Dolazi ljeto - ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#776 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by supercali »

Idi u interex bingo penny mislim da sam u svim tim vidio u subotu to sto trazis ono za puhanje guma u slucaju nesrece sa onim ljepkom
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#777 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by 530i »

Bolje kod vulkanizera da odeš...
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#778 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by kloniran »

u vulkanizeru samo znaju ubaciti unutrasnju gumu :lol:

:D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#779 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by insomnia78 »

kloniran wrote:u vulkanizeru samo znaju ubaciti unutrasnju gumu :lol:

:D
Sprej nije trajno rjesenje, nego maltene prva pomoc
Pustace ti opet, idi vulkanizeru
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#780 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by ado_7 »

Astra G, 2/3 vrata, 2.0dti

Trenutno su na autu gume 195/60/R15...medjutim jedna prednja guma je drugacija od ostalih, druga marka, znaci naknadno je stavljena (vjerovatno je prethodna probusena), i ima dosta bolju saru nego ostale gume.

Imam dobru ponudu za 4 gume 185/60/R15(michelin polovne, dobro ocuvane, ljetne)...e sad znam da fabricki nije propisana ova dimenzija, ali da li promijeniti ili ostaviti ove koje su trenutno.
pozdrav

Ne znam zasto se ne spoji ova tema sa ''Ljetne gume''...dvije teme bez potrebe
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#781 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Bakir1 »

185 je uza i niza od 195, auto ce ruzno izgledati, sem toga i cinjenice da ce biti niza nista ne gubis, biti ces brzi :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#782 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by BarbaDue »

kloniran wrote:Svaka malo bolja balans mašina ima laser na sebi i displej na kojem pokaže koliko grama treba metnuti :-)
A šta ako nema mjesta gdje teg da metneš :?:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#783 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by muha_sa »

BarbaDue wrote:
kloniran wrote:Svaka malo bolja balans mašina ima laser na sebi i displej na kojem pokaže koliko grama treba metnuti :-)
A šta ako nema mjesta gdje teg da metneš :?:
zar i to ima :?

vozdra Barba :-D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#784 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by BarbaDue »

Izgleda da ima, felge su mi iste kao ove na slici
Image
Image

vozdra haMu :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#785 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by muha_sa »

BarbaDue wrote:Izgleda da ima, felge su mi iste kao ove na slici
Image
Image

vozdra haMu :D
naravno da ima dobri moj Barba :-D ne stavljaju se givikti s pijace :lol:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#786 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

muha_sa wrote:
BarbaDue wrote:
kloniran wrote:Svaka malo bolja balans mašina ima laser na sebi i displej na kojem pokaže koliko grama treba metnuti :-)
A šta ako nema mjesta gdje teg da metneš :?:
zar i to ima :?

vozdra Barba :-D
Ništa laser, samo ultraschall priznajem za svoje gume. :mrgreen:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#787 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by corsa »

Gdje u Sarajevu otici na kvalitetno balansiranje guma? Bio sam u Makbelu i nisam zadovoljan. Ispuhivala mi guma, oni to rijesili i navodno balansirali gumu, ali sad trese izmedju 80 i 90 km/h.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#788 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by muha_sa »

corsa wrote:Gdje u Sarajevu otici na kvalitetno balansiranje guma? Bio sam u Makbelu i nisam zadovoljan. Ispuhivala mi guma, oni to rijesili i navodno balansirali gumu, ali sad trese izmedju 80 i 90 km/h.
meni u "Maji" odrade--zadovoljan :thumbup:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#789 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by corsa »

Hajde otici cu i do njih da probam, hvala. :thumbup:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#790 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

corsa wrote:Gdje u Sarajevu otici na kvalitetno balansiranje guma? Bio sam u Makbelu i nisam zadovoljan. Ispuhivala mi guma, oni to rijesili i navodno balansirali gumu, ali sad trese izmedju 80 i 90 km/h.
Trebao si sve četiri balansirati i provjeriti špuru.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#791 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by corsa »

Sve cetiri su balansirane prije desetak dana, a i spura je provjerena i uradjena. Sve je bilo ok dok prednja lijeva nije pocela ispuhivati. Tri puta su mi je skidali i mazali, tek na kraju su rijesili. Ali sad je pocelo tresti izmedju 80 i 90. 100% je do balansa, samo cu uraditi balansiranje na obje prednje gume.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#792 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by ado-šampion »

Koliko su ti stare gume? Ne mora znaciti da je do balansa, nije balansiranje tockova nikakva nauka. Ja sam najcesce balansirao u onoj praonici na Anexu, iznad Bosmala, nikad problema sto se toga tice.

Kad su gume prestare, moguce da su se deformisale i auto se ponasa kao da tockovi nisu balansirani. Ja sam imao takav problem sa zadnjim gumama. Vizuelno su izgledale savrseno.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#793 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by corsa »

Gume su 13 sedmica 2011. Jesu starije, ali nisu prestare.
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#794 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by NediM17 »

corsa wrote:Gume su 13 sedmica 2011. Jesu starije, ali nisu prestare.
Svabo prodaje gume pod nove go 5 godina starosti, a rok trajanja propisuje na 10 godina, prema tome ako nisu krive i satrane, nista im ne fali.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#795 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by ado-šampion »

Nove jesu do 5 godina starosti kad su pravilno skladistene, i jos dodatnih 5 godina na autu. Nije isto kad stoje u skladistu 5 godina, u tami, na idealnoj temperaturi, i kad ih 5 godina na autu przi sunce, napada mraz, izjeda sol i slicno, i jos plus na to se kotrljaju 5 godina, zagrijavaju se, hlade, trose, itd. Posebno na nasim cestama gdje su poklopci sahotva propali po 20 cm.

Meni su na autu bile stare gume treslo se na velikim brzinama, vizuleno bile savrsene, dovoljno sare. Prestalo kad sam zamijenio gume. Kod buraza se auto cuje na odredjenim brzinama, nesto do da zuji, gume Bridgestone 2011, ljetne, stavio zimus zimske gume, pogodi, prestalo zujati, ovog ljeta vratio te ljetne - opet zuji. Ne mora znaciti da je to kod njega do guma, ali samo ilustracija.

Po meni, balansiranje nije nauka i ako se tocak balansira tri puta i ne moze ga balansirati kako treba onda ili ne valja felga ili ne valja guma, trece nema.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#796 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by corsa »

Ma nije balansirana tri puta. Ovo sto trese mi se pocelo desevati otkako je zadnji put skidana guma. 99% sam siguran da je nije dobro balansirao. jer vidio sam da nesto stavlja pa skida tegove. Ja gledam sta radi, kaze on "Joj cim promijenim masinu nesto drugacije mjeri." Kao radi na razlicitim masinam pa se zbuni. Hajde reko, valjda covjek zna sta radi. Kad kasnije imams ta vidjeti, tj. osjetiti.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#797 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by ado-šampion »

Otidji onda kod Maje. U Makbelu u prelaznim periodima ima dosta sezonskih radnika koji bas i ne znaju sta rade. Musteriju zove Sabane, Sinane, haos. :-)
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#798 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by corsa »

Otici cu za vikend, valjda oni imaju prave ljude. Ko bi rekao da treba strucnjak i za balansiranje guma! :D
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#799 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by NediM17 »

ado-šampion wrote:Nove jesu do 5 godina starosti kad su pravilno skladistene, i jos dodatnih 5 godina na autu. Nije isto kad stoje u skladistu 5 godina, u tami, na idealnoj temperaturi, i kad ih 5 godina na autu przi sunce, napada mraz, izjeda sol i slicno, i jos plus na to se kotrljaju 5 godina, zagrijavaju se, hlade, trose, itd. Posebno na nasim cestama gdje su poklopci sahotva propali po 20 cm.

Meni su na autu bile stare gume treslo se na velikim brzinama, vizuleno bile savrsene, dovoljno sare. Prestalo kad sam zamijenio gume. Kod buraza se auto cuje na odredjenim brzinama, nesto do da zuji, gume Bridgestone 2011, ljetne, stavio zimus zimske gume, pogodi, prestalo zujati, ovog ljeta vratio te ljetne - opet zuji. Ne mora znaciti da je to kod njega do guma, ali samo ilustracija.

Po meni, balansiranje nije nauka i ako se tocak balansira tri puta i ne moze ga balansirati kako treba onda ili ne valja felga ili ne valja guma, trece nema.
To sto ti je treslo uopce ne mora biti do gume, mozda ti je neki teg spao, a to sto zuji moze biti do same konstrukcije gume, pogledaj da svaki proizvodjac deklarise buku koju proizvodi guma.

Balansiranje nije nauka, ali desi se nekada da kod vulkanizera jednostavno ne valja masina za balansiranje, i logicno onda je ne izbalansira dobro i trese.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#800 Re: Dolazi ljeto - ljetne gume

Post by kloniran »

BarbaDue wrote:
kloniran wrote:Svaka malo bolja balans mašina ima laser na sebi i displej na kojem pokaže koliko grama treba metnuti :-)
A šta ako nema mjesta gdje teg da metneš :?:
za to imaju tegovi koji se lijepe na alu felge :skoljka:
Locked