Divlje zivotinje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#226 Re: Divlje zivotinje

Post by Wind »

Evo vam moj susret sa poskokom u 10. mjesecu! I da, skacu sa drveca ako niste znali.

34sf4drgu67d25 wrote:
ljuspica wrote:
art vandeley wrote:
Na poskoka par puta...

Nikad poskoka nisam vidjela. I bolje. Kazu da je mit ono da moze da skoci 1 metar u vis. S druge strane ako on stvarno skace, sta ga natjera da skace?:D...Medvjed ne voli iznenadjenja i ako ga iznenadis sigurno mu neces moci pobjec jer on jednako tri i uzbrdu i niz brdo i po ravnom :)
Skače sa visina,tj. najčešće sa drva.
Hahaha, sa cim bi skako sa padobranom? To je mit da poskok skace, pogledaj taj klip na drugoj stranici...
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#227 Re: Divlje zivotinje

Post by 34sf4drgu67d25 »

Wind wrote:Evo vam moj susret sa poskokom u 10. mjesecu! I da, skacu sa drveca ako niste znali.

34sf4drgu67d25 wrote:
ljuspica wrote: Skače sa visina,tj. najčešće sa drva.
Hahaha, sa cim bi skako sa padobranom? To je mit da poskok skace, pogledaj taj klip na drugoj stranici...
Mozda padaju sa drveca. Zasto bi skakali? Adrenalin? Umisle da su ptice? Lude gljive? :?
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#228 Re: Divlje zivotinje

Post by antidebil »

ja sam mislio da se to zove poskok za to sto ti poskocis kad ga vidis :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#229 Re: Divlje zivotinje

Post by Ramzess Veliki »

Hadzi Lojo wrote:Koji si ti ters cojek!
Pa ja bi volio kada bi u nas bilo toliko divljih zivotinja, izgleda vama se svima one pricinjavaju!
Jednom u godini neko vidi vuka ili zeca i svi dignu hajku, joj pojesceme vuk bla blaaaa!
Manje pijte te brlje kada idete na planinu, tek tada ce vam se otvoriti vidici!
Hajd do vidjenja negdje na Treski ili Viti!
Dobro ti kažu ... lupetaš gluposti i iz neznanja možeš napraviti veliku štetu ekosistemu.
Tako su općinski idioti iz Fojnice htjeli da poribe - i poribili su Prokoško jezero. Kao da oplemene jezero, da privuku turiste ... i nabacaju kalifornijsku pastrmku. Ona odmah pronađe hranu - endemskog tritona koji je zaštićena vrsta i skoro ga istrijebe. Zatim se kreteni dosjete da spasu tritona pa ubace bjelicu i sunčanicu, da kalifornijska ima šta da jede - triton se oporavio ali bjelica i sunčanica se nakotile ... i sunčanica navalila na ikru drugih riba. A zatim se desi da je kalifa osjetila nagon za mrijestom - i krenula nizvodno - pravo u klisuru gdje otiče jezero. Ali na suho jer se voda izgubi u naslagama sipara (krupnog šljunka na padini) ... i tako sva riba iskočila iz jezera, hvatali je i vraćali nazad, ali uzalud.
Sad u jezeru baciš vreću od krompira sa malo hljeba pa povučeš - vreća puna bjelice za gradele. :lol: :lol: :lol:
Ali bar se triton vratio. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#230 Re: Divlje zivotinje

Post by Ramzess Veliki »

Za poskoka - da, može poskočiti, vrlo rijetko, kad je u opasnosti. Sklupča se i ispali se u bijegu kao opruga ako je dobro isprepadan. Ne bi mu narod đabe dao to ime.
Inače je tvrdoglav i neće se lako maknuti sa ceste kad naiđeš na njega.
Najotrovnija i najveća vrsta nastanjuje Prenj iznad Bijelog polja.
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#231 Re: Divlje zivotinje

Post by 34sf4drgu67d25 »

Ramzess Veliki wrote:Za poskoka - da, može poskočiti, vrlo rijetko, kad je u opasnosti. Sklupča se i ispali se u bijegu kao opruga ako je dobro isprepadan. Ne bi mu narod đabe dao to ime.
Inače je tvrdoglav i neće se lako maknuti sa ceste kad naiđeš na njega.
Najotrovnija i najveća vrsta nastanjuje Prenj iznad Bijelog polja.
Nista vise nego bilo koja druga otrovnica. Samo se ispruzi kad napada, po meni nije skok ako se ne odvoji od zemlje citavom duzinom :D
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#232 Re: Divlje zivotinje

Post by coek »

Poskok nije skocio sa drveta vec pao, jer se u avgustu zmije penju na drvece. I tada treba gledati i gore i dolje :)
A ja fakat jos nisam sreo nijednog koji je skocio, svi bjeze glavom bez obzira. Sve zivo zna kakav je covjek i bjezi od njega.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#233 Re: Divlje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

Ja sam osobno dozivio i vidio u u podnozju Cvrsnicek ada sam isao kroz jedan predio izmedju grmolikog rastinja kako poskoci sa grana poskoce odnosno ispruzanjem tijela odskoce sa grane i smugnu dalje, sad vi kako hocete. Da vas ne bi ujela zzmija stanovnici planinskih podrucja su davno znali da zmije ne trpe miris vune pa su tako pleli i nosali takodje ljeti one duge sarene stucne ili gete kako ih vec zovu!
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#234 Re: Divlje zivotinje

Post by coek »

Hadzi Lojo wrote:Ja sam osobno dozivio i vidio u u podnozju Cvrsnicek ada sam isao kroz jedan predio izmedju grmolikog rastinja kako poskoci sa grana poskoce odnosno ispruzanjem tijela odskoce sa grane i smugnu dalje, sad vi kako hocete. Da vas ne bi ujela zzmija stanovnici planinskih podrucja su davno znali da zmije ne trpe miris vune pa su tako pleli i nosali takodje ljeti one duge sarene stucne ili gete kako ih vec zovu!
imam jedne takve, baš za tu namjenu, i to od kostrijeti (kozije dlake :) )
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#235 Re: Divlje zivotinje

Post by Ramzess Veliki »

U avgustu kad upekne poskoci imaju tjeranje ... :lol:
Tad se mužjaci popnu po granama i odatle vrebaju kad će naići ženke. Zbog toga kad se primičete vodi obavezno gledajte i pred sebe, i u grane - nagnete glavu ustranu tako da jednim okom gledate dolje a drugim gore ... ili ne idite pored rijeka ... 8-)
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#236 Re: Divlje zivotinje

Post by ljuspica »

Ramzess Veliki wrote:U avgustu kad upekne poskoci imaju tjeranje ... :lol:
Tad se mužjaci popnu po granama i odatle vrebaju kad će naići ženke. Zbog toga kad se primičete vodi obavezno gledajte i pred sebe, i u grane - nagnete glavu ustranu tako da jednim okom gledate dolje a drugim gore ... ili ne idite pored rijeka ... 8-)
Hahah dobro ti ovo za naginjanje glave, na cas sam nagnula da vidim kako si ti to zamislio. Ja ne znam gdje poskoci vole da obitavaju,ali do sad sam mislila da su to mjesta gdje ima puno stijena, jer neko rece na ovoj temi ima ih na Prenju. Ako neko zna moze reci gdje najvise ima poskoka u BiH.Ja sam na planini Vranici vidjela šarku, a neko mi je i rekao da njih gore ima najvise...
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#237 Re: Divlje zivotinje

Post by coek »

Kao sto drug Ramzes Ramo rece, kanjoni odnosno oko rijeka/potoka su im omiljena mjesta. A na svim nasim planinama ih ima, tesko da ti mogu navesti lokaciju gdje ih nema (ako si to zeljela).

Anegdota: u Divi Grabovici, na jednom od prvih izleta na Čvrsnicu, pitamo ženu mještanku:
- "Oprostite, a ima li ovdje zmija"?
Ona nas gleda kao da smo poludjeli i odgovara:
- "A ja đe su" :D
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#238 Re: Divlje zivotinje

Post by ljuspica »

Ovo sam procitala na jednom forumu:
"...U ratu sam imao zanimljivih susreta,jadne životinje su bile izluđene detonacijama i pucnjavom,od zmija,lisica,medvjeda,vukova...ali jedan susret mi se urezao u pamćenje.

Radila se neka vježba na poligonu u RH,inače i lovište,kolega iz 4.gb i ja ležimo u grmlju maskirani k'o vijetnamci,čekamo tenk da prođe pa ćemo i mi za njim...

Grdosija lomi sve ispred sebe,kad je prošao malo ispred nas,nas dvojica se vratimo na stazu njegovih gusjenica i kleknemo da pogledam na mapu...Odjednom,ispred mene na 1 metar doskoči srna,zadihana i uplašena,uopće me ne primjećuje, gleda unazad tenk kako lomi rastinje...Lagano spustim papir i pušku da je dodirnem,a kolega pokazuje na pištolj da puca na nju,ali klimam glavom da ne radi to,neću da je ubijemo,grijeh je,prelijepa je...

Kad sam spustio ruku na par cm od njenog vrata,okrenula se i pogledala me najvećim crnim očima koje sam u životu vidio!Gleda ona mene-ja nju i onako našaran nasmijem se...u sljedećoj sekundi me preskoči u jednom skoku i nastavi skakati dok nije nestala u gustišu..."
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#239 Re: Divlje zivotinje

Post by 34sf4drgu67d25 »

ljuspica wrote:Ovo sam procitala na jednom forumu:
"...U ratu sam imao zanimljivih susreta,jadne životinje su bile izluđene detonacijama i pucnjavom,od zmija,lisica,medvjeda,vukova...ali jedan susret mi se urezao u pamćenje.

Radila se neka vježba na poligonu u RH,inače i lovište,kolega iz 4.gb i ja ležimo u grmlju maskirani k'o vijetnamci,čekamo tenk da prođe pa ćemo i mi za njim...

Grdosija lomi sve ispred sebe,kad je prošao malo ispred nas,nas dvojica se vratimo na stazu njegovih gusjenica i kleknemo da pogledam na mapu...Odjednom,ispred mene na 1 metar doskoči srna,zadihana i uplašena,uopće me ne primjećuje, gleda unazad tenk kako lomi rastinje...Lagano spustim papir i pušku da je dodirnem,a kolega pokazuje na pištolj da puca na nju,ali klimam glavom da ne radi to,neću da je ubijemo,grijeh je,prelijepa je...

Kad sam spustio ruku na par cm od njenog vrata,okrenula se i pogledala me najvećim crnim očima koje sam u životu vidio!Gleda ona mene-ja nju i onako našaran nasmijem se...u sljedećoj sekundi me preskoči u jednom skoku i nastavi skakati dok nije nestala u gustišu..."

User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#240 Re: Divlje zivotinje

Post by Sarayman »

Prije neke 3 sedmice na ivici šume u snijegu ugledam ne tako svjež trag koji podsjeća na mačiji (veličinom nešto krupniji od mačjeg). Međutim, nešto nisam siguran. Lokacija Općina Trnovo. Može li neko iskusan reći o kojoj životinji se radi?

Image
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#241 Re: Divlje zivotinje

Post by kandelabar »

lisica ili vuk..
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#242 Re: Divlje zivotinje

Post by sokkia »

lija 100% :-D
vuk nema tako okruglu šapu vec pomalo duguljastu .
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#243 Re: Divlje zivotinje

Post by Objektivni navijac »

Sarayman wrote:Prije neke 3 sedmice na ivici šume u snijegu ugledam ne tako svjež trag koji podsjeća na mačiji (veličinom nešto krupniji od mačjeg). Međutim, nešto nisam siguran. Lokacija Općina Trnovo. Može li neko iskusan reći o kojoj životinji se radi?

Image
Macka.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#244 Re: Divlje zivotinje

Post by sokkia »

pa rekao je da je veci od macijeg, valjda zna kolika je macina šapa :-D
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#245 Re: Divlje zivotinje

Post by Objektivni navijac »

sokkia wrote:pa rekao je da je veci od macijeg, valjda zna kolika je macina šapa :-D
Vidio sam sta je rekao :D :D
Prevario se. Velicina u snijegu je varljiva, u snijegu trag uvijek veci od realne velicine. Ovo je okrugao trag i bez ikakvog prisustva noktiju/kandzi,ovaj trag ne pripada caninima.
Ako nije macka,mozda je divlja macka ili se je u Bosni ,pojavio jos jedan primjerak Fojnicke macke :izet: :D
Bolesni Doktor
Posts: 552
Joined: 05/04/2014 19:58

#246 Re: Divlje zivotinje

Post by Bolesni Doktor »

Sinoć mi jež došao pred kuću.
Može li mi netko reći malo više o toj životinji i koliko je karakteristicna za nase podneblje,
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#248 Re: Divlje zivotinje

Post by 34sf4drgu67d25 »

Sta bi sa letecim vjevericama, i divovskim zekama. :D
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#249 Re: Divlje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

Nakotili se, bio nedavno tamo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19528
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#250 Re: Divlje zivotinje

Post by mk ultra »

Image

šta je ovo? :shock:
danas uslikano
Post Reply