Dječija štednja?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#1 Dječija štednja?

Post by tap3ah75 »

Imamo otvorenu dječiju štednju u Unikredit banci.
Štednja je po viđenju, znači .. polažežeš i dižeš novac bez vremenskog oročenja.

Štednja je otvorena ima više od 10 godina i tu se "šteka" lova za oboje djece. Standardni plan - za studiranja i slične budalaštine.

Nedavno mi rekoše u banci da nam je limit za podići sa štednje, mjesečno 1.000 KM - izašao neki novi Zakon i oni se pridržavaju toga. I teta na šalteru i šefica poslovnice su mi to rekle.
I da ako hoćemo podići više od 1.000 KM u toku mjeseca da nam treba potvrda od Centra za socijalni rad. Do tog trenutka smo mogli dizati i vraćati bez ograničenja.

Odem u Socijalno, čiko - pravnik mi kaže da nisu normalni i da pogrešno tumače član Zakona koji se odnosi na nasljeđivanje.

Da se razumijemo - lovu koja je na toj štednji nismo uopšte planirali dizati ni dirati dok klinci ne postanu punoljetni ali sama opcija da ni mi a ni klinci ne mozemo svoj novac dobiti u slučaju neke potrebe me ne čini baš sretnim.
Npr. kontam da hoće djeca sad sebi za školu a i za igre uzeti malo bolji laptop - šipak.
A da ne govorim što klinci skupljaju i štekaju na knjižicu lovu za Playstation :lol: Još ih ja ubjedujem da je bolje da drže lovu u banci nego u kući.

Tako da ako ima neko da je malo bolje upućen u ovo da mi proba pojasniti, plan mi je (dok uhvatim vremena) da odem u banku i pitam na osnovu čega mi se to ne dopušta, da mi pojasne koji član kojeg Zakona.
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#2 Re: Dječija štednja?

Post by Pauza »

Ovo ti je neka njihova bankarska "muljaža", sad u ovim vremenima kad ljudi idu po bankama pa nešto dižu pare i prebacuju ih u eure, WTF? Čisto dangubljenje.
botsvana
Posts: 64
Joined: 02/03/2022 12:08

#3 Re: Dječija štednja?

Post by botsvana »

tvoja adresa je agencija za bankarstvo.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#4 Re: Dječija štednja?

Post by tap3ah75 »

botsvana wrote: 22/03/2022 13:33 tvoja adresa je agencija za bankarstvo.
To sam i kontao, sastaviti pismo pa poslati Agenciji.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#5 Re: Dječija štednja?

Post by DaffyDuck »

Odakle nekome pravo da odlucuje o vasem novcu :?
E svasta :-)
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#6 Re: Dječija štednja?

Post by bumerangss »

Ako je ograničenje da se može dići 1000 KM mjesečno onda ne vidim šta je tu toliko loše jer svaki mjesec dižeš po 1000 dok ne dođeš do nule :lol:

Mislim da su oni kao i ostale banke u ugovoru za tu vrstu štednje napisali ono tipa "banka zadržava pravo izmjene visine kamate i uslova štednje sa cim je klijent saglasan" i tim su ti ruke vezane...

Raiffaisen banka ima "slobodnu štednju" koja je prije recesijske 2008-me godine i bila doslovno slobodna u smislu da si mogao dizati i uplačivati novac kad god i koliko god želiš uz uslov da na računu uvijek moraš imati 500 KM i to je bio jedini uslov. Tad su i kamate bile finih 4 5 % što sad možeš samo sanjati :-)
Sad ta njihova štednja je takva da ako se odlučiš potpisati na 18 mjeseci, minimalan polog je 500 a kamata 0,5
ako potpišeš ugovor na 24 mjeseca minimalni polog je 1000 KM a kamata 0,6 a ako potpišeš na 36 mjeseci minimalan polog je 1500 KM a kamata 0,7% To ne bi bilo toliko loše da nema naredne začkoljice da jednom u mjesecu možeš podići samo 20% od iznosa novca koji imaš na računu uz uslov da minimalni polog konstanto mora biti isti do kraja oročenja. Ako dižeš više od 20% ili drugi i svaki naredni put unutar tog mjeseca banka ti naplačuje 1% provizije na taj iznos iznad 20% novca :-)
Znači ako imaš 10000 KM sad u martu možeš bez naknade podići 2000

Slično ima i ASA banka ali na maksimalno 5 godina sa kamatom od samo 0,5% i minimalnim pologom od 2500 KM !
Na 4 godine kamata je samo 0,4% aminimalan polog 2000 KM i tako se umanjuje i kamata i visina pologa za ugovore na 3 na dvije i mislim da je 18 mjeseci minimalan rok ugovora. Ali kod njih uslovi za podizanje novca su drugačiji: Jednom u 3 mjeseca možeš podici sav iznos osim minimalnog pologa bez penala a ako podižeš drugi i svaki naredni put a da od posljednjeg podizanja nije prošlo 3 mjeseca onda na sav taj iznos plačaš penale 1% provizije.

Mislim da je i u tvom slučaju došlo do neke njihove interne promjene procedure tj uslova štednje...

Napiši nam ovdje šta je u pitanju kad saznaš jer nas zanima :D
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 403
Joined: 14/10/2020 22:44

#7 Re: Dječija štednja?

Post by Ajs_Nigrutin »

Ima li neko da ima pozitivno iskustvo sa dječijom štednjom? Ako nije problem da napiše koja banka i kakvi su uslovi. Hvala :kiss:
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Dječija štednja?

Post by Truba »

Mf jedobar vidio sam reklame
toska
Posts: 2995
Joined: 26/09/2016 14:08

#10 Re: Dječija štednja?

Post by toska »

tap3ah75 wrote: 22/03/2022 16:18
botsvana wrote: 22/03/2022 13:33 tvoja adresa je agencija za bankarstvo.
To sam i kontao, sastaviti pismo pa poslati Agenciji.
i oni će stati na stranu banke, kao i uvijek.

ako neko ima drugačije iskustvo, sve od osnivanja Agencije za bankarstvo, neka napiše.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#11 Re: Dječija štednja?

Post by tap3ah75 »

Ajs_Nigrutin wrote: 26/06/2023 10:55 Ima li neko da ima pozitivno iskustvo sa dječijom štednjom? Ako nije problem da napiše koja banka i kakvi su uslovi. Hvala :kiss:
Nema toga više
To je sad katastrofa
Ja imam na klincu u Unikredit - 2% je godišnja kamata
I ne diram dok on ne napuni 18
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#12 Re: Dječija štednja?

Post by pinkman »

toska wrote: 26/06/2023 15:40
tap3ah75 wrote: 22/03/2022 16:18

To sam i kontao, sastaviti pismo pa poslati Agenciji.
i oni će stati na stranu banke, kao i uvijek.

ako neko ima drugačije iskustvo, sve od osnivanja Agencije za bankarstvo, neka napiše.
Puno je takvih, vjeruj. Ljudima se cini da je FBA uhljebska agencija, ali korektno rade svoj posao i drze banke pod kontrolom. I svaka banka ih se boji.

Posebno zato sto se te zalbe razmatraju na Nadzornom odboru i onda Upravu "peglaju" zbog toga.

Meni su nesto kasnili pa kad sam im "zaprijetio" Agencijom, odmah su rijesili problem. Isti dan zovu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#13 Re: Dječija štednja?

Post by Dope_Man »

toska wrote: 26/06/2023 15:40
tap3ah75 wrote: 22/03/2022 16:18

To sam i kontao, sastaviti pismo pa poslati Agenciji.
i oni će stati na stranu banke, kao i uvijek.

ako neko ima drugačije iskustvo, sve od osnivanja Agencije za bankarstvo, neka napiše.
Nije ba tacno, mogu ti iz iskustva reci da kada klijent zaprijeti agencijom, slucaj postaje prvi prioritet u banci. Nije niko u banci sretan da cuje rijeci agencija za bankarstvo.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#14 Re: Dječija štednja?

Post by n+1 »

Zavisi šta je u pitanju. Zaprijeti Agencijom što su ti odbili transakciju povezanu s kriptovalutama, blokirali prijem novca s PayPala, ili bilo šta slično, i odgovor će biti da ih boli kurac, a Agencija će stati na stranu banke.

Pa čak i za manje "kontroverzna" pitanja. Recimo, banka ti ne dopušta razročenje sredstava prije roka. Hjopet, Agenciju boli kita.

Istina je da se banke plaše Agencije, nije istina da jedni drugima ne drže vodu.
Post Reply