dr.Jasminka Mujkanovic o zlostavljanju u braku u "60 mi

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
surajaa
Posts: 603
Joined: 23/11/2006 16:07

#1 dr.Jasminka Mujkanovic o zlostavljanju u braku u "60 mi

Post by surajaa »

U vecerasnjoj emisiji "60 minuta", doktorica Jasminka Mujkanovic, inace predsjednica Donorske mreze u BiH je javno progovorila o psihickom i fizickom maltretiranju kojem je godinama bila izlozena od strane svog supruga, "uvazenog" doktora i generalnog direktora Klinickog centra u Tuzli, Nadira (mislim da se tako zove) Mujkanovica.

Vidno uznemirena i dovedena gotovo do ruba nervnog sloma, ova hrabra zena se javno usudila progovoriti o onome sto se dogadjalo u intimi njihova doma i iznijeti na vidjelo torturu kroz koju je prosla u braku s monstrumom od covjeka, koji se nije libio priprijetiti joj vatrenim oruzjem, ukoliko, kojim slucajem, rucak nije bio dovoljno posoljen.

Obzirom da je doktorica Mujkanovic mnogo puta do sad pokazala svoju humanost na djelu, a cini to i sada, najmanje sto mozemo uciniti na ovom forumu je odaslati jednu moralnu podrsku njoj, kao i svim zenama koje su, nazalost, bile zrtve isfrustriranih, umno bolesnih muzeva, a takodje i svim onim koje jos uvijek trpe zlostavljanje i ne mogu smoci hrarbrosti da se otrgnu iz vrtloga uzasa... Neka ih dragi Bog cuva...
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#2

Post by Santos »

Uvjek sam mrzio krkane te vrste.Eto on ko fol doktor a zlostavlja zenu.Papak zesci.Sta mi je najgore kad dodjes kod nekog u goste a on hadjija se zavali i samo ronda, zeno donesi pivu zeno jel meza gotova zeno dje su cigare ko on sad hadjo da ja vidim ko je on a ko njegova zena.Bljak.Inace taj hadjo od frajera je dobio nogu i neka je nezalim ga.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#3

Post by Svemirski_Jebach »

jel ozbiljno? Sta je pricala molim te?

a nedavno je u Azri ili nekim slicnim novinama bio prilog o njihovoj "neopisivoj" sreci i zadovoljstvu u braku. :roll: :roll: :roll:

ne znam ko mi je gori, on il azra jer ko da gledam da je bio narucen tekst.

a tek sad sam skonto sto je ona isla u pakistan kada je bio onaj zemljotres, da bude dalje od kretena
inspire_me
Posts: 748
Joined: 18/10/2005 14:38

#4

Post by inspire_me »

Svemirski_Jebach wrote:jel ozbiljno? Sta je pricala molim te?

a nedavno je u Azri ili nekim slicnim novinama bio prilog o njihovoj "neopisivoj" sreci i zadovoljstvu u braku. :roll: :roll: :roll:

ne znam ko mi je gori, on il azra jer ko da gledam da je bio narucen tekst.

a tek sad sam skonto sto je ona isla u pakistan kada je bio onaj zemljotres, da bude dalje od kretena
Upravo je to i rekla, da je u Pakistan otisla samo da bi makar na kratko pobjegla od njega :sad: :sad: :shock:
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#5

Post by Vingo »

Pred doktoricom Jasminkom treba kleknuti i pokloniti joj se nakon ovoga. Jako je vazno da jedna javna licnost progovori o nasilju u porodici jer time otvara put hiljadama anonimnih zena koje svakodnevno dozivljavaju traume da konacno o tome progovore i potraze pomoc i zastitu. I jako je vazno da se razbije mit o tome kako se to desava samo siromasnima, neobrazovanim...alkoholicarima. Samo se nadamo da ce tuzilastvo uraditi svoj posao i kazniti nasilnika. Njegovo se nasilje prosirilo i na dijete koje ima 4 godine. Prestrasno je bilo vidjeti tako malo dijete sa tako tuznim i ugasenim pogledom... :(
A detalji...mene su se posebno dojmila dva. Kada je doktorica trazila pomoc kolega niko se nije usudio da je zastiti od "sefa" cak su joj govorili da NJOJ treba psiholoska pomoc. Klasicna inverzija....A drugi...Kad bi je muz istjerao po noci iz kuce u spavacici i papucama, ujutro bi je supruge doktora koji zive u susjedstvu nazivale na telefon, da joj pruze podrsku i kazu da se i njima isto desava. Jer je "sef" model pravog muskarca....Kad moze on, mogu i drugi...
:(
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#6

Post by tempora »

Vingo wrote:Pred doktoricom Jasminkom treba kleknuti i pokloniti joj se nakon ovoga. Jako je vazno da jedna javna licnost progovori o nasilju u porodici jer time otvara put hiljadama anonimnih zena koje svakodnevno dozivljavaju traume da konacno o tome progovore i potraze pomoc i zastitu. I jako je vazno da se razbije mit o tome kako se to desava samo siromasnima, neobrazovanim...alkoholicarima. Samo se nadamo da ce tuzilastvo uraditi svoj posao i kazniti nasilnika. Njegovo se nasilje prosirilo i na dijete koje ima 4 godine. Prestrasno je bilo vidjeti tako malo dijete sa tako tuznim i ugasenim pogledom... :(
A detalji...mene su se posebno dojmila dva. Kada je doktorica trazila pomoc kolega niko se nije usudio da je zastiti od "sefa" cak su joj govorili da NJOJ treba psiholoska pomoc. Klasicna inverzija....A drugi...Kad bi je muz istjerao po noci iz kuce u spavacici i papucama, ujutro bi je supruge doktora koji zive u susjedstvu nazivale na telefon, da joj pruze podrsku i kazu da se i njima isto desava. Jer je "sef" model pravog muskarca....Kad moze on, mogu i drugi...
:(
Stravicno :(
Como_Sarajevo
Posts: 624
Joined: 20/01/2004 00:00

#7

Post by Como_Sarajevo »

Brak iz interesa ne donosi ništa dobro :( Ebeš muža sa funkcijom i položajem ako ćeš svako jutro biti u šljivama :(
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#8

Post by dripac »

Uz dužno poštovanje prema njoj, pitam se gdje je pamet tim ženama kada stupe u brak sa takvim likovima. Ne vjerujem da su ti likovi puno drugačiji u vezi u odnosu na brak.
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#9

Post by nesvrstan »

Ovdje treba samo onu djecu zaliti.

On je, naravno, krkan i nasilnik i, shodno tome - kadar SBiH!

Ona mlada lijepa koketna (kladim se da vec ima alternativu) i k svemu tome - AMBICIOZNA i USPJESNA.

A stara kineska poslovica kaze - Iza uspjesne zene stoji uspjesan muz iza kojeg stoji uspjesna stranka!
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#10

Post by Vingo »

Dijete ne treba zaliti. Treba ga skloniti od nasilnika. Karakter i ambicije doktorice nemaju veze s modricama.
Stranka, uspjeh...moc....sve je to za neku drugu temu. Kad sve to odvadis ostaje nasilje koje treba sankcionisati. Hitno.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#11

Post by Celicna_saka »

Balkan ne trpi uspjesne zene pa ni privatno.
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#12

Post by Santos »

Uf sjetise jednog krkana zivio privremeno ono u ratu posudio stan.Mariso zenu svaki dan.Krkan valjda odbacen od raje ili sta li cugne koju pa na zenu.Dobio je nogu iz stana.Svi ga na pocetku zalili jadan izbjego jebo li ga onaj seljacki mentalitet sto ga nosa usebi.
ulicar
Posts: 443
Joined: 27/02/2004 00:00

#13 Re: dr.Jasminka Mujkanovic o zlostavljanju u braku u "6

Post by ulicar »

surajaa wrote:U vecerasnjoj emisiji "60 minuta", doktorica Jasminka Mujkanovic, inace predsjednica Donorske mreze u BiH je javno progovorila o psihickom i fizickom maltretiranju kojem je godinama bila izlozena od strane svog supruga, "uvazenog" doktora i generalnog direktora Klinickog centra u Tuzli, Nadira (mislim da se tako zove) Mujkanovica.

Vidno uznemirena i dovedena gotovo do ruba nervnog sloma, ova hrabra zena se javno usudila progovoriti o onome sto se dogadjalo u intimi njihova doma i iznijeti na vidjelo torturu kroz koju je prosla u braku s monstrumom od covjeka, koji se nije libio priprijetiti joj vatrenim oruzjem, ukoliko, kojim slucajem, rucak nije bio dovoljno posoljen.

Obzirom da je doktorica Mujkanovic mnogo puta do sad pokazala svoju humanost na djelu, a cini to i sada, najmanje sto mozemo uciniti na ovom forumu je odaslati jednu moralnu podrsku njoj, kao i svim zenama koje su, nazalost, bile zrtve isfrustriranih, umno bolesnih muzeva, a takodje i svim onim koje jos uvijek trpe zlostavljanje i ne mogu smoci hrarbrosti da se otrgnu iz vrtloga uzasa... Neka ih dragi Bog cuva...
Jesul' uhapsili tog njenog muza? Da li je on osudjen izasta?
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#14

Post by debela »

nesvrstan wrote: Ona mlada lijepa koketna (kladim se da vec ima alternativu) i k svemu tome - AMBICIOZNA i USPJESNA.
nesto mi ova recenica bode oci. zvuci mi kao navodjenje razloga zbog kojih ta zena zasluzuje takav odnos od muza :roll:
da ili ne? zamolicu autora za objasnjenje.
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#15

Post by zmijaIzmaj »

dripac wrote:Uz dužno poštovanje prema njoj, pitam se gdje je pamet tim ženama kada stupe u brak sa takvim likovima. Ne vjerujem da su ti likovi puno drugačiji u vezi u odnosu na brak.
valjda je strahota jos i u tome sto se ne moze pretpostaviti da ce se neko tako poceti okrutno ponasati :roll:
ili mozda imaju neki signali u ponasanju koji upozoravaju, pa ako ih neko zna, nek podijeli
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#16

Post by In_side »

Prosla kroz sve to , bolno i sramno iskustvo .

Ni najgorem dusmanu nebih pozelila.
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#17

Post by kon-tiki »

Najprije da izrazim svoj neizmjerno zgrazanje na svaki vid nasilja u braku. A da i ne govorim o tome, kada sve to, kao prema prici ove doktorke, ispastaju i djeca.

Medjutim, koliko god rizikujem da ispadnem smijesan ili budala, ima nesto sto me u cijeloj ovoj prici drzi u nevjerici. Ta doktorica Jasminka je na mene ostavila jedan cudan i zbunjujuci utisak. Kao da ni njeno maslo nije za ramazana. Nesto mi je tu tuhaf.
Ponavljam, ne pada mi ni na pamet da i u jednom aspektu pravdam tog nekog njenog neurastenicnog ili psihopatskog muza. Zaista!
Ali mi nesto govori, da ipak ima "komadic price" i na drugoj strani medalje.

Zivi bili pa vidjeli!
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#18

Post by Vingo »

kon-tiki wrote:Najprije da izrazim svoj neizmjerno zgrazanje na svaki vid nasilja u braku. A da i ne govorim o tome, kada sve to, kao prema prici ove doktorke, ispastaju i djeca.

Medjutim, koliko god rizikujem da ispadnem smijesan ili budala, ima nesto sto me u cijeloj ovoj prici drzi u nevjerici. Ta doktorica Jasminka je na mene ostavila jedan cudan i zbunjujuci utisak. Kao da ni njeno maslo nije za ramazana. Nesto mi je tu tuhaf.Ponavljam, ne pada mi ni na pamet da i u jednom aspektu pravdam tog nekog njenog neurastenicnog ili psihopatskog muza. Zaista!
Ali mi nesto govori, da ipak ima "komadic price" i na drugoj strani medalje.
Zivi bili pa vidjeli!

Sto? Mislis da i ona njega izudara?
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#19

Post by daduli_sa »

kon-tiki wrote:Najprije da izrazim svoj neizmjerno zgrazanje na svaki vid nasilja u braku. A da i ne govorim o tome, kada sve to, kao prema prici ove doktorke, ispastaju i djeca.

Medjutim, koliko god rizikujem da ispadnem smijesan ili budala, ima nesto sto me u cijeloj ovoj prici drzi u nevjerici. Ta doktorica Jasminka je na mene ostavila jedan cudan i zbunjujuci utisak. Kao da ni njeno maslo nije za ramazana. Nesto mi je tu tuhaf.
Ponavljam, ne pada mi ni na pamet da i u jednom aspektu pravdam tog nekog njenog neurastenicnog ili psihopatskog muza. Zaista!
Ali mi nesto govori, da ipak ima "komadic price" i na drugoj strani medalje.

Zivi bili pa vidjeli!
Hm, ocigledno nisam jeidni koji je sinoc gledajuci onaj intervju imao osjecaj da nesto nedostaje...
Sto se mene tice njega treba odmah na ispitivanje i lijecenje ako je radio to sto je radio, ali ona, ne znam, sinoc mi nije djelovala kao zrtva koja govori sta joj se desava... nekako mi je datom problemu prisla isuvise filozofski i profesionalno... :-?
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#20

Post by Vingo »

daduli_sa wrote:
kon-tiki wrote:Najprije da izrazim svoj neizmjerno zgrazanje na svaki vid nasilja u braku. A da i ne govorim o tome, kada sve to, kao prema prici ove doktorke, ispastaju i djeca.

Medjutim, koliko god rizikujem da ispadnem smijesan ili budala, ima nesto sto me u cijeloj ovoj prici drzi u nevjerici. Ta doktorica Jasminka je na mene ostavila jedan cudan i zbunjujuci utisak. Kao da ni njeno maslo nije za ramazana. Nesto mi je tu tuhaf.
Ponavljam, ne pada mi ni na pamet da i u jednom aspektu pravdam tog nekog njenog neurastenicnog ili psihopatskog muza. Zaista!
Ali mi nesto govori, da ipak ima "komadic price" i na drugoj strani medalje.

Zivi bili pa vidjeli!
Hm, ocigledno nisam jeidni koji je sinoc gledajuci onaj intervju imao osjecaj da nesto nedostaje...
Sto se mene tice njega treba odmah na ispitivanje i lijecenje ako je radio to sto je radio, ali ona, ne znam, sinoc mi nije djelovala kao zrtva koja govori sta joj se desava... nekako mi je datom problemu prisla isuvise filozofski i profesionalno... :-?
A ne u zatvor?
A ona je naravno trebala plakati, a nije plakala....sram je bilo.. :roll:
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#21

Post by amalia »

Moze li meni neko objasniti kako jedna zena njenog kalibra sebi moze dozvoliti da je muz u pola noci istjera napolje u spavacici? I ona nakon toga ostane s njim? Zasto ga nije ostavila nakon prvog puta?
Kako god, meni tu nest one stima. Jednostavno ne mogu vjerovati da je sve godine trpila torture i nije nista poduzela. Jer kad prvi udarac padne, brak je za mene gotov.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#22

Post by Vingo »

Kad bi sve bilo tako jednostavno rjesivo - nasilja ne bi ni bilo. A to sta zenu drzi uz nasilnika vjerovatno je jedno od najkompleksnijih poglavlja sociopatologije....

Ovaj tekst je odlican, pa ga opet moram staviti na uvid...

Otvoreno pismo gospodji Magali Boers Cucic, Zeni Koja Je Pala Niz Stepenice
tekst Vedrane Rudan iz Nacionala


Draga sestro. Svaka čast! Sve smo padale niz stepenice, svakih petnaest
minuta u Hrvatskoj niz stepenice pada jedna žena. Mi letimo, ali nam nikad
nije palo na pamet pozvati novinare i govoriti o tome. Naša letenja nisu
tajna, ali nisu ni vijest. Prebiti ženu u Hrvatskoj nije ni narušavanje
javnog reda i mira, iako krici hrvatskih žena svakih petnaest minuta paraju
hrvatski mir. I ja i sve moje prijateljice znamo što znači dobiti šaku u
glavu, kako izgleda nazvati policiju, što govore policajci kad dođu, što
govore muževi, kad policajci odu, kako plaču djeca kad nam muževi lupaju
glavom o zid i režu telefonske žice. Sve mi znamo kako to izgleda kad te
prebije, pa te onda pojebe, jer si ti to tražila. To nije silovanje, to je
ljubav, u braku nema silovanja. A onda, idući dan, odemo na posao i nitko
nas ne pita kako to da stalno padamo niz stepenice. Ne možemo nazvati mamu i
reći, mama, razbio me. Jer naši su tate prebijali naše mame, njegov je tata
prebijao njegovu mamu, sve smo mi prebijene kćeri, prebijene žene, prebijene
sestre, prebijene mame. Zato, nemoj zamjeriti njegovoj mami koja govori što
mora govoriti, gospođa se samo boji da ne zapne o otirač. Sestro, nisi
jedina. Mi, građanke Republike Hrvatske, iskusne smo letačice. Da ponovim,
svakih petnaest minuta niz hrvatske stepenice leti jedna žena. Naši muževi
nisu uvijek tako elegantni, tako obrazovani, tako obučeni, tako europski
skockani. Nisu magistri, iako ima i magistara, nisu novinari, iako ima i
novinara, nisu urednici, iako ima i urednika, i generala, i ministara, i
odvjetnika, i učitelja, i sportaša. Tvoj prosijedi, elegantni predavač na
međunarodnim konferencijama, sazivač konferencija za tisak, nuđač ostavke
koju nitko neće prihvatiti, cinični, ledeni kicoš, nije jedini skockani
bacač niz stepenice. Ima i drugih. Ti drugi koji nisu drugačiji mlate u
potkošuljama ili košuljama, bez kravate, goli do pojasa ili od pojasa, nekad
imaju na sebi samo hlače i otvoren rasporak. Sestro, sve ostalo je isto. Oni
su nervozni, oni su u pravu, mi griješimo, mi moramo plaćati naše greške,
mjesecima, godinama, desecima godina. Dok nas smrt ne rastavi, na dnu
stepenica. Mi smo te koje se moramo popraviti, mi moramo biti odmor, njih,
ratnika. Ratnika koji našom glavom ratuju sa zidovima naših domova. Što ti
želim reći, sestro? Ima nas, nisi sama, mlaćenje žena najomiljeniji je
hrvatski sport. Samo, i tu prestaje sličnost između tebe i nas, ti si imala
muda dignuti glas, pokazati svoje rane, ispričati što ti radi gospodin
Magistar kad si u krivu, a stalno si u krivu. Ali… Što će se dogoditi?
Naravno da će te Europejac demantirati, proglasit će te ludom, histeričnom,
anoreksičnom. Kao da je anoreksija hendikep u ratu s hrvatskim mužjacima?
Hendikep? Da nismo anoreksične, oni ne bi bili s nama. Njima puca film baš
zato jer smo anoreksične. Hrvatski muži imaju dobre živce kad im je s druge
strane netko od dva metra i sto pedeset kila. Hrvatski muži… Hrvatska?! Znaš
šta mi je palo napamet? Ti si hrabra samo zato jer ne znaš gdje živiš?! Da
znaš u kakvoj zemlji živiš, možda bi bila poput mene, poput nas? Reći ću ti
nešto o Hrvatskoj. To je zemlja u kojoj u Ustavnom sudu sjedi gospodin za
kojeg se tvrdi da je silovao po Bosni. Nikad se nitko zbog toga nije
zabrinuo! Naš je Predsjednik pred njim polagao zakletvu, doduše, nije mu
pružio ruku. Bravo za gospodina Predsjednika! Naš Sabor raspravlja o radu
nedjeljom, naše sabornice u novinama raspravljaju koja čime pokriva svoj
muf, ni oni ni one ne znaju da svakih petnaest minuta niz hrvatske stepenice
leti jedna žena. I savjetnik našeg Predsjednika puštao je žensku niz
stepenice. Njemu je Predsjednik pružio ruku. Jedan je naš ministar prebijao
svoje žene. Ni jedna nije pozvala novinare. Na Hrvatskoj televiziji je
najbolje plaćeni urednik prebio asistenticu. I? Što se dogodilo asistentici?
Sestro draga! Ovo je Hrvatska! U ovoj zemlji žene nose tamne naočale i danju
i noću, hodaju bez prednjih zuba, vuku prebijene noge, kuhaju slomljenom
rukom! Gmižu Hrvatskom u velikoj tišini, ne pričaju okolo priču svog života,
nema je tko čuti, ne bježe od muža jer od njega ne mogu pobjeći. Ovdje nema
suda, nema pravde, nema istine, nema zakona! Osim zakona šake u žensku
glavu. Sestro, svaka ti čast! Prva si koja je digla glas i učinila nešto za
svoje kćeri, za sebe i nas! Tko zna, možda će sutra vrisnuti druga, pa
treća, pa peta, dok ne zaurla stotine tisuća hrvatskih prebijenih žena.
Živim za taj dan, sestro! Neke od nas će padati niz stepenice, mnoge će
ostati na dnu stepenica zauvijek, ali, da bi se dobio rat, treba krenuti u
rat! Prva si, pokazala si nam put! Jasno nam je da jedna jedina Autonomna
kuća u Hrvatskoj ne može udomiti nekoliko stotina tisuća žena, ali nekoliko
stotina tisuća žena možda bi moglo promijeniti ovu malu, mračnu, bijednu,
gadnu, ženomrzačku zemlju. Što čekamo? Dokle ćemo mi, građanke Republike
Hrvatske, šutjeti u zemlji u kojoj se herojima diže samo kad siluju, kad
mlate i siluju?!
Pozdrav

Drž' se, sestro
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#23

Post by seljak_cojek »

daduli_sa wrote: Hm, ocigledno nisam jeidni koji je sinoc gledajuci onaj intervju imao osjecaj da nesto nedostaje...
Gledao sam je nedavno u emisiji Mimohod, i kako kažeš nešto je nedostajalo. Mislim uspješna doktorica, lijepa, pametna ali nešto u njoj je bilo odbojno (barem meni). Mora biti još nešto u toj cijeloj priči. Naravno to ne amnestira njenog muža od odgovornosti (zatvor).
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#24

Post by Reina »

amalia i meni to nije jasno....
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#25

Post by Vingo »

Ja i ne sumnjam da je to nesto sto nedostaje nagnalo Nedreta da je ubija...
Nego...kakva bi to po vama jedna prosjecna zrtva trebala da bude?
Post Reply