Dobre vijesti iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3176 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

RMU Banovići: Uskoro veće plate rudarima

Image

Rudnik mrkog uglja ”Banovići” 2016. godinu je završio pozitivno, a jedan od pokazatelja je i jednoglasno usvojeni izvještaj o poslovanju.

– Uspjeli smo svaku godinu da završimo sa pozitivnim poslovanjem, također smo uspjeli svake godine investirati, a u prosjeku je to preko 12 miliona KM na godišnjem nivou. To je otprilike amortizacija koju mi obračunavamo i dobit koju ostvarujemo i sve se na kraju pretvara u investicije, istakao je Munever Čergić, generalni direktor RMU ”Banovići”, a prenosi RTV Slon.

U protekloj godini u RMU ”Banovići”, između ostalog su završeni veliki projekti u pogledu investicija, isplate svih poreza i doprinosa koji su određeni po važećim zakonima.

Također, premašena je planirana proizvodnja otkrivke za 17,63% od prvobitnog plana, eksploatisano, prerađeno i prodato milion i pol tona separisanog uglja.

Pozitivan segment u poslovanju u 2016. godini je između ostalog i okončanje isplata tužbi po kolektivnom ugovoru, koje su RMU ”Banovići” teretile za oko 55 miliona KM. I bez obzira na ovaj segment finansijski rezultat je na kraju godine opet bio pozitivan.

– Također, tržište će se proširiti od 2021. godine gradnjom Termoelektrane u Banovićima, a ostajemo a ostajemo u obavezi snabdijevanja, odnosno partneri Termoelektrane Tuzla i ostalih industrijskih zona. To znači da bi do 2021. godine trebali proizvoditi više od dva i po milioa tona separisanog uglja na godišnjem nivou, rekao nam je Čergić.

Trogodišnjim planom poslovanja predviđeno je i povećanje plata radnicima. Povećanje bruto plate planirano je za 2018. godinu u iznosu od pet posto. Pored redovnih isplata plata, predviđen je i topli obrok, isplata regresa za godišnji odmor, banjsko liječenje, kao i snošenje dijela troškova za liječenje.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3177 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Bh. kompanija proizvela prvu domaću pušku i pištolj (FOTO)

Image

Kompanija iz Federacije BiH proizvela je prije pola godine prototip prve domaće puške, saznaje Dnevni avaz. List ne navodi ime kompanije navodeći da se ono, zbog poslovnih obaveza, zasad drži u strogoj tajnosti.

Razlog skrivanja imena je što se čekaju završna testiranja i dobivanje koda, kako bi oružje zvanično moglo biti stavljeno na tržište.

Testiranja se obavljaju u EU, a prvi testovi su pokazali da je riječ o oružju vrhunskog kvaliteta. Prototip bh. puške napravljen je u šest modela, a ista kompanija proizvela je i prvi domaći pištolj. Saglasnost za proizvodnju prve bh. puške i pištolja dale su sve nadležne državne institucije.

Prvi prototip domaće puške nosi naziv AC Alfa SMG 6, čiji je kalibar 9 puta 19 milimetara a posjeduje i optički nišan. Težina puške s punim saržerom iznosi 2,320 kilograma. Predviđena je za policijske snage i specijalne vojne jedinice. Mnoge komponente ove puške kompatibilne su sa NATO-ovim puškama M16 i M4.

Puška AC Alfa SMG 1 ukupne je težine 3,5 kilograma s punim šaržerom a efektivni raspon tokom pucanja iznosi 400 metara. Tu je i vojna puška AC Alfa SMG 2 koja ima nešto veću prednju cijev, ali i puška AC DL 44 A1 opremljena CS granatom.

Image

Prvi bh. pištolj AC Alfa 5 je poluautomatski, proizveden u dvije veličine, 180 milimetara i 190 milimetara.

Ovo govori u kakvom usponu se nalazi bh. namjenska industrija.

Kako je BiznisInfo nedavno objavio, Tehničko-remontni zavod Hadžići, pokrenuo je proizvodnju ručnog raketnog bacača RPG 7 u čijoj izradi učestvuje 10-ak fabrika iz namjenske industrije. Kada se uskoro uđe u serijsku proizvodnju, RPG 7 mogao bi donijeti višemilionske ugovore i obezbijediti posao za 500 radnika.

Osim toga, BNT-Tvornica mašina i hidraulike, Novi Travnik, nedavno je proizvela prvu bh. samohodnu haubicu.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3178 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

HIFA PETROL donirala sredstva za kupovinu mamograf aparata UG 'NADA' Jajce

Image

Početkom ovog mjeseca kompanija HIFA PETROL podržala je inicijativu UG "Nada" iz Jajca i uplatila kompletan iznos za kupovinu mamograf medicinskog uređaja za rano otkrivanje raka dojke.

Neformalna koalicija organizacija "Zajedno" iz Jajca, koja se bavi promicanjem mira, tolerancije, međuetničke snošljivosti i osuda zločina iz mržnje, pokrenula je inicijativu za nabavku mamografa, medicinskog uređaja koji služi za otkrivanje raka dojke.

Ova inicijativa je pokrenuta na traženje članica koalicije UG "Nada" iz Jajca a koje pružaju potporu oboljelima od raka dojke i drugih malignih oboljenja.

"Nabavkom mamografa smatramo da će se bitno smanjiti broj smrtnih slučajeva od raka dojke na području naše općine (i šire) obzirom da je trenutno na području kantona samo jedan i to u Bugojnu", navode iz ove organizacije.

"Naime, rak dojke, ukoliko se otkrije na vrijeme se može uspješno liječiti. Pored toga što će ovom nabavkom mamografa doći do značajnog rasterećenja bolnice u Bugojnu (u kojoj se do sada nalazio jedini mamograf u ovom kantonu), pomoći će i rano dijagnosticiranje malignih oboljenja i na području općina Jezero, Šipovo i Mrkonjić grad, koje se nalaze u Republici Srpskoj čime se promiče i među-etnička tolerancija i suživot", dodaju iz ove organizacije.

"Mi smo društveno odgovorna kompanija i u skladu sa tim naše mnoge donacije su usmjerene prema projektima od društvenog značaja odnosno projektima koji za cilj imaju pomoć široj društvenoj zajednici kao što smo to prepoznali u ovom projektu UG 'Nada' iz Jajca. Mi se iskreno nadamo da će ovaj aparat pomoći svima onima koji su na bilo koji način do sada bili uskraćeni za usluge ovog aparata ili na bilo koji drugi način nisu bili u prilici se testirati i time preventivno djelovati kada je ova bolest u pitanju", riječi su pomoćnika direktora kompanije HIFA PETROL Ahmeda Ahmetlića.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3179 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

DODIJELJENO MILION KM ZA RAZVOJ POSLOVNIH ZONA U FBIH: 17 novih firmi i nova 202 radna mjesta

Pet općina i dva grada iz Federacije Bosne i Hercegovine dobili su milion KM za razvoj poduzetničke infrastrukture, a najavili su da će sredstva biti utrošena za otvaranje 17 novih preduzeća i zapošljavanje 202 osobe.

Image

Novac, kao i ranijih godina, izdvojili su Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i Ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta u okviru Projekta ''Grant shema - Unapređenje poduzetničkih zona''.

Ugovore za realizaciju ovog projekta potpisao je danas u Sarajevu resorni ministar Amir Zukić s načelnicima i gradonačelnicima Livna, Ilijaša, Gruda, Maglaja, Mostara, Gradačca i Kalesije.

Potpisivanju ugovora prisustvovao je i federalni premijer Fadil Novalić koji je kazao da Vlada nastoji da olakša poslovanje privrednicima koji otvaraju nova radna mjesta.

- U tome imamo i veliku pomoć lokalnih zajednica, gradova i općina, gdje povećanje broja zaposlenih znači da ljudi žive dostojanstveno od svog rada - istakao je Novalić.

Naglasio je da je i ovaj projekt pokazatelj da je zapošljavanje glavni cilj Vlade FBiH.

Podsjetio je da je prema posljednjim podacima, od 29. juna, u FBiH 31.650 novozaposlenih.

- Ova vlada će nastaviti u tom pravcu - poručio je Novalić te istakao važnost malih i srednjih preduzeća.
Ministar Zukić je kazao da su sredstva iz grant sheme odobrena za izgradnju nove i unapređenje postojeće infrastrukture u okviru poduzetničkih zona u FBiH kao preduvjeta za ekonomski rast i zapošljavanje na lokalnoj razini u FBiH.

Osnovni ciljevi su izgradnja komunalne infrastrukture unutar poduzetničkih zona i unapređenje usluga za razvoj poduzetničkih zona.

- Na javni poziv je apliciralo 39 općina i gradova, a prvih sedam je, zbog najvišeg stepena organiziranosti, dobilo sredstva od 75.000 do 150.000 KM - rekao je Zukić.

Općine i gradovi potpisnici ugovora učestvovat će s 25 posto od ukupne vrijednosti projekta.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3180 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Britanci oživljavaju bh. giganta: Očekuju prihod od čak 70 miliona KM

Image

Britanska kompanija Red Rock Resources skopila je finansijski sporazum s firmom Steelmin, čiji je cilj da se naredne godine pokrene proizvodnja ferosilicijuma (legura željeza i silicija) u Jajcu. Očekuje se da godišnji prihod od proizvodnje bude 36 miliona eura a dobit prije poreza oko 7 miliona eura, piše BiznisInfo.

Prema ovom dogovoru, Red Rock će osigurati 3,87 miliona eura koji će biti iskorišteni za obnavljanje i ponovno puštanje u rad pogona koji je Steelmin ranije kupio u Jajcu.

Kompanija je već platila prvu tranšu od 2,7 miliona eura a pogon će biti pušten u rad početkom naredne godine.

Red Rock će preuzeti za početak 16 posto udjela u Steelminu, a ukupno do 30 posto. Red Rock će, također, dobiti jedno mjesto u Upravnom odboru firme Steelmin.

Inače, kompanija Steelmin je osnovana 2011. na temeljima nekadašnjeg industrijskog giganta Elektrobosne, tvornice ferolegura, koja je bila jedna od profitabilnijih firmi u bivšoj Jugoslaviji a zapošljavala je 3.000 ljudi.

No, problem sa zemljištem dugo je kočio proizvodnju, jer vlasnici praktično nisu mogli prići pogonu, s obzirom da je okolno zemljište privatizovano.

Iz firme Red Rock tvrde da je ovaj problem riješen i da će sa njihovim novcem proizvodnja krenuti punim kapacitetom a da će posao garantirati uspjeh i dobru zaradu.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3181 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Stručnjaci se vraćaju iz Švedske i SAD da bi radili za firmu Softhouse Balkans

Image

IT-kompanija Softhouse Balkans osnovana je 2014. godine kao jedna od ravnopravnih poslovnica pod okriljem švedske grupacije Sofhouse Consulting. Ono što je zanimljivo je da u ovoj kompaniji u Sarajevu posao traže i bh. građani koji su nastanjeni van BiH – u Geteborgu, Štokholmu pa čak i Čikagu.

Poslovnicu lociranu u Sarajevu predvode izvršni direktor Himzo Musić i operativna direktorica Vernisa Rejhan. Himzo Musić je bio inicijator etabliranja Softhouse poslovnice u BiH:

– Znajući za potencijal IT industrije u BiH, kad sam vidio priliku za izmještanje jedne od poslovnica van Švedske maksimalno sam se založio da to ukažem Softhouse vlasnicima. To nije bilo tako jednostavno, jer mi u BiH još nemamo naviku niti prodoran način da se promoviramo kako bismo provukli pažnju kvalitetnih investicija. Na veliku sreću, ja sam naišao na širokogrudnost sa strane Softhousa. Godine 2014. počeli samo sa radom sa 4 mlada talenata, pripravnika sa različitih IT univerziteta u BiH, priča Musić.

Admir Šatara jedan je od prvih radnika u Softhouse Balkans i sjeća se da je bio dobro prihvaćen od kolega i ostatka firme na svoj na njega prvom poslu poslije studija.

– Može se reći da sam prošao sve faze rasta Softhousea i naučio dosta drugih stvari, a tiču se biznisa i IT tržišta pored mog osnovnog zanimanja. Firma je u svakom od nas vidjela potencijal i želju za novim izazovima, a u čemu nas je podržala i dala nam vjetar u leđa. Tako je to bilo od samog početka sve do sada, samo što nas je sada još više uposlenih sa raznovrsnim kompeticijama sto nam daje velike mogućnosti i širinu za dobijanje novih projekata. Sa rastom Softhouse Balkans raste i moja profesionalna IT karijera, kaže Admir.

Danas tri godine poslije, Softhouse zapošljava 17 osoba a prije pola godine se pridružila i operativna menadžerica Vernisa Rejhan. Vernisa je u toku rata izbjegla sam sa porodicom u Švedsku, gdje je provela više od pola svog života a u profesionalnoj sferi razvila vještine liderstva i konzultanta za organizacijski razvoj.

– Uvijek me je interesovalo da se profesionalno ostvarim u BiH, da budem aktivan dio društva u svojoj domovini i uvezujem ono najbolje od Švedske i BiH. Na tome sam u Švedskoj radila volonterski zadnjih deset godina. Na moju veliku sreću, ova mi se prilika profesionalno pružila u Softhouse, pa sam tu od januara ove godine. Došla sam u firmu za zadatkom da stabilizujemo rad ali i paralelno omogućimo kontrolisan rast firme i evo sve ukazuje na to da smo na dobrom putu, kaže za Buku Vernisa Rejhan.

Jedan od pokazatelja da su na pravom putu je upravo interesovanje za posao u firmi, kako mladih IT – profesionalaca iz Bosne i Hercegovina tako i onih van njenih granica.

Emir Sijerčić je počeo raditi u Softhouseu prije nekoliko mjeseci. Pri početku rata u BiH živio je u Austriji da bih se krajem 90-ih godine vratio u Sarajevo.

– Gubitkom posla početkom ove godine, moja supruga i ja smo kao i većina mladih sagledavali mogućnost da se selimo van BiH za bolje poslovne prilike, no onda je iskrsao posao u Softhouse. Poslije samo nekoliko mjeseci u firmi, vrlo sam zadovoljan sa mojim profesionalni razvojem, firma ulaže u mene kao uposlenika i prepoznaje moj trud. Ovdje se osjećam ne samo kao uposleni, već kao dio jedne profesionalne zajednice. Ono što mi gradimo u Softhouseu mi uliva nadu u da će ovakvih inicijativa biti sve više i više u BiH, kaže za Sijerčić.

Ovo ljeto, studentica sa kraljevskog tehničkog fakulteta koji se ubroja u jedan od 100 najboljih u svijetu, Neira Čaušević, pridružila se Softhousu na dva mjeseca gdje će odraditi svoj ferijski posao.

Neira ima porijeklo iz BIH, a odrasla je i živi u Štokholmu. Kaže da često boravi u Sarajevu i da je sebi stavila za cilj da nekad provede duži period u BiH ne samo odmarajući, nego radeći nešto korisno za sebe a i za okruženje.

– Istražujući prilike za to, saznala sam da Softhouse ima poslovnicu u Sarajevu. Kako sam upoznala kolege, način rada i osnovne principe Softhousea, zadovoljna sam i zahvalna što sam dobila priliku da se pridružim timu. Radim aktivno na jednom od projekata, već dobijam zahtjevne tehničke zadatke, ali i punu podršku kolega da ih odradim. Konačno se moj cilj da učim nove tehničke vještine u našem okruženju ispunio, kaže Neira.

Na jesen će još jedan student iz Švedske, Orhan Hajdarević, provesti pola godine u Softhouse Balkans i ovdje odraditi svoju praksu u sklopu sa fakultetskim studijama.


Image


Na jesen se takođe timu pridružuje Nasiha Solaković. Nasiha živi i radi u Čikagu, a uskoro će biti jedna od projektnih menadžerica u Softhouse Balkans. Presudni faktor da se nastani u rodno Sarajevo i traži uposlenje u Softhouseu je dvostruk: i želja da stečeno iskustvo do sada prenese u BiH i doprinese razvoju IT scene i edukaciji mladih, ali i da pokaže kako je moguće ostati u BiH i nastaviti sa svojim profesionalnim usavršavanjem.

– Radeći za američke kompanije koje se bave software i web developmentom stekla sam ogromno iskustvo za kratko vrijeme, i naučila kako je saradnja sa kompanijama u drugim zemljama od velikog značaja. Mi Bosanci i Hercegovci gdje god odemo u inostranstvo snađemo se, čak šta više svojim radom i trudom zaradimo zavidne pozicije i završavamo prestižne fakultete. Ako smo u stanju da napredujemo i budemo sposobni van zemlje, zašto onda ne bismo i u našoj domovini! Imamo sposobanu i obrazovanu omladinu i zato mislim da BiH ima sve uslove da konkurira na tom tržištu. Uvjerena sam da već započeti razvoj IT-industrije će biti samo bolji i sretna sam što je Softhouse jedan od primjera. Zahvalna sam da uz Softhouse i ja imam priliku da doprinesem tom razvoju, kaže Nasiha.

A šta kažu zaposleni o ovom interesiranju za posao i kolegama koji se sele nazad u Bosnu i Hercegovinu?

– Ne bi me iznenadilo da čujem komentare da treba samo zapošljavati mlade iz BiH, ali mi to gledamo drugačije. U našoj firmi težimo ka balansu između švedske i bosanske kulture što potrvrđuje i činjenica da veliki broj mladih ljudi koji imaju porijeklo u BiH odlučuju da se vrate kako bi našli posao baš u našoj zemlji. Ipak vidimo da nije sve tako sivo u Bosni i Hercegovini i kako ovakve priče postoje. Mi pretežno radimo za švedske klijente, tako da je meni lično što bliži spoj spoj između ove dvije zemlje i interesantan, čak i poželjan, obrazlaže Senad Zaimović, također IT konsultant.

S timom kolega iz Štokholma Irma Solaković radi na produktu za poduspešavanje prodajnih procesa, pa svoje radno vrijeme provodi i u Sarajevu i u Štokholmu. Na jesen se Irmi na ovom zadatku pridružuje i kolegica Merima Čišija.

– Spletom okolnosti, pozicija na kojoj radim je vezana za Štokholm iako je moja baza u Sarajevu. Time dobijam najbolje od oba svijeta: sigurnost svog doma i rodnog grada, ali i priliku da upoznam švedsku kulturu, provedem vrijeme u toj divnoj zemlji i obogatim svoje znanje o istoj. Uz to, imam priliku da usvajam znanje preneseno od strane mojih kolega stacioniranih u Štokholmu, ali i da s njima razmijenim ideje i pronađem zajednički jezik koji je spona i vezivno tkivo naše suradnje. Ono što me svaki dan motiviše je produktivna, ali opuštena radna atmosfera i neprekidni proces učenja koji je nezaobilazna stvar kada ste član jednog kolektiva kakav je Softhouse, kaže Irma.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3182 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Željeznice FBiH dogovorile prijevoz gipsa u Hrvatsku, uskoro i turistički voz kroz Krajinu

Image

U sklopu aktivnosti čiji je cilj povećanje udjela željezničkog prometa na tržištu transportnih usluga, Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine su sa partnerskim željezničkim operatorom na prugama u Hrvatskoj – PPD Transport d.o.o. Zagreb dogovorile prevoz cca 20.000 tona sirovog gipsa do kraja tekuće godine.

Ovaj prevoz će se realizirati za potrebe cementare Našicecement d.o.o. iz Našica čiji su dugogodišnji dobavljač Rudnici gipsa iz Donjeg Vakufa.

Ovim je praktično deblokirana Bosanska Krajina u smislu teretnog željezničkog saobraćaja, a uspostavljanjem turističkog voza “Unskom prugom” 7. jula, te završetkom elektrifikacije ove pruge, bit će otklonjena i blokada putničkog željezničkog saobraćaja prema Bihaću.

Planirana otprema prve kompozicije voza od 18 vagona i oko 1.000 neto tona iz željezničke stanice Kulen Vakuf je 01. jula. Dalje otpreme ukupno ugovorene količine će se realizovati prema planiranoj dinamici korisnika.

Ovaj ugovoreni prevoz predstavlja značajan doprinos daljem razvoju željezničkog sektora u BiH posebno na dijelu pruge koji teritorijalno pripada području Unsko- Sanskog kantona. ŽFBiH je sa partnerima učinila maksimalne napore kako bi kod ovog prevoza postigla tržišno prihvatljive uslove za korisnika. Našicecement ima asortiman i drugih roba koje su izvozno i uvozno orjentisane prema tržištu BiH. Također, i Rudnici gipsa iz Donjeg Vakufa imaju svoje planske aktivnosti usmjerene na plasman gipsa i za druge destinacije u regionu.

“I ovim primjerom mi smo pokazali da smo kičma razvoja ove zemlje. Naš cilj je deblokada Bosanske Krajine u transportnom i putničkom željezničkom saobraćaju. Na taj način Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine će na najbolji način ostvariti svoju misiju, a to je slobodan i neometan protok ljudi i roba na teritoriji cijele države”, izjavio je Enis Džafić generalni direktor Željeznica Federacije Bosne i Hercegovine.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3183 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Damir Džumhur razbio Renza Oliva i izborio drugo kolo Wimbledona

Image

Damir Džumhur je u prvom kolu Wimbledona razbio Renza Oliva rezultatom 3:0 u setovima.
Argentinski teniser, koji inače spada u donji dom tenisera kada je travnata podloga u pitanju, ni u jednom trenutku nije imao odgovor na fenomenalnu igru Džumhura koji mu je prepustio samo tri gema u meču.

U prvom gemu prvog seta Damir je napravio break, ali je Olivo uzvratio re-breakom. Ipak, Damir je do kraja prvog seta napravio još dva breaka i prvi set dobio rezultatom 6:2.

I na početku drugog seta Damir je napravio break, a potom još dva za nevjerovatnih 6:0.

Treći set se nije bitno razlikovao od drugog, s tim da je Olivo ipak osvojio jedan svoj servis, te je Damir slavio sa konačnih 6:2, 6:0, 6:1.

U drugom kolu Džumhur će igrati protiv Aljaža Bedenea koji je sa 3:2 u setovima savladao Ivu Karlovića.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#3184 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by developer10 »

Naprijed, Bosno i Hercegovino!

Image
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3185 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

developer10 wrote:Naprijed, Bosno i Hercegovino!

Image
:thumbup:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3186 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Nevjerovatna fotografija: "Invazija" turista na Mostar

Sve su prilike da bi Mostar ovog ljeta mogao zabilježiti rekordnu posjećenost turista. O tome svjedoče i prizori koji se svakodnevno bilježe u starogradskoj jezgri koju su turisti i doslovno preplavili.

Image

Najveću pažnju plijeni svjetski spomenik mira Stari most, što se vidi i iz fotografije koju objavljujemo, a koja je jučer uslikana i objavljena na društvenim mrežama.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
archi_a
Posts: 10405
Joined: 11/12/2011 18:11

#3187 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by archi_a »

User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3188 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Bihać: Otvoreno savremeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda vrijedno 10,8 miliona eura

Image

U Bihaću je danas svečano otvoreno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Velhovo, zajednički projekat Grada Bihaća, Evropske unije, Njemačke razvojne banke (KfW) i institucija Bosne i Hercegovine, vrijedan čak 10,8 miliona eura.
Od 2008. godine, kada je Njemačka razvojna banka odobrila finansiranje projekta odvodnje i prečišćavanja otpadnih voda u Bihaću, a kojeg su pratili brojni problemi finansijske prirode, danas je svečano otvoreno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Velhovo, koje predstavlja najskuplji dio cjelokupnog projekta.

Kako je istaknuto, postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Bihaću predstavlja modernu građevinu, opremljenu sa najsavremenijom tehničko-tehnološkom opremom namijenjenom za prečišćavanje otpadnih voda, SCADA sistemom upravljanja i jedino je postrojenje tog tipa na području Unsko-sanskog kantona.

Gradonačelnik Bihaća Šuhret Falić zahvalio se svima koji su na bilo koji način učestvovali u ovom projektu.

"Jednoga dana naša djeca će uživati u blagodatima i vrijednostima ovog projekta. Mi nismo ni svjesni problema koji se tiče kanalizacije i fekalija, dok se to ne desi u našem dvorištu ili kući. Zbog toga je ovo ogromna stvar za naš grad", rekao je Fazlić.

Postrojenje je svečano otvoreno u prisustvu članova Delegacije EU u našoj zemlji, predstavnika Njemačke razvojne banke (KfW), Vlade F BiH i Grada Bihaća, a kako je istaknuto radi se o najvećem projektu Njemačke razvojne banke (KfW) koji je finansiran iz grant sredstava.

"Ukoliko pratite rijeku Unu do njenog ušća u Savu, pa zatim Savu do ušća u Dunav u Beogradu i onda pratite Dunav uzvodno do mjesta gdje je kanalom spojen sa rijekom Majnom doći ćete do Frankfurta. Ovo je snažan podsjetnik koliko smo svi povezani evropskim vodnim tokovima, kao i zajedničkom evropskom sudbinom", istakao je Christoph Tiskens, direktor Njemačke razvojne banke KfW za jugoistočnu Evropu i Tursku.

Svečanom otvorenju prisustvovala je i Christiane Hohmann, ambasadorica Republike Njemačke u BiH, koja je istakla da postrojenje sagrađeno prema odgovarajućim EU standardima.

"Od prvih koraka do uspješnog završetka radova trebalo nam je 9 godina. Dozvolite mi da kažem da trajanje projekta nije u skladu sa standardima EU. U budućim projektima, a značajan broj njih je u pripremi, očekujemo manje političke birokracije i veću predanost naših bh. Partnera", kazala je Hohmann.

Nakon izgradnje kanalizacionog sistema i puštanja u rad postrojenja, kvaliteta vode rijeke Une u samom gradu i nizvodno od mjesta ispuštanja poboljšati će se sa 2 klase na 1 klasu, čime će se poboljšat kvalitet sirove vode za vodosnabdijevanje stanovnika nizvodnih općina, rekreativna i okolišna vrijednost, te postići pozitivni efekti na zaštitu prirode i bio diverzitet u cjelini. Pored toga ostvarit će se širi pozitivan utjecaj na zaštitu osjetljivih područja – Dunavski sliv i Crno more.

"Pored Kantona Sarajevo i Mostara, i Grad Bihać je dobio savremeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u čiju realizaciju je Vlada FBiH iz nadležnih agencija i fondova izdvojila 8 miliona KM. Rijeka Una i rijeka Sana sa svojim pritokama zaslužuju ovakve projekte, ali i projekte koje nastojimo realizirati u narednom periodu kako bismo sačuvali te ljepote za ove, ali i buduće generacije", kazao je Šemsudin Dedić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH.

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Bihaću dio je projekta Izgradnje kanalizacione mreže i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda podijeljenog u tri komponente i to, komponente I – koja se sastojala od izgradnje oko 53 km nove kanalizacione mreže kroz sam grad Bihać, vrijednosti oko 11,9 miliona eura, komponente II – koja se sastojala od izgradnje postrojenja u naselju Velhovo, vrijednosti oko 10,8 miliona eura čija je osnovna uloga da izvrši prečišćavanje otpadnih voda prije nego one dospiju u rijeku Unu i komponente III – pratećih mjera za kadrovsko, organizaciono i institucionalno jačanje JVP, koja je i danas u toku.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3189 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Safet Sušić uvršten u Kuću slavnih PSG-a

Image

Nekadašnji selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Safet Sušić od danas je dio Kuće slavnih francuskog Paris Saint-Germaina.
Proslavljeni nogometaš je za PSG odigrao 344 utakmice u kojima je postigao 85 golova, što je dovoljno za sedmo mjesto na listi najboljih strijelaca Parižana svih vremena.

Po broju nastupa je na trećoj poziciji, a čak 95 asistencija smjestilo ga je na lidersku poziciju PSG-a.

Zanimljivo da se u Kući slavnih našao i David Beckham, iako je u francuskom klubu proveo svega pet mjeseci.

Inače, u "Hall of Fame" su još Ibrahimović, Ronaldinho, Okocha, Weah, Ginola...



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3190 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Sarajevska firma radi za gigante auto-industrije, ulaže 11 miliona eura u nove kapacitete

Image

Firma “Veritas Automotive”, čije je sjedište u Sarajevu, otvorila je nedavno dvije nove proizvodne hale i na taj način osigurala 80 novih radnih mjesta u ovoj godini.

Osnovna proširenja proizvodnih procesa u firmi “Veritas Automotive” u proteklom periodu realizirana su u procesima injekcionog brizganja plastičnih komponenti za autoindustriju, najmodernijim procesima petoslojnog ekstrudiranja plastičnih cijevi za autoindustriju, te procesa laserskog i ultrazvučnog zavarivanja plastičnih komponenti.

Implementacijom tih procesa zatvoren je prvi investicijski ciklus za tekuću godinu u iznosu od 5 miliona eura.

Krajem 2017. godine i početkom 2018. firma “Veritas Automotive” će krenuti u drugi investicijski ciklus od novih 6 miliona eura, direktno vezan za povećanje proizvodnih kapaciteta i raspoloživosti opreme.

Cilj je implementacija novih projekata za kupce BMW, VW, Mercedes i Ford u području SCR sistema za smanjenje emisije štetnih plinova iz dizelskih motora. Novi investicijski ciklus će osigurati dodatnih 60 radnih mjesta u prvom kvartalu 2018. godine.

“Veritas Automotive” je u prethodnom periodu ostvarila saradnju i potpisivanje ugovora s renomiranim njemačkih dobavljačima za isporuku cijevi za punjenje AdBlue tečnosti za SCR sisteme za smanjenje emisije štetnih plinova dizelskih motora za period 2017 – 2026. godina. Time je postala glavni dobavljač ovih komponenata za kupce Mercedes, VW grupacija, BMW i Forda.

Firma “Veritas Automotive” i dalje je u potrazi za novim stručnim kadrovima, posebno u procesno-proizvodnom području ekstruzije i brizganja plastike. Ali i za ostalim radnicima u području logistike, održavanja i industrijskog inžinjeringa.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#3191 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Matzan »

Bjelašnica u novom sjaju: Gradi se skijalište od 16 miliona KM, u novu sezonu s vještačkim snijegom

Piše: Dž. Č./Klix.ba

Radovi na izgradnji i obnovi skijališta na Bjelašnica u punom su jeku, tako da bi do početka zimske sezone ove godine naša olimpijska ljepotica mogla zasijati novim sjajem i dobiti jedan od najboljih ski-centara u regionu.
Zahvaljujući ovom projektu, kako je već ranije najavljeno, zimska sezona na Bjelašnici mogla bi trajati od pet do šest mjeseci. Bila bi otvorena već između 1. i 15. novembra, a trajala bi do kraja maja.

Direktor preduzeća ZOI'84 Midhat Hubijar govori nam kako je "siguran da neće biti nikakvih poteškoća da u novu zimsku sezonu uđemo s novim skijalištem".

"Radovi teku po planu i nema nikakvih kašnjenja. Dosad je rađen vertikalni transport. Čekamo na postavljanje polazne stanice za šestosjed, a radi se i na iskopavanju i betoniranju polazne stanice za četverosjed. Sva roba se isporučuje na vrijeme, a sad čekamo isporuku nosećih stubova sa korpama", rekao nam je Hubijar koji je jučer obišao gradilište na Bjelašnici.

Kada je u pitanju vještačko osnježavanje, Hubijar nam je rekao kako su radnici dosad iskopali 4,5 od ukupno 5,5 kilometara kanala i položenih cijevi za ovaj sistem.

"Sljedeće sedmice krećemo sa uređenjem ili završetkom radova na akumulaciji koja će imati 40.00 metara kubnih vode i koja je neophodna da bi sistem vještačkog osnježavanja u potpunosti funkcionirao", dodaje Hubijar.

I premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković jučer je obišao Bjelašnicu te je na Facebooku podijelio zadovoljstvo zbog radova.

"Rade se polazna i dolazna stanica, stubovi za novi šestosjed, polažu se cijevi za vještačko osnježavanje dužinom cijele staze, akumulacija za vještački snijeg... Do početka sezone će naša ljepotica biti jedno od najboljih skijališta u regionu", napisao je Konaković na Facebooku.

Uz nove tehnologije, Bjelašnica će moći biti u potpunosti osnježena za 48 sati jer će na stazama biti 37 topova. Šestosjed koji ima 65 korpi ići će od Babinog dola do Međustanice brzinom od 6 kilometara na sat. Time će vožnja koja je dosad trajala 13 minuta biti skraćena na 5,5 minuta.

Ukupna vrijednost ovog projekta je 16 miliona KM. Radove izvode jedna slovenska i jedna švicarska firma te podizvođač iz Sarajeva. Vlada KS je osigurala 10 miliona KM putem kredita za izgradnju skijališta.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/bjelasn ... 70708009#2


:bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3192 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

SUFICIT 62 MILIONA KM: Bh. proizvodi polagano osvajaju zemlje Persijskog zaliva

Bosna i Hercegovina je lani sa zemljama Persijskog zaliva u spoljnotrgovinskoj razmeni ostvarila suficit od 62,3 miliona KM.

Image

Prema podacima Spoljnotrgovinske komore (STK), u Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Kuvajt, Katar, Bahrein i Oman izvezli smo robe ukupne vrijednosti 75,7 miliona, dok smo iz ove regije uvezli 13,4 miliona KM. To praktično znači da smo na tržište ovih šest zemalja plasirali 5,5 puta više proizvoda nego što je iz Persijskog zaliva stiglo u BiH, izvještava Blic.

U STK kažu da najznačajniju trgovinsku razmjenu BiH bilježi sa Saudijskom Arabijom - 49 miliona i sa UAE - 37 miliona KM.

- Struktura izvoza u Saudijsku Arabiju ukazuje na vodeće učešće proizvoda namjenske industrije. Međutim, zapaženo je i znatno povećanje izvoza nekih prehrambenih proizvoda, kao što su peciva, kolači, keksi i ostali pekarski proizvodi. Izvoz pomenutih prehrambenih proizvoda sa 3,5 miliona u 2015. povećan na 6,3 miliona KM u 2016. godini. U uvozu iz Saudijske Arabije prednjače hemijski proizvodi i datule. Ova država je naš vodeći spoljnotrgovinski partner među državama Persijskog zaliva sa kojom ostvarujemo najveći trgovinski suficit - 46 miliona KM – kaže Tarik Kovač, iz Agencije za promociju izvoza BiH pri STK.

U razmjeni sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima BiH bilježi nešto manji suficit - 14 miliona KM. U UAE najviše izvozimo drvo i mirise, dok u uvozu dominiraju aluminij i kafa.

– Države Persijskog zaliva uglavnom se posmatraju kao jedinstveno tržište i predstavljaju izuzetnu priliku za kompanije iz BiH. Prije svega, riječ je o zemljama koje svake godine bilježe značaj ekonomski rast, posebno Katar i Kuvajt, i koje se prema većini ekonomskih pokazatelja nalaze među najbogatijim zemljama u svijetu. S obzirom na visina dohotka po glavi stanovnika, multikulturalnost sredine i izloženost globalnim trendovima, može se reći da su UAE najperspektivnije tržište za plasman naših proizvoda i trgovinsko čvorište za cio region – ističe Kovač.

Posebno je zanimljivo da su prehrambeni proizvodi iz BiH našli put do tržišta nekih najbogatijih država svijeta, bez obzira što nije riječ o nekim velikim količinama.
Analiza STK pokazuje da je lani u Oman izvezeno 770 KM mlijeka, a u Kuvajt 1,1 milion KM mliječnih proizvoda.

Iz BiH je prošle godine put Sudijska Arabije otišao 1,1 milion kilograma proizvoda od žita i brašna, ukupne vrijednosti 6,3 miliona KM, dok je 11.000 KM ovih i proizvoda od voća i povrća završilo u Kataru.

Prema mišljenju domaćih poljoprivrednika, činjenica da hranu izvozimo čak u Saudijsku Arabiju ili Kuvajt jeste zanimljiva, ali je, kako ističu, riječ o količinama koje ne mogu da poprave spoljnotrgovinski deficit.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3193 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

RAST PRIHODA SKORO 6 POSTO: Za šest mjeseci od PDV-a prikupljeno 3,3 milijarde KM

Uprava za indirektno oporezivanje je u prvih šest mjeseci 2017. godine prikupila 3 milijarde i 290 miliona KM. To je više za 183 miliona KM ili 5,91 % u odnosu na isti period 2016. godine kada su iznosili 3 milijarde i 106 miliona KM.

Image

Samo u junu 2017. godine prikupljeno je 601 milion KM indirektnih poreza što je za 39 miliona KM više u odnosu na juni 2016. godine, kada je prikupljeno 562 miliona KM.

Nakon izvršenih povrata PDV-a poreskim obveznicima koji su u prvih šest mjeseci 2017. godine iznosili 624 miliona KM, neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u periodu januar-juni 2017. godine, a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili su 2 milijarde i 666 miliona KM i veći su za 83 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili u istom periodu 2016. godine.

Za finansiranje državnih institucija u periodu januar-juni 2017. godine raspoređen je iznos od 371 miliona KM, Federaciji BiH je raspoređeno 1 milijardu i 481 milion KM, Republici Srpskoj je raspoređeno 755 miliona KM, i Distriktu Brčko je raspoređeno 81 milion KM.

Po osnovu posebne putarine za izgradnju autoputeva (0,10 KM) u periodu januar-juni 2017. godine, Federacija BiH je dobila dodatnih 53.2 miliona KM, Republika Srpska 35.2 miliona KM i Distrikt Brčko BiH 1.8 milion KM. Razlika predstavlja rezervu na posebnom računu za putarinu u iznosu od 0,10 KM.U navedene iznose uključen je i iznos dijela salda rezervi putarina (27.9 miliona) koji je shodno Odluci UO UINO raspoređen 08.06.2017. godine, saopćeno je iz UIO.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3194 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

EKONOMSKA ANALIZA DEP-a: Izvoz glavni generator ekonomskog rasta BiH

Dostupni indikatori ukazuju da je ekonomski rast u prvom tromjesečju u BiH bio nošen snažnim realnim rastom robnog izvoza od 13,5% u odnosu na isti period prošle godine uz skroman rast finalne potrošnje i neznatno povećanje investicija, navodi se u makroekonomskoj analizi Direkcije za ekonomsko planiranje BiH.

Image

- Nedavna objava indeksa jedinične vrijednosti robnog izvoza i uvoza od zvanične statistike je pomogla da se, u odsustvu zvaničnih podataka ekonomskog rasta, dodatno razjasni tok ekonomske aktivnosti u prva četiri mjeseca 2017. godine. Time je prije svega omogućena procjena realnog rasta vanjske trgovine roba pri čemu treba naglasiti da se ovdje ne radi o pravim deflatorima robnog izvoza i uvoza. Prema pomenutim indeksima, cijene robnog izvoza su porasle za 3,6%, a uvoza za 7,5% u prvom tromjesečju 2017. godine. S tim u vezi, dostupni indikatori ukazuju da je ekonomski rast u prvom tromjesečju bio nošen snažnim realnim rastom robnog izvoza od 13,5% (g/g) uz skroman rast finalne potrošnje i neznatno povećanje investicija. Slaba domaća tražnja je dovela do znatno sporijeg realnog rasta robnog uvoza od 4,8% koji je istovremeno bio potpomognut izvoznim rastom. Time je vanjskotrgovinski deficit roba realno smanjen za 7,2% uprkos nominalnom povećanju od 5,6%.

S druge strane, teško je objasniti nizak rast industrijske proizvodnje od svega 2,8% u prva četiri mjeseca uprkos dvocifrenom skoku robnog izvoza. Nizak rast finalne potrošnje je bio jedan od glavnih uzroka slabe domaće tražnje. Na to primarno ukazuju realni rast prihoda od PDV-a (kojim se oporezuje potrošnja) od svega 2%, uz skromno povećanje vrijednosti uvoza dobara široke potrošnje od približno 4% u prva četiri mjeseca 2017. godine. Ovo je po svemu sudeći posljedica tek skromnog povećanja raspoloživog dohodka građana do kojeg je pored ostalog doveo i tek neznatan realni rast vladinih transfera po osnovu penzija.

Naime, povećanje broja penzionera u prva četiri mjeseca od 1,7% je bilo praćeno realnim smanjenjem prosječne penzije od 1%. Smanjenje prosječne penzije je u velikoj mjeri posljedica rasta potrošačkih cijena (inflacije) od 1,2% koja je u prva četiri mjeseca takođe slabila kupovnu moć raspoloživog dohodka.
Pored potrošnje, investicije vjerovatno bilježe još skromniji rast u 2017. godini. Naime, rast uvoza vrijednosti kapitalnih dobara od 8% u prva četiri mjeseca je u značajnoj mjeri neutralisan slabim građevinskim radovima koji u prvom tromjesečju bilježe realni pad od 3,2%.

Pri tome je po svemu sudeći došlo do skromnog povećanja privatnih uz smanjenje javnih investicija. Na to upućuju pad niskogradnje koju uglavnom čine radovi na infrastrukturi od 7,1% sa jedne, te skroman rast visokogradnje i pomenuto povećanje uvoza opreme s druge strane. Smanjenje javnih radova je donekle i očekivano imajući u vidu skok obaveza servisiranja javnog vanjskog duga od skoro 60% u prva četiri mjeseca koji je po svemu sudeći u velikoj mjeri ograničio rast javne potrošnje i investicija, navodi se u analizi.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3195 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

RADIO MOST MURIS ČIČIĆ- MILAN ĆULIBRK: Zašto BiH ima veći privredni rast od Srbije?

U najnovijem Mostu Radio Slobodna Evropa tražio je odgovor na pitanje kako je moguće da Bosna i Hercegovina, koja ima potpuno nefunkcionalnu državu, ima veći privredni rast od Srbije? Sagovornici su bili Muris Čičić, profesor Ekonomskog fakulteta iz Sarajeva, i Milan Ćulibrk, ekonomista i glavni urednik beogradskog nedeljnika NIN.

Image

Omer Karabeg: Moram priznati da sam se iznenadio kada sam pre neki dan naišao na podatak da je Bosna i Hercegovina, koja je u stalnim političkim blokadama, i prošle i pretprošle godine imala veći privredni rast od Srbije. BiH je 2015. godine imala rast od 3,2 posto, a Srbija 0,8 posto, dok je prošle godine stopa rasta Bosne i Hercegovine bila 3 procenta, a Srbije 2.8 posto. Znamo da se Aleksandar Vučić stalno hvali da Srbija ima najuspešniju privredu u regionu.

Milan Ćulibrk: Hvalospevi zvaničnika su jedno, a realnost je nešto sasvim drugo. Nije samo Bosna i Hercegovina ispred Srbije. Srbija je poslednja u regionu ako se gleda period od izbijanja globalne krize 2008. godine naovamo. Ukupni rast Srbije u tom periodu bio je tek nešto oko 3 do 4 procenta. U istom periodu Bosna i Hercegovina je uspela povećati svoj bruto domaći proizvod za oko 10 posto, a Crna Gora za skoro 14. Albanija i Makedonija imale su takođe dvocifreno povećanje. Svi su ubedljivo brže rasli od Srbije osim Hrvatske koja ne može da se poredi sa ostalim zemljama regiona, jer ima mnogo veći standard i članica je Evropske unije. Od zemalja zapadnog Balkana, koje su kandidati za EU, Srbija već godinama ekonomski najlošije stoji.

Muris Čičić: Bosna i Hercegovina ima značajne probleme zbog toga što još uvijek žive one ideje koje su dovele do agresije na ovu zemlju. Vijesti koje stižu iz Bosne i Hercegovine su uvijek najgore, one su uvijek politizirane i zamagljuju ono što se zove realni život. S druge strane, postoji neka elementarna žilavost poduzetnika i želje da se ide dalje bez obzira na političko okruženje. Ako izuzmemo globalnu recesiju, koja je trajala nekoliko godina i koja se odrazila i na našu zemlju, Bosna i Hercegovina od 1996,1997. godine naovamo raste po prilično solidnim stopama. One su bile 6-7 posto, a onda su se ustalile na oko 3-5 posto, što po mom mišljenju nije dovoljno. Ali to je ipak dokaz da postoji vitalnost bosanske privrede koja uprkos političkom sistemu i političkim okolnostima ipak pokazuje prilično dobre stope rasta.

Omer Karabeg: Privreda Bosne i Hercegovine raste uprkos tome što tamošnja država ne funkcioniše. Zašto Srbija, koja ima organizovanu i jaku državu, ima slabije ekonomske rezultate?

Milan Ćulibrk: Poslednjih pet godina Srbija bi imala stabilniju političku scenu da skoro svake godine nisu bili izbori. Ako tražite racionalan razloge za te česte izbore, nećete ga naći. A izbori nisu dobar ambijent za biznis. Ko god je planirao da investira on će sačekati da vidi izborne rezularate, pa će tek onda početi da razmišlja o investiranju. No bez obzira na to, vladajuća stranka je pet godina imala stabilnu parlamentarnu većinu i mogla je da uradi sve što je htela, ali mnoge stvari u ekonomskoj sferi nisu urađene. Tu pre svega mislim na reformu javnih preduzeća. Tu kiselu jabuku nijedna srpska vlada do sada nije htela da zagrize. Vučićeva vlada je smogla hrabrosti da smanji penzije i plate u javnom sektoru, što je nepopularna mera, ali nije uradili nešto što za šta bi imala podršku javnosti, a to je reforma javnih preduzeća. Ta preduzeća se u Srbiji tretiraju kao feudi i dele se kao partijski plen nakon izbora. Tamo se smeštaju partijski ljudi, pa njima ne rukovode profesionalci. Zbog toga se u tim preduzećima svake godine nagomila po nekoliko stotina miliona evra gubitka koje moraju da pokrivaju poreski obveznici. Na taj način se bukvalno neutrališu pozitivni efekti fiskalne konsolidacije koja je obavljena zahvaljujući smanjenju plata i penzija. Srbiji su za održivi rast i razvoj neophodne stope rasta od bar 5 procenata, a mi smo daleko od toga. Bez takvog rasta ne možete očekivati da će se poboljšati standard stanovništva, a Srbija ima najniže prosečne plate u celom regionu. Uspela je prošle godine, zahvaljujući političkoj krizi u Makedoniji, da pretekne Makedonce za 2-3 evra, dok sve ostale zemlje u regionu imaju daleko veće prosečne plate od Srbije.

Omer Karabeg: Bosanskohercegovačka privreda je strahovito opterećena jer mora da izdržava ogromnu administraciju. Pored organa na nivou Bosne i Hercegovine, postoje i slični organi na nivou dva eniteta, a enitet Federacije ima još i deset kantona od kojih svaki ima svoju vladu i ministarstva. Svi ti ministri imaju i savetnike i sekretarice i šofere - i ko zna šta još. Kako privreda uopšte može sve to da izdržava? Koliko bi privredni rezultati bili bolji da nema tolikog administrativnog balasta?

Muris Čičić: Taj čudni sistem, koji je nastao spletom političkih okolnosti, ipak je doprinio određenoj decentralizaciji koja je omogućila razvoj lokalnih inicijativa i narastanje privrednih potencijala u lokalnim zajednicama. Tako da u Bosni i Hercegovini imate čudo općinskog razvoja. Petnaestak općina širom BiH pokazuje izvanredne rezultate. Tamo gdje imamo sposobnu općinsku administraciju i preduzimljive poduzetnike industrijska i poljoprivredna proizvodnja i izvoz cvjetaju. Općine kao što su Goražde, Tešanj, Teslić, Laktaši, Grude u tome prednjače. S druge strane, i Bosna i Hercegovina kao i Srbija ima veliki problem s javnim sektorom. On u BiH sigurno neće biti reformiran, jer su zaposleni u javnim preduzećima poslušni glasači nacionalističkih stranaka, pa političarima nije u interesu da ih izgube.

Omer Karabeg: Da li Vučić i pored obećanja da će smanji broj zaposlenih u državnim preduzećima to ne čini zato što su tamo uglavnom zaposleni članovii i simpatizeri njegove partije.

Milan Ćulibrk: Ne samo da se ne smanjuje broj zaposlenih u javnim preduzećima nego je smanjenje plata mimoišlo ključna javna preduzeća. Naime, u godini u kojoj su smanjene plate u javnom sektoru povećane su prosečne zarade u Elektroprivredi Srbije i Srbijagasu, a to su dva javna preduzeća koja prave najveće gubitke. U njihovim upravnim odborima sede predstavnici vladajuće stranke koji su to tolerisali. U Srbiji su zarade jako opterećene. Na sto evra zarade na razne poreze i doprinose plati se 63 evra. Normalna vlast bi pokušala da nađe način da smanji to opterećenje i da to nadoknadi većim oporezivanjem ljudi koji imaju velika primanja. Ovde ne postoji progresivno oporezivanje. Srbija je zemlja u kojoj se najmanji porez plaća na godišnji prihod koji prelazi dvadesetak hiljada evra. Ono što me posebno brine jesu rezulati za prvi kvartal ove godine. U prvom kvartalu došlo je do usporavanja rasta domaćeg bruto proizvoda. On je porastao samo za 1,2 procenta što je ubedljivo najniže u regionu. Prosek za ceo region je tri puta veći. To je najsporiji rast u Srbiji još od onih velikih katastrofalnih poplava. Šta se desilo? Podbacila je Elektroprivreda Srbije, imala je dramatičan pad proizvodnje. Sve je to posledica činjenice što javna preduzeća i dalje vode partijski ljudi koji nisu profesionalci i ne znaju, čak i kada bi hteli, šta treba da urade.

Omer Karabeg: Vučić je smanjio penzije i plate u javnom sektoru da bi stabilizovao finansijsku situaciju. Da li je i Bosna i Hercegovina morala da smanjuje plate i penzije da bi sredila finansijsku situaciju?

Muris Čičić: Ne možete smanjiti nešto što je već minimalno. Penzije u BiH su na katastrofalnom nivou i penzioneri su najugroženija kategorija stanovništva. Prosječna penzija je oko 400 maraka, što je oko 200 eura.

Omer Karabeg: Gospodine Čičiću, vi ste pre nekoliko godina izjavili da Bosna i Hercegovina svake godine izgubi milijardu konvertibilnih maraka - to je pola milijarde eura - zbog razjedinjenog privrednog prostora.

Muris Čičić: Sada je taj gubitak i veći, ali mi smo se toliko navikli na to da više to i ne spominjemo. Mi nemamo ni jedinstvenu željeznicu, ni jedinstvenu elektroprivredu, ni jedinstveni poštanski sistem. Imamo tri pošte, tri željeznice i tri elektoenergetska sistema. Željezničko-transportno preduzeće iz jednog entiteta ne može da pravi vozni red, jer kada voz uđe u drugi entitet moraju da se koriste druge lokomotive i drugi vagoni sa željezničarima iz tog eniteta. A željeznica je žila kucavica svake normalne države.

Omer Karabeg: Gospodine Ćulibrk, Srbija nema taj problem o kome je govorio gospodin Čičić. Njen privredni prostor nije podeljen, ona ima jedinstvene velike sisteme kao što ih imaju sve normalne države, pa ipak ti sistemi nisu efikasni.

Milan Ćulibrk: Nekoliko velikih kompanija mogle bi stvarno biti pokretači rasta privrede Srbije, ali nije tako. Ponoviću, krivicom Elektroprivrede Srbija ima najsporiji rast u prva tri meseca ove godine. Da je Elektroprivreda samo proizvela istu količinu električne energije kao prošle godine, rast bruto domaćeg proizvoda u prva tri meseca ne bi bio 1,2 posto nego 1,5 ili možda 1,7 posto. Ako upravljanje jednim takvim sistemom, koji ima više od 30.000 zaposlenih i čiji se kapital procenjuje na nekoliko milijardi evra, poverite čoveku koji nema nikakve veze sa strukom, ali je partrijski kadar, onda ne možete da očekujete bolje rezultate. Navešću vam drugi primer. Rudarsko-topioničarski basen Bor je godinama unazad jedan od najvećih gubitaša . To preduzeće već 7-8 godina vodi isti čovek. On je u međuvremenu promenio dve ili tri stranke. Kako je koja partija pobedila na izborima tako je on uzimao partijsku knjižicu te stranke i ostajao na čelu preduzeća. A ono svake godine beleži minus od 150 miliona evra.

Omer Karabeg: Postoje li prepreke za slobodno kretanje robe unutar Bosne i Hercegovine? Prodaje li se roba iz Federacije na teritoriji Republike Srpske i obratno.

Muris Čičić: Tržište je formalno jedinstveno, ali suštinski postoji puno vještačkih prepreka koje dobrim dijelom otežavaju poslovanje. Postoje i one nevidljive prepreke. Daću vam jedan primer. Jedan od bivših komercijalnih direktora Sarajevskog kiseljaka rekao da on nije mogao da proda ni litru kiseljaka u Banjaluci. Znači, formalno mi imamo jedinstveno tržište, ali je ono dobrim dijelom isprepleteno nevidljivim preprekama što značajno košta i privredu i stanovništvo ove države.

Milan Ćulibrk: Tržište u Srbiji zaista funkcioniše na pravi način. Ovde možete da kupite bilo kakav proizvod bilo kog proizvođača iz regiona, Evrope i sveta. Tržište je preplavljeno robom od one najjeftinije i najlošijeg kvaliteta, pa do super brendova velikih svetskih proizvođača. Ovde je ključni problem što je prosečna plata manja od 400 evra, a prosečna penzija manja od 200 evra, pa je kupovna moć veoma mala. I što je najgore, životni standard stanovništva u Srbiji raste po najnižim stopama u odnosu na osam zemalja koje nas okružuju.

Omer Karabeg: Ko vuče bosanskohercegovačku i srpsku privredu napred?

Muris Čičić: Bosanskohercegovačka privreda ima nekoliko sektora koji su veoma propulzivni i koji vuku naprijed. To su drvna industrija i prerada drveta, metalna, hemijska i namjenska industrija, turizam i firme koje lansiraju svoje proizvoda na tržište informacionih tehnologija. Znači, imamo pet-šest sektora koji su prilično stabilni. Naravno, imamo i one sektore kao što su proizvodnja aluminijuma i čelika koji posluju sa negativnim rezultatima zbog nepovoljnih kretanja na svjetskom tržištu, ali i vlasničkih odnosa. Rast turizma u Bosni i Hercegovini je posebna priča. Prije desetak godina kada biste strancima rekli - dođite u Bosnu i Hercegovinu, oni bi vas pitali da li se tamo još vodi rat, da li se ljudi još ubijaju po ulicama. A danas turizam raste po stopi koja se kreće između 20 i 30 posto godišnje. Imate turistički bum u Sarajevu, Mostaru, Međugorju, bosanskohercegovačkoj jadranskoj obali i nizu drugih mjesta. Danas je teško hodati ulicama Sarajeva kada dođe ljetnja sezona. Izgrađen je nevjerovatan broj hotela, hostela, trgovačkih i industrijskih objekata koji su u funkciji turizma. Slično je i sa drvnoprerađivačkom industrijom koja je izrasla takoreći iz ničega. Naravno, postojale su prirodne pretpostavke, ali bez domaće poduzetnosti, znanja i kreativnosti to ne bi bilo moguće. Danas se stolice, stolovi i kuhinjski namještaj, dizajnirani i proizvedeni u Bosni i Hercegovini, izvoze u Italiju po evropskim cijenama, što je nekada bilo nezamislivo.

Milan Ćulibrk: Uzdanica srpske ekonomije je svakako IT sektor koji svake godine beleži dramatične stope rasta. Vrednost informatičkih usluga koje pružaju firme iz Srbija procenjuje se na preko 600 miliona evra. Srbija, nasreću, još uvek ima ima fakultete koji produkuju odlične stručnjake za informatiku. Ključni izvoznik iz Srbije već godinama je Fiat iz Kragujevca. Sledeće godine ističe desetogodišnji ugovor koji je Srbija zaključila sa Fijatom i postavlja se pitanje da li će Fiat ostati u Kragujevcu. Zabrinjava što za sada nema nagoveštaja da Fiat planira početak proizvodnje novog modela automobila, jer je stari već na izmaku. Ukoliko bi Fiat otišao - to bi značilo nekih milijardu i sto-dvesta miliona evra godišnje manje izvoza iz Srbije, što bi bilo veoma loše.

Omer Karabeg: Koliki je stepen siromaštva u Bosni i Hercegovini i Srbiji?

Muris Čičić: Sličan je onome u regionu, a to znači da ispod granice siromaštva živi oko 20 posto stanovništva što je, naravno, užasno. Taj dio stanovništa prima izvjesnu socijalnu pomoć, ali, nažalost, niko suštinski ne rješava taj problem. Ipak, značajan dio populacije je uspio da se izvuče iz siromaštva. Moram reći da je 1996, 1997. i 1998. godine 90 procenata stanovništva živjelo veoma teško zato što je bila uništena infrastruktura, nije bilo privrednih subjekata, u potpunosti su bili prekinuti reproduktivni tokovi. Danas, nakon 20 godina, oko 50 procenata populacije ima relativno solidan životni standard. Ponovo se stvara neka srednja klasa. U Bosnu i Hercegovinu se godišnje uveze 60.000 - 80.000 automobila, štednja stanovništva je preko 11 milijardi maraka, a prije desetak godina bila je ispod pet milijardi.

Milan Ćulibrk: U Srbiji se oko 25 posto ljudi smatra relativno siromašnim, to jeste da im preti siromaštvo. Međutim, mene posebno brine što ljudi nemaju perspektivu. Srbiju svake godine napusti između 20.000 i 30.000 stanovnika. To su mladi, obrazovani ljudi koji traže i nalaze svoju budućnost u inostranstvu između ostalog i zbog toga što se ovde više ceni partijska knjižica nego diploma i znanje. Odlaze, dakle, pretežno mladi ljudi sa završenim fakultetima dok su šezdesetih godina prošlog veka iz bivše Jugoslavije odlazili uglavnom neobrazovani ljudi koji su radili fizičke poslove u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Francuskoj i drugim evropskim zemljama. Ako nama odlaze najbolji, najpametniji i najobrazovaniji, onda mi gubimo pamet koja bi možda mogla da kreira budući privredni rast. Zbog toga bi svaka vlada koja želi dobro svojoj zemlji gledala da zaustavi njihov odlazak, ali čini se da ova naša još uvek daje prednost partijskim kadrovima, a ne mladim i sposobnim ljudima.

Omer Karabeg: Zanimljivo je da Vučić svaki čas izlazi u javnost sa bombastičnim podacima o uspesima privrede Srbije, dok se političari Bosne i Hercegovine baš toliko i ne hvale privrednim rastom svoje zemlje, iako je on veći nego u Srbiji.

Milan Ćulibrk: Ispričaću vam jedan istiniti događaj koji liči na anegdotu. NIN svake godine organizuje samit ministara finansija, guvernera centralnih banaka i direktora poreskih uprava svih zemalja regiona. Prošle godine smo imali jedan takav skup, a razgovaralo o ekonomskim rezultatima pojedinih zemalja u 2015. godini. Najpre je govorio ministrar finansija Bosne i Hercegovine koji je otprilike rekao da je njegova zemlja u toj godini ostvarila rast od 3 ili 3,2 posto - ne sećam se tačno - što, kako je on rekao, znači da se lagano oporavlja. Kad je došao na red ministar finansija Srbije on je rekao da je njegova zemlja 2015. godinu završila sa rastom od 0,8 posto za koji je on rekao da je to bio dinamičan rast. Ja sam se onda upitao kako to da je bosanskohercegovački rast od 3 procenta blagi oporavak, a srpski od 0.8 posto dinamičan. Čini mi se da je tu negde suština. Mi od naših političara slušamo hvalospeve o stvarima koje uopšte nisu za pohvalu. Oni bi već jednom morali da počnu da vode računa o onome šta govore. Prošle godine u aprilu Vučić je obećao da će do kraja 2017. godine prosečna plata biti 500 evra. To je rekao u jednoj televizijskoj emisiji u kojoj sam i ja učestovao. Ja sam rekao da za to nema šanse - na šta je Vučić odgovorio da on svoja obećanja ispunjava, pa će tako biti i ovoga puta. Prošlo je godinu dana i on sada govori da će do kraja ove godine prosečna plata biti 450 evra. Ne može ni toliko, jer je trenutno manja od 400 evra. Ako je očekivana stopa rasta 3 posto - a veliko je je pitanje da li će ona biti ostvarena zbog pomenutog podbačaja Elektroprivrede Srbije u prva tri meseca ove godine - onda se postavljate pitanje kako možete povećati plate za 15 posto, ako vam je rast 3 posto. To je nemoguće .

Omer Karabeg: Zašto se političari Bosne i Hercegovane više ne hvale privrednim rastom. Nikad ih nisam čuo da kažu - mi imamo veći rast od Srbije.

Muris Čičić: Ja ne bih previše držao do izjava političara. Oni po prirodi svog posla daju izjave koje vrlo često nemaju veze sa stvarnošću. Međutim, stope rasta u zemljama regiona vrlo su važne za sve nas, jer to što Srbija ne raste dovoljno brzo negativno se odražava na sve zemlje regiona. Srbija ima najveća privreda u regionu i kao takva služi kao određeni generator razvoja svih nas. Nikome od nas nije u interesu da stopa rasta naših susjeda bude niža, naprotiv nama je u direktnom interesu da te stope budu više. A zašto se bosanskohercegovački političari ne hvale stopama rasta razlog je slijedeći. Niko od njih ne može reći da su njegove mjere ili njegov način upravljanja je doveli do viših stopa rasta na nivou Bosne i Hercegovine. Svi su oni na neki način lokalni političari.

Omer Karabeg: U stvari, rast se najviše ostvaruje zahvaljujući inicijativi ljudi u privredi?

Muris Čičić: Upravo tako. To ja zovem žilavošću ljudi. U njima postoji neka vitalnost. Ljudi koji ovu zemlju vuku naprijed prestali su da bilo šta očekaju od političara i uzeli su sudbinu u svoje ruke.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3196 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

NAJBOLJI U OŠTROJ KONKURENCIJI: Energoinvest ugovorio posao u Tanzaniji vrijedan 40 miliona dolara

Energoinvest d.d. – Sarajevo je u Tanzaniji potpisao ugovor sa Elektroprivredom Tanzanije (TANESCO – Tanzania Electric Supply Company) u vrijednosti od 39,5 miliona američkih dolara, izvještava Indikator.ba.

Image

Ugovorena je izgradnja dalekovodne linije 400 kV od grada Arusha (u Tanzaniji) do granice sa Kenijom u dužini od 114 km.

Ova dalekovodna linija je dio velikog projekta povezivanja 400 kV dalekovodne mreže Tanzanije i Kenije, koji se sastoji od tri lota. Preostala dva lota su dobile firme iz Indije i Francuske.

Radovi će se realizovati po sistemu ključ u ruke, što podrazumijeva projektovanje, proizvodnju, testiranje, isporuku opreme i izgradnju predmetnog dalekovoda.

Energoinvest je ovaj ugovor dobio u konzorciju sa firmom EMC, Indija. Lider konzorcija je Energoinvest.

Energoinvestov dio posla uključuje projektovanje, isporuku opreme i project management. Lokalne radove će izvoditi partner iz Indije. Rok za izgradnju je 22 mjeseca. - Važno je istaći da je naša kompanija dobila ovaj posao na međunarodnom tenderu na kojem su učestvovale sve velike firme iz oblasti izgradnje dalekovoda iz čitavog svijeta a najviše iz Indije i Kine. Očekuje se da će ovaj novi posao doprinijeti stabilizaciji Energoinvesta a prisustvo u ovom dijelu Afrike omogućiti dobijanje novih poslova, navode iz Energoinvesta.




:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3197 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Na Stupu se otvara najsavremeniji Veterinarski institut u regionu

Image

Najmoderniji Veterinarski institut u regionu, u koji je uloženo šest miliona, a koji će razvijati najsavremenije molekularne metode istraživanja, narednih mjeseci zvanično će biti otvoren na Stupu. Prema riječima dekana Veterinarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Nihada Fejzića, riječ je o projektu pokrenutom prije desetak godina, a koji je konačno stigao do završne faze.

"Već smo započeli tehnički prijem, laboratoriji su svi završeni. Sada čekamo na upotrebnu dozvolu, a potom nastavljamo s uređenjem kompletnog kruga. Postoje i dva dodatna objekta, koja, također, trebamo staviti u funkciju", rekao je Fejzić.

Ističe da će u nove prostorije prenijeti opremu iz laboratorija s fakulteta i da je u planu i nabavka nove.

Kako je kazao Fejzić, u novootvorenom laboratoriju razvijat će najsavremeni je molekularne metode kada je u pitanju dijagnosticiranje bolesti, s fokusom na one koje su zajedničke ljudima i životinjama.

"Živimo u vremenu koje je epidemiološki vrlo nestabilno. Svjedoci smo raznih virusnih oboljenja koja za zdravstvo predstavljaju nove izazove. Da bismo spriječili ekonomske i zdravstvene posljedice, dijagnostika i istraživanje tih bolesti su temelj", kazao Fejzić.​

U jednom segmentu će, kako kaže, laboratorij imati preventivnu ulogu za stanovnike BiH, dok će se drugi dio odnositi na istraživači rad. Dodaje da žele biti konkurenti s istraživačkim centrima u cijelom svijetu.

On ističe da još nije urađena sistematizacija radnih mjesta i da uskoro trebaju ući u tu administrativnu fazu.

"Mi nemamo ni novca ni prostora da otvaramo nešto preširoko. Za sada će raditi jedan dio osoblja s Veterinarskog fakulteta koji je već obučen. Početkom naredne godine otvaramo nove projekte i nadam se da će tada zapošljavati isključivo mlade istraživače, kao i ljude koji se bave biologijom, medicinom, veterinom, molekularnom biologijom", rekao je Fejzić.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3198 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Izgradnja druge faze južne longitudinale bit će završena do septembra

Image

Svi radovi na izgradnji druge faze južne longitudinale neće biti završeni u ugovorenom roku, odnosno do septembra. Razlog je izmjena projekta izgradnje kružnog toka kod pekare AS, jer su mještani Hrasnog Brda tražili da se mogu direktno uključivati na kružni tok.

"Do kraja septembra mi ćemo završiti izgradnju potpornog zida na klizištu i trasu ceste od tog zida do pekare AS. Sporan je bio kružni tok, zbog čega se morao promijeniti projekat i to će malo usporiti radove. Očekujemo da ćemo projekt dobiti do kraja jula kako bismo počeli graditi rondo. Do zime ćemo pokušati da završimo armiranobetonske radove, a asfaltiranje ćemo ostaviti za proljeće. Dobili smo i građevinsku dozvolu za nastavak radova od pekare AS do Bosmala i taj dio ceste trebao bi biti završen do maja iduće godine", rekao je Enver Ajanović, izvršni direktor u firmi Euro-Asfalt.

On je dodao da su do sada urađene dvije trake saobraćajnice od pekare AS do stadiona Grbavica. Sada se gradi na drugoj strani stare saobraćajnice i saobraćaj se normalno odvija uključujući i nesmetan promet trolejbusa, intenzivno se gradi i potporni zid uz saobraćajnicu. Vrijednost izvođenja radova druge faze Južne longitudinale iznosi oko 14 miliona KM.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3199 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

Za sanaciju Velike aleje na Ilidži izdvojeno 150.000 maraka

Image

Za sanaciju udarnih rupa duž Velike aleje na Ilidži Javna ustanova za zaštićena prirodna područja KS na račun Općine Ilidža prebacila je 150.000 maraka. Općina će voditi radove.

Detaljna i kompletna rekonstrukcija aleje, po kojoj smo prepoznatljivi u svijetu, počet će u septembru, kazao je za 'Dnevni avaz' Osman Delić, direktor ove ustanove.

"S obzirom na to da će Općina birati izvođača radova, s načelnikom Senaidom Memićem dogovorili smo se da im prebacimo novac za radove. Prema projektu, prvo će se sanirati najveća oštećenja, a onda će se raditi kompletna dionica. Dio novca koji bude nedostajao trebalo bi da osiguraju Općina,Direkcija za puteve KS...", istakao je Delić.

Prema njegovim riječima, tokom radova bit će urađena i odvodnja otpadnih voda. Za sve ove radove projekti su završeni.

"Kompletna obnova aleje ipak neće početi prije jeseni, jer je turistička sezona u punom jeku i bilo bi nezgodno sada kopati po njoj", rekao je Delić.

Kako su nam kazali iz Općine, u toku je prikupljanje ponuda za najpovoljnijeg izvođača radova. Nakon što se završi žalbeni rok, radovi će na gradilištu odmah početi.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#3200 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by krater »

Projektom do kreiranja 76 novih radnih mjesta

Image

U protekle dvije godine Općina Bosanska Krupa i PLOD Centar intenzivno su radili na poboljšanju fizičke infrastrukture za poduzetnike kao i uspostavi usluga za podršku rastu poduzeća. U navedenom periodu podržano je više od 10 firmi. Aktivnosti su doprinijele boljim uslovima poslovanja i kreiranju novih radnih mjesta, a vrijednost ovih investicija je iznosila preko 500.000 KM. Općina Bosanska Krupa i PLOD Centar nastavljaju pružati tehničku i finansijsku podršku firmama iz općine Bosanska Krupa u procesu njihovog rasta i razvoja.

Uspješna i efikasna saradnja ovih partnera je nastavljena kroz provedbu veoma značajnog razvojnog projekta u općini Bosanska Krupa. Naime, u junu 2017. godine je započela implementacija projekta “Povećanje konkurentnosti radne snage na prostoru općine Bosanska Krupa” koji se realizira u sklopu projekta “Podrška lokalnim partnerstvima za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini” kojeg finansira Evropska unija, a provodi Međunarodna organizacija rada (ILO).

Ukupna vrijednost projekta je 466.070 KM, a sredstva za ovaj projekt su osigurali Evropska unija, Međunarodna organizacija rada (ILO), Općina Bosanska Krupa i PLOD Centar. Implementiraju ga Općina Bosanska Krupa, PLOD Centar, MSŠ “Safet Krupić“ Bosanska Krupa, Služba za zapošljavanje USK, te 5 firmi partnera koji su zajedno definirali potrebe lokalnog tržišta i koji rade na jačanju konkurentnosti radne snage: ZAH, Bosankar, Krupa Kabine, ACMA Group i Novi Most d.o.o.

Projekt će uspostaviti sistem za povećanje konkurentnosti radne snage i njeno osposobljavanje u skladu sa potrebama poslodavaca kroz izgradnju lokalnog partnerstva za zapošljavanje (LPZ), unapređenje regulatornog okvira za praktičnu nastavu, te provođenje programa edukacije za 80 nezaposlenih lica od kojih će 76 biti zaposleno.

Uspostavom ovog sistema, te redovnim odgovaranjem na potrebe firmi koristeći resurse obrazovne ustanove MSŠ „Safet Krupić“ i Općine Bosanska Krupa, stvorit će se održivi mehanizam koji će usklađivati ponudu i potražnju na tržištu rada u sektoru metala u općini Bosanska Krupa.

Inače, Bosanska Krupa bilježi kontinuiran rast zaposlenosti, što poseban značaj ima u svakom smislu, naročito ako se ima u vidu činjenica da su nova radna mjesta kreirana uglavnom u prerađivačkom, odnosno u privatnom sektoru, te da postoji potreba za novo zapošljavanje specifičnih profila u metalnoj industriji na čemu će se i raditi kroz pomenuti projekt.

U saradnji sa PLOD Centrom i privrednicima, Općina je krajem 2016. godine uspješno završila i implementaciju projekta „Unapređenje Poslovne zone Pilana“ koji su finansirali Švicarska vlada, Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, te Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta. U okviru projekta je obučeno i certificirano 30 zavarivača, shodno potrebama koje su zajednički definisala poduzeća, Općina i PLOD, unapređena je postojeća saradnja sa privatnim sektorom, kao i mehanizmi komunikacije između javnog, privatnog i NVO sektora.

Kroz novoodobreni projekt koji podržavaju EU i ILO , ova saradnja će se nastaviti sa privatnim sektorom, kao i školom, NVO sektorom i Ministarstvo obrazovanja, kulture i sporta USK, te će sistematično utjecati na stvaranje onog kadra koji je metalnom sektoru u Bosanskoj Krupi potreban za daljnji rast.

:bih: :bih: :bih: :bih:
Post Reply