Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2851 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by decembar2017 »

ventriloquist wrote:Ako se dobro sjecam, te R4 su zaplijenjene u luci Bar? Sjecam se priloga na dnevniku..
Inace, proveo sam neko vrijeme u "pancirki" na Dobrinji 5 u jesen/zimu 1992.
U baru su zapljenjene one puske koje su arkanovci koristili u Bijeljini. Vektor R4 iz Juzne Afrike su bile sa "Kikasa " ali je isto tako specijalna MUP RBIH nabavila iste takve puske vec 1989 kada su nabavljene i za jedinice slicnog tipa iz JNA. Cudim me da @dozer to ne zna a bio je u Specijalnoj ?
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2852 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

Jesu li ove iz Bara takodjer bile R4? Meni je sve maglovito i ne sjecam se detalja, bio sam u razlicitim jedinicama ABiH ali nikad nisam "naletio" na R4. Doduse i bilo ih je relativno malo pretpostavljam. Novina mi je da se vec tada poceo uvoditi cal. 5.56.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2853 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by decembar2017 »

ventriloquist wrote:Jesu li ove iz Bara takodjer bile R4? Meni je sve maglovito i ne sjecam se detalja, bio sam u razlicitim jedinicama ABiH ali nikad nisam "naletio" na R4. Doduse i bilo ih je relativno malo pretpostavljam. Novina mi je da se vec tada poceo uvoditi cal. 5.56.
Koliko je meni poznato arkanovci u Bijeljini su imali , ne svi ali dio, G3 puske ,a one su 7.62 nato standard municije a ne 5.56, koje su stigle onim brodovima u Bar, mozes da je vidis na slici onog momka, Hajrus Ziberi, koji moli za zivot a arkanovac iza njega stoji sa puskom.

Poslije toga se nisu puno koristile, ne barem javno, jedna od tih pusaka je i onaj snajper kojim je ubijen Dzindzic.
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2854 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

decembar2017 wrote:
ventriloquist wrote:Jesu li ove iz Bara takodjer bile R4? Meni je sve maglovito i ne sjecam se detalja, bio sam u razlicitim jedinicama ABiH ali nikad nisam "naletio" na R4. Doduse i bilo ih je relativno malo pretpostavljam. Novina mi je da se vec tada poceo uvoditi cal. 5.56.
Koliko je meni poznato arkanovci u Bijeljini su imali , ne svi ali dio, G3 puske ,a one su 7.62 nato standard municije a ne 5.56, koje su stigle onim brodovima u Bar, mozes da je vidis na slici onog momka, Hajrus Ziberi, koji moli za zivot a arkanovac iza njega stoji sa puskom.

Poslije toga se nisu puno koristile, ne barem javno, jedna od tih pusaka je i onaj snajper kojim je ubijen Dzindzic.
Kontam. G3 sam vidio nekoliko puta i na nasoj strani ali bez optike.
Tromblon
Posts: 2098
Joined: 18/01/2015 19:37

#2855 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Prvo da pitam ima Li neko is aerodromskog naselja Ko he bio tamo 17. 6.1992.? Moze I na pvt. Nikako da povezem neke stvari pa molim ako ima ko.

Pricao Sam I sa nasima I sa srbima. Pa znam neke stvari, alinajznacajnije ne.

Drugo, tenkovska pancirna u azicima prosla kroz kucu gdje je nas 7 bilo. Kroz vanjskizid. Pa unutrasnji kroz sobu gdjesmomi bili I izasla kroz prozor I roknula napolju. Pobacala nasko cunjeve I danas minijejasno kakosmo zivi ostali.

Ps ubime kucanjena telefonu.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2856 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

decembar2017 wrote:
ventriloquist wrote:Ako se dobro sjecam, te R4 su zaplijenjene u luci Bar? Sjecam se priloga na dnevniku..
Inace, proveo sam neko vrijeme u "pancirki" na Dobrinji 5 u jesen/zimu 1992.
U baru su zapljenjene one puske koje su arkanovci koristili u Bijeljini. Vektor R4 iz Juzne Afrike su bile sa "Kikasa " ali je isto tako specijalna MUP RBIH nabavila iste takve puske vec 1989 kada su nabavljene i za jedinice slicnog tipa iz JNA. Cudim me da @dozer to ne zna a bio je u Specijalnoj ?
Mislite na ove R4?
Image
Koliko ja znam, nismo imali ni jednu ovakvu. Sve sto smo imali u 5,56 kalibru (.223 REM), bilo je 4 komada HK SG1.

@seawolf
Hvala na iscrpnom objasnjenju. S granatama bas i nisam bio u dobrim odnosima, a nismo ih ni imali, tako da o njima i ne znam puno. Ne mogu sve znati :D
A za zadnji upaljac i rekoh da se mozda nije aktivirao (ili ti armirao) prilikom ispaljenja, pa zato nije ni odradio pri udarcu/probijanju. Pretpostavio sam da je najvjerovatnije do toga.
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2857 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

Sto se tice upaljaca artiljerijske municije, naravno, tenkovsko pancirno zrno je nesto sasvim drugo, ali znam naprimjer za neke tipove raketne municije da na upaljacu bude sarafic koj omogucava time delay, znaci odgodjenu detonaciju od par sekundi, iako je punjenje standardno (HE).
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2858 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Tromblon wrote:Prvo da pitam ima Li neko is aerodromskog naselja Ko he bio tamo 17. 6.1992.? Moze I na pvt. Nikako da povezem neke stvari pa molim ako ima ko.

Pricao Sam I sa nasima I sa srbima. Pa znam neke stvari, alinajznacajnije ne.

Drugo, tenkovska pancirna u azicima prosla kroz kucu gdje je nas 7 bilo. Kroz vanjskizid. Pa unutrasnji kroz sobu gdjesmomi bili I izasla kroz prozor I roknula napolju. Pobacala nasko cunjeve I danas minijejasno kakosmo zivi ostali.

Ps ubime kucanjena telefonu.
Nema potrebe na privat,osim ako ne zelis da zastitis mozda identitet nekoga. Pitaj sta te zanima
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2859 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Nisam htio da komentarisem vezano za ove tenkovske pancirne ,iako sam imao itekako bliska iskustva sa istima. Ono sto mi je ostalo kao uspomena,jeste (vazda pricamo o tom 17tom.junu 1992) kada je tenk sa glavne ulice koja vodi iz pravca Stupa prema Kuli odnosno RS-u,pokusao da nas opkoli tako da kazem,i sa te ceste dejstvovao po nama gdje smo bili u privatnim kucama u Aerodromskom (tacnije ako neko od vas zna gdje danas Avdina kafana,mislim na taj prostor).
Izmedju ostalog dejstvovao je pancirnim zrnom i ja sam dan danas ubjedjen da je peta kolona odradila svoje,lik je provukao granatu da je ne bi ni rukom bolje spustio. Nasa je sreca sto smo mozda nekih par sekundi ranije sklonili se odatle.Granata je prosla kroz kompletnu kucu od cigle i opalila u drvo jabuke ispred kuce(bilo je drvo sigurno promjera nekih 20tak cm). Drvo bukvalno slomila na pola,a dobar dio zrna,sigurno 2-trecine ostao je u blizini te jabuke.
Ja sam licno zagledao to zrno,s tim sto donji dio na kojem bude kao onaj upaljac nisam nasao.Komad gvozdja,tezine sigurno 5 kg.
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2860 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

Ocito smo svi imali iskustva s tenkovskim pancirnim zrnima (i prezivjeli da mozemo pricati o tome). Logicno je da nisi nasao donji dio s upaljacem jer pancirna zrna imaju manje punjenje koje se nalazi u donjem dijelu uz upaljac. Zato nema velike fragmentacije i veci, celicni, dio zrna ostaje cjelovit. Vidi 100mm PO M65 na
http://www.srpskioklop.paluba.info/muni ... /opis.html
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2861 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by decembar2017 »

Dozer wrote:
decembar2017 wrote:
ventriloquist wrote:Ako se dobro sjecam, te R4 su zaplijenjene u luci Bar? Sjecam se priloga na dnevniku..
Inace, proveo sam neko vrijeme u "pancirki" na Dobrinji 5 u jesen/zimu 1992.
U baru su zapljenjene one puske koje su arkanovci koristili u Bijeljini. Vektor R4 iz Juzne Afrike su bile sa "Kikasa " ali je isto tako specijalna MUP RBIH nabavila iste takve puske vec 1989 kada su nabavljene i za jedinice slicnog tipa iz JNA. Cudim me da @dozer to ne zna a bio je u Specijalnoj ?
Mislite na ove R4?
Image
Koliko ja znam, nismo imali ni jednu ovakvu. Sve sto smo imali u 5,56 kalibru (.223 REM), bilo je 4 komada HK SG1.

@seawolf
Hvala na iscrpnom objasnjenju. S granatama bas i nisam bio u dobrim odnosima, a nismo ih ni imali, tako da o njima i ne znam puno. Ne mogu sve znati :D
A za zadnji upaljac i rekoh da se mozda nije aktivirao (ili ti armirao) prilikom ispaljenja, pa zato nije ni odradio pri udarcu/probijanju. Pretpostavio sam da je najvjerovatnije do toga.

Onda su vam kolege sve sebi odnijeli jer su takve bile nabavljene vec 1989 za specijalnu.
Seawolf
Posts: 7681
Joined: 14/06/2012 22:59

#2862 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Seawolf »

decembar2017 wrote:
Dozer wrote: Mislite na ove R4?
Image
Koliko ja znam, nismo imali ni jednu ovakvu. Sve sto smo imali u 5,56 kalibru (.223 REM), bilo je 4 komada HK SG1.
...
Onda su vam kolege sve sebi odnijeli jer su takve bile nabavljene vec 1989 za specijalnu.
Je li možeš nekim linkom da dokumentuješ da su južnoafričke automatske puške R4 na naše prostore došle i na neki drugi način, osim u Kikašovom avionu?

Da ih, slučajno, nisi pobrkao sa singapurskim automatskim puškama SAR 80, u istom kalibru?

https://en.wikipedia.org/wiki/SAR_80
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2863 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by decembar2017 »

Seawolf wrote:
decembar2017 wrote:
Dozer wrote: Mislite na ove R4?
Image
Koliko ja znam, nismo imali ni jednu ovakvu. Sve sto smo imali u 5,56 kalibru (.223 REM), bilo je 4 komada HK SG1.
...
Onda su vam kolege sve sebi odnijeli jer su takve bile nabavljene vec 1989 za specijalnu.
Je li možeš nekim linkom da dokumentuješ da su južnoafričke automatske puške R4 na naše prostore došle i na neki drugi način, osim u Kikašovom avionu?

Da ih, slučajno, nisi pobrkao sa singapurskim automatskim puškama SAR 80, u istom kalibru?

https://en.wikipedia.org/wiki/SAR_80

Nemam dokumente ali imam svjedocenja pripadnika predratne specijalne koji tvrde da su ih dobili 1989 , jel to ok ? Mogu ti poslati na PP link gdje se bas o tome raspravljalo ako hoces ?
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2864 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by decembar2017 »

Sto se tice puske o kojoj se prica, tvrdnja da je to R4 je od bivseg pripadnika predratne specijalne jedinice koji je naveo da su takve puske nabavljene za tu jedinicu vec 1989, a odnosilo se na sliku na kojoj se vidi cetnicki pripadnik njihove specijalne jedinice MUP-a u okolini Sarajeva.

Detaljnijim pregledom slike se ispostavilo da puska na njoj nije R4 vec da je to H&K HK33 kalibra 5,56x45mm, tako da se isprave podaci u vezi te puske.

Ono za puske koje su zaplijenili sa brodova u Baru ostaje isto, to nisu bile ni jedna od ovih koje se sada spominju.
User avatar
karanana
Posts: 47211
Joined: 26/02/2004 00:00

#2865 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

dozer,
da li je istina da je specijalna (a mozda i vascijeli mup) fino, mirno i lagano dogovorila razlaz, podjelu oruzja, opreme a i objekata? da li je skola mupa na vracama po tom dogovoru i pripala srpskim specijalcima/mupu?
mislim, ti mozda ne znas sta je dogovoreno, mozda i znas, ali sigurno si imao osjecaj da je neki dogovor postignut kad su se krtelji iselili i kada nije bilo organizovane odbrane i pomoci skoli mupa nego su taj dan specijalci prosli pored skupstine, presli preko vrbanja mosta i skrenuli lijevo prema skenderiji te ne znam da li su igdje bili aktivni taj dan kad je skola gore bila napadnuta ili ako hocete kad primopredaja nije isla po planu.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2866 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Vezano za onu pusku gore i ono sto je imala specijalna tada - R4 nije bila sigurno, a HK nije bio model 33, nego SG1, s optikom, kako vec napisah gore. Moze se vidjeti na spotu Vojnik srece, kada onaj daje cokodalu onom klincu.

Sto se dogovora u Krteljima tice i mirnog razlaza, to je djelimicno tacno. Tacno je u smislu da se u Krteljima niko nije popucao, nego je Milenko Karisik rekao da ce oni (Srbi) uzeti svoju opremu i da idu. I tako je i bilo, s tim sto to bas i nije bilo da su uzeli samo svoju opremu, nego su pored toga zagrabili koliko su mogli ponijeti, a isto je uradio i Vikicev dio jedinice, koji je onda otisao u Dom policije. Sve se to desavalo u poprilicnoj frci i panici jer se nije znalo da li ce JNA uletiti s tenkovima, tako da je na kraju nesto opreme i ostalo u toj bazi, a onda su to kasnije raznijeli lokalci.

Za neki konkretan dogovor oko policijske skole na Vracama ne znam, ali cisto sumnjam da je Vikic to mogao dogovoriti. Znam za onu pricu da je Karisik tada, kada se tamo zapucalo, tvrdio da je imao dogovor da se njegov dio Specijalne smjesti tu i da se cudio zasto se puca na njih iz skole. Ali, s kim je imao dogovor, tj. ko je to dogovarao pa onda njemu to obecao/rekao - nemam pojma. Mislim da Vikic u tim momentima nije imao ni kapacitet, ni ovlastenja za jedan takav dogovor.
Jedini koji su imali ta "ovlastenja" je SDA. Samo su se oni mogli dogovoriti s SDS-om nesto takvo.
I ja licno uopste ne bih bio iznenadjen da to i jeste bio takav dogovor, kao sto me danas niko ne moze ubijediti da SDA nije imala dogovor s SDS-om o svemu ostalom, pogotovo o okruzenju Sarajeva i svim silnim magacinima oruzja koja su jednostavno prepustena SDS-u i JNA.
Seawolf
Posts: 7681
Joined: 14/06/2012 22:59

#2867 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Seawolf »

Dozer wrote:Vezano za onu pusku gore i ono sto je imala specijalna tada - R4 nije bila sigurno, a HK nije bio model 33, nego SG1, s optikom, kako vec napisah gore. Moze se vidjeti na spotu Vojnik srece, kada onaj daje cokodalu onom klincu...
Pa SG1 je samo oznaka podvarijante automatske puške HK33, sa dodanim optičkim nišanom i preciznije urađenim "bržim" mehanizmom za okidanje. I kod SG1 je zadržana mogućnost automatske paljbe, kao kod osnovne HK33.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2868 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

Dozer wrote:Vezano za onu pusku gore i ono sto je imala specijalna tada - R4 nije bila sigurno, a HK nije bio model 33, nego SG1, s optikom, kako vec napisah gore. Moze se vidjeti na spotu Vojnik srece, kada onaj daje cokodalu onom klincu.

Sto se dogovora u Krteljima tice i mirnog razlaza, to je djelimicno tacno. Tacno je u smislu da se u Krteljima niko nije popucao, nego je Milenko Karisik rekao da ce oni (Srbi) uzeti svoju opremu i da idu. I tako je i bilo, s tim sto to bas i nije bilo da su uzeli samo svoju opremu, nego su pored toga zagrabili koliko su mogli ponijeti, a isto je uradio i Vikicev dio jedinice, koji je onda otisao u Dom policije. Sve se to desavalo u poprilicnoj frci i panici jer se nije znalo da li ce JNA uletiti s tenkovima, tako da je na kraju nesto opreme i ostalo u toj bazi, a onda su to kasnije raznijeli lokalci.

Za neki konkretan dogovor oko policijske skole na Vracama ne znam, ali cisto sumnjam da je Vikic to mogao dogovoriti. Znam za onu pricu da je Karisik tada, kada se tamo zapucalo, tvrdio da je imao dogovor da se njegov dio Specijalne smjesti tu i da se cudio zasto se puca na njih iz skole. Ali, s kim je imao dogovor, tj. ko je to dogovarao pa onda njemu to obecao/rekao - nemam pojma. Mislim da Vikic u tim momentima nije imao ni kapacitet, ni ovlastenja za jedan takav dogovor.
Jedini koji su imali ta "ovlastenja" je SDA. Samo su se oni mogli dogovoriti s SDS-om nesto takvo.
I ja licno uopste ne bih bio iznenadjen da to i jeste bio takav dogovor, kao sto me danas niko ne moze ubijediti da SDA nije imala dogovor s SDS-om o svemu ostalom, pogotovo o okruzenju Sarajeva i svim silnim magacinima oruzja koja su jednostavno prepustena SDS-u i JNA.
Usput napravili diverzije na vozilima i izmijenili udarne igle na oružju.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2869 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Seawolf wrote:
Dozer wrote:Vezano za onu pusku gore i ono sto je imala specijalna tada - R4 nije bila sigurno, a HK nije bio model 33, nego SG1, s optikom, kako vec napisah gore. Moze se vidjeti na spotu Vojnik srece, kada onaj daje cokodalu onom klincu...
Pa SG1 je samo oznaka podvarijante automatske puške HK33, sa dodanim optičkim nišanom i preciznije urađenim "bržim" mehanizmom za okidanje. I kod SG1 je zadržana mogućnost automatske paljbe, kao kod osnovne HK33.
Naravno. Samo sam rekao tacan model koji smo imali.
Manje-vise svaka jurisna puska ima vise varijanti/podmodela. I AK47, i M16, i SAR, itd.
Last edited by Dozer on 09/02/2018 23:34, edited 2 times in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2870 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

aldinjo wrote:Usput napravili diverzije na vozilima i izmijenili udarne igle na oružju
Ne znam za to.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2871 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

Dozer wrote:
aldinjo wrote:Usput napravili diverzije na vozilima i izmijenili udarne igle na oružju
Ne znam za to.
https://www.youtube.com/watch?v=U1v2SVCsoGg Od 3.25 Dragan Vikić priča o tome.
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2872 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

aldinjo wrote:
Dozer wrote:
aldinjo wrote:Usput napravili diverzije na vozilima i izmijenili udarne igle na oružju
Ne znam za to.
https://www.youtube.com/watch?v=U1v2SVCsoGg Od 3.25 Dragan Vikić priča o tome.
https://youtu.be/Y5qoZw4yzI0
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2873 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

Takodjer, volio bih da me neko uvjeri kako je sve bilo dogovoreno u vezi podjele, i za skolu na Vracama, i za bazu u Krteljima i ostale lokacije. Jel se raspolaze nekim argumentima i cinjenicama ili je na nivou spekulacije? Iz moje perspektive sve je izgledalo dosta stihijski. Specijalna i Vikic su bili u nezavidnoj situaciji, i zbog raspolozivog ljudstva i MTSa, i zbog opste situacije u kojoj su se trebali postaviti u skladu sa zakonom. A situacija je vrlo brzo izasla iz okvira onoga za sto su se pripremali i obucavali po zakonu. Na terenu imas nejasnu, da ne kazem haoticnu situaciju, vrlo aktivnu JNA, ne zna se ko sta kontrolira, rezervni sastav MUPa, samoorganizovane naoruzane grupe, itd. Uradili su sta su mogli i koliko su mogli u datim uvjetima.
Btw, nisam bio u policiji nego u ABiH pa nisam pristrasan.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#2874 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by pirpa »

Pa bio je u Oslobođenju članak o tom dogovoru u vezi podjele specijale jedinice i MUP-u...

Da sam bliže kompijuteru postirao bi ti taj članak jer ga imam u arhivi
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2875 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

pirpa wrote:Pa bio je u Oslobođenju članak o tom dogovoru u vezi podjele specijale jedinice i MUP-u...

Da sam bliže kompijuteru postirao bi ti taj članak jer ga imam u arhivi
Potrazicu clanak, hvala. Kao sto rekoh govorim iz perspektive nekoga ko je bio u Sarajevu u to vrijeme, ali nisam previse citao o tome naknadno. Kao sto je neko napisao ranije, znalo se da su Karisik i ostali pokupili opremu i otisli, ali nisam znao da je to bio dio nekog prethodnog dogovora.
Post Reply