Drina - naša sramota

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
VektoR
Posts: 117
Joined: 18/01/2003 00:00

#26 Re: Drina - naša sramota

Post by VektoR »

Da se vratim na pricu sa pocetka price... :)
Međeđa (koja me uvijek podsjeti a nadrealiste "utece međeđa")... nalazi se nekoliko kilometara nizvodno od Gorazda... i na tom pordrucju vec odavno "ne tece Drina", vec je tu jezero HE u visegradu, koje pokriva ogromno podrucje, tacnije nulta tacka mu je haman pa u centru gorazda. Nije samo problem u tim kesama, flasama i drugom smecu koje se nalazi tu... mozda je cak i veci problem mulj koji se godinama natalozio na dnu jezera, jer ono nikad nije ocisceno u posljednjih 20ak godina, tako da jezero i nije bas mjesto ribolov posebno kad probas ribu ulovljenu u jezeru lijepo ima miris mulja...
nisam bas ribar, ali probaj sta upecati uzvodo gdje tece voda kad je drina u pitanju, ili probaj otici na Lim, kazu da tamo ima pastrmke i mladice... Rijeku Pracu ne bih preporucio ako se ne poznaje teren jer ima miniranih podrucja, pa da ne bi odletio u havu...
Turisticke destinacije... sta da kazem na to... splavarenje je zaista ugodjaj... bude dana kad se dnevno od ustikoline do gorazda spusti po 7 splavova... a sto se tice obala rijeke na tom podrucju... izuzetno su ciste... nema divljih deponija na tom dijelu (ustikolina-gorazde), a u zadnjih par godina... sve manje i raja baca smece okolo... velika vecina pokupi svoje i baci u kontejner...
AO83
Posts: 129
Joined: 09/07/2008 00:52

#27 Re: Drina - naša sramota

Post by AO83 »

Nije fer da se cistoca Drine otkrivi na srpsko stanovnistvo ili RS.

Najveci problem jeste sto ne postoji nikakav "filter" na rijeci koji bi cistio smece koje se normalno krece nizvodno u jezero.

Naprimjer, realno je ocekivati da ce se u rijeku (bila ona u Danskoj ili Bosni) baciti barem dvije flase preko teritorije koja prelazi nekih 25+ kilometara (mozda i vise). Znaci posle 30 dana, u jezeru cemo da imamo 60 flasa.

Prije nekoliko sedmica, gradonacelnik Novog Gorazda - Kopaca je predlozio da se napravi taj filter na pocetku jezera (pocetak jezera se bas nalazi na granici izmedju Federacije i RS) ali bosnjacko stanovnistvo ga je optuzilo da on probava da smece zaustavlja u njihovoj avliji, zapravo Drini.

Nisam inzinjer, tako da nemogu da kazem sa sigurnoscu sta je najbolja solucija... ali logicno mi se je cinilo da se filter pravi negdje prije jezera a ne u jezeru, jer da bi rijecni filter efektivno sakupljao smece mora se nalaziti u tekucem dijelu rijeke.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#28 Re: Drina - naša sramota

Post by callmethebreeeze »

ja se toplo nadam da necemo pricati o bosnjackom kontra srpskom smecu. ako zagadjenje okolisa uspijemo svesti na nacionalisticka prepucavanja onda smo stvarno hadzije...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#29 Re: Drina - naša sramota

Post by Liberalism »

callmethebreeeze wrote:meni je ovo nevjerovatno, ljudi iz evrope se bore za prasume u brazilu, a ovdje se postavlja pitanje sto sarajlije kukaju za prljavom drinom.
da bog sacuva.
:-)
Vaaljda zato sto Drina uopste nije prljava rijeka. Obzirom na svoju veličinu, Drina je sigurno medju najcistijim rijekama Evrope. Naravno, u proljece i jesen Drina odnese sve sto se nalazi uz i pored obale (kada joj vodostaj poraste za 1m) i tada je normalno ocekivati da se pojavi odpad. Mislim da mnogi vode pažnju o licnom odpadu i da su mnogi promjenili navike sto se tice bacanja odpada u Drinu. Manje vise cistoca Drine jeste plus a ne minus za turizam.
ksarajlija
Posts: 120
Joined: 26/11/2007 13:03

#30 Re: Drina - naša sramota

Post by ksarajlija »

Liberalism wrote:
callmethebreeeze wrote:meni je ovo nevjerovatno, ljudi iz evrope se bore za prasume u brazilu, a ovdje se postavlja pitanje sto sarajlije kukaju za prljavom drinom.
da bog sacuva.
:-)
Vaaljda zato sto Drina uopste nije prljava rijeka. Obzirom na svoju veličinu, Drina je sigurno medju najcistijim rijekama Evrope. Naravno, u proljece i jesen Drina odnese sve sto se nalazi uz i pored obale (kada joj vodostaj poraste za 1m) i tada je normalno ocekivati da se pojavi odpad. Mislim da mnogi vode pažnju o licnom odpadu i da su mnogi promjenili navike sto se tice bacanja odpada u Drinu. Manje vise cistoca Drine jeste plus a ne minus za turizam.
Pogledaj slike na početku. O čemu ti pričaš, čovječe? Da Bog sačuva i zakloni.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#31 Re: Drina - naša sramota

Post by homo_sapiens »

ksarajlija wrote:
Liberalism wrote:
callmethebreeeze wrote:meni je ovo nevjerovatno, ljudi iz evrope se bore za prasume u brazilu, a ovdje se postavlja pitanje sto sarajlije kukaju za prljavom drinom.
da bog sacuva.
:-)
Vaaljda zato sto Drina uopste nije prljava rijeka. Obzirom na svoju veličinu, Drina je sigurno medju najcistijim rijekama Evrope. Naravno, u proljece i jesen Drina odnese sve sto se nalazi uz i pored obale (kada joj vodostaj poraste za 1m) i tada je normalno ocekivati da se pojavi odpad. Mislim da mnogi vode pažnju o licnom odpadu i da su mnogi promjenili navike sto se tice bacanja odpada u Drinu. Manje vise cistoca Drine jeste plus a ne minus za turizam.
Pogledaj slike na početku. O čemu ti pričaš, čovječe? Da Bog sačuva i zakloni.
@ksarajlija, iako si na izletu - pecanju - jezeru na drini, bio 30.06, dakle prije 3 sedmice, hajde se pokusaj prisjetiti i odgovori ovdje: da li si ti ijednu od onih kesa, koje si na fotografijama prikazao, uklonio, uzeo sa povrsine i tako doprinjeo cistoci rijeke ?

Zapravo, nemoj ni odgovarati ovdje, ja mislim da znam odgovor :D
ksarajlija
Posts: 120
Joined: 26/11/2007 13:03

#32 Re: Drina - naša sramota

Post by ksarajlija »

Nisam bio tog datuma na jezeru i nikada nisam niti pokušao dati svoj doprinos čistoći Drine na način koji si spomenuo!!! Pa šta bi, bolan ne bio, značilo čistoći Drine ukoliko bih ja i moje kolege, sarajevski ribari, napunili po jednu vreču plastičnom ambalažom??? Tim tempom bi nam trebalo stotine godina i to pod uslovom da seljačine prestanu sa bacanjem novih količina.
Ne želim sa tobom da polemišem oko ovoga, niti bilo s kim drugim jer smatram da o ovoj temi za normalne ljude nema polemike. Neka se javi svako ko je dobronamjeran, a ja ću prvi biti u svakoj akciji koja će otkloniti ovu sramotu.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63414
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#33 Re: Drina - naša sramota

Post by BarbaDue »

Ja mislim da nije problem NEpokupiti nekoliko plasticnih flasa ili kesa, vec ce se za njih neko drugi pobrinuti.
Najbolji nacin da se JOŠ vise ocisti Drina jeste, da se zaustavi daljnje prljanje, time sto treba pokusati ne ostavljati smece iza sebe. To je prvi korak.
I naravno pokrenuti kampanju na visem nivou, a u pravcu osnivanja regionalnog udruzenja za zastitu rijeke Drine. Naravno, ako je to u interesu svih onih koji su rođeni na Drini.
Samo na takav organizovan nacin cemo doprinjeti da nasa ljepotica bude jos i ljepsa, a jednog dana akobogda i najljepša u Europi...Do tada svi Vi koji ovo citate, pripazite je bar malo.... :bih:
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#34 Re: Drina - naša sramota

Post by Liberalism »

ksarajlija wrote:
Liberalism wrote:
callmethebreeeze wrote:meni je ovo nevjerovatno, ljudi iz evrope se bore za prasume u brazilu, a ovdje se postavlja pitanje sto sarajlije kukaju za prljavom drinom.
da bog sacuva.
:-)
Vaaljda zato sto Drina uopste nije prljava rijeka. Obzirom na svoju veličinu, Drina je sigurno medju najcistijim rijekama Evrope. Naravno, u proljece i jesen Drina odnese sve sto se nalazi uz i pored obale (kada joj vodostaj poraste za 1m) i tada je normalno ocekivati da se pojavi odpad. Mislim da mnogi vode pažnju o licnom odpadu i da su mnogi promjenili navike sto se tice bacanja odpada u Drinu. Manje vise cistoca Drine jeste plus a ne minus za turizam.
Pogledaj slike na početku. O čemu ti pričaš, čovječe? Da Bog sačuva i zakloni.
Pricam o cistoci rijeke Drine. Prvo te slike su sa jezera. Preko 90 % povrsine jezera je bez ikakvog smeca. Drugo, od Ustikoline do donjeg mosta u Gorazdu mozes viditi par limenki, sto je za 25 kilometara beznacajno. Trece, Drina je pre-cista za ostale evropske rijeke njene velicine.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63414
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#35 Re: Drina - naša sramota

Post by BarbaDue »

Pricam o cistoci rijeke Drine. Prvo te slike su sa jezera. Preko 90 % povrsine jezera je bez ikakvog smeca. Drugo, od Ustikoline do donjeg mosta u Gorazdu mozes viditi par limenki, sto je za 25 kilometara beznacajno. Trece, Drina je pre-cista za ostale evropske rijeke njene velicine.
Slazem se s tobom, mada moze jos i bolje...A to je onaj organizaciski dio o kom sam ranije govorio. Znaci "UG za zastitu rijeke Drine" na nivou citave regije Podrinja...
Kada bi takvu organizaciju imali koja bi cuvala rijeku od naroda i jos gore od "Politike", to bi bio pun pogodak....A ja bih bio drugi njen clan.. :bih:
ksarajlija
Posts: 120
Joined: 26/11/2007 13:03

#36 Re: Drina - naša sramota

Post by ksarajlija »

BarbaDue wrote:
Pricam o cistoci rijeke Drine. Prvo te slike su sa jezera. Preko 90 % povrsine jezera je bez ikakvog smeca. Drugo, od Ustikoline do donjeg mosta u Gorazdu mozes viditi par limenki, sto je za 25 kilometara beznacajno. Trece, Drina je pre-cista za ostale evropske rijeke njene velicine.
Slazem se s tobom, mada moze jos i bolje...A to je onaj organizaciski dio o kom sam ranije govorio. Znaci "UG za zastitu rijeke Drine" na nivou citave regije Podrinja...
Kada bi takvu organizaciju imali koja bi cuvala rijeku od naroda i jos gore od "Politike", to bi bio pun pogodak....A ja bih bio drugi njen clan.. :bih:
Tebi Barba svaka čast i na stavu i prvom konkretnom prijedlogu. Računaj na mene i moju raju, mada smo iz drugog Kantona, ali želimo Drinu takvu da se ponosimo njome.
Ovaj tvrdoglavi papak kojem jezero očigledno nije Drina i koji treba hitno otići ljekaru za oči kad tvrdi da je čista, nikada nije vidio niti jednu evropsku rijeku te veličine. Drinu ne treba niti porediti sa njima jer na njoj (ne)srećom nema industrije, ali ni na jednoj rijeci u Evropi se ne mogu vidjeti prizori kao na slici. Dok je ovakvih, plivaće "čistom" Drinom smeće...
AO83
Posts: 129
Joined: 09/07/2008 00:52

#37 Re: Drina - naša sramota

Post by AO83 »

Pricam o cistoci rijeke Drine. Prvo te slike su sa jezera. Preko 90 % povrsine jezera je bez ikakvog smeca. Drugo, od Ustikoline do donjeg mosta u Gorazdu mozes viditi par limenki, sto je za 25 kilometara beznacajno. Trece, Drina je pre-cista za ostale evropske rijeke njene velicine.[/quote]

I kakve dokaze imas da je Drina cistija od ostalih evropskih zemalja jer ja nisam upoznat ni sa jednim istrazivanjem velikih rijeka u Evropi? Nemoj mi samo reci da vjerujes gluposti koje izlaze iz pojedinih usta u GZ?
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#38 Re: Drina - naša sramota

Post by Liberalism »

ksarajlija wrote:
BarbaDue wrote:
Pricam o cistoci rijeke Drine. Prvo te slike su sa jezera. Preko 90 % povrsine jezera je bez ikakvog smeca. Drugo, od Ustikoline do donjeg mosta u Gorazdu mozes viditi par limenki, sto je za 25 kilometara beznacajno. Trece, Drina je pre-cista za ostale evropske rijeke njene velicine.
Slazem se s tobom, mada moze jos i bolje...A to je onaj organizaciski dio o kom sam ranije govorio. Znaci "UG za zastitu rijeke Drine" na nivou citave regije Podrinja...
Kada bi takvu organizaciju imali koja bi cuvala rijeku od naroda i jos gore od "Politike", to bi bio pun pogodak....A ja bih bio drugi njen clan.. :bih:
Tebi Barba svaka čast i na stavu i prvom konkretnom prijedlogu. Računaj na mene i moju raju, mada smo iz drugog Kantona, ali želimo Drinu takvu da se ponosimo njome.
Ovaj tvrdoglavi papak kojem jezero očigledno nije Drina i koji treba hitno otići ljekaru za oči kad tvrdi da je čista, nikada nije vidio niti jednu evropsku rijeku te veličine. Drinu ne treba niti porediti sa njima jer na njoj (ne)srećom nema industrije, ali ni na jednoj rijeci u Evropi se ne mogu vidjeti prizori kao na slici. Dok je ovakvih, plivaće "čistom" Drinom smeće...
Idi pecaj vidis da si nervozan. Prvo se napij Miljacke pa odi malo do Bembase mozda skontas da u cistoci vode je namjanji problem mehaničko oneciscenje. A posto si kao ekolog/ribar, trebao bi malo kakve knjige uzeti u ruku i viditi da rijeka i jezero nisu jedno te isto.
AO83
Posts: 129
Joined: 09/07/2008 00:52

#39 Re: Drina - naša sramota

Post by AO83 »

U ime Gorazda, izvinjavam se napadom koji Liberalisam salje postovanom gospodinu koji je dolazio u nas kraj na pecanje.

Znaci spomenuta osoba je imala namjeru da se odmori uz rijeku koju mi hvalimo na sve strane. Kada je ta spomenuta osoba vidjela grozotu naseg seljanluka, otvorila nam je oci slikama tog prizora kao prijedlog da se nesto ucini da bi se Drina ocistila. Umjesto da pocnemo da nekako krenemo sa idejom da se Drina ocisti kojekakvih flasa i gajbi, mi napadamo gospodina iz Sarajevo i krecemo sa rijecno-jezerskim lekcijama.

Naravno, lazemo sami sebe izmisljajuci nepostojece dokaze da je Drina cistija od ostalih rijeki u Evropi. Nasjedamo na lazi koje nam lokalni funkcioneri plasiraju da smo ljepsi, cistiji i bolji od ostatka svijeta, mada nas grad svakim danom ima sve manje i manje stanovnistva - pogotovo omladine!

Opet zao mi je zbog bezpotrebnog napada, i nadam se da iduci put kada budete dolazili u Gorazde da ce te imati mnogo ljepse iskustvo. Molim vas da nam unaprijed najavite, mozda budem u mogucnosti da vam preporucim neke bolje lokacije.

Hvala.
ksarajlija
Posts: 120
Joined: 26/11/2007 13:03

#40 Re: Drina - naša sramota

Post by ksarajlija »

AO83 wrote:U ime Gorazda, izvinjavam se napadom koji Liberalisam salje postovanom gospodinu koji je dolazio u nas kraj na pecanje.

Znaci spomenuta osoba je imala namjeru da se odmori uz rijeku koju mi hvalimo na sve strane. Kada je ta spomenuta osoba vidjela grozotu naseg seljanluka, otvorila nam je oci slikama tog prizora kao prijedlog da se nesto ucini da bi se Drina ocistila. Umjesto da pocnemo da nekako krenemo sa idejom da se Drina ocisti kojekakvih flasa i gajbi, mi napadamo gospodina iz Sarajevo i krecemo sa rijecno-jezerskim lekcijama.

Naravno, lazemo sami sebe izmisljajuci nepostojece dokaze da je Drina cistija od ostalih rijeki u Evropi. Nasjedamo na lazi koje nam lokalni funkcioneri plasiraju da smo ljepsi, cistiji i bolji od ostatka svijeta, mada nas grad svakim danom ima sve manje i manje stanovnistva - pogotovo omladine!

Opet zao mi je zbog bezpotrebnog napada, i nadam se da iduci put kada budete dolazili u Gorazde da ce te imati mnogo ljepse iskustvo. Molim vas da nam unaprijed najavite, mozda budem u mogucnosti da vam preporucim neke bolje lokacije.

Hvala.
Puno hvala na pozivu, nadam se da će biti prilike da se osobno upoznamo. Posebno mi je drago da ste moj topik shvatili onako kako je i zamišljen, a to je najdobronamjernije konstatiranje situacije i želja da se učini nešto.
Po prirodi posla veoma često radim sa strancima i želim kao i svi oni da i sam budem ponosan na svoju zemlju, a to mi baš i ne ide najbolje. Bio bih sretan da ih SMIJEM dovesti na Drinu koja je zaista divna i moćna rijeka i treba samo malo mi da učinimo za nju, pa da nam vrati puno ljubavi. Ta želja je bila pokretač ovoga topic-a.
Već sam rekao da o ovoj temi nema rasprave, slike sve govore za sebe. Poslušaću savjet iskusnog, pametnog i dobronamjernog forumaša Liberalism. Evo već se spremam na Bembašu sa prijateljima iz Higijenskog zavoda i punom laboratorijskom opremom (uključivo i elektronski mikroskop) da detaljno ispitamo kemijski sastav Miljacke, da je se napijemo, a poslije toga, izgaram od želje da se što prije prosvijetlim brdom knjiga koje isrpno i jasno povlače granicu između rijeke i jezera. Hvala i vama gospodine Liberalism, ovoga se nikako ne bih sjetio bez Vas. Hvala ti globalna Mrežo što sam upoznao živuću legendu Liberalism!
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#41 Re: Drina - naša sramota

Post by sharwoodforest »

dobro, poznato je da se ljudi ne slazu u vidjenima stvari, ali to nije put kojim se doslo do zajednicke konstatacije da su drina i obale pune smeca i otpadnih voda. ali , kad pogledam drinu i miljacku, ja se ne mogu nacuditi gradu sarajevu kako ih nije sramota gledati direktno ulijevanje kanalizacije u miljacku pored koje prolaze mnoge velike i vazne glave za bih, djeca, stari i mladi...... mene je sramota kao patriotkinju da se ama bas nista ne cini da se onaj uzas sprijeci.
u drini, za razliku od miljacke, koju, bez uvrede, ne smatram rijekom, vec kanalizacionim sadrzajem, pliva riba koju serbez mozes jesti i koja mirise na vodu i prirodu.
na drini se, kao i na mnogo cemu u ovoj zemlji mora poraditi, ali dotad, proteci ce jos vode to je sigurno
User avatar
BarbaDue
Posts: 63414
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#42 Re: Drina - naša sramota

Post by BarbaDue »

mene je sramota kao patriotkinju
Po tvom avataru ne bih rekao da si patriota.....ops, u stvari jesi, ali kakav??
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#43 Re: Drina - naša sramota

Post by Liberalism »

Tipicno nacionalisticki.

Mozda je trebala staviti SDA zastavu pa da bude patriota.
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#44 Re: Drina - naša sramota

Post by sharwoodforest »

BarbaDue wrote:
mene je sramota kao patriotkinju
Po tvom avataru ne bih rekao da si patriota.....ops, u stvari jesi, ali kakav??

:D :D :D :-) :-) pa bolan jesi li cuo za sumu servudsku u kojoj zivi i skriva se robin hood, kojem je jedina misija otimanje od bogatih i dijeljenje siromasnim....slab si sa literaturom i filmovima btw...... i love robin hood ( I love rh ) i ako si pomislio na republic of croatia, moram ti priznati da mi je draga pravo samo u jednom dijelu, sto imaju mesica koji mi je number one covjek za svaku drzavu normalnog formata
pandan njemu je zeljko komsic, prema tome, nadjoh da ima neke veze to troje, hahahahah
...mozda ne trebah brejkati temu, al kad je barba malo ogranicen, mora se......
jesu li sa tvbpkgo svi ovako produhovljeni :?
rockinfreakapotamus
Posts: 133
Joined: 19/08/2006 13:25
Location: rajvosa

#45 Re: Drina - naša sramota

Post by rockinfreakapotamus »

danas sam prošao onuda.... i ovo je zlatno kako je danas Drina izgledala...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#46 Re: Drina - naša sramota

Post by Liberalism »

Pa nije okean da nakon oluje ostane bistra
User avatar
BarbaDue
Posts: 63414
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#47 Re: Drina - naša sramota

Post by BarbaDue »

@sharwoodforest, sta fali da malo brejkamo, ba jebemu patka ima nas ogranicenih ođe.... :-D :lol:
Pa ja,....... ma naravno da nisam cuo za Šervudsku šumu i Robin Huda, a i da jesam, nisam toliko dobar sa literaturom i filmovima...Image, da bih prokuzio o cemu se tudina kod tebe radi. I jos samo ovo, pa nisu svi ovako "produhovljeni" samo sam ja, jbg... :lol:
Zato se oviJem Putom Izvinjivam nasoj dragoj @sharwoodforest....i u znak dobre volje i izvinjenja poklanjam joj kitu ruza...
Image
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#48 Re: Drina - naša sramota

Post by sharwoodforest »

bil mi prebacio koji smajlic?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63414
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#49 Re: Drina - naša sramota

Post by BarbaDue »

Bih, ali ne znam kakav ces... :-D :D ....Haj skontaj se pa mi javi.... :-D
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#50 Re: Drina - naša sramota

Post by coolside »

Ne znam sta da kazem,Drina jeste prljava i Visegrad treba da je cisti,jer se smece nalazi na ter. opstine Visegrad.Medjutim,to smece dolazi iz Foce,Gorazda i sa raznih deponija "krajputasa".U Visegradu je trebala da pocne sa radom fabrika za reciklazu,medjutim nerazumijevanjem sadasnjeg nacelnika Miladina Milicevica,odustalo se od toga.Valjda ce poslije ovih izbora poceti sa radom.Ali oni bi samo cistili smece koje se gomila direktno pored Hidroelektrane,za ono gore morali bi Gorazdaci i Focaci da se pobrinu.
Post Reply