Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tutku
Posts: 1349
Joined: 18/06/2011 12:10

#7251 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tutku »

Dosao vakat da se kupuju zimske gume :D Obzirom da sam u dilemi izmedju Hankook W452 i GoodYear UG9, interesuje me da li je neko imao iskustava sa ovim gumama.. Razmisljao sam i o Continentalu, ali je skuplja od Hankooka 50KM po gumi, odnosno od GoodYeara 20KM
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#7252 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by adodbr »

Posto ja nikad u zivotu nisam vozio po zimi ( vozio ljeti 2000,3000 km ) kakve meni gume trebaju po Sarajevu ? znaci voznje iskljucivo po Sarajevu i jedini uspon bi bio u 95% slucajeva Nedzarici-Dobrinja , savjetuju me po radnjama automehanicarskim da kupim 2 nove gume , 2 stare ( kao nisu bas lose ) da mi je to sasvim dovoljno , neko kaze uzmi sve 4 nove , a neko kaze uzmi sve 4 polovne pa se sad dvoumim sta kako.
GoodTaste
Posts: 817
Joined: 04/04/2012 22:56

#7253 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by GoodTaste »

Hoce li biti gdje kakva akcija zimskih guma? Ima li negdje link da se pogledaju cijene?

Neke gume do 100 KM po komadu, znaci nista specijalno. Preporuke?

205 - 55 - 16

:bih:
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#7254 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by adodbr »

GoodTaste wrote:Hoce li biti gdje kakva akcija zimskih guma? Ima li negdje link da se pogledaju cijene?

Neke gume do 100 KM po komadu, znaci nista specijalno. Preporuke?

205 - 55 - 16

:bih:
imas kod gume m 5,6 proizvodjaca po toj cjeni
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#7255 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

http://tsc.ba/

Za sada su najpovoljniji, bar po web shop cijenama. Mada su i gume uglavnom brzinski indeks T.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#7256 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Jesu povoljne :)
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#7257 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Filter »

530i wrote:U pravu je jefferson da je to kompromis. Da postoji guma koja može i ljeti i zimi da ima iste performanse sve druge gume bi se ukinule, bar što se tiče cestovne upotrebe.
naravno da je kompromis. ali, sta nije kompromis?
kompromis je kad vozis zimsku gumu na +20, samo zato sto je jos uvijek obavezna zimska oprema i grehota ti krknuti 5-6 banki za montazu-demontazu jer ce za dva dana opet minus ili po prvom snijegu gulis ljetne. kompromis je kad svjesno montiras premiJum :D star 5 godina, oglodan i zapekao od kocenja i ubacis lance u gepek
mislim da je tema otisla u nekom nerealnom isforsiranom smjeru.
premium gume zaista imaju svoje mjesto, ali i henkok i sava i tigar i vektor ce te odvesti do cilja ako samo malo razmislis sta radis i kako radis.
pa nije od jucer niti snijeg niti gume
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#7258 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Filter wrote:
530i wrote:U pravu je jefferson da je to kompromis. Da postoji guma koja može i ljeti i zimi da ima iste performanse sve druge gume bi se ukinule, bar što se tiče cestovne upotrebe.
naravno da je kompromis. ali, sta nije kompromis?
kompromis je kad vozis zimsku gumu na +20, samo zato sto je jos uvijek obavezna zimska oprema i grehota ti krknuti 5-6 banki za montazu-demontazu jer ce za dva dana opet minus ili po prvom snijegu gulis ljetne. kompromis je kad svjesno montiras premiJum :D star 5 godina, oglodan i zapekao od kocenja i ubacis lance u gepek
mislim da je tema otisla u nekom nerealnom isforsiranom smjeru.
premium gume zaista imaju svoje mjesto, ali i henkok i sava i tigar i vektor ce te odvesti do cilja ako samo malo razmislis sta radis i kako radis.
pa nije od jucer niti snijeg niti gume
Nemoj to u istu recenicu sa Savom i Tigrom. ;-)
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#7259 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Filter »

NediM17 wrote: Nemoj to u istu recenicu sa Savom i Tigrom. ;-)
ma znam ba, kotrljam se i ja na njima. nako nabrajam :D
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#7260 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Entropio »

Ja imam Goodyear Vector 4Seasons. Dosle mi na autu... Nisam strucnjak, ali ono sto mogu primijetiti je da su relativno bucne, da su lose na mokrom, solidne na suhom. Na snijegu i ledu ih nisam jos isprobao. Veoma se sporo "trose", iako je auto vozeno i vozi se 2-3k km mjesecno.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7261 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

ja71 wrote:
530i wrote:U pravu je jefferson da je to kompromis. Da postoji guma koja može i ljeti i zimi da ima iste performanse sve druge gume bi se ukinule, bar što se tiče cestovne upotrebe.
svaka je guma kompromis. npr. jedna ljetna guma se ne ponasa idealno na mokroj ili suhoj cesti.
tom logikom bi trebalo imati i gume za kisu i suhi asfalt.

osim aspekta sigurnosti guma je takodje i kompromis izmedju potrosljivosti, buke koju stvara i cijene (jesam li sta zaboravio).
Zavisi koju ljetnu gumu stavis na auto. Imas ljetnih guma koje drze auto na cesti po suhom i mokrom kao po sinama. Ja sam imao na VW CC Michelin PSS i jos uvijek mi nije jasno kako je ta guma imala tako balansirane performanse. S druge strane, kada sam kupio to auto doslo je sa novim Kumho gumama i pri prvom malo jacem kocenju na mokrom sa postao momentalno religiozan.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7262 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by O'zone »

Red je da se ove godine uzmu nove gume. Zadnje 4 sezone vrti se Tigar wintera i zimi i ljeti bez ikakvih problema. Tako da će vjerovatno i ove godine biti isti izbor mada mi padaju na pamet i Kelly odnosno bivša Debica...

Znal ko Jel Total Trade još uvijek najpovoljniji u Tigar?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7263 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

ja71 wrote:
530i wrote:U pravu je jefferson da je to kompromis. Da postoji guma koja može i ljeti i zimi da ima iste performanse sve druge gume bi se ukinule, bar što se tiče cestovne upotrebe.
svaka je guma kompromis. npr. jedna ljetna guma se ne ponasa idealno na mokroj ili suhoj cesti.
tom logikom bi trebalo imati i gume za kisu i suhi asfalt.

osim aspekta sigurnosti guma je takodje i kompromis izmedju potrosljivosti, buke koju stvara i cijene (jesam li sta zaboravio).
Jeste, zato se gume i razlikuju po svojim osobinama. Ali je najveći kompromis obuhvatiti i ljetne i zimske uslove, prije svega zbog temperature. A postojale su i postoje i danas recimo gume koje sse baš preporučuju za kišu i koje su stvarno dobre na mokrom.
A kod kompromisa si zaboravio jedino pamet vozača :D
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#7264 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by adodbr »

Ma ides 50 na sat i mozes nogama zakocit
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7265 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Filter wrote:
530i wrote:U pravu je jefferson da je to kompromis. Da postoji guma koja može i ljeti i zimi da ima iste performanse sve druge gume bi se ukinule, bar što se tiče cestovne upotrebe.
naravno da je kompromis. ali, sta nije kompromis?
kompromis je kad vozis zimsku gumu na +20, samo zato sto je jos uvijek obavezna zimska oprema i grehota ti krknuti 5-6 banki za montazu-demontazu jer ce za dva dana opet minus ili po prvom snijegu gulis ljetne. kompromis je kad svjesno montiras premiJum :D star 5 godina, oglodan i zapekao od kocenja i ubacis lance u gepek
mislim da je tema otisla u nekom nerealnom isforsiranom smjeru.
premium gume zaista imaju svoje mjesto, ali i henkok i sava i tigar i vektor ce te odvesti do cilja ako samo malo razmislis sta radis i kako radis.
pa nije od jucer niti snijeg niti gume
Moj komentar na kompromisu se odnosi na uslove upotrebe, ljetne i zimske. Ne na priču o skupim-dobrim gumama i jeftinim ali lošim. Dobar vozač uostalom može uvijek procijeniti ispravno kad gube izgube performanse i kad im je vrijeme za promjenu, bez obzira i na starost i na potrošenost šare.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7266 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

adodbr wrote:Ma ides 50 na sat i mozes nogama zakocit

Ma sidro bacaš...dobre gume su za pičkice :oops: :D
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#7267 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by adodbr »

530i wrote:
adodbr wrote:Ma ides 50 na sat i mozes nogama zakocit

Ma sidro bacaš...dobre gume su za pičkice :oops: :D
hahahhah
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7268 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

O'zone wrote:Red je da se ove godine uzmu nove gume. Zadnje 4 sezone vrti se Tigar wintera i zimi i ljeti bez ikakvih problema. Tako da će vjerovatno i ove godine biti isti izbor mada mi padaju na pamet i Kelly odnosno bivša Debica...

Znal ko Jel Total Trade još uvijek najpovoljniji u Tigar?
Moze znaci posluzit 4 sezone uz ljetni set?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7269 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by O'zone »

_BataZiv_0809 wrote:
O'zone wrote:Red je da se ove godine uzmu nove gume. Zadnje 4 sezone vrti se Tigar wintera i zimi i ljeti bez ikakvih problema. Tako da će vjerovatno i ove godine biti isti izbor mada mi padaju na pamet i Kelly odnosno bivša Debica...

Znal ko Jel Total Trade još uvijek najpovoljniji u Tigar?
Moze znaci posluzit 4 sezone uz ljetni set?
Ko je spominjao ljetni set? :mrgreen:

Moja je greška samo što sam rekao 4 sezone mada to i jeste jer su gume na autu već dvije godine znači dvije zime i dva ljeta = 4 sezone. :mrgreen:

Ja sam ti onaj MS (ljeto/zima) tip.

Jbi ga može, kod mene je 99% gradska vožnja ali pošto kupim i isporučujem robu to zna dnevno biti od 50 do 120 kilometara gradske vožnje. Mada sam sad u Augustu išao na odmor na Istru- Rovinj na Tigrovima bez problema kad smo išli dole bio jbn plus a kad smo se vraćali kiša pljuštala čitavim putem do Sarajeva. 650 kilometara u jednom smijeru i za moje potrebe i vožnju sasvim Ok guma.

Znam ja da su ove premium bolje al' jbga koliko para toliko muzike.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7270 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

O'zone wrote:
Ko je spominjao ljetni set? :mrgreen:

Moja je greška samo što sam rekao 4 sezone mada to i jeste jer su gume na autu već dvije godine znači dvije zime i dva ljeta = 4 sezone. :mrgreen:

Ja sam ti onaj MS (ljeto/zima) tip.

Jbi ga može, kod mene je 99% gradska vožnja ali pošto kupim i isporučujem robu to zna dnevno biti od 50 do 120 kilometara gradske vožnje. Mada sam sad u Augustu išao na odmor na Istru- Rovinj na Tigrovima bez problema kad smo išli dole bio jbn plus a kad smo se vraćali kiša pljuštala čitavim putem do Sarajeva. 650 kilometara u jednom smijeru i za moje potrebe i vožnju sasvim Ok guma.

Znam ja da su ove premium bolje al' jbga koliko para toliko muzike.
Pitam posto imam oba seta :D

Ides li ikako zimi na planinu?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7271 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by O'zone »

_BataZiv_0809 wrote:
O'zone wrote:
Ko je spominjao ljetni set? :mrgreen:

Moja je greška samo što sam rekao 4 sezone mada to i jeste jer su gume na autu već dvije godine znači dvije zime i dva ljeta = 4 sezone. :mrgreen:

Ja sam ti onaj MS (ljeto/zima) tip.

Jbi ga može, kod mene je 99% gradska vožnja ali pošto kupim i isporučujem robu to zna dnevno biti od 50 do 120 kilometara gradske vožnje. Mada sam sad u Augustu išao na odmor na Istru- Rovinj na Tigrovima bez problema kad smo išli dole bio jbn plus a kad smo se vraćali kiša pljuštala čitavim putem do Sarajeva. 650 kilometara u jednom smijeru i za moje potrebe i vožnju sasvim Ok guma.

Znam ja da su ove premium bolje al' jbga koliko para toliko muzike.
Pitam posto imam oba seta :D

Ides li ikako zimi na planinu?
Idem većinom na Jahorinu, par puta na Igman, ali moram priznati da je samo jednom ili dva puta bilo utabanog snijega (revnosne putne službe) tako da sad pričam da je ovako ili onako, nema koristi. izašao sam gdje sam uplanio bilo je na par mjesta da se zavrte točkovi ali nema nikakve kontrole stabilnosti ili preraspodjele vuče na autu tako da mi je to OK.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7272 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

O'zone wrote:
Idem većinom na Jahorinu, par puta na Igman, ali moram priznati da je samo jednom ili dva puta bilo utabanog snijega (revnosne putne službe) tako da sad pričam da je ovako ili onako, nema koristi. izašao sam gdje sam uplanio bilo je na par mjesta da se zavrte točkovi ali nema nikakve kontrole stabilnosti ili preraspodjele vuče na autu tako da mi je to OK.
Sto znaci da je ta guma skroz korektna s obzirom na cijenu. Eh sad ce doci oni koji nisu imali iskustva sa njom, ali sve znaju :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#7273 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

_BataZiv_0809 wrote:
O'zone wrote:
Idem većinom na Jahorinu, par puta na Igman, ali moram priznati da je samo jednom ili dva puta bilo utabanog snijega (revnosne putne službe) tako da sad pričam da je ovako ili onako, nema koristi. izašao sam gdje sam uplanio bilo je na par mjesta da se zavrte točkovi ali nema nikakve kontrole stabilnosti ili preraspodjele vuče na autu tako da mi je to OK.
Sto znaci da je ta guma skroz korektna s obzirom na cijenu. Eh sad ce doci oni koji nisu imali iskustva sa njom, ali sve znaju :D
Gdje ces staviti Tigar ili Savu, pa cuj samo imena Tigar i Sava.... Bolje uzmi Ling Long da te raja ne zajebava zbog tog Vidi mu Save/ Tigra na autu. Pusti to sto je ling long losiji
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#7274 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Kleber je najbolji :lol:

Sava i Tigar su premium , za ova neka nova govna koja su se pojavila :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7275 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

amar1994 wrote:Kleber je najbolji :lol:

Sava i Tigar su premium , za ova neka nova govna koja su se pojavila :-)
I to sto kazes....

Mada s obzirom na cemu sve raja vozi, nova guma kakva god da je, radit ce posao bar 3 sezone.
Post Reply