Divlje zivotinje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#151 Re: Dvilje zivotinje

Post by ljuspica »

wannabe_ultra wrote:bio sam oci u oci sa vukom i mogu ti potvrditi da su plasljive zivotinje, doduse bio je mladji :D
daj vise detalja, gdje je to bilo i kada? daj ispricaj nam duzu pricu...
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#152 Re: Dvilje zivotinje

Post by Stojadin »

ljuspica wrote: Ne znam kako bih regovala da vidim copor vukova, ali sam cula da su vukovi jako plasljive zivotinje....tako da je mene ipak vise strah medvjeda...kako bih reagovala da ga sretnem i da li on cesto mjenja svoje staniste?
Napadi vukova na ljude su jako jako rijetki. Jedino ako je vuk bolestan (bjesnilo npr.) ili pod prijetnjom. Ili ako je jako jako gladan :D, al to je bas rijetkost. I da jako su plasljivi.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#153 Re: Dvilje zivotinje

Post by ljuspica »

Stojadin wrote:
ljuspica wrote: Ne znam kako bih regovala da vidim copor vukova, ali sam cula da su vukovi jako plasljive zivotinje....tako da je mene ipak vise strah medvjeda...kako bih reagovala da ga sretnem i da li on cesto mjenja svoje staniste?
Napadi vukova na ljude su jako jako rijetki. Jedino ako je vuk bolestan (bjesnilo npr.) ili pod prijetnjom. Ili ako je jako jako gladan :D, al to je bas rijetkost. I da jako su plasljivi.
A ako su u coporu....mislim da tada napadaju bez obzira da li su gladni ili bolesni ili bijesni. U uvodnoj prici rekoh da se pojavio copor na planinama u okolini Zenice pa eto da skrenem paznju planinarima i svim ljubiteljima prirode da malo pripaze.Ne znam tacnu lokaciju gdje su se tacno pojavili, ali vidjeni su...a i divlje svinje su plasljive, mada su mi neki lovci pricali da su ih napadale.
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#154 Re: Dvilje zivotinje

Post by gnjev »

Ako ti je do toga svaku večer u velikoj aleji možeš vidjet 2,3 lisice

Sent from my ST21i using Tapatalk 4
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#155 Re: Dvilje zivotinje

Post by ljuspica »

gnjev wrote:Ako ti je do toga svaku večer u velikoj aleji možeš vidjet 2,3 lisice

Sent from my ST21i using Tapatalk 4
Ne znam gdje je velika aleja, vjerovatno u Sarajevu. :D
A ne zanima me gledati lije u civiliziranom kraju.To je zanimljivije negdje u divljini.Ipak hvala na javljanju.
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#156 Re: Dvilje zivotinje

Post by Stojadin »

ljuspica wrote:
Stojadin wrote:
ljuspica wrote: Ne znam kako bih regovala da vidim copor vukova, ali sam cula da su vukovi jako plasljive zivotinje....tako da je mene ipak vise strah medvjeda...kako bih reagovala da ga sretnem i da li on cesto mjenja svoje staniste?
Napadi vukova na ljude su jako jako rijetki. Jedino ako je vuk bolestan (bjesnilo npr.) ili pod prijetnjom. Ili ako je jako jako gladan :D, al to je bas rijetkost. I da jako su plasljivi.
A ako su u coporu....mislim da tada napadaju bez obzira da li su gladni ili bolesni ili bijesni.
Uglavnom se vukovi drze podalje od ljudi, bili u coporu ili ne.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#157 Re: Dvilje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

Ne sirite te price i ne govorite gdje ste ih vidjeli, jer ce biti unisteni od nazovi lovaca, to je samo znak da nam se priroda oporavlja od rata!
Budite oprezni od divljaka koji zive po gradovima, posmtrajte sta cetnici spremaju i kuda se krecu, prema takvima treba biti oprezan i spreman, a divljih zivotinja se ne trebate plasiti!
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#158 Re: Dvilje zivotinje

Post by zambaklija »

DVILJE životinje :? :-) :lol: :lol: :D
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#159 Re: Dvilje zivotinje

Post by kritichar »

Ne znam da postoji i jedan registrovan slučaj napada vuka na čovjeka
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#160 Re: Dvilje zivotinje

Post by topcam »

Homo homini lupus
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#161 Re: Dvilje zivotinje

Post by ljuspica »

Krivolovci sigurno da znaju gdje se životinje nalaze.Ovo pisem radi planinara da ne budu iznenadjeni kad vide tragove ...ne znam kakva je situacija oko Smetova, ali tu sam vidjela neke sumnjive tragove, ili su bili tragvi tornjaka ili....
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#162 Re: Dvilje zivotinje

Post by art vandeley »

Na tragove medvjeda sam nailazio nebrojeno puta...Na Treskavici ponajvise ali i proljetos na Bjelasnici na Hranisavi trag skroz frisak, mozda se o minutama radilo (sape u blatu, polomljeno lisce i jos uvijek "vruc" izmet) . U takvim trenucima se pojavi neka mjesavina osjecaja, strah ali opet zelja da ga vidis, po mogucnosti negdje na distanci, da ga uslikam i svako svojim putem :D

Ali, ipak razum i strah prevladaju pa se malo oglasimo, nek bude jos sigurniji da smo tu i neka se skloni. Mislim da susret s medvjedom je jedino moguc kada si sam i nisi bucan...cim je grupa pa makar manja sanse su minimalne.

Za vukove nisam siguran, nailazio sam na tragove al nisam bas siguran jesu li vucji.

Na poskoka par puta...

Divlja svinja standardno vrlo cesti tragovi al nisam se sreo s njima.

Jednom divokozu sam vidio na Treskavici na stijeni ali podaleko bilo, dvogledom smo je gledali.
salter071
Posts: 728
Joined: 11/09/2008 06:16

#163 Re: Dvilje zivotinje

Post by salter071 »

Opis bliskog susreta prve vrste sa medvjedom :D

https://www.youtube.com/watch?v=v7rZsm6ysdY
Last edited by salter071 on 10/11/2013 14:12, edited 1 time in total.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#164 Re: Dvilje zivotinje

Post by ljuspica »

art vandeley wrote:Na tragove medvjeda sam nailazio nebrojeno puta...Na Treskavici ponajvise ali i proljetos na Bjelasnici na Hranisavi trag skroz frisak, mozda se o minutama radilo (sape u blatu, polomljeno lisce i jos uvijek "vruc" izmet) . U takvim trenucima se pojavi neka mjesavina osjecaja, strah ali opet zelja da ga vidis, po mogucnosti negdje na distanci, da ga uslikam i svako svojim putem :D

Ali, ipak razum i strah prevladaju pa se malo oglasimo, nek bude jos sigurniji da smo tu i neka se skloni. Mislim da susret s medvjedom je jedino moguc kada si sam i nisi bucan...cim je grupa pa makar manja sanse su minimalne.

Za vukove nisam siguran, nailazio sam na tragove al nisam bas siguran jesu li vucji.

Na poskoka par puta...

Divlja svinja standardno vrlo cesti tragovi al nisam se sreo s njima.

Jednom divokozu sam vidio na Treskavici na stijeni ali podaleko bilo, dvogledom smo je gledali.
Nikad poskoka nisam vidjela. I bolje. Kazu da je mit ono da moze da skoci 1 metar u vis. S druge strane ako on stvarno skace, sta ga natjera da skace?:D...Medvjed ne voli iznenadjenja i ako ga iznenadis sigurno mu neces moci pobjec jer on jednako tri i uzbrdu i niz brdo i po ravnom :)
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#165 Re: Dvilje zivotinje

Post by Hercegoviina »

kakve su to dvilje zivotinje?
salter071
Posts: 728
Joined: 11/09/2008 06:16

#166 Re: Dvilje zivotinje

Post by salter071 »

ljuspica wrote: Nikad poskoka nisam vidjela. I bolje. Kazu da je mit ono da moze da skoci 1 metar u vis. S druge strane ako on stvarno skace, sta ga natjera da skace?:D...Medvjed ne voli iznenadjenja i ako ga iznenadis sigurno mu neces moci pobjec jer on jednako tri i uzbrdu i niz brdo i po ravnom :)
Ma samo mu reci da ti je onaj Blazo rodjak. :lol:
sickle_and_hammer
Posts: 389
Joined: 05/09/2012 20:27

#167 Re: Dvilje zivotinje

Post by sickle_and_hammer »

zambaklija wrote:DVILJE životinje :? :-) :lol: :lol: :D

oplakah!!! :D
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#168 Re: Dvilje zivotinje

Post by ljuspica »

zambaklija wrote:DVILJE životinje :? :-) :lol: :lol: :D
Ima jedna prica za takve kao sto si ti. Djecija je. Kaze jedna covjek otvorio kafanu koju niko nije posjecivao. I nije znao sta ce pa ode kod mudraca. Mudrac mu sapne da promjeni ime kafane i da mu ideju za ime. Ovaj sav sretan vrati se u kafanu i istakne natpis :"KAFANA KOD TRI MAGARCA" te pored naziva postavi sliku 2 magarca. Svako ziv ko je tu prolazio svraco je da vlasniku kafane ukaze na gresku: da mu skrene paznju da je postavio sliku dva magarca umjesto tri. Vlasnik bi se u sebi samo osmjehnuo i pomislio : "Nije greska, TI si treci magarac sto ulazis da mi to kazes"...idemo dalje... :-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#169 Re: Divlje zivotinje

Post by fatamorgana »

ljuspica wrote:Do sada sam imala srece da vidim tragove u snijegu ili blatu od medvjeda, divljih svinja i samo jednom od vuka. Divlje koze, zečeve, lisice necu ni da pominjem jer nisu opasne zivotinje, a vidjala sam i njihove tragove u divljini. Od medvjeda najvece tragove vidjela sam na Romaniji. Na Igmanu nesto manje kao i na Visocici. Bili su stari izmedju dan-tri...Od vuka vidjela sam na vrhu Trebevica, bili su stari mozda par sati...od divljih svinja najcesce sam vidjala i vidjam svuda, po brdima i planinama. Ono sto nisam znala a vjerujem ni mnogi, a to je da se ovih dana (tj. zadnjih 3-4 mjeseca) prica kako su se pojavili medvjedi i coporovi vukova u okolici Zenice, tj.po Zenickim planinama. Neko ih je vidio na Vepru, Tvrtkovcu, ...ne mogu se sjetit gdje ono jos...
Imala sam susret samo jednom sa divljom svinjom. Pobjegla je glavom bez obzira haha. Koliko god sam ucila iz knjiga kako se ponasati u slucaju da se sretnes s nekom divljom zivotinjom, to je nemoguce praktikovati jer onaj instikt koji je u covjeku je jaci od svake teorije, svi bi se prvo ukocili od straha a onda pokusali pobjec...
Ne znam kako bih regovala da vidim copor vukova, ali sam cula da su vukovi jako plasljive zivotinje....tako da je mene ipak vise strah medvjeda...kako bih reagovala da ga sretnem i da li on cesto mjenja svoje staniste?
Da li ste ikad vidjeli neku divlju zivotinju i kako ste reagovali, a kako je zivotinja reagovala na vas?
Hebote, ti k'o da živiš na Palama, :lol:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#170 Re: Divlje zivotinje

Post by Keiko »

Mene samo kitovi zanimaju. Vidjela sam orke, grbave, minke i pilote u divljini. Po zakonu im se ne smije prilazit' s' tim sto su orke strasno radoznali pa se ponekad sami priblize. Iako su grdosije, svi su kao i vecina divljih zivotinja bezopasni.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#171 Re: Divlje zivotinje

Post by ljuspica »

respo mogu i male divlje zivotinje, mada su mi interesantnije price susreta sa vecim divljim zivotinjama

Keiko ti pominjes neke vrste zivotinja?Kakve su to zivotinje o kojima pises i gdje si ih vidjela?
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#172 Re: Dvilje zivotinje

Post by 34sf4drgu67d25 »

ljuspica wrote:
art vandeley wrote:Na tragove medvjeda sam nailazio nebrojeno puta...Na Treskavici ponajvise ali i proljetos na Bjelasnici na Hranisavi trag skroz frisak, mozda se o minutama radilo (sape u blatu, polomljeno lisce i jos uvijek "vruc" izmet) . U takvim trenucima se pojavi neka mjesavina osjecaja, strah ali opet zelja da ga vidis, po mogucnosti negdje na distanci, da ga uslikam i svako svojim putem :D

Ali, ipak razum i strah prevladaju pa se malo oglasimo, nek bude jos sigurniji da smo tu i neka se skloni. Mislim da susret s medvjedom je jedino moguc kada si sam i nisi bucan...cim je grupa pa makar manja sanse su minimalne.

Za vukove nisam siguran, nailazio sam na tragove al nisam bas siguran jesu li vucji.

Na poskoka par puta...

Divlja svinja standardno vrlo cesti tragovi al nisam se sreo s njima.

Jednom divokozu sam vidio na Treskavici na stijeni ali podaleko bilo, dvogledom smo je gledali.
Nikad poskoka nisam vidjela. I bolje. Kazu da je mit ono da moze da skoci 1 metar u vis. S druge strane ako on stvarno skace, sta ga natjera da skace?:D...Medvjed ne voli iznenadjenja i ako ga iznenadis sigurno mu neces moci pobjec jer on jednako tri i uzbrdu i niz brdo i po ravnom :)
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#173 Re: Divlje zivotinje

Post by Keiko »

ljuspica wrote:
Keiko ti pominjes neke vrste zivotinja?Kakve su to zivotinje o kojima pises i gdje si ih vidjela?
Kitovi, najvece i najvelicanstvenije divlje zivotinje na svijetu mada je mogucnost sretanja istih u BiH i vise nego nemoguca :-D.

Orke i pilote sam vidjela na Islandu, grbave i minke u Juznoj Africi. Respo, ima ih i ovdje poprilicno i uglavnom u tranzitu ali mi se jos nije posrecilo da ih vidim. Inace, vidjet' kita u divljini je jedna stvar koja nikoga nece ostavit' ravnodusnim.

Za ove 'manje' zivotinje tipa vukova, medvjeda, lisica, mislim da bi me bilo pravo strah iako znam da napadaju samo ako se osjete ugrozenim. Jednom sam cula pricu da je vecina divljaci iz BiH migrirala u toku rata prema Sloveniji kao da ih je dosta i izginulo u minskim poljima pogotovo na Vlasicu, mada ne znam koliko je tacna.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#174 Re: Divlje zivotinje

Post by ljuspica »

Pa nije sve pobjeglo za Sloveniju i Srbiju. Nesto divljaci je i ostalo. Nesto izginulo, a neke su vjerovatno i ubili. Na zalost u divljinama BiH sad su opasnije mine od tih divljaci...
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#175 Re: Divlje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

Sta mislite za ideju?
Posto sam ljubitelj slobodnih zivotinja, namjeravam da nekoliko parova onih divovski flamanskih zeceva pustim negdje tamo na Visocici, da se razmnoze. Da li je potrebno u pocetku ostavljati him hranu i mozda iskopati neko skloniste u zemlji dok se sami ne snadju! Da li ima neko iskustva?
Takodje mogu da nabavim jeftino nekoliko pari onih velikih vjeverica sto lete, odnosno imaju rasirenu kozu izmedju ekstremiteta ili udova, da li bi se one snasle kod nas!
Mislim da su nam planine jako siromasne divljim zivotinjama, pa bi bilo fino ko moze da to uradi!
Takodje se bavim mislju da u Miljacku i Rakitnicu ubacim koju kantu pastrmki pa nek se merakaju na slobodi!
Post Reply