Doznake za bolovanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Altsa
Posts: 7347
Joined: 19/03/2004 18:31

#26 Re: Doznake za bolovanje

Post by Altsa »

doznake se donose nakon zakljucenog bolovanja...ni doktor ih nece dati prije jer se ne zna koliko ce neko biti na bolovanju...obaveza bolesnog je da se javi poslodavcu telefonski da je bolestan a ako je don obraz ne mora ni to :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#27 Re: Doznake za bolovanje

Post by banjaluka078 »

Ukoliko bolovanje prelazi u sljedeći mjesec, tj. sljedeći obračunski period za platu, za period za koji se obračun vrši, ljekar zaključuje doznaku i otvara novu koja "starta" prvog dana novog obračunskog perioda.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#28 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

Alhemicarkaa wrote:
manekenka u penziji wrote:Pa i nije bas da mi daje unaprijed doznake. 25og u mjesecu mi daje doznake za taj mjesec. Ja mu donesem nalaz a on meni da doznake. Ja bolovanje nisam nikako zatvarala a firmu im moram donijeti doznaku radi obračuna plate. Sad cu opet ići po doznake za 12.mjesec. Ni ja se pretjerano ne razumijem, prvi put sam na bolovanju i prvi put se susrećem sa ovim.
E il ja ne znam matematiku, il se ne razumijemo :lol: Mjesec ne traje do 25., već do 30 ili 31. (jesam pametna :D )
Evo recmo decembar, sad ćeš 25. dobiti doznake za decembar? Meni bi rekla dođi ili 31. ili u januaru, doktorica mi je rekla da ne može dati doznake za dane koji još nisu prošli.
reci ti svojoj doktorici da ona pojma nema :-) ako se plata u tvojoj firmi obracunava zadnji radni dan u mjesecu pa bio on 28. 30. ili 31. ona je duzna da ti zakljuci doznaku par dana prije i da ti je da da bi ti u firmi mogli obracunat platu---ako doneseš sa zakašnjenjem misliš da ce samo radi tebe obracun vršit :-) hoce al ceš platu dobit sa mjesec zakašnjenja.
nema veze što se bolovanje produzuje u naredni mjesec--na toj doznaci sa zakljucenim tekucim mjesecom doktorica je duzna da napiše od tog i tog do tog i tog datuma i dalje--sto znaci da u tvojoj firmi ne ocekuju da ceš doc na poso prvi radni dan narednog mjeseca.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#29 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

Altsa wrote:doznake se donose nakon zakljucenog bolovanja...ni doktor ih nece dati prije jer se ne zna koliko ce neko biti na bolovanju...obaveza bolesnog je da se javi poslodavcu telefonski da je bolestan a ako je don obraz ne mora ni to :D
ne mora al ima neki propisan rok da je obavezan da javi--eh sad da li je to 2, 3 il 5 dana pojma nemam a ako ne javi u tom periodu moze ocekivat nogu zbog neopravdanog izostanka.
User avatar
smurf
Posts: 70207
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#30 Re: Doznake za bolovanje

Post by smurf »

Ne daj Boze da si ti poslodavac muha_sa, ne bi kandziju ispustao iz ruke :-) Cuj mora se javiti inace snosi posljedice, jes' al' al' kod privatnika koji cita samo dijelove zakona koji mu odgovaraju.
I u biti ti hecim ne smije 30-og dati doznake ako mjesec ima 31. dan.
Privremena sprijecenost obavljanja radnih duznosti se ne moze procijeniti, do 42 dana pravda hecim porodicne medicine a nakon toga pacijenta upucuje na ljekarsku komisiju. I ta komisija odredi npr. mjesec dana, ali ako pacijent nije osposobljen bolovanje mu se produzuje.
Ljekar opce prakse, tj. porodicni ljekar, komisija, poslodavac - svi oni najcesce rade kako im je u tom momentu najlakse i vole da se igraju sa strucnom terminologijom kako bi se napravili vazni, sve do momenta kada se pacijent suprostavi sa argumentima :kravata:

Poslodavac bi mogao i da bude humaniji pa da obidje svog uposlenika koji je hasta a ne da prijeti povredom radne discipline.

To za neki obrazac o otvorenom bolovanju zaista prvi put cujem, moja firma postuje Zakon o radu i tete iz racunovodstva se nekada vise boje te povrede nego inspekcije ali nikada niti meni niti bilo kojem drugom uposleniku nisu trazili takav dokument, sto opet ne znaci da isti ne postoji.
Ako se odsustvo ne opravda doznakama onda je to povreda radne discipline, sve mimo je samovolja poslodavca i navodjenja vode na svoj mlin.

Praksa je nesto sasvim drugo, na zalost kod nas je sve moguce i nista nas ne smije iznenaditi.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#31 Re: Doznake za bolovanje

Post by rasuta_riza »

hladan.preminger wrote:
bosanka hercegovic wrote:Direktoru sam prijavila da je dotični radnik na bolovanju. Direktor mi traži informaciju do kada je "osiguranik nesposoban za rad" jer neko mora raditi bolesnikove poslove, da organizacija rada ne trpi.....kazem mu da ne znam.....on me pita da li je donio Izvještaj o bolovanju ja mu pokazem Nalaz ljekara gdje piše da se obratio ljekaru zbog zdrav. tegoba i da je od tada na bolovanju(ali ne i do kada). Direktor mi kaže da ga nazovem da donese Izvještaj kao i ostali radnici na bolovanju, radnik mi kaže da ga mltretiram i zalupi mi slušalicu.....dakle mi u ovom slučaju ne znamo da kada će ovaj bolesnik biti na bolovanju, ne znamo ni šta mu je i da li ćemno trebati primiti nekoga drugog da radi njegove poslove, ni na koliko vremena da primimo zamjenu.....

Kada sam bila bolesna prvo sam se obratila doktoru porodične medicine. On me je uputio da izvadim nalaze krvi i urina. Potom me uputio specijalisti i naložio da donesem nalaz specijaliste. Na osnovu tog nalaza mi je propisao terapiju i datum ponovne kontrole, te dao Izvještaj o bolovanju, koji sam istog dana predala poslodavcu. Na tom izvještaju je pisalo da sam nesposobna za rad do_____, na osnovu tog sazananja moj poslodavac je angazovao koleginicu da radi i dio mojih poslova. Nakon što sam provela terapiju otišla sam na kontrolu( tri dana prije datuma "osiguranik nesposoban za rad do________). ponovo sam uradila nalaze, i bolovanje koje je trajalo 10 dana je zaključeno, opet sam dobila Izvještaj o bolovanju za poslodavca gdje je pisalo "sposoban za rad od________)...i to je to

Mislim da poslodavac ima puno pravo znati do kada je radniku propisano bolovanje, mislim da radnik treba donijeti opravdanje unaprijed, a ne unazad kao u školi....mislim da je to i propisima uređeno.....meni treba propis da se mogu za nešto konkretno "uhvatiti"
Dajte mu pismenu opomenu pred otkaz ugovora o radu, sljedeca povreda radnih obaveza saljite budalu na biro.

Ne moze nalaz zamjeniti izvjestaj o otvorenom bolovanju. U nalazu nista ne pise sto bi se mogle odnositi na bolovanje.

Izvini,ali ovo što pričaš nije u redu. Šta ako čovjeku pukne slijepo crijevo i hitno mora pod nož? Čak ni on sam nije u stanju da u roku od 3 dana javi već to neko od članova porodice. Misliš da će šef hirurškog odjela popunjavati kakve obrasce, može dobiti kratki nalaz da se nalazi na hirurškom tretmanu radi toga i toga, i kažeš nalaz ne može zamijeniti? Šta može po tebi? Ne znaju u tim slučajevima ni hoće li živu glavu iznijeti a ti "budalu na biro". Halal ti klinac.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#32 Re: Doznake za bolovanje

Post by rasuta_riza »

smurf wrote:Ne daj Boze da si ti poslodavac muha_sa, ne bi kandziju ispustao iz ruke :-) Cuj mora se javiti inace snosi posljedice, jes' al' al' kod privatnika koji cita samo dijelove zakona koji mu odgovaraju.
I u biti ti hecim ne smije 30-og dati doznake ako mjesec ima 31. dan.
Privremena sprijecenost obavljanja radnih duznosti se ne moze procijeniti, do 42 dana pravda hecim porodicne medicine a nakon toga pacijenta upucuje na ljekarsku komisiju. I ta komisija odredi npr. mjesec dana, ali ako pacijent nije osposobljen bolovanje mu se produzuje.
Ljekar opce prakse, tj. porodicni ljekar, komisija, poslodavac - svi oni najcesce rade kako im je u tom momentu najlakse i vole da se igraju sa strucnom terminologijom kako bi se napravili vazni, sve do momenta kada se pacijent suprostavi sa argumentima :kravata:

Poslodavac bi mogao i da bude humaniji pa da obidje svog uposlenika koji je hasta a ne da prijeti povredom radne discipline.

To za neki obrazac o otvorenom bolovanju zaista prvi put cujem, moja firma postuje Zakon o radu i tete iz racunovodstva se nekada vise boje te povrede nego inspekcije ali nikada niti meni niti bilo kojem drugom uposleniku nisu trazili takav dokument, sto opet ne znaci da isti ne postoji.
Ako se odsustvo ne opravda doznakama onda je to povreda radne discipline, sve mimo je samovolja poslodavca i navodjenja vode na svoj mlin.

Praksa je nesto sasvim drugo, na zalost kod nas je sve moguce i nista nas ne smije iznenaditi.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#33 Re: Doznake za bolovanje

Post by sioux113 »

muha_sa wrote:
Altsa wrote:doznake se donose nakon zakljucenog bolovanja...ni doktor ih nece dati prije jer se ne zna koliko ce neko biti na bolovanju...obaveza bolesnog je da se javi poslodavcu telefonski da je bolestan a ako je don obraz ne mora ni to :D
ne mora al ima neki propisan rok da je obavezan da javi--eh sad da li je to 2, 3 il 5 dana pojma nemam a ako ne javi u tom periodu moze ocekivat nogu zbog neopravdanog izostanka.
3 dana je rok
Clan 65.

Povreda na radu, bolest ili profesionalna bolest ne mogu stetno utjecati na ostvarivanje prava zaposlenika iz radnog odnosa.
Zaposlenik koji je privremeno bio nesposoban za rad zbog povrede ili povrede na radu, bolesti ili profesionalne bolesti, a za koga nakon lijecenja i oporavka nadlezna zdravstvena ustanova ili ovlasteni lijecnik utvrdi da je sposoban za rad, ima pravo da se vrati na poslove na kojima je radio prije nastupanja privremene nesposobnosti za rad ili na druge odgovarajuce poslove. Zaposlenik je duzan,u roku od tri dana od dana nastupanja nesposobnosti za rad, obavijestiti poslodavca o privremenoj nesposobnosti za rad.

Nije bitno na koji način, a šta neko doživi udes i završi na traumatologiji, hoće li i on morati davati doznake za kraj mjeseca? Ljudi koji vam je racqu, vi izgleda sve doživljavate onako kako vi mislite da jeste a u stvarnosti, neko ako je na bolničkom liječenju osim nalaza ne treba mu doslovce ništa, i volio bih vidjeti tog kretena od poslodavca koji bi mu dao nogu s posla i umanjio plaću. Takvome bi jedino kazna zatvora bila adekvatna, što je najžalosnije svi se mi možemo naći u istoj situaciji.
User avatar
smurf
Posts: 70207
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#34 Re: Doznake za bolovanje

Post by smurf »

Ama znam iz licnog iskustva, u kuci mala beba, ja u bolnici nepokretan i zovu me te traze doznake :shock: Ja pokusavam bivsem sefu objasniti ali on zapeo k'o sivonja, eto nece mi obracunati placu, dobit cu nogu bla bla. Ja uredno prekinem vezu. Kontam ko je ovdje lud, ja u bolnici i samim tim supruga i da ima mogucnosti ne moze otici do ljekara po iste. Posalju oni iz firme "delegaciju" oni znajuci koliki sam ters i ne spomenu mi to :D I tako meni firma uredno pet mjeseci davala placu, uplacivali doprinose, ovjera knjizice u medjuvremenu istekla, ali sve se zavrsilo u roku dva-tri sata nakon mog izlaska. Ja bio kuci jos nekih mjesec dana na mirovanju, doktorica opce prakse digla hampu zasto se nisam javio komisiji, kao nece mi dati doznake bla bla Ja je hladno pitao hoce li mi dati uputnicu ili da ganjam sluzbenim putem. Odem na komisiju, neka mladja doktorica ufatila truniti i ja izadjem u cekaonicu. Prozovu me nakon tri minute i promjene pricu, pitaju kako se osjecam, mogu li se vratiti na posao, da li cu moci raditi puno radno vrijeme... Ona balavica samo puhce :D

Znate li sta mi je sef nakon po' godine rekao? Nista. A bolje je i po njega bilo :lol:

Ne znamo svoja prava i ako ih saznamo necemo ili ne smijemo ih koristiti i onda trazimo u drugim krivca.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#35 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

e moj strumfu, jebo li te tvoj Željo :lol:

koje sam ja ratove, u svom radnom vijeku, s doktorima i raznoraznim komisijama za produženje bolovanja imo ovu sam temu 77 puta doktoriro :lol: al hajd :-) nek ostane na ovome--valjda smo bili od pomoci postavljacu teme :)
nego--zovi na fuka :)
User avatar
smurf
Posts: 70207
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#36 Re: Doznake za bolovanje

Post by smurf »

Jasta cu, zvao te petnaest puta ali ti zaboravis mlatnuti redergin i... A sto se tice teme, to si ti ganjao u onaj vakat tako da ne pije vode, djuturume :lol:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#37 Re: Doznake za bolovanje

Post by hladan.preminger »

rasuta_riza wrote:
hladan.preminger wrote:
bosanka hercegovic wrote:Direktoru sam prijavila da je dotični radnik na bolovanju. Direktor mi traži informaciju do kada je "osiguranik nesposoban za rad" jer neko mora raditi bolesnikove poslove, da organizacija rada ne trpi.....kazem mu da ne znam.....on me pita da li je donio Izvještaj o bolovanju ja mu pokazem Nalaz ljekara gdje piše da se obratio ljekaru zbog zdrav. tegoba i da je od tada na bolovanju(ali ne i do kada). Direktor mi kaže da ga nazovem da donese Izvještaj kao i ostali radnici na bolovanju, radnik mi kaže da ga mltretiram i zalupi mi slušalicu.....dakle mi u ovom slučaju ne znamo da kada će ovaj bolesnik biti na bolovanju, ne znamo ni šta mu je i da li ćemno trebati primiti nekoga drugog da radi njegove poslove, ni na koliko vremena da primimo zamjenu.....

Kada sam bila bolesna prvo sam se obratila doktoru porodične medicine. On me je uputio da izvadim nalaze krvi i urina. Potom me uputio specijalisti i naložio da donesem nalaz specijaliste. Na osnovu tog nalaza mi je propisao terapiju i datum ponovne kontrole, te dao Izvještaj o bolovanju, koji sam istog dana predala poslodavcu. Na tom izvještaju je pisalo da sam nesposobna za rad do_____, na osnovu tog sazananja moj poslodavac je angazovao koleginicu da radi i dio mojih poslova. Nakon što sam provela terapiju otišla sam na kontrolu( tri dana prije datuma "osiguranik nesposoban za rad do________). ponovo sam uradila nalaze, i bolovanje koje je trajalo 10 dana je zaključeno, opet sam dobila Izvještaj o bolovanju za poslodavca gdje je pisalo "sposoban za rad od________)...i to je to

Mislim da poslodavac ima puno pravo znati do kada je radniku propisano bolovanje, mislim da radnik treba donijeti opravdanje unaprijed, a ne unazad kao u školi....mislim da je to i propisima uređeno.....meni treba propis da se mogu za nešto konkretno "uhvatiti"
Dajte mu pismenu opomenu pred otkaz ugovora o radu, sljedeca povreda radnih obaveza saljite budalu na biro.

Ne moze nalaz zamjeniti izvjestaj o otvorenom bolovanju. U nalazu nista ne pise sto bi se mogle odnositi na bolovanje.

Izvini,ali ovo što pričaš nije u redu. Šta ako čovjeku pukne slijepo crijevo i hitno mora pod nož? Čak ni on sam nije u stanju da u roku od 3 dana javi već to neko od članova porodice. Misliš da će šef hirurškog odjela popunjavati kakve obrasce, može dobiti kratki nalaz da se nalazi na hirurškom tretmanu radi toga i toga, i kažeš nalaz ne može zamijeniti? Šta može po tebi? Ne znaju u tim slučajevima ni hoće li živu glavu iznijeti a ti "budalu na biro". Halal ti klinac.

Ti ili si corav ili si bilde, nema trece.

Govorim ti konkretnom slucaju koji je forumas naveo gdje ih radnik zajebava sa dostavljanjem papira.

Bolovanje ne otvara kirurg nego doktor kod kojeg se pacijent/radnik vodi.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#38 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

smurf wrote:Jasta cu, zvao te petnaest puta ali ti zaboravis mlatnuti redergin i... A sto se tice teme, to si ti ganjao u onaj vakat tako da ne pije vode, djuturume :lol:
:lol: :thumbup:

idioti, umjesto da prepišu oni izmišljaju "toplu vodu" i sve zajebu :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#39 Re: Doznake za bolovanje

Post by muha_sa »

valjda taj koji je završio na hirurgiji ima nekog od familije koji ce nalaz iz bolnice odnjet ljekaru opšte prakse koji ce mu otvorit bolovanje.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#40 Re: Doznake za bolovanje

Post by hladan.preminger »

muha_sa wrote:valjda taj koji je završio na hirurgiji ima nekog od familije koji ce nalaz iz bolnice odnjet ljekaru opšte prakse koji ce mu otvorit bolovanje.

Normalno. :D

Ali se uvijek nadje filizofa da pametuju.
User avatar
smurf
Posts: 70207
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#41 Re: Doznake za bolovanje

Post by smurf »

Ope' on po starom... NEMA NIKOGA! I kakav crni nalaz muha_sa dragi, covjek ako je hospitaliziran sva dokumentacija je u bolnici. Zdravstvena knjizica, nalazi od prije, za vrijeme lijecenja, sve to ce dobiti tek posto zavrsi papirologiju oko otpusta, tj. dok se fakturise "rad". Bolan ne bio, do unazad dvije godine svi "ambulantni" hirurski tretmani su obavljani po principu, predas knjizicu, uputnicu i potrebne nalaze, oni te ustopaju i otpuste. Dobijes ti neke antibiotike i maze koje uredno platis a knjizica ti ostaje u bolnici narednih 7-10 dana. Znas sta ces dobiti kod svog hecima i u apoteci bez knjizice? Samo racun da uredno platis. Ma sve je naopako pa tako i to.

I nije ovo nikakvo pametovanje vec prica iz prve ruke. Ja sam imao namjeru da pokrenem pravni spor ali odustao, kontam jebo budalu, mogu mi opet sutra zatrebati.
Iz bolnice kada sam izlazio morao sam otici na blagajnu da regulisem situaciju i iskoristim priliku pa iskopiram sve papire. Kakvih je tu stavki navedeno :-) :-)

Naravno da ima njih koji zloupotrebljavaju i bolovanje i nlaze rupe u zakonu, ali kada covjek zaglavi bolovanja dva-tri mjeseca a egzistencija mu ovisi o placi tesko da ce se devranisati, samo moze jos na sebe navuci novih bolescina radi sekiracije.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#42 Re: Doznake za bolovanje

Post by rasuta_riza »

@premingeru

E kad si takav specijalac, hajd mi reci da mu dadneš nogu zbog toga i završiš na sudu? U čiju bi korist sud presudio?
Njegov je nalaz dovoljan razlog za bolovanje, ako ne već i za obračun plaće za bolovanje jeste, ti ga sviraj kako hoćeš, ali sud redovno ide u korist zaposlenika, jer mu poslodavac za vrijeme dok je (čitaj malo bolje zakon o radu pametnjakoviću), spriječen da radi a ovaj za to ima nalaz od doktora, a valjda doktor je kompetentniji od tebe i tvojih pravilnika da cijeni da li je bolestan ili ne. Da si poslodavac i dadneš mu otkaz u konkretnom slučaju,na sudu ga pušiš, 1 kroz 1.
I ti ili si tenkre ili ti noge smrde, zajebi tvoje otvaranje bolovanja ako je u bolnici, znamo mi svi da bolovanje otvara doktor medicine rada, ali hajde stisni pa mu daj otkaz zbog nedostavljanja papira a on na odjelu hirurgije.
Uostalom, lično ti želim da kao poslodavac ili njegov zastupnik imaš sudski spor po konkretnom pitanju, čisto onako da me se sjetiš :D
Last edited by rasuta_riza on 24/12/2013 20:57, edited 2 times in total.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#43 Re: Doznake za bolovanje

Post by rasuta_riza »

muha_sa wrote:valjda taj koji je završio na hirurgiji ima nekog od familije koji ce nalaz iz bolnice odnjet ljekaru opšte prakse koji ce mu otvorit bolovanje.
Hajd ne sviraj klincu, pa moguće i da nema nikoga bližeg ili ga udesi tako na pr. u hrvatskoj, sloveniji da trebaju dani da se dođe do familije i nalaza i šta sada? I to tvoje "valjda" skroz mijenja stvar, nema tu nikakvog valjda.
Svjedno, nisam jednom imao prilike da vidim kako sud reže u takvim slučajevima, a vi ga diplite kako vam volja.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#44 Re: Doznake za bolovanje

Post by hladan.preminger »

rasuta_riza wrote:@premingeru

E kad si takav specijalac, hajd mi reci da mu dadneš nogu zbog toga i završiš na sudu? U čiju bi korist sud presudio?
Njegov je nalaz dovoljan razlog za bolovanje, ako ne već i za obračun plaće za bolovanje jeste, ti ga sviraj kako hoćeš, ali sud redovno ide u korist zaposlenika, jer mu poslodavac za vrijeme dok je (čitaj malo bolje zakon o radu pametnjakoviću), spriječen da radi a ovaj za to ima nalaz od doktora, a valjda doktor je kompetentniji od tebe i tvojih pravilnika da cijeni da li je bolestan ili ne. Da si poslodavac i dadneš mu otkaz u konkretnom slučaju,na sudu ga pušiš, 1 kroz 1.
I ti ili si tenkre ili ti noge smrde, zajebi tvoje otvaranje bolovanja ako je u bolnici, znamo mi svi da bolovanje otvara doktor medicine rada, ali hajde stisni pa mu daj otkaz zbog nedostavljanja papira a on na odjelu hirurgije.
Uostalom, lično ti želim da kao poslodavac ili njegov zastupnik imaš sudski spor po konkretnom pitanju, čisto onako da me se sjetiš :D

Ćoro de citaj. Govorio sam o konkretno slucaju gdje radnik zajebava firmu. Sta ti tu nije jasno? Ne mozes to skontati a tumacio bi rad sudova.
PS. Nemoj me uciti mom poslu.
Last edited by hladan.preminger on 24/12/2013 21:10, edited 1 time in total.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#45 Re: Doznake za bolovanje

Post by rasuta_riza »

hladan.preminger wrote:
rasuta_riza wrote:@premingeru

E kad si takav specijalac, hajd mi reci da mu dadneš nogu zbog toga i završiš na sudu? U čiju bi korist sud presudio?
Njegov je nalaz dovoljan razlog za bolovanje, ako ne već i za obračun plaće za bolovanje jeste, ti ga sviraj kako hoćeš, ali sud redovno ide u korist zaposlenika, jer mu poslodavac za vrijeme dok je (čitaj malo bolje zakon o radu pametnjakoviću), spriječen da radi a ovaj za to ima nalaz od doktora, a valjda doktor je kompetentniji od tebe i tvojih pravilnika da cijeni da li je bolestan ili ne. Da si poslodavac i dadneš mu otkaz u konkretnom slučaju,na sudu ga pušiš, 1 kroz 1.
I ti ili si tenkre ili ti noge smrde, zajebi tvoje otvaranje bolovanja ako je u bolnici, znamo mi svi da bolovanje otvara doktor medicine rada, ali hajde stisni pa mu daj otkaz zbog nedostavljanja papira a on na odjelu hirurgije.
Uostalom, lično ti želim da kao poslodavac ili njegov zastupnik imaš sudski spor po konkretnom pitanju, čisto onako da me se sjetiš :D

Tenkre, nemoj me uciti mom poslu.
Tebe prvo treba naučiti kulturi ophođenja jer si očito deficitaran po tom pitanju, da li je u pitanju kućni odgoj i što drugo nije bitno, a što se tiče tiče tvog posla imaš ti još pure da pojedeš dok neke stvari naučiš.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#46 Re: Doznake za bolovanje

Post by hladan.preminger »

rasuta_riza wrote:
hladan.preminger wrote:
rasuta_riza wrote:@premingeru

E kad si takav specijalac, hajd mi reci da mu dadneš nogu zbog toga i završiš na sudu? U čiju bi korist sud presudio?
Njegov je nalaz dovoljan razlog za bolovanje, ako ne već i za obračun plaće za bolovanje jeste, ti ga sviraj kako hoćeš, ali sud redovno ide u korist zaposlenika, jer mu poslodavac za vrijeme dok je (čitaj malo bolje zakon o radu pametnjakoviću), spriječen da radi a ovaj za to ima nalaz od doktora, a valjda doktor je kompetentniji od tebe i tvojih pravilnika da cijeni da li je bolestan ili ne. Da si poslodavac i dadneš mu otkaz u konkretnom slučaju,na sudu ga pušiš, 1 kroz 1.
I ti ili si tenkre ili ti noge smrde, zajebi tvoje otvaranje bolovanja ako je u bolnici, znamo mi svi da bolovanje otvara doktor medicine rada, ali hajde stisni pa mu daj otkaz zbog nedostavljanja papira a on na odjelu hirurgije.
Uostalom, lično ti želim da kao poslodavac ili njegov zastupnik imaš sudski spor po konkretnom pitanju, čisto onako da me se sjetiš :D

Tenkre, nemoj me uciti mom poslu.
Tebe prvo treba naučiti kulturi ophođenja jer si očito deficitaran po tom pitanju, da li je u pitanju kućni odgoj i što drugo nije bitno, a što se tiče tiče tvog posla imaš ti još pure da pojedeš dok neke stvari naučiš.

Evo ode sad poderati diplomu i ugovor o radu jer mi je troll sa foruma rekao da ne znam raditi svoj posao.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#47 Re: Doznake za bolovanje

Post by rasuta_riza »

hladan.preminger wrote:
rasuta_riza wrote:@premingeru

E kad si takav specijalac, hajd mi reci da mu dadneš nogu zbog toga i završiš na sudu? U čiju bi korist sud presudio?
Njegov je nalaz dovoljan razlog za bolovanje, ako ne već i za obračun plaće za bolovanje jeste, ti ga sviraj kako hoćeš, ali sud redovno ide u korist zaposlenika, jer mu poslodavac za vrijeme dok je (čitaj malo bolje zakon o radu pametnjakoviću), spriječen da radi a ovaj za to ima nalaz od doktora, a valjda doktor je kompetentniji od tebe i tvojih pravilnika da cijeni da li je bolestan ili ne. Da si poslodavac i dadneš mu otkaz u konkretnom slučaju,na sudu ga pušiš, 1 kroz 1.
I ti ili si tenkre ili ti noge smrde, zajebi tvoje otvaranje bolovanja ako je u bolnici, znamo mi svi da bolovanje otvara doktor medicine rada, ali hajde stisni pa mu daj otkaz zbog nedostavljanja papira a on na odjelu hirurgije.
Uostalom, lično ti želim da kao poslodavac ili njegov zastupnik imaš sudski spor po konkretnom pitanju, čisto onako da me se sjetiš :D

Ćoro de citaj. Govorio sam o konkretno slucaju gdje radnik zajebava firmu. Sta ti tu nije jasno? Ne mozes to skontati a tumacio bi rad sudova.
PS. Nemoj me uciti mom poslu.
Da te "ćoro" (seljačino neotesana) uputi na ZOR član 65.,

Povreda na radu, bolest ili profesionalna bolest ne mogu stetno utjecati na ostvarivanje prava zaposlenika iz radnog odnosa.
Zaposlenik koji je privremeno bio nesposoban za rad zbog povrede ili povrede na radu, bolesti ili profesionalne bolesti, a za koga nakon lijecenja i oporavka nadlezna zdravstvena ustanova ili ovlasteni lijecnik utvrdi da je sposoban za rad, ima pravo da se vrati na poslove na kojima je radio prije nastupanja privremene nesposobnosti za rad ili na druge odgovarajuce poslove. Zaposlenik je duzan,u roku od tri dana od dana nastupanja nesposobnosti za rad, obavijestiti poslodavca o privremenoj nesposobnosti za rad. , i ja ne tumačim rad sudova ali sam se po ovom pitanju povlačio po istima više nego što ćeš ti u narednih par godina.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#48 Re: Doznake za bolovanje

Post by rasuta_riza »

@ premingeru
ode sad poderati diplomu i ugovor o radu jer mi je troll sa foruma rekao da ne znam raditi svoj posao.

Koji ti je klinac, što se tako vrijeđaš,a? I gdje sam ja tebi rekao da ne znaš raditi svoj posao? Ovo je forum usijana glavo, svako iznosi svoje mišljenje a ti što misliš da imaš koju godinicu staža na tim poslovima ne znači da si svu pamet svijeta posisao. Kao ti jedini diplomu ovdje imaš, rodila majka, pa i sudije sa decenijskim iskustvom znaju omanuti pa ne znači da na znaju raditi svoj posao, a da si arogantan i neotesan - vala jesi. Jesi prošao kroz fakultet, ali nije fakultet kroz tebe.
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#49 Re: Doznake za bolovanje

Post by bosanka hercegovic »

Pazljivo sam procitala sve sto se napisali......vec sam pismeno pozvala radnika da donose doznaku koja mi je jedini mjerodavni dokaz za pravdanje bolovanja....radnik i pored upozorenja nije poslao izvjestaj o priv. sprijecenosti za rad......poslai smo mu opomenu zbog krsenja radne discipline prema Pravilniku o radu i nalozili mu ponovo da do kraja mjeseca dostavi doznake, u suprotnom ce dobiti otkaz jer nije pravno valjanom dokumentacijom opravdao jednomjesecni izostanak sa posla
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#50 Re: Doznake za bolovanje

Post by rasuta_riza »

bosanko hercegovic,
Tebe molim da se ne obazires na ova prepucavanja, i kao službeniku bih dao savjet da postupiš onako kako ti direktor sugeriše (radi sebe), dakle ti si uradila što si trebala shodno vašem internom pravilniku, o telefonskom razgovoru koji si obavila sa zaposlenikom napravi službenu zabilješku, ako direktor ima stav da treba dostaviti doznaku radi obračuna plaće obavijesti ga sa upozorenjem šta treba da učini, opet sačini službenu zabilješku i postupi po "naređenju". Ti nisi odgovorna osoba u smislu slanja opomena pred otkaz ili davanje otkaza, to radi rukovodilac tj direktor i taj vrući krompir zaobiđi.
Last edited by rasuta_riza on 24/12/2013 22:09, edited 1 time in total.
Post Reply