Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#2951 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by pemanapemani »

Repetitor wrote:Na osnovu cega si ti zakljucio da nije teologija? Na osnovu toga sto imaju snimci gdje im je bio kontrolni punkt,gdje je ubijen Hakija Turajlic?
I na osnovu toga sto vidis kako ti kazes zgrade nekadasnje carinske zone aerodroma?

Meni se na prvu bilo ucinilo da je osnovna skola aleksa santic nekadasnja.Kada sam pogledao bolje vidio sam da jeste zgrada teoloskog fakulteta u Nedzaricima.

Da ulazim dalje u raspravu,ne bih.

Vjerovatno ti si bio sasvim,sasvim mali,a mozda cak nisi bio ni rodjen kada su na tom mjestu gdje je nastao ovaj snimak bila "Sretina kafana",granap itd,itd...A to je bilo davnih 60tih ;-)
A ja tu odrastao :)
Valjda znam ulice gdje sam proveo čitav život.

Čovjek je pitao može li neko identifikovati zgrade sa početka snimka (carinska zona aerodroma). Kolega @Sarajmen je odgovorio da je to Franjevačka teologija, moja malenkost ga je ispravila.

Na početku snimka, 10 m lijevo je danas spomenik rahmetli Hakiji Turajliću.

Na mjestu kuće koja se vidi na početku snimka je danas vulkanizerska radnja, a iza nje trgovina autodijelova Motorex.


P.S. Starija raja iz ulice više gotivila Zizinu kafanu od Sretine. :wink:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2952 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote: U vezi snimka ...jedino da dopunim da je nastao 08/04/1995 . (http://www.aparchive.com/metadata/youtu ... c76902efbb) Nastavite vi...
Vrijeme pred ozbiljno zakuhavanje na kraju krhkog četveromjesečnog primirja, ne samo na sarajevskom frontu, kada će SRK ponovo, kao u zimu 1993/94, potpuno odbaciti svaki privid selekcije u granatiranju Sarajeva (pa čak uvesti i novinu, u vidu modifikovanih avio-bombi), što će krvavi finiš doživjeti 28.08.1995.
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#2953 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dino79 »

Sarajmen wrote:
GandalfSivi wrote:
Sarajmen wrote: I znaš kako se to sve završilo?
Jebali smo im znanje :D
Bilo je i toga, ali je diplomatija ipak u prednosti:

'' Na spomenutom sastanku SDS-a, dio Nedžarića i Dobrinju bi trebalo zauzeti najdalje do 28. juna, čime bi, kako su smatrali, aerodrom ostao pod “srpskom kontrolom”. Nakon što je i generalnom sekretaru UN-a postalo očigledno da “snage bosanskih Srba” nastoje “osvojiti Dobrinju”, te da je “izvršen tenkovski i pješadijski napad i da se protiv civilnog stanovništva koristi teška artiljerija”, Boutros Ghali je uputio saopćenje Vijeću sigurnosti UN-a, u kojem “sa žaljenjem” obavještava da se situacija u Sarajevu znatno pogoršala, te “apeluje na srpsku stranu da odmah obustavi napade”.Razlog zbog kojeg Ghali, s posebnom pažnjom, prati situaciju na Dobrinji jeste omogućavanje provedbe sporazuma od 5. juna i Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a od 8. juna 1992,prema kojoj bi Sarajevski aerodrom trebao biti ponovo otvoren za humanitarnepotrebe, u nadležnosti Ujedinjenih nacija. U navedenom saopćenju Ghali još naglašava da će, ukoliko ne prestane “ofanziva srpskih snaga”, kao i ako se u roku od 48 sati ne izvrši premještanje teškog naoružanja s područja koja bi trebao nadzirati UNPROFOR, Vijeće sigurnosti morati “utvrditi na koji drugi način bi se napaćenim stanovnicima Sarajeva mogla dostaviti humanitarna pomoć”.
Nakon što je Karadžiću preneseno ovo saopćenje, narednog dana, 27. juna, na 12. sjednici Predsjedništva Srpske RBiH, naređeno je Glavnom štabu VRS-a da se “momentalno obustave sva artiljerijska i pješadijska dejstva u naselju Dobrinja”.Međutim, nakon što su na naselje umanjeni artiljerijski i pješadijski napadi, pojačano je djelovanje snajperista. Ipak, dva dana nakon ove naredbe, 29. juna 1992, pripadnici bivše JNA i drugih vojnih formacijaiz SRJ, kao i MUP-a samoproglašene Republike morali su napustiti Sarajevski aerodrom, a Rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a broj 761 UNPROFOR je postao zadužen za njegovu “sigurnost i funkcionisanje”, kao i za isporuku humanitarne pomoći.''
Ko je naredio ?
Ustvari ovdje ispada da je Boutros Ghali naredio Karađiću a ovaj Mladiću ili već kome da obustavi napad.
Nikad nije bila posve jasno objasnjenja ta komandna strutura u VRS.

Ko je imao stvarnu moć da naredi napad ili da naredi obustavu napada ?

Ako su to UN zasto nisu naređivsle obustavu i drugih napada ?
Last edited by Dino79 on 03/04/2018 21:47, edited 1 time in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2954 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

Dino79 wrote: Nikad nije bila posve jasno objasnjenja ta komandna strutura u VRS.

Ko je imao stvarnu moć da naredi napad ili da naredi obustavu napada ?
Naprotiv. Razjašnjena je u detalje i vrlo je jednostavna. Kad je naredbodavni lanac u pitanju, on je išao ovako: Vrhovni komandant (Karadžić)-načelnik Glavnog štaba (Mladić)-komandanti korpusa. S tim što se Vrhovna komanda nije bavila operativnim dijelom posla već samo izdavala direktive opšte naravi, ali ja Karadžić kao njen šef imao moć da iz bilo kog razloga (npr. pritisak međunarodne zajednice) naredi obustavu bilo kog napada (s tim što nije mogao narediti direktno komandantu brigade ili korpusa, već Mladiću, a ovaj bi bio u tom slučaju dužan da naređenje prenese njima).
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#2955 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by sabanss »

Repetitor wrote: Meni se na prvu bilo ucinilo da je osnovna skola aleksa santic nekadasnja.Kada sam pogledao bolje vidio sam da jeste zgrada teoloskog fakulteta u Nedzaricima.
Škola nije garant, mada prozori malo liče :D
Repetitor wrote:Vjerovatno ti si bio sasvim,sasvim mali,a mozda cak nisi bio ni rodjen kada su na tom mjestu gdje je nastao ovaj snimak bila "Sretina kafana",granap itd,itd...A to je bilo davnih 60tih ;-)
A ja tu odrastao :)

Zar nije kafana "Kod čika Srete" bila između Bitumenke i baze UNPROFOR-a tj. zgrade PTT Inžinjeringa? Možda je preselila 80-tih otkad je ja pamtim, pošto vidim da spominješ 60-te...
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#2956 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

Samo da pripadnicima najcasnije Armije RBiH cestitam rodjendan!!!! :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#2957 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by commendatore »

hamza_sa wrote:Samo da pripadnicima najcasnije Armije RBiH cestitam rodjendan!!!! :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
kolko ti rece jednom da si primio komada - tebi je jaro svaki dan rodjendan.....
User avatar
trambusek88
Posts: 4798
Joined: 03/10/2009 23:51

#2958 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by trambusek88 »

Bio je nekad krajem rata na TV Dobrinja spot gdje se vidjelo kako momci skaču sa narančastog mosta u rijeku.
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#2959 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Nemam pojma kada je sniman ovaj spot... Posao sam traziti po arhivi slike ali sam otisao "predaleko"...




Na danasnji dan '92. je bila smjena na vodovodu Mojmilo i narednih mjesec dana Dobrinja 5 je bila svijet za sebe...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2960 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by SmokingMan »

Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#2961 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Sarajmen wrote:Stoji istoj svrsi, u junu 1992 godine je zauzeta od strane VRS, opljačkana i znatno devastirana je krajem februara 1996 napuštena. Link Teologije(http://franjevackateologija.ba/povijest/)____ video (https://www.youtube.com/watch?v=zKKrLNjA-y4)

U ratnom periodu se sa zgrade Teologije djelovalo snajperom ali i većim kalibrima po Dobrinji .
Image
PAT I dva PAM-a. Dok se pamista nije rasplinuo od direktnog pogotka iz snajperske puske 14,5 mm iz Pancirke. :thumbup:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2962 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by bleee_sa »

Jah, a o pokojnom Keliju se i nakon 26 godina šuti i niko ništa ne zna, ili zna al' ne osjeća potrebnim da progovori i kaže istinu ako ništa da porodica Vidović pronađe mir ( kakav-takav ).
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#2963 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by pirpa »

merc123
Posts: 13
Joined: 28/05/2018 13:52

#2964 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by merc123 »

jel ovo istina, 50 tak ljudi nije malo....ovo mi malo baca na suplju , pogotovo ovaj prvi dio , Rambo kobajagi ,on pobjego,uvuklo se u transporter , koma
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#2965 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

ni meni nije jasna putesestvija ovog frajera. vise ne znam ni na kojoj je strani bio, sta je radio, iso tamo vamo.....
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#2966 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

Sarajmen wrote:Mili Pavlović:''Nakon napada braće Trapara i Šućura sa Mojmila 7. maja na moje vozilo, po komandi majora Grkovića, tačno u četiri sata poslije podne, odvezen sam ranjen u ruku i nogu, sanitetskim vozilom do nedžarićke kasarne. Pošto su borbe izmedju Dobrinje i kasarne bile u punom jeku, mene su strpali u podrum gdje su me nogama šutirali neki pijani rezervisti JNA, zajedno sa drugim uhapšenim i privedenim civilima.

o Dakle, prvi zatvor u kojem ste bili je bio srpski?

– Da. Prebijali su i ostale privedene civile. Odveli su me kod majora Grkovića, tada je imao na lijevom oku povez. Psovao me je i ponovo me poslao u podrum sa dvojicom stražara. U tom momentu zapucalo je iz pravca Dobrinje, puklo je staklo u hodniku, a stražari su pobjegli u zaklon. Ja sam iskočio kroz razbijeno stalo i pretrčao do Kasindolske ulice, zatim sam krišom uskočio u jedan transporter koji je sporo išao ulicom i vidio sam da nema nikoga osim vozača, pa sam se uvukao i tako se odvezao do Aerodromske ceste, gdje sam iskočio i pretrčao do Dobrinje. Tamo me dočekao i pomogao mi moj prijatelj Leo Marušić. Tu sam prenoćio i tek sutra oko podne s njim i Želimirom Vidovićem Kelijem došao do bratovog stana.

o Kako ste uopšte dospjeli do Mojmila?

– Išao sam po lijekove za moju majku. Bilo ih je još uvijek na Dobrinji. Napadnut sam u povratku. I tako se nakon bijega iz srpskg zatvora nisam mogao vratiti u majčin stan na Čengić Vilu gdje sam živio sa suprugom. Kod mene su u bratov stan na Dobrinji dolazili komšije koji su se već uključili u odbranu naselja, posebno Edin Mrvoljak i Dragan Avdalović koji su zajedno sa mnom bili uhapšeni ujutro 13. juna 1992. godine i odvedeni u obližnje prostorije MUO-a BiH sa zavezanim rukama na leđima i povezima preko očiju. Nakon višečasovnog iživljavanja nad nas trojicom, SDA policajci su nas odveli do zaleđa prodavnice Sunce u Dobrinji. Tu su me gurnuli niz stepenice u podrum objekta, a drugu dvojicu su odveli negdje drugo. Nakon intervencije njihovog komandira voda, nekog Zufera, bili pušteni na slobodu i ponovo bili uključeni u svakodnevne borbe.

o Šta se desilo nakon što ste se našli u zloglasnom zatvoru “Sunce”?

– Bio sam u mračnom podrumu gotovo pedeset dana, svakodnevno prebijan i mučen sa još najmanje pedesetak zatvorenih muškaraca, civila iz obližnjih stanova, nekoliko žena koje su bile dovođene i odvođene po stanovima na silovanja. Bili su tu i maloljetnici i starci, neki bolesni od različitih hroničnih bolesti, pa su tu među nama umirali bez lijekova i ljekarske pomoći. Prebijali su nas stražari, ali su iz MUP-a skoro danonoćno dolazile ekipe sa terena i predvođeni nekim Dedom, očigledno crnogorskim muslimanom sa dužim iskustvom u policiji. Na Vidovdan su iz podruma izvedeni i strijeljani Vojin Mitrović, Mićo Novaković, braća Radonje Milenko i Dragan, a mnogi su premješteni u zatvor Viktor Bubanj i Centralni zatvor. Draško Vukosav i metereolog Šećerov ubijeni su nakon nekoliko dana u podrumu Poljoopreme gdje su svi zatvorenici iz podruma prodavnice Sunce bili premješteni na brzu istragu i biti ili ne biti tretman.

o Sjećate li se imena ljudi koji su vršili te zločine?

– Istragu je vodio tada mladi novinar Dario Novalić, a upravnikom zatvora su zvali nekog Kemu Ćelu. Asko sa Gorice, Davor sa Koševa, neki plavi Zijo, Puškar i Ćevap lijepo su se zabavljali početkom jula 1992. godine dok su se mijenjali izvodeći stalno jednu jadnu Makedonku u stan iznad podruma i vraćajući je u užasnom stanju. ''

Izvor i više: https://trebevic.net/istocno-sarajevo/m ... -sarajevu/

LAŽ!!
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2967 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Dragan Avdalovic je bio jedan od najboljih boraca koji su bili u Aerodromskom naselju,koji je svoju hrabrost dokazao kada je bilo potrebno. Nakon sto biva tesko ranjen,evakusian je kao ranjenik.Danas zivi i radi u Kanadi,i nastavio je bio dosta pomagati i nakon rata slanjem neke kao humanitarne pomoci.

Bio je prvi komsija covjeka cije je ime ovaj pakas spomenuo. Super suradjivali,borili se rame uz rame.


Dalje nema potrebe da bilo sta komentarisem.
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#2969 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Cuj podrska sa Dobrinje 5 :-)
Ni'dje veze, al' neka je prica ispricana :twisted:
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#2970 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by svjezi_ustipak »

26 godina od napada na staro naselje i kad su ga cetnici uzeli.

jedan od najstrasnijih dana u zivotu. nikad to necu zaboraviti.

jedino je tome 21 jun to mogao parirati kad su krenuli na C5.


bilo ne ponovilo se.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2971 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

svjezi_ustipak wrote:26 godina od napada na staro naselje i kad su ga cetnici uzeli.

jedan od najstrasnijih dana u zivotu. nikad to necu zaboraviti.

jedino je tome 21 jun to mogao parirati kad su krenuli na C5.


bilo ne ponovilo se.
Zar nije jedan manji dio ostao pod kontrolom ARBiH?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#2972 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Woody »

User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2973 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Woody wrote:
13 transportera JNA :? :? :?
Sta je sta hos? U strahu su velike oci :lol: :lol:

Ja nikad necu zaboraviti,a to sam pricao,unisten jedan transporter koji je bio krenuo iz Aerodromskog prema C5.Dobio zoljom na sastvu kupole i sasije,odleti kupola i sad se ono nakon pogotka pusi dim iz njega.

Nije proslo ni 5 minuta eto jednog zadihanog trci prema nama(bio komandir VP da mu ne ofiram ime),veli: jesi vidio sto ga ja i Hadzija (Ismet Hadzic) zapalismo zapaljivom municijom :lol: :lol:

Valjda on i Ismet ,iz pravca Pancirke zgrade pucali prema njemu pa kontali evo dohakasmo mu... :mrgreen: :lol: :lol:

Gledam ga eno na onoj FB stranici veterani Dobrinje,polomi tastaturu pisuci o uspjesima i ratnim podvizima :run:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2974 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by agent_zero »

Bajke se i dalje pričaju...
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2975 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Pogresna ti je ova strelica za Nedzarice.Ovo je ulaz u Dobrinju. A taj BVP je ostao do kraja rata tu i zavrsio u zeljezari.Izgorio i on i oni u njemu.
Post Reply