Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post Reply
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#376 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by dezurni_ucenik »

bingov buraz wrote:
pirmin wrote:
Da to nije ona kuca pored skole Kasim Hadzic, odmah do mezarja?
Mi ko djeca covjeka zvali praistorija.
Legendarni praistorija,gdje se njega sjeti :-D ide Praistorija a za njim copor pasa
Sjecam se tog covjeka.Kuca bez fasade.Malo dvoriste.uh kako su njega izludjivali na velikim odmorima.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#377 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by dezurni_ucenik »

Sjecate se onog lika sto je uvijek sutao nekog ko mu stane na put ? Npr ide on prema tebi ,ti neces da mu se pomaknes,pocne te sutati nogama(cak da ga i ne primjetis da je iza tebe,pocne te sutati,bas sizos bio).Zivio u podrumskom stanu,kad iz pravca Dzevdine automehanicarkse radnje prema Vrbasu ides.Odmah preko puta njegove zgrade ona kafana bila "pod orahom" ako se tako zvala.Mejdan je naselje.

Nama ko djeci furka bila tako ga zivcirati. :D


Vi sa Mejdana,jel se sjecate psa Vucka ? Stari sar planinac,svi smo ga gotivili.Mislim da su ga srpski vojnici ubili.
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#378 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Ko je bio Nijemac Fischer preko kojeg se moglo u Njemacku? On bi kao sredio papire.
Ovako godinama kasnije mi izgleda kao neki spijun. Da li je iko njegovim posredstvom i otisao u Njemacku?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#379 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Fischer je bio neka zvjerka u Crvenom Krstu. Dido mi je pricao da mu je za Novu 1995 licno prisao i cestitao Novu godinu, a s obzirom da je dido dobro govorio njemacki, nesto su i pricali - a sta, nemam pojma. Bilo je to u nekom izbjeglickom centru u Hrvatskoj - da li je bila Novska, ne mogu se sjetiti

Sjecam se jednog tipa koji je bio bradat i koji je hodao na potezu Mala Carsija - Gradska pijaca, vazda sutljiv, odsutnog pogleda, s obaveznom cigarom u rukama, odjeven u farmerke i zelenu vindjaknu. Izgledom malo podsjecao na Vuka Draskovica. Neki su pricali da je bio u Legiji stranaca, te da se malo "prehladio", ali to su urbane legende i kao takve neprovjerene.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#380 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Šveđanin »

Koliko cujem Ferhadija se otvara krajem godine.

Citam na onom bl forumu u vezi ferhadije, saroliki komentari.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#382 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Moje licno misljenje je da Ferhadiju nije trebalo ponovo graditi i otvarati.

Ferhadiju ne grade stanovnici Banja Luke, ni oni sto su je srusili niti oni sto su podrzavali njeno rusenje. Ferhadiju (ovu sadasnju) grade uglavnom dijasporci i to iz nekog prkosa i inata, sto vise bode u oci sadasnjim stanovnicima Banja Luke, pa stoga postoji opasnost da bi sadasnja Ferhadija mogla biti srusena kada se za to stvori pravi trenutak, kada god to bilo.
Na mjestu Ferhadije (a i drugih banjaluckih dzamija) treba da stoje table na kojima pise "Ovdje je stajala Ferhat-pasina dzamija, sagradjena te i te godine od mimara Sinana. Prezivjela je mnoge ratove i politicke sisteme te ni u jednom nije bila ostecena! 7-og maja 1993 godine pod upravom SDS-a i incijatorom Veliborom Ostojicem ova dzamija je minirana, kao znak muslimanskom stanovnistvu ovog grada da im ovdje nije mjesto". Pa kad jednog dana (ako ikada) se sadasnji stanovnici budu sramotili tog cina, pa samoincijativno sagrade dzamiju u znak izvinjenja a prije svega postovanja - tada ce Ferhadija zasijati svojim pravim sjajem. Ovo sve do sada je Sizifov posao.

Takodjer, isto misljenje gajim i prema drugim sakralnim i historijskim objektima (bilo da se radi o crkvama, dzamijama, sinagogama, mostovima, manastirima...) koji su sruseni u prethodnom ratu.

Clan Svedjanin je naveo i bl forum i njegove sarolike komentare po pitanju istog...
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#383 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by RahatHurmašica »

Ommadawn wrote:Moje licno misljenje je da Ferhadiju nije trebalo ponovo graditi i otvarati.

:izet:
Ommadawn wrote:Ferhadiju ne grade stanovnici Banja Luke, ni oni sto su je srusili niti oni sto su podrzavali njeno rusenje. Ferhadiju (ovu sadasnju) grade uglavnom dijasporci i to iz nekog prkosa i inata, sto vise bode u oci sadasnjim stanovnicima Banja Luke, pa stoga postoji opasnost da bi sadasnja Ferhadija mogla biti srusena kada se za to stvori pravi trenutak, kada god to bilo.


:izet:

ta opasnost će postojati sve dok se srbi u bih vojno ne poraze. siguran sam da priliku koju su imali 92 NIKAD više neće imati.
Ommadawn wrote:Na mjestu Ferhadije (a i drugih banjaluckih dzamija) treba da stoje table na kojima pise "Ovdje je stajala Ferhat-pasina dzamija, sagradjena te i te godine od mimara Sinana. Prezivjela je mnoge ratove i politicke sisteme te ni u jednom nije bila ostecena! 7-og maja 1993 godine pod upravom SDS-a i incijatorom Veliborom Ostojicem ova dzamija je minirana, kao znak muslimanskom stanovnistvu ovog grada da im ovdje nije mjesto".
neka, bolje je ovako
Ommadawn wrote:Pa kad jednog dana (ako ikada) se sadasnji stanovnici budu sramotili tog cina, pa samoincijativno sagrade dzamiju u znak izvinjenja a prije svega postovanja - tada ce Ferhadija zasijati svojim pravim sjajem. Ovo sve do sada je Sizifov posao.
:lol: :lol: :lol: :lol:

dobro si to smislio :lol:
Ommadawn wrote:Takodjer, isto misljenje gajim i prema drugim sakralnim i historijskim objektima (bilo da se radi o crkvama, dzamijama, sinagogama, mostovima, manastirima...) koji su sruseni u prethodnom ratu.
uglavnom su Džamije rušene, tako da se drugih i ne tiče nešto posebno
Ommadawn wrote:Clan Svedjanin je naveo i bl forum i njegove sarolike komentare po pitanju istog...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#384 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Jao yebote!
Barem gradjevinska bransa nece nikada biti u krizi u Bosni.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#385 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Šveđanin »

Ommadawn wrote:Clan Svedjanin je naveo i bl forum i njegove sarolike komentare po pitanju istog...
Pokušao sam nešto napisati, obrisaše mi post. Sve jasno ko dan. Ne vjerujem isforsiranim medijima koji vuku ili da stvaraju vještačku sliku kako je BL danas liberalna ili vuku ka tome da još više zavade narode, ne vjerujem frikovima po internetu koji gnoje nacionalizmom. Volio bih čuti mišljenje današnjih Banjalučana o nekim temama, a kad god ja neofirno upitam, njima je pitanje ko si ti, odakle si ti, što te zanima, pa se onda po tome ravnaju.. :run:

Neću da ikoga osuđujem unaprijed al bi stvarno volio znati o čemu oni pričaju kad se naveče skupe na nekom porodičnom okupljanju, a sa televizije udare vijesti Ferhadija uskoro gotova sa renoviranjem.. možda neću ni saznati.. a da dobrih ljudi ima, to apsolutno.
Grunge GSP 2101
Posts: 228
Joined: 18/04/2014 22:05

#386 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Grunge GSP 2101 »

Vidjecemo kako ce to sve proteci. Velike demonstracije i nemiri su bili kad se temeljac udarao , koliko se mogu sjetiti,

haos bio pravi.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11069
Joined: 15/01/2010 18:31

#387 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Jack Be Nimble »

Ma proce to manje vise OK. Mozda jedino budu neke tenzije ako Dickinson dodje da odpjeva par ezana pa da citava BL ori. Tako je bilo u Vrbanji i gore iznad Mejdana. Nasi se takodjer bunili jer se znalo da se radi iz inata i kada su smanjili sve OK.

I ja sam se isto pitao sta pricaju pa sam na kraju poceo misliti da ne pricaju nista. Sta imaju pricati? To mene sa strane tisti i mislim da bi oni nesto trebali pricati ali generalno sjebani pisihicko-ekonomski pa im vecini idu na jednu stvari zvona i ezani.

Ima velike istine sto je Ommadawn napisao ali takodjer mozes izgraditi dzamiju, jos zabetonirati plocu pred dzamiju gdje pise istorija i sta je bilo kada.
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#388 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Muderris »

Grunge GSP 2101 wrote:Vidjecemo kako ce to sve proteci. Velike demonstracije i nemiri su bili kad se temeljac udarao , koliko se mogu sjetiti,

haos bio pravi.
Pa čovjeka ubili divljaci i fašisti.
User avatar
Maharadza
Posts: 16721
Joined: 30/01/2013 15:13

#389 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maharadza »

Ommadawn wrote:Moje licno misljenje je da Ferhadiju nije trebalo ponovo graditi i otvarati.

Ferhadiju ne grade stanovnici Banja Luke, ni oni sto su je srusili niti oni sto su podrzavali njeno rusenje. Ferhadiju (ovu sadasnju) grade uglavnom dijasporci i to iz nekog prkosa i inata, sto vise bode u oci sadasnjim stanovnicima Banja Luke, pa stoga postoji opasnost da bi sadasnja Ferhadija mogla biti srusena kada se za to stvori pravi trenutak, kada god to bilo.
Na mjestu Ferhadije (a i drugih banjaluckih dzamija) treba da stoje table na kojima pise "Ovdje je stajala Ferhat-pasina dzamija, sagradjena te i te godine od mimara Sinana. Prezivjela je mnoge ratove i politicke sisteme te ni u jednom nije bila ostecena! 7-og maja 1993 godine pod upravom SDS-a i incijatorom Veliborom Ostojicem ova dzamija je minirana, kao znak muslimanskom stanovnistvu ovog grada da im ovdje nije mjesto". Pa kad jednog dana (ako ikada) se sadasnji stanovnici budu sramotili tog cina, pa samoincijativno sagrade dzamiju u znak izvinjenja a prije svega postovanja - tada ce Ferhadija zasijati svojim pravim sjajem. Ovo sve do sada je Sizifov posao.

Takodjer, isto misljenje gajim i prema drugim sakralnim i historijskim objektima (bilo da se radi o crkvama, dzamijama, sinagogama, mostovima, manastirima...) koji su sruseni u prethodnom ratu.

Clan Svedjanin je naveo i bl forum i njegove sarolike komentare po pitanju istog...
Hvala Dragom Allahu dž. š. pa se ti ni za šta ne pitaš. A to gore znaš kad bi dočekao od genocidaša? NIKAD!

Kako sam rodom iz Bos. Gradiške imam i rodbine u Banja Luci koji su čitavu agresiju proveli u šeheru i to u neposrednoj blizini Ferhadije i svi su jednoglasni kada je ista u pitanju: OBNOVITI ŠTO PRIJE, U INAT DUŠMANIMA I KATILIMA (MAJKU IM JEBEM)!!!
Ovo u zagradi sam morao navesti jer me nekako rastužilo kad to reče jedan stariji i promukli muški glas. Zasto?! Kroz tih par riječi si mogao savršeno shvatiti kroz koju patnju i bol su ti ljudi prošli i prolaze i danas i koliko žarko žele taj 'cancer' koji se 'ugnijezdio' u njihov Šeher 'hirurškom preciznošću' odstraniti uz želju da se nikada više ne povrati. Dovim svaki Sabah da se to desi što prije, Amin.


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#390 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

Šveđanin wrote:
Ommadawn wrote:Clan Svedjanin je naveo i bl forum i njegove sarolike komentare po pitanju istog...
Pokušao sam nešto napisati, obrisaše mi post. Sve jasno ko dan. Ne vjerujem isforsiranim medijima koji vuku ili da stvaraju vještačku sliku kako je BL danas liberalna ili vuku ka tome da još više zavade narode, ne vjerujem frikovima po internetu koji gnoje nacionalizmom. Volio bih čuti mišljenje današnjih Banjalučana o nekim temama, a kad god ja neofirno upitam, njima je pitanje ko si ti, odakle si ti, što te zanima, pa se onda po tome ravnaju.. :run:

Neću da ikoga osuđujem unaprijed al bi stvarno volio znati o čemu oni pričaju kad se naveče skupe na nekom porodičnom okupljanju, a sa televizije udare vijesti Ferhadija uskoro gotova sa renoviranjem.. možda neću ni saznati.. a da dobrih ljudi ima, to apsolutno.
Evo sta rade na porodicnim okupljanjima:
https://www.youtube.com/watch?v=i1m3wYoB4PE
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#391 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by SmokingMan »

Grunge GSP 2101 wrote:Vidjecemo kako ce to sve proteci. Velike demonstracije i nemiri su bili kad se temeljac udarao , koliko se mogu sjetiti,

haos bio pravi.


Da se podsjetimo pro-srpskog šovinizma,a naravno i danas dan isti učesnici nereda žive u gradu na Vrbasu,ko garantuje da se nešto slično neće desiti u bliskoj budućnosti.
Grunge GSP 2101
Posts: 228
Joined: 18/04/2014 22:05

#392 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Grunge GSP 2101 »

["SmokingMan"]
Grunge GSP 2101 wrote:Vidjecemo kako ce to sve proteci. Velike demonstracije i nemiri su bili kad se temeljac udarao , koliko se mogu sjetiti,

haos bio pravi.


Da se podsjetimo pro-srpskog šovinizma,a naravno i danas dan isti učesnici nereda žive u gradu na Vrbasu,ko garantuje da se nešto slično neće desiti u bliskoj budućnosti.[/quote]

Na ovo sam i mislio pisajuci velike demonstracije pri kamenu temeljcu. Cujem u prevodu, jedan od pretucenih je podlegao

Hvala na postavci priloga.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#393 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by channel10 »

Ommadawn wrote:Moje licno misljenje je da Ferhadiju nije trebalo ponovo graditi i otvarati.

Ferhadiju ne grade stanovnici Banja Luke, ni oni sto su je srusili niti oni sto su podrzavali njeno rusenje. Ferhadiju (ovu sadasnju) grade uglavnom dijasporci i to iz nekog prkosa i inata, sto vise bode u oci sadasnjim stanovnicima Banja Luke, pa stoga postoji opasnost da bi sadasnja Ferhadija mogla biti srusena kada se za to stvori pravi trenutak, kada god to bilo.
Na mjestu Ferhadije (a i drugih banjaluckih dzamija) treba da stoje table na kojima pise "Ovdje je stajala Ferhat-pasina dzamija, sagradjena te i te godine od mimara Sinana. Prezivjela je mnoge ratove i politicke sisteme te ni u jednom nije bila ostecena! 7-og maja 1993 godine pod upravom SDS-a i incijatorom Veliborom Ostojicem ova dzamija je minirana, kao znak muslimanskom stanovnistvu ovog grada da im ovdje nije mjesto". Pa kad jednog dana (ako ikada) se sadasnji stanovnici budu sramotili tog cina, pa samoincijativno sagrade dzamiju u znak izvinjenja a prije svega postovanja - tada ce Ferhadija zasijati svojim pravim sjajem. Ovo sve do sada je Sizifov posao.

Takodjer, isto misljenje gajim i prema drugim sakralnim i historijskim objektima (bilo da se radi o crkvama, dzamijama, sinagogama, mostovima, manastirima...) koji su sruseni u prethodnom ratu.

Clan Svedjanin je naveo i bl forum i njegove sarolike komentare po pitanju istog...
Pa ako Ferhadija ne moze da stoji, zasto bi onda mogla stajati i ta ploca???
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#394 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Ommadawn »

Maharadza wrote:,

Hvala Dragom Allahu dž. š. pa se ti ni za šta ne pitaš. A to gore znaš kad bi dočekao od genocidaša? NIKAD!

Kako sam rodom iz Bos. Gradiške imam i rodbine u Banja Luci koji su čitavu agresiju proveli u šeheru i to u neposrednoj blizini Ferhadije i svi su jednoglasni kada je ista u pitanju: OBNOVITI ŠTO PRIJE, U INAT DUŠMANIMA I KATILIMA (MAJKU IM JEBEM)!!!
Ovo u zagradi sam morao navesti jer me nekako rastužilo kad to reče jedan stariji i promukli muški glas. Zasto?! Kroz tih par riječi si mogao savršeno shvatiti kroz koju patnju i bol su ti ljudi prošli i prolaze i danas i koliko žarko žele taj 'cancer' koji se 'ugnijezdio' u njihov Šeher 'hirurškom preciznošću' odstraniti uz želju da se nikada više ne povrati. Dovim svaki Sabah da se to desi što prije, Amin.
Ne pitam se ja nista, ali imam pravo da iznesem svoje misljenje. To sto se tebi ono ne svidja proporcionalno je cinjenicom da se ni meni tvoje ne svidja. Da li cu ja docekati da genocidasi sagrade Ferhadiju - od samih genocidasa ne ocekujem. Ali od onih koji se stide genocidasa, koji se stide zlocina - da, ocekujem. Necu mozda licno ja docekati, ali generacije poslije mene. Meni nije u interesu da pravim nesto tjerajuci neki inat (jer inat moze itekako biti poguban, istorija je to pokazala vise puta ali avaj, mi to gradivo nismo dobro utvrdili) - meni je u interesu da ostavim djeci nesto dobro. Eto, neka izgrade i otvore Ferhadiju - postoje li kakve garancije da ce tu stajati za 50 godina i da je niko nece srusiti??
Cekaj, sta treba da se uradi - protjerati sve Srbe iz Banja Luke kako bi Banja Luka bila "ponovo isti grad"? Ne smatras li da ovakav cin moze biti poguban za nas narod? Ili mozda srusiti crkvu? Neka, ne bih da time prljam svoje ruke niti da stanem na stranu onih koji bi to ucinili - nego naprotiv.
Od Deytona pa naovamo se nista konstruktivno nije ucinilo da bi sukob u Bosni i Hercegovini nestao - nazalost on jos uvijek postoji. I sad sta, izgradi se Ferhadija u Banja Luci a sukob jos uvijek postoji - koje su garancije da ce ona opstati? "Nema veze, neka sruse, mi cemo izgraditi opet" - uh pa onda gradjevinska bransa itekako ima posla.

Meni je mnogo gore kada dodju ljudi iz dijaspore u Banja Luku, kurce se sa svojim drumskim azdahama (koje vecinom drze zatvorene u garazi cijele godine od godisnjeg do godisnjeg, a koriste ili gradski prevoz ili nekog krsa), masu bosanskim zastavama (doduse, u naseljima gdje preovladava muslimansko stanovnistvo - kurac ce to uraditi na Lausu) i ne razmisljaju kakve posljedice mogu imati povratnici koji tu stalno zive. A ko se do sada potrudio da zlocince dovede pred sud pravde ili im se osveti - mada ruku na srce, mnogo je onih koji po netu pricaju kako ce se bas ovog ljeta najebati majke nekome. Cast onome Dzemi Becirovicu koji je ima muda da upita onog sudiju zbog cega ga je osudio i zatvorio. I nijedan da dodje da podrzi tog covjeka i kaze "Je li te on kaznio? Jeste! Na osnovu cega? Koje je to krivicno djelo ucinio Dzemo?" Ja jos nisam dobio odgovor na to pitanje. De malo dovi po sabahu po pitanju toga. Da se smaknu otrovne materije.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#395 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

Ommadawn wrote:
Maharadza wrote:,

Hvala Dragom Allahu dž. š. pa se ti ni za šta ne pitaš. A to gore znaš kad bi dočekao od genocidaša? NIKAD!

Kako sam rodom iz Bos. Gradiške imam i rodbine u Banja Luci koji su čitavu agresiju proveli u šeheru i to u neposrednoj blizini Ferhadije i svi su jednoglasni kada je ista u pitanju: OBNOVITI ŠTO PRIJE, U INAT DUŠMANIMA I KATILIMA (MAJKU IM JEBEM)!!!
Ovo u zagradi sam morao navesti jer me nekako rastužilo kad to reče jedan stariji i promukli muški glas. Zasto?! Kroz tih par riječi si mogao savršeno shvatiti kroz koju patnju i bol su ti ljudi prošli i prolaze i danas i koliko žarko žele taj 'cancer' koji se 'ugnijezdio' u njihov Šeher 'hirurškom preciznošću' odstraniti uz želju da se nikada više ne povrati. Dovim svaki Sabah da se to desi što prije, Amin.
Ne pitam se ja nista, ali imam pravo da iznesem svoje misljenje. To sto se tebi ono ne svidja proporcionalno je cinjenicom da se ni meni tvoje ne svidja. Da li cu ja docekati da genocidasi sagrade Ferhadiju - od samih genocidasa ne ocekujem. Ali od onih koji se stide genocidasa, koji se stide zlocina - da, ocekujem. Necu mozda licno ja docekati, ali generacije poslije mene. Meni nije u interesu da pravim nesto tjerajuci neki inat (jer inat moze itekako biti poguban, istorija je to pokazala vise puta ali avaj, mi to gradivo nismo dobro utvrdili) - meni je u interesu da ostavim djeci nesto dobro. Eto, neka izgrade i otvore Ferhadiju - postoje li kakve garancije da ce tu stajati za 50 godina i da je niko nece srusiti??
Cekaj, sta treba da se uradi - protjerati sve Srbe iz Banja Luke kako bi Banja Luka bila "ponovo isti grad"? Ne smatras li da ovakav cin moze biti poguban za nas narod? Ili mozda srusiti crkvu? Neka, ne bih da time prljam svoje ruke niti da stanem na stranu onih koji bi to ucinili - nego naprotiv.
Od Deytona pa naovamo se nista konstruktivno nije ucinilo da bi sukob u Bosni i Hercegovini nestao - nazalost on jos uvijek postoji. I sad sta, izgradi se Ferhadija u Banja Luci a sukob jos uvijek postoji - koje su garancije da ce ona opstati? "Nema veze, neka sruse, mi cemo izgraditi opet" - uh pa onda gradjevinska bransa itekako ima posla.

Meni je mnogo gore kada dodju ljudi iz dijaspore u Banja Luku, kurce se sa svojim drumskim azdahama (koje vecinom drze zatvorene u garazi cijele godine od godisnjeg do godisnjeg, a koriste ili gradski prevoz ili nekog krsa), masu bosanskim zastavama (doduse, u naseljima gdje preovladava muslimansko stanovnistvo - kurac ce to uraditi na Lausu) i ne razmisljaju kakve posljedice mogu imati povratnici koji tu stalno zive. A ko se do sada potrudio da zlocince dovede pred sud pravde ili im se osveti - mada ruku na srce, mnogo je onih koji po netu pricaju kako ce se bas ovog ljeta najebati majke nekome. Cast onome Dzemi Becirovicu koji je ima muda da upita onog sudiju zbog cega ga je osudio i zatvorio. I nijedan da dodje da podrzi tog covjeka i kaze "Je li te on kaznio? Jeste! Na osnovu cega? Koje je to krivicno djelo ucinio Dzemo?" Ja jos nisam dobio odgovor na to pitanje. De malo dovi po sabahu po pitanju toga. Da se smaknu otrovne materije.
Pitanje je da li i koliko uopce ima tih sto se stide genocidasa.
Kao sto su bili pasivni dok su im istjeravali dojucerasnje susjede i komsije i rusili im bogomolje, tako bi bili pasivni i po pitanju obnove istih, ne moramo vise sami sebe lagati i uzdati se u neciju dobru volju kad iste nema ni u tragovima. E sad, postavlja se pitanje da li uopce danasnjoj Banja Luci treba jedna Ferhadija nakon sto su se njeni stanovnici nedvosmisleno ocitovali po pitanju opstanka iste 90-tih a i potrebe obnove 2000-tih.Pogotovo ako se zna da je istima i sama obnova provokacija i inat.Sto se tice povratnika, oni se od strane sumskih vlasti a i vecine tamosnjeg stanovnistva tretiraju kako se tretiraju neovisno o ponasanju dijaspore na godisnjim odmorima, nemojmo se praviti nevjesti i nekome davati alibi za otvorenu diskriminaciju i sikaniranje, ima mjesta u manjem entitetu gdje nema dijaspore da se "kurci" pa je odnos prema povratnickoj populaciji isti . :oops:
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#396 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Zokipfc »

Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#397 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Dvije porodice su sigurno reprezentativne za donosenje generalnog zakljucka. :-)
Sto cemo onda sa hiljadama onih u banjaluckoj regiji koje su komsije pokupile i odvele na stratista,
nemoj samo prosipati supljak kako su to bili "ubaceni elementi".
Niko ne kaze da nije bilo moralnih pojedinaca koji jesu ponekad riskirali i sopstvene zivote kako bi spasili komsije
i susjede, medutim necemo se sad praviti nevjesti te negirati kolektivno ludilo koje zahvatilo najveci dio bosanskih Srba koji, ako nisu direktno ucestvovali, onda jesu svojom pasivnoscu i "okretanjem glave u stranu" bili saucesnici zlocinacke politike 90-tih.
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#398 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by escobar__ »

Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Je li treba veći dokaz tome kakvi su od onog da na vlast izborima dovedu četnike i one koji prijete ubijanjem hiljada muslimana?

Ovdje su neki fakat i pored očiju slijepi...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#399 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Bodkin »

LBVIEW wrote:
Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Dvije porodice su sigurno reprezentativne za donosenje generalnog zakljucka. :-)
Sto cemo onda sa hiljadama onih u banjaluckoj regiji koje su komsije pokupile i odvele na stratista,
nemoj samo prosipati supljak kako su to bili "ubaceni elementi".
Niko ne kaze da nije bilo moralnih pojedinaca koji jesu ponekad riskirali i sopstvene zivote kako bi spasili komsije
i susjede, medutim necemo se sad praviti nevjesti te negirati kolektivno ludilo koje zahvatilo najveci dio bosanskih Srba koji, ako nisu direktno ucestvovali, onda jesu svojom pasivnoscu i "okretanjem glave u stranu" bili saucesnici zlocinacke politike 90-tih.

ne bi ti bio zadovoljan ni da on licno zna dvije porodice koje se tjerale ljude iz kuca, a svi ostali ih branili. Bilo bi opet zavaravanje, kuci svasta pricaju i ostalo





Sent from my Lumia
User avatar
Maharadza
Posts: 16721
Joined: 30/01/2013 15:13

#400 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Maharadza »

Bodkin wrote:
LBVIEW wrote:
Zokipfc wrote:Znam licno dvije porodice koje su skrivale svoje komsije od vlasti tokom rata. To sto najekstremniji vicu najjace ne znaci da su vecina.
Dvije porodice su sigurno reprezentativne za donosenje generalnog zakljucka. :-)
Sto cemo onda sa hiljadama onih u banjaluckoj regiji koje su komsije pokupile i odvele na stratista,
nemoj samo prosipati supljak kako su to bili "ubaceni elementi".
Niko ne kaze da nije bilo moralnih pojedinaca koji jesu ponekad riskirali i sopstvene zivote kako bi spasili komsije
i susjede, medutim necemo se sad praviti nevjesti te negirati kolektivno ludilo koje zahvatilo najveci dio bosanskih Srba koji, ako nisu direktno ucestvovali, onda jesu svojom pasivnoscu i "okretanjem glave u stranu" bili saucesnici zlocinacke politike 90-tih.

ne bi ti bio zadovoljan ni da on licno zna dvije porodice koje se tjerale ljude iz kuca, a svi ostali ih branili. Bilo bi opet zavaravanje, kuci svasta pricaju i ostalo





Sent from my Lumia
E to je već u domenu naučne fantastike, čuj oni da brane nekoga, pojedinci - možda i njima svaka čast , kolektivno - NIKADA...da nije smiješno bilo bi žalosno. :lol:

@ommadawn: Da smo se tom tvojom 'naivnom' logikom vodili i čekali da bivši rušitelji, ubice obnove naše Džamije , od ovih 614 koliko ih je porušeno DO TEMELJA za vrijeme Agresije na RBiH ne bi vidjeli obnovljene NITI JEDNE, ja ti to mogu garantovati! Šućur Allahu pa se ti i tebi slični ni za šta ne pitate i narod svoje Bogomolje ne obnavlja isključivo iz 'Inata' već da nekada i posjeti iste kada dođe kući, ipak ih narod plaća i održava tako da se ne brini za iste. ;)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Post Reply