Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
ragnar_lothbrok
Posts: 15
Joined: 22/10/2016 11:31

#1 Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by ragnar_lothbrok »

Znam da je 25km/h dozvoljena brzina (što je glupost jer i bez motora možeš ić lako 50km/h) samo ne znam za maksimalnu snagu motora. U većini zemalja u Evropi je 250w pa je možda i kod nas?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15608
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by problemnatravunu »

Ti mislis da je to kod nas regulisano zakonski, ha ha , stvarno si optimista! :lol: :lol: :lol:

Šalu na stranu, sumnjam da su naši zakonodavci imali vremena i pameti baviti se tim propisom :zzzz:
ragnar_lothbrok
Posts: 15
Joined: 22/10/2016 11:31

#3 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by ragnar_lothbrok »

problemnatravunu wrote:Ti mislis da je to kod nas regulisano zakonski, ha ha , stvarno si optimista! :lol: :lol: :lol:

Šalu na stranu, sumnjam da su naši zakonodavci imali vremena i pameti baviti se tim propisom :zzzz:
Regulisali su da je do 4kW moped, onda bi značilo da je sve ispod 4kW moped pa makar i 250w. Onda bi još gore bilo, moro bi ga registrovat kao moped i imat bar B kategoriju. :( Regulišu ako mogu uzet pare, prelaskom snage motora dobiješ kaznu i moraš dat pare i eto ga :D
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15608
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by problemnatravunu »

Da, ali da li se igdje pominje el motor?
ragnar_lothbrok
Posts: 15
Joined: 22/10/2016 11:31

#5 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by ragnar_lothbrok »

problemnatravunu wrote:Da, ali da li se igdje pominje el motor?
Pa mjeri se zapremina motora 49cc kod SUS motora ili snaga do 4kW kod el. motora valjda. Tako sam mislio, znam da se i kod SUS motora može mjerit u kW.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15608
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#6 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by problemnatravunu »

Daj konkretno nam citiraj te recenice iz zakona, pa će ti neko to pravno ispravno protumačiti
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#7 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by Montana »

ragnar_lothbrok wrote:Znam da je 25km/h dozvoljena brzina (što je glupost jer i bez motora možeš ić lako 50km/h) samo ne znam za maksimalnu snagu motora. U većini zemalja u Evropi je 250w pa je možda i kod nas?
Slobodno friziraj..i što glasniji auspuf :thumbup:
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#8 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by kafanski_covjek »

problemnatravunu wrote:Daj konkretno nam citiraj te recenice iz zakona, pa će ti neko to pravno ispravno protumačiti
4) moped je motorno vozilo s dva točka čija radna zapremina motora nije veča od 50 cm3, a snaga kod električnih motora ne prelazi 4kW, ili na tri točka, čija radna zapremina motora nije veda od 50 cm3, ili snaga motora kod motora s unutrašnjim sagorijevanjem i električnih motora nije veda od 4kW, i koje na ravnom putu ne može razviti brzinu veču od 45km/h;
ragnar_lothbrok
Posts: 15
Joined: 22/10/2016 11:31

#9 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by ragnar_lothbrok »

kafanski_covjek wrote:
4) moped je motorno vozilo s dva točka čija radna zapremina motora nije veča od 50 cm3, a snaga kod električnih motora ne prelazi 4kW, ili na tri točka, čija radna zapremina motora nije veda od 50 cm3, ili snaga motora kod motora s unutrašnjim sagorijevanjem i električnih motora nije veda od 4kW, i koje na ravnom putu ne može razviti brzinu veču od 45km/h;

Upravo to. Pisalo je u knjizi kad sam polagao testove za B kategoriju ali ništa nije bilo za el. bicikle.

Mopedi zahtjevaju kakvu posebnu vozačku (učili smo da može B kategorija na polaganju za B) i treba li kakva registracija, osiguranje itd? I trebaju naravno kaciga, stop svjetlo, retrovizor i žmigavci.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#10 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by kafanski_covjek »

ragnar_lothbrok wrote:
kafanski_covjek wrote:
4) moped je motorno vozilo s dva točka čija radna zapremina motora nije veča od 50 cm3, a snaga kod električnih motora ne prelazi 4kW, ili na tri točka, čija radna zapremina motora nije veda od 50 cm3, ili snaga motora kod motora s unutrašnjim sagorijevanjem i električnih motora nije veda od 4kW, i koje na ravnom putu ne može razviti brzinu veču od 45km/h;

Upravo to. Pisalo je u knjizi kad sam polagao testove za B kategoriju ali ništa nije bilo za el. bicikle.

Mopedi zahtjevaju kakvu posebnu vozačku (učili smo da može B kategorija na polaganju za B) i treba li kakva registracija, osiguranje itd? I trebaju naravno kaciga, stop svjetlo, retrovizor i žmigavci.
pa onda imas
9a) četverocikl je motorno vozilo na četiri točka s masom neopterečenog vozila manjom od 400kg, bez mase akumulatora kod električnih vozila i čija največa neto snaga motora ne prelazi 15kW;

19) laki četverocikl je motorno vozilo s četiri točka s masom neopterečenog vozila manjom od 350 kg, bez mase akumulatora kod električnih vozila, čija največa brzina nije veča od 45km/h i čija radna zapremina nije veda od 50 cm3 ili čija največa snaga nije veča od 4kW kod ostalih motora, ili čija največa trajna snaga nije veča od 4kW kod elektromotora;".
ragnar_lothbrok
Posts: 15
Joined: 22/10/2016 11:31

#11 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by ragnar_lothbrok »

Sve to stoji al nigdje ne piše maksimalna dozvoljena snaga motora za električne bicikle. To ja tražim.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#12 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by kafanski_covjek »

to sam nasao u zakonu sto se tice elektricnih motora
ragnar_lothbrok
Posts: 15
Joined: 22/10/2016 11:31

#13 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by ragnar_lothbrok »

kafanski_covjek wrote:to sam nasao u zakonu sto se tice elektricnih motora
Vjerovatno je 250w/25kmh kao u većini Evropskih zemalja.
User avatar
mayab
Posts: 27132
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#14 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by mayab »

ragnar_lothbrok wrote:Sve to stoji al nigdje ne piše maksimalna dozvoljena snaga motora za električne bicikle. To ja tražim.
Očigledno naš zakon još uvijek ne poznaje termin "električni bicikl" pa o tome ništa i nema, a ono što nije zabranjeno i ograničeno, znači da je dozvoljeno :mrgreen:
ragnar_lothbrok
Posts: 15
Joined: 22/10/2016 11:31

#15 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by ragnar_lothbrok »

mayab wrote:
ragnar_lothbrok wrote:Sve to stoji al nigdje ne piše maksimalna dozvoljena snaga motora za električne bicikle. To ja tražim.
Očigledno naš zakon još uvijek ne poznaje termin "električni bicikl" pa o tome ništa i nema, a ono što nije zabranjeno i ograničeno, znači da je dozvoljeno :mrgreen:
Neka i ne poznaju, znači da se mogu vozit bez ograničenja :D jeeej.
Idem sebi skicirat nekakav ram da napravim da mogu turit sve baterije i motor tamo.

Zahvaljujem vam svima braćo.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#16 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by GAU8 »

ragnar_lothbrok wrote:Sve to stoji al nigdje ne piše maksimalna dozvoljena snaga motora za električne bicikle. To ja tražim.
Pa pise ti sve. 250W je puno manje od 4kW znaci imas jos mnogo lufta prema gore.
ragnar_lothbrok
Posts: 15
Joined: 22/10/2016 11:31

#17 Re: Dozvoljena snaga motora električnog bicikla u BiH?

Post by ragnar_lothbrok »

Pa znam zato sam planiro 1kW. Meni dovoljno.
Post Reply