dobro dosli na hrvatski jadran...

gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#76

Post by gavrilo »

hananah wrote:mnogi ljudi su puno izgubili
pogledaj sta dalmatinka misli o tome...
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#77

Post by Frutek »

danas wrote:
gavrilo wrote:
danas wrote:a nijemci su isli u francusku poslije adenaura "moj" gavrilo... i poslije denacifikacije, i poslije nurenberga...
de se malo otrijezni, ziv bio!
imam osjecaj da mislis da je samo srbima potrebna "denacifikacija"...
da, mislim da samo srbima treba denacifikacija i da dok se to ne desi, to drustvo se nece probuditi iz 'stoljetnog' sna i masovne hipnoze u koju su odvedeni.
"ostali" su svakako zajebali zestoko, ali toliko u fasizam nisu zabrazdili. u srbiji je 'opozicija' faststima na vlasti bio jedan seselj, pa ti vidi.

mada ne vidim kakve ovo ima veze sa temom... :?
I nema više nikakve veze sa temom...

Međutim, samo da se osvrnem na ovu tezu :) ---- a zašto to drugi narodi i republike da se kaju i izvinjavaju?! Možda zato što su htjeli izaći iz države u kojoj je ustav jednakosti naroda davno bio pregažen srpskom opsesijom za dominacijom u svim sferama društva ili možda što su se branili od totalnog istrebljenja...jeste, Srbija je pravi i jedini krivac za svo zlo što se desi u bivšoj Jugi...Srbija kao najveća republika morala je svoj uticaj koristit u pozitivnu stranu, a oni su svoju snagu odlučili da koriste da pregaze sve ostale narode u Jugi :(
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#78

Post by hananah »

Pa procitala sam Gavro, ali eto ima puno Splicana koji ne misle tako, opet koji misle tako, pa onih koji bi najradije svakog srbina izmarisali da mogu koji se pojavi u Splitu. Hebi ga, ne zarastaju svakom rane istom brzinom, i ne razmislja svako isto. Ja ne mislim da ikog treba zbog toga osudjivati. Polazim od sebe, meni licno nisu rane zarasle, ali ne mogu ja sad ici u neke privatne osvete, niti zelim niti imam koristi od toga, proslost i mrtve sigurno vratiti necu. Ali da mi je svejedno kad vidim bg registraciju u Sarajevu - nije. Uvijek se nekako sjetim - izdaje, pa onda rata, gladi, nekupanja, nedostatka vode, struje, sjetim se svoga grada koji sam gledala s prozora kako po njemu padaju navodece rakete i granate, ili vec ne znam kako se vec zovu te ruzne sprave. Sjetim se, stegnem srce i idem dalje. Ali nije svako kao ja, neko se i ne sjeti, a neko bi najradije razlupao to auto. Nisu svi ljudi isti, zapamti. Hebi ga, ali to je tako. Istina je mozda ruzna ali je istina da ne moze niko ocekivati da se proslost tako lako zaboravi :(
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#79

Post by kekec »

hananah wrote:E hebi ga Gavro kad ti moram direktno odgovoriti :(
Sjecas li se sta je bilo u Kragujevcu u drugom svjetskom, i sad se sjeti da Njemci nisu smjeli u Kragujevac desetinama godina.
A ako cemo realno, frka je bila u Hrvatskoj (na stranu Bosna sada) i mnogi ljudi su puno izgubili, i sad jednostavno mnogi od njih ne mogu bas rasirenih ruku docekivati turiste iz scg, i ne treba ih zato osudjivati, hebi ga, rane se jos nisu slegle, nije to slovo na ekranu da se samo potamni i pritisne crtica udesno :(
Izvini, ali mislim da nisi svjesna sta si ovdje napisala. :shock:
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#80

Post by hananah »

Na zalost Kekec, napisala sam istinu :(
Eh, da se moze vrijeme vratiti ali ne moze, i treba malo sacekati da sve dodje na svoje mjesto :( na zalost :(
Evo ispricat cu ti nesto, bila sam na ljetovanju i na plazi se cuo beogradski govor, vjeruj mi da su mnogi dobacivali nesto kao "vratite se c..... u srbiju" :( i da sad lazem da ih ne razumijem necu da lazem. Razumijem ih :( ja cutim, ja ignorisem, ali ne radi to svako :(
Na zalost finih i postenih Srba i djece poput Gavre koja nit luk jela nit luk mirisala :(
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#81

Post by gavrilo »

hano nije problem u ljudima koji su prezivili grozne stvari. problem je u onim kretenima koji nisu osjetili ni r od rata a sada su kao najvece patriote.

evo sada otvoreno da kazem na sta sam htjeo da izadjem... za sve te incidente su srpske i hrvatske medije krive, jer su godinama ispirale mozak narodu. nametnuta je mrznja koja nije nikada u tom obimu postojala.

tesko mi je kada citam kako se za svaku sitnicu daje krivica srbima, a cesto se i generalizuju. ja ipak pripadam tom narodu...
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#82

Post by hananah »

Vjeruj mi Gavro da je i meni tesko, jer si mi drag i nekako nastojim da izbjegavam da kazem da razumijem ljude koji su ogorceni, ali postoje historijske cinjenice. I istina je neminovna. Samo me jedno tjesi a to je da postojis ti i mnogi tebi slicni koji ne razmisljaju s mrznjom i nadam se u biti sam sigurna da se nece vise desavati nesto sto se puno puta ponavljalo :)
Hebi ga sad moram u ispovjedaonicu :( mada ne zgrijesih namjerno :(
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#83

Post by gavrilo »

hananah wrote:Samo me jedno tjesi a to je da postojis ti i mnogi tebi slicni koji ne razmisljaju s mrznjom
volim i ja tebe :wink:

ali ja od kako sam dosao u svajcarsku se borim protiv predrasuda. sta zelim da kazem... moj prvi skolski dan je izgledao od prilike ovako. imali smo fizicko i ucitelj me je predstavio ostalima u presvlacionici (nisam gotov ni rijeci razumio). kada je izasao prvo sto su rekli je bilo "scheiss jugo" sto od prilike znaci posrani jugoslovenu. jugo je tih 90tih postao sinonim za sve lose sto se moze povezati sa juznoslovenskim narodima (bilo smo jedno vrijeme ko jevreji u njemackoj 40tih). jugo su ti govorili na svakom koraku... sta god bi se nesto lose dogodilo u svajcarskoj zna se bili su jugos krivi (nebitno sto su to mozda italijani, turci, siptari... ucinili). na pocetku sam isao u sekundarnu skolu (7i do 9tog razreda) i pred kraj su se slale molbe za zanatna mjesta. i ako sam bio odlican nisam nista mogao da nadjem (za zidara bi me sigurno odah primili) a razlog je bio ocigledan. srecom sam poznavao rektora iz gimnazije tako da sam bez problema mogao da upisem istu skolu. posto sam veoam brzo naucio jezik isto tako sam se i integrisao (kao mnogo nasih mladih ljudi) ali predrasude su uvjek bile jace... i onda kada bi pokusavao da objasnim kako se ne mogu svi iz ex-jugoslavije generalizovati su mi odgovarali nesto sto sam uvjek najvise mrzio... ti si ok ali ostali su losi.

mozda ne razumijes sta ti zelim da kazem... ali izbaci jugo i ubaci srbin i bice ti jasno
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#84

Post by kekec »

hananah wrote:Na zalost Kekec, napisala sam istinu :(
Eh, da se moze vrijeme vratiti ali ne moze, i treba malo sacekati da sve dodje na svoje mjesto :( na zalost :(
Evo ispricat cu ti nesto, bila sam na ljetovanju i na plazi se cuo beogradski govor, vjeruj mi da su mnogi dobacivali nesto kao "vratite se c..... u srbiju" :( i da sad lazem da ih ne razumijem necu da lazem. Razumijem ih :( ja cutim, ja ignorisem, ali ne radi to svako :(
Na zalost finih i postenih Srba i djece poput Gavre koja nit luk jela nit luk mirisala :(
Da ne bude zabune.
Nijemci, II sv.rat i Kragujevac, gdje su isti strijeljali djecu, tri stotine djaka/djece u jednom danu se ne moze porediti sa desavanjima, pogibijama i ubijanjima koja su se desila u HR, u zadnjem ratu. Razmjera tog zlocina moze se mjeriti sa zlocinom u Srebrenici. U Hrvatskoj se nije desio ni slican slucaj istih razmjera. Nijemci su dolazili u YU, a Kragujevac je samo jedan grad u istoj.
Odnos prema Srbima na Jadranu, da li su dobrodosli ili ne, je sasvim druga prica. Ja vjerujem da kod mnogih postoji otpor i protivljenje, ali mislim da je isto prouzrokovano vise nacionalizmom, nego gubitkom, kakav je bio kod ljudi u Kragujevcu.
Ali vracam se na sustinu mog komentara. Tamo su bila razlog DJECA. :(
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#85

Post by hananah »

Ma razumijem ja tebe potpuno, i takodjer se sjecam tvog teksta koji sam citala na "starim vremenima" kako si dozivio pocetak rata, i sjecam se da sam plakala kad sam to citala i mislila jadno dijete, ni krivo ni duzno. Ali na zalost puno je djece stradalo ovako ili onako ni krive ni duzne, na svim stranama :(
Reci cu ti jednu pricu iz svog zivota odnosno nesto cega se jako sjecam. Prije vise od 20 god na jednom raspustu dok sam bila srednjoskolka radila sam u jednoj sarajevskoj poslasticarnici ono da zaradim za mora i dosla je jedna bakica, pokusala je sjesti na stolicu ali ocigledno joj to nije polazilo za rukom jer je stolica bila visoka a ona se pomaze stapom, i ja fino, posto je bakica imala ne vise od 40 kg pridjem i fino je bukvalno podignem i smjestim u stolicu. I sad baka prica: znas sinko ja nisam nikad slusala vasu siz (haha) muziku, ali od kad sam cula onu od Bore Corbe "za ideale ginu budale" ja samo vasu siz muziku slusam. Znas ja sam ti partizanka iz II svjetskog rata" kraj price, sve je receno, na zalost ponovljeno i zavrseno prije nepunih 10 godina :(
Moj Gavro, sretan si jer si u Svicarskoj, iskoristi svoje potencijale, sigurna sam da ces postici puno, ne obaziri se puno na proslost gledaj u buducnost i gledaj da ostanes tamo, proslost nek te samo okrzne s onim sto ne treba niko da bude. I dodji ti svake godine na godisnji odmor u bivsu Jugoslaviju, ali samo na godisnji, i vjeruj mi tako je najbolje i najpametnije, jer ti nikad neces a i ne smijes razumjeti mentalni sklop ovih ljudi :(
Ne shvati me pogresno, ne odgovaram te ja od povratka, ali...Gavro - za ideale ginu budale. Naravno ne gine se samo fizicki nego...i psihicki :( sto je nekad puno gore :(
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#86

Post by hananah »

U pravu si Kekec, ali svakom je svoja bol najveca :( ako si ikad dozivio gubitak (nadam se da nisi) onda ces shvatiti sto zelim reci :(
No, vratimo se temi ok :)
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#87

Post by dalmatinka »

[
quote="gavrilo"]
hananah wrote:Samo me jedno tjesi a to je da postojis ti i mnogi tebi slicni koji ne razmisljaju s mrznjom
volim i ja tebe :wink:

ali ja od kako sam dosao u svajcarsku se borim protiv predrasuda. sta zelim da kazem... moj prvi skolski dan je izgledao od prilike ovako. imali smo fizicko i ucitelj me je predstavio ostalima u presvlacionici (nisam gotov ni rijeci razumio). kada je izasao prvo sto su rekli je bilo "scheiss jugo" sto od prilike znaci posrani jugoslovenu. jugo je tih 90tih postao sinonim za sve lose sto se moze povezati sa juznoslovenskim narodima (bilo smo jedno vrijeme ko jevreji u njemackoj 40tih). jugo su ti govorili na svakom koraku... sta god bi se nesto lose dogodilo u svajcarskoj zna se bili su jugos krivi (nebitno sto su to mozda italijani, turci, siptari... ucinili). na pocetku sam isao u sekundarnu skolu (7i do 9tog razreda) i pred kraj su se slale molbe za zanatna mjesta. i ako sam bio odlican nisam nista mogao da nadjem (za zidara bi me sigurno odah primili) a razlog je bio ocigledan. srecom sam poznavao rektora iz gimnazije tako da sam bez problema mogao da upisem istu skolu. posto sam veoam brzo naucio jezik isto tako sam se i integrisao (kao mnogo nasih mladih ljudi) ali predrasude su uvjek bile jace... i onda kada bi pokusavao da objasnim kako se ne mogu svi iz ex-jugoslavije generalizovati su mi odgovarali nesto sto sam uvjek najvise mrzio... ti si ok ali ostali su losi.

mozda ne razumijes sta ti zelim da kazem... ali izbaci jugo i ubaci srbin i bice ti jasno
[/quote]

Vidiš, na sreću bila samo jedanput u takvoj situaciji. Ja sam u miješanom braku. Tu noć je grad u kojem živim bio non-stop granatiran i lokalni radio je čitavu noć ponavljao kako se grad granatira iz zaseoka po kojem nosim prezime. Ujutro sam morala na socijalno odnijeti platne liste na godišnju provjeru za firmu u kojoj sam tad radila. Službenik me pitao za ime i prezime, i u trenutku kad sam ga izgovorila, on je naglo digao pogled i otvorio usta da će nešto reći, ali nije rekao ništa-suzdržao se. Ja sam samo osjetila kako me obliva crvenilo, a nisam ništa bila kriva. I ja sam noć provela u podrumu kao i on. Znači u tom najžešćem granatiranju iz sela mog muža meni se nije dogodilo ništa, da ne kažem da nikada kasnije nisam primjetila da je moj sin omalovažavan ili bilo tko od nas. Vjerojatno bi se iselila . Hoću ti reći da ti smatraš da su Srbi generalizirani, ali koliko sam primjetila i ti se slično ponašaš. Ako ti to ne primjećuješ, ja sam primjetila da sve Hrvate smatraš fašistima. Istina nije ni jedno ni drugo. Ili smo ljudi ili to nismo.
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#88

Post by gavrilo »

znam ja to sve hano... ali kroz taj prokleti rat sam se i poceo da se interesujem za istoriju i politiku. znas ono... jednom kada okusis krv :-?

a bosne se ne mogu odreci... jednostavno ne mogu. biti bosanac je na jednu stranu nesto predivno a na drugu prokletstvo. zato ponovo citam mesu... da me ovaj fakultet ne ometa dolazio bih 10 puta godisnje. kada se vracam nazad u svajcarsku ja do slovenacke granice ne mogu rijeci da progovorim...
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#89

Post by hananah »

Znas mi Budisti kazemo - svako je gospodar svojih misli :)
Da ti sad ne objasnjavam - ali sve se misli mogu staviti pod kontrolu - ostalo ti je filozofija o kojoj opet moras sam promisliti posto dodjes do nje :)
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#90

Post by gavrilo »

dalmatinka wrote:Ako ti to ne primjećuješ, ja sam primjetila da sve Hrvate smatraš fašistima. Istina nije ni jedno ni drugo. Ili smo ljudi ili to nismo.
e jebi ga... izvini ako ti moji komentari tako djeluju ali vjeruj mi da nije tako. naveo sam vec da imam prijatelje hrvate. mozda vas nisam ni jednom pohvalio na forumu... :) ali moje kritike se odnose iskljucivo na nacionaliste i soviniste, a ne vjerujem da je vecina takva.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#91

Post by dalmatinka »

gavrilo wrote:
dalmatinka wrote:Ako ti to ne primjećuješ, ja sam primjetila da sve Hrvate smatraš fašistima. Istina nije ni jedno ni drugo. Ili smo ljudi ili to nismo.
e jebi ga... izvini ako ti moji komentari tako djeluju ali vjeruj mi da nije tako. naveo sam vec da imam prijatelje hrvate. mozda vas nisam ni jednom pohvalio na forumu... :) ali moje kritike se odnose iskljucivo na nacionaliste i soviniste, a ne vjerujem da je vecina takva.
Onda ti je oprošteno!!!
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#92

Post by gavrilo »

dalmatinka wrote:Onda ti je oprošteno!!!
:wink:
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#93

Post by gavrilo »

evo kako je danas bilo u svajcarskoj :-?

Image

Image
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#94

Post by hananah »

Oprosti Gavro ali moram - ko kaze da Svica nema more :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sta cu - crni humor me spuca u ovo doba - ode ja spavati :zzzz: dok opet ne zgrijesim, bolje krevet nego ispovjedaonica :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#95

Post by pitt »

hananah wrote:Oprosti Gavro ali moram - ko kaze da Svica nema more :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ima more dok je montenegro :D:D
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#96

Post by gavrilo »

hananah wrote:Oprosti Gavro ali moram - ko kaze da Svica nema more :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cuti bona... nije ovo smjesno... vec su dva vatrogasca zivot izgubila. dok su postavljali branu sjelina ih je zatrpala :(

u kanton niedwaldenu su sve ulice zatvorene a centralna svajcarska je odsjecena (gdje inace moji roditelji zive).

ali nazad na temu...
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#97

Post by hananah »

ma sta ja mogu kad ove tvoje slike vidjeh sjetih se teme i zato mi more pade na pamet :( hebi ga sam si kriv, sto si me izazvao :( sa slikama :(
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#98

Post by gavrilo »

hananah wrote:ma sta ja mogu kad ove tvoje slike vidjeh sjetih se teme i zato mi more pade na pamet :( hebi ga sam si kriv, sto si me izazvao :( sa slikama :(
inace svajcarska ima predivna jezera ... :)
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#99

Post by hananah »

Znam, nekad davno kad se moglo sa onim pasosem isla i vidjela :):) i ne samo jezera nego mi se svidjaju i one planinske kucice, a od jezera najvise veliko u Zuricu :)
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#100

Post by gavrilo »

hananah wrote:Znam, nekad davno kad se moglo sa onim pasosem isla i vidjela :):) i ne samo jezera nego mi se svidjaju i one planinske kucice, a od jezera najvise veliko u Zuricu :)
da vidis zena na ciriskom jezeru... :D
Post Reply