1159
ukupni vojni gubicu u Gradačcu su 728

s tim što su ovo gubici na sve tri strane za čitav rat ... ne mogu da nađem posebno za ARBiH, HVO i BPC.
jedino se može pretpostaviti, ako se uzme u obzir sastav stanovništva i vojna moć pojedinih formacija, da se u Gradačcu sigurno radi uglavnom o ARBiH a u Brčkom ja bih procijenio da recimo 60% otpada na ARBiH.
tako da bi i u Brčkom i Gradačcu ukupan broj poginulih vojnika ARBiH bio oko 700, što znači ukupno oko 1400 za čitav rat.
s obzirom da su najžešće borbe oko koridora vođene do sredine '93 i da je u tom periodu bila najizraženija vojna i organizaciona premoć snaga BPC, moglo bi se reći da je ovaj broj od 1000 poginulih vojnika 107. i 108. brigade ARBiH do sredine '93 realan ... nažalost!
User avatar
argyle
Posts: 1849
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#1627 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by argyle »

Od '92 do '96 108/215 brcanska je po izvorima ispod imala 600 poginulih a 107/217 Gradacac 624.

Izvori: https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradaca ... /150609125
http://dzematrahic.ba/index.php/histori ... igade-brko

za vise detalja mogle bi se provjeriti knjige "Gradacacki šehidi i poginuli borci 1992 - 1996" i "Spomen brcanskim sehidima i poginulim borcima 108./215. brigade Armije BiH"
Image

Ako ih neko posjeduje zamolio bih ga da nam skenira koju stranicu.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1628 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by PM72 »

asker wrote:
Gojeni H wrote:
PM72 wrote:
Mig-ovima 21 snimali kud se kreću? :-)
Jesu l' snimali Migovima :D ili nisu ne znam, ali su u to vrijeme imali dobru pokrivenost odredjenih ljudi.
Daleko od toga da su "znali sve" kako neki ljubitelji teorija o zavjeri vole da vjeruju, ali je mozda dobar primjer obavjestajne pokrivenosti je onaj kada su "upecali" generala Karavelica.
Tek sad vidjeh ovo jer PM nije uradio quote kako treba. Frajer iz cijele recenice izvukao ono "kud se krecu".....pateticno :roll:

Valjda je jasno na sta sam mislio kad sam napisao "MiG-ovima". Dakle karte/fotografije, koje i Pracer pominje. Kaze nesto kao, parafraziram, Beslagicu, bio si kod mene u kancelariji, vidio sve one karte na zidovima. Imali smo zaokruzene sve kuce gdje se skupljaju, gdje su im roditelji, rodbina, ljubavnice itd.
I sta je ovdje nejasno i cudno? Da MiG 21 pravi fotografije iz vazduha?
Ovdje u cijeloj okolini MiG 21 je bio "domaca zivotinja". Znaci cujes ga i vidis svaki jebeni dan. Prije rata naravno. Non stop letovi. Igras fudbala a druga si smjena u skoli. Nemas sat, nemas Iphone, cekas "da se MiGovi upale" negdje oko 12:30 pa trk kuci.

Pracer bez imalo zadrske govori kako je u sekundi odustao od helikopterskog desanta na Tojsice, jer su mu oca i mater iz Banovica zaustavili tamo. Lik hladno kaze da je licno pokazao koja zgrada da se raketira u Zivinicama, naravno, MiG-ovima, nije kurcem mojim. Senad ga pita kako mislite vi licno, kaze covjek lijepo, sjeo u avion i pokazao pilotu rukom.
Pračer je bio,koliko znam major JNA i zamjenik komandanta aerodroma u Dubravama.Završio je VVA ( vojnu vazduhoplovnu akademiju ) i bio je pilot.Nije njegovo bilo da uhodi i da prati ,to su radile druge službe.On je samo imao informacije koje su mu prosljeđivali KOS,SDB,milicija,građanska lica pri vojsci,civili,komšije,švalerke.Karte po zidovima kancelarija su izrađivali geodetski zavodi,kako civilni tako i vojni.Ne misliš valjda da je naređivao pilotima MIG-ova da polete iz Dubrava,okrenu krug iznad Živinica ili Banovića pa slikaju " one tamo dvije kuće pored velikog bagrema" gdje se skupljaju sumnjivci potencijalno "opasni" po JNA?

Kad kažeš "desant na Tojšiće",to ne bi bio napad kao "desant na Drvar" nego podigne dva helikoptera,u njih potrpa 20 vojnika do zuba naoružanih i sleti pred punkt u Tojšićima nakon čega bi se oni na punktu ili razbježali ili podvili rep.Znao je i on da su to seoske barabe koje su se domogle puške i čiji je osnovni motiv kurčenje.I ja bih isto tako uradio da sam imao silu kao Pračer a da su mi roditelje zaustavili i maltretirali.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1629 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Woody »

Evo šta mi je ispričao jedan anamo-on koji je do 12. maja 92 bio na aerodromu Dubrava (a ja to uredno zabilježio u svoj "crni rokovnik"):

"Radio sam na aerodromu Dubrave septembra 1991.god do 12.maja.1992.god. Nema nekih prevelikih mitova vezanih za ovaj aerodrom sem vrhunskih pilota, izuzetnih tehnicara i dobro organizovanog aerodroma. U navedenom periodu Pulska (skolska) 129.lae je obavila prebaziranje sa aerodroma Zeljava na ovaj aerodrom. Migovi su bili smesteni na centralnoj stajanci, ljudstvo tehnickog sastava je bilo u objektu neposredno do stajanke a pilotski nastavnicki i pitomacki sastav VVA u novom zidanom objektu preko puta foto sekcije. U tom periodu secam se da smo navijali za Zvezdu u osvajackom pohodu Kupa Evropskih Sampiona, zamislite 40-ak ljudi koji disu kao jedan i navijaju u spavoni (za te prilike improvizovanoj TV sali).
Nego da se vratim na Dubrave, Migove i eskadrilu. Osnovni zadatak je bio sprovesti i zavrsiti obuku pitomaca zavrsne godine VVA za mlaznu avijaciju, secam se samo koliko smo se trudili da dokazemo lokalnom stanovnistvu da zaista radimo samo obuku pitomaca i da je ovaj areodram odabran upravo zato sto je u mirnoj sredini za to vreme.
Imali smo i jednu Gazelu koja nam je sluzila za izvidjanje meteo situacije a kako je veme odmicalo koristena je i za izvidjanje i pracenje kretanje paravojnih jedinica iz smera Zivinica.
Ne bih da pominjem broj aviona i imena vrhunskih pilota i vazd. tehnicara, ne bih da narusavam bilo ciju privatnost. To su izuzetni pre svega ljudi, koji su trpeli ogroman pritisak sa svih strana, prezivljavali strasne trenutke, raspadale su im se porodice, bili pod tenzijama dano-nocno.
Na aerodromu je bila orlovska eskadrila koja je prebazirala u Podgoricu mislim malo pre nas, ne secam se bas tacno.
Komandant aerodroma je bio rekao bih ljudina Pracar ne secam se cina mislim da je bio pukovnik, njegovo ime navodim jer to bilo ime najpoznatije svim medijima u Tuzli a i sire, to je covek koji se iz petnih zila trudio da sve protekne mirno i da spreci bilo kakve provokacije i nemire, svojim neprikosnovenim autoritetom to je uspevao.
12.maja 1992.godine eskarila prebazira i gasi se na aerodromu u Slatini. Aerodrom Dubrava se predaje Teritorijalnoj odbrani BIH."

E, ako laže on - lažem i ja. A ne bih ja slagao, jel'de ;-) Znači, mit o foto-izviđanju MIG-ovima je baš to - mit. Nemojte me sad kao za onaj photo-shop iz Mostara vješat za muda. Ja sam onda samo pitao šta je to. Dali ste mi odgovor, ja prihvatio i - peke!

Pozdrav domovini :thumbup:
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1630 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

madner wrote: Nije to nikakva zamka nego detalj koji odaje tri stvari.
Prvo da Podrinje ne smatras svojim, Podrinjce ne svojima. Znaci unoj evoluciji, pleme, narod nacija si stao izmedju plemena i naroda, nivo savez opstina.
Drugo je da pojma nemas o vojsci i sta je cija obaveza i duznost. Svaki direktor koji trpi javasluk nizeg nivoa je odgovoran za isti.
Treca stvar je da ne posjedujes filter za informacije.
Ja zaista ne znam kakve veze moj lični odnos prema Podrinju ima veze sa ovom temom i zašto se time baviš. Ja nisam bio nit vojnik nit u civilnoj upravi Republike BiH da bih na bilo koji način mogao utjecati na ratne događaje.

Komadant korpusa u posljednoj godini rata Sead Delić je bio Podrinjac. Eto koliko su u 2. korpusu imali loš odnos prema Podrinjcima da je jedan čak dogurao i do položaja komadanta korpusa. S time da njeg Podrinjci još i najviše prozivaju.



Ali bez uvrede, meni su svi ovi razgovori beskorisni i suvišni. Zaista se najbolje osjećam kad priložim sken kakvog zanimljivog materijala vezanog za 2. korpus dok me sve rasprave pa bio ili ne bio u pravu ne čine sretnim, tako da ja ovdje završavam sa "polemikom".
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1631 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by madner »

Forum sluzi za diskusiju, blog je bolja forma ako zelis da napravis samo referencu.

Ima veze sa tvojom argumentacijom. Oni i mi, gdje su oni krivi za sve fule 2. korpusa a mi zasluzni za sve sto je bilo dobro.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1632 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

madner wrote:Forum sluzi za diskusiju, blog je bolja forma ako zelis da napravis samo referencu.

Ima veze sa tvojom argumentacijom. Oni i mi, gdje su oni krivi za sve fule 2. korpusa a mi zasluzni za sve sto je bilo dobro.
Pa je li Sead Delić "mi" ili "oni"?
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#1633 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by asker »

Woody wrote:Evo šta mi je ispričao jedan anamo-on koji je do 12. maja 92 bio na aerodromu Dubrava (a ja to uredno zabilježio u svoj "crni rokovnik"):

"Radio sam na aerodromu Dubrave septembra 1991.god do 12.maja.1992.god. Nema nekih prevelikih mitova vezanih za ovaj aerodrom sem vrhunskih pilota, izuzetnih tehnicara i dobro organizovanog aerodroma. U navedenom periodu Pulska (skolska) 129.lae je obavila prebaziranje sa aerodroma Zeljava na ovaj aerodrom. Migovi su bili smesteni na centralnoj stajanci, ljudstvo tehnickog sastava je bilo u objektu neposredno do stajanke a pilotski nastavnicki i pitomacki sastav VVA u novom zidanom objektu preko puta foto sekcije. U tom periodu secam se da smo navijali za Zvezdu u osvajackom pohodu Kupa Evropskih Sampiona, zamislite 40-ak ljudi koji disu kao jedan i navijaju u spavoni (za te prilike improvizovanoj TV sali).
Nego da se vratim na Dubrave, Migove i eskadrilu. Osnovni zadatak je bio sprovesti i zavrsiti obuku pitomaca zavrsne godine VVA za mlaznu avijaciju, secam se samo koliko smo se trudili da dokazemo lokalnom stanovnistvu da zaista radimo samo obuku pitomaca i da je ovaj areodram odabran upravo zato sto je u mirnoj sredini za to vreme.
Imali smo i jednu Gazelu koja nam je sluzila za izvidjanje meteo situacije a kako je veme odmicalo koristena je i za izvidjanje i pracenje kretanje paravojnih jedinica iz smera Zivinica.
Ne bih da pominjem broj aviona i imena vrhunskih pilota i vazd. tehnicara, ne bih da narusavam bilo ciju privatnost. To su izuzetni pre svega ljudi, koji su trpeli ogroman pritisak sa svih strana, prezivljavali strasne trenutke, raspadale su im se porodice, bili pod tenzijama dano-nocno.
Na aerodromu je bila orlovska eskadrila koja je prebazirala u Podgoricu mislim malo pre nas, ne secam se bas tacno.
Komandant aerodroma je bio rekao bih ljudina Pracar ne secam se cina mislim da je bio pukovnik, njegovo ime navodim jer to bilo ime najpoznatije svim medijima u Tuzli a i sire, to je covek koji se iz petnih zila trudio da sve protekne mirno i da spreci bilo kakve provokacije i nemire, svojim neprikosnovenim autoritetom to je uspevao.
12.maja 1992.godine eskarila prebazira i gasi se na aerodromu u Slatini. Aerodrom Dubrava se predaje Teritorijalnoj odbrani BIH."

E, ako laže on - lažem i ja. A ne bih ja slagao, jel'de... Znači, mit o foto-izviđanju MIG-ovima je baš to - mit. Nemojte me sad kao za onaj photo-shop iz Mostara vješat za muda. Ja sam onda samo pitao šta je to. Dali ste mi odgovor, ja prihvatio i - peke!

Pozdrav domovini!
Lazete obojica, hebiga. Cuj 12 Maja aerodrom se predaje TO-u, a evo dole snimak Pracera od 13 Maja ne mrda s Dubrava :lol:
Znas kako je ta predaja TO-u izgledala kad se konacno desila? Sve znas, hajde izrovi i to. Svi staklari Zivinica i okoline su imali pune ruke posla dugo vremena.

Pracer mirotvorac i ljudina, onako Gandijevski govori Beslagicu da "te opstine proglase autonomiju i ostanu u Jugoslaviji, ako nece onda je rat". A pilot, major/pukovnik/kurac palac. Nije njegovo da se mijesa, jadnik. Samo je zelio mir i da navija za Zvezdu.
Al' Beslagic nije Fikret Abdic, i narod ovdje ne jebe nikakve "babe" ni za suhu sljivu!



Sve oko JNA tih dana/mjeseci je potpuno izlazilo iz okvira kakvog je se sjecamo i kako neki zamisljaju. Pojacane patrole, povecan broj letova visestruko (pa hebem li ga zar nisu izmedju ostalog i Vukovar derali odatle ti mirotvorci sto navijaju za Zvezdu? :-) ). Kao sto sam govorio da smo MiGove vidjali svaki dan, isto tako tvrdim da nikad ranije nisam vidio transportni avion kako slijece na Dubrave. Tih mjeseci kao na traci, svaki dan transportni avioni. Znate kako to izgleda naspram MiGova? Kao usporen snimak, ko cepelin, nemozes ga profulat.
Sam Pracer govori o tenkovskim/oklopnim jedinicama koje su stigle na Dubrave iz Krajine. Mi Zivinicani to znamo, al ne vjerujte nama, slusajte mirotvorca.
Pruga Tuzla - Zvornik koja prolazi kroz cijele Zivinice, dakle zadnja/najnovija napravljena u bivsoj drzavi, odjednom na svakih par stotina metara do zuba naoruzan JNA vojnik. Reci cete razumljivo, osiguravali siguran transport u predvecerje rata, ok, ali se onda zapitajte na cijoj ste strani ove price :-? Naravno da su pokretaci otpora muljali, rovarili, tajno sastancili, organizovali, spremali diverzije, spijunirali, dezertirali itd. Nije li ovo za slavu i ponos majku mu??? Da je toga vise bilo mozda nebi prosli onako ko bosi po trnju?

Eno nije snimano MiGom vec Gazelom, nije govno vec se neko posro. A upravo na forumu Zeljava (odakle su "navijaci Zvezde" dosli na Dubrave), jos prije 10ak godina sam prvi puta vidio te kamere koje se montiraju na MiG, te opisivanje sta su radili i kako to sve funkcionise. Tamo su pisali uglavnom piloti JNA, da ne bude zabune.

Sve u svemu ustat pa pomenut narod ovog kraja, mislim na cijeli TK, a u skladu s temom i II Korpus.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#1634 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by asker »

PM72 wrote: Kad kažeš "desant na Tojšiće",to ne bi bio napad kao "desant na Drvar" nego podigne dva helikoptera,u njih potrpa 20 vojnika do zuba naoružanih i sleti pred punkt u Tojšićima nakon čega bi se oni na punktu ili razbježali ili podvili rep.Znao je i on da su to seoske barabe koje su se domogle puške i čiji je osnovni motiv kurčenje.I ja bih isto tako uradio da sam imao silu kao Pračer a da su mi roditelje zaustavili i maltretirali.
Ko te bolan tjera da izvrces tudje rijeci vec vise puta? Ko je reko desant na Drvar? Citiram Pracera, ni manje ni vise, covjek je upotrijebio izraz desant.

Te "barabe" koje su se domogle puske su se krile, zadnje sto su radili je da se kurce. Tu i tamo su skakali po Zvorniku i rokali se s Arkanovcima.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1635 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by PM72 »

:facepalm:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1636 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by spreca »

asker wrote:
Woody wrote:Evo šta mi je ispričao jedan anamo-on koji je do 12. maja 92 bio na aerodromu Dubrava (a ja to uredno zabilježio u svoj "crni rokovnik"):

"Radio sam na aerodromu Dubrave septembra 1991.god do 12.maja.1992.god. Nema nekih prevelikih mitova vezanih za ovaj aerodrom sem vrhunskih pilota, izuzetnih tehnicara i dobro organizovanog aerodroma. U navedenom periodu Pulska (skolska) 129.lae je obavila prebaziranje sa aerodroma Zeljava na ovaj aerodrom. Migovi su bili smesteni na centralnoj stajanci, ljudstvo tehnickog sastava je bilo u objektu neposredno do stajanke a pilotski nastavnicki i pitomacki sastav VVA u novom zidanom objektu preko puta foto sekcije. U tom periodu secam se da smo navijali za Zvezdu u osvajackom pohodu Kupa Evropskih Sampiona, zamislite 40-ak ljudi koji disu kao jedan i navijaju u spavoni (za te prilike improvizovanoj TV sali).
Nego da se vratim na Dubrave, Migove i eskadrilu. Osnovni zadatak je bio sprovesti i zavrsiti obuku pitomaca zavrsne godine VVA za mlaznu avijaciju, secam se samo koliko smo se trudili da dokazemo lokalnom stanovnistvu da zaista radimo samo obuku pitomaca i da je ovaj areodram odabran upravo zato sto je u mirnoj sredini za to vreme.
Imali smo i jednu Gazelu koja nam je sluzila za izvidjanje meteo situacije a kako je veme odmicalo koristena je i za izvidjanje i pracenje kretanje paravojnih jedinica iz smera Zivinica.
Ne bih da pominjem broj aviona i imena vrhunskih pilota i vazd. tehnicara, ne bih da narusavam bilo ciju privatnost. To su izuzetni pre svega ljudi, koji su trpeli ogroman pritisak sa svih strana, prezivljavali strasne trenutke, raspadale su im se porodice, bili pod tenzijama dano-nocno.
Na aerodromu je bila orlovska eskadrila koja je prebazirala u Podgoricu mislim malo pre nas, ne secam se bas tacno.
Komandant aerodroma je bio rekao bih ljudina Pracar ne secam se cina mislim da je bio pukovnik, njegovo ime navodim jer to bilo ime najpoznatije svim medijima u Tuzli a i sire, to je covek koji se iz petnih zila trudio da sve protekne mirno i da spreci bilo kakve provokacije i nemire, svojim neprikosnovenim autoritetom to je uspevao.
12.maja 1992.godine eskarila prebazira i gasi se na aerodromu u Slatini. Aerodrom Dubrava se predaje Teritorijalnoj odbrani BIH."

E, ako laže on - lažem i ja. A ne bih ja slagao, jel'de... Znači, mit o foto-izviđanju MIG-ovima je baš to - mit. Nemojte me sad kao za onaj photo-shop iz Mostara vješat za muda. Ja sam onda samo pitao šta je to. Dali ste mi odgovor, ja prihvatio i - peke!

Pozdrav domovini!
Lazete obojica, hebiga. Cuj 12 Maja aerodrom se predaje TO-u, a evo dole snimak Pracera od 13 Maja ne mrda s Dubrava :lol:
Znas kako je ta predaja TO-u izgledala kad se konacno desila? Sve znas, hajde izrovi i to. Svi staklari Zivinica i okoline su imali pune ruke posla dugo vremena.

Pracer mirotvorac i ljudina, onako Gandijevski govori Beslagicu da "te opstine proglase autonomiju i ostanu u Jugoslaviji, ako nece onda je rat". A pilot, major/pukovnik/kurac palac. Nije njegovo da se mijesa, jadnik. Samo je zelio mir i da navija za Zvezdu.
Al' Beslagic nije Fikret Abdic, i narod ovdje ne jebe nikakve "babe" ni za suhu sljivu!



Sve oko JNA tih dana/mjeseci je potpuno izlazilo iz okvira kakvog je se sjecamo i kako neki zamisljaju. Pojacane patrole, povecan broj letova visestruko (pa hebem li ga zar nisu izmedju ostalog i Vukovar derali odatle ti mirotvorci sto navijaju za Zvezdu? :-) ). Kao sto sam govorio da smo MiGove vidjali svaki dan, isto tako tvrdim da nikad ranije nisam vidio transportni avion kako slijece na Dubrave. Tih mjeseci kao na traci, svaki dan transportni avioni. Znate kako to izgleda naspram MiGova? Kao usporen snimak, ko cepelin, nemozes ga profulat.
Sam Pracer govori o tenkovskim/oklopnim jedinicama koje su stigle na Dubrave iz Krajine. Mi Zivinicani to znamo, al ne vjerujte nama, slusajte mirotvorca.
Pruga Tuzla - Zvornik koja prolazi kroz cijele Zivinice, dakle zadnja/najnovija napravljena u bivsoj drzavi, odjednom na svakih par stotina metara do zuba naoruzan JNA vojnik. Reci cete razumljivo, osiguravali siguran transport u predvecerje rata, ok, ali se onda zapitajte na cijoj ste strani ove price :-? Naravno da su pokretaci otpora muljali, rovarili, tajno sastancili, organizovali, spremali diverzije, spijunirali, dezertirali itd. Nije li ovo za slavu i ponos majku mu??? Da je toga vise bilo mozda nebi prosli onako ko bosi po trnju?

Eno nije snimano MiGom vec Gazelom, nije govno vec se neko posro. A upravo na forumu Zeljava (odakle su "navijaci Zvezde" dosli na Dubrave), jos prije 10ak godina sam prvi puta vidio te kamere koje se montiraju na MiG, te opisivanje sta su radili i kako to sve funkcionise. Tamo su pisali uglavnom piloti JNA, da ne bude zabune.

Sve u svemu ustat pa pomenut narod ovog kraja, mislim na cijeli TK, a u skladu s temom i II Korpus.
ja se dobro sjecam tih tenkista na Dubravama.......koji je to cetnikluk bio.....onde na glavnoj kapiji u dubravama je bila trgovina i kafana.......pijani i bezobrazni u ponosanju a narod ih je ipak nekako trpio......izazivali i provocirali......Hadzicima(Dubrave)kod Ibrahimove kafane bile su one barake odnosno neka van garnizonska straza i tu su bili naseljeni neki neznam od kuda su dosli.....svu noc je na razglas svirala muzika i bila neka pjesma gdje je pjevalo nesto kao ovo je Velika srbija itd itd......ipak narod se nije dao tako lako isprovocirati.......ali da se je znalo stace sve da urade od Aerodroma trebalo je drugacije dejstvovati , pa taman svi tu kosti ostavili drugo nisu ni zasluzili........a ovaj sa crnim tefterom je poznati Lazov(kao da je licno ucio od Posrice Cosica) i guslach.Beslagic treba ogromni spomenik u Tz ili negdje u okolini
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#1637 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by asker »

spreca wrote: ja se dobro sjecam tih tenkista na Dubravama.......koji je to cetnikluk bio.....onde na glavnoj kapiji u dubravama je bila trgovina i kafana.......pijani i bezobrazni u ponosanju a narod ih je ipak nekako trpio......izazivali i provocirali......Hadzicima(Dubrave)kod Ibrahimove kafane bile su one barake odnosno neka van garnizonska straza i tu su bili naseljeni neki neznam od kuda su dosli.....svu noc je na razglas svirala muzika i bila neka pjesma gdje je pjevalo nesto kao ovo je Velika srbija itd itd......ipak narod se nije dao tako lako isprovocirati.......ali da se je znalo stace sve da urade od Aerodroma trebalo je drugacije dejstvovati , pa taman svi tu kosti ostavili drugo nisu ni zasluzili........a ovaj sa crnim tefterom je poznati Lazov(kao da je licno ucio od Posrice Cosica) i guslach.Beslagic treba ogromni spomenik u Tz ili negdje u okolini
:thumbup:
Za ovog sa tefterom znam, citao sam njegove izmisljotine i prije.

Slazem se za aerodrom, al eno ga veci i ljepsi nego ikad :bih:
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#1638 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by asker »

Us and them wrote:asker, tvoji me postovi podsjetiše na dio iz "Tuzla od izbora do agresije" autora Mehmeda Žilića, predratnog sekretara Sekretarijata odbrane odbrane opštine Tuzla i ratnog pomoćnika komadanta za bezbjednost u 2. korpusu:
Ja sam bio zadužen da vrbujem oficire bivše JNA da pređu na našu stranu, jer sam kao sekretar za odbranu znao da nam trebaju školovani ljudi za vođenje odbrambenog rata i koji dosta znaju o upotrebi tehnike, formiranju vojske, formiranju jedinica, vođenju borbenih djelovanja itd. U jednom razgovoru Sead Delić, koji je tada bio major i istaknuta ličnost u bivšem 17. korpusu i koji je u prvim momentima sagledavanja ukupnih odnosa u bivšoj JNA dobro raspoznao šta se tamo dešava, rekao mi je da je Tuzla fokusirana na vojnim kartama kao jedan crveni pravougaonik i da ova zona ide prema Doboju. Smatralo se da će Tuzla tiho pasti, da će tu zonu držati strogo Jugoslovenska armija i da je to regija koja je od Save prema Tuzli, otprilike, 70 - 80 km. Fokus je na tzv. zelenoj zoni(Kalesija, područje Vukovije, aerodroma Dubrave i Živinica), da je to kritičan dio koji treba "poklopiti", pa će ovaj ostali dio sam po sebi vojska preuzeti, jer je već izvršila raspored jedinica i u tom smislu odnos snaga bio je takav da se ni u jednom momentu nije mogao očekivati neki preokret.
Ja sam iz tog razloga poceo pricu o Praceru, jer je skoro jedini koji je javno bez dlake na jeziku govorio o tome (u poslijeratnom periodu naravno). Vise sam zelio da naglasim kako se skoro svaki potez pokreta otpora znao, a da nismo toga bili ono bas potpuno svjesni. Otud prica o kartama/fotografijama na zidovima gdje je zaokruzena kuca svalerke Zumre gdje Ibro cesto svraca.
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#1639 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by racionalista »

Za mene kao nekog ko je iz drugog dijela BiH, Tuzla i okolni gradovi su predstavljali činjenicu da imamo kompaktnu i organizovanu teritorijalnu cjelinu i da smo bar na jednom dijelu teritorije BiH u "egalu" sa agresorima. To je tako bilo prvenstveno zahvaljujući Drugom korpusu.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1640 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Us and them »

Na "onom" forumu ima interesantnih postova od bivših pripadnika 16. Krajiške motorizovane brigade("najače brigade" VRS), borbe oko Brčkog iz njihovog ugla: Operacija "Sadejstvo 93", borbe u rejonu naselja Brod, Ulice, Lipovac, Bajići...

Image

Image

Image
Last edited by Us and them on 09/06/2017 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1641 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Gojeni H »

Us and them wrote:Interesantne su riječi Rasima Delića u jeku agresije da 2. korpus vodi "najžešće bitke" dok je za 5. korpus više puta ponovio da je tu "do sredine 1993. godine uglavnom bilo mirno".

Šta nam gubici govore:

- Negdje do sredine 1993. godine same 107. brigada Gradačac i 108. brigada Brčko su zajedno imale preko 1 000 poginulih vojnika!

- U 1992. godini 505. brigada Bužim je imala ukupno dvadesetak poginulih
u 1992. do polovine 1993. god. najvece borbe se jesu vodile na podrucju Gradachca i Brckog i tu nema nikakve dileme.
VRS je na svaki moguci nacin pokusavala osigurati i prosiriti koridor.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1642 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Gojeni H »

Us and them wrote:Meni se čini da je odnos komande 2. korpusa i 1/243. MP brigade bio takav da bi se ovi prvi najradije i to Podrinjaca što se uključilo u borbu najradije riješili, puno su pričali protiv Korpusa a malo ratovali.

Sa brigadama sačinjenim od ljudstva sa slobodnih teritorija nisu imali takvih problema.
Sky

Nije u redu sto ovako pises.
U 1. muslimanskoj je bila i jedinica Sejh Hasan Kaimija koja je bila ofanzivnog karaktera.
Podrinjci su bili i u Osama, Baltama, i bilo ih je po mnogim drugim brigadama.

@madner je po ovom pitanju u pravu. U organizovanoj vojsci ne bi trebalo biti "opstinskih" brigada osim u slucajevima domobransko-orjentisanih jedinica. Ofanzivne jedinice ne smiju biti vezane za opstinu. Valjda su zato ofanzivne.

A da je bilo i drugih, uslovno receno "domacih" koji su znali pobjeci - bilo je. Primjere nisam spreman navoditi.
Last edited by Gojeni H on 10/06/2017 20:31, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1643 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

asker wrote: Lazete obojica, hebiga. Cuj 12 Maja aerodrom se predaje TO-u, a evo dole snimak Pracera od 13 Maja ne mrda s Dubrava :lol:
Znas kako je ta predaja TO-u izgledala kad se konacno desila? Sve znas, hajde izrovi i to. Svi staklari Zivinica i okoline su imali pune ruke posla dugo vremena.

Pracer mirotvorac i ljudina, onako Gandijevski govori Beslagicu da "te opstine proglase autonomiju i ostanu u Jugoslaviji, ako nece onda je rat". A pilot, major/pukovnik/kurac palac. Nije njegovo da se mijesa, jadnik. Samo je zelio mir i da navija za Zvezdu.
Al' Beslagic nije Fikret Abdic, i narod ovdje ne jebe nikakve "babe" ni za suhu sljivu!



Sve oko JNA tih dana/mjeseci je potpuno izlazilo iz okvira kakvog je se sjecamo i kako neki zamisljaju. Pojacane patrole, povecan broj letova visestruko (pa hebem li ga zar nisu izmedju ostalog i Vukovar derali odatle ti mirotvorci sto navijaju za Zvezdu? :-) ). Kao sto sam govorio da smo MiGove vidjali svaki dan, isto tako tvrdim da nikad ranije nisam vidio transportni avion kako slijece na Dubrave. Tih mjeseci kao na traci, svaki dan transportni avioni. Znate kako to izgleda naspram MiGova? Kao usporen snimak, ko cepelin, nemozes ga profulat.
Sam Pracer govori o tenkovskim/oklopnim jedinicama koje su stigle na Dubrave iz Krajine. Mi Zivinicani to znamo, al ne vjerujte nama, slusajte mirotvorca.
Pruga Tuzla - Zvornik koja prolazi kroz cijele Zivinice, dakle zadnja/najnovija napravljena u bivsoj drzavi, odjednom na svakih par stotina metara do zuba naoruzan JNA vojnik. Reci cete razumljivo, osiguravali siguran transport u predvecerje rata, ok, ali se onda zapitajte na cijoj ste strani ove price :-? Naravno da su pokretaci otpora muljali, rovarili, tajno sastancili, organizovali, spremali diverzije, spijunirali, dezertirali itd. Nije li ovo za slavu i ponos majku mu??? Da je toga vise bilo mozda nebi prosli onako ko bosi po trnju?

Eno nije snimano MiGom vec Gazelom, nije govno vec se neko posro. A upravo na forumu Zeljava (odakle su "navijaci Zvezde" dosli na Dubrave), jos prije 10ak godina sam prvi puta vidio te kamere koje se montiraju na MiG, te opisivanje sta su radili i kako to sve funkcionise. Tamo su pisali uglavnom piloti JNA, da ne bude zabune.

Sve u svemu ustat pa pomenut narod ovog kraja, mislim na cijeli TK, a u skladu s temom i II Korpus.
Sta kaze Woody, drug mu sadio ruze po aerodromu a Dubravci k'o pizde ni pljosku vode da im da. :-)

Drug mu je dobro prosao jer je vec tog vremena ta formacija bila neprijateljska i legitiman cilj. U to vrijeme je Podrinje uveliko cisceno od nesrpskog stanovnistva, hiljade ljudi je ubijeno a na stotine hiljada vec natjerano u bijeg.
U to vrijeme su vodjene borbe na Bijeljevcu jer su cetnici vec prosli Kalesiju u nastojanju da se povezu sa aerodromom Dubrave.
U to vrijeme su u J.Lugu bili stacionirani 6-7 tekova koji su dislocirani iz kasarne Jastrebarsko a koji su trebali da budu podrska jedinicama koje se nastoje spojiti sa aerodromom.

Zasto taj fini oficir Pracer i Dubajic ne dade koji kamion pusaka i nesrbima da se makar fer brane od djikana.

Da je do kadije kao od kadije, tu je kasarnu trebalo blokirati po svaku cijenu a uz pomoc diverzanata, minirati sto se minirati moglo. Posto to mi nismo uspjeli, uspjela je ta ''JNA'' i ostavila pustos iza sebe.

Aerodrom je iseljen 18.maja(ako se dobro sjecam) i to preko Tuzle(uz dogovor) i uz nadlijetanje aviona.

Tada niko nije shvatao situaciju niti mogao pretpostaviti da ce nam to biti ljuti neprijatelji.
User avatar
MikroBelaj
Posts: 897
Joined: 13/07/2016 15:45
Location: Jasminova Tuzla :)

#1644 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by MikroBelaj »

Maraschino wrote:
asker wrote: Lazete obojica, hebiga. Cuj 12 Maja aerodrom se predaje TO-u, a evo dole snimak Pracera od 13 Maja ne mrda s Dubrava :lol:
Znas kako je ta predaja TO-u izgledala kad se konacno desila? Sve znas, hajde izrovi i to. Svi staklari Zivinica i okoline su imali pune ruke posla dugo vremena.

Pracer mirotvorac i ljudina, onako Gandijevski govori Beslagicu da "te opstine proglase autonomiju i ostanu u Jugoslaviji, ako nece onda je rat". A pilot, major/pukovnik/kurac palac. Nije njegovo da se mijesa, jadnik. Samo je zelio mir i da navija za Zvezdu.
Al' Beslagic nije Fikret Abdic, i narod ovdje ne jebe nikakve "babe" ni za suhu sljivu!



Sve oko JNA tih dana/mjeseci je potpuno izlazilo iz okvira kakvog je se sjecamo i kako neki zamisljaju. Pojacane patrole, povecan broj letova visestruko (pa hebem li ga zar nisu izmedju ostalog i Vukovar derali odatle ti mirotvorci sto navijaju za Zvezdu? :-) ). Kao sto sam govorio da smo MiGove vidjali svaki dan, isto tako tvrdim da nikad ranije nisam vidio transportni avion kako slijece na Dubrave. Tih mjeseci kao na traci, svaki dan transportni avioni. Znate kako to izgleda naspram MiGova? Kao usporen snimak, ko cepelin, nemozes ga profulat.
Sam Pracer govori o tenkovskim/oklopnim jedinicama koje su stigle na Dubrave iz Krajine. Mi Zivinicani to znamo, al ne vjerujte nama, slusajte mirotvorca.
Pruga Tuzla - Zvornik koja prolazi kroz cijele Zivinice, dakle zadnja/najnovija napravljena u bivsoj drzavi, odjednom na svakih par stotina metara do zuba naoruzan JNA vojnik. Reci cete razumljivo, osiguravali siguran transport u predvecerje rata, ok, ali se onda zapitajte na cijoj ste strani ove price :-? Naravno da su pokretaci otpora muljali, rovarili, tajno sastancili, organizovali, spremali diverzije, spijunirali, dezertirali itd. Nije li ovo za slavu i ponos majku mu??? Da je toga vise bilo mozda nebi prosli onako ko bosi po trnju?

Eno nije snimano MiGom vec Gazelom, nije govno vec se neko posro. A upravo na forumu Zeljava (odakle su "navijaci Zvezde" dosli na Dubrave), jos prije 10ak godina sam prvi puta vidio te kamere koje se montiraju na MiG, te opisivanje sta su radili i kako to sve funkcionise. Tamo su pisali uglavnom piloti JNA, da ne bude zabune.

Sve u svemu ustat pa pomenut narod ovog kraja, mislim na cijeli TK, a u skladu s temom i II Korpus.
Sta kaze Woody, drug mu sadio ruze po aerodromu a Dubravci k'o pizde ni pljosku vode da im da. :-)

Drug mu je dobro prosao jer je vec tog vremena ta formacija bila neprijateljska i legitiman cilj. U to vrijeme je Podrinje uveliko cisceno od nesrpskog stanovnistva, hiljade ljudi je ubijeno a na stotine hiljada vec natjerano u bijeg.
U to vrijeme su vodjene borbe na Bijeljevcu jer su cetnici vec prosli Kalesiju u nastojanju da se povezu sa aerodromom Dubrave.
U to vrijeme su u J.Lugu bili stacionirani 6-7 tekova koji su dislocirani iz kasarne Jastrebarsko a koji su trebali da budu podrska jedinicama koje se nastoje spojiti sa aerodromom.

Zasto taj fini oficir Pracer i Dubajic ne dade koji kamion pusaka i nesrbima da se makar fer brane od djikana.

Da je do kadije kao od kadije, tu je kasarnu trebalo blokirati po svaku cijenu a uz pomoc diverzanata, minirati sto se minirati moglo. Posto to mi nismo uspjeli, uspjela je ta ''JNA'' i ostavila pustos iza sebe.

Aerodrom je iseljen 18.maja(ako se dobro sjecam) i to preko Tuzle(uz dogovor) i uz nadlijetanje aviona.

Tada niko nije shvatao situaciju niti mogao pretpostaviti da ce nam to biti ljuti neprijatelji.

Grijesis,mnogi od nas su shvatali i vrlo dobro znali ,samo nismo zelili zarad jos jedne kolone od par stotina cetnika rizikovati direktan vazdusni napad na samu gradsku jezgru Tuzle,jer bi se ista 100% dogodila da plavce nismo propustili...isti su mogli fasovat puno gore neko ovi sto su dan prije...ko je zivio u Tuzli te 1992 :marta,aprila i maja se vrlo dobro sjeca probijanja zvucnih zidova iznad samog grada,,,,pustili smo ih da prodju kroz grad a zedni smo ih bili,bar ja ..drzao sam polozaj kod elektrodistribucije i molio boga da ko zapuca (sa svojih nepunih 19 godina) da se osvetim za nase stradale od dan prije..gledam ih kako prolaze sve sa rastavljenim migovima na sleperima i cekam komandu pucaj ,al se ista ne desi..i neka nije sa ove sadasnje tacke gledista jer bi opet zbog mrtvih cetnika stradala Tuzlanska djeca,neka ih,neka su otisli zdravi i zivi,..pametna odluka tadasnjeg ratnog vodjstva Tuzle...a kad su se prosli tj izvukli se isto vecer su pocele padati prve granate po Tuzli i tako sljedece 3 i po godine...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1645 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Maraschino »

Da se ne prepiremo oko toga jer svako ima pravo na svoje misljenje.

Mala ispravka, prve granate pocele su padati 16.maja 1992.god. oko 2 sata iza ponoci. Jedna od prvih granata pala je preko puta Vranice u Skojevskoj.
Prilikom odlaska kolne sa aerodroma kroz Tuzlu bilo je primirje sve dok kolona nije izasla a onda...
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1646 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

Ponovo sam "uploadovao" slike jer su prethodni linkovi ubrzo crkli. Sad za sad klix je najpouzdanija stranica te svrhe.
Us and them wrote:Crni Vukovi

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Dok je jezgro jedinice bilo iz naselja Donje Vukovije da bi se kasnije omasovljenjem popunjavala sa područja cijele općine pa je tako 86% svih vojnika koji su prošli kroz jedinicu bilo sa prostora Kalesije, 14% vojnika bilo je iz ostalih općina od kojih su poseban trag ostavili borci iz zvorničkog, kameničkog kraja

Image

Image
Us and them wrote:241. SML brigada "Gazije" Kalesija

1.
Image

Pripadnici IDV – a 241. SML brigade na oslobođenom objektu Lisača(Majevica), novembar 1994. godine.

Dolje lijevo: Elvir Kopić, 1971. godište, komandir IDV - a sve do marta 1995. i teškog ranjavanja(100% RVI) u rejonu Teočak - Savići. Odlikovan Zlatnim ljiljanom.

Gore desno: Rahmetli Senad Mušanović "Kero"

Image

Još dvije fotografije diverzanta Senada koji položi svoj mladi život za opstanak Bosne i Hercegovine

Image

Image

2.
Image

Desno: Rahmetli Mirzet Humić

Image

3.
Image

Borac 241. SML brigade u rejonu objekta Visoka Glavica, zvorničko – teočansko ratište, maj 1995. godine. U slamanju neprijateljske operacije „Spreča 95“ brigada je skoro neprekidno od kraja marta do polovice maja 1995. godine angažovana u Teočaku i na slobodnim zvorničkim teritorijama Sapne, i u odbrambenim i u ofanzivnim aktivnostima. Imala je 13 poginulih boraca, Kalesijaca je u slamanju ove nep. ofanzive uz Zvorničane poginulo najviše.

4.
Image

Zimsko izdanje.
Us and them wrote:
Image

Image

Image

Image
Last edited by Vega_Brothers on 04/07/2017 00:31, edited 2 times in total.
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1647 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

O "tajnim" noćnim letovima kojima je dopremano naoružanje i oprema
OBAVEZUJUĆI NALOG ZAPOVJEDNICIMA ARMIJE BIH

Pretresno vijeće koje sudi Radovanu Karadžiću izdalo obavezujući nalog bivšim zapovjednicima Armije BiH Seadu Deliću i Refiku Brđanoviću da se sastanu sa pravnim savjetnicima optuženog najkasnije do 31. avgusta ove godine



Pretresno vijeće izdalo je nalog pod prijetnjom kazne bivšem zapovjedniku Drugog korpusa Armije BiH Seadu Deliću i komandantu specijalnog odreda "Crni vukovi" Refiku Brđanoviću da obave razgovor sa članovima tima odbrane Radovana Karadžića.

Bivši zapovjednici Armije BiH bi trebalo da se sastanu sa pravnim savjetnicima optuženog najkasnije do 31. avgusta ove godine. U suprotnom prijeti im optužba za nepoštovanje suda, za koje se može izreći zatvorska kazna u trajanju do sedam godina i novčana kazna u iznosu do 100.000 eura.

Pretresno vijeće je taj obavezujući nalog izdalo po osnovu Karadžićevog zahtjeva iz januara 2011. godine da intervjuiše dvojicu bivših zapovjednika Armije BiH o navodnom krijumčarenju oružja u Tuzlu u februaru 1995. godine. Karadžić, naime, smatra da Delić i Brđanović imaju saznanja o dopremanju i distribuciji naoružanja preko tuzlanskog aerodroma koje je potom, tvrdi optužni, "našlo put do Srebrenice".

Karadžić je prethodno, u avgustu 2009. godine, tražio od Bosne i Hercegovine da mu dostavi "sve izvještaje ili bilješke o distribuciji oružja i municije iz Tuzle u Srebrenicu i Žepu u februaru i martu 1995. godine". BiH je, postupajući po obavezujućem nalogu vijeća, dostavila odbrani nekoliko dokumenata, ali većinu, kako je obrazloženo, nije uspjela pronaći. Karadžić je potom zatražio da intervjuiše bivše zapovjednike Armije BiH. General Delić je, međutim, odbio da ga intervjuiše Karadžićev pravni savjetnik, dok brigadira Brđanovića odbrana nije uspjela ni kontaktirati.

http://www.sense-agency.com/tribunal_(m ... s_id=12961

"Pri povratku u zračnu bazu, na oklopnu patrolu je zapucano od strane vojnika BiH.

Pitali smo u Tuzli koja jedinica Armije BiH je napala patrolu.

Rekli su nam da potražimo čovjeka desno na ovim fotografijama.

Brigadir Refik Brđanović, bivši komadant specijalne jedinice "Crni Vukovi" bio je zadužen za osiguravanje zračne isporuke. To su bili njegovi vojnici koji su otvorili vatru na patrolu UN - a."
ESTABLISHING BRDJANOVIC

INTERVIEW WITH REFIK BRDJANOVIC
In spite of the evidence, America denied re-supplying the BiH Army in breach of
the UN arms embargo.

Correspondent decided to approach senior Muslim officers and ask them about the
drops.

General Hasan Sadic was commander of 2nd Corps in the Tuzla region until late in
1994. He admitted he had planned the drop zone.

SHEENA: "So were the logistics men based right around the perimeter, or were
they based in different parts?"

SADIC: "We had the task of preventing civilians from coming to this location in
order to protect them from injury. Secondly, we had to attend these drops
regularly at certain locations... and after collecting the cargo, take it to the
warehouse."

Sadic could tell us no more about the drops. He was sent to Turkey as Military
Attaché.

The UN Sector North-East Report written by Lt Col Le Hardy contained another
intriguing piece of information.

ASTON: "At 2025 Alpha an armoured patrol reached the Tuzla Highway Strip..."

ASTON: "Cargo-handling activity was observed..."

ASTON: "Five heavy trucks, BiH personnel and some cargo on the ground was
identified by the use of night vision goggles..."

ASTON: "On their way back to the air base, the armoured patrol was fired on by
BiH soldiers."

We asked contacts in Tuzla which unit of the BiH Army had attacked the patrol.

They told us to look for the man on the right in these photographs.

Brigadier Refik Brdjanovic, former commander of the Black Wolves Special Forces
Unit, was in charge if security for the air drops. It was his soldiers who had
shot at the UN patrol.

Concerned about his personal security, Brdjanovic proved difficult to track
down.

We finally caught up with him in Switzerland. Brdjanovic confirmed that the
Americans organised the covert operation.

BRDJANOVIC: ""I understood that Americans are leading these operations because
before any air drops took place there were American planes flying over the
region."

Help was at hand on the ground, too.

BRDJANOVIC: "When we were off-loading these aircraft there were civilians who
were talking English. I do not know if they were Americans but they were
speaking English."

CARGO EYE-WITNESS

BACK OF HEAD INTERVIEW WITH PER KJELL

GREEN-BOX RECONSTRUCTION
Some days after the drops, an aid worker was driving along a road close by Tuzla
airstrip. He was taken by a call of nature.

PER KJELL: "I found a nice place to stop in front of... I would say it was a big
garage with two... or maybe it was three doors at the front, and there was a
good place to park outside.

"So I stopped the car there and got out and... around the corner to 'do my
thing'. There was a small door and the door opened. Inside there I saw three
guys sitting, and I knew them - I'd talked to them and I'd seen them and I knew
they were American.

"They were looking into two boxes that were a little bit short of two metres...
and since they were sitting on it, it was approximately the height of a chair -
40, 50, maybe 60 centimetres high, and maybe the same width of it. It was
green, so it was not an ordinary box, it was some special kind of box.

"And one of them that was nearest me, jumped up and smashed the door in and
locked it!"

[TRIM] "[...] I knew these guys. [...] I was very confused about why they did
that to me." [TRIM]

Six years after the incident, this man still fears for his safety.

http://news.bbc.co.uk/hi/english/static ... 402591.txt
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1648 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

Šestorica pripadnika bijeljinskih "Pantera" koji su poginuli na dan 24. jula 1993. godine u borbama oko Brčkog tokom operacije VRS "Sadejstvo 93", borbama vođenih između pripadnika 1. Krajiškog i IBK korpusa VRS sa jedne i 2. Korpusa Armije RBiH sa druge strane

Image


Srpski snimak vezan za ovu operaciju

Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1649 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

Još neki od poginulih boraca - Lukavac.

Image

"Dobašnica" je zapravo Dobošnica, zar ne?

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#1650 Re: Drugi korpus Armije BiH

Post by Vega_Brothers »

U Pogaru prilikom prebacivanja jedinice preko čistog brisanog prostora HVO snajperista je sa jedne kapelice ubio tri pripadnika "Akrepa" među kojima je bio i Elvis

Rasim D. u jednoj od svojih knjiga konstatuje da je oslobađanje Vareša bila prva prava operacija koju je Armija RBiH uopće izvela! Ističe da je uz male žrtve oslobođen veliki i bitan prostor i da je taj uspjeh zaslužio da se o njemu više govori.

Pojedinci baš zbog toga što nije bilo previše žrtava omaložavaju ovaj uspjeh, naravno da Vareš baš i nije bio "Vozuća" ali ako su nekom potrebni poginuli da bi uopće ozbiljno shvatili b/d nažalost ipak ih je bilo, što se tiče konkretno 2. korpusa osim poginulih pripadnika "Akrepa" poginuo je najmanje jedan pripadnik korpusnog IDČ "Lavovi", zatim nekoliko boraca iz Živinica među kojima i Zlatni ljiljan Said Mulavdić koji je bio komandir jedne od četa 210. brigade(a koja je od četničke granate ostala bez značajnog dijela komandnog kadra na putu za Vareš)...

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply