Dobrota kao veza medju ljudima

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Biserna Skoljka
Posts: 472
Joined: 04/06/2007 14:26

#1 Dobrota kao veza medju ljudima

Post by Biserna Skoljka »

Moja razmisljanja o dobroti nemaju ama bas nikakvo filozofsko , niti religijsko , niti bilo kakvo vece znacenje ,a cesto me vode ka onom prijatnom osjecaju smirenosti , zahvalnosti , topline , mekoce i svega onog najljepseg u meni sto je dotaknuto i probudjeno necijom dobrotom .Najcesce su to sitnice , nama svima znane : neko te propusti da prodjes prvi , nasmijesi se kad se oceses o njegovo rame ili se jednostavno pomakne u stranu . Ostavi prostora i za tebe .

Meni od svega toga zasvijetle oci , zaigra mi srce, pa mi sav svijet izgleda miliji i ljepsi .

Ja to nazvah dobrotom, a ko bi znao kako bi to neko drugi nazvao .

Kavaljerstvom ,bontonom ili necim sasvim trecim ?

Ne znam da li samo ja tako gledam na te stvari pa se meni tako nesto cesto i dogadja ?

Postoje ljudi koji imaju dusu meku k'o pamuk , koji su sami od sebe dobrota .

Njima mozes da kazes sve ,a da te unaprijed ne osude.

Oni umiju da sute , umiju da slusaju i da budu onda kad trebaju biti .

A ako mislis da je lako sutjeti i slusati i biti tamo gdje trebas biti u odredjenom trenutku ,varas se !

Problem je u procjeni kad trebas govoriti , a kad sutjeti , cini se meni .

Da li je dobrota samo to kad nekome nesto das , ucinis , nadjes se pri ruci ...?

Po meni je dobrota i to kad ostavis nekog na miru , kad ga zaobidjes bas onda kad si odlucio da ga zakacis .

Ima mnogo dobrih ljudi al' su nekako skriveni u svojoj malenkosti i nevidljivosti .

Samo ponekad zabljesnu , uljepsaju nekome dan i nestanu !

A ta dobrota , to da imas respekta za drugog , da se ne ljutis onda kad se svo drugi ljute,
da slusas onda kad svi drugi galame ,da sve to dobro vidis i procijenis ,ima , po meni , neke veze sa mudroscu i pamecu .

E , hajd' ti sad odredi tu dobrotu kad ona ukljucuje sve u sebi !

A ako kazes: ''Dobar i budala , dva brata '', pogrijesio si jer ne vidis granicu koju dijeli dobrotu od gluposti .
Post Reply