Dom mladih - Skenderija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 25295
Joined: 08/09/2005 20:08

#151 Re: Dom mladih - Skenderija

Post by Haris.ba »

Ateista wrote: 29/10/2023 11:08
snijeg_led wrote: 28/10/2023 21:22 Vlasnik Skederije ima pravo da radi sta hoce. Projektant je vec davno ispacen za projekat.
To je to.
I ja bih volio da se struka nekad vise pita, ali trebamo biti realni da je najveca noc u rukama onih koji imaju pare i koji su vlasnici.
Ma nije tako. Znam, tesko shvatiti da arhitekte imaju specijalan polozaj u zakonu. Onaj arhitekta sto je zadrzao svoja prava, a koja su prenosiva, ali nije prenio na drugoga - ima neka prava na gradjevini nevezano sto je neko drugi vlasnik.

Nije pravo vlasnika apsolutno. Mada, mi smo prosli nekakvu cudnuntransformaciju od nepostojanja vlasnistva domvlasnistva tipa na divljem zapadu.

Ne mogu da se sjetim, a i mrsko mi guglati. Ali, Strausa je mislim sredilo sto ta prava arhitekte nije mogao imati ko arhitekta danas jer je radio za neku firmu. I ta firma je imala ta prava jer je tako rjesenje bilo.
HelaS
Posts: 5931
Joined: 22/09/2018 13:21

#152 Re: Dom mladih - Skenderija

Post by HelaS »

Haris.ba wrote: 29/10/2023 12:01
Ateista wrote: 29/10/2023 11:08
snijeg_led wrote: 28/10/2023 21:22 Vlasnik Skederije ima pravo da radi sta hoce. Projektant je vec davno ispacen za projekat.
To je to.
I ja bih volio da se struka nekad vise pita, ali trebamo biti realni da je najveca noc u rukama onih koji imaju pare i koji su vlasnici.
Ma nije tako. Znam, tesko shvatiti da arhitekte imaju specijalan polozaj u zakonu. Onaj arhitekta sto je zadrzao svoja prava, a koja su prenosiva, ali nije prenio na drugoga - ima neka prava na gradjevini nevezano sto je neko drugi vlasnik.

Nije pravo vlasnika apsolutno. Mada, mi smo prosli nekakvu cudnuntransformaciju od nepostojanja vlasnistva domvlasnistva tipa na divljem zapadu.

Ne mogu da se sjetim, a i mrsko mi guglati. Ali, Strausa je mislim sredilo sto ta prava arhitekte nije mogao imati ko arhitekta danas jer je radio za neku firmu. I ta firma je imala ta prava jer je tako rjesenje bilo.
Upravo tako.
Kad investitor ulazi u izgradnju određenog objekta, u proceduri, prije dobijanja dozvola za gradnju lokalne zajednice, mora imati projektnu dokumentaciju, koju kupuje od arhitekata, samostalnih ili određenog pravnog lica. Ključna riječ je - kupuje, što znači da, za određenu naknadu, projektna dokumentacija mijenja vlasnika. Nakon izgradnje objekta, bilo kakvoj izmjeni, ukoliko je ona takva da mijenja koncept objekta, prethodno je potrebno odobrenje lokalne zajednice, stručne službe, uz prethodni projekat, ili novi, sa izmjenama, kojeg opet investitor kupuje. Dakle, nakon prodaje arhitektonske dokumentacije, arhitekt više nema nadzor nad svojim projektom. Postoje izuzeci, ako arhitekta institucionalno zaštiti svoj projekat, i ako ugovori sa investitorom izgradnju po njegovom projektu, uz naknadu za njegovo korištenje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25295
Joined: 08/09/2005 20:08

#153 Re: Dom mladih - Skenderija

Post by Haris.ba »

HelaS wrote: 29/10/2023 13:14 Ključna riječ je - kupuje, što znači da, za određenu naknadu, projektna dokumentacija mijenja vlasnika
To isto ko da kazes da slikar kada proda sliku nema nikakvih autorskih prava. Ili, kada kupis od muzicara cd to je tvoja muzika, ili kada kupis knjigu ti postajes ne samo vlasnik knjige, vec i djela.

Idu ljudi na skole da uce sta je sta. Nesta je bilo jucer, danas je nesta drugacije. Nije svacija situacija i okolnosti nastanka projekta ista.
snijeg_led
Posts: 6774
Joined: 08/12/2019 21:35

#154 Re: Dom mladih - Skenderija

Post by snijeg_led »

Ako kupis sliku i malo je prepravis i stavis na zid u svom stanu, sta ima autor s tim. Ali ako kupis sliku, malo je prepravis i pocnes prodavati ko svoju, e tu vec ima.

Isto ako kupis tortu u slasticarni, dodjes kuci i na njoj napises “Stetan rodjendan najmiliji, izvini sto ovoliko kasnim”, sta ima slasticar s tim :D

Sto se tice svijeta arhitekture, postoji nesto sto se zove profesionalni kuriozitet, da vlasnik pita originalnog arhitektu u vezi promjene projekta. Ali kod nas su mnoge zgrade jako stare i tih ljudi vise nema.
U svakom slucaju savjet struke mora postojati i na neki nacin zakonom regulisati ako vec nije.
User avatar
Ateista
Posts: 46906
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#155 Re: Dom mladih - Skenderija

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 29/10/2023 13:57
HelaS wrote: 29/10/2023 13:14 Ključna riječ je - kupuje, što znači da, za određenu naknadu, projektna dokumentacija mijenja vlasnika
To isto ko da kazes da slikar kada proda sliku nema nikakvih autorskih prava. Ili, kada kupis od muzicara cd to je tvoja muzika, ili kada kupis knjigu ti postajes ne samo vlasnik knjige, vec i djela.

Idu ljudi na skole da uce sta je sta. Nesta je bilo jucer, danas je nesta drugacije. Nije svacija situacija i okolnosti nastanka projekta ista.
Naravno da autor djela ostaje autor i nakon prodaje, ali ne i vlasnik. Nisam pravnik pa ne znam kako je to pravno definisano, znam da ima raznih vrsta prodaja intelektualnog vlasnistva sa odredjenim ogranicenjima, ali po mojoj logici ti kad kupis neko djelo ono je tvoje i u odredjenoj mjeri mozes raditi sta hoces sa njim ako nema neki specifican ugovor koji te ogranicava.
U arhitekturi je najveca razlika to sto za izmjene moras dobiti odobrenje od strane opstine kao sto moras i generalno za objekat dobiti dozvolu. Ako je neki zasticeni kulturno istorijski objekat tada ima puno vise ogranicenja sta smijes raditi ali tu opet odlucuje komisija za ocuvanje a ne projektant ili nosilac autorskih prava.
Post Reply