Divlje zivotinje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#1 Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Neki dan bijah u ZOO vrtu. Shatila sam da medvjed, vuk ili divlja svinja mnogo pitomo izgledaju iza resetaka. Toliko pitomo da sam poželjela da im se približim jos vise….pitam se samo kako bi se onda ponasali?

Neki dan cuh pricu da su medvjedi jedine životinje od kojih ne mozes pobjec. Kazu da medo jednako brzo trci i uzbrdo i nizbrdo. Ako se popnes na drvo imaj na umu da se i on vještije penje od tebe….ako potrcis, brzi je….

Ja ne znam na kojim BiH-a planinama ima medvjeda, vukova i divljih svinja kad nikad niko od planinara nije vidio pomenute životinje, sem svježih (navodno) tragova…al te price nisu dovoljno uzbudljive. Pomislila sam da medvjeda i vukova ni nema na nasim planinama, rekoh sve je pomeo rat, cim se ne vidaju tako cesto….jer…postavlja se pitanje: gdje su te divlje životinje kad ih ne vidjamo cesto?

Da li je neko nekad od vas vidio medu, vuka iliti divlju svinju i kako si se ponasao/ la ti, a kako se ponasala životinja?
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2 Re: Divlje zivotinje

Post by vratnik »

Ovako bi se otprilike zavrsilo. Ne mislim ja da pitomo djeluje, vise je to apatija?
Image

A sto se iskustava tice, face to face, to nemam.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#3 Re: Divlje zivotinje

Post by kokuz_sa »

vidio vuka na romaniji..seta uz autoput
prvo kontam cuko al kad bolje pogledam ogromna zivotinja siljaste usi kitnjas rep..ma vuk kao sa slika :)
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#4 Re: Divlje zivotinje

Post by Romeo 80 »

Ima medvjeda i vukova na Trebeviću. Neki dan na putu do vikendice ugledam i jelena kako pretrčava cestu. :)
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#5 Re: Divlje zivotinje

Post by Topla voda »

mog rodjaka napao medvjed prije 25 godina i jos ima otisak kandji na licu.
izgleda bas cool :D
bio u komi skoro 3 mjeseca, poslije godinu dana nosanja fixatora i nekih operacija, dosao sebi.


pobjegao mu je trceci niz brdo,ustvari svaljutao se niz neki prevoj,pa nastavio trcati i to ti je jedini nacin da pobjegnes od mede :)
dok su ga nasli ,skoro iskrvario..al eto sretan je kraj price, posto sad zivi u usa i ima para :lol:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#6 Re: Divlje zivotinje

Post by chengaba »

Ima itekako, vide ljudi i vukove i medvjede, pa i planinske koze, samo treba se "nahodati". Otiđi na neki planinarski forum pa provjeri! ;-)

Što se mene tiče, vidio sam vuka sa relativno velike udaljenosti, dok sam vidio hiljadu puta tragove divljih svinja i jednom - dvaput tragove medvjeda.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#7 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@vratnik jel ti ovo slika iz nekog ZOO vrta? Izgleda mi tako, a ovaj lik mi djeluje poput onih ZOO radnika.
No, sta uciniti kad vidis medvjeda?
Za vuka kazu dobro je uz sebe imati debelu spagu i samo je vodoravno pruziti iza sebe jer ce vuk tad pomislit da je zmija a on se boji zmije vise nego ičeg (ako je tacno jer navodno seljani su tako nekad isli iz sela u selo pa kad sretnu vuka izvodili su taj trik sa spagom)

@kokuz, kad je to bilo? Na Romaniji bijah bas prije 7 dana. Pretpostvaljam da si bio u autu? Kako je vuk reagovo kad si naisao s autom?

@Romeo dobro jelen…al jesi vidio medu i vuka na Trebevicu? Znam da je Trebevic pun mina nije mi jasno kako nikad ni jedan medo nije nagazio minu? Sjecam se poslije rata da je jedan medo nagazio kod Kladnja (bilo na dnevniku) i pogino jadnicak…
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#8 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@Topla voda a gdje se to desilo? Pretpostavljam da ti je rodijak bio sam kad ga je napao? Sto neispricas pricu bas me zanima (vjerujem da je znas napamet).

@chengaba dobro planinaske koze, i sto ovaj gore rece jelen….lisice…nista to nije opasno….ja sam pomenula najopasnije divlje životinje a to su medo, vuk i divlja svinja.

Gdje si vidio vuka? I gdje si vidio tragove divljih svinji i medvjeda?

Takodjer me zanima to da li se divlje životinje boje vatre?
User avatar
alcho
Posts: 1468
Joined: 31/08/2006 09:08

#9 Re: Divlje zivotinje

Post by alcho »

Ja ne znam kakvi ste to vi sreckovici...eto ja planinarim i obisao sam planina i planina i samo sam jednom vidio lisicu i divljeg konja :( Nazalost, nikad ni vuka ni medvjeda :( Razlog je jednostavan - zivotinje bjeze od covjeka. Ja nikad nisam cuo da je vuk nekog napao, a i medvjed nikad nece napasti ukoliko se ne radi o zenki sa mladima i bas si joj blokirao put i nema nigdje da pobjegne. Ako ides negdje u prirodu vise treba da te bude strah od, recimo, krpelja nego od divljih zvjerki, vjeruj mi ;-)
User avatar
Garden of illusion
Posts: 262
Joined: 16/02/2010 15:52

#10 Re: Divlje zivotinje

Post by Garden of illusion »

Prošle godine vidjeh krdo divljih konja na Romaniji, nešto prelijepo
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#11 Re: Divlje zivotinje

Post by chengaba »

kriticarka_nikova wrote: @Romeo dobro jelen…al jesi vidio medu i vuka na Trebevicu? Znam da je Trebevic pun mina nije mi jasno kako nikad ni jedan medo nije nagazio minu? Sjecam se poslije rata da je jedan medo nagazio kod Kladnja (bilo na dnevniku) i pogino jadnicak…
Trebević je pun mina ondje gdje je trebalo biti mina, a sada ih po MACovim mapa ima negdje do doma na osmicama.
Šuma je uglavnom čista...

Previše gledaš TV. Više se trebaš brinuti o komarcima nego o vukovima i medvjedima... :roll:
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#12 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@Alčo pa strah je mene i krpelja, ali eto…da li bi se ti usudio otici u savanu i setati bezbrizno a znas da ima tu lavova? Ili se lavovi drukčije ponasaju od medvjeda kad vide ili cuju ljude? Pazi ako tebe nije strah divljih životinja i ako ne smislis o njima, to ne znaci da su i drugi kao ti.

@chengaba sta fali sto previse gledam TV.Iako ga ne gledam, al’ mi se mrsko pravdat….brate dosadno mi hocu da puknem (bas zato sto nemam TV-a) pa mi naupali medvjedi i vukovi, moram s nekim o tome pricat…

@Vrt iluzija, a der kazi mi odkud konji na Romaniji? Ja sam cula da su pustili na Livanjskom polju domace konje (podavno) pa su isti sad postali divlji, a to za Romaniju nisam cula…
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#13 Re: Divlje zivotinje

Post by Romeo 80 »

@Romeo dobro jelen…al jesi vidio medu i vuka na Trebevicu? Znam da je Trebevic pun mina nije mi jasno kako nikad ni jedan medo nije nagazio minu? Sjecam se poslije rata da je jedan medo nagazio kod Kladnja (bilo na dnevniku) i pogino jadnicak…
Vuka i medvjeda ja lično gore nisam vidio (kad sam bio mali naišao na vuka u šumi bukvalno na 5 metara ali na sreću je bio slijep)! :-) Ljudi su znali za njega jer se hranio smećem i neko ga je ubio. To se desilo na Kromolju iznad Pionirske doline...
Imam vikendicu na Trebeviću i od mještana sam upravo prošle sedmice čuo da su vidjeli medvjeda na lokaciji gore iznad Brusa, ako znaš gdje je to. Uvijek je gore bilo i medvjeda i vukova, a na tom području konkretno mina nema uopšte.

I sad se sjetih, mama mi radi na Koševu blizu groblja Lav i prije 2 god. su njene kolege uhvatile malog risa. Zvali su Pionirsku jer su pretpostavljali da je odatle pobjegao ali u Pionirskoj dolini nisu čuli za njega niti su ga htjeli primiti! Ne znam šta se sa njim desilo...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#14 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Izdajes li tu vikendicu i posto ti je? Hocu da dežuram u njoj, hocu da vidim medu.

Hm…to za Kosevo…ja sam tada zivjela, bas blizu groblja LAV i bolnice , ali se ne sjecam tih prica o risu. A bas sam tad kontala sto bi bilo zanimljivo da u ZOO vrtu u Sarajevu ima gorila recimo pa da pobjegne i dodje meni na prozor. Ono….bilo mi dosadno,pa mastala o svakakvim glupostima….

A kad smo vec kod majmuna samo da dodam, u ZOO vrtu u Sa. su nabavili majmune, mislim da su ono makaki.Ima jedan starac majmun, smjesan da ga vidite, uvijek u polusnu ko da je na predavanjima…a ima i jedan drugi mali smjesan pravo, samo gleda kako ce napravit zijan…igra se, sam sebi dovoljan.

A dobra mi je i ona zmija udav, “kraljevski udav“, tako se zove. Ima sare na sebi i to ko zlatne….savila se, djeluje ko neka našarana kamionska guma.

A znas li da je prosle godine medvjed pao sa stijene na putu prema vodopadu "Skakavac"?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#15 Re: Divlje zivotinje

Post by Cholina_Lokica »

nekad prije 10 godina je bilo meda i na savnicima, ima li ih sad ne znam :D sreli se jednom, moja reakcija ogromni osmjeh i govorim hocu da se igram sa njim, a iza mene troje ljudi me uhvatilo da mu ne pridjem :mrgreen: medo nas samo pogledao i nastavio svojim poslom :D

a nekad prije rata sam vukove vidila na bjelasnici, izaslo dijete iz hotela navece da seta :mrgreen: kamara ih bila uz cestu, zavijali nesto, valjda da obavjeste druge da sam ja tu :mrgreen: medjutim kao sto vidite ne pojedose me :D

elem kad smo kod vukova, kao mala sa neke 2 godine sam bila uletila u kavez sa vukovima u zoo vrtu :mrgreen: nikome nikad nije bilo jasno kako sam to uspjela, elem kako sam vidila vukove, sva odusevljena sam rekla vidi cukaaaaa, u sljedecoj sekundi sam se otela i otrcala prema njima i provukla se u kavez :-) opstenarodna panika nastala, ja pomazila bebe vukove, veliki me samo gledali, i izasla kuda sam usla :mrgreen:
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#16 Re: Divlje zivotinje

Post by ladyblue18 »

Dile wrote:
elem kad smo kod vukova, kao mala sa neke 2 godine sam bila uletila u kavez sa vukovima u zoo vrtu :mrgreen: nikome nikad nije bilo jasno kako sam to uspjela, elem kako sam vidila vukove, sva odusevljena sam rekla vidi cukaaaaa, u sljedecoj sekundi sam se otela i otrcala prema njima i provukla se u kavez :-) opstenarodna panika nastala, ja pomazila bebe vukove, veliki me samo gledali, i izasla kuda sam usla :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:

I meni se desilo nesto slicno :D ima tome godina, helem jedan ZOO u Evropi :mrgreen: , i ja fino hodajuci usla u kavez polarnog međeda :lol: :lol: :lol: jer nista nije upucivalo da se radi o kavezu :-? :lol: i nista, fino se mi pogledali, i ja laganice izasla, i nastavila put :lol: :lol: :lol: kasnije kad sam pricala svojima :-) :lol: :lol: :lol:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#17 Re: Divlje zivotinje

Post by chengaba »

kriticarka_nikova wrote: @chengaba sta fali sto previse gledam TV.Iako ga ne gledam, al’ mi se mrsko pravdat….brate dosadno mi hocu da puknem (bas zato sto nemam TV-a) pa mi naupali medvjedi i vukovi, moram s nekim o tome pricat…
Ma ja kontam hoćeš da ideš u planinu, pa te strah divljih životinja... :D


Pade mi na pamet sad da su vukovi viđani na Baricama... 8-)

EDIT: A isto mi je ker prije jedno mjesec na Bjelašnici iskopao slijepo kuče! :D
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#18 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@Dile de malo pojasni za one sto ne znaju dje dodju Šavnici. I kolko je medo bio udaljen od vas?

Znaci vidjela si copor vukova uz cestu kako zavijaju? Koliko znam vukovi su smjeliji kad su u coporu pa je velika vjerovatnoca da mogu tad napast čovjeka, a njihovo zavijanje cuje se i do 2 km daleko.

Sto se tice ove druge price u vezi polarnog medvjeda poznato je da su oni mnogo agresivniji od mrkog i grizlija pa i to da ce napasti čovjeka cim ga ugledaju.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#19 Re: Divlje zivotinje

Post by Romeo 80 »

Izdajes li tu vikendicu i posto ti je? Hocu da dežuram u njoj, hocu da vidim medu.
Haha, nisam planirao za sada! :D :oops:

Pade mi na pamet da smo jedno vrijeme brat i ja viđali ispred prozora na Čengić Vili divljeg jastreba koji je ko zna odakle došao. Našao privremeni smještaj na drvetu ispred moje sobe i valjda hvatao miševe šta li?! Fakat je čudno lijep osjećaj doživjeti susret sa divljom životinjom. Doduše, komšije su mi divljaci samo takvi pa i ne primijetim neku razliku... :-) :oops:
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#20 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

chengaba wrote:
kriticarka_nikova wrote: @chengaba sta fali sto previse gledam TV.Iako ga ne gledam, al’ mi se mrsko pravdat….brate dosadno mi hocu da puknem (bas zato sto nemam TV-a) pa mi naupali medvjedi i vukovi, moram s nekim o tome pricat…
Ma ja kontam hoćeš da ideš u planinu, pa te strah divljih životinja... :D


Pade mi na pamet sad da su vukovi viđani na Baricama... 8-)

EDIT: A isto mi je ker prije jedno mjesec na Bjelašnici iskopao slijepo kuče! :D
Na Baricama? :?

Cuj slijepo kuce? Zar vukovi tek tako ostave svoju mladuncad?
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#21 Re: Divlje zivotinje

Post by XXS »

Medvjeda vidio nisam, a pikal' se ako cesto vidjam medzede?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#22 Re: Divlje zivotinje

Post by Cholina_Lokica »

kriticarka_nikova wrote:@Dile de malo pojasni za one sto ne znaju dje dodju Šavnici. I kolko je medo bio udaljen od vas?

Znaci vidjela si copor vukova uz cestu kako zavijaju? Koliko znam vukovi su smjeliji kad su u coporu pa je velika vjerovatnoca da mogu tad napast čovjeka, a njihovo zavijanje cuje se i do 2 km daleko.

Sto se tice ove druge price u vezi polarnog medvjeda poznato je da su oni mnogo agresivniji od mrkog i grizlija pa i to da ce napasti čovjeka cim ga ugledaju.
savnici iznad pazarice, ispod igmana :D tako nekako :D a medo bio udaljen 20-ak metara :D

a eto mene vukovi nisu napali :-) (doduse, mene ni jedna zivotinja nece da napadne :D ) a mogu napasti, boze moj, nek' napadaju
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#23 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

Idem i ja u planine, al jos nisam vidio vuka ni medvjeda. Kad smo isli na Vranicu i sad iznad Prokoskog govori jedan domacin cuvajte se vuka, juce je silazio i ovcu zaklao. Ovi se prepali i umalo da nam propadne avanture ka vrhovima, al nekako sam ih uspio ubijedit da je vuk sit i da negdje odmara :D :D

Cuo sam od starijih planinara da je fakat rijetkost da covjek vidi divljac, pa taman da sam ide po planinama. Zivotinje osjete valjda na kilometre ljude, a pogotovo ako se prica i bjeze sto dalje
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#24 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@Romeo80...Opa! Divlji jastreb je znao da si ti Romeo. Namiriso je, zato ti je i doso pod pendžere. Vidis kako i ptice znaju bit romantične, nisi ti jedini. A čekaj sta ce nam ovo “divlji”, ja ne znam nikog ko drzi pitome jastrebe, svi su oni divlji…pa ja…

Pa dobro sto se tice jastreba ima njih poprilično….samo ne znam gdje ima orlova u BiH-a, ako ih uopste i ima u nasim krajevima? Zna li iko?

Joj kad vec pricamo o životinjama u BiH-a ja sam negdje procitala horor pricu u vezi vukodlaka u BiH-a, pa ako hoćete mogu ovdje da postiram….posebno ce se prepast planinar, jer prica je WAU! Ono ubila se za njih(tj.za nas jer i ja sam planinar)…pa sad…hocul je metnut ovde? Ha?
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#25 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@XXS pretpostavljam da je to sto si reko trebalo bit duhovito, pa ne mogu da ti dam odgovor jer se evo cijepam od smjeha.

@Dile pa jes dobro si rekla, boze moj nek životinje napadaju ako im se napada, svak svoj poso nek radi….mi cemo da bježimo…

@Admire svaka cast! Da tebe nije citava ekipa bi odustala od Vranice!

Al’ kad smo vec kod vukova i toga da nenapadaju sjetih se nečeg….Prije 5 g. zadesila sam se na planini Goliji (Srbija) i penjući se gore, prvo smo isli asfaltom, prosli smo pored nekog spomenika i ja onako vise nezainteresovano se zaustavim da vidim sta je to…kad…imam sta da vidim. Nismo dosli ni do 1000. Metara n/v…a vec smo vidjeli posmrtnu plocu podignutu nekoj zeni koju su 1997.g. očerupali vukovi…e tu sam se ono bas naježila…a ako mislite da izmišljam eno vam planina Golija pa otidite vidite spomen plocu.
Post Reply