Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#3701 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Kataklinger wrote:
Ned071 wrote:Iz mog iskustva... Ljeti michelin zimi continental ako se ima para...
Imam trenutno Continental ContiPremiumContact proizvedene u 10. sedmici 2014. godine a montirane na auto prije 6 mjeseci, a ja sam ga kupio prije 5. I ako se ne varam, M/S su...ali bih volio kupit neke dobre zimske a ove nek stoje za suhovine :D
Ako su CPC onda nisu MS.
Provjeri ti sta ti je na autu.
A zimske, pa pregledaj zadnje dvije-tri strane ove teme. Ovisno od snage tvog auta, snage tvoje pedale, snage tvog dzepa, biras od Tigra i Save, preko sportive i Semperita, do Goodyeara i Continentala...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#3702 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Kataklinger wrote:
Ned071 wrote:Iz mog iskustva... Ljeti michelin zimi continental ako se ima para...
Imam trenutno Continental ContiPremiumContact proizvedene u 10. sedmici 2014. godine a montirane na auto prije 6 mjeseci, a ja sam ga kupio prije 5. I ako se ne varam, M/S su...ali bih volio kupit neke dobre zimske a ove nek stoje za suhovine :D
MS ti je zimska guma...
Teufik
Posts: 4841
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#3703 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

Kataklinger wrote:Preporuka za zimske gume, dimenzija 205/55 R16?
Isključivo me zanima nešto iz premium klase, znači onaj šund od 60-70KM po gumi me ne interesuje apsolutno, ali ne bih sad ni da krisnem npr. 200 po gumi, a mogu uzet super gumu za recimo 150 po komadu (nadam se da sam premium klasu stavio u odgovarajući cjenovni rang).
Od premiuma ja bih trenutno jednu od ove dvije:

Continental TS-850
Goodyear UG9
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3704 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Kataklinger wrote:Preporuka za zimske gume, dimenzija 205/55 R16?
Isključivo me zanima nešto iz premium klase, znači onaj šund od 60-70KM po gumi me ne interesuje apsolutno, ali ne bih sad ni da krisnem npr. 200 po gumi, a mogu uzet super gumu za recimo 150 po komadu (nadam se da sam premium klasu stavio u odgovarajući cjenovni rang).
Lozis se na premium gume, a i sam ne znas koje su ti gume trenutno na autu, svaka cast. :wink:
User avatar
Son_of_a_gun
Posts: 7
Joined: 01/05/2012 14:43

#3705 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Son_of_a_gun »

Son_of_a_gun wrote:Gdje ima kupiti Nokian guma u Sarajevu i okolini, zna li neko?
Da ponovim pitanje.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3706 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Son_of_a_gun wrote:
Son_of_a_gun wrote:Gdje ima kupiti Nokian guma u Sarajevu i okolini, zna li neko?
Da ponovim pitanje.
http://www.gume.ba/shop/search,jedino na ovoj stranici ima :thumbup:
User avatar
zanzakpizdolizije
Posts: 221
Joined: 21/10/2014 12:19

#3707 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by zanzakpizdolizije »

Ned071 wrote:Iz mog iskustva... Ljeti michelin zimi continental ako se ima para...
Kod mene je ljeti Dunlop sport blueresponse a zimi Goodyear UG9 :D
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3708 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Kataklinger »

drugi profil wrote:Ako su CPC onda nisu MS.
Provjeri ti sta ti je na autu.A zimske, pa pregledaj zadnje dvije-tri strane ove teme. Ovisno od snage tvog auta, snage tvoje pedale, snage tvog dzepa, biras od Tigra i Save, preko sportive i Semperita, do Goodyeara i Continentala...
CPC su sigurno, ali mi se učinilo da sam negdje na njoj vidio i M/S oznaku....ja nisam baš u toku sa gumama, ali tu ste vi koji se razumijete. Zato sam i pitao za savjet.
skafiskafsnjak wrote: MS ti je zimska guma...
Eto kao što kolega iznad reče, obzirom da je CPC onda nije zimska sigurno...pa mi svakako trebaju nove zimske...u svakom slučaju hvala.
konektovan wrote:Lozis se na premium gume, a i sam ne znas koje su ti gume trenutno na autu, svaka cast. :wink:
Aj ne nerviraj me, boli tebe q na šta se ja ložim? Moj novac, moja volja za skupljim gumama, obzirom da nisam toliko u toku u ovom polju, pitam iskusnije za savjet...napisao sam koje su gume na autu. :kiss:
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3709 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Kataklinger »

bilic wrote:
Kataklinger wrote:Preporuka za zimske gume, dimenzija 205/55 R16?
Isključivo me zanima nešto iz premium klase, znači onaj šund od 60-70KM po gumi me ne interesuje apsolutno, ali ne bih sad ni da krisnem npr. 200 po gumi, a mogu uzet super gumu za recimo 150 po komadu (nadam se da sam premium klasu stavio u odgovarajući cjenovni rang).
... Ako ti je to za scenica renoa. nisu te nego su 205-60-16 . Nadam se da nisu...
Predlažem GuDbrige gume , njih je kupio Michelin . i koštaju nekih 125 do 130 u toj dimenziji .. Ili probaj Debica gume koje su cijenom kao Sava al su bolje... SRETNO
Majka mu stara, ako sam napisao 205/55 R16 onda je ta dimenzija....kakvo crno "60" ? :D
Nije za scenic....
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#3710 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Kataklinger wrote:
bilic wrote:
Kataklinger wrote:Preporuka za zimske gume, dimenzija 205/55 R16?
Isključivo me zanima nešto iz premium klase, znači onaj šund od 60-70KM po gumi me ne interesuje apsolutno, ali ne bih sad ni da krisnem npr. 200 po gumi, a mogu uzet super gumu za recimo 150 po komadu (nadam se da sam premium klasu stavio u odgovarajući cjenovni rang).
... Ako ti je to za scenica renoa. nisu te nego su 205-60-16 . Nadam se da nisu...
Predlažem GuDbrige gume , njih je kupio Michelin . i koštaju nekih 125 do 130 u toj dimenziji .. Ili probaj Debica gume koje su cijenom kao Sava al su bolje... SRETNO
Majka mu stara, ako sam napisao 205/55 R16 onda je ta dimenzija....kakvo crno "60" ? :D
Nije za scenic....
Ako bi plaćao kešom u Makbelu imaju akciju na GY UG9 = 166 KM komad. Karticom odjednom 177, na rate 187...
U toj zamišljenoj cijeni imaš još i Semperit, Fuldu, Pireli... za keš popust 20%.
Pogledaj na webu.
Imaš i Maja gume, i oni imaju dobre ponude, a imaju i website.
Uglavnom Premium ti dodje malo skuplji od srednje klase pa nekad računica pokazuje da ti je razlika mozda 60-70 maraka za sve 4. Onda sam ocjeniš jel ti to bitno u džepu ili ti je bitno na cesti.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3711 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

zanzakpizdolizije wrote:
Ned071 wrote:Iz mog iskustva... Ljeti michelin zimi continental ako se ima para...
Kod mene je ljeti Dunlop sport blueresponse a zimi Goodyear UG9 :D
Imam i ja sad dunlop naprijed. Al michelin mi je zakon. Na sluzbenom continental za pohvalu. I gy je dobra guma naravno...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3712 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Zasto bi kupovao u makbelu kad moze u onom tamek son jer je jeftiniji od makbeka a i makbel kupuje od njih gume
To sam jednom skontao kad san kupovao kod njih gume i imali 3 a jednu uzeli od tameka
Kasnije provjerim cijene pa jedno 20-30 maraka su jeftiniji od makbela zavisno od gume do gume
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#3713 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Michelin su generalno neprikosnovene.

Ja imam 14-ke, buraz ima 15-ke, Alpin A4, odlicne gume.

Medjutim, Alpin A5 je dosta podbacio na testovima, tako da ja sad razmisljam o Conti TS 850. A i meni sad trebaju 205/55 R16 btw.

GY je prno u sisu sto se tice zimskih guma vec odavno. Samo Michelin i Continental. Bridgestone isto ali je ovdje slabo zastupljen i gdje god ih ima preskupe su.

Jedno pitanje, nije vezano za gume ali jeste za felge. :-) Koje su mane alu felgi zimi, osim sto su osjetljive na sol? Ako neko ima celicne felge za zime, koji su razlozi osim ovoga? Ne stavljaju mi se celicne felge ne toliko zbog troska koliko sto kvare izgled, pa bih nabacio zimske na aluminijske.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#3714 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Nabucco »

ado-šampion wrote:


Jedno pitanje, nije vezano za gume ali jeste za felge. :-) Koje su mane alu felgi zimi, osim sto su osjetljive na sol? Ako neko ima celicne felge za zime, koji su razlozi osim ovoga? Ne stavljaju mi se celicne felge ne toliko zbog troska koliko sto kvare izgled, pa bih nabacio zimske na aluminijske.
Ja imam već 4-5 godina imam zimski set na alu felgama... Nisam primjetio nikakvu razliku, nisam ni primjetio da su izgubile neki sjaj, zapravo bi i teško primjetio jer nisu ništa specijalno polirane... Doduše zimi dan i preko 30KM za pranja u samouslužnim rvenstveno se baziram na točkove i blatobrane, tako da mi se rijetko desi da auto prenoći zasoljen :D ...
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#3715 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by M@RKO »

Son_of_a_gun wrote:
Son_of_a_gun wrote:Gdje ima kupiti Nokian guma u Sarajevu i okolini, zna li neko?
Da ponovim pitanje.
Bilo ja na Bobar pumpi, u Han Derventi, raskrsnica, pravo se ide za Pale, a ti ides lijevo i nakon nekih 500 metara je pumpa. Oni su drzali Nokian gume koliko znam.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3716 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by seoBIH »

Razlika je u ponasanju celika i aluminijuma na niskim temperaturama.
User avatar
Son_of_a_gun
Posts: 7
Joined: 01/05/2012 14:43

#3717 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Son_of_a_gun »

amar1994 wrote:
Son_of_a_gun wrote:
Son_of_a_gun wrote:Gdje ima kupiti Nokian guma u Sarajevu i okolini, zna li neko?
Da ponovim pitanje.
http://www.gume.ba/shop/search,jedino na ovoj stranici ima :thumbup:
Vidio sam ovo, ali nešto ne vjerujem ovim webshopovima, je li neko naručivao gume preko ove stranice?
M@RKO wrote:
Son_of_a_gun wrote:
Son_of_a_gun wrote:Gdje ima kupiti Nokian guma u Sarajevu i okolini, zna li neko?
Da ponovim pitanje.
Bilo ja na Bobar pumpi, u Han Derventi, raskrsnica, pravo se ide za Pale, a ti ides lijevo i nakon nekih 500 metara je pumpa. Oni su drzali Nokian gume koliko znam.
E nema više, bila firma Vianor ili tako nešto, propala, i nemaju više tu ništa, bio lično neki dan gore.
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#3718 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by M@RKO »

Ovo nisam stvarno siguran, ali nesto mi je u sjecanju da sam vidio reklamu kod kruznog toka u Velesicima, u nekoj od onih kuca uz sami kruzni tok kao da sam vidio, ali to mi je nesto kao kroz maglu, provjeri :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#3719 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Kataklinger wrote:
skafiskafsnjak wrote: MS ti je zimska guma...
Eto kao što kolega iznad reče, obzirom da je CPC onda nije zimska sigurno...pa mi svakako trebaju nove zimske...u svakom slučaju hvala.
:
Jednostavno je, pahuljica na gumi = zimska guma.

Ja bih prvi volio conti, michelin ili gy. Evo ljetne sam 4 uzeo gy.... Zimske mi sad trebaju, dimenzija 205 55 16. Al se dvoumim...dal kupiti premium ili neke sportiva za 95km komad.

Volim da znam da mogu vozit kako hocu jer imam ekstra gume na autu...ali cinjenica je da su ove dobro jeftinije, a ja zimi nesto previse necu voziti, bar ne kao ljeti...

Hocu da kazem, gledaj prema sebi, koliko kilometara zimi prelazis i koje ti dimenzije trebaju. Manje dimenzije mogu ove malo jeftinije gume...a 205 pa dalje bolje je premium... Ali eto opet svako po sebi...
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#3720 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

skafiskafsnjak wrote:
Kataklinger wrote:
skafiskafsnjak wrote: MS ti je zimska guma...
Eto kao što kolega iznad reče, obzirom da je CPC onda nije zimska sigurno...pa mi svakako trebaju nove zimske...u svakom slučaju hvala.
:
Jednostavno je, pahuljica na gumi = zimska guma.

Ja bih prvi volio conti, michelin ili gy. Evo ljetne sam 4 uzeo gy.... Zimske mi sad trebaju, dimenzija 205 55 16. Al se dvoumim...dal kupiti premium ili neke sportiva za 95km komad.

Volim da znam da mogu vozit kako hocu jer imam ekstra gume na autu...ali cinjenica je da su ove dobro jeftinije, a ja zimi nesto previse necu voziti, bar ne kao ljeti...

Hocu da kazem, gledaj prema sebi, koliko kilometara zimi prelazis i koje ti dimenzije trebaju. Manje dimenzije mogu ove malo jeftinije gume...a 205 pa dalje bolje je premium... Ali eto opet svako po sebi...
Mozes voziti kako hoces? Ako je luda glava, nema te gume koja ce te spasiti. Kada padne snijeg i poledi definitivno ne mozes voziti kako hoces, odnosno mozes kako hoces, ali ne mozes koliko hoces.

I nikada se ne treba voditi politikom- imam dobru gumu, mogu sta hocu. Ja sam vise puta dosao u problematicnu situaciju sa GY UltraGrip 8 i autom koje ima ESP, nego sa Tigar Winterom i autom koji nema ESP.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#3721 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Pogresno sam se izrazio...ali definitivno vise vjerujem i sigurniji sam kada su na felgama Conti, a ne sava i slicno.

100% sam oprezan zimi i nisam nikada udes imao...

Uglavnom, ne zalim para na gume...ali eto u dilemi sam koje kupiti jer bas ne znam jesu li mi premium prijeko potrebne...
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#3722 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

supercali wrote:Zasto bi kupovao u makbelu kad moze u onom tamek son jer je jeftiniji od makbeka a i makbel kupuje od njih gume
To sam jednom skontao kad san kupovao kod njih gume i imali 3 a jednu uzeli od tameka
Kasnije provjerim cijene pa jedno 20-30 maraka su jeftiniji od makbela zavisno od gume do gume
Super, samo daj reci i ostalima gdje je to.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#3723 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by IcedFlame »

drugi profil wrote:
supercali wrote:Zasto bi kupovao u makbelu kad moze u onom tamek son jer je jeftiniji od makbeka a i makbel kupuje od njih gume
To sam jednom skontao kad san kupovao kod njih gume i imali 3 a jednu uzeli od tameka
Kasnije provjerim cijene pa jedno 20-30 maraka su jeftiniji od makbela zavisno od gume do gume
Super, samo daj reci i ostalima gdje je to.
5 sekundi je trebalo da upisem tamek sarajevo u Google, i da dodjem do tsc.ba gdje sam nasao sve informacije, ali ne i gume koje mi trebaju :P ;)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#3724 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

seoBIH wrote:Razlika je u ponasanju celika i aluminijuma na niskim temperaturama.
Mozes li obrazloziti molim te?
skafiskafsnjak wrote:Pogresno sam se izrazio...ali definitivno vise vjerujem i sigurniji sam kada su na felgama Conti, a ne sava i slicno.

100% sam oprezan zimi i nisam nikada udes imao...

Uglavnom, ne zalim para na gume...ali eto u dilemi sam koje kupiti jer bas ne znam jesu li mi premium prijeko potrebne...
Izracunaj koliko prelazis godisnje ako si u dilemi. Guma ima vremenski ogranicen rok trajanja, koji je zavisno od proizvodjaca 6-7 godina. U pravilu gume bi trebalo redovno provjeravati poslije 5 godina.

U principu sve premium gume se dugorocno isplate. Ako prelazis godisnje 10 k, zimi recimo 4 k (malo manje od pola), ti ces za 6 godina preci oko 25 k s njima i eventualno mozes reci da su ti se gume isplatile dugorocno. Ko prelazi 15-20 k godisnje isplate se sigurno.

Drugi aspekt su performanse kad gume nisu nove (recimo kad predju 5-10 k) i tu su premium gume u debeloj prednosti.

Kad pricamo o premium gumama, ja mislim na gume iz prve lige, od top proizvodjaca, Michelin, Bridgestone, Continental, GY, Dunlop i Pirelli. Ima jos guma iz prve lige, recimo Vredstein.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#3725 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Nabucco »

seoBIH wrote:Razlika je u ponasanju celika i aluminijuma na niskim temperaturama.
Ti fakat misliš da su "alu" felge od čistog aluminijuma? :shock: .....

Svaka komponenta na autu mora izdržati i "ispravno" raditi na temperaturama od +60 do -40.....
Drugo, obični čelik je dosta krhak bez primjesa, i postaje vec neupotrebljiv i lahko lomljiv na -20, te se zbog toga mora praviti u određenim kombinacijama a drugim metalima....
Post Reply