Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Akibh
Posts: 1978
Joined: 06/07/2009 12:27

#7301 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Akibh »

530i wrote:Dragi jefferson Hankook W300 je guma od prije otprilike 20 godina...svijet se mijenja. To su solidne gume danas, bolje nego ovi "domaći" jeftileni.
Solidne da, premium ni u ludilu...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#7302 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by exliberal-ex »

ja imam hankook i ljetnji i zimski set (nemam pojma koji model 225-55-16)....ljetnje, dosta tvrde znaju biti bucne u zavisnosti od ceste ali drze auto na cesti kao zakucano bez obzira dali je suho ili kisa

zimske, dosta mekane, dosta bucne ali za gazit snijeg ili klizat po ledu :thumbup: ...ovo vazi bez obzira dali je -1 ili -40


na drugom autu imam yokohama ( pricam o zimskim 19 inch) za snijega i leda se ubile :thumbup: pravo dobre al su bucne isto ko i hankook ako ne i gore pogotovo ako temperatura ide iznad +5 zvrka ih stane, ljetnje su bridgetone 21 inch..dobre, tihe

u sustini uzmem set svaki put, manje se gume trose jest da je inicjalno veci trosak ali na duze staze se isplati
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7303 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by problemnatravunu »

Savjet za neke dobre, a povoljne :mrgreen: zimske gume u dimenziji 215-65-16 ,Dacia Duster je u pitanju, prednji pogon, mahom gradska "patnja" ?
I ima li neko link za kakav detaljan test zimskih guma u toj dimenziji ? :thumbup:
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#7304 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ja71 »

amar1994 wrote:Kleber je najbolji :lol:

Sava i Tigar su premium , za ova neka nova govna koja su se pojavila :-)
Je li i Kleber spada u ta "nova govna" ?
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#7305 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ja71 »

problemnatravunu wrote:Savjet za neke dobre, a povoljne :mrgreen: zimske gume u dimenziji 215-65-16 ,Dacia Duster je u pitanju, prednji pogon, mahom gradska "patnja" ?
I ima li neko link za kakav detaljan test zimskih guma u toj dimenziji ? :thumbup:
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#7306 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Bridgestone Winter LM001 - 91 KM
Yokohama V905 - 95 KM

Na testovima Bridgestone je obicno plasiran u sredini, a Yokohama je bila i drugoplasirana

http://www.laneks.lv/en/tests/read/adac-2015-win1.html

Voznja je uglavnom Sarajevo, planine oko Sarajeva i eventualno 3-4 duza puta prema Srbiji i Crnoj Gori.
axe22
Posts: 1805
Joined: 11/03/2013 21:21

#7307 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by axe22 »

Uniroyal 77-Plus.
Ima li ko kakvog iskustva s ovom gumom?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#7308 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

ja71 wrote:
amar1994 wrote:Kleber je najbolji :lol:

Sava i Tigar su premium , za ova neka nova govna koja su se pojavila :-)
Je li i Kleber spada u ta "nova govna" ?
ne , on spada u stara :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#7309 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

ja71 wrote:
amar1994 wrote:Kleber je najbolji :lol:

Sava i Tigar su premium , za ova neka nova govna koja su se pojavila :-)
Je li i Kleber spada u ta "nova govna" ?
Prosle godine sam kupio Kleber HP3 za 308, i od mene ima pohvale. Michelin im je vlasnik i dezen gume je slican Alpinu A4.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#7310 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

NediM17 wrote:
ado-šampion wrote:Evo i moje iskustvo: dvije zime na ljetnim gumama (mladost-ludost). Nikakvih problema, snijeg, led, nisam isao na planinu doduse, sve po ravnom, Sarajevo grad, magistrala. Ni u jednu kriticnu situaciju nisam uletio. Sad, bazirano na tom iskustvu, voziti zimi na ljetnim gumama je OK?

Hankook nije premium brend, btw.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... ept-RS.htm
The Hankook Winter i cept RS is a Premium Touring Winter tyre designed to be fitted to Passenger Car

evo kaju kompetentniji ljudi o'tebe da jes'. poyy

@Batuska, ma ja bih isao na ovaj Hankook. Nije puno skuplji od Tigra, Save, a vazi za premiJum. :thumbup:
Ti kao inzinjer koji tvrdis da si bi trebao razlikovati ono sto neko kaze i sto neko moze dokazati. Ja nisam kompetentan uopste, ali oni koji su radili testove, gdje se tacno vidi razlika izmedju A i B, jesu, jer oni ne kaju nego dokazu. Hankook su po tome jos uvijek osrednje gume. Kad gume na testovima konstantno budu pokazivale vrhunske rezultate u svim verzijama i svim dimezijama, a ne tu i tamo s ponekim modelom, i kad budu pokazivale dugorocno zadrzavanje performansi onda se mogu zvati premium, ili bilo koji drugi naziv kojim se opisuju brenovi guma tipa Michelin, Continental, Dunlop, itd, da ne nabrajam.

Nazalost u Bosni je jos uvijek bitno sta neko kaze, a ne sta neko dokaze, zato nam je onako kako nam je. Koga briga sto su ljudi skupili 10 modela guma, skupu opremu za mjerenje, i tako ukrug vise puta svake godine, jebo to, Bosnjo stavio na svoje auto i zna bolje od njih. :-)
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#7311 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sabanss »

problemnatravunu wrote:Savjet za neke dobre, a povoljne :mrgreen: zimske gume u dimenziji 215-65-16 ,Dacia Duster je u pitanju, prednji pogon, mahom gradska "patnja" ?
I ima li neko link za kakav detaljan test zimskih guma u toj dimenziji ? :thumbup:
Mene zanima da li Duster i slicna mali SUV / Crossover ili sta vec vozila traze gume sa nekom posebnom oznakom? Vidim na ovim testovima sto je ja71 postavio da vecina guma ima oznaku "SUV" ma sta to znacilo.

U cemu se razlikuju te gume?
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#7312 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by adodbr »

Jel zna neko gdje se mogu uzet polovne gume da nije prevara ?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7313 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

problemnatravunu wrote:Savjet za neke dobre, a povoljne :mrgreen: zimske gume u dimenziji 215-65-16 ,Dacia Duster je u pitanju, prednji pogon, mahom gradska "patnja" ?
I ima li neko link za kakav detaljan test zimskih guma u toj dimenziji ? :thumbup:
npr. https://www.olx.ba/artikal/26387442/215 ... mske-gume/
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#7314 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ja71 »

sabanss wrote:
problemnatravunu wrote:Savjet za neke dobre, a povoljne :mrgreen: zimske gume u dimenziji 215-65-16 ,Dacia Duster je u pitanju, prednji pogon, mahom gradska "patnja" ?
I ima li neko link za kakav detaljan test zimskih guma u toj dimenziji ? :thumbup:
Mene zanima da li Duster i slicna mali SUV / Crossover ili sta vec vozila traze gume sa nekom posebnom oznakom? Vidim na ovim testovima sto je ja71 postavio da vecina guma ima oznaku "SUV" ma sta to znacilo.

U cemu se razlikuju te gume?
licno nemam iskustva.
ako znas njemacki onda se ovdje mozes detaljnije informisati:
http://download.autobild.de/dl/439910/G ... 08_AC5.pdf

izgleda da postoji neka razlika izmedju 4x4 i SUV guma
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7315 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

sabanss wrote:
problemnatravunu wrote:Savjet za neke dobre, a povoljne :mrgreen: zimske gume u dimenziji 215-65-16 ,Dacia Duster je u pitanju, prednji pogon, mahom gradska "patnja" ?
I ima li neko link za kakav detaljan test zimskih guma u toj dimenziji ? :thumbup:
Mene zanima da li Duster i slicna mali SUV / Crossover ili sta vec vozila traze gume sa nekom posebnom oznakom? Vidim na ovim testovima sto je ja71 postavio da vecina guma ima oznaku "SUV" ma sta to znacilo.

U cemu se razlikuju te gume?
Postoji razlika, ali kada je Dustur u pitanju, ne tome pridavati neku paznju. Duster je izgradjen na auto platformi, i unatoc malo vecoj tezini, nema tu nikakvih posljedica ili nesto slicno ako koristis regularnu gumu za predvidjenim indexom tezine.
SUV gume tipa Michelin Latitude, Pirelli Scorpion i slicno su za SUV vece tezine i performansi koji su izgradjeni na auto platformama ali imaju veliku tezinu, sofisticirane AWD pogone itd. Ti SUV su nekada bolji kroz krivine i slicno nego SUV tipa Duster, jer imaju vrlo skupa rjesenja ovjesa, sofisticiranu elektroniku itd, i opterecuju gume vise nego automobil sa istim ovjesom. Tako su i nosivi djelovi gume ojacani i naravno takve gume su skuplje.
4x4 gume s druge strane su vecinom predvidjene za vozila tipa Land Cruiser i slicno, gdje treba guma sa dobrim off road sposobnostima i OK sposobnostima na cesti.
Ja na Tiguanu imam klasicne gume, ljetne i zimske, nista SUV folovi golovi.
Na X5 vec ne mozes ni uzeti tu dimenziju a da nisu gume specijalizovane za SUV vozila.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7316 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by problemnatravunu »

Na mom Dusteru su dosle fabricki ljetne Michelin Latitude, prednji je pogon, a znam da na 4WD modelima dolaze Continental , neke M+S, ali nisu zimske jer su bez znaka planinskog vrha i pahuljice, dakle nesto kao neka light verzija offroad gume
User avatar
basicm
Posts: 10480
Joined: 16/01/2012 21:38

#7317 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Dobro jefferson kaze, odredjene dimenzije odmah dodju xl, za manje suvice kad uzmes odgovarajucu dimenziju opet dodje kako treba, jedino ako auto zelis “prekvalifikovati” za neke ekstremnije uslove.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#7318 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Alkos »

Pitanje za stručnjake... 215/50/17 dimenzija, ima li kakav prijedlog koje gume uzeti? :)

Imam stare Goodyear UG (sa njima sam bio stvarno prezadovoljan) i došlo vrijeme da uzmem 2 nove prednje. Sve 4 ne mogu odjednom jer je skupa ova dimenzija, pa će druge dvije sačekati narednu zimu. :D

Malo sam gledao online cijene, Makbel ispada najpovoljniji. Ispod su gume koje sam uzeo u obzir... Inače, gradska vožnja uglavnom, vikendom odlazak na planine...

- Dunlop Winter Sport 5
- Goodyear UG Performance G1
- Continental TS850
- Michelin Alpin A5
- Hankook W320
- XL FR SPEED GRIP-2 M+S SEMPERIT
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#7319 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

Ako možeš da se protegneš do TS850 ili Alpin A5, nemoj dalje tražiti.
S tim da mi se ne sviđa ideja da se imaju gume različite šare na točkovima.
Ja bih uvijek ganjao sve 4 iste ako je ikako moguće, pa po tome ispada da bi ti bilo najbolje da opet ideš sa GY. Ali to je samo moje lično mišljenje.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#7320 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ja71 »

Alkos wrote:... i došlo vrijeme da uzmem 2 nove prednje. Sve 4 ne mogu odjednom jer ...
Inace je preporuka da se nove odnosno bolje gume stave pozadi (svejedno koja je vuca).
U slucaju da gume proklizu naprijed bar imas sansu volanom ispraviti a pozadi nemas nikakvu kontrolu (bar ne mi amateri).
zato se ide na minimiranje rizika da proklizu zadnje.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#7321 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

To se odnosi na slucaj kad je taj stari par guma relativno nov, a kod nas je cesto slucaj da ljudi dodju u situaciju da razmisljaju o tome kad imaju za 2 nove gume i sve 4 na autu lose. U tom slucaju je bolje staviti nove gume naprijed, jer jelte kad ti se neko naguzi ispred tebe ili kad treba stati na pjesackom nije veselo ako su naprijed gume lose.

Gume proklizu, a ti volanom ispravljas? :-) Valjda gume kad proklizu vise nemaju trenje, kako u tom slucaju ispravljati volanom? Jesi to ti Memo? :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#7322 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:To se odnosi na slucaj kad je taj stari par guma relativno nov, a kod nas je cesto slucaj da ljudi dodju u situaciju da razmisljaju o tome kad imaju za 2 nove gume i sve 4 na autu lose. U tom slucaju je bolje staviti nove gume naprijed, jer jelte kad ti se neko naguzi ispred tebe ili kad treba stati na pjesackom nije veselo ako su naprijed gume lose.

Gume proklizu, a ti volanom ispravljas? :-) Valjda gume kad proklizu vise nemaju trenje, kako u tom slucaju ispravljati volanom? Jesi to ti Memo? :D
narocito sa starim i celavim :mrgreen:
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#7323 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by fidoremilienko »

ja71 wrote:
Alkos wrote:... i došlo vrijeme da uzmem 2 nove prednje. Sve 4 ne mogu odjednom jer ...
Inace je preporuka da se nove odnosno bolje gume stave pozadi (svejedno koja je vuca).
U slucaju da gume proklizu naprijed bar imas sansu volanom ispraviti a pozadi nemas nikakvu kontrolu (bar ne mi amateri).
zato se ide na minimiranje rizika da proklizu zadnje.
Moze bit, ako 90% voznje vozis rikvercom.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#7324 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vnm »

nemoj molim te siriti dezinformacije. ako ti "proklize" auto na prednjim tockovima neces volanom nista ispraviti, nego samo mahati u prazno.

preduhitrio me sampion u odgovoru.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#7325 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by fidoremilienko »

On je jedan od onih sto umjesno radne kocnice za kocenje koriste rucnu. Zato ima mjesta ta logika da se bolje gume mecu pozadi.
Post Reply