Domaći "robovlasnici"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#1 Domaći "robovlasnici"

Post by Dino79 »

Puna država ovakvih nazovi uspješnih privrednika koji bogatstvo steču preko leđa radnika .
I kad se desi slučaj da se zato sazna u normalnim zemljama ovaj lik ladno izjavi Norvežani to nemogu da shvate .

Pa mogu shvatiti nego pravo je pitanje zasto niko od domaće radničke klase nedigne svoj glas zbog ovog i slicnih izrabljivaca






"Oni su privremeno otišli u Norvešku da rade, a gore dobijaju oko 3.000 KM. Plaćeni su im porezi, plaćeni im doprinosi, staž, zdravstveno za porodicu... Oni moraju odvajati dio za preduzeće u koje se kasnije vraćaju. Norvežani to ne mogu da shvate", kazao je Aščerić za Klix.ba.


https://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-radn ... /170916047




.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by moonca »

Zasto je izrabljivac--pa uplaciju doprinose u drzavu gdje se vracaju po zavrsetku posla.

:-)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

moonca wrote:Zasto je izrabljivac--pa uplaciju doprinose u drzavu gdje se vracaju po zavrsetku posla.

:-)
Od plate radnika... :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by insomnia78 »

Pa od cije ce?
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#5 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by TDK-90 »

Slicnu stvar samo su malo skromniji u firmi RUDAR iz Tuzle, oni te zaposle kao kod sebe pa te onda iznajmljuju drugim BiH firmama.
Ljudi koji su angazirani za rad u Njemackoj npr. nakon svih odbitaka moraju Rudaru placati mjesecno 100,- Eur bez ikakve priznanice , jednostavno dodje covjek i kupi novac.

100,- Eur nije neka steta ali se place krecu oko 1500,- Eura (smjestaj tj. krevet se ne placa) ali ima puno vise od 20 - ak radnika pa se skupi lijepa svotica :bih:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

TDK-90 wrote:Slicnu stvar samo su malo skromniji u firmi RUDAR iz Tuzle, oni te zaposle kao kod sebe pa te onda iznajmljuju drugim BiH firmama.
Ljudi koji su angazirani za rad u Njemackoj npr. nakon svih odbitaka moraju Rudaru placati mjesecno 100,- Eur bez ikakve priznanice , jednostavno dodje covjek i kupi novac.

100,- Eur nije neka steta ali se place krecu oko 1500,- Eura (smjestaj tj. krevet se ne placa) ali ima puno vise od 20 - ak radnika pa se skupi lijepa svotica :bih:
A 100Eura na 1500 hajde i to je na crno neka muljaža ali pola plate i onda se pravda da u Bih plaća doprinose je gore nego robovlasnik. U ono mrsko Titino doba bi vjerovatno visio na stubu ali sada je drugi vakat i takvi su "biznismeni".
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by moonca »

Sta se cudite.
Imate i agente za prodaju kuca/stanova- i oni uzimaju proviziju.

Budite sretni da takve firme egzistiraju.

Kome je puno 100 Eura, neka ih kazni i sjedi kuci.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#8 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Fudo387 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
TDK-90 wrote:Slicnu stvar samo su malo skromniji u firmi RUDAR iz Tuzle, oni te zaposle kao kod sebe pa te onda iznajmljuju drugim BiH firmama.
Ljudi koji su angazirani za rad u Njemackoj npr. nakon svih odbitaka moraju Rudaru placati mjesecno 100,- Eur bez ikakve priznanice , jednostavno dodje covjek i kupi novac.

100,- Eur nije neka steta ali se place krecu oko 1500,- Eura (smjestaj tj. krevet se ne placa) ali ima puno vise od 20 - ak radnika pa se skupi lijepa svotica :bih:
A 100Eura na 1500 hajde i to je na crno neka muljaža ali pola plate i onda se pravda da u Bih plaća doprinose je gore nego robovlasnik. U ono mrsko Titino doba bi vjerovatno visio na stubu ali sada je drugi vakat i takvi su "biznismeni".
Recimo da funkcionisu na principu onog sto se vani zove "temporary service". Oni ti nadju posao i uzimaju dio plate za svoju uslugu. Nevjerovatno je da su ljudi toliko mentalno zarobljeni u nekim vremenima koja su odavno iza nas. Tito, partija, planska privreda, samoupravljane, ne postoji vise nigdje na kugli zemaljskoj, propalo.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#9 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by TDK-90 »

moonca wrote:Sta se cudite.
Imate i agente za prodaju kuca/stanova- i oni uzimaju proviziju.

Budite sretni da takve firme egzistiraju.

Kome je puno 100 Eura, neka ih kazni i sjedi kuci.
Puno je to, sto odmah prije stupanja u radni odnos ti ne kazu sve "obaveze" i sto kod agenta dobijes priznanicu a koid RUDAR-a ne :wink:

:twisted: :twisted: :twisted:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by moonca »

Rudaru placati mjesecno 100,- Eur bez ikakve priznanice , jednostavno dodje covjek i kupi novac.
Doduse, ovaj nacin naplacivanja usluge je ilegalan.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by moonca »

TDK-90 wrote:
moonca wrote:Sta se cudite.
Imate i agente za prodaju kuca/stanova- i oni uzimaju proviziju.

Budite sretni da takve firme egzistiraju.

Kome je puno 100 Eura, neka ih kazni i sjedi kuci.
Puno je to, sto odmah prije stupanja u radni odnos ti ne kazu sve "obaveze" i sto kod agenta dobijes priznanicu a koid RUDAR-a ne :wink:

:twisted: :twisted: :twisted:
Ti tuces po usima. :lol:
Ako nisu znali , a malo je ipak cudno da nisu upoznati sa tim detaljima, onda imaju opciju.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#12 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:55, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#13 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Fudo387 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
TDK-90 wrote:Slicnu stvar samo su malo skromniji u firmi RUDAR iz Tuzle, oni te zaposle kao kod sebe pa te onda iznajmljuju drugim BiH firmama.
Ljudi koji su angazirani za rad u Njemackoj npr. nakon svih odbitaka moraju Rudaru placati mjesecno 100,- Eur bez ikakve priznanice , jednostavno dodje covjek i kupi novac.

100,- Eur nije neka steta ali se place krecu oko 1500,- Eura (smjestaj tj. krevet se ne placa) ali ima puno vise od 20 - ak radnika pa se skupi lijepa svotica :bih:
A 100Eura na 1500 hajde i to je na crno neka muljaža ali pola plate i onda se pravda da u Bih plaća doprinose je gore nego robovlasnik. U ono mrsko Titino doba bi vjerovatno visio na stubu ali sada je drugi vakat i takvi su "biznismeni".
Recimo da funkcionisu na principu onog sto se vani zove "temporary service". Oni ti nadju posao i uzimaju dio plate za svoju uslugu. Nevjerovatno je da su ljudi toliko mentalno zarobljeni u nekim vremenima koja su odavno iza nas. Tito, partija, planska privreda, samoupravljane, ne postoji vise nigdje na kugli zemaljskoj, propalo.
Pročitaj članak pa ćeš vidjeti da su i Norvežani rekli da krši ugovor. I ne ne radi se ovdje o agenciji koja ti nađe posao pa uzima dio plate sebi određeni period. :oops:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#14 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Fudo387 »

Koji ugovor su prekrsili?
Ovaj koji su radnici sa njima potpisali?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#15 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by O'zone »

Malo mi ova priča nije jasna.

Jedna firma dobila posao od investitora, ta firma unajmila drugu firmu iz Kanade za podizvođača. E sad ne mogu da skontam da li je firma iz Kanade unajmila Umel da bude njihov podizvođač ili samo radnike koje oni nisu imali.

Ukoliko su unajmili Umel a ovi onda poslali radnike gore, uzimanje pola plate je čista pljačka. Jer Umel onda ima ugovor kao podizvođač i dužan je da izmiruje sve obaveze prema radnicima.

Međutim ako su uzeli samo radnike (bez Umela) tu već pije vode izjava direktora. Oni moraju njima nastaviti plaćati doprinose u BiH dok se oni ne vrate, a normalno da nešto ostane i firmi...zvuči loše ali bi se moglo sažvakati.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#16 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by TDK-90 »

mehoxy wrote:Ne postoji bogata osoba u ovoj drzavi koja nije stekla bogatstvo preko ledja drugih.
Narod ima lopovski mentalitet, tacka. Vecina onih koji nisu u poziciji da otimaju, bi voljeli da jesu.
Eh upravo, ;-) znam da postoji dosta slucajeva gdje je obicni seljak-zemljoradnik dobio skoro na poklon junice da se popravi stocni fond, zatim posadili silne orahe i samo na osnovu sadnje dobili lovu.
Junice poklali ili prodali - nakon sto se stvar malo umirila , orahe zapostavili i jos slicnih primjera. Plastenike su nakon poplava dobili ljudi koji uopce ne zive niti su prijavljeni na podrucjima koja su zahvacena poplavama itd..itd..

Jos nesto,..jedan prijmer ;-) :wink: : svi gradjani BiH su slozni u osudi toga sto se sve zivo uvozi u drzavu ( hrana i pice ) to kao unistava domace poljoprivredinke. Jadni bi mi bili kada bi se seljak nesto pitao, posto bi krompir bio :bih:
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#17 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by promaha »

O'zone wrote:Malo mi ova priča nije jasna.

Jedna firma dobila posao od investitora, ta firma unajmila drugu firmu iz Kanade za podizvođača. E sad ne mogu da skontam da li je firma iz Kanade unajmila Umel da bude njihov podizvođač ili samo radnike koje oni nisu imali.

Ukoliko su unajmili Umel a ovi onda poslali radnike gore, uzimanje pola plate je čista pljačka. Jer Umel onda ima ugovor kao podizvođač i dužan je da izmiruje sve obaveze prema radnicima.

Međutim ako su uzeli samo radnike (bez Umela) tu već pije vode izjava direktora. Oni moraju njima nastaviti plaćati doprinose u BiH dok se oni ne vrate, a normalno da nešto ostane i firmi...zvuči loše ali bi se moglo sažvakati.

Pa ako su sve to vrijeme prijavljeni ovdje os tih para sto salju u firmu firma njima placa dopronose i barem minimalnu platu na racun sto opet izadje barem 700 km.. eh sad je tu stvar sto i firma mora nesto zaraditi a kad su oni u norveskoj ne mogu bas privredjivatk i donositi zaradu firmi...

Tako ako je tako donekle je shvatljivo al sve ostalo nije ...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#18 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

O'zone wrote:Malo mi ova priča nije jasna.

Jedna firma dobila posao od investitora, ta firma unajmila drugu firmu iz Kanade za podizvođača. E sad ne mogu da skontam da li je firma iz Kanade unajmila Umel da bude njihov podizvođač ili samo radnike koje oni nisu imali.

Ukoliko su unajmili Umel a ovi onda poslali radnike gore, uzimanje pola plate je čista pljačka. Jer Umel onda ima ugovor kao podizvođač i dužan je da izmiruje sve obaveze prema radnicima.

Međutim ako su uzeli samo radnike (bez Umela) tu već pije vode izjava direktora. Oni moraju njima nastaviti plaćati doprinose u BiH dok se oni ne vrate, a normalno da nešto ostane i firmi...zvuči loše ali bi se moglo sažvakati.
Ja sam tako shvatio da su unajmili Umel, ili kako se već zove firma, a oni poslali svoje radnike gore i uzimaju im pola plete. :roll: :(
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#19 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

promaha wrote:
O'zone wrote:Malo mi ova priča nije jasna.

Jedna firma dobila posao od investitora, ta firma unajmila drugu firmu iz Kanade za podizvođača. E sad ne mogu da skontam da li je firma iz Kanade unajmila Umel da bude njihov podizvođač ili samo radnike koje oni nisu imali.

Ukoliko su unajmili Umel a ovi onda poslali radnike gore, uzimanje pola plate je čista pljačka. Jer Umel onda ima ugovor kao podizvođač i dužan je da izmiruje sve obaveze prema radnicima.

Međutim ako su uzeli samo radnike (bez Umela) tu već pije vode izjava direktora. Oni moraju njima nastaviti plaćati doprinose u BiH dok se oni ne vrate, a normalno da nešto ostane i firmi...zvuči loše ali bi se moglo sažvakati.

Pa ako su sve to vrijeme prijavljeni ovdje os tih para sto salju u firmu firma njima placa dopronose i barem minimalnu platu na racun sto opet izadje barem 700 km.. eh sad je tu stvar sto i firma mora nesto zaraditi a kad su oni u norveskoj ne mogu bas privredjivatk i donositi zaradu firmi...

Tako ako je tako donekle je shvatljivo al sve ostalo nije ...
Jebem ga ja ako je Umel dao ponudu Kanadskoj firmi, recimo 3 miliona KM za neki posao da obave u Norveškoj, onda bi logično bilo da su u te troškove uračunali sve a ne da od radničkih plata uzimaju dio i plaćaju obaveze u BiH. Meni bi logičnije bilo da to plaćaju od svoje dobiti ili je neko u toj firmi loše sabrao brojeve pa sada želi od radnika da nadoknadi propust. :-? Ispade radnici treba da guraju firmu i tog gazdu? Ovo mi liči na "Spašavanje biznismena Rahmana". :lol:

Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 17/09/2017 19:09, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#20 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by O'zone »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
promaha wrote:
O'zone wrote:Malo mi ova priča nije jasna.

Jedna firma dobila posao od investitora, ta firma unajmila drugu firmu iz Kanade za podizvođača. E sad ne mogu da skontam da li je firma iz Kanade unajmila Umel da bude njihov podizvođač ili samo radnike koje oni nisu imali.

Ukoliko su unajmili Umel a ovi onda poslali radnike gore, uzimanje pola plate je čista pljačka. Jer Umel onda ima ugovor kao podizvođač i dužan je da izmiruje sve obaveze prema radnicima.

Međutim ako su uzeli samo radnike (bez Umela) tu već pije vode izjava direktora. Oni moraju njima nastaviti plaćati doprinose u BiH dok se oni ne vrate, a normalno da nešto ostane i firmi...zvuči loše ali bi se moglo sažvakati.

Pa ako su sve to vrijeme prijavljeni ovdje os tih para sto salju u firmu firma njima placa dopronose i barem minimalnu platu na racun sto opet izadje barem 700 km.. eh sad je tu stvar sto i firma mora nesto zaraditi a kad su oni u norveskoj ne mogu bas privredjivatk i donositi zaradu firmi...

Tako ako je tako donekle je shvatljivo al sve ostalo nije ...
Jebem ga ja ako je Umel dao ponudu Kanadskoj firmi, recimo 3 miliona KM za neki posao da obave u Norveškoj, onda bi logično bilo da su u te troškove uračunali sve a ne da od radničkih plata uzimaju dio i plaćaju obaveze u BiH. Meni bi logičnije bilo da to plaćaju od svoje dobiti ili je neko u toj firmi loše sabrao brojeve pa sada od radniak nadoknadi propust. :-?
Članak kao i obično nedefinisano napisan pa onda ostaju ????.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#21 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by badalpur »

Koliko shvatih, radnici su potpisali ugovor u kojem je sve precizirano, što znači da su pristali na to da ih se izrabljuje. Kod nas je sve u BiH tako, on me gazi, ja šutim i trpim i onda ga tužakam novinarima. A da sam uradim nešto da mi bude bolje, ni govora, jer Svevišnji najbolje zna :run:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#22 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

badalpur wrote:Koliko shvatih, radnici su potpisali ugovor u kojem je sve precizirano, što znači da su pristali na to da ih se izrabljuje. Kod nas je sve u BiH tako, on me gazi, ja šutim i trpim i onda ga tužakam novinarima. A da sam uradim nešto da mi bude bolje, ni govora, jer Svevišnji najbolje zna :run:
Jes vala potpisali su i da će izubiti i smještaj ako se budu žalili, mogao je staviti da izgube i privatnu imovinu u BiH ako zucnu. :oops: Dakle ugovor u kojem stoji da ćeš izgubiti nešto ako se budeš žalio je pravno ništavan i pada na svakom sudu kao kruška.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#23 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Fudo387 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
badalpur wrote:Koliko shvatih, radnici su potpisali ugovor u kojem je sve precizirano, što znači da su pristali na to da ih se izrabljuje. Kod nas je sve u BiH tako, on me gazi, ja šutim i trpim i onda ga tužakam novinarima. A da sam uradim nešto da mi bude bolje, ni govora, jer Svevišnji najbolje zna :run:
Jes vala potpisali su i da će izubiti i smještaj ako se budu žalili, mogao je staviti da izgube i privatnu imovinu u BiH ako zucnu. :oops: Dakle ugovor u kojem stoji da ćeš izgubiti nešto ako se budeš žalio je pravno ništavan i pada na svakom sudu kao kruška.
Pa ne pise to u ugovoru, vec da gube smjestaj ako se odluce napustiti posao.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#24 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by O'zone »

Fudo387 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
badalpur wrote:Koliko shvatih, radnici su potpisali ugovor u kojem je sve precizirano, što znači da su pristali na to da ih se izrabljuje. Kod nas je sve u BiH tako, on me gazi, ja šutim i trpim i onda ga tužakam novinarima. A da sam uradim nešto da mi bude bolje, ni govora, jer Svevišnji najbolje zna :run:
Jes vala potpisali su i da će izubiti i smještaj ako se budu žalili, mogao je staviti da izgube i privatnu imovinu u BiH ako zucnu. :oops: Dakle ugovor u kojem stoji da ćeš izgubiti nešto ako se budeš žalio je pravno ništavan i pada na svakom sudu kao kruška.
Pa ne pise to u ugovoru, vec da gube smjestaj ako se odluce napustiti posao.
Piše u ugovoru ako ne budu imali sredstava da isplate eventalnu kaznu od 20 000 KM da će im se ista naplatiti iz privatne imovine koju imaju u BiH
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#25 Re: Domaći "robovlasnici"

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

O'zone wrote:
Fudo387 wrote:
Pa ne pise to u ugovoru, vec da gube smjestaj ako se odluce napustiti posao.
Piše u ugovoru ako ne budu imali sredstava da isplate eventalnu kaznu od 20 000 KM da će im se ista naplatiti iz privatne imovine koju imaju u BiH
Eto vidiš, sve je po "zakonu". :-?
Post Reply