Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#2901 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

i da nisu bili u stanju spojiti lukavicu sa ilidzom aerodromskom cestom. nekih max 700-800 metara....spoj koji bi im ustedio 50 kilometara voznje, ma hajte molim vas.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2902 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by decembar2017 »

agent_zero wrote:
Sarajmen wrote:Zločinac Karadzić je priznao da u nekim područjima, a decidno je navedena i Dobrinja, nisu jednostavno mogli da osvoje neka područja. Što se tiče Dobrinje, problem im je predstavljao njen centralni dio. Dakle, nema nikakve dileme jesu li ili nisu htjeli zauzeti Dobrinju u cjelosti, ali je činjenica da je i pored svih naših slabosti u tom periodu , to nisu bili u stanju.
Sve se može kad se hoće, ali ko ima hrabrosti da bude spreman na tolike žrtve?

Realno u onom omjeru snaga koji je bio, da kreneš sa, lupam sad 20 tenkova i transportera + po koja praga, uz dovoljno ljudstva i spremnost da podneseš velike žrtve u ljudstvu i tehnici, i naselje tipa Dobrinje se može zauzeti.

Mogli su ali zbog cega da rizikuju gubitke u ljudstvu i tehnici kada je realno, vojnicki gledano pad Dobrinje bilo samo pitanje vremena ?

Zar nisu u tom periodu imali polozaje na Mojmilu i aerodromu i samim time citavo to podrucje potpuno opkoljeno, gdje su okupirali dijelove dio po dio, postepeno ,sto bi jurisali grlom u jagode kada je po tadasnjem stanju izgledalo da je pad Dobrinje neminovan i bez direktnog jurisa, opkoljen dio grada u opkoljenom gradu, vojnicki gledano bez ikakve sanse da se odbrani.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2903 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:
agent_zero wrote:
Sarajmen wrote:Zločinac Karadzić je priznao da u nekim područjima, a decidno je navedena i Dobrinja, nisu jednostavno mogli da osvoje neka područja. Što se tiče Dobrinje, problem im je predstavljao njen centralni dio. Dakle, nema nikakve dileme jesu li ili nisu htjeli zauzeti Dobrinju u cjelosti, ali je činjenica da je i pored svih naših slabosti u tom periodu , to nisu bili u stanju.
Sve se može kad se hoće, ali ko ima hrabrosti da bude spreman na tolike žrtve?

Realno u onom omjeru snaga koji je bio, da kreneš sa, lupam sad 20 tenkova i transportera + po koja praga, uz dovoljno ljudstva i spremnost da podneseš velike žrtve u ljudstvu i tehnici, i naselje tipa Dobrinje se može zauzeti.
Vjeruj da su u to vrijeme sve imali na raspolaganju, a u smislu raspoložive tehnike i više.Ono što sam ja shvatio da su priznali kao svoj nedostatak je ''školovani komandanti'' , što ukazuje na određenu anarhiju među njima zbog samovolje kojekakvih paravojnih formacija koje u suštini i ne shvataju pojmove koordinacija ili subordinacija, jednostarješinstvo i sl. a tim se pravilima osigurava snaga i optimalna upotreba raspoloživog ljudstva i tehnike. Imali smo i mi kod nas tih i takvih... Otpor stanovnika Dobrinje ali i aktivnosti koje su poduzimali branioci iz grada su se pretvorili u jednu snagu koja je za njih bila nesavladiva. To je istina, a oni su je samo potvrdili.
Oni nisu imali školovane komandante, a mi jesmo? Komandanti i načelnici štaba korpusa su bili iskusni oficiri JNA, za niže ešalone nisam siguran. Znam samo potpukovnika Inđića, koji je bio zadužen za veze sa UNPRPOFOR-om. Mislim da je najveća slabost SRK, ali i cijele VRS, bio hroničan nedostatak ljudstva, ne oficirskog kora već vojnika.
Paravojne formacije su posebna priča, sa njima su imali puno muke, ali ne znam koliko su ih i koristili u borbenim dejstvima na sarajevskom ratištu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2904 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

decembar2017 wrote: Mogli su ali zbog cega da rizikuju gubitke u ljudstvu i tehnici kada je realno, vojnicki gledano pad Dobrinje bilo samo pitanje vremena ?

Zar nisu u tom periodu imali polozaje na Mojmilu i aerodromu i samim time citavo to podrucje potpuno opkoljeno, gdje su okupirali dijelove dio po dio, postepeno ,sto bi jurisali grlom u jagode kada je po tadasnjem stanju izgledalo da je pad Dobrinje neminovan i bez direktnog jurisa, opkoljen dio grada u opkoljenom gradu, vojnicki gledano bez ikakve sanse da se odbrani.
I onda su nam prodali Dobrinju za neku protuuslugu, to hoćeš da kažeš? A inače su je mogli pregaziti, nego nisu ni pokušavali, samo onako gledali s brda?
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2905 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by decembar2017 »

julisiz es grant wrote:
decembar2017 wrote: Mogli su ali zbog cega da rizikuju gubitke u ljudstvu i tehnici kada je realno, vojnicki gledano pad Dobrinje bilo samo pitanje vremena ?

Zar nisu u tom periodu imali polozaje na Mojmilu i aerodromu i samim time citavo to podrucje potpuno opkoljeno, gdje su okupirali dijelove dio po dio, postepeno ,sto bi jurisali grlom u jagode kada je po tadasnjem stanju izgledalo da je pad Dobrinje neminovan i bez direktnog jurisa, opkoljen dio grada u opkoljenom gradu, vojnicki gledano bez ikakve sanse da se odbrani.
I onda su nam prodali Dobrinju za neku protuuslugu, to hoćeš da kažeš? A inače su je mogli pregaziti, nego nisu ni pokušavali, samo onako gledali s brda?
Citas li ti uopste sta sam ja napisao ???

Gdje sam ja napisao da su nam cetnici bilo sta prodali, pogotovo Dobrinju ??? Procitaj ponovo sta sam napisao pa ako ni tada ne shvatis objasnicu , samo pokusaj to bez klizeceg upada.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2906 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

Pa kažeš mogli su, ali nisu, i da nije bilo vojničke šanse da se odbrani.
Što implicira:
a) da nisu ni pokušavali, i
b) da se nismo ni branili, niti je bilo borbi, jer da jeste, ne bismo se teoretski mogli odbraniti.

Možda je nespretno napisano ili je do mene, ali ja iz onakvog komentara drugi zaključak izvući ne mogu.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#2907 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by trambusek88 »

Ako mi je negdje još u životu taj list i taj članak o Dobrinjskim apotekarkama ako ga pronađem, slikam i postavim.

I meni je s jedne strane bilo nevjerovatno, a s druge strane iz "naknadne pameti" pošto sam tada bio mali znam da u aprilu nije bilo te potpune blokade, da je trolejbus išao sve do 18.4. preko Grbavice za Vogošću, i tramvaj za Ilidžu sve do 2.5.
Isto da linije nisu bile jasne, sad dali su se sredinom aprila mogli kuda ubaciti gdje eventualno nije bilo kontrolnih punktova.
Dali su neki lokalni lopovi mogli nabaciti 4s da zavaraju trag?

Mada eto, znam i da su ljudi po pitanju rata skloni i izmišljanju samo ne znam zašto.

Ako neko ima te ratne novine 5. motorizovane neka okači članak, da ne ispadne da i ja izmišljam.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2908 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by decembar2017 »

julisiz es grant wrote:Pa kažeš mogli su, ali nisu, i da nije bilo vojničke šanse da se odbrani.
Što implicira:
a) da nisu ni pokušavali, i
b) da se nismo ni branili, niti je bilo borbi, jer da jeste, ne bismo se teoretski mogli odbraniti.

Možda je nespretno napisano ili je do mene, ali ja iz onakvog komentara drugi zaključak izvući ne mogu.
O vremenu o kojem ja pricam a koje se spominje ovdje , na pocetku agresije kada su cetnici upadali u neke dijelove a druge okupirali cetnici su realno gledano mogli da okupiraju citavu Dobrinju. Opkoljena sa svih strana, cetnici na Mojmilu, aerodromu, Lukavica , opsada u opsadibez oruzja, hrane,vode, lijekova, tada su mogli da je okupiraju ali nisu jer su sigurno sami smatrali da nema potreba da jurisaju kada je pitanje pada Dobrinje samo pitanje vremena. I sto ce da riskiraju gubitke i u ljudstvu i tehnici kada su ne samo oni vec i svi koji su to imalo realno gledali smatrali da je nemoguce da se odbrani ?

Poslije kada je oslobodjeno Mojmilo, kada su se cetnici povukli sa aerodroma situacija se promjenila, tada i da su htjeli , mozda bi uspjeli ,mozda i ne ali bi u svakom pokusaju imali velike gubitke, znaci nije sigurno.

Na isti nacin kao sto je bilo i za Bihac, Gorazde, Jajce...u vrijeme kada su realno gledano mogli da ih okupiraju nisu jer gledano prema tadasnjem stanju na terenu nisu ni imali potrebu da riskiraju direktne napade, poslije kada im se pojavila potreba situacija se promjenila.

Ali obicno , bas oni koji zagovaraju kako je sve bio dogovor i kako je sve bilo prodano/kupljeno gledaju samo to da su cetnici tada mogli da to okupiraju ali nikada ne sagledaju situaciju iz malo sire perspektive, vrijeme i okolnosti koje su tada vladale i promjene koje su poslije toga nastale.
Last edited by decembar2017 on 28/03/2018 15:53, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#2909 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

zar u vojnom smislu spajanje tog koridora, odnosno osvajanje tih krathih nekoliko stotina metara ne bi bio najveci vojni cilj u citavoj bih? na kratke staze sigurno i veci cilj nego osvajanje posavskog koridora. time bi se sarajevo stavilo u totalni obruc. ne bi bilo pretrcavanja preko piste a kasnije naravno ne bi bilo ni tunela.
zato ja svako malo vecinom na ovoj temi potezem ovo pitanje, zasto nisu......zasto nisu zauzeli ovaj dio i zatvorili grad, zasto nisu unistili tunel....niko ne zna dati tacan odgovor. nisu mogli? sumnjam. jer realno gledano nikad nisu ni probali pravo. placano im je da to ne urade?...moguce i vjerovatnije nego to da nisu mogli.
po meni, par ljudi se s tim slozilo ovdje, da je treca opcija najrealnija, a to je da su namjerno ostavili jedan relativno mali, kontrolisani izduvni ventil jer u skroz hermeticki zatvorenom gradu moglo bi doci do nekoliko stvari koje bi u svakom slucaju isle njima u kontru....ili bi iz nemoci i osjecaja bezizlaznosti i ocaja ta potpuna blokada pojacala nagone i instikte za prezivljavanje gdje bi se golim rukama islo na deblokadu, ili bi dovela do potpune humanitarne katastrofe i umiranja hiljada ljudi. ni jedna od te dvije opcije im nije odgovarala pa su ostavili ovaj ventil po cijenu toga da se za nesto sto im inace treba 10 minuta voznje, vozaju 4-5 sati.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#2910 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

do mene?
je li ovo odgovor na moj post ili za nekoga iznad, jer ako je na moj, ne kontam sta je do mene? mozda je odgovor na julisisov post gdje je reko da je mozda do njega.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2911 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

Već sam pitao na drugoj temi, ali niko nije znao: gdje se nalazila kasarna u Lukavici u kojoj je bila komanda SRK? Da li se mogla vidjeti sa naše teritorije i šta se sada tu nalazi? (pošto je Lukavica temeljito promijenila izgled)...možda bi bilo najbolje ako iko zna da označi na mapi ili stavi sliku tog dijela grada.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2912 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by GandalfSivi »

Da su znali s cim se Dobrinja brani, uzeli bi je. Ali treba stisnuti i uci medju zgrade i 50000 ljudi, a peta kolona dojavljuje da svako po barem jednu zolju nosa (svako je po sat paradirao sa ono malo jada od oruzja sto smo imali, da izgleda da smo naoruzani do zuba). Na kraju krajeva, i tenkova i transportera je zaplatilo na Lukavickoj cesti, a oslobadjanjem Mojmila i odbranom C-5 je mogucnost pada Dobrinje propala...

Sto se tice ostavljanja "ventila", vjeruj mi kao nekome ko je presao i pistu i dosta puta kroz tunel, da im to nije ni najmanje odgovaralo, rokali su sa svim sto su imali, a i plakali su UNPROFOR-u da se tunel zatvori...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2913 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by GandalfSivi »

julisiz es grant wrote:Već sam pitao na drugoj temi, ali niko nije znao: gdje se nalazila kasarna u Lukavici u kojoj je bila komanda SRK? Da li se mogla vidjeti sa naše teritorije i šta se sada tu nalazi? (pošto je Lukavica temeljito promijenila izgled)...možda bi bilo najbolje ako iko zna da označi na mapi ili stavi sliku tog dijela grada.
Ako znas gdje je bio ETF, odmah iza...
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#2914 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

julisiz es grant wrote:Već sam pitao na drugoj temi, ali niko nije znao: gdje se nalazila kasarna u Lukavici u kojoj je bila komanda SRK? Da li se mogla vidjeti sa naše teritorije i šta se sada tu nalazi? (pošto je Lukavica temeljito promijenila izgled)...možda bi bilo najbolje ako iko zna da označi na mapi ili stavi sliku tog dijela grada.
pa je li to mjesto gdje je sada opstina novo sarajevo i neki drugi administrativni uredi?
haman preko puta binga tamo. i imaju snimci sa nasih polozaja na mojmilu koji snimaju transportere i tenkove kako se vozaju po krugu kasarne.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#2915 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

Sarajmen wrote:Do tebe je što ne možeš da shvatiš i prihvatiš činjenice do kojih se do danas došlo i koje su dostupne. Dakle, ono što se jeste desilo. Umjesto da ideš tim putem i spoznaš najobjektivniju istinu, ti lutaš u tražiš saputnika u tom lutanju. Mislim, tvoja stvar i sretno ti, al' mojne puno naglas.
ne kontam. odgovor ko u star wars filmovima. the force will set you free.
ocigledno nemas odgovor pa onda ostavljas pisanje u oblacima i literalnim izrazima.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2916 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by GandalfSivi »

karanana wrote:
Sarajmen wrote:Koje je pitanje?
koje su "cinjenice i stvari koje ne mogu da shvatim a koje su dostupne"?

moje pitanje je bilo: kako i zasto nisu uzeli par stotina metara aerodromske ceste i time spojili relaciju lukavica-ilidza a i potpuno zatvorili sarajevo? podpitanja ukljucuju zar to vojno gledano ne izgleda kao prioritet broj jedan s obzirom da su zbog tih 700 metara morali voziti preko 50 kilometara preko brda i dolina i makadama da bi dosli iz lukavice na ilidzu, trpeci sve posljedice koje nosi tako dug zaobilazni put (prevoz ranjenika, municije, sredstava ljudi). A drugi jos vazniji cilj je zatvaranje sarajeva i buduce onemogucavanje tunela.
jel ti kazes da vojno to nisu mogli uraditi?
Pa napisao ti je da su pokusali uci u C-5 i da su popusili...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2917 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

GandalfSivi wrote:
julisiz es grant wrote:Već sam pitao na drugoj temi, ali niko nije znao: gdje se nalazila kasarna u Lukavici u kojoj je bila komanda SRK? Da li se mogla vidjeti sa naše teritorije i šta se sada tu nalazi? (pošto je Lukavica temeljito promijenila izgled)...možda bi bilo najbolje ako iko zna da označi na mapi ili stavi sliku tog dijela grada.
Ako znas gdje je bio ETF, odmah iza...
Ne znam, nisam bio u Lukavici prije rata, ako ti nije teško označi na karti ili reci šta je sada tu.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2918 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by GandalfSivi »

julisiz es grant wrote:
GandalfSivi wrote:
julisiz es grant wrote:Već sam pitao na drugoj temi, ali niko nije znao: gdje se nalazila kasarna u Lukavici u kojoj je bila komanda SRK? Da li se mogla vidjeti sa naše teritorije i šta se sada tu nalazi? (pošto je Lukavica temeljito promijenila izgled)...možda bi bilo najbolje ako iko zna da označi na mapi ili stavi sliku tog dijela grada.
Ako znas gdje je bio ETF, odmah iza...
Ne znam, nisam bio u Lukavici prije rata, ako ti nije teško označi na karti ili reci šta je sada tu.
Kada ides kroz Lukavicu pa skrenes lijevo prema Vracima (na onoj raskrsnici gdje imas pravo prvenstva iako je druga cesta haman ravna. A pa ako skrenes desno tu, nastavis malo dalje i pravo je ETF a lijevo kasarna...

Jebiga i ja sam kao klinac isao (trazili dimne), ne sjecam se vise u detalje...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2919 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

Hvala, sad je jasno :thumbup:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2920 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by GandalfSivi »

Sarajmen wrote: I znaš kako se to sve završilo?
Jebali smo im znanje :D
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#2921 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

koliko je tenkova i pjesadije njihove krenulo u taj napad? koji su gubici bili? 10 tenkova je rokalo, da li su svi krenuli u proboj?
ispade vrs neuvezana raspala grupa samostalnih jedinica koje su morale skupljati ljude po srbiji da bi skupile formaciju jacine bataljona i tako s neozbiljnom snagom i na vrat na nos skupljenom sacicom ljudi krenuti u osvajanje aerodromskog pojasa. zar im je zaista u sarajevu falilo ljudi da nisu mogli skupiti par hiljada da osvoje najbitnijih mozda 2 kvadratna kilometra u cijeloj bih u to vrijeme? kako su osvojili dio aerodromskog sa strane nedzarica? ne moze me niko ubjediti da nisu bili dovolj no jaki da to urade. je li ikad bio koordinirani napad i sa jedne i sa druge strane, i sa ilidzanske i sa lukavicke?
Tromblon
Posts: 2165
Joined: 18/01/2015 19:37

#2922 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Nit mi je namjera da privociram niti da bilo sta insinuiram. Jebote mogli Ste me I chetom prozvati. Aerodromsko boli I to je to. Do danas nitko optuzen niti izveden pred sud.
Repetitor konkretno Sam pitao gdje I kada I'm je pruzen pevi otpir 17. juna? Inace kako provjeriti istinu ako ne putas. Zato u pitam. Tako ako tebe Ili bili koga interesuje Sta o stupu pitaj slobodnp.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2923 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

GandalfSivi wrote: Kada ides kroz Lukavicu pa skrenes lijevo prema Vracima (na onoj raskrsnici gdje imas pravo prvenstva iako je druga cesta haman ravna. A pa ako skrenes desno tu, nastavis malo dalje i pravo je ETF a lijevo kasarna...

Jebiga i ja sam kao klinac isao (trazili dimne), ne sjecam se vise u detalje...
A kako se zvala ona kasarna gdje se sada nalazi Slavijin stadion?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2924 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by GandalfSivi »

aldinjo wrote:
GandalfSivi wrote: Kada ides kroz Lukavicu pa skrenes lijevo prema Vracima (na onoj raskrsnici gdje imas pravo prvenstva iako je druga cesta haman ravna. A pa ako skrenes desno tu, nastavis malo dalje i pravo je ETF a lijevo kasarna...

Jebiga i ja sam kao klinac isao (trazili dimne), ne sjecam se vise u detalje...
A kako se zvala ona kasarna gdje se sada nalazi Slavijin stadion?
Nije tu kasarna bila, tu su samo barake bile (barem mislim). A ubij me ako znam kako se zvala kasarna u Lukavici, iz nekog razloga mi pada na pamet da je bila Slavisa Vajner Cica, ali se ne smijem zakleti...
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2925 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by bleee_sa »

Slobodan Princip Seljo...
Post Reply