Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#101 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Seyfo »

Pustite vi to, meni neki dan obeća 50.000 ojra da će mi dati, i to "neće ni osjetiti". Čekam :D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#102 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Cuj truli paradajz. Nisu svi na socijali ili penziji. Ima nesto malo nasih ciji moto glasi 'ima se, moze se.' Ponajvise iz Sarajeva. Imate porodica koje su prodale za masne pare sve sto su imali u Sarajevu. Imas dvije porodice iz Sarajeva kojim se posrecilo na lutrij pa nato jos jednu iz Banja Luke. Imas jednog momka, danas covjek sto je prije nekoliko godina napravio poznatu web stranicu za trazenje povoljnih aviokarata, hotela... pa istu prodao! Voza nekog amerikanca kojeg je platio na cekic $3,5 miliona. Imate jedne iz kamenih krajeva, drze restoran Hercegovina preko puta glavne zeljeznicke stranice. Tacno u Tivoli parku. Imate jos jedne drze dva vrlo uspjesna restorana mada su teski navijaci Danske Narodne Stranke koja ima vrlo striktan glas do stranaca. Imate vlasnika Michellin zivijezde takodje drzi restoran, dobro nije iz Bosne. Imate jednog Slovenca drzi pola Jyllanda kao taxi prevoznik. Imate jedne iz Sarajeva od Umaga do Cavtata imaju kuce i stanove. Dvije sestre i brat. Otac bio pjevac ili je majka za vrijeme Tita.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#103 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by commendatore »

jes i ta danska smeca naprimala .....
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#104 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

I vecina Danaca je ters prema strancima. Sudarajau se dvije struje. Nasi vecinom zaguljeni - dzon obraz stav, a vamo vecina Danaca ters, arogancija, ksenofobija. Nema nista smijesnije kada neko provali, kako smo najbolje od svih stranaca se uklopili u drustvo. Vecina na socijali ili penziji. Jos medjusobno se slabo druze, znaci u svoja cetri zida. Zadnji put ustali rano na posao prije 25 godina. Ja se samo pitam ako smo mi najbolji kakvi su tek onda najgori? :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#105 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Ommadawn »

Ja znam da naši drže Dansku. Ne mogu im Danci ništa.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#106 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Možda vi u Danskoj najbolje držite peMzioni sklad :pisnuo: :pisnuo: koja provala godine :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#107 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Ommadawn »

hrle1976 wrote:Možda vi u Danskoj najbolje držite peMzioni sklad :pisnuo: :pisnuo: koja provala godine :D
Bosanci drže Dansku a ti pričaj šta hoš. Ne mogu im Danci pera odbit. Danci donesu novi zakon, naši za pola sata nađu rupu. Ovi čupaju kosu sa glave. A nesmiju ništ. Naju da bi ih ovi naši pojeli.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#108 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

De nam ba malo objelodani sta držite? Konkretno šta ti držiš u Danskoj?? :D Ovcu ili konja?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#109 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by vjesticanametli »

Ommadawn wrote:
hrle1976 wrote:Mo9žda vi u Danskoj najbolje držite peMzioni sklad :pisnuo: :pisnuo: koja provala godine :D
Bosanci drže Dansku a ti pričaj šta hoš. Ne mogu im Danci pera odbit. Danci donesu novi zakon, naši za pola sata nađu rupu. Ovi čupaju kosu sa glave. A nesmiju ništ. Naju da bi ih ovi naši pojeli.
:lol: :lol: stoka
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#110 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Sanjarko »

Znaci scipili ih nasi za jajca. :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#111 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Znaci scipili ih nasi za jajca. :lol:
Reko sam ja namazani pravo. Ja jedina crna ovca.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#112 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Sanjarko »

Ovo za ch, sh itd. Tako se prije pisalo. Nema svako naseg jezika tipkovnice, tako da je ispravno. Dz se prije pisalo kao Dj itd. Tako da... :oops:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#113 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by insomnia78 »

Nije bilo ni z? :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#114 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Sanjarko »

insomnia78 wrote:Nije bilo ni z? :lol:
Pa nije, mijenja se jezik. Ja sam odavno za reformu jezika. Ono prije je super bilo, a ni ovo sad nije lose, ali nije bas ni dobro. Prije je samo jedno ch i dz slovo bilo a sad dva itd. Znaci za neki sam miks, sa fleksibilnijim pravilima pa nek pise ko kako god hoce, dok neka osnovna pravila ne krsi kako je Ridzanvic reko. To moramo svi uniformisani bit, po jednoumlju. Znamo gdje nas je to dovelo prije do 3 teska rata.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#115 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Ommadawn »

hrle1976 wrote:De nam ba malo objelodani sta držite? Konkretno šta ti držiš u Danskoj?? :D Ovcu ili konja?
Nisam ja u Danskoj. Odem nekad da nauzimam sira, imaju dobar sir. I pivo što prave u onim mikropivarama.
Dobro to još drže Danci. Al je pitanje dokle.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#116 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Ommadawn wrote:
hrle1976 wrote:De nam ba malo objelodani sta držite? Konkretno šta ti držiš u Danskoj?? :D Ovcu ili konja?
Nisam ja u Danskoj. Odem nekad da nauzimam sira, imaju dobar sir. I pivo što prave u onim mikropivarama.
Dobro to još drže Danci. Al je pitanje dokle.

Gdje budes inace? Jel kupujes Mikkeller? :)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#117 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by uglavnomja »

ne znam da li bas spada u domen diskriminacije ili bi se nasla prikladnija rijec :roll:


norveska ministrica je uputila "ohrabrenje" norvezanima da prijave svakog komsiju izbjeglicu koji ode na ferije iz zemlje ...


po zakonu ne smiju u zemlju iz koje su "pobjegli", ali smiju negdje drugo.


i nije to problem, i svakako se sve registruje u pasosu, nego ova nepotreban halabuka, tako da je ovo cisti sovinizam i jos poneki -izam i vadjenje zivaca norvezanima, cuj izbjeglice, ferije, pare za put ... a sve od njihovih poreza



zna se ko je koga on(v)ako komsijski prijavljivao negdje pocetkom 40-ih :oops:
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#118 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by animals »

Glupi su zakoni, glupo je sve..
sta ih primaju onda..ako vec neka drzava primi izbjeglice, onda im treba dati uslove za normalan zivot..
ja ne razumijem ovu birokratiju Evrope..
prime srdacno izbjeglice, a nemaj posla niti da im daju uvjete za normalan zivot..
pa koji ih klinac primate..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#119 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by insomnia78 »

Nije li dvolicno traziti azil i istovremeno ici u zemlju iz koje si kao pobjegao
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#120 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by uglavnomja »

animals wrote:Glupi su zakoni, glupo je sve..
sta ih primaju onda..ako vec neka drzava primi izbjeglice, onda im treba dati uslove za normalan zivot..
ja ne razumijem ovu birokratiju Evrope..
prime srdacno izbjeglice, a nemaj posla niti da im daju uvjete za normalan zivot..
pa koji ih klinac primate..

zaakon je oduvijek bio takav, ako si odnekle izbjegao da spasis zivot nemas pravo da ides tamo.

druga je prica sto je imidz norveske napravljen u doba kad je bilo para od nafte i kad je bila ljudska vlada, a para nafte u tragovima, dosla je nova vlada, fino nazvana gradjanska :roll: da smanji poreze bogatim, poveca nebogatim, da smanji sve pomoci invalidima, nezaposlenim ... i naravno da smanji broj izbjeglica

i opet je sve to nebitno u odnosu na sam nacin djelovanja: prijavi komsiju STRANCA... :roll: :( sve sa kezom od uha do uha, trudnica :run:
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#121 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by animals »

Pa to je drugo..
odmah im dozvoliti posjetu, i ne dozvoliti im vise ulazak..
i gotova stvar..cuj trazis azil, i ides opet u posjetu zemlji u kojoj si proganjan..
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#122 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by uglavnomja »

da je citiram: prijavi komsiju izbjeglicu ako ode na ferije ...

niti se komsije druze sa izbjeglicama niti izbjeglice govore gdje ce ... ma ni ne znaju komsije odakle je ko stigao a kamoli gdje ce.

i opet sve to pise u pasosu. i postoje ljudi placeni da to provjeravaju.
i imaju pravo da putuju, samo ne u svoju zemlju.

i sve ok. isto je bilo i bosancima 90-ih.


ali meni smeta ovaj lov na vjestice preko "dobrih" komisja patriota :run:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#123 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Norveska, Danska, Svicarska pa cak i SvedCka, klasicne policajske drzave ali dobro i fino namazane nekim hairli zivotom. Mene cudi da vas cudi koji tu drzavama zivite .. i Austrija nije nista bolja ali tu haraju stranci, u pojedinim coskovima vise stranaca nego domacih. Pogotovo made in YU. U jednoj pokrajiji je cak hrvatski posato oficielni jezik.

Do dvije i 30 ce prosjecna made in AT porodica koja ce jos se sastojati od pravih austrijanaca jesto samru, praviti blaklavu, pite rasukivati i sl. Za najkasnje 15 godina ces u po Austrije glasati za Biberovica da bude ministar. Najkasnje do 2050 Austrija ce ekonomski biti negdje izmedju Bih i Makedonije u danasnjem izdanju. I ovaku je u Austriji kao nekada u Jugi, na crno, zajebi drzavu maks. Nasih kafica u najsmijesnijem semlu imas nasu britiju grmi muzika Halid ore li ore, jedu se cevapi, grlato se prica, i tako na bezborj mijesta imas takvih.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#124 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by listopad »

hrle1976 wrote:Norveska, Danska, Svicarska pa cak i SvedCka, klasicne policajske drzave ali dobro i fino namazane nekim hairli zivotom. Mene cudi da vas cudi koji tu drzavama zivite .. i Austrija nije nista bolja ali tu haraju stranci, u pojedinim coskovima vise stranaca nego domacih. Pogotovo made in YU. U jednoj pokrajiji je cak hrvatski posato oficielni jezik.

Do dvije i 30 ce prosjecna made in AT porodica koja ce jos se sastojati od pravih austrijanaca jesto samru, praviti blaklavu, pite rasukivati i sl. Za najkasnje 15 godina ces u po Austrije glasati za Biberovica da bude ministar. Najkasnje do 2050 Austrija ce ekonomski biti negdje izmedju Bih i Makedonije u danasnjem izdanju. I ovaku je u Austriji kao nekada u Jugi, na crno, zajebi drzavu maks. Nasih kafica u najsmijesnijem semlu imas nasu britiju grmi muzika Halid ore li ore, jedu se cevapi, grlato se prica, i tako na bezborj mijesta imas takvih.
Iznosis teske neistine. Stranaca ima mnogo u Becu, ali ne "haraju" kao mozda u Francuskoj, Belgiji, Svedskoj ili Njemackoj. Postoje kvartovi sa visokim postotokom stranaca, ali nema getoa u kojima zive samo ovi ili oni kao u nekim drugim EU drzavama. Pokrajina na koju mislis je Burgenland/Gradisce. Hrvati koji tu zive (Burgenlandkroaten/gradiscanski Hrvati) imaju status nacionalne manjine i doselili su prije nekoliko stoljeca. Govore cak posebnom verzijom hrvatskog jezika, baziranom na idiomu koji se tada govorio. Ti Hrvati nemaju nista sa ovim danasnjim gastarbajterskim Hrvatima. Vecina gradiscanskih Hrvata su se asimilirali i danas su pravi Austrijanci. Oni koji jos uvijek gaje svoju hrvatsku kulturu i porijeklo su u manjini. Isto tako u pokrajini Kärnten/Koruskoj zivi slovenska nacionalna manjina.

I ovaj drugi dio tvog komentara je isprazno trabunjanje. Stranaca je mnogo u Becu kao u svakoj zapadnoj metropoli. Tu je ujedno i najveca koncentracija stranaca kojih u vecem broju imas jos u Linzu ili Grazu. No u najvecem dijelu Austrije, koja nema puno velikih gradova, ces stranca jedva pronaci.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#125 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Vala u kojoj Austriji ti zivis da mi je znati? Kad pises kako nema cetvrti u Becu gdje su preko 2/3 stranci. I ovo za hrvate si provalio da nemoze biti veca provala. Bila emisija o istom cosku na HRT, ljudi veci Hrvati od Hrvata u Hrvatskoj. Asimilirali se koliko Italijani u USA, te Irci u Bostonu i New Yorku.
Post Reply