Dražen Petrović

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
Rob_Atl
Posts: 5319
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#51 Re: Dražen Petrović

Post by Rob_Atl »

kakavdanakneiskustvu wrote:kojih 6 godina je petrović izabran za najboljeg evropljanina?
Na wiki-u pise sve fino 1986, 1989, 1992, 1993 samo sto je 1986 i 93 po dva puta biran, ne znam kakav je sistem tad bio ali pise 6 puta da je biran, malo zagooglaj i bice ti jasno sve
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#52 Re: Dražen Petrović

Post by mO k3 »

ero:pero wrote:idol djetinjstva, svih nas koji smo ikad dosli u kontakt s basketom
najveci! :thumbup:
:thumbup:
Rado se sjecam djetinjstva i utakmica ,rado dam ga gledo
covjek,kosarkas ko brdo :)

R.I.P.
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#53 Re: Dražen Petrović

Post by amazon »

matematicar_teski wrote:O mrtvima najbolje, nasi narodi shvate da su mrtvi najbolji nazalost. Pa jedan Vlade Divac je izmislio kosarku za njega, ( skoro citava srpska repka iz perioda 92-98),Pedja Stojakovic, a o starijim kosarkassima da ne pricamo. O NBA i mokrim snovima nasih zapadnih susjeda, kako je eto drazen bio nivo jordana,birda,magica da ne pricamo. Covjek koji je imao samo sut NE MOZE biti biti starter. Drazen nije bio ni 6 igrac. Toliko o tome
Cuj Divac izmisli kosarku za Drazena..nemas ti pojma osim sto sivjerovatno Srbin...
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#54 Re: Dražen Petrović

Post by just principe »

il je srbin il gluhonijemac trece nema
smijesni_ste
Posts: 5966
Joined: 09/10/2009 16:46

#55 Re: Dražen Petrović

Post by smijesni_ste »

JThomas wrote:al' ne treba vala pretjerivati sa šbb kbb ni na drugu stranu. ovako kako jeste - samo jedan evropski igrač je vodio tim do NBA titule kao prva opcija. i to preko ljudi koji će biti upamćeni kao top 10-15 ikada kad se podvuče crta.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#56 Re: Dražen Petrović

Post by ultima_palabra »

Dražen je bio heroj raje, svakoga ko je ikad furao basket i solirao :D Kad on uzme loptu, znaš da je koš, nema neizvjesnosti...
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#57 Re: Dražen Petrović

Post by strong69 »

Da bi se pricalo o Petrovicu potrebno je znati da su vremena kada se odlazilo u NBA krajem 80-ih i pocetkom 90-ih bila potpuno drugacija. Tada nije mogao svako ici u NBA i to je bila privilegija onih najboljih. Petrovic je jedan od njih.

Imao je nesrecu da ode u Blazerse i tada sjedi na klupi dok su prednost imali Drexler i Porter. Adelman mu je prigovarao da igra lose defanzivu. To sjedenje na klupi ga je skupo kostalo i psihicki je potpuno pao.
Srecom, odlazi u Netse i pocinje pokazivati ono sto smo mi vec znali. U prvoj punoj sezoni za Netse ima dobar prosjek od 20,6 poena uz 36,9 min i to se povecava iz sezone u sezonu.

Ne bih da trosim vrijeme citirajuci druge strucnjake i saigrace iz tog vremena ali po mnogima od njih najbolji evropski igrac koji je tada igrao u NBA. To misljenje imao je i Sabonis jedan od najvecih. To misljenje dijelili su i americki kosarkaski fanovi koji smatraju da su od njih 6 (Sabonis, Petrovic, Divac, Marciulionis, Radja i Kukoc) Petrovic i Sabonis bili istinske ZVIJEZDE.

A kako je Drazen igrao pogledajte ovdje. Previse kosarkaskih neznalica i tvrdnji koje veze s vezom nemaju. Dajte argumentovano recite zasto je Drazen los igrac a ne ovako... Sto rece ultima, da nema foruma ne bih ni znao da ima ovakvih likova.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HLlPtBsG ... ure=g-vrec[/youtube]
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#58 Re: Dražen Petrović

Post by mO k3 »

strong69 wrote:Da bi se pricalo o Petrovicu potrebno je znati da su vremena kada se odlazilo u NBA krajem 80-ih i pocetkom 90-ih bila potpuno drugacija. Tada nije mogao svako ici u NBA i to je bila privilegija onih najboljih. Petrovic je jedan od njih.

Imao je nesrecu da ode u Blazerse i tada sjedi na klupi dok su prednost imali Drexler i Porter. Adelman mu je prigovarao da igra lose defanzivu. To sjedenje na klupi ga je skupo kostalo i psihicki je potpuno pao.
Srecom, odlazi u Netse i pocinje pokazivati ono sto smo mi vec znali. U prvoj punoj sezoni za Netse ima dobar prosjek od 20,6 poena uz 36,9 min i to se povecava iz sezone u sezonu.

Ne bih da trosim vrijeme citirajuci druge strucnjake i saigrace iz tog vremena ali po mnogima od njih najbolji evropski igrac koji je tada igrao u NBA. To misljenje imao je i Sabonis jedan od najvecih. To misljenje dijelili su i americki kosarkaski fanovi koji smatraju da su od njih 6 (Sabonis, Petrovic, Divac, Marciulionis, Radja i Kukoc) Petrovic i Sabonis bili istinske ZVIJEZDE.

A kako je Drazen igrao pogledajte ovdje. Previse kosarkaskih neznalica i tvrdnji koje veze s vezom nemaju. Dajte argumentovano recite zasto je Drazen los igrac a ne ovako... Sto rece ultima, da nema foruma ne bih ni znao da ima ovakvih likova.

Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#59 Re: Dražen Petrović

Post by Mr. Brightside »

ultima_palabra wrote:Dražen je bio heroj raje, svakoga ko je ikad furao basket i solirao :D Kad on uzme loptu, znaš da je koš, nema neizvjesnosti...
:thumbup:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#60 Re: Dražen Petrović

Post by strong69 »

Mr. Brightside wrote:
ultima_palabra wrote:Dražen je bio heroj raje, svakoga ko je ikad furao basket i solirao :D Kad on uzme loptu, znaš da je koš, nema neizvjesnosti...
:thumbup:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Drazen je proradio tek u Netsima i pokazao je ko je i sta je. Mozda nije radio najbolje defanzivne zadatke ali je bio najbolji ofanzivac koji se moze zamisliti. Nije se bojao uci ni na Olajuwona niti bilo koga, imao je srce!

Da je njegova karijera krenula uzlaznom putanjom dokaz je da je 1993 trebao preci u Knickse koje su tada predvodili Pat Riley kao trener i Patrick Ewing.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#61 Re: Dražen Petrović

Post by dječak sa šibicama »

just principe wrote:ma pusti, nije vazno misljenje istinskih legendi kojima su se takmicili dvojica vec je vazno misljenje jednog ublehasa sa foruma koji ce jednim udarcem nipodostovati dvije istinske legende.. najboljeg vozaca F1 svih vremena i jednog od najboljih evropskih kosarkasa u Nba..
Po navedenom smrt im je dobrodosla jer bi sav njihov nekvalitet izasao na vidjelo .. jebem ti misljenje kad ga svak0 ima


Samo da te ispravim da vise Reggie nije vise najbolji trojkas vec Allen http://www.youtube.com/watch?v=xTP8KUpoHfg
Steta samo sto je uprljao karijeru odlaskom u ogavni Heat
Kako slabo pratim NBA, nisam znao da je rekord pao.

Vole ljudi budalesati, kao Senna i Drazen poginuli pa raja ih hvali vise nego treba. To je povrsno i zlonamjerno gledanje, ginuli su i brojni drugi sportisti, ali niko od njih ne pravi legende ako to nisu.

Vjerovatno Airtonova i Drazenova zvijezda malo drugacije sjaje jer su ipak otisli prije vremena i istina je da smo skloni melanholicnom padanju u sevdah, pa se mozda malo pretjeruje sa epitetima, ali ova dvojica su legende sporta i to je cinjenica.

Senna nije razvikan vozac, to moze reci samo neko ko nije pratio F1 u to vrijeme. Senna je s razlogom nosio nadimak kisni covjek, po kisi je formulu najteze i najopasnije voziti, a on je vozio bolje nego mnogi vozaci po suhom. I ljudima je bio drag zbog svog odnosa prema mocnicima u F1, vecina vozaca su bili klasicni poltroni koji slijepo slusaju gazde cirkusa na tockovima i svojih ekipa, Senna se ponasao kao klasicni covjek iz naroda. Zato ga je raja voljela. Mozda je bio osobenjak, ali majstor za volanom. Subjektivno, uz Schumahera, Fangia i Laudu, najbolji ikada.

Drazen je bio pojam sportiste, uz Mirzu najveca sportska legenda/stranac u Madridu. Ma bezveze pisati, pametnom covjeku dovoljno pogledati jedan snimak, recimo finale evropskog prvenstva u Zagrebu osamdeset devete, ili finale Cibone sa Realom, ili utakmicu u dresu Reala protiv Cibone kada je pogodio sve suteve a pucao je bez prestanka, ili finale SP u Argentini, ili turnir u Barseloni.
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#62 Re: Dražen Petrović

Post by amazon »

Legenda kosarke....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#63 Re: Dražen Petrović

Post by dječak sa šibicama »



Evo je tekma... rapsodija od kosarke.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#64 Re: Dražen Petrović

Post by mO k3 »

dječak sa šibicama wrote:
just principe wrote:ma pusti, nije vazno misljenje istinskih legendi kojima su se takmicili dvojica vec je vazno misljenje jednog ublehasa sa foruma koji ce jednim udarcem nipodostovati dvije istinske legende.. najboljeg vozaca F1 svih vremena i jednog od najboljih evropskih kosarkasa u Nba..
Po navedenom smrt im je dobrodosla jer bi sav njihov nekvalitet izasao na vidjelo .. jebem ti misljenje kad ga svak0 ima


Samo da te ispravim da vise Reggie nije vise najbolji trojkas vec Allen http://www.youtube.com/watch?v=xTP8KUpoHfg
Steta samo sto je uprljao karijeru odlaskom u ogavni Heat
Kako slabo pratim NBA, nisam znao da je rekord pao.

Vole ljudi budalesati, kao Senna i Drazen poginuli pa raja ih hvali vise nego treba. To je povrsno i zlonamjerno gledanje, ginuli su i brojni drugi sportisti, ali niko od njih ne pravi legende ako to nisu.

Vjerovatno Airtonova i Drazenova zvijezda malo drugacije sjaje jer su ipak otisli prije vremena i istina je da smo skloni melanholicnom padanju u sevdah, pa se mozda malo pretjeruje sa epitetima, ali ova dvojica su legende sporta i to je cinjenica.

Senna nije razvikan vozac, to moze reci samo neko ko nije pratio F1 u to vrijeme. Senna je s razlogom nosio nadimak kisni covjek, po kisi je formulu najteze i najopasnije voziti, a on je vozio bolje nego mnogi vozaci po suhom. I ljudima je bio drag zbog svog odnosa prema mocnicima u F1, vecina vozaca su bili klasicni poltroni koji slijepo slusaju gazde cirkusa na tockovima i svojih ekipa, Senna se ponasao kao klasicni covjek iz naroda. Zato ga je raja voljela. Mozda je bio osobenjak, ali majstor za volanom. Subjektivno, uz Schumahera, Fangia i Laudu, najbolji ikada.

Drazen je bio pojam sportiste, uz Mirzu najveca sportska legenda/stranac u Madridu. Ma bezveze pisati, pametnom covjeku dovoljno pogledati jedan snimak, recimo finale evropskog prvenstva u Zagrebu osamdeset devete, ili finale Cibone sa Realom, ili utakmicu u dresu Reala protiv Cibone kada je pogodio sve suteve a pucao je bez prestanka, ili finale SP u Argentini, ili turnir u Barseloni.
Djecace koliko je tebi godina?? kada se svega sjecas!!
Canasob
Posts: 128
Joined: 27/08/2011 14:54
Location: Gdje god me put odvede....

#65 Re: Dražen Petrović

Post by Canasob »

Djecace usra ti i sefa i stanicu :).

De prepravi taj tekst o sportskim legendama strancima u Madridu ;). Svaka cast i Drazenu i Kindzetu, ali de malo odvadi i pomeni bar jos 10 vrhunskih sportista stranaca koji su ostavili mnogo veci trag kako u Madridu, tako u sportu uopste.

A i ovo za Sennu i F1 je povrsno, ali neka ti bude.

Drazen Petrovic je najbolji evropski igrac svoje generacije, koju su cinili vec pomenuti Sabonis, Epifanio, Jamchi, Galis, Janakis, Riva.....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#66 Re: Dražen Petrović

Post by dječak sa šibicama »

Valjda kontas da mislim na kosarku u Madridu.
Canasob
Posts: 128
Joined: 27/08/2011 14:54
Location: Gdje god me put odvede....

#67 Re: Dražen Petrović

Post by Canasob »

dječak sa šibicama wrote:Valjda kontas da mislim na kosarku u Madridu.
Znam, ali su Drazen i Kindje odigrali sezonu, odnosno dvije, za Real. Tako da je neozbiljno reci da su najvece inostrane kosarkaske legende Madrida....
cove41
Posts: 306
Joined: 12/12/2011 17:36

#68 Re: Dražen Petrović

Post by cove41 »

Teško je objektivno gledati na ovakve stvari. Teško je i upoređivati ove igrače.

Treba prvo krenuti od poređenja sa Dirkom, jer to je smiješno. Jeste Dražen veličina, ali nije nikad bio ni blizu tom nivou. Teško je reći i ko je bolji igrač, između Dražena, Kukoča, Divca i sl. Ali možemo reći da je Divac npr. ostvario puno bolju karijeru. Po meni je sa ovih prostora, Kukoč imao daleko najbolju karijeru. Bio je 6. čovjek u najboljem timu tada, ali imao jako važno ulogu, bilo je dosta njegovih tekmi sa preko 40 poena, sa nekim ključnim tricama i slično.

Dražen jeste legenda, jeste jedna tužna priča, ali reći da je najbolji Evropljanin u NBA je potpuno pogrešno, a i da je najbolji sa ovih prostora u NBA je diskutabilno.

R.I.P.
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#69 Re: Dražen Petrović

Post by matematicar_teski »

Canasob wrote:
dječak sa šibicama wrote:Valjda kontas da mislim na kosarku u Madridu.
Znam, ali su Drazen i Kindje odigrali sezonu, odnosno dvije, za Real. Tako da je neozbiljno reci da su najvece inostrane kosarkaske legende Madrida....
pa bolji je džejsi kerol od obojice
PS: I da sigurno sam srbin :lol: :lol:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#70 Re: Dražen Petrović

Post by strong69 »

cove41 wrote:Teško je objektivno gledati na ovakve stvari. Teško je i upoređivati ove igrače.

Treba prvo krenuti od poređenja sa Dirkom, jer to je smiješno. Jeste Dražen veličina, ali nije nikad bio ni blizu tom nivou. Teško je reći i ko je bolji igrač, između Dražena, Kukoča, Divca i sl. Ali možemo reći da je Divac npr. ostvario puno bolju karijeru. Po meni je sa ovih prostora, Kukoč imao daleko najbolju karijeru. Bio je 6. čovjek u najboljem timu tada, ali imao jako važno ulogu, bilo je dosta njegovih tekmi sa preko 40 poena, sa nekim ključnim tricama i slično.

Dražen jeste legenda, jeste jedna tužna priča, ali reći da je najbolji Evropljanin u NBA je potpuno pogrešno, a i da je najbolji sa ovih prostora u NBA je diskutabilno.

R.I.P.
Poredis nemoguce. Svi ovi koje si nabrojao imali su srecu da dugo igraju u NBA za razliku od Drazena. Nazalost, nikada necemo saznati koji bi bili Drazenovi dometi. 1993. trebao je potpisati ili za Knickse ili za Rocketse. Ko zna sta bi onda bilo. Ovako, prekinuta je jedna sjajna karijera i ostaje samo da pricamo o tome.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#71 Re: Dražen Petrović

Post by dječak sa šibicama »

Dobro je gore receno, case closed.

Jer neki pisu nevidjene gluposti.
User avatar
mahir985
Posts: 175
Joined: 11/05/2012 10:15

#72 Re: Dražen Petrović

Post by mahir985 »

matematicar_teski wrote:
Canasob wrote:
dječak sa šibicama wrote:Valjda kontas da mislim na kosarku u Madridu.
Znam, ali su Drazen i Kindje odigrali sezonu, odnosno dvije, za Real. Tako da je neozbiljno reci da su najvece inostrane kosarkaske legende Madrida....
pa bolji je džejsi kerol od obojice
PS: I da sigurno sam srbin :lol: :lol:
Joj ljudi pa i vi ste gori sto se obazirete na ovog trola :-)

Srbin nije, prije bi rekao druga krajnost :dance:
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#73 Re: Dražen Petrović

Post by Better Man »

Dražena sam pratio još od Šibenke, pa sve do tragične smrti! Dražen je prekucao Evropsku košarku i jedina logična stvar je bila da ode u NBA. Nije imao sreće sa klubom koji je odabrao, ali kasnije su stvari došle na svoje mjesto i onda se desi velika tragedija. Za ovog smiješnog lika koji misli da je Divac izmislio košarku za Dražena bilo bi mu bolje da se poklopi u svom ne znanju! Divac u Evropi nije ništa mimo reprezentacije tadašnje SFRJ i kasnije SRJ osvojio, takođe u NBA nije ništa osvojio. Sa Partizanom za koji sam navijao je osvajao prvenstva bivše SFRJ, dok KEŠ ili Kup RK, Kup kupova nije! Dražen je sve to osvojio sa Cibonom i Realom (Kup Koraća nije osvojio, ali je igrao 3 puta finale) i to kao glavni igrač koji je predvodio Cibonu i Real. Bio je vođa tadašnje reprezentacije SFRJ i vodio je do bezbroj medalja, a one najvažnije su svjetsko zlato i naravno evropsko zlato. Tu je i srebro sa Hrvatskom na OI u Barceloni protiv jedinog pravog Dream Teama. Ali ostavimo trofeje po strani uporedimo ih kao igrače i svima će biti jasno da je Dražen bio daleko ispred Divca klasom. Vidim da je smiješni lik se dotakao Senne i omalovažavo njegove uspjehe. Senna je najveći vozač Formule 1 u istoriji tog sporta. Čovjek je prekucao formulu. Navedi mi vozača koji bi po kišnim uvjetima sa poderanim gumama za suho pobjedio ili da sa pokvarenim mjenjačem koji radi samo u 6 stepenu prenosa pobjedi? To je mogao samo jedan čovjek,a on je bog formule 1 Airton Senna! No da se vratimo temi i zasigurno najboljem Evropskom košarkašu. Hvala ti Dražene što sam bio dio tvog vremena i što sam mogao gledati tvoju magiju od Šibenke, pa do New Yersey Netsa!

Image

Image

Image

Image
Last edited by Better Man on 18/11/2012 23:23, edited 2 times in total.
zobb
Posts: 60
Joined: 08/03/2012 10:36

#74 Re: Dražen Petrović

Post by zobb »

Mislim da vrijedi pogledati
http://www.youtube.com/watch?v=75IGqPlM2TM
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#75 Re: Dražen Petrović

Post by Hodidid »

Drazen je napustio ovaj svijet sa 29 godina u naponu snage. Definitivno je bio u svoje vrijeme najbolji igrac Evrope i ostace zlatnim slovima upisan u anale evropske i svjetske kosarke. Porediti ga sa Kukocem, Divcem, Novitzkim je besmisleno iz hiljadu razloga. Prvo to su ljudi koji su igrali na drugim pozicijama a kao drugo probiti se kao bek suter u NBA je bilo neuporedivo teze nego etablirati se kao centar ili krilo. Sa Drazenom su se u njegovo vrijeme mogli porediti samo Galis i Schmidt.

Drazen je bio mali bog koji hoda kosarkaskim terenima. Sva poredjenja sa drugim kosarkasima koji nisu igrali na njegovim pozicijama su neumjesna.

U NBA priznajem samo velikanima tog vremena da su bili bolji od njega Magic, Jordan, Bird. Drazen je bio po meni jaci od Stocktona i negdje u rangu Thomas-a
Post Reply