Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#1 Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Gorštak »

Moja kćerkica ima četiri godine i pokvarena dva kutna mliječna zuba.
Toliko ju je boljelo, da je tražila od mene da je vodim zubaru. :(
Međutim, "obični" zubar joj to malo brusne i stavi lijek koji ispadne najčešće u toku dana, pa se problem nastavi.

Evo je večeras opet plače, stavljali joj paste za zube, onih kapi, svašta... Ona kaže: "Babo, kad ćeš me odvesti nekom drugom zubaru da mi napravi da me više nikad ne boli". :(
Ne mogu vjerovati da nauka nije izmislila neko trajnije rješenje za dječije probleme sa mliječnim zubima.
Svaka pomoć je dobrodošla.
Hvala!
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#2 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Not My Idea »

ja ne razumijem zasto roditelji izlazu djecu popravkama zuba koji ce ionako (brzo) ispast
zasto ih ne vodite na vadjenje? ovako samo prolaze kroz dodatni bol i strah
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#3 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Gorštak »

Neki se mliječni zubi ne smiju vaditi.
http://mojstomatolog.net/djeca.htm
Mrs
Posts: 3
Joined: 23/01/2007 16:58

#4 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Mrs »

Mlijecni zubi se mogu, a i trebaju popravljati. Moja preporuka je doktorica Amra Aleckovic. Radi samo popodne u klinici Bosanes kod II gimnazije. Broj telefona: 061 374 967.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by chuchumbamayumbe »

Mi smo malu vodili u DZ u Vojničkom, čisto da se upozna sa stomatologom, kako to izgleda...Super je bila, nije se bojala, tete joj pregledale zube (sve OK), bile veoma ljubazne i nasmijane, dijete stalno pita kada će opet kod zubara.
E sada, kakvi su što se tiče kvaliteta, to ne znam.
User avatar
Filter
Posts: 8032
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#6 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Filter »

da ne duzim putesestvije, (ne)zgode i cpanja...
moja preporuka ide definitivno ... http://www.quicksmile.info/
organizovani, ljubazni, kvalitetni, cijena ista kao i kod vecine. mi za sada prezadovoljni

sretno
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#7 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by South Blue Mama »

slazem se sa chuchijem DZ Vojnicko, dr Elma, extra pristup djetetu i dobar stomatolog :thumbup:
bambi:)
Posts: 133
Joined: 28/04/2010 17:57

#8 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by bambi:) »

Definitivno, dr.Sedin Kobašlija ,bila sam kod njega zbog svog problema sa zubom i dok sam čekala primio je dvije djevojčice kojima je radio navlake na mliječne zubiće ,oduševio me njegov pristup malenima a koliko znam da je i specijalizirao dječiju stomatologiju
User avatar
Swan_
Posts: 250
Joined: 06/03/2011 21:00

#9 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Swan_ »

Not My Idea wrote:ja ne razumijem zasto roditelji izlazu djecu popravkama zuba koji ce ionako (brzo) ispast
zasto ih ne vodite na vadjenje? ovako samo prolaze kroz dodatni bol i strah
mlijecni zubi cuvaju mjesto stalnim zubima, i od velikog je znacaja da se ne vade prije vremena. ako se izvade, zna nastati haos sa stalnim zubima, jer oni koji nicu ranije se fino rasire kad vec imaju mjesta, uzimaju mjesto susjednim zubima, koji onda ne mogu normalno da se spuste itd itd..pa se onda desi da se mora vaditi stalni zub, remeti se sasvim odnos zuba..onda rjesavaj to stanje, nosi aparatic godinama, ako ne rijesis, mogu se s godinama javiti i drugi problemi i tako..uglavnom, bolje je lijeciti i cuvati mlijecne zube, nego vaditi cim nesto zaboli..
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Truba »

ja mislim da šestice nisu mliječne nego samo jednom izrastu
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#11 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by South Blue Mama »

Black swan wrote:ja mislim da šestice nisu mliječne nego samo jednom izrastu
djete ovog uzrasta nema sestice ni pod tackom razno, maksimum zubica u ovom uzrastu je 20 :wink:
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#12 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by alibegoa »

Filter wrote:da ne duzim putesestvije, (ne)zgode i cpanja...
moja preporuka ide definitivno ... http://www.quicksmile.info/
organizovani, ljubazni, kvalitetni, cijena ista kao i kod vecine. mi za sada prezadovoljni

sretno
:thumbup:
Samo i redovno pranje čini čuda i sa mliječnim zubićima.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Truba »

Gorštak wrote:Moja kćerkica ima četiri godine i pokvarena dva kutna mliječna zuba.
South Blue Mama wrote:
Black swan wrote:ja mislim da šestice nisu mliječne nego samo jednom izrastu
djete ovog uzrasta nema sestice ni pod tackom razno, maksimum zubica u ovom uzrastu je 20 :wink:
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#14 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by South Blue Mama »

Black swan wrote:
Gorštak wrote:Moja kćerkica ima četiri godine i pokvarena dva kutna mliječna zuba.
South Blue Mama wrote:
Black swan wrote:ja mislim da šestice nisu mliječne nego samo jednom izrastu
djete ovog uzrasta nema sestice ni pod tackom razno, maksimum zubica u ovom uzrastu je 20 :wink:
sada bi nas dvoje mogli da se prepucavamo satima, ali ja cu to ovako reci :D
imam djete od 5 godina i prije dva mjeseca je dobila prvu sesticu, teta doca kaze da je to znak da je zdravo djete i da je to rjedak slucaj, ja nisam stomatolog samo prenosim ono sto mi je receno :wink:
bilo bi mi drago da pokretac teme kaze ko je pogodio tacan odgovor da mi ne bi zachatavali i da nam modovi ne daju kviska
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#15 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by ActionWoman »

pedodont Aisa Sulejmanagic. Moje dijete uziva ici kod nje.

http://www.sulejmanagic.ba/lokacija.html
User avatar
Swan_
Posts: 250
Joined: 06/03/2011 21:00

#16 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Swan_ »

Sestica je prvi STALNI zub, nice, prema literaturi, izmedju seste i osme godine.
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#17 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by prilagodjena »

Gorštak wrote:Moja kćerkica ima četiri godine i pokvarena dva kutna mliječna zuba.
Toliko ju je boljelo, da je tražila od mene da je vodim zubaru. :(
Međutim, "obični" zubar joj to malo brusne i stavi lijek koji ispadne najčešće u toku dana, pa se problem nastavi.

Evo je večeras opet plače, stavljali joj paste za zube, onih kapi, svašta... Ona kaže: "Babo, kad ćeš me odvesti nekom drugom zubaru da mi napravi da me više nikad ne boli". :(
Ne mogu vjerovati da nauka nije izmislila neko trajnije rješenje za dječije probleme sa mliječnim zubima.
Svaka pomoć je dobrodošla.
Hvala!
moj sin ima 13 godina i ima na nekim mliječnim zubima još uvijek plombe koji mu je stomatolog stavio kad je imao 5 i to u "običnom" Domu zdravlja....ne znam gdje je problem i što tvojoj kćerkici to ne urade kako valja.ja svoje vodim kod dr Dadić u Vrazovoj :-D
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#18 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Gorštak »

South Blue Mama wrote:sada bi nas dvoje mogli da se prepucavamo satima, ali ja cu to ovako reci :D
imam djete od 5 godina i prije dva mjeseca je dobila prvu sesticu, teta doca kaze da je to znak da je zdravo djete i da je to rjedak slucaj, ja nisam stomatolog samo prenosim ono sto mi je receno :wink:
bilo bi mi drago da pokretac teme kaze ko je pogodio tacan odgovor da mi ne bi zachatavali i da nam modovi ne daju kviska
Kutni je, ne znam je li šestica. Čim dođem s posla, zavirim pa vam javim :D ž

Hvala svima na savjetima i preporukama, valja pokušati odabrati najboljeg.
Znači problem nije bio pristup stomatologa, nego kvalitet te plombice koju je postavljala.
Prvi put čujem za navlaku na mliječni zub :shock:
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#19 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by Gorštak »

@ South Blue Mama pogledao, radi se o petici.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#20 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by miki27A »

Gorštak wrote:
South Blue Mama wrote:sada bi nas dvoje mogli da se prepucavamo satima, ali ja cu to ovako reci :D
imam djete od 5 godina i prije dva mjeseca je dobila prvu sesticu, teta doca kaze da je to znak da je zdravo djete i da je to rjedak slucaj, ja nisam stomatolog samo prenosim ono sto mi je receno :wink:
bilo bi mi drago da pokretac teme kaze ko je pogodio tacan odgovor da mi ne bi zachatavali i da nam modovi ne daju kviska
Kutni je, ne znam je li šestica. Čim dođem s posla, zavirim pa vam javim :D ž

Hvala svima na savjetima i preporukama, valja pokušati odabrati najboljeg.
Znači problem nije bio pristup stomatologa, nego kvalitet te plombice koju je postavljala.
Prvi put čujem za navlaku na mliječni zub :shock:
Mnogi ne znaju da to postoji, a i rijetko nasi doktori hoce da se peglaju sa ovim, er dugo traje, a mala djeca nemaju strpljenja: Evo kako izgleda:

Image

A malo i o ovome na webu: http://www.saugusdental.com/glossary/s/strip-crowns

Po meni je ovo odlicna stvar jer se zub ne vadi, nego se zasticuje bar jos godinu, dvije dok sam ne ispadne.

Jos samo da napomenem da cim djetetu izrastu sestice treba ga/je voditi na preventivno zalijevanje fisura (da se ne bi stvarao karijes), pitaj svoju doktoricu da ti objasni.
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#21 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by van Basten »

Kakvo je danas stanje sa ovom temom? Ranije spominjani zubari ovdje jesu li jos aktivni? Ima li neko novo ime koje je iskocilo u ovih 5 godina za pohvaliti?
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#22 Re: Dječiji stomatolog u Sa ("Babo, boJi me zub!")

Post by dulekrele »

Mlijecni zubi se ne smiju vadi prije nego sto sami ispadnu. Popravljaju se ali plomba ili vec sta se stavlja ne moze stajati dugo kao na pravom zubu zbog sastava mlijecnog zuba. Zato djeca kojima ranije poispadaju mlijecni zubi na kraju zavrse sa fiksnim aparaticem.
Post Reply