Dosta kuknjave

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#76 Re: Dosta kuknjave

Post by dante17 »

XaviHernandez wrote:Nigdje na svijetu dvoje ljudi ne može živiti ko u Bosni sa 2x 1000 KM plate,pa čak i četveročlana porodica živi super sa 2000 KM prihoda mjesečno.Em nema zakona :D ,zdrava hrana ko hoće da radi,priroda na dohvat ruke ,voda zdrava,zrak fuj kao i svugdje do ne pobjegneš na planinu haha
Al je zato okolina losa,nista nije sredjeno.
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#77 Re: Dosta kuknjave

Post by amra67 »

El malagueño wrote:Jesi se prepoznala?
ne idem u bosnu kao prvo vec 14ak godina i ako sam bila bila sam iz nuzde i sto krace.. nisam poguzijà i ne fali mi nista odatle.. i za razliku od tebe koji si toliko putovao à nista nisi vidio ja sam vidjela i skontala koliki je dunjaluk i da bosna ovakva kakva je sad ne predstavlja meni licno nista izuzetno..kazu putujes da vidis i naucis..hvala Bogu ja vidjoh i nesto naucih..[/quote]


Citali smo o tvojim pustolovinama na "thajhjlhandhu" mojne vise "please"[/quote]

pitas, odgovaram..ma ne bitno..prijatno vece i druzenje na klix forumu idem se spremiti za izlazak..ADE (amsterdam dance event) is calling :)
:tooo: :nokti: :strik:
Last edited by amra67 on 18/10/2014 18:05, edited 1 time in total.
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#78 Re: Dosta kuknjave

Post by dante17 »

Nije se odnosilo na kucu vec sve ostalo
slabo razvijena infrastruktura,zeljeznice i svak svakoga gleda da zajebe.
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#79 Re: Dosta kuknjave

Post by El malagueño »

amra67 wrote:
El malagueño wrote:Jesi se prepoznala?
ne idem u bosnu kao prvo vec 14ak godina i ako sam bila bila sam iz nuzde i sto krace.. nisam poguzijà i ne fali mi nista odatle.. i za razliku od tebe koji si toliko putovao à nista nisi vidio ja sam vidjela i skontala koliki je dunjaluk i da bosna ovakva kakva je sad ne predstavlja meni licno nista izuzetno..kazu putujes da vidis i naucis..hvala Bogu ja vidjoh i nesto naucih..

Citali smo o tvojim pustolovinama na "thajhjlhandhu" mojne vise "please"[/quote]

pitas, odgovaram..ma ne bitno..prijatno vece i druzenje na klix forumu idem se spremiti za izlazak..ADE (amsterdam dance event) is calling :)
:tooo: :nokti: :strik:[/quote]

Bit ces geweigerd zbog leeftijd :p
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#80 Re: Dosta kuknjave

Post by Luce »

Mozda cu otici malo u off topic...nadam se da necete zamjeriti.

Zanimljivo mi je sto uvijek primjecujem na ovim dijasporskim temama taj neki tako da kazem rigidni ili-ili stav. Ili ti je dobra nova zemlja ili idi u Bosnu, nema treceg.Ili ti valja hrana u novoj zemlji ili cevapi u Bosni. Ili volis novu zemlju a Bosnu mrzis ili obratno.

Ja sam svoje dileme rijesila. U novoj zemlji volim odredjene stvari ali se ne odricem svog porijekla i stvari koje tamo volim, tj stvari koje su po meni bolje nego u ovoj zemlji u kojoj trenutno zivim.
Sto prije prihvatite da vas identitet gradi i nova zemlja ali u istoj mjeri i stara, bice vam lakse. To sto volis svoju maticnu zemlju ne umanjuje ono sto si danas u novoj zemlji ni u kojem smislu. Mislim samo da te moze obogatiti i jedno i drugo iskustvo.
Prihvatite oba svoja identiteta i najbolje sto vam ona nude.
Ja sam za sada napustila svoju zemlju koju beskrajno volim, koja je dio mene, mog identiteta, moje DNK. Sad sam u zemlji koja mi je zanimljiva, dala mi je nove mogucnosti, nova iskustva ali to ne znaci da ce ova zemlja biti moj dozivotni izbor.
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#81 Re: Dosta kuknjave

Post by El malagueño »

Luce wrote:Mozda cu otici malo u off topic...nadam se da necete zamjeriti.

Zanimljivo mi je sto uvijek primjecujem na ovim dijasporskim temama taj neki tako da kazem rigidni ili-ili stav. Ili ti je dobra nova zemlja ili idi u Bosnu, nema treceg.Ili ti valja hrana u novoj zemlji ili cevapi u Bosni. Ili volis novu zemlju a Bosnu mrzis ili obratno.

Ja sam svoje dileme rijesila. U novoj zemlji volim odredjene stvari ali se ne odricem svog porijekla i stvari koje tamo volim, tj stvari koje su po meni bolje nego u ovoj zemlji u kojoj trenutno zivim.
Sto prije prihvatite da vas identitet gradi i nova zemlja ali u istoj mjeri i stara, bice vam lakse. To sto volis svoju maticnu zemlju ne umanjuje ono sto si danas u novoj zemlji ni u kojem smislu. Mislim samo da te moze obogatiti i jedno i drugo iskustvo.
Prihvatite oba svoja identiteta i najbolje sto vam ona nude.
Ja sam za sada napustila svoju zemlju koju beskrajno volim, koja je dio mene, mog identiteta, moje DNK. Sad sam u zemlji koja mi je zanimljiva, dala mi je nove mogucnosti, nova iskustva ali to ne znaci da ce ova zemlja biti moj dozivotni izbor.
To je to sto probavam reci. Thumbs upp!
bella_ciao
Posts: 576
Joined: 16/10/2014 19:58

#82 Re: Dosta kuknjave

Post by bella_ciao »

Ma kakva ba zdrava hrana u Bosni, o cemu pricate vi? Sav svjetski hamelj se ovamo uvozi, jedemo mesto staro decenijama. Sta vam je ljudi
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#83 Re: Dosta kuknjave

Post by prog321 »

amra67 wrote:ne idem u bosnu kao prvo vec 14ak godina i ako sam bila bila sam iz nuzde i sto krace.. .
Sasvim logicno pitanje, zasto pises ovdje ?
Da nam objasnis kako je u Tajlandu bolji zivot ? :lol:
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#84 Re: Dosta kuknjave

Post by Discball »

Dijasporo, kome gore šta god ne štima...spakujte kofere i vrćite se nazad. Samo da vas obavijestim, da ne bidne da Vam niko nije rek'o, ovdje bar 30% ima jedva kiflu danas staviti na stol.
Naravno vi kad se vratite nećete imati taj problem jer će te od onog što ste uštekali kupiti posao, stan itd.

Samo mi molim Vas ne mojte reci da se ne može uštekati jer mi se neki dan hvalila kona koja je došla iz dansku kako je kupila stan na Dobrinji 100000 KM, pitam je šta radi ona kaže na socijali i još se hvali da je tako bolje nego da radi..sve bi ja vas takve s noge na nogu i marš kući.

Aferim svim onim što rade i doprinose tuđem društvu koje im je dalo šansu a nije moralo...
bella_ciao
Posts: 576
Joined: 16/10/2014 19:58

#85 Re: Dosta kuknjave

Post by bella_ciao »

Haman mi vamo svaki dan cevape jedemo a sladimo punjenim paprikama :lol:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#86 Re: Dosta kuknjave

Post by Zviz »

Discball wrote:Dijasporo, kome gore šta god ne štima...spakujte kofere i vrćite se nazad. Samo da vas obavijestim, da ne bidne da Vam niko nije rek'o, ovdje bar 30% ima jedva kiflu danas staviti na stol.
Naravno vi kad se vratite nećete imati taj problem jer će te od onog što ste uštekali kupiti posao, stan itd.

Samo mi molim Vas ne mojte reci da se ne može uštekati jer mi se neki dan hvalila kona koja je došla iz dansku kako je kupila stan na Dobrinji 100000 KM, pitam je šta radi ona kaže na socijali i još se hvali da je tako bolje nego da radi..sve bi ja vas takve s noge na nogu i marš kući.

Aferim svim onim što rade i doprinose tuđem društvu koje im je dalo šansu a nije moralo...
Nek je sama ustekala mjesecno 2.500kr kroz 12 godina je oko 93.500km sto uopste nije nikakvo natezanje. A sad uzmite u obzir dvoje i tako 15tak godina. A ovdje imate brdo gdje su oboje na penziji sa 54 god. i tako vec od 46-7 god. i primaju skupa 22.500 na ruke.8-9.000 mjesecno se odsteka bez natezanja, a prije su na socijali bili jedno 5-6 godina.

Ti imaju u slajepku preko 200.000 km a neki i preko 500.000.


Vi odvje imate neke koji su od 2002 god. na prijevremenskoj penziji tj. i muz i zena mozda da jedno kasni 1 god. Danas imaju 58 godina a vec 12 god. primaju penziju. Radnog doba mozda imaju izmedju perioda 1997 i 2000 god. a do penzije su bili na socijali. Podosta ima ovih slucaja. Sad koliko je ko spretan u stedjenu bio ali nabere se brzo.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#87 Re: Dosta kuknjave

Post by Zviz »

XaviHernandez wrote:To mi je nekako nerealno :roll:
Pa zar je država toliko glupa da sama sebi u grlo skače i gubi novac na neradnike.
Vraćaju li ti ljudi išta društvu u kom žive,ako već nerade :?:
Nista, poneki beru flase da jos vise ustede pa mozda tako malo pociste okolinu inace nista. Kad jednom se docepas prijevremneske penzije taj covjek je samo brojka statisticka nista vise. Od njega drzava nema aboslutno nista, on samo ima od drzave. I velika je zavidnost izmedju Jugovica po tom pitanju.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#88 Re: Dosta kuknjave

Post by prog321 »

Zviz wrote:
Vi odvje imate neke koji su od 2002 god. na prijevremenskoj penziji tj. i muz i zena mozda da jedno kasni 1 god. Danas imaju 58 godina a vec 12 god. primaju penziju. Radnog doba mozda imaju izmedju perioda 1997 i 2000 god. a do penzije su bili na socijali. Podosta ima ovih slucaja. Sad koliko je ko spretan u stedjenu bio ali nabere se brzo.

Da li se bilo kome isplati raditi ?

Ako imas recimo dvoje djece, kako se onda zivi na socijali ?
Zar nisu troskovi kontrolisani od drzave?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#89 Re: Dosta kuknjave

Post by Zviz »

prog321 wrote:
Zviz wrote:
Vi odvje imate neke koji su od 2002 god. na prijevremenskoj penziji tj. i muz i zena mozda da jedno kasni 1 god. Danas imaju 58 godina a vec 12 god. primaju penziju. Radnog doba mozda imaju izmedju perioda 1997 i 2000 god. a do penzije su bili na socijali. Podosta ima ovih slucaja. Sad koliko je ko spretan u stedjenu bio ali nabere se brzo.

Da li se bilo kome isplati raditi ?

Ako imas recimo dvoje djece, kako se onda zivi na socijali ?
Zar nisu troskovi kontrolisani od drzave?
U tom slucaju i djeca imaju neke dodatke ako se skoluju. No treba naznaciti da biti danas na socijali sa ovim cijemama i prije 10 godina nije isto. Danas je ipak spas prijevremenska penzija i po tom pitanju Jugovici napreduju, jer svi se osvrcu na rat i tu im niko nista nemoze, jer jesu bili i medjunardono priznat je taj post strest od rata. I jednostavno igraju svi na tu kratu. Sto se jugovica starije generacije tice, njima se ne isplati raditi osim ako upecaju bolje placen posao. Znaci mesara, ciscenje i sl. je sitna zarada tj. veca nego sto je penzija ta i kad saberes i oduzmes dok potrosis na gorivo, ono ovo tamo vamo recimo da se ne isplati, jer zarada nije nesto velika. Na djecu imas djecije dodatke, imas i pomoc oko stana itd. Starija djeca opet imaju ako su preko 18 isto socijalu ako nisu u skoli, ako su imaju stipendiju, jer roditelji nisu u radnom pa tako mogu kod kuce biti i primati istu.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#90 Re: Dosta kuknjave

Post by stakasa »

XaviHernandez wrote:To mi je nekako nerealno :roll:
Pa zar je država toliko glupa da sama sebi u grlo skače i gubi novac na neradnike.
Vraćaju li ti ljudi išta društvu u kom žive,ako već nerade :?:
Laze momak sve, ljeci komplekse, nista od ovoga sto on prica nije tacno
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#91 Re: Dosta kuknjave

Post by Zviz »

stakasa wrote:
XaviHernandez wrote:To mi je nekako nerealno :roll:
Pa zar je država toliko glupa da sama sebi u grlo skače i gubi novac na neradnike.
Vraćaju li ti ljudi išta društvu u kom žive,ako već nerade :?:
Laze momak sve, ljeci komplekse, nista od ovoga sto on prica nije tacno
Niti mi je u dzep niti iz dzepa :roll: Hoces da ti podvucem racunicu pa da se na drugi nacin uvjeris? Koji si ti skakavac.
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#92 Re: Dosta kuknjave

Post by El malagueño »

stakasa wrote:
XaviHernandez wrote:To mi je nekako nerealno :roll:
Pa zar je država toliko glupa da sama sebi u grlo skače i gubi novac na neradnike.
Vraćaju li ti ljudi išta društvu u kom žive,ako već nerade :?:
Laze momak sve, ljeci komplekse, nista od ovoga sto on prica nije tacno
Moram podrzarti zviza ovdje, jer sve sto je napisao je tacno. I holandija je slicna kao danska po to mpitanju, samo sto je holandija malo poostrila mjere zadnjih godina. Ali biti na socijali je za neke ljude raj. Neki da su izracunali da samohrana majka u nl ima oko 2500 eura netto. A da radi imala bi 1450, pa ti vidi
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#93 Re: Dosta kuknjave

Post by stakasa »

Koji je procenat tih sto tako zive, dva tri posto mozda. Pa toliko ima i domicilnih. To su zanemarive cifre, nije ekonomski isplativo mjenjat sistem zbog tako malog broja ljudi koje ocito nista ne moze natjerati da rade. Oni su jednostavno neproduktivni, mozes im dati tu socijalu i pustit da zivotare ili poostrit mjere i da ti rovare po kontejnerima. Ili da se bave kriminalom. Ovako su pacifizirani. Nahrrani gariba, neka je u toplom i minimiziraj stetu. Najveci, ogromni dio Bosanaca i Hercegovaca posteno zivi i u principu radi kvalifikovane poslove.
Zvizov problem je iskrivljena slika stvarnosti. Vjerovatno je i on jedan od takvih sto su na socijali, jer je na forumu po citav dan i noc, ni kuceta ni maceta i vjerovatno zivi u jednom takvom naselju pa mu je to okruzenje i iz tog razloga ima iskrivljenu sliku
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#94 Re: Dosta kuknjave

Post by Maverick78 »

Stakasa je u pravu što se tiče Švedske makar. Nije to tako ogroman broj ljudi da bi to bilo alarmantno. Jesu to većinom imigranti i obično svaki nešto veći grad ima tako neko imigrantsko naselje, u Boråsu je to recimo Hulta. Tu imaju haman sve, tako da i državi je bolje tako nego da se bave kriminalom. Nije da nema ni toga, ali svakako su ti getoi daleko od onih po drugim evropskim državama.

Jednim dijelom i naših ima na socijali naravno. Mada opet velika većina naših ljudi radi. O mladima da ne govorim. Ipak je naša zajednica već jako dugo tu kad se pogleda i vremenski. Pa to je praktično od neke 1992. Što je već znači 22-23 godine. Veliki broj djece koja su rođena tu u Švedskoj su već momci i cure koji tu završili osnovne i srednje škole, a solidan broj njih nastavi studije i kasnije su uspješni u onome što rade. Dobar je primjer Aida Hadžialic, ali ne samo ona.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#95 Re: Dosta kuknjave

Post by razonoda »

XaviHernandez wrote:I ti očito imaš problema sa čitanjem.Ko hoće da radi imaće zdravu hranu,tako sam napisao! Da ti prevedem = uzgajaj sebi.
To je tacno. Prije 2 god na sajmu meda u sarajevu, bio je i jedan sto gdje je zenska iz Visokog prodavala heirloom -paradajz. Sama nasla sjeme i uspjela uzgojiti , nevidjeno, tako je bio ukusan. Kupili smo joj sve sto je donijela.Kaze Tona , narod ne zna sta je to i nece ni da proba.Takodje , te god. smo nasli na markalama buraniju. vrlo ukusna, svjeza.

elem ima bosna uslova i dobrih stvari , samo da se nnarod angazuje.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#96 Re: Dosta kuknjave

Post by vazi »

Luce wrote:Mozda cu otici malo u off topic...nadam se da necete zamjeriti.

Zanimljivo mi je sto uvijek primjecujem na ovim dijasporskim temama taj neki tako da kazem rigidni ili-ili stav. Ili ti je dobra nova zemlja ili idi u Bosnu, nema treceg.Ili ti valja hrana u novoj zemlji ili cevapi u Bosni. Ili volis novu zemlju a Bosnu mrzis ili obratno.

Ja sam svoje dileme rijesila. U novoj zemlji volim odredjene stvari ali se ne odricem svog porijekla i stvari koje tamo volim, tj stvari koje su po meni bolje nego u ovoj zemlji u kojoj trenutno zivim.
Sto prije prihvatite da vas identitet gradi i nova zemlja ali u istoj mjeri i stara, bice vam lakse. To sto volis svoju maticnu zemlju ne umanjuje ono sto si danas u novoj zemlji ni u kojem smislu. Mislim samo da te moze obogatiti i jedno i drugo iskustvo.
Prihvatite oba svoja identiteta i najbolje sto vam ona nude.
Ja sam za sada napustila svoju zemlju koju beskrajno volim, koja je dio mene, mog identiteta, moje DNK. Sad sam u zemlji koja mi je zanimljiva, dala mi je nove mogucnosti, nova iskustva ali to ne znaci da ce ova zemlja biti moj dozivotni izbor.

upravo tako, slazem se, tako i zivim...

medjutim, narodu je potrebno da te "svrsta" u neku kategoriju ili si "za" ili si "protiv" cevapa :-)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#97 Re: Dosta kuknjave

Post by uglavnomja »

O's'o zviz u banglades :D , zamrijece tema dok se vrati


Ne znam koliko je dobio dana tarabe, tamo je na fuZballu svasta pis'o, zatvorena tema.


Edit: dvije hefte :izet:
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#98 Re: Dosta kuknjave

Post by vazi »

uglavnomja wrote:O's'o zviz u banglades :D , zamrijece tema dok se vrati


Ne znam koliko je dobio dana tarabe, tamo je na fuZballu svasta pis'o, zatvorena tema.

ok, cekacemo da se vrati :lol: :lol: :lol:
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#99 Re: Dosta kuknjave

Post by vazi »

vazi wrote:
uglavnomja wrote:O's'o zviz u banglades :D , zamrijece tema dok se vrati


Ne znam koliko je dobio dana tarabe, tamo je na fuZballu svasta pis'o, zatvorena tema.

ok, cekacemo da se vrati :lol: :lol: :lol:
edit: u uuu, puno, imat ce se kad i naljutit i odljutit :D
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#100 Re: Dosta kuknjave

Post by El malagueño »

Sta to se nemERE bRez zviza?
Post Reply