Dolazi ljeto - ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#801 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by kloniran »

corsa wrote:Gdje u Sarajevu otici na kvalitetno balansiranje guma? Bio sam u Makbelu i nisam zadovoljan. Ispuhivala mi guma, oni to rijesili i navodno balansirali gumu, ali sad trese izmedju 80 i 90 km/h.
kako su ti rijesili ispuhivanje?

i kod mene lijeva :D
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#802 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by ado-šampion »

NediM17 wrote:
ado-šampion wrote:Nove jesu do 5 godina starosti kad su pravilno skladistene, i jos dodatnih 5 godina na autu. Nije isto kad stoje u skladistu 5 godina, u tami, na idealnoj temperaturi, i kad ih 5 godina na autu przi sunce, napada mraz, izjeda sol i slicno, i jos plus na to se kotrljaju 5 godina, zagrijavaju se, hlade, trose, itd. Posebno na nasim cestama gdje su poklopci sahotva propali po 20 cm.

Meni su na autu bile stare gume treslo se na velikim brzinama, vizuleno bile savrsene, dovoljno sare. Prestalo kad sam zamijenio gume. Kod buraza se auto cuje na odredjenim brzinama, nesto do da zuji, gume Bridgestone 2011, ljetne, stavio zimus zimske gume, pogodi, prestalo zujati, ovog ljeta vratio te ljetne - opet zuji. Ne mora znaciti da je to kod njega do guma, ali samo ilustracija.

Po meni, balansiranje nije nauka i ako se tocak balansira tri puta i ne moze ga balansirati kako treba onda ili ne valja felga ili ne valja guma, trece nema.
To sto ti je treslo uopce ne mora biti do gume, mozda ti je neki teg spao, a to sto zuji moze biti do same konstrukcije gume, pogledaj da svaki proizvodjac deklarise buku koju proizvodi guma.

Balansiranje nije nauka, ali desi se nekada da kod vulkanizera jednostavno ne valja masina za balansiranje, i logicno onda je ne izbalansira dobro i trese.
Pazi, ja sam te gume kupio i vozio na njima preko 5 godina, sve 4. Prvi put je pocelo tresti otprilike kad sam prednje zamijenio a ostale zadnje te stare, ja sam mislio da je do spure (nisam znao koja osovina je uzrok tresnje), desavalo se preko 120 na sat, onda sam stavio zimske gume i ucinilo mi se da je prestalo tresti (nisam te zime toliko vozio na autoputu da bih mogao zakljuciti, posebno ne brzo), onda opet na proljece stavim te ljetne, naravno trese, i kontam haj ne vozim toliko cesto autoputem, vidjecemo kad nabacim zimske, i evo zimus kad sam nabacio zimske nista ne trese. A i te zimske su iz 2011. I prije 2 mjeseca sam uzeo nove ljetne pozadi, i opet ne trese. Dakle uzrok su bile zadnje gume. Jedino da ih 2 puta nije dobro balansirao, a sve ostale jeste, ili da im je 2 puta spao teg sto je malo vjerovatno.

Da je meni neko tad rekao ne valjaju ti gume ne bih mu vjerovao.

Sto se tice ovog za zujanjem, ne zuji stalno, nego izmedju 50 i 60, 100 i 110 i 140 i 150, otprilike, kako ubrzavam preko tih brzina javlja se taj zvuk, malo nalik kad je lezaj otisao. Ne mogu precizno reci, jer je auto bratovo nije moje, ali i ja ga prilicno cesto vozim, i cini mi se, a i njemu se cini da ga zimus sa zimskim gumama nije bilo. Apsolutno istog trenutnka kad smo zamijenili zimske s ljetnim, vratio se zvuk. Isao u 2 servisa i nisu nasli nista, jedni mu rekli gume. I ja sam 90% siguran da su gume, mada mi je prilicno nevjerovatno da se cuju samo na odredjenim brzinama. I da, Brdigestone gume na mogu biti ispravne a tako zujati, nema sanse.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#803 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by corsa »

kloniran wrote:
corsa wrote:Gdje u Sarajevu otici na kvalitetno balansiranje guma? Bio sam u Makbelu i nisam zadovoljan. Ispuhivala mi guma, oni to rijesili i navodno balansirali gumu, ali sad trese izmedju 80 i 90 km/h.
kako su ti rijesili ispuhivanje?

i kod mene lijeva :D
Dobro ocistili felgu koja je oksidirala. Prije toga dva puta skidali gumu i mazali je onim "katranom" ali opet ispuhivala. Zadnji put uzeo covjek celicnu cetku i svu tu aluminijsku "koroziju" ostrugao i sad ne pusta.
iTo
Posts: 923
Joined: 06/06/2013 14:37

#804 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by iTo »

corsa wrote:
kloniran wrote:
corsa wrote:Gdje u Sarajevu otici na kvalitetno balansiranje guma? Bio sam u Makbelu i nisam zadovoljan. Ispuhivala mi guma, oni to rijesili i navodno balansirali gumu, ali sad trese izmedju 80 i 90 km/h.
kako su ti rijesili ispuhivanje?

i kod mene lijeva :D
Dobro ocistili felgu koja je oksidirala. Prije toga dva puta skidali gumu i mazali je onim "katranom" ali opet ispuhivala. Zadnji put uzeo covjek celicnu cetku i svu tu aluminijsku "koroziju" ostrugao i sad ne pusta.

ja uvijek idem u SAVA-u na stupu i nikad nisam imao problema ni sa jednim autom
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#805 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Max Bunker »

Vozdra :)

Molim vas da mi neko napiše prosječnu cijenu Micheline guma. Gledam ovo na internetu i je li ovo po gumi ili misle na komplet od četiri gume http://www.makbel.ba/autogume/listings.php?next=1 ?

Želim uzeti Michelin gume jer sam sa njima zadovoljan.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#806 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by supercali »

to su cijene jedne gume
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#807 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by insomnia78 »

Jesi siguran, da nisu dvije?
Posto npr ove goodyear 255/40/17 u Fr kostaju 180€ dvije
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#808 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by supercali »

jedna 100%
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#809 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by insomnia78 »

:lol: super
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#810 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by promaha »

nakon par mjeseci voznje na michelin primacy 3 i nekih 12-13000 km mogu reci da je guma jedna od najboljih ljetnih sto sam do sada imao ...

imao sam i prije michelin ali ovaj primacy 3 (ovogodisnji) je stvaaarno dobar. na drugom autu imam gy ne znam oznaku i za razliku od michelina to je stvaaarno totalno losa guma. Ne znam sta je ali u vise navrata pri malo ostrijim kocenjima abs se pali ko lud dok kod michelina do sada mi je abs radio samo jednom.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#811 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by skafiskafsnjak »

promaha wrote:nakon par mjeseci voznje na michelin primacy 3 i nekih 12-13000 km mogu reci da je guma jedna od najboljih ljetnih sto sam do sada imao ...

imao sam i prije michelin ali ovaj primacy 3 (ovogodisnji) je stvaaarno dobar. na drugom autu imam gy ne znam oznaku i za razliku od michelina to je stvaaarno totalno losa guma. Ne znam sta je ali u vise navrata pri malo ostrijim kocenjima abs se pali ko lud dok kod michelina do sada mi je abs radio samo jednom.
ja kupio 4 gy eff grip , i meni savrsena guma. Ekstra se na cesti ponasa i nikad problema nisam imao .
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#812 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by arhivasvega »

Znam da je sezona kupovine skoro prosla al eto planiram za proljece nesto pa da cujem misljenja.
Uglavnom sad na autu imam CPC2 205 55 16 stare 4 god i iduce godine trebam kupiti nove jer su ove vec na 4mm.
Posto ljetne gume vozim od marta do decembra ne bi da experimentisem sa jeftinim gumama, nego bi kupio
opet nesto kvalitetnije, ali sada se pitam to jest pitam Vas da li je "mozda" bolje svaku trecu godinu kupovat
na primjer Dayton od 75km i voziti ih samo dvije godine ili opet kupiti CPC5 ili nesto slicno i voziti 4 - 5 godina,
to jest interesuje me da li je nova Dayton bolja ili ista od CPC5 ili slicne stare 3 godine sa 5 - 6mm ili da li je
Dayton od prosle godine sa cca 6 - 7mm bolja ili ista od CPC5 ili slicne stare 4 godine sa 4 -5mm.
Nadam se da ste me skontali :), a primjer Dayton-a i CPC5 je jer je haman pa duplo razlika u cijeni.

PS Sto se tice zime vec sam presao na jeftinu varijantu to jest kupio Sportivu prosle godine i vozicu je jos ovu zimu
i onda opet Sportivu ili nesto jeftino jer mi je malo manje zao njih handrit po zimi nego TS850, a ionako zimi sam
maximalno oprezan (sve do jednom :))) al eto mozda da cujem i misljenja za zimu i "sastav gume vs debljina sare" .

Pozdrav
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#813 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Nabucco »

http://www.makbel.ba/autogume/listings/ ... 5/45/1081/


Je li netko imao iskustvo sa ovim gumama? Jesu li ovo protekt gume ili ? Kako se ponašaju na kiši, kakve su na suhom, gube li grip ? Ne ocekujem da se ponašaju kao ove od 250KM, ali ne želim ni da bude kao na ledu da sam. Trenutno na autu imam GoodYear F1 iz 2010, dale su više sve od sebe, pocele su da se kome šare, auto ne prelazi puno 10-12 hilajda godišnje, tako da mi šare nisu istrošene, ali usljed okretanja u mjestu, šare su popucale, pa mislim da je vrijeme da ih mjenjam. Ako ove ne valjaju ima li neko neku drugu alternativu da bi to mogao riješiti za nekih 250 KM. Gledao sam polovne, da iole išta valjalju dođu skuplje od ove tigar gume.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#814 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by 530i »

Nisu protekt, ali daleko od toga da su GoodYear. Da su bolje od istrošenog GY-a, jesu, ali pitanje je koliko će ti trajati, da li i upola koliko GY. Neće biti kao na ledu, ali po kiši može biti veselo...sporije voziš i prođeš.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#815 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Nabucco »

530i wrote:Nisu protekt, ali daleko od toga da su GoodYear. Da su bolje od istrošenog GY-a, jesu, ali pitanje je koliko će ti trajati, da li i upola koliko GY. Neće biti kao na ledu, ali po kiši može biti veselo...sporije voziš i prođeš.

Ma imao sam u planu da na proljeće kupim nove GY ili Michelin, ali jedna guma mi ima neko oštecenje, pa me strah da mi ne pukne. A nisam u stanju baš sada da iskeširam 500KM,

Evo kako izgleda oštecenje:

Image


Šta mislite da li ovo može izazvati havariju ? Ova rasjekotina prelazi i preko udubljenja ovog, nije duboka. Primjetio sam je prije 4-5 dana, pošto sam dan-dva prije toga prešao preko 400km, (znaci moguce da je bila i prije pukla, a moguce i da je pukla na 400. kilometru), nakon sto sam je primjetio prešao sam još 150km. Rasjekotina se nije širila
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#816 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by bitanga_sa_otesa »

samo vozi ,ok je to .debel je tu gazni sloj...
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#817 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by muha_sa »

mogul ovemoje još koje ljeto :?

Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#818 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by bitanga_sa_otesa »

muha ,hoces samnom u cazin :) gume imas ,samo jos kavez da ti zavarimo :lol:
s@mson
Posts: 894
Joined: 23/03/2007 10:50

#819 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by s@mson »

Nabucco wrote:
530i wrote:Nisu protekt, ali daleko od toga da su GoodYear. Da su bolje od istrošenog GY-a, jesu, ali pitanje je koliko će ti trajati, da li i upola koliko GY. Neće biti kao na ledu, ali po kiši može biti veselo...sporije voziš i prođeš.

Ma imao sam u planu da na proljeće kupim nove GY ili Michelin, ali jedna guma mi ima neko oštecenje, pa me strah da mi ne pukne. A nisam u stanju baš sada da iskeširam 500KM,

Evo kako izgleda oštecenje:

Image


Šta mislite da li ovo može izazvati havariju ? Ova rasjekotina prelazi i preko udubljenja ovog, nije duboka. Primjetio sam je prije 4-5 dana, pošto sam dan-dva prije toga prešao preko 400km, (znaci moguce da je bila i prije pukla, a moguce i da je pukla na 400. kilometru), nakon sto sam je primjetio prešao sam još 150km. Rasjekotina se nije širila
Mijenjaj gume, ovo sto je na slici podsjeca na jedan od mnogih postova u crnoj rubrici...
s@mson
Posts: 894
Joined: 23/03/2007 10:50

#820 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by s@mson »

muha_sa wrote:mogul ovemoje još koje ljeto :?

Image
Napravi dijagnostiku, tj. uradi spuru u i kupi nove gume...
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#821 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by muha_sa »

što bi kupovo gume kad ima još šara :?
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#822 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by muha_sa »

bitanga_sa_otesa wrote:muha ,hoces samnom u cazin :) gume imas ,samo jos kavez da ti zavarimo :lol:
možeeeeeeeeeeeeeee :thumbup:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#823 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by seoBIH »

:-) :-) :-) :-)
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#824 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by NediM17 »

muha_sa wrote:što bi kupovo gume kad ima još šara :?
Ja se nadam da se salis.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#825 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by bitanga_sa_otesa »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Locked