dr.Jasminka Mujkanovic o zlostavljanju u braku u "60 mi

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#201

Post by mamamumi »

tempora wrote: Sta ti ustvari zelis reci molim te? ?
Ono sto vam kon-tiki sve vrijeme govori. Razumnog i emocionalno zrelog covjeka koji ima "oci da vidi i usi da cuje" i kojem to omogucava da, bez upliva komentara politicki pristrasnih i neprofesionalih novinara, sasvim objektivno razluci istinu od lazi, ovakav psihopata i manipulator kao sto je dr.Jasminka ne moze prevesti zednog preko vode.
tempora wrote:Ako sam ja dobro shvatila napisano, ti si izuzetno profesionalno opisao/la "profil" zrtve nasilja te takodjer pojasnio/la tezinu situacije u kojoj se osoba nadje.?
Profila istinske zrtve nasilja i tezine njene pozicije smo se tek ovlas dotakli, a ovdje mi se na to ne gubi vrijeme, jer se ne radi o tipicnoj zrtvi nasilja nego o osobi koja se izdaje za zrtvu i koja u svom vlastitom samosazaljenju i sadomazohistickim incidentima uziva.
tempora wrote:No sve ostalo mi nije jasno! Kako sam razumjela, ti gospodju Mujkanovic smatras "manje vrijednom" svoje izjave u medijima jer je ona ( opet kako razumjeh) umjesana u razvod braka covjek koji je maltretirao. I to joj daje manje za pravo da objavi "monstruoznosti" svoga supruga? To je cini manje vrijednom zastite?Ili sta?
"Monstruoznost" njenog supruga objavljivana je u vise navrata, ne samo u "60 minuta". Rekoh vec, Jasminka je jos kao ljubavnica dr.Mujkanovica bila dobro upoznata sa njegovim modelom ponasanja u odnosu prema zenama; 'zlostavljanje' koje opisuje pocelo je vec na samom pocetku braka; kaze "odmah je znala da nesto nije u redu, trazila je gresku i zakljucila da je njen muz poremecen"; o tome je vazda pricala po mahali, na poslu, u krugu rodbine, kolega i prijatelja, a ako bi je neko i posavjetovao da se razvede (roditelji, izmedju ostalih), za to nije htjela ni cuti, kao sto nije htjela cuti ni za trazenje strucne pomoci. Iako je odmah skontala 'poremecenost' svog supruga, za 6 godina koliko traje ovaj sado-mazohisticki obojen brak, tj. 'zlostavljanje', samo dva puta ga je prijavila policiji pri cemu je jedanput odbila potpisati izjavu. Ova ista Jasminka koja je gledala kako njen ljubavnik (vec tada nasilnik) tuce svoju zenu, nije se tada sjetila da bi mozda trebala prijaviti slucaj ovakvog "teroriziranja zene" ili na drugi nacin pomoci zrtvu ili, pak, ustati javno i progovoriti o tome da jedan takav nasilnik ne moze biti ljekar (pomagati druge) ili osoba koja obavlja vazne funkcije. Ubrzo nasilje postaje dio njene svakodnevnice u kuci, a u posljednje vrijeme i na javnim mjestima, pred velikim brojem svjedoka. Slijedi njena ispovijest u Slobodnoj Bosni o zloglasnom "tuzlanskom medicinskom serifu" i tekst u Avazu nakon sto je odlucila da ga napusti, a ubrzo zatim i gostovanje u Dnevnici na HAYATU, u drustvu sa tim istim "serifom" (kojem se u medjuvremenu po ko zna koji put vratila), a u kojem ovo dvoje psihopata govore o svojim 'profesionalnim uspjesima', ljubavi, porodicnoj idili i ostalim nebulozama. Nakon dvije nedelje ponovo se mijenja scena, nezasita Jasminka trazi podrsku sire javnosti svom samosazaljenju, pri cemu pokusava odglumiti moralistu i spasitelja njihovog zajednickog djeteta i njegovog djeteta iz prvog braka (!), uz najednom pobudjeno (lazno) saosjecanje sa prvom zenom "koju je takodje terorizirao" i sramno zadiranje u privatne sfere drugih (za sto se vec najavljuju tuzbe, kao i tuzbe za klevetu).

Svaka istinska zrtva nasilja zasluzuje zastitu, pomoc i podrsku, dok 'simulirana zrtva', tj. osoba koja tvrdi da se odmah prepoznala u ulozi zrtve i koja ima velike mogucnosti izbora da izadje iz tog kruga, ali se uprkos tome neprestano vraca u zagrljaj zlostavljacu, takvim modelom svog ponasanja potvrdjuje da se i kod nje radi o poremecaju licnosti (koji nastaje u ranom uzrastu i gotovo nikada ne podlijeze korekciji), a ne o posljedicno traumatiziranoj osobi (koja podlijeze korekciji).

Doticna osoba je do te mjere preplavljena zeljom za osvetom svom nevjernom muzu, da je spremna "gaziti preko mrtvih do cilja." Otuda se i koristi svim mogucim sredstvima (medijima, zloupotrebom vlastitog djeteta, lazima, klevetama, "unajmljenim osjecanjima")
Osim muza, za svoje stanje okrivljuje i mnoge druge (kako one koji to ne zasluzuju: komsije i kolege, tako i one koji to zasluzuju: sudstvo i policija). Cjelokupno drustvo, i ne samo sudstvo, jeste korumpirano. To je nasa realnost. Ali, i u takvoj realnosti, mnoge zrtve nasilja, iako mozda nisu "zene njenog kova" ("pametne, lijepe, ambiciozne, sposobne, visokorangirane"), uspijevaju se osloboditi "monstruma."

O nasilju treba govoriti. Ono je prisutno u svim slojevima drustva. Niti ljekari niti politicari niti ljudi bilo koje druge profesionalne orijentacije nisu izuzeti od toga, pa je potrebno osloboditi se ovih predrasuda i ne dizati prasinu samo onda kad o monstruoznosti nasilnika - "mocnog kabadahije iz SBIH" govori "sposobna, ambiciozna i hrabra" dr.Jasminka. Prva gospodja Mujkanovic takodje je intelektualac, finansijski je uvijek bila neovisna i postala visoko pozicionirana u drustvu (cak prije svog muza). Ona je bila zrtva "teroriziranja" koja je, uprkos boli zbog rusenja neceg svetog kao sto je vlastita porodica, postupila trezveno i na vrijeme uspjela spasiti sebe i svoje dijete (prijava i razvod), a pri tome sacuvati dostojanstvo na nacin na koji to cine psihicki zdrave i emocionalno zrele osobe.
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#202

Post by bosina »

Ok, naslov teme je vezan za Jasminku, slazem se, ali je nisam shvatila kao psihoanalizu( ili bar analizu kao za lektiru)likova iz price, nego kao povod na temu "nasilje u porodici".
Mnogo ljudi je umrlo od SIDE, pa tek kad umriješe Rock Hadson i neki poznati glumci i pjevaci, to postade dnevna tema. Neka je i tako, bez toga tema nikada ne bi bila otvorena.

mamamumi, da si sudija, kako bi postupio/la u ovom poredmetu? Imaju li sve osobe koje su zrtve zlostavljanja ista prava, isti status pred sudom, istu zastitu....
U horu pjevamo o pravnoj drzavi, zastiti ljudskih prava, zena, djece, manjinskih skupine i sta sve jos nauceno iz rjecnika nove evropske demokratije, a ne prihvatamo da nam pitanja koja krse sve pobrojano pokrecu nemoralne i nakaradne osobe.... ma sta moral znacio u nasoj sredini.
Nije vazno koje je boje krava, vazno je da daje mlijeko.
Ja ovdje govorim o POJAVI, neki o LIKOVIMA.
Ja osudjujem pojavu.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#203

Post by tempora »

Mamamumi, vidim ne manjka ti rjecitosti kada je doticna gospodja upitanju kako bi opisao/la njenu bolesnu psihu, kako ti rece, zeljnu osvete.
Ja gospodju ne poznajem, niti poznajem njenu situaciju. Niti znam koliko istine ima u onome sto je ona izrekla, presutila ili preokrenula u svoju korist.No ti izgleda poznajes slucaj izbliza, kada tako odgovorno mozes tvrditi ono sto tvrdis.
Ja opet sa druge strane,zelim biti obazriva prema ovakvim situacijama jer kroz iskustvo znam, koliko je tesko procjeniti tezinu situacije u kojoj se osoba kao ona nadje.
No buni me tvoja teorija u kojoj Jasminki, ako se ne varam prebacujes stvari, kao sto je kako kazes znala tj rekla da je odmah u samome pocetku shvatila o kakvom profilu covjeka je rijec te kako ona finansijski osigurana, inteligentna i uspjesna zena nije mogla da se otrgne ovom "monstrumu"

Karakterises je kao "simuliranu" zrtvu koja je i sama poremecena. Ne mogu se otrgnuti utisku da "materiju" itekako dobro poznajes, kada si u stanju da odredis da se radi o simuliranju.

Koliko je meni poznato, kada je rijec o nasilju, na zalost, poznate ili "priznate" licnosti po tom pitanju ipak dobiju vise paznje u medijima do neko obicno ljudsko bice. Stoga, ne vidim razloga tvome gnusanju, jer to je provjerena formula svuda u svijetu ( ne znaci da je i eticna) no ipak ma kako nam se ona cinila licemjernom, ima svoju funkciju!

No,sve i da je "istina" da se radi o poremecenoj licnosti-jer uistinu svaka zrtva ( u slucaju porodicnog nasilja) je prvenstveno zrtva svojih ubjedjenja, normi, odgoja pa potom okoline i sl-ne vidim razloga zasto se istoj ne treba pomoci?
Ti zastupas misljenje, tj naglasavas vise puta kako je gospodja materijalno ili bilo kako neovisna pa je zbog toga valjda i kadra da se lakse otrgne ovakvoj situaciji. Koliko je meni poznato iz iskustva, nista od navedenoga ne mora igrati ulogu! Naravno da je osobi koja je materijalno situirana lakse naci drugi smjestaj i brinuti se za sebe i porodicu, ali postoje sprege koje su puno jace do one materijalne. Vec ih navedoh!Izbor izlaska iz "kruga" -se ne moze vezati za materiju jer da je tako, onda mnoge zene zapada nece trpiti ono sto trpe!
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#204

Post by mamamumi »

Bosina:
U horu pjevamo o pravnoj drzavi, zastiti ljudskih prava, zena, djece, manjinskih skupine i sta sve jos nauceno iz rjecnika nove evropske demokratije, a ne prihvatamo da nam pitanja koja krse sve pobrojano pokrecu nemoralne i nakaradne osobe.... ma sta moral znacio u nasoj sredini.
mamamumi: ako je jedna zenska osoba prethodno uzurpirala prava druge zene i jednog djeteta, i bila aktivni sudionik u rusenju jedne porodice, jedne 'svetosti' (dakle, doprinijela je kršenju prava jedne zene i jednog djeteta na porodicu i roditelje) , onda ne prihvatam da ta ista zenska osoba sada pokrece pitanje zastite prava zena i djece, pogotovo ne navodne zastite („spasavanja“) onih cija je prava prethodno vec i sama ugrozila.
tempora:
Karakterises je kao "simuliranu" zrtvu koja je i sama poremecena. Ne mogu se otrgnuti utisku da "materiju" itekako dobro poznajes, kada si u stanju da odredis da se radi o simuliranju.
mamamumi: da, da, „materiju“ dobro poznajem, drugog niceg tu i nema osim „materije“ koju poznajem jos iz „pre-moskovskih i skolskih moskovskih" dana.
tempora: Koliko je meni poznato, kada je rijec o nasilju, na zalost, poznate ili "priznate" licnosti po tom pitanju ipak dobiju vise paznje u medijima do neko obicno ljudsko bice. Stoga, ne vidim razloga tvome gnusanju, jer to je provjerena formula svuda u svijetu ( ne znaci da je i eticna) no ipak ma kako nam se ona cinila licemjernom, ima svoju funkciju!
mamamumi: ne predstavlja mi toliku smetnju da poznata licnost, na zalost, dobije vise paznje, sve dok to ne izlazi iz estetsko-etičkih okvira i kada je sa ciljem dokazivanja istine i postizanja pravde. Ovdje to, medjutim, nije slucaj.
tempora: No,sve i da je "istina" da se radi o poremecenoj licnosti-jer uistinu svaka zrtva ( u slucaju porodicnog nasilja) je prvenstveno zrtva svojih ubjedjenja, normi, odgoja pa potom okoline i sl-ne vidim razloga zasto se istoj ne treba pomoci?


mamamumi: poremećena ličnost ne trazi pomoc (za razliku od istinske zrtve); ona samo zeli da se osveti. I sto je najtuznije, pri tome zloupotrebljava vlastito dijete. Jedno mora biti jasno, nikome se ne moze pomoci ako taj neko sam ne zatrazi pomoc. Uz to, pomoc istinskoj zrtvi nasilja ne uključuje samo prijavu policiji ili tuzilastvu nego i psiholosku pomoc koja je cesto prioritet nad prioritetima i kod istinskog trazenja pomoci, obicno ide uporedo sa prijavom za nasilnicko ponasanje. Ako zrtva nasilja zaista zeli pomoci sebi i svom djetetu (!) , mora se potruditi da uz strucnu psiho-socijalnu i pravnu pomoc sto prije i sto je moguce normalnije profunkcionise da bi bila u stanju adekvatno djelovati i tokom samog krivicnog procesuiranja. Ovdje to, opet, nije slucaj.

Uzgred, sramotno je za jednu doktoricu, koja je uz to javna licnost, da govori o nasilju a da ni samoj sebi pa ni javnosti ne zna objasniti zacarani krug nasilja; „inverzija i kontradikcija“ koje pominje imaju svoja precizno definisana znacenja, opise, nazive i faze u pomenutom krugu. Ali, to ovdje nije ni vazno.
tempora: Ti zastupas misljenje, tj naglasavas vise puta kako je gospodja materijalno ili bilo kako neovisna pa je zbog toga valjda i kadra da se lakse otrgne ovakvoj situaciji. Koliko je meni poznato iz iskustva, nista od navedenoga ne mora igrati ulogu!


mamamumi: ocito je da imamo razlicita iskustva i da raspolazemo razlicitim informacijama. Osim toga, u kontekstu nasilja ja pravim jasnu distinkciju izmedju istinske i simulirane zrtve, izmedju traume uzrokovane nasiljem i psihopatije, izmedju pristupa po kojem se zlostavljac odmah lincuje i pristupa gdje se istovremeno pomaze i zrtvi i njenom zlostavljacu, naravno, uz uslov da isti zatraze pomoc i pokazu spremnost za saradnju. I da vise ne gubim vrijeme na ovoj temi, 'najnovije' je da dr.Jasminka sada lupa glavu time da li da se ipak pomiri sa svojim muzem i odustane od davanja izjave, kajuci se sto je otisla tako daleko, jer „ako se i sada pomiri kako poslije svega izaci narodu na oci...“ Nalazi se, dakle, izmedju dvije vatre: ona i on na jednoj strani, a "sta ce ljudi reci" na drugoj strani. Nadam se da nece zaboraviti da je vrlo vazno i to sta je za dijete najbolje. However, ja i dalje navijam za istinu i pravdu.

O problemu nasilja nad zenama i djecom u nasoj zemlji javno se govori vec 10 godina. Ne dopustite da to pored vas prolazi neopazeno i da tek nakon sto o tome pocne govoriti "lijepa doktorica" pokrenete diskusiju na temu.

Nego, sta bi sa slucajem "Vlado Adamovic"? Seksualno nasilje zloupotrebom polozaja ili?
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#205 dr. JAsminka Mujkanovic o zlostavljanju u braku u "60 m

Post by encian »

izvinjavam se ako nekoga ponovim, nisam procitala sve sto je napisano.
prije nego osudite i zakljucite molim vas razmislite o ovome:

- jeste li bili zrtva nasilja u porodici, ili je vasa majka ili sestra to bila?
- ako niste, cisto sumnjam da ste kompetentni da dajete komentare kako nesto ne stima sa zenine strane i kako ne razumijete zasto zena ostaje sa takvih kretenom.

- sta ako je istupanje pred televizijom (iliti, marketing kako neko "lijepo" rece) jedina opcija koja je zeni ostala da se izbavi, buduci da je vec rekla i kolegama i policiji?

- sta ako je nasilnik toliko mocan (zbog novca, npr) da se zena jednostavno boji da ce je progutati mrak ako nesto poduzme? mozda je "marketing" nacin zastite? mozda zato sto svi znaju sada, mozda ako joj se nesto deci, svi ce pomisliti "to je onaj njen muz"?

- kako izgleda vas razgovor sa najboljim prijateljem kad mu/joj pricate da imate npr. spolnu bolest (nebitno kako beznacajna). kladim se da razmisljate danima da li da kazete, a i kad kazete, kad bi neko snimio taj razgovor, mozda bi rekao da je cudan?

- ako cemo narodnu, i vjerski opravdanu "oko za oko, zub za zub", sta zena treba da uradi pa da zasluzi batine? treba da izbatina muza. sta ako ga prevari? batine? djevojke biste li radije batine ili da vas muz/momak ostavi ili vrati "zub za zub", to jeste prevari i on vas?

- razmislite i o ovome: kad se nasilje dogadja osobama koje su ekonomski nezavisne, sposobne i pametne, ne mislite li da te zrtve mozda razmisljaju ovako: "pa ovo je veca sramota sto me tuce kao magistra/doktora/sefa banke, nego da sam neobrazova i zavisna!"

djevojke: vidjela sam toliko jakih zena koje muz lupne s vremena na vrijeme da jednostavno ne smijem ni sama da kazem "meni se to nikad ne bi desilo, ja nikad ne bih ostala". moramo otici dublje od ovoga. moramo biti svjesne da je nasilje svrzino kolo, i da je hiljade zena platilo zivotima da nam kaze kako sto duze traje, manje su sanse da ce prestati.

a sto se tice balkanskog folklora: i japanci mlave svoje zene. i japanke sute ko zalivene. obrazovane i neobrazovane. i kod njih se kao i kod nas stidi zrtva umjesto da se stidi dragi muz. ja odbijam takav folklor. mi smo razumna bica, i za to sto smo imbecili i kreteni mozemo kriviti sebe, nikako poluostrvo na jugoistoku evrope.
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#206

Post by bosina »

[quote="mamamumi mamamumi: ako je jedna zenska osoba prethodno uzurpirala prava druge zene i jednog djeteta, i bila aktivni sudionik u rusenju jedne porodice, jedne 'svetosti' (dakle, doprinijela je kršenju prava jedne zene i jednog djeteta na porodicu i roditelje) , onda ne prihvatam da ta ista zenska osoba sada pokrece pitanje zastite prava zena i djece, pogotovo ne navodne zastite („spasavanja“) onih cija je prava prethodno vec i sama ugrozila.

[/quote]
Meni je samo zao sto i ta prva zena, takodje zlostavljana, nije javno izasla sa svojom pricom. Pa eto, zasto onda ta prva nije narodu obznanila prirodu svoga muza, koji je interes ili strah nju usmjerio na sutnju. U mojim ocima one su potpuno jednake- zrtve zlostavljanja i imaju isti pravnu zastitu.
Tebe mumi ovdje pokrece licna netrpeljivost prema Jasminki, mene njegova zlostavljanja prema objema.Mozda imas razloga, mozda znas detalje, ko zna, ja samo kazem u ovoj prici to nije vazno.Vazno je da je neko cije je lice prepoznatljivo u medijim o tome javno govorio i to se primilo u narodu.
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#207

Post by mamamumi »

Svasta! Ko kaze da je prva zena sutala?!
Lik je izmlati, ona ode ljekaru ali ne onom na klinici nego u domu zdravlja s kojim ovaj nema veze, tacnije gdje nije direktor. Ljekar pregleda, ukaze pomoc, uputi prijavu policiji (jer je to u ovakvim i slicnim slucajevima obavezan), policija od zrtve uzme izjavu koju zrtva potpise. Zrtvi se to dogodi jos nekoliko puta, skonta zena o cemu se radi, opet prijavi policiji a u isto vrijeme podnese i tuzbu za razvod braka od ovog psihopate. To sto prva zena nije trcala od novinara do novinara, od jedne TV kuce do druge, ne znaci da je sutala o nasilju. Hocu reci, pricala je o tome tamo gdje treba i kad treba, a kad je svoj zivot i zivot svog djeteta dovela u red, ucestvovala je i edukaciji javnosti na ovu temu. Istina, ne na nacin kako to Jasminka radi, nego na sasvim drugaciji, sabraniji i dostojanstveniji nacin. Zato, pored vas i slicnih, prolazi neopazeno. tctctctctc
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#208

Post by amrino »

E j*biga- ti posjedujes informacije....a sta mi da ovako neinformisani radimo?
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#209

Post by bosina »

mamamumi wrote: Istina, ne na nacin kako to Jasminka radi, nego na sasvim drugaciji, sabraniji i dostojanstveniji nacin. Zato, pored vas i slicnih, prolazi neopazeno. tctctctctc
Jasno je da ti ovdje govoris o dvije Nedretove zene. Ja o dva Nedretova zlostavljanja. Tebi je jedna draga druga odvratna, ja ovdje nemam licni emotivni odnos ni prema jednoj, jedino mi se gadi cinjenica da su obje bile zlostavljane.Ne mozes reci da smo mi takvi i "slicni", i da je pored nas samo prolazila prva zena, a mi ni mukajt. Prodji pored gladna insana, neces znati da je gladan dok ti to ne kaze. Uz svo postovanje njegove prve zene, jasno je da je to sto je ona radila u nasim uvjetima bilo nedovoljno.Da je ona trpjela sama, uz dostojanstvo koje zahtijeva nasa tradicionalna sredina. E ja kazem da je ta sredina najbolje tlo za zlostavljace, jer zlostavljani pokusavaju biti dostojanstveni, ne spustati se na nizak nivo. Ipak, vrisak se daleko cuje. Nisu radili svoj posao oni koji su bili zaduzeni za to, ne rade ni sada, e bas zato mediji mogu odraditi veliki posao u svemu. Nije dovoljno biti dobar borac, moras znati pronaci prave nacine i metode ratovanja.
three sisters
Posts: 255
Joined: 05/11/2006 22:32

#210

Post by three sisters »

nesvrstan wrote:Ovdje treba samo onu djecu zaliti.

On je, naravno, krkan i nasilnik i, shodno tome - kadar SBiH!

Ona mlada lijepa koketna (kladim se da vec ima alternativu) i k svemu tome - AMBICIOZNA i USPJESNA.

A stara kineska poslovica kaze - Iza uspjesne zene stoji uspjesan muz iza kojeg stoji uspjesna stranka!
Mislim klasika, zaslužila je batine zato što joj je to cijena uspjeha koji ima, a ne bi ga imala da nije njezinog muža, jer žene jadnice ništa ne mogu same postići, bravo majstore :-)
Vidim da se njezinog supruga proglašava LUDIM, a to dođe na to da je on bio neuračunljiv kad ju je tukao :lol:
a isto to što je ona prišla problemu filozofski, možda je takav tip osobe i nije htjela da je u javnosti obhrvaju emocije, glumila je već dovoljno dugo, pa se u svakom slučaju ispraksala
svaka čast komentarima koji zamagljuju srž ove priče a to je: nasilnike kakvog god da su statusa treba u javnosti staviti na stub srama i zaštititi moralnom podrškom hrabre žene koje su digle svoj glas protiv takvih plus treba što je netko rekao odmah početi voditi slučaj na sudu, i definitivno povečati kazne..
three sisters
Posts: 255
Joined: 05/11/2006 22:32

#211

Post by three sisters »

mamamumi wrote:Vec je u prvom javljanju jasno receno da za naslije nema opravdanja ma ko ga cinio.

Da li vi stvarno mislite da se o kucnom nasilju kod nas ne govori?

Mislite li da se do sada nijedna zlostavljana zena nije pojavila u medijima u pokusaju senzibilizacije javnosti vezano za ovaj ozbiljan socijalni problem?

Promicu neosjetno izvjestaji strucnjaka, ispovijesti anonimnih mucki zlostavljanih zena i djece, nevladinih organizacija koji se vec desetljece oglasavaju i traze podrsku sire zajednice u borbi protiv ovog zla, i ne vidjeh do sada ovakve reakcije.

Licemjerno je to sto se digla ovolika frka oko skorojevickog nastupa "sposobne, ambiciozne, lijepe, pametne dr.Jasminke", ciju je bolesnu narcisoidnost, bijedu i jad zloupotrijebio Bakir zv. Risto Hadziomerovic , ne da bi spasio njen i zivot njenog djeteta nego da bi sto je moguce vise oblatio SBIH i njene celnike. Jadno smo mi drustvo sa ovako bijednim "profesionalcima." Iskoristiti i ZLOUPOTRIJEBITI tudju nesrecu zarad prljavih medjustranackih prepucavanja je gnusno i nastavak je nasilja!!! (Culi za modalitet politickog nasilja???)

Moj, Bakire, moj, u sta se ti pretvori prodajuci dusu svoju vragu. Nevidjeni ciganluk! Fuuuj!!!

A vi, narode, ako ste toliko pravedni u svojoj saosjecajnosti sa zlostavljanim zenama i djecom, ne bi trebali samo uputiti rijeci podrske Jasminki i njihovoj kcerki, nego i svim drugim zlostavljanim zenama i djeci, ali i, neizostavno javno osuditi ovakve zloupotrebe tudje nevolje od strane placenickih medija.
ne bi davala ocjenu jer nisam gledala emisiju, a i ne pratim naš "jet set" pa ne mogu davati ni ocjenu o Jasminki, ali ovakvo gledanje na problem i jeste opravdano, zato što je ova tema digla prašinu u širim razmjerima, a to što se nedavno održavalo 16 dana aktivizma, i nije prošlo toliko zapaženo, ne vidim je li bila otvorena tema, ali evo sajt za informiranje o ovom događaju
http://www.fondacijacure.org/
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#212

Post by tempora »

bosina wrote:
mamamumi wrote: Istina, ne na nacin kako to Jasminka radi, nego na sasvim drugaciji, sabraniji i dostojanstveniji nacin. Zato, pored vas i slicnih, prolazi neopazeno. tctctctctc
Jasno je da ti ovdje govoris o dvije Nedretove zene. Ja o dva Nedretova zlostavljanja. Tebi je jedna draga druga odvratna, ja ovdje nemam licni emotivni odnos ni prema jednoj, jedino mi se gadi cinjenica da su obje bile zlostavljane.Ne mozes reci da smo mi takvi i "slicni", i da je pored nas samo prolazila prva zena, a mi ni mukajt. Prodji pored gladna insana, neces znati da je gladan dok ti to ne kaze. Uz svo postovanje njegove prve zene, jasno je da je to sto je ona radila u nasim uvjetima bilo nedovoljno.Da je ona trpjela sama, uz dostojanstvo koje zahtijeva nasa tradicionalna sredina. E ja kazem da je ta sredina najbolje tlo za zlostavljace, jer zlostavljani pokusavaju biti dostojanstveni, ne spustati se na nizak nivo. Ipak, vrisak se daleko cuje. Nisu radili svoj posao oni koji su bili zaduzeni za to, ne rade ni sada, e bas zato mediji mogu odraditi veliki posao u svemu. Nije dovoljno biti dobar borac, moras znati pronaci prave nacine i metode ratovanja.
Ocigledno je da mamamumi pravi selekciju izmedju zrtava sa moralno-etickog stanovista :? pa kroz istu selekciju smatra jednu zenu vecom zrtvom-a drugu opet manjom karakterisuci je kao "simuliranu" zrtvu. Nadam se da mamamumi nije nikakav psiho-socijalni radnik jer ako jeste, onda krsi "moralno-eticku" stranu svoje profesije. A ista nalaze, bez obzira na svoje stavove ili misljenja apsolutno prihvatanje zrtve!
Po mamamumi gospodja je kriva jer:
-iako je u startu znala o kakvom profilu covjeka je rijec, ona se ipak upustila u takvu vezu! ( ako podjemo od toga da je istina sto govori mamamumi, onda je Jasminkina procjena situacije grjesna i duzna je trpiti!)
-razorila je brak i unistila porodicu, pa je zbog istoga potrebno da se tiho i bez pompe preda batinama jer bolje nije ni zasluzila. ( Nije upitno da li je gospodja izmanipulisana ili nije jer mamamumi nam je ponudila detalje preljube iz kojih trebamo izvuci zakljucak da se radi o nemoralnoj vjestici)
-ona je inteligentna, uspjesna, poznata i priznata, te materijalno situirana. ( Neprihvatljiva kombinacija koja se rijetko zrtvama ovakvog profila oprasta. Ona je vrlo vjerovatno trebala biti jadnica kojoj ce neko od nas rasvjetliti zivot i dici je na noge.Tek tada bi zlostavljanje bilo uvazeno i osudjeno)
-ona koristi medije kako bi se svetila i javno govori o svojoj privatnoj situaciji-a to moze samo jedan psihopata ili bolesna osoba zeljna osvete. ( Jos nisam srela profesionalnu osobu u ovoj vrsti posla koja tako detaljano moze dijagnosticirati osobu o kojoj je rijec. Bit ce da sam nesto propustila kroz teoriju i iskustvo)

Mamamumi ne uvazava razlicitost pristupa situacijama ove vrste. On/ona propagira jasnu formulu za izlazak iz ovakve situacije. Valjda sve zene ovog svijeta imaju isti nacin razmisljanja ( zdrav razum-naglaseno!) snagu, mogucnosti i sredstva da izadju iz situacije u kojoj su se nasle.
Mamamumi velikodusno nalaze da se o zlostavljanju treba i mora pricati ali istovremeno odredjuje i "principe" po kojima se ovoj pojavi treba pristupati.Osnovni princip je NAS sud o zrtvi i njenoj situaciji!
A NAS sud treba da se bazira na prdrasudama koje zrtvu definisu kao jadnu, nesposobnu, ovisnu pacenicu koja mora biti cista pred bogom i ljudima kako bi joj se ukazala pomoc.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#213

Post by encian »

nego, ima li ko kakvih informacija sta je cika doktor rekao na sve ovo? ili njegove kolege? ili gospodja prva zena? bilo ko?

tempora: you got the point. mi jos uvijek zenu gledamo kroz svoja ubjedjenja, ne kroz njena iskustva.
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#214

Post by Rania »

bosina wrote:
mamamumi wrote: Istina, ne na nacin kako to Jasminka radi, nego na sasvim drugaciji, sabraniji i dostojanstveniji nacin. Zato, pored vas i slicnih, prolazi neopazeno. tctctctctc
Jasno je da ti ovdje govoris o dvije Nedretove zene. Ja o dva Nedretova zlostavljanja. Tebi je jedna draga druga odvratna, ja ovdje nemam licni emotivni odnos ni prema jednoj, jedino mi se gadi cinjenica da su obje bile zlostavljane.Ne mozes reci da smo mi takvi i "slicni", i da je pored nas samo prolazila prva zena, a mi ni mukajt. Prodji pored gladna insana, neces znati da je gladan dok ti to ne kaze. Uz svo postovanje njegove prve zene, jasno je da je to sto je ona radila u nasim uvjetima bilo nedovoljno.Da je ona trpjela sama, uz dostojanstvo koje zahtijeva nasa tradicionalna sredina. E ja kazem da je ta sredina najbolje tlo za zlostavljace, jer zlostavljani pokusavaju biti dostojanstveni, ne spustati se na nizak nivo. Ipak, vrisak se daleko cuje. Nisu radili svoj posao oni koji su bili zaduzeni za to, ne rade ni sada, e bas zato mediji mogu odraditi veliki posao u svemu. Nije dovoljno biti dobar borac, moras znati pronaci prave nacine i metode ratovanja.
Tacno.

mamamumi, vise je nego jasno svima koji citaju tvoje postove da je u pitanju neki licni odnos sa zrtvama.

U jednom momentu navodis kao argument da je Jasminka razorila prvi doktorov brak i oduzela razlicita prava njegoovoj prvoj zeni i djetetu a na drugom mjestu tvrdis da taj brak nije vrjedio pisljiva boba jer je doktor svakodnevno marao svoju prvu zenu. Pa onda kazes da je prva zena bila pametna vidjela s kim ima posla i sotavila ga. Upadas u kontradikcije ocigledno nosena emocijama.

Po meni su njih obje zrtve jednog monstruma kojem se mora stati u kraj! I ubjedjena sam (iako priznam nisam gledala ni jedan intervju) da je Jasminka jedini izlaz iz ove situacije vidjela u podrsci medija. Jer taj covjek je ocito monstrum a uz to je monstrum sa vezama. Koji se sigurno nije libio ni konstantnog psihickog zlostavljanja i razlicitih prijetnji. Ubjedjena sam da je ucjenjivao oduzimanjem starateljstva nad djetetom. Takvi monstrumi znaju povlaciti odgovarajuce konce.

Mislim da se Jasminka jednostavno nasla u pat poziciji. Ljudi moji znate li vi sta je strah u kostima??? Znate li vi sta znaci svakodnevno psiholosko maltretiranje?? Nije ni cudo da, kako kazete, Jasminka ima tikove ili pravi grimase. Pa mozete li razmisliti sta je prezivila??? I ti intervjui u kojima kazete da je davala oprecne izjave (sretna obitelj itd). Pa zar nije jasno kao dan da je na to bila primorana. Ne mogu da vjerujem kako ne vidite kolicinu boli i bespomocnosti u citavom slucaju.

Ja ove medijske istupe vidim kao vapaj jedne zene i majke za pomoc!
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#215

Post by mamamumi »

Rania: mamamumi, vise je nego jasno svima koji citaju tvoje postove da je u pitanju neki licni odnos sa zrtvama.

U jednom momentu navodis kao argument da je Jasminka razorila prvi doktorov brak i oduzela razlicita prava njegovoj prvoj zeni i djetetu a na drugom mjestu tvrdis da taj brak nije vrjedio pisljiva boba jer je doktor svakodnevno marao svoju prvu zenu. Pa onda kazes da je prva zena bila pametna vidjela s kim ima posla i sotavila ga. Upadas u kontradikcije ocigledno nosena emocijama.
Nigdje veze. Ne postoji nikakav licni odnos ni sa jednom od zrtava a u to nemam namjeru nikog da uvjeravam. Nisam rekla da je Jasminka rasturila taj brak nego da je bila aktivni saucesnik pri tome (nasilje u prvom braku pocelo je kad je zena saznala da je muz vara sa Jasminkom i kad je pocela da mu zamjera na tome, a kulminiralo je kad ih je zatekla u svom stanu, u bracnoj postelji, nakon cega je ubrzo ovaj brak okoncan razvodom). Drugo, prava njegove prve zene i njihovog zajednickog djeteta Jasminka jeste ugrozila i to su cinjenice. Posebno gnusno u posljednjem medijskom nastupu je to sto se ona sada izdaje za 'spasitelja' tog djeteta kojeg je mislila 'spasiti' tako sto ce ga dovesti u zlostavljacko okruzenje i ponovo ga izloziti traumama kroz koje je u ranom djetinjstvu vec prolazio. Jasminka "u toj kuci strave i uzasa" nece ili nije u stanju spasiti ni sebe ni svoje dijete ali bi zato 'spasavala' druge!? Sacuvaj me Boze briznosti i saosjecanja na ovakav nacin!

Neki od vas vide zrtvu samo u Jasminki ili u obje zene, a malo ko razmislja o viktimizaciji djece u tom krugu. Da i ne govorim o novijim trendovima u kontekstu nasilja (na zapadu) gdje se, nakon sto se nasilje obznani, i na počinitelja gleda kao na zrtvu tog zacaranog kruga. Pristup svim zrtvama je multidisciplinarni, a prije nego se pocinitelj javno lincuje traze se i procjenjuju uzroci njegovog nasilnickog ponasanja i u skladu s tim preporucuje/odlucuje o daljem tretmanu/proceduri.

Ponavljam, za nasilje nema opravdanja, a kad ga se obznani, zrtva/e treba da pokazu spremnost za saradnju sa multidisciplinarnim timom. To je ovom paru vec bilo ponudjeno, ali su oni odbili (jer valja proci i psihijatrijsko vjestacenje).

I jedna napomena: Nije svaki pocinitelj nasilja psihopata niti je svaki psihopata 'ludak', nego pravno podobna osoba, sto ce reci da odgovara za svoje postupke. Na Jasminki je da odluci da li ce ici u dalju proceduru ili ce povuci izrecene teske optuzbe. Kazu da se jos uvijek necka. Al'ja ijopet, navijam za istinu i pravdu. :zzzz:
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#216

Post by mamamumi »

encian wrote:tempora: you got the point. mi jos uvijek zenu gledamo kroz svoja ubjedjenja, ne kroz njena iskustva.
:lol:
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#217

Post by mamamumi »

Jedino Jasminkino zivotno iskustvo je nasilje koje nad njom sprovodi njen muz, right? :roll:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#218

Post by tempora »

mamamumi wrote:
Rania: mamamumi, vise je nego jasno svima koji citaju tvoje postove da je u pitanju neki licni odnos sa zrtvama.

U jednom momentu navodis kao argument da je Jasminka razorila prvi doktorov brak i oduzela razlicita prava njegovoj prvoj zeni i djetetu a na drugom mjestu tvrdis da taj brak nije vrjedio pisljiva boba jer je doktor svakodnevno marao svoju prvu zenu. Pa onda kazes da je prva zena bila pametna vidjela s kim ima posla i sotavila ga. Upadas u kontradikcije ocigledno nosena emocijama.
Nigdje veze. Ne postoji nikakav licni odnos ni sa jednom od zrtava a u to nemam namjeru nikog da uvjeravam. Nisam rekla da je Jasminka rasturila taj brak nego da je bila aktivni saucesnik pri tome (nasilje u prvom braku pocelo je kad je zena saznala da je muz vara sa Jasminkom i kad je pocela da mu zamjera na tome, a kulminiralo je kad ih je zatekla u svom stanu, u bracnoj postelji, nakon cega je ubrzo ovaj brak okoncan razvodom). Drugo, prava njegove prve zene i njihovog zajednickog djeteta Jasminka jeste ugrozila i to su cinjenice. Posebno gnusno u posljednjem medijskom nastupu je to sto se ona sada izdaje za 'spasitelja' tog djeteta kojeg je mislila 'spasiti' tako sto ce ga dovesti u zlostavljacko okruzenje i ponovo ga izloziti traumama kroz koje je u ranom djetinjstvu vec prolazio. Jasminka "u toj kuci strave i uzasa" nece ili nije u stanju spasiti ni sebe ni svoje dijete ali bi zato 'spasavala' druge!? Sacuvaj me Boze briznosti i saosjecanja na ovakav nacin!

Neki od vas vide zrtvu samo u Jasminki ili u obje zene, a malo ko razmislja o viktimizaciji djece u tom krugu. Da i ne govorim o novijim trendovima u kontekstu nasilja (na zapadu) gdje se, nakon sto se nasilje obznani, i na počinitelja gleda kao na zrtvu tog zacaranog kruga. Pristup svim zrtvama je multidisciplinarni, a prije nego se pocinitelj javno lincuje traze se i procjenjuju uzroci njegovog nasilnickog ponasanja i u skladu s tim preporucuje/odlucuje o daljem tretmanu/proceduri.

Ponavljam, za nasilje nema opravdanja, a kad ga se obznani, zrtva/e treba da pokazu spremnost za saradnju sa multidisciplinarnim timom. To je ovom paru vec bilo ponudjeno, ali su oni odbili (jer valja proci i psihijatrijsko vjestacenje).

I jedna napomena: Nije svaki pocinitelj nasilja psihopata niti je svaki psihopata 'ludak', nego pravno podobna osoba, sto ce reci da odgovara za svoje postupke. Na Jasminki je da odluci da li ce ici u dalju proceduru ili ce povuci izrecene teske optuzbe. Kazu da se jos uvijek necka. Al'ja ijopet, navijam za istinu i pravdu. :zzzz:


Uz duzno postovanje, ne sjecam se da si se to nesto opsirnije osvrnula na djecu kao zrtve!Koliko postovi pokazuju, cini mi se da si vise rijeci potrosila kako bi sto slikovitije opisala bolesnu psihu doktorice.Prioritet sta li?
Djeca su uvijek zrtve kada su upitanju nestabilne porodice, razvodi, zlostavljanja i naravno slazem se sa tobom po tom pitanju.

Nije mi jasno tvoje "pojasnjenje" nacina pristupa zrtvama i pociniocu o kojem pises, navodeci trendove na zapadu.Nadam se da ne pricas teoretski-vec da si upoznata sa ovom materijom.

Govoris kako je Jasminki i njenom suprugu bila ponudjena pomoc te kako su je isti odbili, suptilno navodeci razlog neprihvatanja psihijatrijskog vjestacenja!Iznenadjujuce je da neko ko da preciznu dijagnozu i analizu ove zene, kaze ovako nesto povrsno! Ja se iskreno nadam, da ti nisi dio takvog jednog tima!
Uzgred budi receno,zrve nasilja nisu duzne proci nikakvo psihijatrijsko vjestacenje o kojem ti pricas, barem ne tamo gdje sam ja radila-u jednoj od zemalja zapada!
Mnoge zene koje i potraze pomoc, predomisle se u svojoj nakani a razloga ima mnogo i oni su ponaosob razliciti.Vrlo cesto se radi i o nemoci organizacija da zeni adekvatno pomognu a mnoga pravila organizacija su takva da nisu fleksibilna ili pristupacna zrtvi.

Ti kako velis, navijas za istinu i pravdu. Ali ne zaboravljas da naglasis kako je izrekla teske optuzbe, te kako se necka ( velis da pricaju! :? )hoce li ih povuci ili nece! :shock:
Ti si koliko vidim, svoj sud donijela. Svoju istinu kreirala.Ostaje jos samo da docekas ishod-u nadi da ce potvrditi tvoju "teoriju"
Interesantno je to, da vjerodostojnost price prve zene nije upitna, te da pocinioca apsolutno ne spominjes-gro plan zasluzuje Jasminka, kojoj je stosta neoprostivo.

Jos jednom se iskreno nadam, da ti nemas ucesca niti u pravnom niti u psiho-socijalnom sistemu jer to bi zaista ( bez da vrijedjam tvoju licnost, ali kritikujem tvoju profesionalnost-ako je o istoj rijec)bila steta za sve one koje bi se usudile zatraziti pomoc.Jer ti "problemu" ne prilazis profesionalno vec licno-emocionalno, a u takvom slucaju ne postoji objektivnost ( iako je objektivnost uvijek upitna) koja bi te vodila da ispravno radis svoj posao!
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#219

Post by encian »

mamamuni, ti si u ovu aferu licno umjesana? jedino tako mogu objasniti prljave sitnice koje iznosis u javnost (tipa toga da se jasminka smijala dok je njen muz tukao svoju prvu zenu), a mozda imas i nesto licno protiv jasminke? ovdje nije u pitanju komentar o "nekome", ti pricas lose o zeni sa imenom i likom kako bi svi znali kakva je ona. nije li to ruzno?

a na tvoj smjehuljak: na zalost, ja sam svoje misljenje formirala iz licnog dugogodisnjeg iskustva. bolno je to, kad pitate zenu sa modricama "sta si radila da ga tako isprovociras", a pitate je jer u sebi zelite da je ona kriva, jer ako je ona kriva onda se stvari mogu popraviti i vise se tuca nece desavati i mi vise ne moramo da brinemo. automatski ste proglasili zrtvu krivom. onda shvatite da i ona razmislja tako, jer ima perioda kad je on dobar, kad je sve super. ali on najednom poludi. onda ona misli: "kako je bio dobar ova 2 mjeseca, mora da sam nesto ja zabrljala sada. a ako je bio dobar, znaci da moze opet...".
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#220

Post by kon-tiki »

Halo "mamamumi"! Fasciniran sam tvojim intelektualnim i energetskim potencijalom; beskompromisnoj zastiti temeljnih moralnih postulata porodice, tvojom otpornoscu na agresiju neznanja i poluznanja, tvojom darom da sa lahkocom prepoznas i efikasno deklasiras farizejstvo forumskih oponenata i oponentkinja. Impresionira me posebno, tvoje nevjerojatno strpljenje koje iskazujes svojim naporima da pomognes svim ovim silnim "zabama sto su vidjele da se konji kuju..."

Takve su neke "tempore",koje se pokusavaju nametnuti sa navodnim autoritetom strucnosti usavrsenoj na zapadu, nadajuci se da ti nisi nikakav "psiho-socijalni radnik" :lol: , a ako kojim slucajem jesi, onda krsis - slusaj sad ovo - moralno-eticka svojstva profesije. :lol: (Kakav pleonazam?! - O tempora, o mores!!!)
Tako mi se cini da je ova tvoja oponentkinja svoju struku "psiho-socijalnog radnika" usavrsavala u San Marinu (zapadna zemlja, zar ne?!), gdje je za Vatikan radila na porodicnim psiho-socijalnim problemima katolickog svestenstva. :lol:

Naprijed mamamumi, i srdacan pozdrav!
( A ja odoh da malo iskusim i istrazim psiho-socijalne aspekte celibata) 8)
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#221

Post by tempora »

kon-tiki wrote:Halo "mamamumi"! Fasciniran sam tvojim intelektualnim i energetskim potencijalom; beskompromisnoj zastiti temeljnih moralnih postulata porodice, tvojom otpornoscu na agresiju neznanja i poluznanja, tvojom darom da sa lahkocom prepoznas i efikasno deklasiras farizejstvo forumskih oponenata i oponentkinja. Impresionira me posebno, tvoje nevjerojatno strpljenje koje iskazujes svojim naporima da pomognes svim ovim silnim "zabama sto su vidjele da se konji kuju..."

Takve su neke "tempore",koje se pokusavaju nametnuti sa navodnim autoritetom strucnosti usavrsenoj na zapadu, nadajuci se da ti nisi nikakav "psiho-socijalni radnik" :lol: , a ako kojim slucajem jesi, onda krsis - slusaj sad ovo - moralno-eticka svojstva profesije. :lol: (Kakav pleonazam?! - O tempora, o mores!!!)
Tako mi se cini da je ova tvoja oponentkinja svoju struku "psiho-socijalnog radnika" usavrsavala u San Marinu (zapadna zemlja, zar ne?!), gdje je za Vatikan radila na porodicnim psiho-socijalnim problemima katolickog svestenstva. :lol:

Naprijed mamamumi, i srdacan pozdrav!
( A ja odoh da malo iskusim i istrazim psiho-socijalne aspekte celibata) 8)

Vidim gospodine/gospodjo, da Vam ne manjka podsmjeha i zajedljivosti kako bi ste sugovornika, u ovom slucaju mene degradirali i time istakli svoje misljenje vezano za temu i sve one koji misle suprotno. No, ne radi se ovdje o mojoj sujeti, niti o Vasoj intelektualnoj superiornosti koja eto kiceno zna dati do znanja da u dijalogu velica svoje drugo ja!
Ovdje se radi o zlostavljanju i vise nije pitanje zlostavljanja navedene gospodje, vec opcenito pristup zrtvama zlostavljanja koje velika vecina vidi kroz svoju selektivnu percepciju.
A ja na zalost nisam kadra ( po mene licno valjda lose) da problemu pristupam kroz "estetsko-eticki kriterij svetosti privatnoga zivota" koji Vi "eticno" stavljate u gro plan. Bilo bi lijepo znati sto taj estetsko-eticki kriterij podrazumijeva.
Da li je rijec o romanticnoj slici porodice koju mozemo vidjeti na malim ekranima ili casopisima, ne znam, na Vama je da pojasnite. Ipak moram naglasiti, da kroz interpretaciju estetsko-etiicke svetosti privatnoga zivota, moram misliti na sve one zrtve, koje tiho i na svoj nacin, bez razumijevanja i pomoci okoline trpe monstruoznosti svojih partnera.
Valjda je to i poenta cijelog intelektualnog nadmudrivanja?
Ja Vam dajem potpuno pravo u velicanju intelektualnih ili profesionalnih sposobnosti, jer uvijek ima boljih,talentovanijih,interesantnijih i da ne nabrajam.
No Vasa zajedljivost na zalost, takodjer pokazuje koliko smo tvrdi u razmisljanjima i robovi svojih "normi i vrijednosti."
Ja u slucaju doktorice, nemam nikakvih licnih interesa, pa cak ni onih ( na koje se Vi osvrcete) tipa dokazivanja moje profesionalnosti a omalovazavanja tudje.Razlog moga komentara ( mislih da je bio jasan) kako vec naglasih je licni ugao uvazene Vam sugovornice kroz koji ona karakterise i zrtvu i situaciju a da takav pristup moze biti fatalan za zrtvu.
I da gospodine/gospodjo, naravno da postoje moralno-eticki aspekti svake profesije a oni su tu da se onome kojem pruzamo pomoc nanese sto manja steta.
AKo Vi smatrate da kroz dijalog treba potrositi toliko energije kako bi ste omalovazili sugovornika, pitam se sta ste kadri uciniti u licnoj situaciji.
Jer na zalost i oni manje "uracunljivi" i oni "manje vrijedni nas" i oni manje inteligentni, situirani i sl-trebaju razumijevanje, podrsku i pomoc. A ako je ista ponudjena samo kroz licne uslove,interese i sl ona cesto nece imati efekat niti ce sluziti onome kome je namjenjena.
No licni interesi su precesto zastupljeni da bi ih trebalo negirati.
Stoga gospodine, oprostite mojoj malenkosti, koja se usudila ukazati na tu devijaciju i zaboravila da postoji visa sila.
Ne, ja srecom nisam vidjela zene, djevojke, majke, djevojcice i djecake koji su bili zrtve zlostavljanja, ja ne znam razlikovati po boji modrica da li se radi o zidu,stolu,pepeljari.Ko im je kriv sto nemaju psihopatsku moc kao Jasminka, i intelektualnu snagu kao Vi, da dokazu koje rane trunu na njima.
Da znaju, mozda bi spasili sve nas, kojima je tako tragicno potrebno zastiti estetiku pogleda i misli.
Slazem se gospodine/gospodjo, treba imati strpljenja i trpjeti jer razum nije uslov za hrabrost! :(
To je nagon koji nam pomaze da prezivimo u opasnim situacijama.
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#222

Post by kon-tiki »

tempora wrote:
kon-tiki wrote:Halo "mamamumi"! Fasciniran sam tvojim intelektualnim i energetskim potencijalom; beskompromisnoj zastiti temeljnih moralnih postulata porodice, tvojom otpornoscu na agresiju neznanja i poluznanja, tvojom darom da sa lahkocom prepoznas i efikasno deklasiras farizejstvo forumskih oponenata i oponentkinja. Impresionira me posebno, tvoje nevjerojatno strpljenje koje iskazujes svojim naporima da pomognes svim ovim silnim "zabama sto su vidjele da se konji kuju..."

Takve su neke "tempore",koje se pokusavaju nametnuti sa navodnim autoritetom strucnosti usavrsenoj na zapadu, nadajuci se da ti nisi nikakav "psiho-socijalni radnik" :lol: , a ako kojim slucajem jesi, onda krsis - slusaj sad ovo - moralno-eticka svojstva profesije. :lol: (Kakav pleonazam?! - O tempora, o mores!!!)
Tako mi se cini da je ova tvoja oponentkinja svoju struku "psiho-socijalnog radnika" usavrsavala u San Marinu (zapadna zemlja, zar ne?!), gdje je za Vatikan radila na porodicnim psiho-socijalnim problemima katolickog svestenstva. :lol:

Naprijed mamamumi, i srdacan pozdrav!
( A ja odoh da malo iskusim i istrazim psiho-socijalne aspekte celibata) 8)

Vidim gospodine/gospodjo, da Vam ne manjka podsmjeha i zajedljivosti kako bi ste sugovornika, u ovom slucaju mene degradirali i time istakli svoje misljenje vezano za temu i sve one koji misle suprotno. No, ne radi se ovdje o mojoj sujeti, niti o Vasoj intelektualnoj superiornosti koja eto kiceno zna dati do znanja da u dijalogu velica svoje drugo ja!
Ovdje se radi o zlostavljanju i vise nije pitanje zlostavljanja navedene gospodje, vec opcenito pristup zrtvama zlostavljanja koje velika vecina vidi kroz svoju selektivnu percepciju.
A ja na zalost nisam kadra ( po mene licno valjda lose) da problemu pristupam kroz "estetsko-eticki kriterij svetosti privatnoga zivota" koji Vi "eticno" stavljate u gro plan. Bilo bi lijepo znati sto taj estetsko-eticki kriterij podrazumijeva.
Da li je rijec o romanticnoj slici porodice koju mozemo vidjeti na malim ekranima ili casopisima, ne znam, na Vama je da pojasnite. Ipak moram naglasiti, da kroz interpretaciju estetsko-etiicke svetosti privatnoga zivota, moram misliti na sve one zrtve, koje tiho i na svoj nacin, bez razumijevanja i pomoci okoline trpe monstruoznosti svojih partnera.
Valjda je to i poenta cijelog intelektualnog nadmudrivanja?
Ja Vam dajem potpuno pravo u velicanju intelektualnih ili profesionalnih sposobnosti, jer uvijek ima boljih,talentovanijih,interesantnijih i da ne nabrajam.
No Vasa zajedljivost na zalost, takodjer pokazuje koliko smo tvrdi u razmisljanjima i robovi svojih "normi i vrijednosti."
Ja u slucaju doktorice, nemam nikakvih licnih interesa, pa cak ni onih ( na koje se Vi osvrcete) tipa dokazivanja moje profesionalnosti a omalovazavanja tudje.Razlog moga komentara ( mislih da je bio jasan) kako vec naglasih je licni ugao uvazene Vam sugovornice kroz koji ona karakterise i zrtvu i situaciju a da takav pristup moze biti fatalan za zrtvu.
I da gospodine/gospodjo, naravno da postoje moralno-eticki aspekti svake profesije a oni su tu da se onome kojem pruzamo pomoc nanese sto manja steta.
AKo Vi smatrate da kroz dijalog treba potrositi toliko energije kako bi ste omalovazili sugovornika, pitam se sta ste kadri uciniti u licnoj situaciji.
Jer na zalost i oni manje "uracunljivi" i oni "manje vrijedni nas" i oni manje inteligentni, situirani i sl-trebaju razumijevanje, podrsku i pomoc. A ako je ista ponudjena samo kroz licne uslove,interese i sl ona cesto nece imati efekat niti ce sluziti onome kome je namjenjena.
No licni interesi su precesto zastupljeni da bi ih trebalo negirati.
Stoga gospodine, oprostite mojoj malenkosti, koja se usudila ukazati na tu devijaciju i zaboravila da postoji visa sila.
Ne, ja srecom nisam vidjela zene, djevojke, majke, djevojcice i djecake koji su bili zrtve zlostavljanja, ja ne znam razlikovati po boji modrica da li se radi o zidu,stolu,pepeljari.Ko im je kriv sto nemaju psihopatsku moc kao Jasminka, i intelektualnu snagu kao Vi, da dokazu koje rane trunu na njima.
Da znaju, mozda bi spasili sve nas, kojima je tako tragicno potrebno zastiti estetiku pogleda i misli.
Slazem se gospodine/gospodjo, treba imati strpljenja i trpjeti jer razum nije uslov za hrabrost! :(
To je nagon koji nam pomaze da prezivimo u opasnim situacijama.


Gospodjice/gospodjo "tempora"!
Bez obzira sto ste mi se cijelo vrijeme obracali dvospolno, kao "kopiletu Hermesa i Afrodite", i pored stanovitih znakova sumnje i nesigurnosti,iz vase zenske potsvijesti se da prepoznati, da vi vasom uzvisenom zenskom intuicijom predosjecate da se iza moje "grubosti, nadobudnosti i bezosjecajnosti", da naslutiti da se iza imena "kon-tiki", krije izvjesno-nekakvo musko.Tacno! Istina, neko musko u silaznoj putanji! Neko musko, koje je nacelo drugu petobanku!!! Imponuje mi da sam ovim iskazao svoju iskrenost, hrabrost, a narocito moje mentalno zdravlje. A meni je upravo do mentalnog zdravlja vise stalo od bilo cega drugoga.

Za vas gospodjo/djice "tempora", imam iskren savjet - obratite paznju na ono sto jedna divna osoba - "mamamumi"- hrabro i u interesu preporoda zenskog nacina razmisljanja i razumijevanja zivota govori: Obratimo paznju na sustinu, i ne upadajmo u zamku isprazne forme.! To vam vasa veoma inteligentna "mamamumi" uporno porucuje. A vi se iscrpljujete u neosnovanom i bezrazloznom nadmetanju i napucavanju isprazne pameti,koja je hajvanskim rogovima okrenuta protiv jedne veoma rscionalne osobe.
Probajte drukcije. Uspostavite iskrenu komunikaciju sa "mamamumi", i analizirajte probleme zajednicki.
Ako to uradite, znam da cemo se mi muskarci poslije toga "morati dobro utopliti"
:-)
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#223

Post by mamamumi »

:) Postovana generacijo - kon-tiki, u svojim procjenama i nagadjanjima dotakli su se mnogo cega, osim mogucnosti da je i "mamamumi" svojevremeno bila zrtva zlostavljanja. Sad nemam vremena za nastavak diskusije, jer pripremam se za put sa svojim malim "mumijem" :)

U povodu predstojecih praznika/blagdana, svima zelim svu radost i srecu ovoga svijeta.

In peace,
"mamamumi"

P.S. ops, zaboravih - nisam niti jedna od gdji.Mujkanovic
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#224

Post by mamamumi »

Nekima je mozda vec poznato da su date izjave u Kantonalnom tuzilastvu. Slijedi saslusanje svjedoka.
Iskreno se nadam da Jasminka nece odustati od daljeg procesuiranja, da ce zarad sebe i svoje djevojcice zatraziti strucnu pomoc i da ce smoci snage i za pokretanje brakorazvodne parnice.

Ako krene ovim tokom, znat cu da je nastupilo "prosvjetljenje."

I dalje - za istinu i pravdu -
mamamumi
Posts: 49
Joined: 23/12/2006 02:10

#225

Post by mamamumi »

Rania wrote: Po meni su njih obje zrtve jednog monstruma kojem se mora stati u kraj! I ubjedjena sam (iako priznam nisam gledala ni jedan intervju) da je Jasminka jedini izlaz iz ove situacije vidjela u podrsci medija. Jer taj covjek je ocito monstrum a uz to je monstrum sa vezama. Koji se sigurno nije libio ni konstantnog psihickog zlostavljanja i razlicitih prijetnji. Ubjedjena sam da je ucjenjivao oduzimanjem starateljstva nad djetetom. Takvi monstrumi znaju povlaciti odgovarajuce konce.

Mislim da se Jasminka jednostavno nasla u pat poziciji. Ljudi moji znate li vi sta je strah u kostima??? Znate li vi sta znaci svakodnevno psiholosko maltretiranje?? Nije ni cudo da, kako kazete, Jasminka ima tikove ili pravi grimase. Pa mozete li razmisliti sta je prezivila??? I ti intervjui u kojima kazete da je davala oprecne izjave (sretna obitelj itd). Pa zar nije jasno kao dan da je na to bila primorana. Ne mogu da vjerujem kako ne vidite kolicinu boli i bespomocnosti u citavom slucaju.

Ja ove medijske istupe vidim kao vapaj jedne zene i majke za pomoc!

Nastupila je faza "medenog mjeseca", pokloni i obecanja da se ono ruzno od ranije nikada vise nece ponoviti. :zzzz:
Post Reply