dodatna djelatnost-sta i kako

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#1 dodatna djelatnost-sta i kako

Post by Dogoljubac »

Molim sve koji znaju kako registrovati dodatnu djelatnost u F BiH,HNK kanton.Zaposlen sam i hocu da se bavim plastenickom proizvodnjom kao dodatnom djelatnoscu.Posto mi se vec placaju doprinosi kakve troskove imam oko prijave dodatne poljoprivredne djelatnosti?
Sta i kome treba da prijavim,kakvi mi papiri trebaju,kakve poreze placam...
Hvala svima koji mi mogu dati informacije.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#2 Re: dodatna djelatnost-sta i kako

Post by shmizlica »

Dogoljubac wrote:Molim sve koji znaju kako registrovati dodatnu djelatnost u F BiH,HNK kanton.Zaposlen sam i hocu da se bavim plastenickom proizvodnjom kao dodatnom djelatnoscu.Posto mi se vec placaju doprinosi kakve troskove imam oko prijave dodatne poljoprivredne djelatnosti?
Sta i kome treba da prijavim,kakvi mi papiri trebaju,kakve poreze placam...
Hvala svima koji mi mogu dati informacije.
registruje se u matičnoj općini, za detalje nazoveš općinu u kojoj jesi i pitaš.....a moguće da i općina ima info na svojoj stranici...ha ya
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#3 Re: dodatna djelatnost-sta i kako

Post by Dogoljubac »

Tako bi trebalo da je najjednostavnije ali sam naucio da BiH sta god pocnes izgleda jednostavno,pocnes vaditi papire,dodjes na pola puta i onda te debelo glava zaboli oko nekakvih propisa za koje nisi znao a u opstini ti niko nije rekao...zato i trazim informacije iz prve ruke od ljudi koji imaju neka iskustva sa ovim.
Ne mogu da vjerujem da ce se drzava odreci nekakvog prihoda da bi mi/nama pomogla.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#4 Re: dodatna djelatnost-sta i kako

Post by shmizlica »

pa ok, nije zgoreg ni raspitati se okolo o iskustvima ljudi, mada ja mislim (nekako iz iskustva :D ) 10 ljudi, 10 različitih dojmova, zavisi šta je ko očekivao, mislio da treba ili ne treba....po meni je logično da odeš prvo da se raspitaš kakva ti dokumentacija treba, koje su ti obaveze, možeš li uopšte registrovati dopunsku djelatnost (čini mi se da i tu ima nekih ograničenja)...kako god, sretno :)
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#5 Re: dodatna djelatnost-sta i kako

Post by Dogoljubac »

Hvala
Ima li jos neko iskustva iz prve ruke?
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#6 Re: dodatna djelatnost-sta i kako

Post by dinoo1898 »

Ako si zaposlen i zelis dodatno da otvoris obrt onda je to dopunska a ne dodatna djelatnost... ali mozda sam ja nesto pogresno skontao :)

Ja sam prije nekoliko dana otvorio u KS sopunsku za 7 dana bez ikakvih problema, ali je moja firma profesionalnog usluznog tipa, znaci nije proizvodnja...mada ne bi trebalo biti neke velike razlike.

Od dokumentacije se najduze ceka potvrda iz Sluzbe za socijalni rad da si sposoban da imas firmu i uvjerenje iz PIO-a, ostalo sve u istom danu mozes dobiti...

Predas sve papire u opstinu, a oni imaju 15 dana da ti izdaju rjesenje. Nakon toga pecat, poreska i statistika i to je to :) Nakon sto sobijes rjesenje u opcini, treba ti jos 3 dana.

Opcinska taksa je meni bila 80 KM, PIO 12 KM, uvjerenje iz ove socijalne sluzbe 6 KM, ovjere dokumenata nekih 10ak KM. Na kraju ti treba i fiskalna pretpostavljam, ja sam kupio polovnu na piku ali je ta opcija usteda u odnosnu na novu nekih 100 KM. Uglavnom cijela registracija me je sa fiskalnom kostala oko 700 KM.

Sretno!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#7 Re: dodatna djelatnost-sta i kako

Post by Toto »

Kako ide? Kakva su iskustva?
Post Reply