discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#751 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Moguce da je kod tebe DH visoko, medju pleckama, a mozda i u vratu.

Inace, po statistikama, oko 70% ljudi ima neku DH, negdje na kicmi, samo je stvar u tome gdje je disk izasao - naprijed/nazad, ili u stranu, kao i koliko pritiska vrsi na nerv.
Ako je izasao naprijed ili nazad, tada ne pritisce nerv jer su nervi s bocnih strana kicme, i tu nema bolova. Ako je blago ispupcen i tek malo pritisce nerv, tada su moguce te trzavice misica bez jakih grceva, "tezina" u tom dijelu ledja, itd.
emmir1
Posts: 4491
Joined: 07/06/2013 15:28

#752 Re: discus herniae

Post by emmir1 »

Dozer wrote:Moguce da je kod tebe DH visoko, medju pleckama, a mozda i u vratu.

Inace, po statistikama, oko 70% ljudi ima neku DH, negdje na kicmi, samo je stvar u tome gdje je disk izasao - naprijed/nazad, ili u stranu, kao i koliko pritiska vrsi na nerv.
Ako je izasao naprijed ili nazad, tada ne pritisce nerv jer su nervi s bocnih strana kicme, i tu nema bolova. Ako je blago ispupcen i tek malo pritisce nerv, tada su moguce te trzavice misica bez jakih grceva, "tezina" u tom dijelu ledja, itd.


Ja sam postavio zaključak nalaz doktora na prethodnoj stranici i to je nalaz za donji dio kičme jer sam to snimao.


A inače imam zujanje u ušima nekih 8 mjeseci već, zujanje ponekad prestane i to ako ujutro kada se probudim ne zuji onda ne zuji cijeli dan, ako ujutro zuji onda je tako cijeli dan.

Inače sam radio mnoge pretrage i išao kod 20 doktora zbog tog zujanja i nisu ustanovili zašto, na kraju kažu stres.

Sada kažem doktoru koji mi je pisao nalaz za kičmu za to zujanje, on kaže da vjerovatno imam dh i na vratnoj kičmi i da od toga zuji.

Pa ću uraditi mr vratne kičme, mada su meni i prije par doktora pominjalo da hoće od vratne kičme i posebno zato što zujanje krene nakon spavanja...vjerovatno kako se namjestim tokom noći
eni83
Posts: 45
Joined: 06/10/2016 11:46

#753 Re: discus herniae

Post by eni83 »

Ee raja evo mene vec par dana na moru interesuju me vasa iskustva savjeti kako se ponasati za sada nine lose neko mi race da ne treba naglo se suncati pa onda u vodu it'd molim iskusne diskushernijase da se jave
emmir1
Posts: 4491
Joined: 07/06/2013 15:28

#754 Re: discus herniae

Post by emmir1 »

Nakon magnetne koja pokaže umjerenu kompresivnu herniju uradim i emng.

Nalaz kaže da na mjestu l5 gdje je hernija imam znatno oštećenje nerva, kao kritično.

Šalje me kod neurohirurga da i on kaže svoje mišljenje, da li treba odmah operisat ili pokušat sa vježbama.

Neurolog kaže da ga strah da vježbama ne izgubimo na vremenu.

Ima li ko kakav savjet?
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#755 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Meni je stopalo pocelo padati 2014, sto ja bio siguran znak velikog ostecenja nerva.
Isao na DTK i struju, a zatim poceo s vjezbama.
Stopalo se vratilo, a danas s njim nemam problema, kao ni onakvih bolova i ukocenosti kakvi su bili prije DTK i vjezbanja.
Sve opisano na prethodnim stranicama.
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#756 Re: discus herniae

Post by Mustafapasa »

ima li ko savjeti/iskustvo sa MODIC 1,2,3 promjenama?
emmir1
Posts: 4491
Joined: 07/06/2013 15:28

#757 Re: discus herniae

Post by emmir1 »

Dozer wrote:Meni je stopalo pocelo padati 2014, sto ja bio siguran znak velikog ostecenja nerva.
Isao na DTK i struju, a zatim poceo s vjezbama.
Stopalo se vratilo, a danas s njim nemam problema, kao ni onakvih bolova i ukocenosti kakvi su bili prije DTK i vjezbanja.
Sve opisano na prethodnim stranicama.

Meni je provodljivost signala kako sam shvatio od nerva do mišića oko 55 m/s i to je kako treba.

A taj nerv na L5 gdje je diskus hernia je 34 m/s , doktor kaže da na 30 već pada stopalo.


Sada sam na fizikalnim
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#758 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Nece ti fizikalne pomoci. Nista dok se ne otpusti pritisak diskusa na nerv, a to fizikalne ne mogu.
emmir1
Posts: 4491
Joined: 07/06/2013 15:28

#759 Re: discus herniae

Post by emmir1 »

Dozer wrote:Nece ti fizikalne pomoci. Nista dok se ne otpusti pritisak diskusa na nerv, a to fizikalne ne mogu.

Evo 10 ih završio i ništa, te neki magneti, te struja, masaže ali ništa.

I dalje mi igraju mišići u listovima, bolova nema niti ih je bilo, emng nalaz kaže da je oštećen nerv i da mi zato igraju mišići.

Imaš li kakav savjet, ne stvara meni to sada neku veliku tegobu ali iritantno je i psihicki me umara
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#760 Re: discus herniae

Post by Dozer »

DTK. zrakni par prethodnih stranica.
emmir1
Posts: 4491
Joined: 07/06/2013 15:28

#761 Re: discus herniae

Post by emmir1 »

Ljudi jel jel diskus hernia udara u obe noge?

Odnosno dešava li se da ljudi imaju simptome u obe noge?

Koliko čitam svi se uglavnom žale na jednu nogu
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#762 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

emmir1 wrote:

Mri L/S kičme ukazuje na umjereno kompresivnu herniju diska u nivou i.v. L4 L5 smještenu dorzomedijalno, sa umjerenom kompresijom na ogranke kaude ekvine i sa minimalnin diskordikularnim konfliktom u nivou foraminalnog recesusa.Forameni slobodni.Degeneracija diska L4L5.Def. spondiloza.Nema stenoze vertebralnog kanala.

Nije rijetkost da udara u obje noge. Kod tebe hernija ne pritišće lijevi ili desni korijen L5 živca (pa zato te ne boli jedna noga), već pritišće snop živaca u kičmenom kanalu (kauda ekvina).
Da pojasnim, kičmena moždina se kičmenim kanalom proteže do L2 pršljena, a nakon toga nastavlja kao snop živaca nalik konjskom repu i zove se kauda ekvina.

U svemu ovome, tebi je najveća prijetnja gubitak kontrole mokrenja.
User avatar
pici
Posts: 43579
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#763 Re: discus herniae

Post by pici »

moze u obje noge pa i u ruke ako je vratni diskus...
emmir1
Posts: 4491
Joined: 07/06/2013 15:28

#764 Re: discus herniae

Post by emmir1 »

stetoskop wrote:
emmir1 wrote:

Mri L/S kičme ukazuje na umjereno kompresivnu herniju diska u nivou i.v. L4 L5 smještenu dorzomedijalno, sa umjerenom kompresijom na ogranke kaude ekvine i sa minimalnin diskordikularnim konfliktom u nivou foraminalnog recesusa.Forameni slobodni.Degeneracija diska L4L5.Def. spondiloza.Nema stenoze vertebralnog kanala.

Nije rijetkost da udara u obje noge. Kod tebe hernija ne pritišće lijevi ili desni korijen L5 živca (pa zato te ne boli jedna noga), već pritišće snop živaca u kičmenom kanalu (kauda ekvina).
Da pojasnim, kičmena moždina se kičmenim kanalom proteže do L2 pršljena, a nakon toga nastavlja kao snop živaca nalik konjskom repu i zove se kauda ekvina.

U svemu ovome, tebi je najveća prijetnja gubitak kontrole mokrenja.


E hvala ti.

Iskreno u nekom strahu sam da li se radi o diskus herniji, jer vidim ljudi pišu i uglavnom se žale na jednu nogu.

Kontam onda šta je kod mene, neki dan išao radio i mr glave da isključim neke neurološke probleme i sve uredno.

Prvi put sinoć da sam imao neku tupu bol koja je išla od leđa da nogu, probudio sam se i promijenio položaj i nakon 20 min je prestalo.

A imam to kao neko trnjenje do oba palca na nogama.

U potkoljenicama nekad kao žarenje, nekad osjećaj hladnoće....nekad ništa.
valjdamuvjetarna
Posts: 8
Joined: 05/07/2017 21:55

#765 Re: discus herniae

Post by valjdamuvjetarna »

Tek sada vidim ovaj topic, i želim da podijelim svoje iskustvo sa diskus hernijom. Slušao sam o tome prije, ali sam uvijek mislio da je to neka teška bolest kičme koja mene kao bivšeg sportistu (sada redovna rekreacija) može samo u širokom luku zaobići. Bavio sam se košarkom i povremeno sam znao osjetiti bolove u donjem dijelu kičme, ali ništa što par injekcija ili fizikalnih terapija nije moglo rješiti. Sada kada vratim film, uvijek su mi radili samo rendgen na kojem su moji pršljenovi uvijek bili u savršenom položaju i stanju. Sve do ove godine, tačnije marta.. Izašao sam trčati, i u jednom momentu sam osjetio jak bol u donjem dijelu kičme. Sutradan se nisam mogao ispraviti, otišao sam doktoru i dobio 3 melox injekcije u narednim danima. Nakon treće je bilo lakše i vratio sam se poslu i obavezama. Odlučio sam se smiriti mjesec dana.. Nakon što je prošao navedeni period, otišao sam na jednu rekreaciju. Sve je bilo super i bez bolova, vratio sam se kući bez problema. Međutim, tokom noći su me probudili jaki bolovi, a ujutro sam jedva ustao. Bukvalno sam hodao pod 90 stepeni i stanje je bilo totalno alarmantno. Doktor je propisao 5 dana 2x dexametazon + voltaren + muscoflex. Sestre su se čudile jakim dozama i govorile su da ću se ispraviti nakon prvog dana. I tu počinje agonija. Nisam spavao prve tri noći ni minutu od bolova, a injekcije nisu pomogle ni 1%. CT pokazuje diskus herniju na L5-S1 nivou sa sekvestracijom 11mm u spinalni kanal, a magnet to sve detaljno potvrđuje. Odmah mi savjetuju operaciju, što naravno svima zvuči odbojno na početku. Počinjem sa analizom svoje bolesti, a naravno na internetu se sve može pronaći. Pokušao sam sljedeće: primao infuzije Neodol Passe protiv bolova, pio čajeve i stavljao obloge, jeo suhe smokve, šljive i marelice, bio na 26 tretmana fizikalnih terapija, bio 2 puta kod dr. Ćebića u Zavidovićima, plivao leđno, prsno, radio vježbe u vodi, McKenzijeve vježbe. Išao sam u teretanu samo da bih 5 minuta visio na vratilu i uvijao se povremeno u jednu i drugu stranu. Ljudi džaba, ovo ko nije osjetio koliko boli ne može mu se dočarati. Uspio sam nakon svega da se ispravim toliko da izgledam normalno dok hodam, a ne kao majmun. Bol se širi u lijevu nogu, sve do stopala. Tokom dana ona šeta, i pojavljuje se zajedno sa trnjenjem. Da izbjegnem atrofiranje mišića od starta sam hodao i znao sam plakati dok obilazim jedan krug oko zgrade. U junu sam bio na pregledu kod dr. Saftića u Sarajevu. On mi je savjetovao da čekam august, ukoliko ne dođe do poboljšanja da onda uradim operaciju. U međuvremenu saznam za dr. Marka Markovića i kliniku Bel Medic u Beogradu. Uspostavio sam kontakt sa njima i na kraju dogovorio operaciju za drugu polovinu oktobra. Ne bih da forsiram jednog od njih, mislim da su obojica stručnjaci u svome poslu. Moram ipak reći da je dr. Marković bio puno susretljiviji i rekao mi je preko telefona sve što me zanima, cijena operacije u Bg je oko 1000 eura jeftinija, a praktično isti je princip - endoskopska operacije diskus hernije, minimalno invazivno. Znam da se dosta ljudi odluči trpiti ovu bol, koja vremenom popusti do neke gornje granice tolerancije. Međutim, primjetio sam da ljudi koji su se odlučili trpiti, imaju određene posljedice. Nervi su oštećeni, ne osjećaju određeni dio noge, itd. Ja imam 29 god. i želim da se vratim normalnom životu. Svi specijalisti su mi rekli da je ovo jedini način da se ponovo vratim starim aktivnostima, naravno uz dozu opreza. Žao mi je ako sam vas utušio glomaznim postom, ali zaista suosjećam sa svima koji se pate sa diskus hernijom. Nadam se da ću nakon što ako Bog da operišem leđa, moći da vam podijelim još neka iskustva oko svega. Pozdrav
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#766 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Isto sam se tako znao ustati ujutro... Glava u visini steke na vratima, koljena polusavijena, guzovi mlohavi i, imao sam osjecaj, do poda...
Tako da znam o cemu pricas.

Nista...cekamo da nam opises detalje s operacije, kao i naknadna desavanja. Ako ti ne bude pretesko.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#767 Re: discus herniae

Post by Altsa »

emmir1 wrote:Ljudi jel jel diskus hernia udara u obe noge?

Odnosno dešava li se da ljudi imaju simptome u obe noge?
Image
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#768 Re: discus herniae

Post by Dozer »

Kad vec spomenuste udaranje u noge...

Dali misevima da piju.
I prvom daju Whiskey... U neka doba mis poceo baljezgati gluposti, kleberi se bez veze, brljavi...
Drugom dali votku... U neka doba ne moze mis na noge, pada na glavu, oduzeo se sav...
Trecem dali sljivu... U neka doba ustade mis, otvori vrata i izadje vani, i zacu se - "Maccccc, maccccc!"
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#769 Re: discus herniae

Post by Alkos »

Isčitao sam ovu temu od početka do kraja, jako korisnih savjeta ima. :)

I sam sam najebao sa diskus hernijom i evo i dan danas traje borba, ali je situacija puno bolja nego na startu. U početku, prije nekih 2-3 godine, sam nekim naglim trzajima sjebao donji dio leđa, a pritom uvijek volim da se natovarim da nosim, dižem teret što je nepravilnije moguće, i slično. Znači imao sam sve preduslove za diskus herniju. :mrgreen:

U početku jaka bol, ukočenost, ne mogu se pomjeriti... Za par dana je to preraslo u svakodnevnu bol, bol koja ne prestaje, nit mogu sjesti nit leći, najviše mi godi da sam na nogama. Nakon toga odradio 15ak dana fizikalnih, situacija se nije puno popravila i onda sam odlučio da skinem koju kilu, radio vježbe koje sam naučio na fizikalnim, plus uključio malo naprednije i agresivnije vježbe za skidanje kila (bez da ugrožavam leđa). I ta ružna, stalna bol je prošla sama od sebe. Sada, nakon tih par godina, sam potpuno novi čovjek. :mrgreen:

U posljednje vrijeme sam prestao vježbati, malo se ulijenio, pa mi se se povremeno javlja jaka i oštra bol u tom dijelu, minimum jednom dnevno. Već me brine jer je sve učestalije. Pogotovo ako radim neki posao u nekom polusavijenom položaju ili nepravilno sjedim, ili nepravilno možda ustanem... Tako me počne boliti i bol traje dok mi nešto ne kvrcne nazad i onda sam opet ok. To su takvi bolovi da vrištim ko da me neko kolje :mrgreen: , i ne mogu se nikako pomjeriti, osim srušiti se na pod ko da me snajper pogodio. Ima li iko slična iskustva, ne znam da li da opet idem kod doktora ili da počnem opet raditi ciljane vježbe?

Hvala. :thumbup: :sax:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#770 Re: discus herniae

Post by Zejnep »

Opet vježbe, polako ispočetka ali trudi se da ni dan ne preskočiš. Obavezno vježbe :thumbup:
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#771 Re: discus herniae

Post by Alkos »

Zejnep wrote:Opet vježbe, polako ispočetka ali trudi se da ni dan ne preskočiš. Obavezno vježbe :thumbup:
:thumbup: :)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#772 Re: discus herniae

Post by Bluemore »

treba se pomiriti s tim da nema nista od prestnka vjezbanja
redovnog i svakodnevnog
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#773 Re: discus herniae

Post by Alkos »

Slažem se...
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#774 Re: discus herniae

Post by Zejnep »

Bluemore wrote:treba se pomiriti s tim da nema nista od prestnka vjezbanja
redovnog i svakodnevnog
da :thumbup:
valjdamuvjetarna
Posts: 8
Joined: 05/07/2017 21:55

#775 Re: discus herniae

Post by valjdamuvjetarna »

Dragi forumaši, kao što sam i obećao javljam se nakon obavljene operacije u Beogradu. Operacija je rađena 22.10.2017. godine, a nisam htio odmah da vam prenosim iskustva, želio sam da prođe određeni period nakon kojeg mogu zaključiti u kakvom sam stanju i kako se osjećam. Da ne tušim sa preoperativnim dijelom, recimo odmah da je operacija (kompletno endoskopska) trajala 1,5 sat. Probuđen sam u 13:15, i rekli su mi da će me u 20:00 sati podići na noge, što mi je djelovalo nemoguće :mrgreen: U 20:00 su me digli, naravno postoji nelagodan osjećaj u leđima, ali prvi put nakon 6 mjeseci sam se ispravio skroz bez ružnog prodornog bola. Ne mogu vam opisati koja je to sreća. Sutradan u 11:00 sati je došao Dr. Marko Marković, koji je sa mnom obavio jedan kvalitetan ležeran razgovor. Objasnio je šta je uradio, da je jako zadovoljan kako je prošlo i pokazao mi način na koji ću ustajati, sjediti i ležati narednih dana. Nakon toga je uslijedio pregled fizijatra, koji je ustanovio da je moje stanje dobro i takođe mi objasnio neke detalje postoperativnog procesa. Taj isti dan sam se u autu vratio kući u Zenicu. Dakle, malo spušteno sjedište, jastučić iza leđa uz pauze sa šetnjom svakih sat vremena. Prvih 2-3 dana je kod mene bio prisutan veliki strah od svakog pokreta što je vjerovatno logično. U tom periodu se znala javiti neugodna bol u leđima prilikom ustajanja koja ubrzo nestaje. Preporučeno mi je da jako puno šetam, tako da ovih dana pješke obiđem čitavu Zenicu :lol: Sada, 15ak dana nakon operacije ovaj povremeni neugodni osjećaj u donjim leđima je skoro nestao.. Ja sam potpuno ispravljen, bez ikakvih ograničenja i super se osjećam. Jedino mi se zadnjih par dana javlja određeno trnjenje u vanjskom dijelu lijevog stopala (noga koja me je boljela). Zvao sam Dr. Marka i on mi je rekao da je to logičan slijed događaja i reakcija živca koji je dugo bio upaljen i iritiran. Uskoro počinjem sa ciklusom fizikalnih terapija koje bi trebale obnoviti cirkulaciju, mišiće i tkivo. Ožiljak je manji od 1cm, i gotovo pa se i ne vidi. Sestre u ambulanti su mislile da sam skinuo mladež :-D Ja sam prezadovoljan kako je sve prošlo, psihički sam bio dobar i dok je sve boljelo ali sada konačno nema tog bola koji me ograničavao u svemu. Klinika Bel Medic je super organizovana, doktori, sestre, konobari svi su strašno ljubazni i uslužni. Dr. Marko Marković je osim svoje stručnosti jedan veliki čovjek, jednostavan i zabavan. Cijena ovakve operacije je 432 000 dinara (oko 3 600 eura) + troškovi prevoza i smještaja. U klinici ste smješteni jednu noć uz sve pogodnosti koje ulaze u cijenu operacije. Dodatno se plaća pregled fizijatra, 60 eura. Nadam se da vas nisam utušio, zaista mi je žao svih ljudi koji prolaze kroz ovu neugodnu bolest. Slobodno me kontaktirajte privatnom porukom ukoliko želite saznati još neke detalje, tu sam da pokušam pomoći. Jedino što sam primjetio u prethodnim postovima, je da dosta ljudi smatra da ima diskus herniju i sl. a nije uradila magnetnu rezonansu ili CT snimak. Mislim da je pravilna dijagnoza prva stvar koju treba uraditi, jer ima toliko varijanti diskus hernije koje nisu iste i tretiraju se drugačije. Veliki pozdrav! :thumbup:
Post Reply