Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#826 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Dozer wrote:To traze oduvijek, ne tek sad :D

A mozes kupiti bilo koji sef. Bitno je da je sef. Imas ih u OBI-ju, recimo.
Ako može pitanje za tebe pošto vidim da se razumiješ u oružje. U procesu sam dobijanja dozvole. Ustvari prošao sam prvu fazu, ono raspitivanje policije i policajac koji je to radio mi je rekao da ne bi trebalo biti problema, a i sam se tome nadam pa sam već počeo gledati neke pištolje.
Dvoumim se između M70A i M88A pa me zanima tvoje mišljenje koji je bolji. Oba su veoma slični ali sam čuo da M88A ima problema sa zaglavljivanjem.
Naravno ima mnogo boljih pištolja ali cjenovno i za ono što meni treba ova dva su mi trenutni izbor.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#827 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Oba su u cal. 9mm, imaju isti mehanizam, isti kapacitet, samo sto je vanjski izgled razlicit, kao i dimenzije.
88-ca je nesto laksa i ima bolju ergonomiju, a samim tim je i pogodnija za nosenje.
Cijevi su iste, a razlika je u duzini, sto tebi kao pocetniku ne igra nikakvu realnu ulogu. Tacnije igra, tj. kraca cijev ti je pogodnija opcija, ali nije to ni toliko bitno.
Osnovno pitanje je za sta ti treba - da ga imas u kuci onako, za ne daj boze sto bi rekli, da ga nosas sa sobom, i/ili da treniras i takmicis se s njim?

Samim tim, to su ti redom i parametri za odlucivanje - namjena/svrha, ergonomija, tezina, cijena.

Koje su cijene ta 2?
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#828 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Dozer wrote:Oba su u cal. 9mm, imaju isti mehanizam, isti kapacitet, samo sto je vanjski izgled razlicit, kao i dimenzije.
88-ca je nesto laksa i ima bolju ergonomiju, a samim tim je i pogodnija za nosenje.
Cijevi su iste, a razlika je u duzini, sto tebi kao pocetniku ne igra nikakvu realnu ulogu. Tacnije igra, tj. kraca cijev ti je pogodnija opcija, ali nije to ni toliko bitno.
Osnovno pitanje je za sta ti treba - da ga imas u kuci onako, za ne daj boze sto bi rekli, da ga nosas sa sobom, i/ili da treniras i takmicis se s njim?

Samim tim, to su ti redom i parametri za odlucivanje - namjena/svrha, ergonomija, tezina, cijena.

Koje su cijene ta 2?
O oba pištolja teoretski sve znam. Više mi se sviđa 88-ca ali na različitim mjestima sam čitao da ima dosta problema sa zaglavljivanjem. Prvo sam namjeravao M70 u kalibru 7,65 mm ali mi se više sviđa kalibar 9 mm.
Pištolj mi ne treba za takmičenje već da stoji u kući, a nažalost kakva je situacija da se i svakodnevno nosi. Ponekad i da se malo puca, naravno u streljani (koliko košta upotreba streljane sa svojim oružjem i svojom municijom).
Oba se mogu naći za 400-500 KM.
Last edited by vazna on 05/10/2016 15:04, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#829 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Koja vrsta zaglavljivanja? Uzroci zaglavljivanja mogu biti razni, a najcesce su kombinacija lose municije i loseg drzanja (da, zaglavljivanje se moze desiti i radi loseg drzanja).
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#830 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Čitao sam da se baš mnogi žale na taj problem i većina govori da se navodno to dešava kad je okvir pun, dok neki spominju i kvalitet municije.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#831 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Pucao sam iz oba ta, i nisam imao nikakav problem ni na jednom metku. Doduse, nisam ispalio neku impozantnu kolicinu, mozda po 50-100 kom iz oba, ali to je sasvim dovoljno da se desi neki zastoj.
A nije mi se desi ni jedan.

Ali, kod neiskusnih sam primijetio da pistolje generalno drze prilicno nepravilno, najcesce slabih hvatom, a zatim i savijenim laktovima pri cemu previse opuste zglobove. To onda dovodi do nedovoljnog otpora trzaju pistolja pri ispaljenju, pa se navlaka/zatvarac ne vraca do kraja nazad, a samim tim se prebrzo vrati naprijed, sto dalje vodi neuzimanju novog metka iz okvira, ili nepotpunom uzimanju, i/ili "stizanju" ispaljene cahure prije nego ona napusti oruzje.
Ljudi ovo cesto podvode pod "losu municiju", a, u stvari, najcesce nije uopste do municije.
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#832 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Hajde hvala ti na informacijama... Ako znaš koliko košta streljana sa upotrebom svog oružja i municije ako uspijem "nahvatati" jednog jarana da odem do streljane i da probam M70A.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#833 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

U Visokom, subotom od 10. Mjesto je, mislim, 10 KM, a metak 0,70 KM.
Na Pasinom ne znam raspored.
junior82
Posts: 15
Joined: 08/03/2016 19:18

#834 Re: Dozvola za oruzje

Post by junior82 »

Pozzzz, zna li neko info,
moze li se u trgovini oruzja izvrsiti zamjena pistolja 'staro za novo' , koji nisu u istom kalibru ( 9 mm za magnum 357 ) .
Hvala unaprijed :izet:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#835 Re: Dozvola za oruzje

Post by KatarinaKosaca »

Dozer wrote:U Visokom, subotom od 10. Mjesto je, mislim, 10 KM, a metak 0,70 KM.
Na Pasinom ne znam raspored.
U Visokom kad vidim onu vasu clanicu pokrivenu kako puca, dodje mi da zatrazim pracku :mrgreen: Ima li sansi da se vratite u Zetru? Ono tamo je malo i opasno, zna ribar zalutat :mrgreen: , a i stari je dosadan (vlasnik). Pasino majka
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#836 Re: Dozvola za oruzje

Post by Streptokok »

junior82 wrote:Pozzzz, zna li neko info,
moze li se u trgovini oruzja izvrsiti zamjena pistolja 'staro za novo' , koji nisu u istom kalibru ( 9 mm za magnum 357 ) .
Hvala unaprijed :izet:
Zavisi od mjesta prebivalista.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#837 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

junior82 wrote:Pozzzz, zna li neko info,
moze li se u trgovini oruzja izvrsiti zamjena pistolja 'staro za novo' , koji nisu u istom kalibru ( 9 mm za magnum 357 ) .
Hvala unaprijed :izet:
Mozes. Ako radnja to hoce da odradi. Zakonski moze.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#838 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

KatarinaKosaca wrote:
Dozer wrote:U Visokom, subotom od 10. Mjesto je, mislim, 10 KM, a metak 0,70 KM.
Na Pasinom ne znam raspored.
U Visokom kad vidim onu vasu clanicu pokrivenu kako puca, dodje mi da zatrazim pracku :mrgreen: Ima li sansi da se vratite u Zetru? Ono tamo je malo i opasno, zna ribar zalutat :mrgreen: , a i stari je dosadan (vlasnik). Pasino majka
Ma Zetra je gotova prica. Ako ne promijene nesto u nacinu poslovanja. Ni meni Visoko nije ni na nogu, ni na ruku, a ni na tocak... Ali u Zetri su pretjerali samo tako. Koliko znam, gore vise nema niko ko trenira bojevim oruzjem (osim, mozda, njihovog kluba)...
Last edited by Dozer on 08/10/2016 21:01, edited 1 time in total.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#839 Re: Dozvola za oruzje

Post by Streptokok »

Dozer wrote:
junior82 wrote:Pozzzz, zna li neko info,
moze li se u trgovini oruzja izvrsiti zamjena pistolja 'staro za novo' , koji nisu u istom kalibru ( 9 mm za magnum 357 ) .
Hvala unaprijed :izet:
Mozes. Ako radnja to hoce da odradi. Zakonski moze.
Po kojem tacno zakonu, ima ih 12?

U sarajevu koliko znam ne moze, za druge ne znam. Moze se zamijeniti ista vrsta, tj pistolj za pistolj, ali za revolver, gdje bi trebalo da spada i magnum, nece da moze.

Edit. Kada sam ja mijenjao ovako je bilo. Uostalom ovo raditi u prodavnici je deracina zesca a procjena pistolja za zamjenu mizerna.
Last edited by Streptokok on 08/10/2016 21:03, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#840 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Onda su nesto promijenili. Ja sam uredno mijenjao staro za novo ovdje. Doduse 9 za 9mm, ali tada (prije 5g.) je moglo bilo sta za bilo sta.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#841 Re: Dozvola za oruzje

Post by Streptokok »

Nije bitan kalibar nego vrsta, pistolj za pistolj revolver za tevolver. Najbolje neka uzme zakon i neka vidi.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#842 Re: Dozvola za oruzje

Post by mirsek »

KatarinaKosaca wrote:
Dozer wrote:U Visokom, subotom od 10. Mjesto je, mislim, 10 KM, a metak 0,70 KM.
Na Pasinom ne znam raspored.
U Visokom kad vidim onu vasu clanicu pokrivenu kako puca, dodje mi da zatrazim pracku :mrgreen: Ima li sansi da se vratite u Zetru? Ono tamo je malo i opasno, zna ribar zalutat :mrgreen: , a i stari je dosadan (vlasnik). Pasino majka
Koju clanicu , Cericku ?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#843 Re: Dozvola za oruzje

Post by KatarinaKosaca »

mirsek wrote:
KatarinaKosaca wrote:
Dozer wrote:U Visokom, subotom od 10. Mjesto je, mislim, 10 KM, a metak 0,70 KM.
Na Pasinom ne znam raspored.
U Visokom kad vidim onu vasu clanicu pokrivenu kako puca, dodje mi da zatrazim pracku :mrgreen: Ima li sansi da se vratite u Zetru? Ono tamo je malo i opasno, zna ribar zalutat :mrgreen: , a i stari je dosadan (vlasnik). Pasino majka
Koju clanicu , Cericku ?

Ne znam kako se zove. Pokrivena i puca kao Dok Holidej
:mrgreen:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#844 Re: Dozvola za oruzje

Post by mirsek »

KatarinaKosaca wrote: Ne znam kako se zove. Pokrivena i puca kao Dok Holidej
:mrgreen:
Vjerovatno je Cericka. Prirodan talenat a sasvim slucajno uletila u tu pricu prije par godina. :D
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#845 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Danas bio na predavanju za dozvolu i mogu reći da me je onaj "predavač" Dino pozitivno iznenadio. Pričali su mi da je veoma dosadno ali meni je bilo zanimljivo i čovjek na veoma zanimljiv način objašnjava stvari. Samo je sramotno koliko ljudi nepripremljeni dođu.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#846 Re: Dozvola za oruzje

Post by Streptokok »

vazna wrote:Danas bio na predavanju za dozvolu i mogu reći da me je onaj "predavač" Dino pozitivno iznenadio. Pričali su mi da je veoma dosadno ali meni je bilo zanimljivo i čovjek na veoma zanimljiv način objašnjava stvari. Samo je sramotno koliko ljudi nepripremljeni dođu.
Nisam siguran da masinski inzinjer moze adekvatno prenijeti pravne aspekte. No ovo je bosna i svi sve znaju, posebno ovi iz travnika.
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#847 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Streptokok wrote:
vazna wrote:Danas bio na predavanju za dozvolu i mogu reći da me je onaj "predavač" Dino pozitivno iznenadio. Pričali su mi da je veoma dosadno ali meni je bilo zanimljivo i čovjek na veoma zanimljiv način objašnjava stvari. Samo je sramotno koliko ljudi nepripremljeni dođu.
Nisam siguran da masinski inzinjer moze adekvatno prenijeti pravne aspekte. No ovo je bosna i svi sve znaju, posebno ovi iz travnika.
Nikakve pravne aspekte on nije ni prenosio, i čisto sumnjam da bi i pravnik mogao odgovoriti na većinu nebuloznih pitanja koja ljudi postavljaju. Opet kažem po mom mišljenju na zanimljiv način je održao predavanje, jedina zamjerka je što nije želio da odgovori na pitanja šta po svom iskustvu misli o određenim pištoljima.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#848 Re: Dozvola za oruzje

Post by Streptokok »

vazna wrote:
Streptokok wrote:
vazna wrote:Danas bio na predavanju za dozvolu i mogu reći da me je onaj "predavač" Dino pozitivno iznenadio. Pričali su mi da je veoma dosadno ali meni je bilo zanimljivo i čovjek na veoma zanimljiv način objašnjava stvari. Samo je sramotno koliko ljudi nepripremljeni dođu.
Nisam siguran da masinski inzinjer moze adekvatno prenijeti pravne aspekte. No ovo je bosna i svi sve znaju, posebno ovi iz travnika.
Nikakve pravne aspekte on nije ni prenosio, i čisto sumnjam da bi i pravnik mogao odgovoriti na većinu nebuloznih pitanja koja ljudi postavljaju. Opet kažem po mom mišljenju na zanimljiv način je održao predavanje, jedina zamjerka je što nije želio da odgovori na pitanja šta po svom iskustvu misli o određenim pištoljima.
je li vas iko podučio o zakonskim odredbama koje se odnose na upotrebu oružja i dr?
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#849 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Usput, nije njegovo ni da prica o svojim subjektivnim iskustvima s nekim oruzjem. Ne lezi svako oruzje/pistoj svakome isto ;)
Ja, recimo, ne gotivim Glock-a pretjerano. Nije to los pistolj, daleko od toga, ali meni jednostavno ne lezi. Ali, to ne znaci da ne lezi nekome drugom.

Samim tim, moj subjektivni odnos prema tom konkretnom pistolju nikako ne moze biti isti kao nekoga ko se u njega zaklinje :)

Dakle - nemojte instruktore pitati za njihova licna iskustva s nekim oruzjem, jer vama to mozda nece znaciti nista i vasa iskustva s tim nekim ruzjem mogu biti dijametralno suprotna.
Npr., masa ljudi se nekada zaklinjala u CZ99, a meni od prvog hvata i pucanja taj pistolj nije uopste valjao, pogotovo za neko brze pucanje. Doduse, bio je i nedovrsen i nije bio ni blizu SS-a P226 po kojem je radjen - los balans s punim okvirom, previsoka elevacija cijevi pri opaljenju, predubok kraj drugog koljena obaraca.
Na preciznom pucanju je i moglo ici kako treba, ali metak za metkom - komedija. :D
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#850 Re: Dozvola za oruzje

Post by vazna »

Nisam ni mislio da mi kaže treba da kupiš Glock, jer je logično da ne zna za koju će mi svrhu oružje i kao što si ti rekao kako će mi to oružje "ležati" u ruci. Ali ako te pitam da mi kažeš tvoje lično iskustvo za dva pištolja iz kojih si pucao ne vidim razlog da ne odgovori. Isto kao da ga pitam koje mu je auto bolje voziti VW ili BMW, pa mi on kaže VW ti je na prednji pogon, dijelovi su mu dostupniji i jeftiniji, lakši je za održavanje i slično. Znači prednosti i mane određenog pištolja. Znam da mu to nije obaveza ali pošto se vidi da je ljubitelj oružje mislio sam da će odgovarati i na takva pitanja. Istina rekao je gdje ga se može naći u slobodno vrijeme i da ga se slobodno tamo može pitati sve. U svakom slučaju veoma zanimljiv čovjek.


@streptokok
Bio je čovjek prije njega koji se više bazirao na zakone.
Post Reply