Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#126 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by animals »

hrle1976 wrote:Vala u kojoj Austriji ti zivis da mi je znati? Kad pises kako nema cetvrti u Becu gdje su preko 2/3 stranci. I ovo za hrvate si provalio da nemoze biti veca provala. Bila emisija o istom cosku na HRT, ljudi veci Hrvati od Hrvata u Hrvatskoj. Asimilirali se koliko Italijani u USA, te Irci u Bostonu i New Yorku.
Stvarno lupas..
covjek ti istinu napise a ti opet po svome..
stvarno si fenomen...
listopad :thumbup:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#127 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

animals wrote:
hrle1976 wrote:Vala u kojoj Austriji ti zivis da mi je znati? Kad pises kako nema cetvrti u Becu gdje su preko 2/3 stranci. I ovo za hrvate si provalio da nemoze biti veca provala. Bila emisija o istom cosku na HRT, ljudi veci Hrvati od Hrvata u Hrvatskoj. Asimilirali se koliko Italijani u USA, te Irci u Bostonu i New Yorku.
Stvarno lupas..
covjek ti istinu napise a ti opet po svome..
stvarno si fenomen...
listopad :thumbup:
Jel lupam. U Becu zivi oko 200.000 jugovica. Grad ima oko 1.85 mil. stanovnika, to je cca. 11% populacije grada. Dodaj na tu brojku ostale strance iz znj zemalja. I hoces reci da nema ghetto kvartova. :lol: Imas ih nekoliko. Nego to se malo u Austriji vjesto prikriva da budemo politicki korektni.

Znam ja da su u Austriji osjetljivi ko sir na rijec ghetto, mi to nemamo, jer se vraca nazad na ono sa zidovima. Ali izbite sebi izglave to i primite od ostale europe kad se kaze ghetto to moze biti jedna obicna ulica u kojoj je manjina domaci.

U Becu u prosjeku svaki bezirk ima oko 35 - 40% stranaca. Kad uzmes u obzir da ex-YU broji cca. 50% svih stranaca u drzavi samo ti se kaze. Moze se komotno reci da 3/4 svih stranaca u Becu nisu sa zapada. Poneki bezirk i prelazi 50%

Seto becom x puta. Nemozes nigdje proci a da necujes neki jugo jezik. A gdje su tek ovi iz turske, bliskog istoka..

Grad ima 1.85 mil. stanovnika od kojih je 500.000 stranci iz ne zapadnjih zemalja. I neko ce reci nema ghetto kvartova :oops:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#128 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by animals »

Ima stranaca covjece..
ali nema ghetta...
Last edited by animals on 04/08/2017 05:36, edited 2 times in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#129 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

aj eto nema ghetto kvartova :skoljka:
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#130 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by listopad »

hrle1976 wrote:Vala u kojoj Austriji ti zivis da mi je znati? Kad pises kako nema cetvrti u Becu gdje su preko 2/3 stranci. I ovo za hrvate si provalio da nemoze biti veca provala. Bila emisija o istom cosku na HRT, ljudi veci Hrvati od Hrvata u Hrvatskoj. Asimilirali se koliko Italijani u USA, te Irci u Bostonu i New Yorku.
Pusti se ti HRT-a. Zivim u Austriji, odrastao sam u Austriji i poznajem podosta ljudi koji vuku porijeklo od gradiscanskih Hrvata. U Burgenlandu jos uvijek postoje hrvatska sela koja su opet izmijesana i u kojima samo jos stariji ljudi govore manje-vise hrvatski. Jos uvijek postoje hrvatska kulturna drustva, casopisi na hrvatskom, radio emisije na hrvatskom, te i posebna emisija na drugom kanalu javne televizije ORF pod nazivom Dobar dan Hrvati. U svim selima sa vecim udjelom hrvatskog stanovnistva imaju dvojezicne table. Dakle, to sve stoji, ali ti ljudi nemaju vise nikakvu vezu sa Hrvatskom. Vecina se asimilirala i izmijesala sa Austrijancima. No Republika Austrija je prema ustavu duzna da stiti manjinska prava i pomaze u ocuvanju njihovog identiteta.

Postotak ljudi stranog porijekla u Becu je visok, ali Bec nema svoj Kreuzberg (Berlin) ili Rosengard (Malmö). Najvise stranaca zivi u 15-om Bezirku (gradskoj opcini) gdje cine 47%. To su dakle sve osobe stranog porijekla, bez obzira na drzavljanstvo. Od svih migrantskih grupacija, najvise stranaca je iz Srbije (blizu 100.000), pa oko 76.000 iz Turske, 55.000 iz Njemacke, 52.000 iz Poljske, 40.000 iz BiH itd. No grad Bec je tako dobro organiziran da nigdje nije doslo do stvaranja getoa, cak ni u onim kvartovima sa izrazito visokim postotkom stranaca.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#131 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by jefferson »

hrle1976 wrote:Vala u kojoj Austriji ti zivis da mi je znati? Kad pises kako nema cetvrti u Becu gdje su preko 2/3 stranci. I ovo za hrvate si provalio da nemoze biti veca provala. Bila emisija o istom cosku na HRT, ljudi veci Hrvati od Hrvata u Hrvatskoj. Asimilirali se koliko Italijani u USA, te Irci u Bostonu i New Yorku.
Al znas u PM.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#132 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

jefferson wrote:
hrle1976 wrote:Vala u kojoj Austriji ti zivis da mi je znati? Kad pises kako nema cetvrti u Becu gdje su preko 2/3 stranci. I ovo za hrvate si provalio da nemoze biti veca provala. Bila emisija o istom cosku na HRT, ljudi veci Hrvati od Hrvata u Hrvatskoj. Asimilirali se koliko Italijani u USA, te Irci u Bostonu i New Yorku.
Al znas u PM.

Bio u Bostonu, eto jedan nako bezveve primjer. Oni koji drze do tog biti Irac, rodjeni u Bostonu a pricaju engleski sa irskim naglasom.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#133 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

listopad wrote:
hrle1976 wrote:Vala u kojoj Austriji ti zivis da mi je znati? Kad pises kako nema cetvrti u Becu gdje su preko 2/3 stranci. I ovo za hrvate si provalio da nemoze biti veca provala. Bila emisija o istom cosku na HRT, ljudi veci Hrvati od Hrvata u Hrvatskoj. Asimilirali se koliko Italijani u USA, te Irci u Bostonu i New Yorku.
Pusti se ti HRT-a. Zivim u Austriji, odrastao sam u Austriji i poznajem podosta ljudi koji vuku porijeklo od gradiscanskih Hrvata. U Burgenlandu jos uvijek postoje hrvatska sela koja su opet izmijesana i u kojima samo jos stariji ljudi govore manje-vise hrvatski. Jos uvijek postoje hrvatska kulturna drustva, casopisi na hrvatskom, radio emisije na hrvatskom, te i posebna emisija na drugom kanalu javne televizije ORF pod nazivom Dobar dan Hrvati. U svim selima sa vecim udjelom hrvatskog stanovnistva imaju dvojezicne table. Dakle, to sve stoji, ali ti ljudi nemaju vise nikakvu vezu sa Hrvatskom. Vecina se asimilirala i izmijesala sa Austrijancima. No Republika Austrija je prema ustavu duzna da stiti manjinska prava i pomaze u ocuvanju njihovog identiteta.

Postotak ljudi stranog porijekla u Becu je visok, ali Bec nema svoj Kreuzberg (Berlin) ili Rosengard (Malmö). Najvise stranaca zivi u 15-om Bezirku (gradskoj opcini) gdje cine 47%. To su dakle sve osobe stranog porijekla, bez obzira na drzavljanstvo. Od svih migrantskih grupacija, najvise stranaca je iz Srbije (blizu 100.000), pa oko 76.000 iz Turske, 55.000 iz Njemacke, 52.000 iz Poljske, 40.000 iz BiH itd. No grad Bec je tako dobro organiziran da nigdje nije doslo do stvaranja getoa, cak ni u onim kvartovima sa izrazito visokim postotkom stranaca.
Vezano za Hrvate u AT i pretezno tom kraju, bar takav dojam nemam a jos pogotovo da su digli ruke od Hrvatske. Uzmi samo one Hrvate iz Australije, cija su djeca se tamo rodila, primjer onaj igrac - sad nisam siguraj jel tamo rodjen ali popase dozivotnu zabranu igranja zbog koje kakvih pozdrava.

Zar nisu 10ku nazvali malim Istambulom? Bila ti je rtvslo lani u becu, islauneke kvartove sad imena se ne bi mogao sjetiti, od pet za interviju, sve go Bosanac i ovaj jedan veli kaze u mojoj zgradi samo tri austriska imena ostalo sve yuga i jos naki azijati.

Bec sam uzoro uzduz i poprijeko u nekim kvartovima broj stranaca prelazi 2/3 a ti stranci su opet vecinom sa istoka. Ono sto mogu vidjeti jeste jel grupacija jugovica onda to nije ghetto jel grupacija marokanaca onda je ghetto.

Takvih kao u Malmö nema mada die presse je ne tako davno pisala da u pojedinim opcinama broj stranaca je veci znazno nego primjerice u Neuköllnu.

Sve u svemu moj dojam nije da nema ih.
memce1987
Posts: 4
Joined: 26/10/2005 13:00

#134 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by memce1987 »

Joj citam postove ovog beobasketa i ne mogu da vjerujem. Zivim u DK od 5 godine, 87 godiste.

Evo samo da postavim neke brojke o integraciji bosanaca u Danskoj: Bila ja velika istraga o ovome prije par godine i nesto vako je konkludirano:

Bosanke izmedju 20-24 godina : 48% njih studira na fakultetu
Dankinje izmedju 20-24 godina: 42% njig studira na fakultetu

Bosanci izmedju 20-24 godina: 37% posto studira na fakultetu
Danci izmedju 20-24 godina: 29% posto studira na fakultetu.

Ja poznajem najmanje oko 20 mladi sa nasih prostora svi su zavrsili skole(neki fakultet neki nesto drugo) i svi su zaposleni.

I evo garantujem ko god ovde nije uspio sam je kriv(ili vecinom sam kriv), toliko ovde ima prilike za studiranje, za rad, za pomoc, za sve - i svaki bosanac koji je ovde zavrsio mora biti sretan i dozivotno zahvaljen dancima.

Dzabe skolovanje, velike stipendije, velike plate kada zavrsis skolu, velike sanse za posao.

Ovi sto kukaju su po meni neuspjesni.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#135 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by muminovic »

memce1987 wrote:Joj citam postove ovog beobasketa i ne mogu da vjerujem. Zivim u DK od 5 godine, 87 godiste.

Evo samo da postavim neke brojke o integraciji bosanaca u Danskoj: Bila ja velika istraga o ovome prije par godine i nesto vako je konkludirano:

Bosanke izmedju 20-24 godina : 48% njih studira na fakultetu
Dankinje izmedju 20-24 godina: 42% njig studira na fakultetu

Bosanci izmedju 20-24 godina: 37% posto studira na fakultetu
Danci izmedju 20-24 godina: 29% posto studira na fakultetu.

Ja poznajem najmanje oko 20 mladi sa nasih prostora svi su zavrsili skole(neki fakultet neki nesto drugo) i svi su zaposleni.

I evo garantujem ko god ovde nije uspio sam je kriv(ili vecinom sam kriv), toliko ovde ima prilike za studiranje, za rad, za pomoc, za sve - i svaki bosanac koji je ovde zavrsio mora biti sretan i dozivotno zahvaljen dancima.

Dzabe skolovanje, velike stipendije, velike plate kada zavrsis skolu, velike sanse za posao.

Ovi sto kukaju su po meni neuspjesni.
Prijatelju gubis vrijeme na Zviza, covjek je socijala i misli da su svi socijala.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#136 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Korisnikk »

muminovic wrote:
memce1987 wrote:Joj citam postove ovog beobasketa i ne mogu da vjerujem. Zivim u DK od 5 godine, 87 godiste.

Evo samo da postavim neke brojke o integraciji bosanaca u Danskoj: Bila ja velika istraga o ovome prije par godine i nesto vako je konkludirano:

Bosanke izmedju 20-24 godina : 48% njih studira na fakultetu
Dankinje izmedju 20-24 godina: 42% njig studira na fakultetu

Bosanci izmedju 20-24 godina: 37% posto studira na fakultetu
Danci izmedju 20-24 godina: 29% posto studira na fakultetu.

Ja poznajem najmanje oko 20 mladi sa nasih prostora svi su zavrsili skole(neki fakultet neki nesto drugo) i svi su zaposleni.

I evo garantujem ko god ovde nije uspio sam je kriv(ili vecinom sam kriv), toliko ovde ima prilike za studiranje, za rad, za pomoc, za sve - i svaki bosanac koji je ovde zavrsio mora biti sretan i dozivotno zahvaljen dancima.

Dzabe skolovanje, velike stipendije, velike plate kada zavrsis skolu, velike sanse za posao.

Ovi sto kukaju su po meni neuspjesni.
Prijatelju gubis vrijeme na Zviza, covjek je socijala i misli da su svi socijala.
Lijevi je Zviz.
Image
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#137 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

memce1987 wrote:Joj citam postove ovog beobasketa i ne mogu da vjerujem. Zivim u DK od 5 godine, 87 godiste.

Evo samo da postavim neke brojke o integraciji bosanaca u Danskoj: Bila ja velika istraga o ovome prije par godine i nesto vako je konkludirano:

Bosanke izmedju 20-24 godina : 48% njih studira na fakultetu
Dankinje izmedju 20-24 godina: 42% njig studira na fakultetu

Bosanci izmedju 20-24 godina: 37% posto studira na fakultetu
Danci izmedju 20-24 godina: 29% posto studira na fakultetu.

Ja poznajem najmanje oko 20 mladi sa nasih prostora svi su zavrsili skole(neki fakultet neki nesto drugo) i svi su zaposleni.

I evo garantujem ko god ovde nije uspio sam je kriv(ili vecinom sam kriv), toliko ovde ima prilike za studiranje, za rad, za pomoc, za sve - i svaki bosanac koji je ovde zavrsio mora biti sretan i dozivotno zahvaljen dancima.

Dzabe skolovanje, velike stipendije, velike plate kada zavrsis skolu, velike sanse za posao.

Ovi sto kukaju su po meni neuspjesni.
Bilo je o tim brojkama u bih medijima ali se na karju ispostavilo da je rijec o procentu upisa a ne koliko zavrsi, ili? Ja poznam sam dansku za nase kod Koldinga gdje imam jarana. Upozno sam nako povrsinski nesto njegove raje za razliku od nasih u austriji, njemackoj ovi su mi u danskoj djelovali poprilicno bez ambicije za bilo sta. Par imalo te neke vase peMzije a tek napunili 33 - 36 :-)
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#138 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Korisnikk »

hrle1976 wrote:
memce1987 wrote:Joj citam postove ovog beobasketa i ne mogu da vjerujem. Zivim u DK od 5 godine, 87 godiste.

Evo samo da postavim neke brojke o integraciji bosanaca u Danskoj: Bila ja velika istraga o ovome prije par godine i nesto vako je konkludirano:

Bosanke izmedju 20-24 godina : 48% njih studira na fakultetu
Dankinje izmedju 20-24 godina: 42% njig studira na fakultetu

Bosanci izmedju 20-24 godina: 37% posto studira na fakultetu
Danci izmedju 20-24 godina: 29% posto studira na fakultetu.

Ja poznajem najmanje oko 20 mladi sa nasih prostora svi su zavrsili skole(neki fakultet neki nesto drugo) i svi su zaposleni.

I evo garantujem ko god ovde nije uspio sam je kriv(ili vecinom sam kriv), toliko ovde ima prilike za studiranje, za rad, za pomoc, za sve - i svaki bosanac koji je ovde zavrsio mora biti sretan i dozivotno zahvaljen dancima.

Dzabe skolovanje, velike stipendije, velike plate kada zavrsis skolu, velike sanse za posao.

Ovi sto kukaju su po meni neuspjesni.
Bilo je o tim brojkama u bih medijima ali se na karju ispostavilo da je rijec o procentu upisa a ne koliko zavrsi, ili? Ja poznam sam dansku za nase kod Koldinga gdje imam jarana. Upozno sam nako povrsinski nesto njegove raje za razliku od nasih u austriji, njemackoj ovi su mi u danskoj djelovali poprilicno bez ambicije za bilo sta. Par imalo te neke vase peMzije a tek napunili 33 - 36 :-)
Nego radiš li ti išta osim što dane provodiš na forumu pričajući sa anonimusima koje u životu nikad nisi vidio vidio niti ćeš vidjeti? Jesi ikad dotakao ženu?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#139 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Korisnikk wrote:
hrle1976 wrote:
memce1987 wrote:Joj citam postove ovog beobasketa i ne mogu da vjerujem. Zivim u DK od 5 godine, 87 godiste.

Evo samo da postavim neke brojke o integraciji bosanaca u Danskoj: Bila ja velika istraga o ovome prije par godine i nesto vako je konkludirano:

Bosanke izmedju 20-24 godina : 48% njih studira na fakultetu
Dankinje izmedju 20-24 godina: 42% njig studira na fakultetu

Bosanci izmedju 20-24 godina: 37% posto studira na fakultetu
Danci izmedju 20-24 godina: 29% posto studira na fakultetu.

Ja poznajem najmanje oko 20 mladi sa nasih prostora svi su zavrsili skole(neki fakultet neki nesto drugo) i svi su zaposleni.

I evo garantujem ko god ovde nije uspio sam je kriv(ili vecinom sam kriv), toliko ovde ima prilike za studiranje, za rad, za pomoc, za sve - i svaki bosanac koji je ovde zavrsio mora biti sretan i dozivotno zahvaljen dancima.

Dzabe skolovanje, velike stipendije, velike plate kada zavrsis skolu, velike sanse za posao.

Ovi sto kukaju su po meni neuspjesni.
Bilo je o tim brojkama u bih medijima ali se na karju ispostavilo da je rijec o procentu upisa a ne koliko zavrsi, ili? Ja poznam sam dansku za nase kod Koldinga gdje imam jarana. Upozno sam nako povrsinski nesto njegove raje za razliku od nasih u austriji, njemackoj ovi su mi u danskoj djelovali poprilicno bez ambicije za bilo sta. Par imalo te neke vase peMzije a tek napunili 33 - 36 :-)
Nego radiš li ti išta osim što dane provodiš na forumu pričajući sa anonimusima koje u životu nikad nisi vidio vidio niti ćeš vidjeti? Jesi ikad dotakao ženu?
Nemoj biti bezobrazan. Fino ti kazem. Niti ja blatim tebe, niti ti suprugu, majku ili djecu spominjem. Zaobidji me, znaci pisi sa ljudima koju su ocigledno na takvom nekom tvom nivou. Ti i ja nemam nista zajednici da pisemo i ides na ignor listu.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#140 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by vjesticanametli »

hihi hrle izgleda su sad svabe diskriminisane :-D dobila sam posao pored 3 svaba :D ne cistim i ne prodajem nista :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#141 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by muminovic »

vjesticanametli wrote:hihi hrle izgleda su sad svabe diskriminisane :-D dobila sam posao pored 3 svaba :D ne cistim i ne prodajem nista :)
Sta on zna o Njemackoj, ili bilo kojem drugom mjestu na svijetu ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sad ce on tebe ubjediti da to nije tako kako ti se desilo, on zna pravu istunu.

Jako mi je drago radi tebe, zelim ti puno srece i uspjeha, da uskoro uletis i na bolji posao !!!!
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#142 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

vjesticanametli wrote:hihi hrle izgleda su sad svabe diskriminisane :-D dobila sam posao pored 3 svaba :D ne cistim i ne prodajem nista :)
Jel bar za adekvatnu platu :D Ja koliko vidim u Dojclandiji nije problem naci posao nego je problem naci poslodavca koji hoce da plati radnika. Bar kad cujem price od nekih nasih, koji su bili na tim njihovim radnim biroima aka. job centri. Kaze ima samo ako ces dzaba raditi kao u biti neka praksa od nekoliko mjeseci bez garancije da dobijes ugovor. :run:

I sad nesto najnovije sto pojedini nasi koji su decenijama u Dojclandiji pricaju, je, kao da ovi iz BiH bar rade za 25% manje plate nego sto bi trebala biti. I spomenu covjek, kao prvih 6 mjeseci je probno. Sto moram reci duze od tri nisam nigdje u svijetu cuo, tako da ako je istina da prvih 6 je probno onda da ga stvarno ....
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#143 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by vjesticanametli »

jeste :) ja zadovoljna
jako su bili fer i korektni, a vjeruj dis.ag me preporucio i bila je prvo opcija uebernahme, a onda mi javise da firma hoce direkteinstieg i da hoce da odmah poĆMem..... u dis.ag poslala bewerbung 25. jula i eto bilo par ponuda ja odbila i ovu prihvatila i odem na prvi razgovor i ispade super :-D

moj muz je imao probni 6 mjeseci, a ugovor mu je sada unbefristet, a to za 25 % manje je glupost :lol:

@muminovic :-D hvala puno
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#144 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

vjesticanametli wrote:jeste :) ja zadovoljna
jako su bili fer i korektni, a vjeruj dis.ag me preporucio i bila je prvo opcija uebernahme, a onda mi javise da firma hoce direkteinstieg i da hoce da odmah poĆMem..... u dis.ag poslala bewerbung 25. jula i eto bilo par ponuda ja odbila i ovu prihvatila i odem na prvi razgovor i ispade super :-D

moj muz je imao probni 6 mjeseci, a ugovor mu je sada unbefristet, a to za 25 % manje je glupost :lol:

@muminovic :-D hvala puno
cestitke u svakom slucaju, bar ako nisi morala se natezati ...

mada kad cujem neke price nasih po i okolici HH ti si moze se reci vise nego super prosla. Kako je doci u DE sa BIH papirima je pitanje zase, mada vecina mi vise zvuci nako mlaka. Neki kazu bolje je nego u BIH ali nije ono sto su kao minimalno ocekivali od DE e sad ga j***** sta su oni ocekivali ali kod nekih sam primjerto da jedno radi a jedno je kod kuce, e jel to sto nisu ocekivali pojma nemam. Mada ima bisera i ako su tek ili nedavno dosli to vec pocelo se ponasati kao da je u BiH.

Evo ti tri primjera.

Momak, 30 godina, iz okolice Travnika. Dosao prije tri godine (sad jel on nju znao od prije ili ne nije bitno) ozeni se sa nekom iz Sarajeva sto je ovdje vec duze godina, nekih 25-30 godina. Doslovno rodjena u HH. Ona radila u nekom od telekoma, on od kad ga znam nista nije radio. I prije godinu i kusur postanu roditelji, evo vec treci mjesec kako su u BiH na odmoru. Izgleda ni ona ne radi vise cim mogu vec tri mjeseca biti u BiH.

Drugi momak 34 godine. Dosao ali ovaj je 100% preko braka. Prije kako on kaze pet i kusur godina. Tamo ngedje iz okoline Bihaca ili gdje vec je. Upozno ga jer je kod nas u firmu dolazio cistit. Do jedno prije godinu dana je imao psao. Posjeko se na neki ostar predmet desna ruka, dlan, ganja stepen invalidnine i neko ostecenje. Bar zadnju godinu mu je to status.

I jedan treci biser. Isto tako u radnim 30 godinama. Dosao u Njemacku raditi, rodbina mu sredila neki posao. Tamo negdje iz okolice Tuzle. Onda se prebacio sa juga do HH. Kao novi posao. Sad sta radi i sam izgleda pojma nema. Ali svako malo on spici gore negdje na sjever Danske kod djevojke, tako kaze. E kakva sad je to posoa gdje ti bar mjesecno si odsutan 10 dana u komadu boga pitaj ali eto.

Ima jedan par tamo negdje iz okolice Zenice. Imaju od zene sestru ovdje nekih 35 godina. Ona im sredila poslove. Samo kako su oni mogli ostati u DE to je enigma ako ipak se toliko sve gleda. On radi maks tako sam kaze 8 sati sedmicno. Zena nista. A obadvoje preko te zenine sestre imaju crno na bijelom posao tako se hvali. Kao tu su samo zbog djeteta da se skoluje. Navodno imaju neke poslovne prihode iz Bih od kojih zive. Mada na taj nacin koliko znam nije moguce imati pravo na boravak u DE. Ali eto ko njima je mada mislim da su isfolirali sa "radnim" mjestima. Pogotvo zena mu koja nigdje ne radi.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#145 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by vjesticanametli »

danke.... ma vidi sam dolazak je uzas to zbg termina sto zbog papirologije i cekanja :roll:

ja sam se vratila u HH i znam kako je i sta me ceka tako da ne mogu reci da nije ono sto sam ocekivala :) nasi ljudi koji nisu nikad nigdje bili imaju pogresnu sliku o svemu i onda belaj....meni ne treba skupa kuca i auto i nisam zato dosla ....dovoljno je fasunga u kauflandu, fin stan i hvv karta :-D ono sto je mene dovelo je dijete i mogucnosti za njega i naravno kvalitetniji zivot..... :)

Ti se bas druzis s nasima ovdje?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#146 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

vjesticanametli wrote:danke.... ma vidi sam dolazak je uzas to zbg termina sto zbog papirologije i cekanja :roll:

ja sam se vratila u HH i znam kako je i sta me ceka tako da ne mogu reci da nije ono sto sam ocekivala :) nasi ljudi koji nisu nikad nigdje bili imaju pogresnu sliku o svemu i onda belaj....meni ne treba skupa kuca i auto i nisam zato dosla ....dovoljno je fasunga u kauflandu, fin stan i hvv karta :-D ono sto je mene dovelo je dijete i mogucnosti za njega i naravno kvalitetniji zivot..... :)

Ti se bas druzis s nasima ovdje?

Nako. Ove gore sto sam naveo sam upozno preko ovog sto je radio kao cistac. Ima tu jos jedan par ali oni nekako skroz izgledaju bez bisera, tipa posao, kuci, nekako ono klasicna normala. Onda sam slucajno upozno jednog u Real prodavnici u jednom ko trznom centru u Flensburgu. Odjel za pice i sokove, nesto da upitam kad mu na onoj znacki na imenu vidim prezime. Nako starij malo. Tu je duze godina. Pa vako nekada kad on dodje u HH. I ne vezano za ove gore poznajem jos dvije porodice u okolici HH jedna i durga Lübeck. Oni su tu vec godinama. ZNaci njihovi su dosli jos dok je Tito bio ziv. To je sve.

Od ovih sto su tu duze od njih sam nasluso se svakakvih prica. Od price kako je 80ih znatno bolje bilo nego danas sa Eurom. Do price kako ovi sto danas dolaze eto rade za manje pare, kako neki onda poslje dvije tri godine vise na socijali koju primaju u BiH po pola godine u komadu. Koliko tu istine ima pojma nemam ali posto cuo po toliko prodao.

I poznajem jedne sa Stupa koje smo poznavali jos za vrijeme SFRJ koji su tada otisli dole u okolinu Frankfurta.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#147 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by pirmin »

I sta sad, je li Hrle Zviz ili nije?

:-?
User avatar
512MB
Posts: 10548
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#148 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by 512MB »

Jest ba, kao i Beobasket
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#149 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by ovo_malo_duse »

512MB wrote:Jest ba, kao i Beobasket
Podvojena licnost. Zavisi koje tabletice popije tako i mjenja profil a ima i devijacija kad zaboravi popit neku. :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#150 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by ibi »

ovo_malo_duse wrote:
512MB wrote:Jest ba, kao i Beobasket
Podvojena licnost. Zavisi koje tabletice popije tako i mjenja profil a ima i devijacija kad zaboravi popit neku. :lol: :lol: :lol: :lol:
vec su mu 2 trajno banana, beobasket i zivz.

Jos Hrle i napokon miran forum
Post Reply